jIV. 5. J. fankhuyzett Co'; Batik Dit nummer öestaai uit 2 Mi Het Suikerwetje. Agentschap van de jtV. Atnslerdamsche Bank, Amsterdam. PUROL Behangselpapieren Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4918 Vrijdag 24 Mei 1929, T. BOONSTRA A AVERF li lilt dl lil!) (I Binnenland. Plaatselijk Nieuws Prima Veeren- en Kapokken Bedden ^and van aitenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voor de Ontbijt- en Koffietafel Chobotra, Pindakaas Onthytgember, Bijenhonig (Matthes), Emmentaler kaas, Leverpastei, Zalm, Sardines, Gestampte mu&jes in strooibusjes. KOFFIE »HAGc Alle soorten JAMS (Hero) telbf. no. is R.a.a.msd.onlcsveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotifigen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MF* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie De moord te Culemborg. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van A. Colié, die met be trekking tot de Culemborgsche moordzaak was veroordeeld door het Hof te Arnhem tot 5 maanden gevangenisstraf, wegens meineed. Prima Glansverf 80 cent per Kilo. Prima Vloerlak, 120 (in bussen van 4 en 1/2 Kilo.) Spotgoedkoope aanbieding san restanten. DROGISTERIJ A. VERSCHUUR-BAERT, Wittebroodstraat 52 HEUSDEN. Doörzitten Zonnebrand Het A.V.R.O.-petitionnement. Onder groote belangstelling is Zaterdag 't A.V.R.O.-petitionnement met 457.000 handteekeningen aan den Minister van Waterstaat aangeboden. Tientallen auto's vergezelden de commissie naar het Binnen hof. Dr. Molhuizen hield een toespraak tot den minister, hem verzoekend in te willigen wat het petitionnement vraagt, n.l. een volle week zendtyd, een eigen zendinstallatie, de beste omroepgolf. De minister antwoord de het advies van den radioraad te willen afwachten. Een valsche Prins van Bourbon. Dinsdag heeft zich, naar de N. R. Crt. meldt in het Groote Badhotel te Katwyk aan Zee een man voor logies aangemeld, die opgaf de prins van Bourbon te zjjn en beweerde verwant te wezen aan het ko ninklijk huis. Hy wou een bezoek brengen aan Prinses Juliana. De politie en recher che te Katwyk stelden een onderzoek in, waaruit bleek, dat het een zekere J. J. S. uit Waalwijk was een onderwjjzer, die vroeger verbonden is geweest aan de Astra Rnmana in Roemenië. Hij lydt aan hoog moedswaanzin by is op transport naar Waalwyk gesteld. BAHLMANN G0RINC9EM HET ADRES VOOR: Scherp eoncurreerende prijzen, HEUSDEN. dag deed de rijksveldwachter-brigadier-1 weer was, was het aantal hoorders toch' MEUWSBLAB voor tiet Laid van Heusden en AiteiajeLaigstraat me Boimelerwaard uit dan vcor de verbouwers, doch zij dee-T Ongeluk onder wedstrijd-toeschouwers. len dezen tegenvaller met eiken aandeel houder in nijverheids-ondernemingen. Na vette jaren komen heel dikwijls de ma gere en waar moet het nu toch heen als aandeelhouders in de vette jaren al het vette voor zich kunnen houden en zij in de magere jaren van staatswege geholpen worden om het magere op te vc.eren tot laten we zeggen „half vet"? Laat ook de aandeelhouders in beet wond suikerfabrieken gerust op eigen wie ken drijven en laat hun evenals aandeel- Toen we eenige weken geleden schreven over het ontwerp van wet, dat een pre mie uil- de staatskas voor gefabriceerden beetwcrtelsuiker beoogde, leefden we nog in de hoop* dat het ontwerp nimmer tot wet zou worden verheven. Jammer ge noeg is onze hoop ij del gebleken, want houders ni alle industrieels onder nemin- eene kleine meerderheid der 2e Kamer gen de keuze tusschen afwachten in hoop is met het ontwerp aceoord gegaan. I op heler of liquideeren. Een „eet-meer- Zoo langzamerhand begint het er op suiker" propaganda moge eenig nuttig te gelijken dat het tegenwoordig voordee- effect opleveren, afdoende kan zij nooittuig gereden. Acht spoorwegbeambten liger is een niet-rendeerend danhelpen. Nu we ons geld niet behoe- werden gewond, van wie twee ernstig, een wèl-r endeeren d bedrijf te heb- l'on te besteden aan een meer gebruik van ~o— ben. Immers, rendeert een bedrijf niet, 1 suiker, moeten we het uitgeven aan ver- Dvr.amiet ontploffing. dan heeft men maar een paar Tweede j hoogde belasting. Getuigt een en ander In de cementfabriek Wysoka te Kamion- Kamerleden op te zoeken, die de regee-niet van een heel vreemd inzicht in ke (Polen) heeft zich vanmorgen een he- ring bewerken en lukt dit niet dan komt TJit New-York wordt gemeldEen onweer was Maandag aanleiding tot een overijlde vlucht van de toeschouwers bij een honkbal-match, in het Yankee Stadion, naar 'n schuilplaats. Een groot aantal menschen verdrong zich voor het hek, dat een vijftien voet diepen put afsluit. Onder den druk bezweek het hek, en zij, die er tegenaan stonden, vielen in de diepte. Twee personen werden gedood, vijftig tot zestig gewond. o— Noodlottige botsing. Op» de lijn Pontoise—Creil—Rijsel Ls een losse locomotief op een Belgisch slaaprij- men maar met een zelf in elkaar ge zet wetje om de betrokken noodlijdende industrie te steunen. Wenschelijk is het dan om aan het wetje een zoo onschul-bijdragen verleenen uit 's Rijkskas. Som- dig mi gelijk karakter te geven en het vooral van tijdelijken aard te doen zijn. Nu zoekt men een paar Kamerleden op öm de proeve van wetgeving aanhan gig te maken bij de 2e Kamer en men schiet al een eind in de richting, omdat bij de behandeling in de 2e Kamer wel meerdere Kamerleden volgen, daar men elkander nu eenmaal graag een genoegen doet. Enkele twijfelaars en onverschilli gen laten zich overhalen, omdat zij in in al zijne geledingen? daartoe uit bet buitenland entbodenmon- Onder de Tweede-Kamerleden Waren erteur Joseph Liedersprecher was bezig met die wat anders wilden probeeren dande slerkstroomleiding te controleeren. A. 15 A A IJ E N S, Botermarkt 88, Heusden. toen plotseling kortsluiting ohtstohjpf waarde or op nog niet opgehelderde wijze de in het zijgebouw opgeslagen hoe veelheid dynamiet ontplofte. Het dak werd in de lucht geslingerd. Twintig arl eiders werden onder de puinhoopen begraven. Twaalf hunner kwamen er met lichte verwondingen af doch 8 arbei ders werden ernstig gewond. hun stem „vóór" een stemmenwinst voor zich zelf zien bij de a.s. 2e Kamerver- j kiezing. Heeft de Tweede Kamer eenmaal gezegd, dan zegt de Eerste Ka.mer zelden migen Ivilden invoerbelemmering, afschaf- „neen" en de Koninklijke sanctie volgt fing /an den suikeraccijns, moderner pro- van zelf. I duefcfewijze, oeconomischer aanplant of Naar vorenstaande methode is het een verwerking der bieten. De voorstanders paar weken geleden weer gegaan met de v# het Wetje van den Heuvel vonden inlandsche suikerindustrie. Sinds lang achter heel wat eenvoudiger en meer moet de beetwortel ten onzent het af- Am onn rrvoan i r\ .-1 o ooLofViaf Petroleumtrein in brand. Op het station Timisclioel te Boe karest is een petroleumtrein ontspoord, waarbij' de inhoud der ongevallen tank wagens in brand raakte. Vier personen werden daardoor gedood en 3 gewond. o— De onbewaakte overwegen. In de nabijheid der stad te Zittau is op een onbewaakten overweg een auto door een -trein aangereden; 1 dame werd gedood en 3 andere inzittenden wer den z'waar gewond. o— Weer twee Austalië-vliegers vermist. o- Een Duitsche expeditie naar Brazilië. nOlangs is een nieuwe Duitsche expedi tie naar Brazilië vertrokken om de onbe- èfdoend om een greep in de schatkist leggen tegen het overzeesche suikerriet.te doen, een greep van vier millioen. En De wereldmarkt wordt overstroomd met dit natuurlijk ieder jaar, want er zal toch suiker, waardoor de prijs van suiker zeer wel geen sterveling worden gevonden, die laag is. Dit werkt uit den aard der zaak in ernst gelooft da,t de bijdrage of pre- cnmiddellijk terug op den prijs, dien mie maar voor één jaar zal behoeven de fabrikanten kunnen betalen voor de gegeven te worden? De ondervinding heeft beetwortelen en zoodoende wordt de ver-toch meer dan voldoende geleerd dat bouw daarvan niet meer loonend. 't Ge- aan weinig zaken een taaier leven is makkelijkst is dan om bijdragen te vra- beschcren dan aan een tijdelijk wetje, gen uit 's Rijkskas en wel door een wets- Wordt de thans toegekende premie voor vccrstelletje in elkaar te smeden en dat beetwcrtelsuiker later nog eens verhoogd, aan de Kamer ter behandeling over te leg- hetgeen "beusch niet tot de onmogelijkhe- pang op Timor, gen. Het woord „protectie" wordt hierbij den behoort, dan krijgen we den toestand zorgvuldig vermeden, immers wordt slechte dat een groot deel van ons volk onnoodig bedoeld een kleine geldelijke steun aan schade lijdt ten behoeve van een zeer cene door de wereldconcurrentie op dit klein deel. c ogénblik slecht gaande, noodlijdende in- Laten we hopen dat onze Senaat van kende gebieden van de hoven-Amazone en dustrie. Slechts een premietje van fl.50 het Suikerwetje niets moet hebben en het haar zijrivieren te doorvorsc hen. Speciaal per 100 K.G. gefabriceerde beetwortel suiker. Maar is dat dan nu zoo, heel M Men heeft het indertijd ook geprobeerd nisme, maar wel over het feit dat het met een reuzenvisch" filmen. Verdgr ris voor het aardewerk van Regout, maar Suikerwetje onnoodig is, omdat de beet-de expeditie in het bijzonder gewijd aan succes bleef daarbij achterwege. Maar de wortelverbouwers zich op- andere wijze de studie van het ontstaan^ voorkoming schoen- en klompenfabrieken heeft men kunnen schadeloos stellen, terwijl de aan- fa bestrijding van tropcnzTekten. geholpen, want voer invoer van uit het ideelhouders in beetwortelsuikerfabrieken buitenland van schoenen en klompen zijn in verhouding tot de gansche bevolking hooge rechten gesteld. Wie volgt nu?, van Nederland zulk een klein percen- Waar zijn nog meer noodlijdende indus- tage vormen dat het niet aangaat om trieën? Heusch, laat gerust een wetsvoor-I die enkelingen uit 's Rijks kas financi- stel met protectionistische strekking in-eel te steunen ten koste eener zéér groo- dienen en ge hebt succes, 't Is wel geen te menigte. protectie, want dat zou te politiek klin- j En waarom men nu den aanplant van ken, maar 't is het verleenen voor korten een landbouwproduct, waarvan de markt tijd van eene subsidie uit 's Rijks kas overvoerd is, uit 's Rijks kas wil steunen aan eene noodlijdende industrie, 't Is is ons ten eenemaale een raadsel. Wi] wel handig gevond^p en meerdere Kamer- men den landbouw uit de openbare kas helpen, dan juichen wij dit van harte toe, rnRs het verstandig geschiedde. Brand te Utrecht. In de woning en opslagplaats werd brand ontdekt op een binnenplein achter de Bootstraat te Utrecht. De oorzaak was het omstooten van een petroleum- De beide Australische officier-vliegers *amP3e> ^at voor het bed van een der Moir en Owen, die Vrijdag van Bima op kostgangers stond. De vrouw des huizes, Scembawa in Ned.-Indië naar de stad mej- _I^C Kruyf rende naar boven om Palmerston (Darwin) op' de noordpunt beide bewoners te waarschuwen, doch j van Australië waren vertrokken, zijn 48 uur over tijd. De Australische hondsregee- ring heeft thans omvangrijke nasporingen georganiseerd met vliegtuigen. De vermis te vliegers zijn het laatst gezien Zaterdag j.l. om 11 uur 45 's morgens boven Kos- tituiair Ley ten te Zegge (N.-B.) zijn ge wone ronde in verband met bet sluitingsd uur voor de café's. Buiten de gemeente, in een eenzame buurt, zag hij een paar persetien staan. Hij vermoedde geen kwaad en passeerde beide mannen. Nau welijks echter was hij gepasseerd, of on verhoeds werd hij' door hen aangevallen,. Hij kreeg een snede in den nek van circa 15 c.M. lang en eenige c.M. diep. De veld wachter trok zijn revolver en loste eeni ge schoten, doch de aanranders konden in de duisternis ontkomen. Buurtbewo ners legden een noodverband, waarna de dokter van Oudenbosch werd gewaar schuwd, die den toestand zoo ernstig c róecjde, dat de getroffene naar het gasthuis moest vervoerd worden. Het gelukte politie en marechaussees denzeli'den nacht de beide vermoedelijke daders te arresteeren. Na verhoor be kende de een dat zijn broer met een mes den veldwachter gestoken had. De toestand van den veldwachter was naar omstandigheden gunstig. J Een gevaarlijke inbreker gevat. Te Brussel heeft men een beruchten in breker aangehouden, W. W., afkomstig uit Deurne (Nederland). Y. kwam in 1926 naar Brussel afge zakt en knoopte er betrekkingen aan met Isabella W., in wier gezelschap hij naar dezen waren reeds door den rook en de Nederland vertrok; waar het paar an- brandlueht gewekt. Zij zelve kon echter niet meer naar beneden, daar de trap reeds in brand stond. Zij is toen het dak cpgevlucht en op straat gespron gen. Zij kreeg hierbij een ernstige sche delbreuk, waaraan zij is overleden. dere booswichten ontmoette. Bij voorkeur bleek de bende het ge munt te hebben op de brandkasten van de spoorwegstations). Successievelijk werden de brandkasten der stations van Oudewater, Haelen, Hel- IIaar man en de kostganger werden den en Bakel opengebroken en leeggesto- eveneens naar de Rijkskliniek vervoerd, len. In Juli 1927 werd de brandkast van Hun verwondingen waren niet van ernsti- de pretoleummaatschappij „De Automaat7 gen aard. te Zwolle met succes gekraakt. Toen de Het woonhuis is nagenoeg geheel uitge- Nedeilandsche politie de woonplaat s der brand. De opslagplaats heeft zwaar gele- inbrekers had ontdekt, vluchtte W. V, xrt'el- izal verwerpen, 't Gaat bij ons niet om par- zal een studie van de roofvisschen wor- j den door het vuur en het water. De naar Brussel, waar hij nog een brand- erg? tij te kiezen voor Vrijhandel of Protectio- den gemaakt en men wil cok een „strijd^, brandweer heeft alle materiaal in dienst kast openbrak en 30.000 francs buit -iccr.l rtiemp maar wfil over het fpit. da t hpt. met een renzenvisoh'' filmen. Verden -ris moeten stellen om den brand te loeari- maakte. leden worden er mede gepaaid. Het thans door de Tweede Kamer aan genomen z.g.n. suikerwetje zal' den lande niet minder dan vier millioen gulden 's jaars kosten. En als we zulks lezen, dan rijst bij ons onwillikeuring de vraag of zoodanig wetje wel getuigt van een juist ceoonomisch inzicht. We hebben hier te doen met eene industrie, waaraan 't zij tij delijk, 't zij voor goed geen behoefte meer bestaat. De landbouwers-suikerbietente lers zouden dus beter doen zich op de teelt van andere gewassen te gaan toe leggen, hetgeen zeer wel mogelijk is. Zien we maar eens dat steeds meer en meer grond gebezigd wordt voor tuinbouw, zoo dat de voor landbouw beschikbare grond- Ongelukken bij vlieg- en sportdemon- slraties. Bij lucht-manoeuvres. Bij militaire lucht-manoeuvres te Co lumbus (Ohio) zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en van 4500 meter hoogte brandend neergevallen. De eene machine kwam op een huis terecht, dat eveneens in brand vloog. De bestuur der was onmiddellijk dood. De andere bestuurder slaagde er in met zijn pa- cppei vlakte steeds kleiner wordt. Nu is rachute te dalen, doch liep brandwon- natuurlijk alle grend die aan den land bouw ten behoeve van den tuinbouw ont trekken wordt, niet gebruikt geweest voor beetwortelteelt, maar daar gaat het niet om. De bedoeling is dat steeds minder land voor landbouw beschikbaar is, zoo- dat- men andere gewassen dan beetwor telen kan verbouwen, zonder bevreesd behceven te zijn dat men daarvan te veel verbouwt en er geen afzet gebied voor kan vinden. Vc or de aandelhouders in de fabrie ken ziet het er veel minder rooskleurig den aan het gezicht op. Parachutist doodgevallen. Op het vliegveld te Brünn is Maan dagmiddag de 24-jarige Ronek, die met een parachute uit een door den piloot en valschermuitvinder Rezler bestuurd vliegtuig sprong, doodgevallen, doordat het valscherm weigerde. Rezler, die zelf zijn parachute had willen probeeren, was ten slotte gezwicht voor den aandrang van Ronek. Na, zes maanden zoeken is de Brussel- sehe politie er eindelijk in geslaagd den inbrexer te arresteeren. seeren. Tegen 7 uur was men den brand mees ter. o— Finksterdrukte te Den Haag. VEENBRANDEN NABIJ EMMEN. Een millioen trampassagiers. Op drie plaatsen zijn in de Gemeente De H.aagsche tram ontving den Zater- Emrren veenbranden uitgebroken. Zoo dag voor Pinksteren op de stadslijnen lang de wind niet draait bestaat er f 20.900 (v. j. f 19.500) en cp de buiten- geen onmiddelijk gevaar, wordt de wind lijnen f 3.400 (v. j. ook f 3400), dus totaal evenwel ongunstiger dan worden groo- f23.400 tegen f22.900 het vorig jaar. Op den lsten Pinksterdag werd ontvan gen op de stadslijnen f 25.100 (v. j. f 25.700) en op de buitenlijnen f6000 (v. j. f 6.200), dus totaal f 31.100 tegen f 31.900 bet vorig jaar. De 2e Pinksterdag was een recorddag. te voorraden turf met vernietiging be dreigd. -o— Naar het Corr. Bureau verneemt, zal het stoffelijk overschot van den bij het vliegongeluk te Bagdad omgekomen of ficier-vlieger Everts van regeeringswege Teen werd ontvangen op de stadslijnen naar Nederland werden overgebracht, om f 35.000 (v. j. f 34.000) en op de buiten lijnen f 11.200 (v. j. f 11.300), dus in totaal f 46.200 tegen f 45.300 het vorig jaar. Gedurende de 3 dagen werd dus ontvan gen f 100.700, hetgeen een vervoer betee- kent van ruim 1 millioen passagiers. Slachtoffer van een speelbank. In Let vorige jaar ging de houtkoo- pers agent H. van D. op reis om in op dracht van de firma Van der L. te Rot terdam in Luxemburg een partij hout te keepen. Van D. kreeg f1500 voorschot mede. reisde af maar liet nooit meer iets van zich hcoren. Dezer dagen verscheen hy echter bij familie in Zwïjndrecht en daar hij gesignaleerd stond en de politie hem herkende, werd hij gearresteerd. Bij zijn verhoor bekende hij het geld in een speelbank te Brussel te heb ben verloren. Sindsdien had hij een zwer versleven geleid. Een veldwachter aangevallen. In den nacht van Maandag op Dins- op het R. K. kerkhof te Rijswijk ter, aarde te worden besteld. -o De minister van Defensie heeft beslo ten dat de marine-werf te Hellevoetsluis waaraan 300 man personeel zijn ver bonden tegen 30 Mei 1930 zal worden ccgeheven. De processie naar Brielle vertrekt van hier 4 Juni a.s. des morgens om half vijf. Extra tramgelegenheid vanuit de Langstraat zal er bestaan voor 't ver voer der passagiers naar en van hier. Zaterdagavond gaf de Fanfare de^ H. Familie een concert op de Visch- markt. Hoewel het bepaald geen lente

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1