Tweede Blad IO.M10 Yrüdag 26 April DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET grond doorloopt en zijn zinkput ook gedeel telijk op mijn grond ligt. Dit is nu '25 jaar zoo g.sweest. No bevalt mij dat niet m^er. Kan ik bierin verandering brengen of moet ik, zoeal8 hij z^gt. de nieuwe wa terleiding volledig betaleD of mede betalen U. L. Is bet geoorloofd een radicaal genees middel voor uitwendig gebruik vrij in den handel te brengen Zoo niet, wat wordt dan vereischt M. Gr. Het is niet verboden zalfjes en smeer seltjes in den handel te brengen. Ik moet 4 Augustus mijne woning ver laten, daar de eigenaar het hui3 zelf wil bewonen. Als ik vóór 4 Augustus geen andere woning kan hureo, bestaat er dan Stop die rhenmatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval ▼an rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer ge heel van rheumatiek bevrijd blijven, be hoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoon lijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren ge zond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren ver zwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijk ste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt g*i kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de mins te rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterke ze, en bevrijd, u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 34 Kinderrubriek. 1 V scheiding. Dsar dit een belaneryke keering van ton en licht is voor mijn perceel, is mijn beleefde «raagis dit geoorloofd en wat daartegen te doen 7 W. K. U kunt daar niets tegen doen, daar ieder eigenaar zyn erf mag aDloiten met zoo hooge afsluiting als bij zelf wil. Mag een kastelein na bet sluitingsuur nog aan bezoekers bier, jenever uf wijn verkoopeo en daarvoor geid in ontvangst nemen, zoo niet, mag een kastelein dan na het sluitingsuur aan bezoekers bier, jenever of wyn schenkeo zonder daarvoor geld in ontvangst te nemen 7 H. B. Neen noch bet een, noch het ander. Immers mag na het sluitingsuur geen po bliek meer aanwezig zyn in vergnnnings- of verlofslocaliteiten. Ik beb een huurhuis, waarvoor ik elke week f 4 75 huur betaal. Nu is myn vraag ben ik belastingplichtig in de Personeeie Belasting zoo neen, wanneer kan men mg dan in genoemde belasting aanslaan 7 H. v. R. Dit hangt af van de klasse, waarin de gemeente, in welke uw huis staar, valt en ook van de belastbare hum waarde, U betaalt voor nw huis per jaar 52X' 4.75 f94.en we nemen aan dat dit be drag ook als de belastbare huur waarde wordt aangemerkt. Is dit zoo. dan moet u in de personeeie belasting worden aangeslagen indien owe gemeente behoort tot eene der vier hoogste klasse. Het Fransche s s »Paris« dat op reis van Havre naar New York tijdens een dikken mist op de rotsen liep, is in Wilton's dok te Rotterdam ondergebracht, waar het reuzeschip byna 40 000 ton grooter dan de »Statendam« in den reccordtijd van 10 dagen gerepareerd moet worden. FEilLLETON JULES MARY. 34 Vragen op rechtskundig: gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) De knecht van den melkrijder de F. uit Aridel, nam op zich vanaf Nieuwendyk een fiets te bezorgen naar Andel per auto, waarvoor hem vrachtkosten werd betaald. Oider weg kreeg hij een ongeluk, sloeg met de auto over den kop en kwam te recht in den sloot, de fiets werd geheel verbogen en beliep ernstige stukken. Is bovengenoemd persoon nu verplicht de kosten hiervoor gemaakt, te vergoeder. V. N. Ik heb een perceel gehuurd met recht van koop. Het contract bevat o.m. de be paling, dat eventueel de kosten voor water afvoer, closets et s. voor myne rekening zyn. Het kan echter nog wel geruimen tyd duren, eer ons huis aan dn beurt is. Wie moet intU8schen de rioleeringsbelasting betalen 7 G. B. Myn buurman en ik hebben mandeelige zinkputten, zoodat zyn water onder myn nog gelegenheid voor verlenging 7 Mag die huisbaas mij wel eene andere woning aan- wyzen 7 G. M. Indien U op 4 Augustus de woning niet ontruimd hebt, kan de eigenaar u er uit laten zetten. De huurcommissiewetten gel den niet meer. Een makelaar rekende f 9.10 voor be middeling by verhuur. 4 Is de makelaar gerechtigd om by het verhuur van eene woning te nemen voor kosten wat hij wil 7 Advertentiekosten b.v. heeft hij volgens zyn zeggen niet gehad. 2. Indien dit niet het geval is, boe te handelen oio het te veel betaalde terug te krijgen 7 Met den verhuurder beb ik ge sproken, doch die gaf ontwijkende ant woorden. S. v. d. M. Ik kan niet inzien dat de makelaar u te hoog berekend heeft. Het bedrag stond bovendien vermeld in het huurcontract. Hadt U bezwaren gehad, dan hadt u niet moeten huren. Mijn buurman plaatst op de Noordzijde van zyn tuingrond, dus op de Zuidzyde van myn tuindery, een rietmattenschutting van ter hoogte van 2 M.t precies op de liiniieiilaiid. (Wordt vervolgd.) Nieuwsblad opeens. Een volk van bijen zwermde plot seling door de kamerdie hadden zich na melijk allemaal in den suikerpot verbor gen en daar nu eens, voor hun eigen plezier, alle suiker opgegeten. Ze zoem den allen om het hoofd van den ver schrikten boer en het was net of ze zGemden: zoem, zoem waar is Fri kadel zoem zoem, waar is die goeie „Frikadel." De ooer zette het raam open, maai1 het duurde nog een heelen tijd, voordat alle bijen de kamer uit waren. En toen hij nu vijf schepjes suiker in zijn kopje wilde doen vond hij geen kor reltje meer in den suikerpot. Zoodat er voor hem niets anders overbleef, dan bit tere koffie zonder suiker te drinken. Dien avond, toen de boer al lang in bed lag en akelige droomen had van bij- alle dieren stomverbaasd zwegen en sprak toen: „Jongens, dat zal niet gebeuren. De bias heeft mij slecht behandeld, dat i3 waar, maar stilletjes zijn boerderij laten verbranden, zonder hem te waar schuwen, dat wil ik niet, en dat mogen jelui cok niet doen. Kom, we gaan den baas uit bed halen, en zullen hem hel pen cm den brand te blusschen." Met deze woorden vloog Frikadel been, sp-rong door een raam en krabde zoo hard hij kon aan de deur van de kamer, waar de boer sliep. De andere dieren bléven een oogen- blik verwonderd staan kijken, totdat ein delijk de Poes zei: „Frikadel heeft ge lijk, we zullen geen kwaad met kwaad vergelden, want dan zijn we net zoo onaaidig als de boer -zelf." „Hm", bromden de andere dieren toen, „Poes zegt een waar woord. En Fri- Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn 1. -Spreeuw. 2. De tong. 3. Het opbouwen gebeurt eerder, an ders kan men niet afbreken. 4. IJsbrand. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan mij vertellen, hoe de bo venste steen van een huis wel kan heeten 2. Het heeft tanden, veel meer dan TJ of ik, en veel scherper ook dan de onze. Toch bijt bet nooit en het kauwt evenmin. Rara wat is dat? 3. Wie kan water met twee letters schrijven niet alleen, maar het bo vendien nog in een vergiet bewaren? 4. Neem een nuttig huisdier. Doe zijn staart wegdan worden het er twee1 Wie kan mg dat verklaren j OOM KAREL. „FRIKADEL" IV. Om zich zelf te troosten, wilde de boer «en kopje koffie inschenken en er lek ker wel vijf schepjes s-uiker indoen. Hij lichte het deksel van den suikerpot op en zzzzzoem,zzzzoem, klonk het 'X.- en, die zoo groot waren als olifanten en van allerlei sprekende dieren, kwa men de beesten van hoeve „Vredelust" op een plekje, achter op het erf, vlak bij het weiland, bijeen. In het midden van den lering stond Frikadel, die uit zijn geheime schuilplaats was te voorschijn gekomen, en nu met de anderen zou beraadslagen, hoe de boer nog- verder gestraft moest worden. Want de dieren meenden, dat de boer nog niet had ge toond, dat hij berouw had. Frikadel had i juist zijn poot opgeheven en zachtjes geblaft „stilte", toen Poes hem aan- stootte en zei: „Frikadel", ruik je die brandlucht niet?" j „Hm, ja, nu je het zegt, ruik ik ook iets, varken Knor, staat je krulstaart soms in den brand?", vroeg Frikadel, die een heele fijne neus had. „Ben je dwaas", riep het varken uit. „Mijn staart is het niet, nee, kijk eens, ik geloof dat de hooischuur van den baas in de brand staat, zien jelui daar niet een rcode gloed?" Alle dieren keken en jawel, uit den hooischuur kwam een klein vlammetje te voorschijn en ook wat rook. Dat was het geweest, dat Poes geroken had. „Nou", riep een van de koeien boos. „Dat is net goed, laat de heele boerderij maar afbranden, dan krijgt de baa.s net zijn verdiende loon, en wij krijgen mis schien een betere baas, haha." Toen sprong Frikadel boven op den regenton en blafte zóó luid „stilte", dat kadel heeft ook gelijk. Kijk, tiaar komt de baas aan. (Slot volg!,). DOOR r»- Met haar hoofd tegen de leuning van Öe stoel leunende, haar beide handen op de knieën, beproefde zij zich de klein ste bijzonderheden van die droevige ge beurtenis te herinneren, die zij meege maakt had. Haar hoofd was- echter geheel in de war en weinig verklaring kon zij zich voor 't gebeurde geven. De herinneringen van de laatste uren, al stonden zij haar nog roo levendig voor den geest, sche nen haar een droomin 't eene oo- genblik een verkwikkende droom, dan weer een gruwelijke werkelijkheid. De kus, die zij op haar voorhoofd had gemeend te ontvangen, door haar zoon Laurens, en die traan en ook die zachte woorden, die zij gehoord had, dat was dan een droom geweest. Hoe tvas zij er niet ontroerd van geweest Maar 't overige, die gil van Jactel, die "worsteling met dien manen die naam, welke hij op zachten toon uitge sproken had: Laurens.", dat was wer kelijkheid geweest. Wat dacht zij wel? Laurens een moor denaar. Wat een dwaasheid. Haar wangen gloeiden, alsof ze koorts had. En tooh heb ik 't gehoord, ik heb ;t gehoord. Ik kan 't- mij niet begrijpen. maar Michel kan 't mij wellicht zeggen. Plotseling begon ze zenuwachtig te la chen. Dwaasheid, dwaasheid, Laurens Schuldig aan een moordIk heb 't verkeerd verstaan, dat is allesLan ger wil ik aan zulke dwaze dingen ook niet meer denkenHoe kan ik ook maai- een oogenblik aan zulke ongerijmde dingen geloof schenken?.... Moet een moeder een dergelijke argwaan niet met geweld van zich afschudden. En ik, ben ik er niet steeds nog met mij zelf on eens ever? Zij durfde 't zichzelf niet bekennen, dat zij reeds geruimen tijd ongerust was. Zij had er met haar oudsten zoon niet ever gesproken, maar 't voorwerp harer ongerustheid was Laurens. Reeds meer malen had zij gemerkt, dat Michel ver ontschuldigingen voor Laurens stamelde, wanneer zij hem berichten van haar jong st en zoon vroeg. Hoe menigmaal had zij reeds geen te- genstrijdingen in 't verhaal van Michel opgemerktZij had er wel niets van gezegd, maar de argwaan bleef en woe kerde in haar hart voortHoeveel dingen waren er in 't gedrag van Lau rens niet vreemd.Hoe leefde hij Men had haar tal van leugens opge- di9chtIn 't begin had ze er geloof aan geschonken, maar nu kwamen ze in gro.oten getale voor haar geest op en zij bemerkte, nu eerst, hoeveel onwaar schijnlijks er in was, wat men haar ver teld had Men verbergt mij iets. Dit herhaalde zij telkens. En dien dag, toen de familieleden te Ncgent bijeengekomen waren, om Lau ren0 te veroordeelen. dien dag had zij zich rekenschap gegeven van de ontroering van hen, die haar zoen veroordeelden Zij had snikken vernomen, die met moei te ingehouden werdenZij was verwon derd over allen geweesten in weer wil van de leugens van Michel, had zij, toen zij 't vertrek verliet, gezegd: Ik ben bevreesd. Ja, men verborg haar iets, 't moest dus wel iets ernstigs zijn, wellicht 't geheim van zijn dood Ik wil alles weten, mompelde zij, en strekte de hand naar een schel uit, die naar de keuken leidde. Zij schelde. Hoe wel 't reeds zeer laat was, was Virginie nog niet naar bed gegaan, en trad wel dra binnen. Waar is mijn zoon? vroeg de blinde. Mijnheer de markies is nog altijd op 't kantoor der kas. Ga hem dan zeggen, dat ik hem wensch te spreken. Virginie verliet 't vertrek en begaf zich naar den markies. Eenige minuten verliepen, daarna hcor- de men langzame stappen op de trap, als van iemand, die vermoeid is. 't Was Mickei, die 't vertrek van zijn moeder binnentrad. Indien de markiezin, hem bij 't zachte lampenlicht, dat haar kamer verlicht te, had kunnen zien, zou ze geschrokken zijn van de verandering, die in 't gelaat van Michel gekomen was. Zijn gelaat was verwrongen; men zou gezegd hebben, dat hij vermagerd was, dat zijn oogen ingeval len waren, en dat zijn voorhoofd binnen die enkele uren gerimpeld was. De schok was cok te hevig geweest. Hij was ont wapend zonder verdediging. Hij bezat zelf9 de kracht en moed niet meer, te haten of te vervloeken. Voor zgn moe- der bleef hij staan, wachtende, totdat zij hem aan zou spreken; met 't hoofd, op zijn borst gezonken, gebogen arm, krom me rug, buigende onder den last, die er z< o plotseling op neergekomen was. 't Scheen wel, of moeder en zoon hon- derde mijlen van elkaar verwijderd waren, zool stil waren ze, vergetende, waarom ze in dien nacht tegenover elkaar ston den. Zijt gij daar, mijn zoon? vroeg de markiezin hem plotseling. Ja moeder. Vvat gebeurt er beneden? Hebt ge reeds iets vernomen? Nog niets moeder. Wat zou er zoo spoedig reeds te vernemen zijn;Wij moeten geduld hebben 't Geld uit de brandkast? Is gestolen. Uw vervaldag voor morgen was t-och geregeld Neen moeder niet alleen geregeld, maar al 't geld lag er in de kas voor gereed. En uw vrienden Het is te laat, om mij tot hen te wen den. En dan heb ik Hij hield op. Hoe gaarne had hij ge zwegen, maar zijn hart was er vol van. En dan hebt ge, vroeg de markiezin op, Z3vhten toon, terwijl ze trachtte, dat gene te weten te komen, waarvoor ze zoo vreesde. En danmoeder. heb ik reeds schuld -i bij hen Daar hebt ge me niets van gezegd. Ik wilde u niet noodeloos verontrus ten. Ik Loud zooveel van u. Ja. mijn kind, dat is waar; gij houdt veel van me en ik van u. Zij strekte haar beide armen in de. rich- Bestrijding van gchurftziekte bij ap pel en peer. De plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft In de uitstallingen van fruitwinkels vallen ons de mooie, gave sierlijk ver pakte Amerikaansche appels op. Het fruit van eigen bodem steekt daarbij in den re gel ongunstig af. To^h kan ons Duit even mcoi zijn, als er maar voldoende zorg aan de bestrij ding van ziekten werd besteed. In Ame rika spuit de kweeker acht, negen soms tien keer. In ons land behoeft het slechts drie keer te gebeuren, in vele gevallen geschiedt het, indien al gespoten wordt, slechte eens. Men ziet op tegen de moei ten, tegen de kosten, maar rationeele bestrijding is loonend, ze verhoogt de rentabiliteit van het bedrijf. Hoeveel van onze goudreinetten brengt 50, 60 of 70 ct. pier K.G. op? Fruitkweeker, bespuit uw vruchtbop tnen, bespuit ze met de goede middelen en op het juiste tydstip. De eerste bespuiting tegen de schurft- ziekte moet plaats hebben, als de kleur der bloemblaadjes in de nog geslote» bloemknoppen juist zichtbaar wordt. Dit jaar zal dit tegen eind April of begin Mei het geval zijn. Gebruik li/? pCt. Bordeauxsche pap of 6 pCt. Calif ornisohe pap (1 deel pap op 15 deelen water). Het eerste middel verdient de voorkeur (zie vlugschriften 6 en 7 van den Plantenziektenkundigen Dienst). De tweede bespuiting moet eenige we ken later uitgevoerd worden, als de vruchtjes gezet zijn. Peren bespuit men clan met 1 pCt, Bord. pap. Appels verdragen dit niet, daarom moet men de appels dan met 2i/a pCt. Californische pap (1 deel pap op 40 d eelen water) behandelen. Voor hef gemak behandelt men ook peren met dit middel, dit moet alleen bij bedekte lucht, en dun liefst met 2 p-Ct. geschieden, anders bestaat er kans op bladverbran ding. De tweede bespuiting kan tevens dienst doen voor cle bestrijding van de worm- t-ing uit, maar ze hem hoorde spreken. Hij trad op haai' toe, viel op zijn knie ën en verborg zijn hoofd in de geopende handen der blinde. Zij voelde brandende tranen in baar handen druppelen. Ben je dan geheel verloren, Michel?. Alleszonder uitweg. Ik heb dat weet je, mijn zoon, vier of vijfduizend francs rente. Moeder, zeide hij, met een smartelijk verwijt tegen zulk een gedachte. Laat mij voortgaanDie vier of vijfduizend francs zijn alles, wat er van 't oude, reusachtige fortuin van den mar- j kies de Soulaimes over isDat kapi taal is gemakkelijk op te eischen neem 't. Neen, moeder, dat weiger ik. Neem 't, mijn zoon, ik wil "tOnze eer moet gered worden. Maar indien ik eenmaal niet aan mijn verplichtingen voldoen kon, dat- zou ver schrikkelijk wezen. Zij hief haar hoofd op en zeide ernstig, met een zonderlinge waardigheid Ik herhaal jeonze eer moet gered worden, want dat alleen bedreigt ons, niet waai- mijn zoon?Wanneer dat gevaar verwijderd is, bestaat er immers geen ander meer? Neen, moeder, zeide hij zacht. Gij hebt zooeven gezegd, dat ge wel licht eenmaal aan uwe verplichtingen je kort kondt komen.Hebt ge toen aan iets andere gedacht Neen. 1 Ik geloof je. Voor mij moet je blij ven leven, daar ik, behalve mijn oud sten zoon Miichel, niemand meer heb. Hij sidderde, daar hij begreep, dat zij met hem over Laurens beginnen wFde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5