Pil Mier liesiil i Mn VERF 4 DE LENTEFEE Behangselpapieren Uitgave: Firma L. J* VEERMAN, Heugden No. 4913 Woensdag 8 Mei 1929. Nieuwe Veemarkt te Den Bosch. FEUILLETON Prima 0LANSVERF Prima VLOERLAK A. VERSCHUUR-BAERT Iliiiiieiilaiid Dit blad verschjjot WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Bat. Telefoon no. It. Postrekening no. 51525 Adverteotiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ook een overdekte Hal. Los- en laadsteigers aan de Dieze. Eén 50 jarige leening. 80 cent per Kilo. 120 cent per Kilo. (in bussen van 1 en x/2 Kilo Spotgoedkoops aanbieding van restanten. DROGISTERIJ "Wittebroodstraat 52. JULES MAEY. 34 NMJWSBLUI ^nd van altenA «oor let Una ui Htisltici AlteiLiBLiiistrnt en se Binsmsierwaar De p'annen voor een nieuwe veemarkt te 's Hertogenboseh zijn thans bij den gemeenteraad ingediend. Het plan, dat B. en W. voor een nieu we veemarkt aanbieden, voldoet naar hunne meening niet alleen technisch aan alle eisehen, welke aan een moderne vee markt kunnen worden gesteld, doch de kosten, die uiteraard niet gering zijn, blijven niettemin binnen de grenzen, wel ke door den toestand der gqmeentefinan- ciën worden gesteld. Niettegenstaande de aanzienlijke hoo- gere kosten geven B. en W. de voorkeur aam een gesloten veemarkt, omdat daar door alleen aan het publiek een behoor lijke en comfortabele ruimte wordt ge boden om handel te drijven en zoowel het publiek als het vee beschermd wordt tegen ongunstige weersinvloeden. Het voorbeeld zoowel van binnen- als bui tenland wijst in dezelfde richting. Wan neer thans met een open veemarkt zou worden volstaan, zou men toch in de naa.ste toekomst tot het bouwen eener gesloten veehal moeten overgaan, wil men althans voorkomen, dat de veemarkt we gens gebrek aan het noodige comfort door vele concurreerende veemarkten wordt .voorbij gestreefd. Volgensde plannen van B. en W. heeft het geheele terrein een oppervlakte van rond 5 H.A. en wordt omgeven door een eenvoudige afrastering, waarin de noodige doorgangen door draaihekken af sluitbaar. Op het terrein is geprojecteerd een ruime runder- en varkenshal met bijbelioorende gebouwen. Een gedeelte ter rein is bestemd vo.or parkeerterrein, waar bij gerekend is op de mogelijkheid, dat vrachtauto's karren en verdere vervoer middelen op of bij dat terrein kunnen worden gereinigd en ontsmet. Een ander terrein is bestemd voor eventueeie uit breiding van de hal 'in de toekomst. De bestrating geschiedt op de plaatsen van lichter1 verkeer met klinkers, doch op öe plaatsen van zwaarder verkeer met kicperslakkeien. op liet parkeerterrein een eenvoudige verharding met steenslag. In cle runderhal wordt het vee opge steld in zeven dubbele rijen, waarbij split sing volgens de soort, plaats vindt. In de breedte lc'omen 3 gangen van 7 en 6.75 M., in de lengte 7 gangen van 5, 4.15 en 375 M. breedte. Voor de overdekking der hal waren aanvankelijk J overspanningen Van ge wapend betonconstructie ontworpen, doch nader heeft men de voorkeur gegeven aan een andere dakconstructie, die gedurende j den laats ten tijd in groote gehouwen meer en meer wordt toegepast, n.l. door middel van groote houten spanten vol gens speciaal gepatenteerde constructie. In de runderhal zouden 3 overspannin- n mi gen komen van 30 en HO M., in de vaVk-n.Uial één boog van ongeveer 35 M. spanning. De kosten daarvan zijn ruim f30.000 geringer dan die eener gewapend betonconstructie. De wanden der hal wor den tekleed niet tegels tot ongeveer 2 M. heven de vloer. De vloeren zijn ge maakt van klinkermetselwerk in sterke specie. Uiteraard wordt gezorgd voor een uitgebreid stelsel van riolen en verzamel- putten. De afvoer zal worden geleid naar een punt beneden de Diezes luis, waarte gen van de zijde van den rijkswaterstaat geen bezwaar lie staat. Gerekend wordt dat in de hal kunnen worden geplaatst 1215 stuks groot vee en kalveren bij een standwijdte van 80 en 60 c.M., wat bij een standwijdte van 65 en 50 c.M. tot 1195 kan worden opgevoerd, en voorts 1500 biggen, 156 zeugen en 196 schapen. Het ligt in de bedoeling los- en laad- gers ^n de Ddeze aan te leggen. De ge voerde onderhandelingen met de Ned Spoorwegen hebben deze directie er niet van kunnen overtuigen, dat reeds thans de aanleg eener veeladiug moet worden ter hand genomen. B. en W. zullen hun pogingen in deze richting voortzetten. Een zoodanige veelading maakt echter niet een noodzakelijk onderdeel van het vccmarktplein uit, aangezien deze, bij de i gunstige ligging van het terrein, ook' in de toekomst nog steeds kan worden aangelegd. Voorts wijzen B. en "W. er op, dat over de eerste maanden van dit jaar de aanvoer van vee per spoor ongeveer 7 pCt. en de afvoer per spoor ongeveer 20 van het totaal aantal stuks ter veemarkt aangevoerd bedroeg. De kosten zijn als volgt geraamdcafé, toren met portiek en vergaderzaal enz. j f 100.500de runder- en varkqnstal met dienstlokalen enz. 1430.000; bestrating f 134.000met eenige andere posten sa men f 687.500. De kosten van klinkerbe- stratingen met rioleering buiten het ei genlijke veemarktterrein ad 138.650 zijp buiten beschouwing gelaten en beboe ren ten laste van het grondbedrijf te komen. Uitvoerig behandelen B. en TV. de vraag welke verdere lasten tengevolge van dit plan op het gemeentelijk budget zullen worden gelegd. Met de waarde van het terrein wordt geen rekening gehouden; alleen wordt een jaarlijksehe rentelast van ruim f 16.0Q0 verschoven van het gr ndbedrijfnaar de veemarkt. Het uit voeren der veemarktplannen zal de voor en achter het marktterrein gelegen ge- deel ten van het industrieterrein in waar de doen vooruitgaan. Wat de financieering betreft, deze kan geschieden door middel van een 50-jarige leening met een vast aflossingspercentage dan wel door middel van een 50-jarige annuïteitsleening. De beslissing over de keuze van een dezer beide methoden zal eerst aan de orde komen bij de vaststel ling van het leeningsplan. Hoewel het afsluiten eener leening met vast aflos singspercentage aanbeveling zou verdie nen, hebben B. en W. er toch geen over wegend bezwaar tegen, in overeenstem ming met het gevoelen der Marktcom- missie, met een annuïteitsleening genoe gen te nemen, vooral met het oog op de vele noodzakelijke uitgaven, waarme de in de toekomst het gemeentelijk bud get nog zal worden belast. HEUSDBN. 1 r DOOR 1 -w Ga hier zoo gauw mogelijk mede naar 't telegraafkantoor. Gij moet er op 't antwoord blijven wachten, en dit on middellijk hier brengen, Gced, mijnheer Gaume. De agent vertrok. Lement scheen zich niet meer met Mirador te bemoeien. Hij liet alle bedienden in een aangrenzend vertiek gaan met uitzondering van Lazare Beermann, wien hij wenkte te blijven. Daarna wendde hij zich tot den mar kies: Ik ben verplicht, mijnheer de Soulai- mes, uwe moeder zelf te ondervingen, om de meest nauwkeurige bijzonderheden van den moord te weten te komen. Ik verzoek u dus, haar hier te laten ko men. Michel verwachtte dit. 't Was inder daad noodzakelijk, dat. Lement de mar kiezin ondervroeg. Bovendien wist hij. dat Lement een edelmoedig, goedhartig en verstandig man was. Hij stemde dus toe. Gaume sprak' in :t andere vertrek met de bedienden, maar bewaakte in wer kelijkheid Mirador, om hem 't vluchten te beletten. Mirador vermoedde dit in 't geheel niet, maar jammerde wanhopig: Wanneer ik bedenk, dat, wanneer ik gekomen was, zooals vader Jactel mij gevraagd, had, dat hij dan nu nog aan zijn lessenaar zou zittenYch, God, ach God, en dat alles door mijn schuld. In 't kant ooi-vertrek zeide de commis saris tot Lazare: De inlichting, die gij gegeven hebt, is van erstigen aard, mijnheer. Dan spijt 't mij, dat ik ze verstrekt heU want die arme jongen is, zooals hij zelf gezegd heeft, nergens anders schuldig aan,' dan dat Hij lui is geweest. Lement keek Romain strak aan. Weet gij niets meer Van hem? Neen.... Ik meen gehoord te hebben, in een der kantoorlokalen dat Mirador 't vertrouwen van Jactel bezat, dat hij zelfs 't cijfer van 't ge- heimslot kende. Lement onderdrukte nauwelijks een he vige beweging van verrassing. Zoo, mijnheer, zijt gij er zeker van, wat gij daar zegt Zeker ben ik er niet van, mijnheer. Ik zeg, dat ik 't gehoerd heb. Ga verder, mijnheer. Van wien hebt gij dit gehoord? Een woord in den wind gesproken. Maai een woord moet toch door ie mand gezegd zijn. Dcor wien 't Was in de eerste dagen, 't speelt mij nog- altijd door 't hoofd, maar ik kan mij er verder niets van herinne ren. Vreest gij, dat ge te veel zult zeg gen? Beermann antwoordde niet. v Op dat cog-en blik trad de markiezin jui-: aan len arm van Michel 't kan tooi- binnen. De commissaris kon niet na- Uitkeering ingevolge art. 305 der L.O.- wet 1920. Ged. Staten van Noord-Brabant schrij ven aan de gemeentebesturen in Noord- Brabant. Her is ons gebleken, dat verschillende, gemeentebesturen onderling afwijkende opvattingen huldigen omtrent het tijdstip, waarop de door de z.g. buitengemeenten ingevolge het bepaalde bij artikel 205, zesde lid, der L. O.-wet 1920 verschul digde uitkeeringen opi deze kunnen wor den verhaald. Gebruik is, dat dit verhaal plaats vindt zoo spoedig mogelijk na afloop van het betrokken kalenderjaar. Hiertegen bestaat in het algemeen geen 1 zwaai^ wijl genoemde uitkeering als regei telken ja,re naar denzelfden grond slag zal kunnen worden berekend. Deze grondslag komt evenwel eerst on- omstvotelijk vast te .staan, zoodra de rekening van het betrokken dienstjaar door ons College is gesloten (behoudens beroep op de Kroon.) Weigeren derhalve de besturen .Ier bui tengemeenten te betalen, voordat deze vaststelling heeft plaats gehad, zoo kan daartegen niet. op goede gronden bezwaar worden gemaakt. De verhalende gemeente voert door gaans aan. dat de vergoeding, ingevol ge artikel 205 der L. O.-wet aan de laten zich te verwonderen in hoe groo te mate moeder en zoon bleek waren. Beiden schenen wel beschuldigden te we zen, die den last van de misdaad droe gen, de moeder vooral, want die kon zich nauwelijks staande honden, en haar lichaam sidderde geweldig toen zij den drempel overschreed van ontroering. Een vreemde zaak, mompelde Lement, die dcor Sarrasin reeds ingelicht was... Een vreemde zaak zooals mij nooit voor gekomen is. Die blinde vrouw heeft een misdaad bijgewoond. Zij heeft den moor denaar met vingers vastgegrepenEn zij kon me niets zeggenZij kon hem niet herkennenKon zij dit niet. Wie weet? Geheel iets anders gebeurde er op dit 'cogentlik in hare nabijheid. Lazare sidderende, hoe zeer hij zich ook bedwong, bij 't binnentreden der mar kiezin. Hij had wel weg willen loopen. maar een zonderlinge vrees kelende hem als aan den grond. Onbemerkt wSs de markiezin plotse ling binnengetreden en trad met wan kelende schreden op Lazare Beermann toe, <Le onbewegelijk staan bleef. Met, <1 geheven hoofd en starende oggen na derde zij hem. 't Scheen wel, alsof die ocgen, waaruit 't licht verdwenen was en nu groot en hol den ellendeling aan staanden, hem zijn geheele wilskracht ont namen. Werktuigelijk boog hij zijn voor- hcofd, terwijl een stem in zijn binnenste hen» toescheen te roepen Moordenaar, Moordenaar. Hij verwonderde er zich ever, dat de zware hand ran een agent nog niet op zijn schouder neerkwam en hij nog niet lieerde zeggen schoolbesturen te betalen een vast en cnveranderlijk bedrag zou zijn. Dit is evenwel naar enze meening niet juist, zulks met het oog op de bepalin gen van het derde, vierde, tiende en elf de lid van genoemd wetsartikel. o— Af deeling Noordbiabant van de ver- eeniging van Nederlandsche ge meenten. In verband met het voorschrift der vleeschkeuringswe.t moet iedere gemeen te zorg dragen, dat na 1 Juli 1923 het voor de consumptie afgekeurd vee en vleesch onbruik tiaar wordt gemaakt door behandeling in een destructor. In het Noorden des lands is deze taak der gemeenten reeds overgenomen door de N.V. Nederlandsche Thermo-Chemische fabrieken te Amsterdam. Zoo is in Ber- gum (Friesland) eetNdestructor opgericht, werd- onbruikbaar maakt het. afge keurd vee en vleesch uit de provinciën Friesland, Groningen, Drenthe en een ge deelte van Overijssel. Verder is in Zuid-Holland de oprich ting van een destructor in voorbereiding voor de gemeenten in de provinciën Nood-Holland, ZuiQ-Holkmd, Utrecht en Gelderland. Thans is door genoemde N.V. ook aan de besturen der gemeenten in de pro vinciën Noord-Brabant, Limburg en Zee land een schrijven met een ontwerp- connact gericht, waarbij* voorloopig be langstelling voor deze aangelegenheid wordt verzocht. Het bestuur der afdeeling Noord-Bra bant van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten heeft reeds sedert eéni- gen tijd onderhandelingen gevoerd met de N.V. Thermo-Chemische Fabrieken om trent een te stichten destructor in de ze provincie. Een commissie uit het bestuur, bestaan de uit de lieeren Mr. F. van Lanschot, Tl urge meester van 's-Hertogenbdsch, J. Switzar, burgemeester van Dongen, I'. Smulders, burgemeester van Someren ei) M. Quint, hoofdcommies ter secretarie te 's Hertogenbosch, zal op 13 Mei a.s. een bezoek brengen aan den destructor te Bergum (Friesland) teneinde onder deskundige voorlichting deze inriclitng te zien en op de hoogte te komen om trent de werking van den ophaaldienst. Bij deze commissie zullen zich aan sluiten de heer P. van Haaren te Tilburg als afgevaardigde van den Noordbr. Chris- telijken Boerenbond en J. Sneep, afge vaardigde van dè Noordbrabantsohc Maat schappij van Landbouw. Het ligt in' de bedoeling, dat in een algemeene vergadering der Vereeniging,1 welke zal worden gehouden in Juli a.s., over deze aangelegenheid deskundige voor- lichting zal worden gegeven, tot wel ke vergadering dan ook afgevaardigden va,n niet bij de vereeniging aangesloten gemeenten zullen worden uitgenoodigd, o— Ernstige val. Op den Zoeterwoudschen Singel te Lei den is de 68-jarige Hoppenbrouwer, bij In naam der wet arresteer ik u. Een rilling doorliep zijn lichaam. Iede re wankelende schrede die de markiezin deed, bracht haar bij Beerman nader. Hij zou ongetwijfeld niet. blijven staan, voordat zij tegen hem aanliep, totdat haar magere vingers hein bij den arm grepen, zooals zij den den vorigen avond gedaan had.Op° 't oogenblik van den moorddoch dien zou hij niet ont komen kunnenHet was een nacht merrie vcor hem, die gelukkig slechts kort duurde. Hij herstelde zich niet eerder dan na dat Michel zijn moeder bij den arm ge vat had en naar de sofa leiddetoch bleef zij Lazare met haai* dooden blik aanstaren Om haar blik te ontkomen, wilde hij zich terugtrekken, maar wankelde tegen een tafel, alsof hij dronken was. Een wenk van Lement hield hem echter te- rug. Blijf. De ellendeling, wiens beenen beefde, zeeg op een stoel neer en veegde zijn bezweet voorhoofd af. Op de vragen die de magistraat tot baar richtte, gaf de markiezin het ver haal dat onzen lezers reeds bekend is. Met belangstellende oplettendheid lui sterde Lement toe. Hij was echter de eenige niet. Een ander, naast hem, dronk als 't «are de woorden van de lippen der blinde met de oogen op haar gelaat gevestigd, met halfgeopende lippen als- af hij geen adem kon halen't Was Romain. De markiezin verhaalde op zachten. maar juisten toon de gebeurtenis, die zij bij toeval bijgewoond had. het naderen van een auto, die hij blijk baar niet tijdig had opgemerkt, van schrik van zijn fiets gevallen. De be stuurder van de auto remde uit alle macht en wist daardoor te voorkomen, dat II. werdo verreden. Zij rijwiel werd dat H. werd overreden. Zij rijwiel werd echter vernield. II. kreeg tengevolge van den val een ernstige hersenschudding en is in zeer zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. O België—Nederland 3—1. De Voetbalwedstrijd België—Nederland eindigde met 3—1. o— Kiud doodgereden. Zaterdagmorgen kwam een 5-jarig kind aan de Rolandstraat te Haarlem spelende onder den volgwagen van een vuilnisauto Het kind was onmiddellijk dood. o— Hevige ontploffing te Ylissingen. De inwoners va.n Ylissingen werden op geschrikt door een hevige knal, veroor zaakt door een ontploffing in de fabriek van de Vlissingsche miniraalolie en asp- haltraffinaderij. Met geweldige krachtwas een deksel van een der teertanks de lucht ingevlogen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor en het begin van brand werd door fabriekspersoneel gebluscht. o— Brand te Utrecht. Oude man in de vlammen omgekomen. Zondagavond om halfzeven is brand uit gebroken in perceel no. 8 aan den Hooge landweg te Utrecht. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat. het onmogelijk' was de 80-jarige Jansen, die te bed, lag, te redden. Onder de puinhoopen heeft men zijn geheel verkoold lijk gevonden. Het vuur werd met 4 stralen op; de wa terleiding gebluscht. In een ander deel van het perceel woon de de familie H. v. d. Bilt, wier inboedel was verzekerd, doch de inboedel van een der zoons, die op het punt van trouwen stond, was niet verzekerd. Het rsï-ceel is, in wending groot-en deels ;)oAr het vuur- verweest. Men vermoedt, dat eenige vonken, die uit. een kachel gevallen zijn, den brand hebben veroorzaakt. Yele omstanders stelden, aldus het Utr. Dgbi., de vraag, hoe het mogelijk was dat de oude Jansen verbrand is, ter wijl in liet zelf de huis een andere familie woonde, die ook thuis was. De situatie is echter zoo :Er is één hoofdingang aan de wening, doch zoodra, men deze gepas seerd is, komt men in een klein portaal, wa.fr zich Twee afzonderlijke ingangen waar zich twee afzonderlijke ingangen bevinden, n.l. een voor dat deel waai de oude Jansen geheel alleen woonde en één naar de vertrekken waar de fa milie v. d. Bildt woonde. De oude Jansen woont, zoonis reeds gezegd, geheel alleen. Het was zijn ge woonte. zoo vertelde men ons ter plaatse, om 's middags" de kachel nogeens flink' op te stoken en dan een poosje te gaan slapen. Dit zal ook 's middags het geval geweest zijn, want, men heeft den ouden Herinnert gij u betreffende dat lapje st of, dat, g-ij uit ?,ijn kleeren gerukt hebt, niets meer?" vroeg de magistraat haar» nadat ze geëindigd had. Niets meer z,eide de markiezin. Maar die man heeft toch iets gezegd. Zcr.dt gij zijn stem iet herkennen? Die man wist, daar b. n ik zeker van, dat ik blind was, want hij heeft er zorg voor gedragen geen woord te uiten. De blinden zijn gewoon met hunne handen, die hunne oogen vervangen, elk' voorwerp te betasten. De man wist dat, zonde- twijfel ook, want te vergeefs heb ik mot mijn hand, die vrij was, getracht de bijzonderheden te entdekken, die u van nut hadden kunnen wezen. Dit is juist ongelukkig mompelde de c-cmmissaris. Lazare Beerman herademde verlicht. Toch moeten er nog bijzonderheden ge weest zijn, die u niet ontsnapt kun nen zijn. Toen gij tegenover den moor denaar stond, moest gij de kreten van hem, indien hij grooter dan u was, bo ven uw hoofd, indien hij kleiner was be neden uw hoofd gehoord hebben. Boven mijn hoofd, zeide ze. Gced. Dat is dus bepaald. De moor denaar heeft een licoge gestalte, want gij, mevrouw, zijt reeds tamelijk groot Hebben uw handen bij de worsteling zijn gelaat niet aangeraakt? Droeg hij een baard of had hij een glad gezicht? Dat weet ik niet. Y eet gij niets meer betreffende zijn kleding? Neen, antwoordde zij zacht, vermoeid door die vele vragen. De markies wenk te Lement stilzwijgend. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1