LET OP! Drogisterij Firma COOPS Dit nummer Wit uit 4 Matten. jf.V. 5. P. Eankhuyzttt Co's Bank VERF i Agentschap van de Jf.V- Amsterdamsche Bank, Amsterdam. Behangselpapieren Woningtoestanden Prima OLANSVERF A. VERSCHUUR-BAERT Plaatselijk Hieuw» Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden No. 4912 Vrijdag 3 Mei 1929. Drogerijen Chemicaliën Gasthuisstraat 50T - GORINCHEM Verbandstoffen. Biiinenlaiid. Prima VLOERLAK -O- C '-AND VAN ALTEN* Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61625 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regal meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264, Ziekenyerplegingsartikeien. Wanneer we een oud, dood Neder lands ch stadje bezoeken, treft ons dikwijls het groot aantel woningen, dat in de- sela ten toestand verkeert en onwillekeu rig rijst dan bij ons de vraag: ,,hoe is het mogelijk dat in zulke vervallen hui zen nog menschen wonen." Sommige per sonen met eenig kapitaal maken er dik wijls gewoonte van om zulke huizen op te koopen en ze dan te verhuren voor buitengewoon hoogen prijs, die hun ka pitaaltje, dat door lien dan in min derwaardige woningen is gestoken, Lo gst rendabel maakt. Herstellingen er aan w> r- den niet verricht tenzij de uiterste nood zakelijkheid er toe dwingt, zoodat de hooge huuropbrengst bijna, geheel als net to kapitaalrente in de zakken der ver huurders vloeit. Natuurlijk zijn de hu ren van bedoelde woningen niet zóó hoog als van volwaardige huizen, zoodat zij die zoo laag mogelijke huur moeten ver wonen in verband met hun inkomsten noodgedrongen wel een minderwaardig onderdak moeten bewonen. En dit heelt tot gevolg een trek van minder met aard- sche goederen gezegende menschen uit andere gemeenten naar het aan verwal len woningen niet arme oude stadje, het geen met zich brengt een bevoIkingsmeer- dering door arme en dikwijls minder gun stig bekend staande elementen,, die men elders gaarne wil lozen. Is aan een en ander nu geen paal en perk te stellen en is bet niet moge lijk dat de overheid, indien noodig in grijpt-? Gelukkig kunnen wc op beide vragen een bevestigend antwoord geven al geven we dadelijk toe dat een forsch ingrijpen zijne bezwaren met zich kan brengen. In eene gemeente, waar woningnood heersoht, moet uit den aard der zaak door de overheid wel eens dat geen door de vingers worden gezien, dat in eene gemeente met overvloed van woningen niet getolereerd .mag worden. Immers moet zooveel mogelijk worden gestreefd naar behoorlijke woningtoestanden, maar a,ls men door dat streven van den wal in de sloot zou geraken n.l. als men menschen daklooss zou maken, clan moe ten wel eens maatregelen worden na gelaten, die men, ware zulks niet het geval, verplicht zoude zijn geweest te nemen. He Woningwet geeft aan de ge» xneentebesturen ruimschoots de macht om het woningvraagstuk met in achtneming van de plaatselijke toestanden tot eene tamelijk bevredigende oplossing te bren gen. Zonder nu ook maar -eenigszins te willen zeggen dat de plaatselijke over heden aan alle mogelijke gebreken aan woningen haar aandacht moeten schon ken, gelooven we toch dat de toepassing- van wettelijke voorschriften, welke op woningtoestanden betrekking hebben, over 't algemeen wel eens wat te wen- sohen overlaat. En in het bijzonder is zulks het geval in kleinere gemeenten, waar maatregelen met betrekking tot be staande woningen, dus niet nieuwbouw die in slechten toestand verkeeren, veel te weinig worden getroffen. Men gelooft het daar- wel en van verbetering van woningtoestanden met betrekking tot bestaande gebouwen, valt al buitenge woon weinig te bespeuren. Nu weten w-e zeer goed dat het on bewoonbaar verklaren van eene woning als een uiterste redmiddel moet worden aangemerkt. Maar er is een tusschen- weg en deze wordt te weinig door de ge meentebesturen bewandeld. Immers geeft art-, 17 der "Woningwet aan Burgemeester en "Wethouders de be voegdheid om den eigenaar eener wo ning of dengene, die tot het aanbrengen der vereischte verbeteringen bevoegd is, aan teschrirjven de noodig bevonden ver beteringen. aan te brengen of zoo hij daar aan de voorkeur geeft, de 'bewoning te staken of te doen staken, een en ander binnen een door Burgemeester en Wet- ho-.tiers vast te stellen termijn van ten minste eene maand en ten lioog-ste een jaar. En nu vinden we voorts in het (wee- de lid van art. 21 de bepaling dut on bewoonbaar-verklaring der woning wordt uitgesproken, indien na het verstrijken van den ingevolge art. 17 gestelden ter- mijn de geëisehte verbeteringen niet zijn aangebracht en de woning dièntengovol- Een snoode figaro. In het nieuwe westen van Rotterdam werd verleden maand een kapperszaak ge vestigd. He winkel zag er p.Tettig uitende salon die er achter lag maakte een zeer frisachen indruk. Verscheidene lampen verlichten bet interieur, een nieuw radio toestel zorgde altijdvoor de nieuwste snufjes van muziek en allerlei nieuwe uitvindingen op electro-technisch gebied waren er te vinden, zoodat de kappers zaak altijd baadde in een zee van licht en naar buiten een allerkeurigsten indruk maakt e. Ook de bovenburen waren werkelijk zeer ingenomen met hun nieuwe benedenbewo- ners cn het duurde niet lang cf er waren luirtelijke vriendschapsbetrekkingen aan geknoopt. Het bevreemdde hen dus wel zeer, toen de kapperszaak op een goeden morgen gesloten bleef en er verder niets j meer van de familie werd waargenomen. Ze waren met de Noorderzon vertrokken, I zeer ten ongerieve van bakker, slager en melkboer en verdere leveranciers. He telefno. is RaamsdonksYe6r. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. WÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. adere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA 80 cent per Kilo. 120 cent per Kilo. (in bussen van 1 en 1/2 Kilo Spotgoedkoops aanbieding van restates. DROGISTEBIJ I HEUSDEN. Wittebroodstraat 52. ge «geschikt ter bewoning is. We zien dat aan het aanbrengen van verbeteringen om geheel verval te voor komen door den Wetgever groot gewicht wordt gehecht. Is eene woning feitelijk ongeschikt, ter bewoning, doch kan zij alsnog in bewoonbaren toestand worden gebracht, dan moet vóór alles warden be proefd den eigenaar te bewegen tot het doeu aanbrengen der noodzakelijke re paration. En evenzoo moet tot het aan brengen van verbeteringen worden ver plicht, in geval de woning wel niet vol strekt onbewoonbaar- is, maar toch ten gevolge van venvaar 1 oozing en van in- haerente gebreken onbewoonbaar dreigt (e worden, zoo niet aan herstelling de hand wordt geslagen. üit de aangehaalde artikelen 17 en 21 ziet men dat het gemeentebestuur een belangrijke taak in zake woningtoe standen met gi-fjot succes kan vervullen, indien het maar van goeden wil is. En hoe zit het nu in onze omgeving? Eerlijk gezegd zijn wij van meening dat over het algemeen de gemeentebesturen in het Land van Heusden en Aitena het woningvraagstuk te veel als eene aan gelegenheid van secundairen rang be schouwen, want aldaar worden nog wo ningen aangetroffen, die er b.v. wat dak bedekking en muurwerk betrelt meer dan ellendig aan toe zijn en wier inwendige bouw bij verre na niet voldoet aan de meest zachte eischen, welke tegen woordig met betrekking tot de hygiëne worden gesteld. Voor zulke woningen als zij ten minste niet geheel onbe woonbaar verklaard moeten wor den is art. 17 nu juist bestemd. En waarom het. dan niet., waai- noodig, steeds toegepast? Er bestaat geen enkele re den om de huisjesmelkers te ontzien en :1e woningtoestanden zijn er in hoo ge mate mede gebaat, hetgeen toch bo venal de bedoeling van den Woningwet- gever is. Kan de Raad den eigenaar der woning die de door Burgemeester en teeth. uders noodig bevonden verbeterin gen niet wil aanbrengen, straffen met onbewconbaarverklaring-, art. 11 geeft den Kante nrecliter de bevoegdheid om den cnwilligen eigenaar tot reden te bren gen door hem eene flinke straf te kun nen opleggen. o— bovenburen trokken zich van het geval, dat zich wel vaker voordoet in een groo te stad, maar niet al te veel aan. Maar zij werden op heel onaangename wijze I herinnerd aan het bestaan van de kap- I persfamilie toen er aan het einde van j de maand een lichtrekening kwam die 110 K.W.U. in rekening bracht. Er werd hevig geprotesteerd en toen tenslotte door de ele< t riciteit,scent role eens een onder zoek werd ingesteld, bleek dat de kap per door een gaatje in het plafond te bo ren, een noodleiding had kunnen vast koppelen aan de licht leiding van de bo venburen en zoo de geheele maand op re kening van zijn buurman al zijn electri- sohe installaties, tot zelfs cle radio-,, had laten werken. He politie probeert op bet oogenblik den snooden- kapper cp te spo ren. o— Een kippenhok als woning. Het gezin van de weduwe H. te Haar lem werd uit zijn woning aan den Burgwal aldaar gezet. He 77-jarige weduwe en haar •10-jarige dochter staan nu wegens een ver schil van meening met den huisbaas, op straat. He vrouwen vertoeven dag en nacht in een schuurt je staande aan den Leid- schevaartweg 104. Het schuurtje dient te vens voor kippenhok. Aan haar is door het Burgerlijk Armbestuur een kosteloos on derdak in een logement aangeboden; zij weigerden dit en vertoeven nu nog steeds in het kippenhok. —o He onbewaakte overweg. Maandagmorgen is te Boekeio de 60- jarige Hengerink, die per rijwiel een onbe waakt en overweg overstek, door een uit Hengelo komenden trein gegrepen. Beide beenen wei-den hem afgereden. In zorg wekkende» toestand is hij naar het zie kenhuis te Enschede vervoerd. o— Nr cdlottige stoeipartij. He 25-jarige J. Rietdijk uit de Bever straat te Rotterdam: liep met een vriend op den Kreekweg te stoeien. Hij is' daarbij gevallen en zóó ongelukkig' terecht ge komen, dat hij bewusteloos en met een greote bloedende hoofdwonde bleef lig gen. He man is per ziekenauto naar het ziekenhuis op den Coolsingel gebracht waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. Er is geen sprake van misdrijf. —o De Bossche ,;raadskelder". He Bossche ..raadskelder", <le eerste in Nederland, is op feestelijke wijze ge opend. He heer Hendrix hield een rede, waarin hij o.m. zei, dat de zaak was opgezet, niet om geld te verdienen, maar om de welvaart der stad te bevorderen. Verder bedankte hij allen, die hem hadden geholpen. He heer van Anroy, die de ver bouwing en inrichting heeft ontworpen en de artistieke leiding ervan gevoerd heeft en de heer van Baaien, onder directeur, werden met een gouden me daille vereerd. Het lieele college van B. en W. was aanwezig, ook het College van Ged. Sta ten, dat hier voortaan zijn maaltijden gaat gebruiken, was vertegenwoordigd. Voorts waren er nog vele andere autori teiten. He burgemeester die de offici- eele peningsrede uitsprak, herinnerde er aan, dat men hier op een historische plek stond en hij vertelde dan van het Gaffelhuis, dat vroeger aan het stadhuis verbonden was en waar wijn werd ge- di onken en de gemeente haar officieele maaitijden aanbood, o.a. aan den prins van Oranje en Alva. Spr. hoopte, dat de nieuwe taveerne tot de attracties der ó011 behooren. Den kelder gc- f verklarend, was de burgemeester de eerste> di® Ho lange Gotu&he pijp aanstak. Onder de aanwezigen, die allen teeken den in liet gulden boek, dat André Ver horst ontwierp, heerschte een gezellige Brabantsche stemming. Er werd gezongen en vr<. olijk gespeecht. o Kind je verbrand. Te Almelo kreeg een kindje van 14 maanden van G. de Jong kokend water over het lichaam, waardoor de kleine zich zoo deerlijk brandde, dat opneming in het. ziekenhuis noodzakelijk was. Het kindje is aan de bekomen verwondingen overleden. —o— - Verdrenken. Te Nootdorp is het 3-jarig zoontje van tien landbouwer L. van Vliet nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. ONTVANGEN een mooie sort ee ring Nieuwste modellen in verschillende prijzen. A. BAAI JENS, Botermarkt 88, HEUSDEN. weer en wind, zegels Zegels-plakken in landbouwbedrijven. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Hou/el heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat er een zeer onderscheiden toepassing bestaat der Invaliditeitswet in dezen zin: dat aan sommige werkgevers in den landbouw toe gestaan wordt, aan het einde van den looptijd eener rentekaart daarop de noo- dige rentezegels te plakken of het daar voor "verschuldigde bedrag te voldoen, terwijl anderen, die niet elke week plak ken, deswege een rpoces-verbaal krijgen? Is de minister niet van oordeel, dat in de landbouwbedrijven, waar de menschen veelal op den akker betaald worden, het geen zeer groote bezwaren oplevert, in wati men noemt op een rentekaart te plakken? Is de minister eveneens niet van oor deel, dat het verkeerd is, om werkgevers, die in het verleden geen grond hebben opgeleverd voor het. vermoeden, dat zij zich aan hun verplichtingen pogen te ont trekken. uit ooi-zaak v. hun niet wekelijks pakken te verbaliseeren en dat het voor deel, dat het Rijk misschien heeft bij wekelijks plakken, verre achterblijft bij het nadeel, om op deze wijze de sociale verzekering impopulair te maken Is de minister bereid een soepele toe passing der premiebetalingsbepalingen te bevorderen en, zoo noodig, door een wets wijziging jaar lij ksche premiebetaling door landbouwers mogelijk te maken? o— Schilderij uit Rijks-Museum te Am sterdam. Dinsdagmiddag ontdekte men, dat uit het Rijksmuseum le Amsterdam een schil derstuk gestolen was. Het doek, dat uit de lijst was gesneden, stelt voer de beel tenis van Anna van Brunswijk, de ge malin van Prins Willem IV. Het is het werk van den bekenden schilder uit de 18de eeuw, Johann Heinrich Tisclibein. Het schilderij, dat van 1753 dateert, is 18x38 c.M. groot en werd in 1818 door het Rijks-Museum aangekocht.. Het gestolen doek was op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het Muse um geplaatst. Men acht het onverklaar- i aar, hoe deze diefstal is uitgevoerd. Onmid-if"'ijk na. de ontdekking van de onveikla, -e verdwijning werd bij de politie aj te gedaan, die in samenwer king met de justitie de zaak onderzoekt* —o Brand te Maassluis. Woensdagmorgen te ongeveer kwart, voor zeven brak een geweldige brand nik bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Maas sluis. De fabrieken hebben een lengte van 300 M. en een oppervlakte van ongeveer, 25000 vierk. M. Om 8 uur stonden alle gebouwen in lichte laaie. Het personeel* 600 man sterk, was- aan deu arbeid toen de brand uitbrak. Allen konden de go bouwen bijtijds verlaten, zoodat geen per soonlijke ongelukken plaats vonden. Ho weningen nabij den brand werden allen ontruimd, daar deze ernstig gevaotf liepen He brandweer van Maassluis» was spoedig ter plaatse, doch kon alleen niets uitrichten, zoodat hulp werd ge vraagd uit Helft, Schiedam, Rotterdam* Vlaardingen en Maasland. He oorzaak is onbekend, doch vermoe delijk kortsluiting. Verzekering dekt de enorme schade. Mej. B. te Groningen, die de vorige week werd gewond tengevolge van een val over een bananenschil op de Groote Markt, is Maandag in het Academisch! Ziekenhuis aan de gevolgen van de ba- komen inwendige verwondingen overle den. o—» Branden. In den nacht van Zondag op Maandag is in de gemeente Oss de boerderij var* den veehandelaar L. Har togs een prooi der vlammen geworden. Acht kalveren, een paard, alle huisraad en verschillen de landbouwwerktuigen gingen verloren ook een aanzienlijk bedrag aan geld, daJj in ee.i paropluie was geborgen, verbrand- da geheel. Verzekering dekt ten dee la de schade. Daax de eigenaar van de boerderij, welke zich bevond aan de Iloogj- heuvel steeg, kwaadwilligheid vermoedt, stelt de politie een onderzoek naar de aj of niet gegrondheid van dit vermoeden in* Teiwijl de brandweer nog met de blus- schingswerkzaamheden bezig was, werd zij gealarmeerd voor een braad, die was uitb gebroken in de boerderij van den heer F. van Hinther in de Heistraat. Ook liie^ kon niets worden gered. Een koe en vier varkens kwamen in de vlammen m Een en ander was slechts gedeeltelij!^ verzekerd. He oorzaak van den brand is onbekend. EEN DER NEDERL ANDSCHB VLIEGBOOTBN VERONGELUKT. Het Nederlandiche maricewatervliegtuig D 22, dat op weg was naar Java, is op de vlucht over de Tigris in Bagdad in aan raking gekomen met de telegraafdraden en omlaag gestort. De piloot werd gedood, de twee overige inzittenden werden gewond. (De piloot was de officier-vliegenier 2e klas P. S. Everts, de anderen waren de sergant-vliegenier A. Langeraar en de kor poraal-vliegenier G. Symons), BAHLMANN GORINCBEM HET ADRES VOOR Prima Veeren- en Kapokken Bedden Scrofp coneurreerende prijzen. HEUSDEN. De leden der H. Familie zullen op ZoDdag 12 Mei a.s. een bedevaart houden naar den Elsbout, welke bedevaart door de' fanfare der H. Familie zal worden opge luisterd. Zaterdagmiddag houdt het schutters- gezelschap »St> Blasiusc, het gebruikelijke vogelschieten, terwijl 's avonds een feest- verg&dering wordt gehouden in de zaal van voor het Laid m Heisdei en AltsiajeLaigsiraaei uti Bumelerwiird I i De bananenschil te Groningen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1