Derde Blad NB 4910 Vfijdac 28 Aprji UW ADRES Foto-Atelicr-Cocrtsc Jtieuwsb voor het Land van Heusdsn en Altsna da Langstraat en de Bommelerwaarn Laiidboiiwruluiek Pluimveeteelt. Vakkundige bediening. BEHOORENDE BIJ HET likele opmerkingen over het aanleggen ran grasland Op de begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam vond de begrafenis plaats van den 2de luitenant Kimijzer, die bij Venlo bij een vliegongeluk om het leven kwam. Kolonel Harden berg, commandant van het vliegkamp Soesterberg spreekt namens den Minister van Defensie. VOOR KODAKS en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 OORKÜM. Tel. 266. AALST. 's GRAVENMOER. der twijfel nuttig, want als 't grasland eenmaal tot- stand gekomen is, dan kan van 'n intensieve grondbewerking voor stru' tnurverbetering geen sprake meer zijn. 't Is dus goed als men het voor dien tijd heeft gedaan. Als het suikerbietenland zwaar is be mest en er vooral veel humus aanbren gende stalmest is gebruikt, dan tal dit feit ook een bij uitstak nuttig effect heb ben <p |d en groei v. d. jonge gras en klaverplan ten in 't volgend jaar. Ik meen, dat men zich in den loop der tijden veel te veel op het standpunt heeft ge plaatst, dat het er bij den aanleg van op verschillende manieren de eventueel toch aanwezige onkruidp-lanten zoo vol ledig mogelijk tracht te verwijderen. Het zou mij te ver voeren als ik op dit laat ste punt hier ter plaatse uitvoerig zou willen ingaan. Bovendien is er over de bestrijding van verschillende voorname, onkruiden, die van wortelstokken of aa- suikerbiet voor de structuurverbetering ren heeft men toen gekruist met Leg- te bespreken, zooals hierboven bij punt horns. Die was natuurlijk absoluut ver- II is bedoeld. Ook op punt III zal ik keerd, daar hierdoor het bruine ei ver niet verder ingaan, om de beteekenis van loren ging. Wanneer dan ook van Wel- 't bietenblad voor t behoud van de eumers gebroed zal worden, zal men (ie structuur te verduidelijken: Deze zaak eiers moeten nemen van dieren, die iB is aan eiken practicus voldoende bekend, niets aan de Leghorns berinneren, die Alleen moge ik er hier ter plaatse nog ook niet een roode borst hebben, daar dere overblijvende organen voorzien zijn, S even, in verband met punt IV, op wijzen, dit wijst op te veel Red-bloed, waardoor in de landbouwliteratuur al zoo dikwjjls flat grasland even als suikerbieten 't het ei klein wordt. Daarbij zal men geschreven, dat het voor mg niet noodig liefst een kalktoestand schijnt te heb- ook van de beste legsters de eieren moe- is, zuiks onmiddelijk op deze plaats nog ben, die ongeveer gelijk O is. ten gebruiken voor broedei, terwijl in de eens te doen. Ik moge nog slechts 'n j Hiermee meen ik de beteekenis van schaal en niet erop donkere Bpiktels kleinere opmerking maken over de vele de suikerbiet als voorvrucht van gras- moeten voorkomen. andere onkruiden, die dikwijls of alleen f grasland niet erg op aankwam hoe het door uitvallend zaad van jaar tot jaar met de vruchtbaarheid v. d. bodem ge- in stand gehouden worden, of ook over- stekt was. Haver werd na 'n reeks van blijvende planten zijn, maar niet zulke gewassen als afdragende vrucht verbouwd, krachtige wortelstokken of andere veel daaronder werd gras en klaverzaad ge- weerslandbiedende organen bezitten, zaaid om grasland te verkrijgen en de waardoor ze in stand gehouden worden. f gras- en klaverplanten moesten dan, cm- Alle dergelijke onkruiden kan men onge- Als 2de vervolgartikel over mijn enquête in zake den toestand van het grasland in mijn ambtsgebied meen ik iets te moeten schijnen over boven staand onderwerp. i\anneer er landbouwers zijn die gras land willen aanleggen, dan komt het voor, dat enkele inlichtingen gevraagd worden, die hiermee verband houden. Gewoonlijk traagt men deze inlichtingen dan ech ter slechts zeer korten tijd voor dat de "werkzaamheden, die voor het aanleggen van #t grasland noodig zijn moeten wor- jden uitgevoerd. Dit is jammer omdat op dat oogenblik de adviezen, die fei telijk gegeven zouden moeten worden, dik wijls niet meer kunnen worden opgevolgd. rW on neer men grasland wil aanleggen, jdan ia het van veel belang, dat men Vroegtijdig het besluit daartoe neemt, om dat men dan ook vroegtijdig die maat regelen nemen ka,n, die hiervoor noo dig zijn. Tot deze vroeg te nemen maat regelen behoort ook het vragen om in lichtingen, als men behoefte daaraan heeft. Bij de verdere beschouwingen zal dit duidelijk worden. Wanneer men grasland wil aanleggen, dan is het noodig er voor te zorgen: 1. Dat de afwatering in orde is. Een hesclicuwing over dit punt kan hier ter plaatse achterwege blijven. Eene land bouwer is van de noodzakelijkheid over tuigd, als zijn ze Jt niet alles eens over 't meest gewenschte peil. In het vorig artikel heb ik mijn meening- hierover gezegd. 2. De toestand van den grond moet voldoend geholpen als ze werden, maar ook overigens zoo goed mogelijk wezen zien tot flinke planten op te groeien. land voldoende te hebben toegelicht en Wanneer door rationeele fokkerij de daarom was het mij in hoofdzaak in dit productie is opgevoerd tot die van dé artikel te doen. Ook hoop ik, dat hier- Barnevelders, zal ons land een waaxde- door duidelijk is geworden 't geen ik vol ras rijker worden. Zoover is men thans in den beginne bedoelde, d.w.z. dat men nog niet en alleen aan goede fokkers zeer vroegtijdig zijn maatregelen moet is het toevertrouwd aan de verbetering nemen, als men op een of ander per- van dit ras mee te werken. Dat de ceel grasland wil aanleggen en dat men verwachtingen, wel eens te hoog ge span uen kunnen zijn, is nu al reedp gebleken, daar verscheiden Hollarudsche ook buitenlandsehe kippenhoudere Wel- sumers kochten in de meening nu reeds even veel eieren te kunnen rapen, als van de Barnevelders. Dit is een fout. De Welsumere beloven wel heel veel, maar geven op 'i oogenblik nog niet zooveel eieren, dat ze met voordeel te houden zijn in het groot. De Welsumer club heeft de verbetering op serieuse wijze ter hand genomen en zooi zal men na enkele jaren wellicht met, een hoog productief dier aan de markt kunnen komen. Of daarbij het donkere ei zoo donker zal blijven als het nu is, valt te betwijfelen. We zuen juist, dat bij een hooge productie de donkere kleur terugloopt. Als dan nog maar de grootte van het ei constant bljrjft, want daar is geen hoenderras in ons land, dat eieren legt van zoo'n gewicht als de Welsumer. S. d-w.z. deze moet natuurkundig, scheikun- Ongetwijfeld is dit geen goede wijze van dig en bacteriologisch, in orde zijn, dus deen. 'n Goed bemeste voorvrucht, ook Zoo. als men deze redelijker wijze wen- ook met stalmest, waardoor flink veel schen kan en bovendien moeten er zoo oude kracht in den grond achterblijft min mogelijk onkruid-planten en onkruid- en daarbij nog 'n flinke bemesting voor zaden in voorkomen. Over dit laatste de jonge grasplanten zelf, dit allee zal ter plaatse te ver wezen. Men bedoelt er ae in staat stellen van den beginne af punt uitvoerig te schrijven zou wij hier flink aan te pakken met den groei. En in 't algemeen mee, dat de structuur van het is toch ongetwijfeld juist. Als men den grond in orde moet wezen, er moet van 'n jong induidu onverschillig of dit genoeg plantenvoedsel in zitten, dat ook j 'n plant of 'n dier is, iets goed wil niet gemakkelijk mag kunnen wegspoe-maken, dan moet men er voor zorgen, len, de grond moet gezond zrjn. d.w.z. i dat het van den beginne at van vol- te klaver 'n onkruidplaat in ;t gras- lig mag niet ontginningsziek zijn en de .doende en goede voeding wordt voorzien. iami te noemen. Dit was natuurlijk over- kalktcestand moet in orde wezen en als j Evenmin als bij de suikerbieten behoeft -ïrijving, maar hg wilde daarmee zeg dit alles 't geval is, dan zal over 't alge- j men er bij de jonge gras en klaverplan- g^n, dat 't gras' het wel eens zwaar twijfeld in aantal sterk verminderen en dikwijls ook in korten tijd als men a. Ze op tijd afmaait, voor dat ze kiemkraehtig zaad geven. b. Het land krachtig bemest en scherp beweidt. Hierdoor toch krijgen vooral de zedevormende ondergrassen (bijv. veld- taeemdgras en ruw beemdgras) een uit- steekende kans om zich te ontwikkelen en de onkruiden te verdringen. Ook de aanwezigheid van witte klaver kan hier bij goede diensten bewijzen. Deze kan in het grasland, zoodanig zich uitsprei den, dat 'n Duitsch hoogleeraar 'n keer verklaarde bijna geneigd te zijn de wit- een desbetreffende aanvrage om advies ock vroeg moet indienen, bij hem, van wien men advies in dezen wenecht. In een of meer hierop volgende artike len hoop ik nog andere punten te be spreken, die voor den aanleg van gras land van beteekenis zijn. De Rijksl. Consulent H. E. HUIZENGA. Breda, April 1929. WELSUMER& Onder de rassen, die een naam gaan maken, behoort zeker het Welsumer kip- penvas onder de voornaamste. Nog niet meen ook, de bacteriologische toestandten bang voor te zijn, dat ze bij 'n te verantwoorden kan hebben tegen de zooveel, jaren terug is het „ontdekt". In wel goed zijn, dus de bacteriën zullen te krachtige voeding omver zullen vallen, -witte klaver. er wel in kunnen leven en zich vermenig-Wanneer ze direct in 't begin krach- Van bijzondere beteekenis is, in ver- yuldigen. tig aan den groei komen en deze wordt pand met het bovenstaande nog" een feit, Wanneer men dit alles bedenkt, dan door 'n goede bemesting vooral ook met dat in den laat-sten tijd aan 't licht is is het duidelijk dat het niet goed is stikstrf geregeld ondersteund, zal men gekomen. Ik bedoel de bijzondere dank- op het laatste moment tot het aanleg- stellig cok met de bekende en vaak zoo baarheid van ruw beemdgras voor 'n stik- gen van grasland op een of ander per"- gevreesde eukkeljaren minder te kampen stofte mest ing. Wanneer dit gras dua ceel te besluiten, maar dat men reeds hebben. Men zou misschien naar aan- krachtig meewerken zal nan de onkxuid- Yrcegtëdig zijn maatregelen nemen moet'leiding van 't bovenstaande de opmer- bestrijding dan moet men de stikstafbe- wil men de natuurkundige toestand zoo king kunnen maken, dat 'n erg vracht- meeting niet vergeten, goed mogelijk maken, dan kan het niet bare toestand van den grond zijn na-, ba ai het voorgaande is het thans altijd geacht worden voldoende te zijn, deelen hebben kan voor de dekvruchte.0jet meer noodi°- de beteekenis van de dat men het land !n paar malen ploegt Deze zou kunnen gaan legeren en daar en egt, maar het is wensohelijk bij de zou 't- jonge gras onder kunnen lijden, vooraf gaande cultuur met dezen eisch Deze bezwaren kan men ondervangen reeds rekening te houden. t Is in verband hiermee, en zeer ze ker ook terecht, dat wel de raad ge- geren wordt als voorvrucht 'n hakvrucht;. bijv. suikerbieten te verbouwen. Hieraan zijn veel voordeelen verbonden, die we in hoofdzaak, als volgt o'nder woorden kun nen brengen. I De suikerbiet is :n gewas, dat hooge eischen aan den bodem stelt, d.w.z. T vraagt goed ontwaterd, diep be werkt. en zwaar bemest land, dat, V r ij van onkruid is. Het is ook van gïoot belang, dat. de grond, waar men suikerbieten wil verbouwen, v o 1- doende r ij k aan kalk en humus is. door: a. De dekvrucht geheel weg te laten. b. De dekvrucht dun te zaaien. c. De dekvrucht groen af te maaien en op te voeren. d. Als dekvrucht gewassen te kiezen met stevig stroo, bijv. Mansholt III haver of Mensholte Wintergerst. Hierboven maakte ik de opmerking-, dat het ook uit 'n oogpunt ran onkruidbestrijding nuttig is suikerbieten als voorvrucht voor grasland te kiezen en dit is ongetwijfeld ook bet geval. In het grasland staan he laas maar al te raak vele onkruidplan- ten, die daar evenmin thuis behooren als tussohen onze akkerbouwgewassen en die er ook precies dezelfde nadeelen doen II Tijdens den groei v. d. suikerbiet alsop het bouwland. Ze verminderen de is het van veel te lang, dat de grond kwaliteit of kwantiteit van de oogst of van tijd tot tijd wordt bewerkt vo-or alle teide. Velen meenen, dat. er te- onkruid verniet iging en structuur vefbe- j paalde weide-kruiden in 't grasland aan- tering. wezig behooren te zijn, welke niet tot III Onder de breed zich uitspreiden* j de grassen en klavers behooren en som-, 'de bietenbladeren blijft 'n eenmaal ver-1 migen gaan zelfs zoover, dat ze zekere kregen goede structuur beter bewaard dan onder 't smallere blad van vele an dere gewassen, bijv. granen. IV De suikerbieten schijnen 't best te groeien bij 'n kalktoestand, die on geveer gelijk O is, als overigens de om standigheden zoo gunstig mogelijk zijn. Letten we op al deze puuten I, II, III, .hoeveelheden zaad van die weidekrui- den in de gras en klaverzaad men geels aanbevelen. Ik ben echter van oordeel, dat- er in, dit opzicht nog veel te wei nig is onderzocht, om 'n dergelijke mee ning te kunnen steunen en ik geef er de voorkeur aan voorloopig alles planten, die in het grasland voorkomen en die en IV dan is het duidelijk, dat deze ook niet tot de goede grassen en klavers te- Êdle ran groot belang zijn voor land,hoorei:, als onkruid te beschouwen. In waar grasland van zal worden gemaakt, Ti Goede ontwatering moet zulk land Rebbendat heb ik bij punt I reeds opgemerkt. Dat het land verdei- to vo ren diep bewerkt, wordt en dat dus wordt getracht de structuur tot 'n groo ts diepte goed in orde te krijgen, is zon-j verband hiermee acht ik het dus ook van groot belang bij den aanleg van gras land. dat men: a. Zoo zuiver mogelijk land gebruikt, b. Zaaizaad neemt, waar zoo min mo gelijk onkruidzaden in zitten. v, ER het eenmaal aangelegd grasland en om het dorpje Welsurn in Overijsel trof men bij verschillende kippenhou ders dieren aan, die in kleur, vorm en bouw met elkaar- overeenkwamen en van de andere tekende rassen verschilden. Een bepaalde „boerenkip" kon men het niet noemen, daarvoor waren de uit wendige eigensohappen te sterk sprekend en herhaald voorkomend, dus erfelijk Van de meeste rassen verschilde het ook hierin, dat het een prachtig donkerbruin ei legde. Toen dit ras dan was ontdekt, is men eens nagegaan, van welke dieren ze we] afkomstig konden wezen. En daarbij is gebleken, wat men reeds vermcedd, het tot de z.g.n. toevalsrassen behoort. Dat wil dus zeggen, dat a.h.w. door toevallige omstandigheden een wilde kruising" van diverse kippensoorten heeft geleid tot het ontstaan van een nieuw ras met canst-ante eigenschappen. Vast staat wel, dat enkele Aziatische rassen en met na me de Maleiers aan haar ontstaan heb ben meegewerkt. Van ouds her werden toch in Twente en andere Overijselsohe buurtschappen door liefhebbers Maleiers zuiver gefokt, En hoe vaak zal dan de boerin, aan wie vroeger uitsluitend de verzorging der kippen was toevertrouwd, niet- aan de „mode" van haar omgeving hebben meegedaan en ook enkele van die dieren aangeschaft. Dat ook andere rassen zooals Dorkings of Faverolles aan haar ontstaan moe ten hebben meegewerkt, zou af te lei den zijn uit het teekenaantal, dat vroe ger raak 5 bedroeg. De lichaam bouw der Welsumens zou wel eenigszins op de afstamming der Dorkings kunnen wijzen. Later is het- Welsumer hoen, dat toen nog rank van bouw was, gekruist met het Barnevelder hoen, terwijl neg la ter een kruising met de Reds tot stand kwam. Door al die kruisingen is een allegaartje verkregen, waaruit eindelijk de tegenwoordige Welsumers zijn te voor schijn gekomen. Het ei, dat eerst, groot was, maar lang zoo donker niet als het tegenwoordige, heeft bij al die kruisin- aan zijn grootte niets ingeboet, maar wel een donkerder schaal gekregen. Daar de boeren oorspronkelijk alleen maar letten op het groote donkerbruine ei en niet op het aantal eiers. was de productie per dier niet groot. Om die op te voe- Maandag 22 dezer is de campagne op de Steenfabriek „De Riet schoof" we der aangevangen. Gebrek aan de noodi- ge droge steenen om door te kunnen bakken, was oorzaak dat genoemde fa briek, ondanks het ongunstige weer, reeds met het „vormen" is begonnen. Op de naburige „De Rijswaard" heeft men, met het oog op cventueele vorst- schade, besloten, nog enkele dagen te. wachten. Een geit van G. v. d. L. alhier bracht dezer dagen 4 jonge ter wereld, wat niet eiken dag voorkomt. Het meest bijzonder is echter, dat de laatste twee ruim een halven dag na. de eerste twee het levenslicht aanschouwden. Aan het jaarverslag van den secre taris van de Land- en Tuinbouwvereeni- ging alhier ontleenen we het volgende „B© vereeniging kwam gedurende het jaar 1928 slechts drie maal in leden vergadering bijeen. Bestuursvergaderingen hadden we er 5. Bestuursvergaderingen uitgesloten, werden de ledenvergaderin gen sober bezocht, hetgeen ook vanzelf tot weinig meeleven en tot weinig bloei 6temt, jammer genoeg, doch het vereeni- gingsleven staat in onze gemeente op geen hoog peil. Werd er meer meege- leeft ook op dit gebied, dan kon er on getwijfeld meer gebeuren. We zullen ho pen voor de toekomst, wie weet, doch wo vreezen. Het ledental is nagenoeg hetzelfde gebleven, een paar bedankten en een paar traden toe. De zwarte bessen, welke voor geza- melrjke rekening geveild weiden te Dru- nen, brachten zeer weinig op tenminste wat het bedrag in hoofdsom betreft, het welk maar een goede f 2090 was, tegen- ever bijna 13000 gld. in 1927. De Mei nachtvorsten berokkenden ons al deze schade. Laat ons hopen, dat 1929 be ter moge zijn, want voorwaar een kleine f 10000 meer of minder inkomsten in onze gemeente is voorzeker geen klei- ningneid. Aan Kunstmeststoffen werd voor f 1600 bert eld. Van ons crediet bij de Bóeren-leen bank te Donge-Vaart zal aanstond# de Penningmeester wel laten (hierbij ver wijzen we naar ons vera lag in dit blad van Vrijdag 19 dezer), als liggende niet op mijn weg. Van aansluiting aan de plaatselijke Bóeren-leenbank kwam tot opheden nog niets. Een aansluiting met onze vereeniging en de Kweekersveree- niging kwam, jammer genoeg, evenmin tot stand. De cursus welke in den voor- winter gegeven werd door den beer Van der Werff, Dierenarts te Raamsdonks- veer, over veeverloskuude, werd met te- langstelling gevolgd. Jammer ook weer, dat er ran de 30 personen, die zich als deelnemers opgaven, slechts 17 de cur sus Lebben gevolgd. Ook hier dus ook weer een zekere laksheid, of lie ver* onverschilligheid, factoren, die ons wel eens tot de vraag doen komen: „Zullen we nog wel eens weer pogingen aanwenden, om nog eens een ui-sus, waar dan ook over, in het. leren te roepen." Er zijn er toch slechte enkelen, die het waardeeren. Lezingen hebben we er slechte één gehad van den heer Ariëns, Rijksveeteelt- consulent te Ginneken over het onder werp: „Het opfokken van kalveren", wel ke wel niet druk bezocht "was, maar toch een geanimeerde vergadering was." SLEEUWIJK. Van de lichtin 1930 uit deze ge meente zijn voor den dienstplicht 14 per sonen goedgekeurd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9