Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altens, de Langstraat en de Bommelerwaard. Mo. 4913 Woensdap 8 Mei MIJMHARDT-S PUROL DE RECLAME Parlementair Overzielit. Plaatselijk Nieuws Rechtzaken Binnenland. WINSTGEVEND Karde Baard BEHOORENDE BIJ HET POLITICUS. tabletten komen opgeteld, waarna over dit totaal de door U verschuldigde belasting wordt be rekend. Voor de forensebelasting dient ditzelfde totaal inkomen als basis voor Uw aanslag. Dat een gedeelte van dit inkomen niet in de forensaalgecneente verdiend wordt, doet niet ter zake. Indien bij indiensttreding van kantoor personeel dat zyn saiaris wekelyksch ont vangt, niets is overeengekomen, boe wordt dan volgens de arbeidswet de uitkeering van het loon geregeld, zoowel by één als bij meerdere weken ziekte W. H. Behalve de week, waarin de ziekte zich geopenbaard beeft moet nog eene volle week het loon worden uitbetaald. RECHTBANK TE 's-BOSCH. Uitspraken. G. C. K. te Waalwyk, art. 239, 3 co. gevang.strafTh. J. v. E. te Nieawkuik, overtr. leerplichtwet, appel Kgt. Waalwijk, vonnis vern., f 8 boete subs. 4 d. h. GERECHTSHOF TE ARNHEM. Voor het Gerechtshof zou Donderdag 18 April dienen de inbraak bij den winkelier I. J. J. te Hedel, gepleegd in den nacht van 5 op 6 Mei 1928. De verdachten in die zaak, J. J. G. en A. v. O. te's Bosch, doch thans in voorloopige hechtenis, waren door de Rechtbank te Tiel veroordeeld ieder tot 2 jarec gevangenisstraf. Tegeu dit vonnis waren de verdachten zoowel als de Officier van Justitie in appel gekomen. Het Ge rechtshof heeft de behandeling dezer zaak thans geschorst tot 30 Mei a.s. Alsdan zal een 10 tal getuigen in die zaak worden gehoord. Het Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen M. v. d. V., koopman te Aalst, gemeente Poederooyen. Verdachte is door de Rechtbank te Tiel wegens diefstal van kippen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en kwam daartegen in hooger beroep. De kippen werden in zijn bezit gevonden, doch hij beweerde ze van een onbekende te hebben gekocht. Het Hof verminderde de hem door de Recht bank opgelegde straf tot 8 maanden, met aftrek van de reeds ondergane voorloopige hechtenis. Iemand, die by een calé zijn rywiel had neergezet, vermiste daarvan later een paar handbeschermers. Zekere C. B arbeider te Aalst, gemeente Poederooyen, werd van dien diefstal beschuldigd eu deswege door de Rechtbank te Tiel veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het Gerechtshof bevestigde, na ingesteld heoger beroep, dat vonnis. smaakt als room Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Iodien een der ouders is overleden, kunnen dan de schoonzoons het deel hunner echtgenoote opvorderen ook zonder hare toestemming H. v. H. Twee en twintig jaar geleden is mij eenige grond onteigend, hetgeen mij thans bij wederopmeting is teruggegeven. Kan ik nu ook schadevergoeding eiichen Tot wien moet ik mij daarvoor wenden Z. A. II. Ik heb een stak weiland in huur, waar veel kippen op loapen. "Wanneer ik nu op dat land enkele plaatsen omspit en dat bezaai, heb ik dan het recht genoemde dieren hiervan af te keeren. A. X. Ik woon in de gemeente B., maar heb myn werkzaamheden in de gemeente WT. Na moet ik van myn inkomen forensen belasting betalen. Maar myn vrouw ver richt haar werk in mijn woonplaats en verdient twee a drie honderd gulden per jaar. Krijg ik dat by mijn inkomen of en moet ik daar ook forensen belasting van betalen, omdat zy het in haar eigen woon plaats verdient Ik ben getrouwd in gemeenschap van goederen. B. v. D. De bronnen van inkomen der gehuwde vrouw worden beschouwd als bronnen van inkomen van haren man. De verdiensten uwer vrouw worden dus bij uw eigen in. AALST. f In >de Pauw* alhier werd ver gadering gebonden van de geërfden van den Dorpspolder. Op een verzoek om subsidie van de Geitenfokvereeniging werd besloten f15 te verleenen. De polderlasten aan >het Molenveld* en »de Ronde Morgen* werden met f 0.50 per H.A. verlaagd en vastge steld op f3 50. De perceelen in >het Hamblokc zullen weer f 1 per H.A. uit keering ontvangen. CAPELLE. Dinsdagavond 30 April 8 uur hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarver gadering in het café van den heer L. F. van Dongen. Wegens afwezigheid van den voorzitter werd deze byeenkomst geopend door den heer C. Vos van Gent, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, waar na tot secretaris dezer vergadering werd aangewezen de heer P. L, F. Treffers, se cretaris van het dagelyksch bestuur. Hier na volgde het verslag van den toestand der vereeniging, luidde als volgt De totale omzet der Bank bedroeg ge durende het boekjaar 1928 f268167.60 of f3567.68 meer dan het voorafgaande jaar. Aan spaargelden werd ontvangen f 95474 02 en terugbetaald f 69803.40. De gekweekte rente bedroeg voor spaar ders f 7904.88, waarvan in contanten werd uitbetaald f1381.07 en een bedrag a 6523.81 als spaargeld werd bijgeschreven. In 1928 werd aaD nienwe voorschotten nit gegeven f 284 00. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, bedragende f 76556.88, werd door terug- en afbetalingen verminderd met f 15772,28, zoodat per 31 December j I. het totaal bedrag wegens op deze wyze verstrekte gelden bedroeg f89184,60. Aan voorschotrente werd ontvangen f 3762 37 en aan pro visie van voorschotten f 2.80. Op het einde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven in loopende rekening f 146094 23 en de ontvangsten f7361,10. De in rekening courant ontvangen rente bedroeg f 6202.29 en de betaalde rente f 7.58, terwijl de bijdrage aan de Centrale Bank en afschrijving meubilair respectievelijk (120.02 en f50 bedroegen. Het bedrag by de Centrale Bank te Utrecht geplaatst varieerde tusschen de 120.000 en f 130.000. Het aantal spaarders steeg in 1928 met 6, terwijl er 5 afgingen wegens overlijden en vertrek. Het aantal voorschotnemers nam toe met 11 en verminderde met 11 wegens geheele aflossing. Alzoo kwam hierin geen wyziging wat aantal betreft. Het aantal rekening-couranthouders ver minderde met 1 wegens overlijden, terwijl er 2 nieuwe bijkwamen. Het ledenaantal verminderde met 5 t.w. 3 wegens overlyden en 2 wegens vertrek, 7 nieuwe leden traden toe. Na het uitbrengen van dit finantieel verslag werd overgegaan tot verkiezing een lid van den Raad van toezicht en een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van de heeren A. A. Michael en C. Vos, welke beide heeren bij enkele candidaatstelling werden herkozen, waarna door de heeren A. P. Snyders en W. P. van Beek de rekening en balans over het afgeloopen- boekjaar- werden nagezien. By monde van eerstgenoemden werd verslag uitgebracht, waaruit bleek dat een en ander in orde was. Van de gebruikelijke rondvraag werd door eenigen gebruik gemaakt, waarna deze slecht bezochte vergadering met een woord van dank werd gesloten. GIESSEN. 's GRAVENMOER. De tuinderij maakt hier goede vorderingen. Er is gedurende dit voorjaar weer veel plat glas bygelegd. Men deelde ons dezer dagen mede, dat hier ter plaatse ongeveer 25000 raonen liggen. Van de lichting 1930 zijn uit deze gemeente voor den dienstplicht 8 personen geschikt bevonden3 ongeschikt, terwij! er 9 in aanmerking komen voor broederdiecst. Vrydag werden van den heer P. van der Dussen de eerste komkommers, van den heer A. Faro de eerste aardbeien eD van de Gebroeders Versteeg de eerste bloemkoel ter veiling gebracht te Breda Vorige week geraakte bet dochtertje van P. in 't Groen te*K!ein-Dongen te water. De moeder, die terstond werd ge waarschuwd, had de tegenwoordigheid van geest, zich zander te bedenken te water te begeven, waardoor zij het genoegen mocht smaken haar kind van een wissen te redden. HEDEL. Op den gehouden Geërfdendag werd de navolgende voordracht voor poldermeester opgemaakt 1. Johs. de Klyn. 2. G. E. Huyskens. 3. P. C. van den Bogert Hzn. RAAMSDONKSVEER. Doorzitten bij Wielrijden AVIJK. De heer H. Wolters, onderwijzer aan de Openbare Lagere school alhier, is benoemd tot onderwijzer te Vlaardingen. Tot groote vreugde van zeer vele ingeze tenen heeft hy deze benoeming evenwel niet aanvaard. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voetbal wedstrijd tusschen »W.V.V.« en »Kan- toorejftal De Vries, Robbé Co.* van Gorinchem, eindigde met 33. Er werd goed gespeeld door beide partyen. Hemelvaartsdag des namiddags 2 uur zal op het terrein van »W.V.V,« alhier, achter de Molen, een wedstrijl worden gespeeld tusschen de voetbalclub van Kin derdijk en »W.V.V.« alhier. De gehouden collecte in onze ge meente voor het Nationaal Blindeninstituut heeft ruim f125 opgebracht. Zaterdagmiddag werd docr de post- duivenvereen. vWilhelmina* een wedvlucht gehouden vanuit Eysden (G.). Loslating der duiven nam. 1 uur. Aankomst le daif 2 u. 58 min. 24 sec. Afstand 135 K.M. le prys A. Ridderhof, 2e en 3e PI. Groeneveld, 4e J. Zwets en 5e prijs A. Mouthaan. Doordat de auto van den heer D. K. niet voldoende aan den rechterkant van den weg stond, reed de autobus vaD Den Hartog tegen den luifel der winkel van den heer Kant, met het gevolg, dat dit bijna geheel werd vernield. Hemelvaartsdag hoopt de Herv. Knapenvereen. Benjamin* onder leiding van de heeren Jansen en Pomp, een plei- zierreis te maken naar Nijmegen en om geving. Donderdagmorgen is de heer J. E,, welke voor eenige weken op de rivier de Merwede is verdronken, door een parle vinker gevischt. Vrijdagmorgen is het stoffelijk overschot onder groote belang stelling aan de schoot der aarde toevertrouwd. Alhier is opgericht een afdeeling van den Nationaleo Bond »Het Mobilisatie- kruis* voor de gemeenten Werkendam, DeWerken Sleeuwijk. Tot bestuursleden dezer afdeeling werden gekozen de heeren I. K. Gaasterland, C. W. Deenik, M. J. van Oord en B. W. v. d. Straatec. Ruim 20 personen traden als lid toe. De financieele betrekking tasichen Rijk en Gemeenten. By het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige buid, geen stukgaan en pyn meer en ook geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL IN DIT BLAD IS JKeuwsMail roe-aten op de fondsbelasting mogen hef fer wilde bepalen op 120 pCt., in plaats va 80 pCt. Verschil samen deelen, dacht deir.inister zeker. Want hij gaf ten min- qj: meneer Smeenk (die 80 pCt. ook t weinig vond) in overweging er lOO-pOt. an te maken. Ook nam de minister een axagiaaf terug, waarin werd bepaald, dat ïe provincie 50 pCt. moest bijdragen bij steunverleening door Irnt rijk aan een ncodlijdende gemeente. De heer van Voorst tot Voorst had hiertoe den kat de bel aangeboden. Maar, zei de minister, hij kon toch niet belooven, dat de regee ring nooit meer steun zal vragen aan de provincie in zulk een geval. werken zonder Nog steeds: het Rijk en de gemeen- kramp of pijn. ten Ren lang verhaal, met vele 1 Doos 60 cent auteurs, doch minister de Geer wenscht geen concurrentie. Nadat de Eerste Kamer met een zeke re mate van geestdrift het Kellogg-paet z.h.s. aangenomen had, vroeg de Tweede Kamer onze belangstelling weer voor het lange verhaal dat wetsontwerp tot wij ziging van de financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten heet. Bijna iede- eeu wilde er een stukje bij vertellen, maar per slot van rekening bleef het ver haal, met eenige min belangrijke verande ringen, zooals minister de Geer het ge schreven had. Ristjes amendementen wer den verworpen. Van handhaving van de gemeentelijke inkomstenbelasting wil de z.exc, niets hooren. Dat was volmaakt in strijd met den opzet van het ontwerp, dat iuist bedoelde de schreeuwende on gelijkheid van plaatselijken belastingdruk uit te roeien. Van wantrouwen in de ge meenten was geen sprake. Ook tegen een gelimiteerde gemeentelijke inkomstenbe- belosting had de minister principieel be zwaar, omdat daardoor de kiem zou ge legd worden voor de herleving van de ellende, waarin we ons thans bevinden. Principieel zou daarmee het hek van den dam gaan. Men had nu wel beweerd, dat- eek een gelimiteerde opcentenrege- ling op de fondsbelasting wordt inge voeld, doch met een dergelijke regeling za.l nooit zoo zwaar gezondigd kunnen worden als met eeiV eigen inkomstenbelas ting. En de regeering zou zich niet ver antwoord achten, indien dit euvel niet met wortel en tak werd uitgesneden. De kosten van het ontwerp (20 millioen) zijn zijn gerechtvaardigd. Wat nu de dekking hiervan aangaat, ja, dat was nog ietwat vaag. De regeering heeft nog steeds de hotelbelasting en de weeldeverteringsbe- lasfcing in reserve kunnen houden. Of dit nu ook nog zal kunnen blijven;, is aiïetj met absolutie zekerheid te zeggen. Mini ster de Geer verklaarde, «lat dit zou af hangen van den loop der middelen in 1929 en 1930, den loop van den rente- stand,aard, het program van het in «Sep tember optredend kabinet en of er nog initiatief ontwerpen uit de Kamer te wachten zijn. Zoodat men dan maar zal moeten afwachten, liet kan vriezen, maar [het kan dooien ook. Z oca Is opgemerkt, vooralsnog kwamen er geen ingrijpende wijzigingen lot stond. Bij do ar tike 1 s ge wij ze behandeling vie- yielen lieel wat amendementen onder het mes van den stemming-beul. Zeker, er Werd. ook wel wat aangenomen of overge nomen door den minister. Daaronder was «o.a. een amendement Kampschoür (r.k.) om aan de gemeenten uit de keereu 25 pCt. van de jaarwedden van burgemees ter en secretaris tot een maximum van f 300, in plaats van 50 pCt. tot een maximum van f 2500. De Kamer nam liet aan met 39 tegen 26 stemmen, waar door de kosten van liet wetsontwerp met 7 ton zullen worden verhoogd. Een amen dement ter Laan, strekkende om de uitkeeringen aan de gemeenten niet te limiteeren, werd met 56 tegeu 21 stem men verworpen. Neen, minister de Geer liet niet aan zijn principe tornen. En van de classificatie moest men ook afblijven. Zoodat. een amendement v. d. Tempel, jdie de voorgestelde classificatie der ge meenten wildé laten.vervallen en gehuw den met een zuiver inkomen van f800 wilde vrijstellen van de gemeentefondebe lasting ook den heldendood op> het slag veld der politiek stierf met 52 tegen 25 stemmen. En liet zelfde lot trof een a- mendement-Bulten, om het zuiver inko men van' ongehuwden ter berekening van hun aanslag te verhoogen met f 200, 300 en f 400 resp. in de eerste, tweede en der de klasse gemeenten. Al was de stem menverhouding hier anders, n.l. 41 tegen 35 stemmen. Een welgemeende aanval op de be- tb'ijfsbelasting werd er ook gedaan, n.l. door den beer Kortenhorst, die bij later in^fetrokken amendement voor stelde deze bevoegdheid der gemeenten te schrappen. Maar, zei minister de Geer, die belasting kon toch niet gemist wór den, cmdat dit ontwerp o.a. beoogt de gemeentelijke heffingen meer te doen aan sluiten aan de vaste outillage der ge meenten. I>e fcrensen zullen intusschen lichtelijk nijdig naar meneer Oud kijken. Immers hij diende een amendement in om de gemeenten de bevoegdheid te geven tot liet heffen van een woonforensenbelas- ting. En nadat eerst door een misverstand bekend was gemaakt, dat liet verworpen was met 41 tegen 37 stemmen, bleek later dat het juist was aangenomen met 37 tegen 36 stemmen. Dus juist op het nippertje. Dan was er meneer v. d. Tempel, die Jjet maximum- aantal opcenten dat de ge- —O Tot onderwijzeres aan de Chr. school in de Nieuwstraat alhier is benoemd mej. M. v. d. Swet te Leiderdorp. Aan de firma H. Michael en Zonen te Kaatsheuvel is hij gehouden aanbe steding opgedragen het bonwen van een woonwinkelhuis in de Nieuwstraat alhier voor rekening van den heer A. Spierings te Kaatsheuvel. Gedurende de maand April werden ter secretarie dezer gemeente voor den Yleeschkeuringdienst aangegeven 23 run deren, 65 varkens en 4 geiten. De voorzitter van het Waterschap ,.Het PompvekV' werd voor de Arr. Recht bank te 's-Bosoh veroordeeld tot 4 geld boeten van 50 gl. wegens overtreding der Veiligheidswet. Voor het kantonge recht te Heusden was dezelfde straf op gelegd. Door het Bestuur der Chr. Scho len werd tot onderwijzeres aan de Veer- sohe school benoemd Mej. A. Oosterling, thans Kweekelinge met acte. Door een dertigtal jonge dames werd Woensdag de Emmabloem ten ver koop aangeboden. De opbrengst bedroeg f 144.-88. Wegens het 7e leerjaar zal er aan de Chr. school op 't Veer een nieuw lokaal bijgebouwd moeten worden, waar door er dan 9 lokalen zullen zijn. De heer G. v. Zwol, behaalde het diploma schriftelijk gedeelte Gemeente- finaneiën. liet wetsontwerp door de Tweede Ka mer aangenomen. De aangebrachte wij zigingen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag het wetsontwerp in zake de financieele betrekking tusschen Bijk en Gemeenten aangenomen. Tijdens de behandeling in de Kamer zijn er in het wetsontwerp verschillende wijzi gingen gebracht, waarvan de N.R. C. het volgende verzicht geeft lo. Behalve de algemeene uitkeeringen ontvangen de gemeenten uit liet fonds een uitkeering ten bedrage van 75 pCt. der jaarwedden van Burgemeester en secreta ris met een maximum van f 3000. 2o. Bij de berekening van de uitgaven, opgenomen in de formule van art. 4 wordt voor zoover het onderwijs betreft, alleen rekening gehouden met ,.de verplichte uitgaven door de Lager-Onderwijswet op de gemeenten gelegd'7. 3o. De garantie en de limiet in art. 6 zijn ..van 50 en 75 pCt."' opgevoerd tot resp. 60 en 85 pCt. der eigen inkomsten belasting, echter met deze rc-slrictie, dat- van deze laatste bedragen eerst wordt af getrokken de opbrengst der personeele belasting in hoofdsam over 1928. In ver reweg de meeste gemeenten is de, op brengst van de hoofdsom der personeele belasting meer dan 10 pCt. der eigen m- komstefibelasting, zcodat garantie en li miet- feitelijk lager zijn geworden-, dan in het oorspronkelijke ontwerp. 4o. A oor zoover in een gemeente méér dan i 0 opcenten op de vermogensbelas ting worden geheven, worden.deze ,.super- c],centen" bij de berekening van garantie en limiet medegerekend, terwijl voor noodlijdende gemeenten garantie en li miet nog extra zijn versterkt. 5o, In de z.g. gemeentefondsbelasting, die van het geheele rijk naar dezelfde grondslagen geheven wordt, zijn verschil lende wijzigingen gebracht. Zoo is de'ta bel der classificatie vervallen. Deze classi ficatie is wel blijven bestaan, maar de gemeenten zullen zich zelf in een klas se kunnen rangschikken. 6o. Ook ten opzichte van de personeele belasting, die geheel aan de gemeente zal werden uitgekeerd, hebben de gemeen tebesturen eenige meerdere vrijheid gekre gen zoo zullen zij een progressief tarief der huurwaarde mogen heffen. 7a. De woonforensen belasting is weer ingevoegd, echter in dier voege, dat zij facultatief is en niet naar het inkomen mag worden geheven. 8o. Er zal een commissie van advies voor de uitvoering van de wet worden ingesteld. Andere wijzigingen vermelden Svij slechls cursorisch. Zij betreffen: een höo- gere opbrengst van de hoofdsom der fondsbelasting in gemeenten 2e en 3e klasse rechtstreeks ten ^>ate der gemeen te, wanneer de fondsbelasting daar meer opbrengst dan in gemeenten 1ste klas se; een belasting van buitenlanders in de fondsbelasting; in sommige gevallen zal tot 100 opcenten op de fondsbelasting kunnen worden gegaan; art. 6 (garantie en Imiiet) geldt 5 jaar; de laagste inko mensgrens voor de belastingheffing te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag is bepaald op f 900 (zooals ook tegenwoor dig hel geval is); III (regeling steun aan noodlijdende gemeenten) is geheel verval len. i o Het Kon. Echtpaar- te Bern aangeko men. Het Kon. Echtpaar is Vrijdag te Bern aangekomen. Het station was met' tapij ten en planten versierd. Verschillende autoriteiten waren ter begroeting aanwe- wezig. Na korten tijd in Hotel Bellevue Palace vertoefd te hebben brachten zij een bezoek aan de Zwitsersohe regeering in hèt Bondspaleis. Ondanks den. stroo menden jegftt stondêü honderden men- schen op het plein. Het Bondspaleis was fraai versierd met wapens en vlaggen. Een zeer groote Nederlandsche rood- witblauwe vlag, geflankeerd door den oranjewimpel en het Zwitsersohe rood en wit, was gespannen over de stralen, die toegang geven tot liet paleis. Het Kon. Echtpaar werd door de voltal lige regeering ontvangen. Het gesprek werd gevoerd in het Duitscli en het Erans oh. De president van Zwitserland, de heer Haab, heeft de koningin en den Prins uitgeleidde gedaan en de heer Dinicherfc heeft aan het vorstelijk paar een uitleg ging gegeven omtrent de groote figuren van de drie Zwitsers^ <:lie als vertegen woordigers der oerkantons in de groote 'ingangshal van het Bondspaleis staan. Later brachten president Ilaab, de vice- president en de minister van buiten], zaken een tegenbezoek op het Zwitsersch gezantschap. Vanmiddag vertrekt hefc Kon. Echtpaar naar Montana, waar de Koningin het grootste deel van Mei hoopt [door te brengen. Verduisteringen bij de Boerenleenbank te Barendrecht. Voor de Dordtsclie Rechtbank werd Vrijdag behandeld de zaak tegen de 28- jarige cassière en haar 33-jarigen echt genoot, boekhouder, beiden in dienst der Boerenleenbank te Barendrecht. I)e vrcuw wérd beschuldigd op verschil lende tijdstippen in 1926, 3927 en 1928 tel kens verschillende bedragen aan geld tot een gezamenlijk bedrag van circa f 62.000, tcebehc orende aan de Boerenleenbank te Baren Irecht, zich wederrechtelijk te heb ben toegeëigend. De aanklacht tegen den man luidde dat hij het geld, door misdrijf verkregen, ten geschenke heeft aangenomen of uit winst bejag heeft vervoerd. De eisch was tegen den boekhouder drie j«aar zonder, en tegen zijn vrouw één ja-ar en zes maanden met aftrek van voorar- resf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5