UW ADRES Foto-Atelier- Cocrtse Vakkundige bediening. Plaatselijk Hieuws Marktberichten. Binnenland BENEDENLANGSTRAAT CAPELLE. Het AVRO petitionnement Zaterdag j 1 werd aan Z Exc. Mr. H v d. Vegte, Minister van Waterstaat het be kende verzoekschrift der Algemeene Vergadering Radio- Omroep overhandigd. De 455 763 handteekeningen, die in doozen van duizend verpakt zijn. BABYLONIëNBROEK. BRAKEL. VOOR KODAKS en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. DUSSEN. 's GRAVENMOER. HERPT. POEDEROIJEN. VEEN. WIJK. WASPIK. WOUDRICIIEM. G0R1NCHEM, 20 Mei. Op de veemarkt waren aangevoerd 406 runderen, 8 nuch tere kalveren, 148 overloopers, 1172 biggen, geiten of bokken, 20 schapen, 349 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 360f 400 melkkoeien 1300f350; kalfvaarzen 1200f260; guiste vaarzen f 160f 200 pinken f 70 f 120 graskalveren f f nuchtere kalveren f 18f 25, overloopers f 30f 55. biggen f 15 f 30, schapen f 40f 60, lammeren f 12f20, geiten f f 's HERTOGENBOSCH, 22 Mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 2959 stuks. 1233 stuks hoornvee, 1220 biggen, 84 zeugen, 269 schapen-lamm., 47 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien 1210f355; Kalfvaarzen f 205t 295 Magere ossen en koeien f140f250; Vette ossen en koeien le kwal. 55 ct., 2e kwal. 48 cl. p. p. Pinken f 110f 160 Zeugen f 135 190 Biggen f 3.00 f 3 50 Schapen f 2540 Lammeren 110f17. Vet vee met vlotten handel, hoogere prijzen. Kalfvee traag prijshoudend. Jong fokvee stug pryshoudend. Lammeren, zeugen en biggen met vluggen handel. ROTTERDAM, 21 Mei. Aanvoer 257 paarden, 10 veulens, 1383 magere en 913 vette runderen, 461 vette kalveren, graskalveren, 1006 nuchtere kalveren, 167 schapen of lammeren, overloopers 110 biggen, 6 bokken of geiten. Melkkoeien f200—1405, kalfkoeien f 200f 405, stieren f 120f 490, pinken 190—f150, graskalveren f f vaarzen 1160f220, biggen f20 f30. overloopers f f slachtpaarden f125—f195, werkpaarden f200—f350, hitten f 100—f170, veulens 180f120, nuchtere fok kalveren 1 18 f 25, nuchtere slachtkalveren f 10f 16, biggen per week 13 00—f3.25. ZALTBOMMEL, 21 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 108.000 eieren, prijs p. st. 5|—6 ct. 820 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fi.l2|, boerenb. f 1.15 if 1.10 Be tUtterdansche eierveiling, (Warmoezierstraat 37 39) Aanvoer 200.000 stuks. Er werd besteed voor Kipeieren f 5 00—f 6 45 Eendeieren f 5 20f 5.70 BREDA, 21 Mei. Op de markt van beden waren aangevoerd 330 stuks vee, t.w. 67 stuks hoornvee, 78 varkens, 185 biggen, paard en schapen. De volgende pryzen werden besteed Melkkoeien f f Kalfkoeien f 300 —f370; Kalfvaarzen f250—f300; mun- tige koeien f f pinken f80— f 130drachtige zeugen f f Biggen f ^0f 26 Fokvaarskalveren f f Loopers f f Per pond geslacht lekw, 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 46-52 43—46 38 43 Vette koeien 45—48 3744 3238 Vette stieren 44 46 4143 Per K.G. levend gewicht Vette kalveren 6070 Vette varkens 9092 8689 Vette zeugen 80 84 HandelVet en drachtig vee kalme handel. Vette varkens weinig handel met ongeveer behouden pryzen. Biggen handel goed. Doodgevallen. Te Delft is de 63-jarige loodgieterskneebt A. van der S wonende Pieterstraat aldaar van het dak gevallen van het Gemeenland- buis van Delfland aan het Oude Delft en op den grond terecht gekomen. Hy was byna op slag dood. Tramongelukken te Den Haag. In de Torenstraat te Den Haag is de 73-jarige W., wonende Noordwal onder een wagen van lijn 3 geraakt. Zeer ernstig gewond is hy naar het ziekenhuis gebracht. In de Wagenstraat bij de Groote Markt straat is de heer S. uit de Breughelstraat door lijn 6 overreden. De tram moest wor den opgevijzeld, alsvorens men deD heer S. kon bevryden. Met verschillende inwen dige kneuzingen is hy naar het ziekenhuis overgebracht. Droevig ongeval te Naarden. Maandagnacht, na afloop der muziekfees ten te Naarden, heeft aldaar een droevig ongeval plaats gehad. Een tweetal leden der muziekvereeniging Wilhelminae van de Staatsmyn Wilhelminae te Terwinselen waren nog iaat in den nacht in zeer goede stemming over de op het muziekconcours behaalde pryzen en besloten om 3 uur naet een in de Nieuwe Haven gemeerd liggende roeiboot te gaan roeien. Nauwelijks waren zy van den kant of de boot kantelde op onverklaarbare wijze en beide inzittenden raakten te water ten aanschouwe van vier op den wal staande kameraden. Daar zoo min de drenkelingen als de op den wal staande personen zwemmen konden en geen reddiog8materiaal bij de band was, duurde het een kwartier voor de eerste drenkeling uit het water was gehaald, tewijl de tweede eerst na een half uur op het droge kon worden gebracht. De doktoren Keizer en Croiset van Uchelen bijgestaan door politie en bnrgers, deden laoger dan een half uur pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, helaas tevergeefs. De slachtoffers zijn de mijn werkers W. H. R. en de Oostenrijker S., beiden gehuwd en vader van een groot ge zin en beiden als mijnwerker werkzaam op de Staatsmijn vWilhelminae te Terwinselen. o— Het auto-ongeluk aan de Nederl.-Belgi- sche grens. Omtrent het auto ongeluk, dat op de Nederl. Belgische grens is gebeurd, verne men wy nog, dat de toestand van de 3 gewonden, dr. Sturkopp, den heer Horn en zyn verloofde, bevredigend is. De chauffeur Kocy uit Amsterdam is naar het ziekenhuis te Antwerpen overgebracht. (Jit Antwerpen wordt nog gemeld, dat de directeur eener Belgische chocoladefa briek de heer Robijn by een auto ongeluk aan de Nederlandsche grens is gedood. Zyn vrouw, z'n dochter en een vriend, die aan den antotocht deelnamen, werden ernstig gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De Pinksterdrukte te Amsterdam. Op de beide Pinksterdagen heeft de ge meentetram te Amsterdam 811.810 pas sagiers vervoerd en wel op den Eersten Pinksterdag 380.500 en op den Tweeden Pinksterdag 431.310 passagiers. Verleden jaar tydens de O'ympische Spelen hebben deze aantallen resp. 422 906 en 478.872 bedragen. Koninklyk bezoek aan Groningen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stellen zich voor ter gelegenheid der aan staande lustrumfeesten een officieel bezoek aan de stad Groningen te brengen en den volgenden dag eenige belangryke gedeelten van de provincie Groningen in oogenschouw te nemen. In een sloot gereden. Een Engelsche toerist is met zyn auto, op weg van den Moerdijk naar Breda, doordat bij moest uit wyken, links van den in een sloot gereden. De Engeischman en zijn vrouw werden beiden aan het hoofd gewond. Zy zijn naar een ziekenhuis te Breda vervoerd en daar opgenomen. De veenbranden in Drente. De brandweer is ei' in geslaagd de veen branden, die woedden te EmmenErf- scbiedingsveen en omgeving te blusscben. handeling aan de orde worden gesteld. 18e. het verslag der N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage over 1928. 19e. een schrijven van den heer Re- delé, lid van het Dagelijksch Bestuur van de A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne der land te Dordrecht, inzake het plaat sen van plaats na ambo rde n in deze ge meente, hetgeen alles instemming heeft. 2öe. dat de zuidzijde van de z.g. Tramstraat is aangegeven tot Rijwiel pad, ook het klinkerpaadje langs den weg ever Oosteind naar Oosterhout, het geen met genoegen wordt genomen. 21e. het verslag betreifende de open bare lagere school over 1928, aangeboden door het Hoofd der school. 22e. een Besluit van Ged. Staten de zer Provincie, inzake goedkeuring wijzi ging der Gemeentebegrooting 1929. 23e. oat de heer J. van de Ruit, Hoofd der O. L. school, de begrooting van benoodigde leermiddelen voor den dienst 1929 en 1930 lieeft ingezonden. Met het oog op het zevende leerjaar heeft hij de begroot ing vroeger inge diend dan gebruikelijk is, omdat eer- .der van de leermiddelen gebruik moet worden gemaakt. De nummers benoodigd voor het 7e leerjaar zijn speciaal aangeduid. Goed- gev.oaucn wordt, dat B. en W. gelegen heid tot inschrijving zullen geven, ter wijl daarna de gunning zal kunnen plaats hebben van den laagsten Inschrijver. 24e. een schrijven van het Bestuur der. Aid. 's Gravemoer yarn het Groene Kruis, met verzoek over 1929 wederom van Gemeentewege f 50.— subsidie be schikbaar te stellen, B. en W. stel len voor de gevraagde subsidie te ver- leenen. Alvorens hierover te besluiten geeft de Voorzitter nog even het woord aan Wethouder Begeer. De heer Begeer doet hierop eukele mededeelingen over het optreden der verpleegster en vraagt Mevr. Millenaar in haar hoedanigheid van Secretaresse van het Groene Kruis óf zulks met medeweten en onder goed keuring van het Bestuur geschiedt. Mevr. Milieuaar zegt, dat het Bestuur niets weet' van hetgeen de heer Begeer be weert. Spr. zegt toe een onderzoek te zullen instellen. B. en W, kunnen thans op grond van de door Mevr. Millenaar gedane mededeelingen met volle vrijmoe digheid voorstellen de gevraagde sub sidie ad f 50.— toe te kennen. Over eenkomstig bet verzoek wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. 25e. het verslag van den Vleeschkeu- ringsdienst in den kring Oosterhout over 1928 met begrooting 1929. 26e. Een schrijven van het Burger'ijk A a m bes tuur van 's-Gravemoer, inzake wo ningbouw, zulks naar aanleiding vau een ,bij: het Armbestuur ingekomen verzoek tot uitbreiding van het aantal woningen. Deze aangelegenheid heeft in verga dering van B. en W,. een punt van be spreking uitgemaakt. Na langdurige ge- daclitenwisseling zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat de woningbouw door het Armfonds het particulier initia tief en belang als zoodanig niet in den weg mag staan. De huur van verschil lende bestaande panden, die momenteel te lang wordt geacht, zal dan ook bij weder inhuring verhoogd dienen te wor den. Door het Armfonds dienen eerst dan woningen gebouwd te worden wan neer dat van particulieren of anderzins niet te verwachten is en de behoefte aan woningen zioh gaat gevoelen. De aanbouw van woningen zal voorts alleen beboeren te geschieden ten be hoeve van die personen, van wie te ver wachten is, dat zij niet in staat zijn om onder garantie van de gemeente inzake te verstrekken hypotheek, een eigen wo ning te bouwen. Degene die wel voor eigen rekening in staat worden geacht een woning te bouwen, behooren door 'de gemeente te worden geholpen, door het verleenen van garantie van tenhoog- st'e 80 pOt. van de totale bouwkosten met inbegrip van het bouwterrein, ter wijl elk geval op zich zelf bekeken en beoordeeld dient te worden. Na een langdurige bespreking gaat men tenslotte eenparig accoord met de mee ning van B. en W, In het vervolg zal in dien geest worden gehandeld. Het 'Armbestuur zal geadviseerd worden om inzake den woningbouw te handelen over eenkomstig het hiervoren uiteengezette standpunt. 27>e. Een schrijven van het Burger lijk Armbestuur van 's Gravemoer waar bij de Armenrekening .1928 wordt over gelegd. De rekening geeft in den gewo nen dienst in ontvangst aan: 'In ontvangst f 9982.79 In uitgaaf f8783.01 Batig slot ±1199.78 In den Kapitaaldienst In ontvangst f 2382.525 In uitgaaf f 1297.495 i Voord eel ig saldo f 1085.03 Dien overeenkomstig bieden B. en ~W. deze rekening den Raad aan. Als com missieleden tot onderzoek van de reke ning worden aangewezen de heeren A. van Willigen tevens rapporteur; W. Ver steeg en G. de Jong. 28e. da.t tevens overgegaan dient te worden tot wijziging van de leden voor •de commissie tot onderzoek der gemeen terekening 1928. Daartoe worden aange wezen de heeren A. van Willigen, rap porteur, benevens W. Versteeg en 0. de Jong. .door B. en W. is opgemaakt en deD 29e. dat het gemeenteverslag 1928 Raad wordt aangehouden. Bij de rondvraag wijst Mevr. Mille naar er op, dat het kraantje in de O. L. school lek is. Het hoofd der school de heer J. van de Ruit heeft een sleu tel eu zal hierop attent worden ge maakt. De heer Van Beek bespreekt het dicht maken van de kuilen van de gerooide wilgehoomen. Zulks behoort zoo spoedig mogelijk te geschieden. Aangezien er geen conditie in dit opzicht bij den verkoop is gemaakt, zal dit werk op kosten der gemeente moeten worden uitgevoerd. De heer Versteeg wijdt tenslotte nog een enkel woord aan het baggeren in de haven, waarop wordt medegedeeld, dat hiertoe wordt overgegaan en dat als Icon in het vervolg betaald wordt 60 cent per kubieke M. Te voren werd 50 cent per kubieke M. gegeven, hetwelk te wei nig is. De betrokken arbeiders hebben zelf voor de zaak zorg te dragen. Ver der niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter op de gebruikelijke wijze deze vergadering. Het aanbod van vette varkens is thans geringer en tengevolge daarvan worden de prijzen stijver. Menbesteed van 90 tot 92 cent per K.G. levend gewogen. De aanfok ran jonge biggen gaat geregeld door en toch blijven deze op hoogen De vanwege het Bestuur vau het Pclderditrict Bommelerwaard beneden den Meidijk ingezonden voordrachten ter be noeming van Dijkgraaf, Heemraad en plaatsvervangend Heemraad, wegens pe riodieke aftreding, luiden als volgt: Dijkgraaf: de heeren 1. D. W. van Dam van BrakeL 2. Js. van Baaien. 3. J. W. Brienen. Heemraad: de heeren: Js. van Baa ien. 2. W. Bojq. 3 B. v. d. Veer. Plaatv. Heemraad de heeren: 1. Th. ten Hagen. 2. H. A. van der Pijl. 3. J. van Wijgerden. Naar wij vernemen worden door de afdeeiing van het Groene Kruis alhier pogingen in het werk gesteld tot het te werk stellen van eene wijkverpleegster voor de dorpen Brake], Zuilichem, Aalst en Poederoijen en is daartoe aan de ge meenteraden financieelen steun gevraagd. Wij hopen gaarne dat deze pogingen een goed resultaat zullen opleveren. J.l. Zondag hield de poslduivenver- eeniging ,,de Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart te^ dezer plaatse gecombineerd met de Kaatsheuvelsche piostduivenvereeniging ,,De Getrouwe prijs. Deze worden verhandeld van f 20 tot f25 f 25 per stuk. Dezer dagen kwam de landbouwer J. W. L. tot de onaangename ontdek king dat één zijner melkkoeien dood in de weide lag. Ook de heer -J. D. kwam tot dezeltde onaangename ontdekking, voor genoemde personen flinke schadeposten. Pinkstermaandag werd door de Za.ngvereeniging Volharding" alhier op het Nationaal concours te Hardinxveld met 335 punten een 1ste prijs behaald. Voorwaar een mooi succes. De ingezetenen worden er op ge wezen dat blijkens openbare kennisgeving alhier eene herkeuring van trekhonden zal plaats hebben op Zaterdag 25 Mei a.s.. des voormiddags 9 uur (zomertijd) op het Martplein. Tot poldermeester van den dorps polder Brakel is bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Gelderland be noemd tot 1 Juli 1935 de heer G. C. Verhoeven alhier. Duif?, gevestigd bij den heer van Hees* wijk aldaar een wedvlucht vanuit Com- piegne met den volgenden uitslag: M. Mesch, 1J. Corstanje, 2. 3. 19, 25 en 29H. Netten 4 en 20II. Dek kers, 5, 8 en 27P. v. d. Velden, 6, en 34; A. van Moergestel, 7; Th. Licht voet, 9 en 35; Chr. van Heeswijk, 10 en 28; W. v. d. Velden, 11, 12, 18 en 38; H. Rozenbrand, 13 en 23; A. Pijenburg, 14: G. Bonis, 15; P. Snaphaan, 16,17,22 en 36Oomens, 21A. Versteeg, 24 en 33A. Schaafstra, 26W. v. Best, 30 en 37A. Verduijn, 31 en M. Don ders, 32. Ie C'Onstateering, 4.7.3 en laat ste, 4.47.20. Woensdag had zekere I;. M. het ongeluk zijn been te breken. Hij is naar het ziekenhuis te 's Bosch vervoerd. i A.s. Zaterdag wordt de Eerw. heer E. Riet-ra Priester gewijd. Vanaf den kan- 1 sel zijn de gebeden voor ZEerw verzocht, i Op 2 Juni zal ZEerw. in de parochie kerk alhier zijn eerste H. Mis opdragen. Dit is nu de derde Priester in het zelf de huisgezin. Voor het examen Lingerienaaister slaagden de jongedames J. van der Das sen en R. van. der Dussen alhier. Zij genoten hunne opleiding bij de Eerwaar de Zusters te Waspik. De verwachtingen van het fruit zijn hoog gespannen. De peren vooral heb ben rijk gebloeid. De appelboomen staan thans in vollen bloei en het lijkt hier wel .één grooten bloemhof of de Betuwe in 't klein. Ook de kersenboomen belo ven veel vrucht. Kruis- en andere bessen staan eveneens goed. Dezer dagen stortte een gedeelte van het dak en het torentje der Ned. Herv. Kerk te Dongen in. Een en ander geschiedde zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. Een dochter van den landbouwer M. Quist in de Groenendijksche polder, had l.et ongeluk zich zoodanig te bran den, dat de hulp van dokter Overstralen- Kruijsers moest worden ingeroepen. In den gehouden wedstrijd om het koningschap door de handbcogschutterij ,,Ons Genoegen" op Pinksterdag werd de heer P. Fitters tot koning geproclameerd. Door den voorzitter werd hij met het kc-ningskruis omhangen. De kermis heeft weer een druk en gezellig verloop gehad. Op 2en Pink sterdag gaf de harmonie „De Eendracht" een druk bezocht concert in den tuin van J. Verhoeven. De kermis begon weer met het van oudsher gebruikelijk vogel schieten. Met de harmonie aan het hoofd trok men reeds vroeg door het dorp om den E lelAchtb. heer burgemeester af tc halen die den wedstrijd opende. De heer Johan van Horen werd overwinnaar. Daar- na trok men terug naar de café's waar den ganschen dag druk werd gedanst. Geen wanklank werd gehoerd en alles had een gezellig verloop. Moge dat a.s. Zondag ook nog zoo zijn, dan zal de Herptsche kermis haar ouden goeden naam steeds blijven handhaven. 0 In deze gemeente zal blijkens open bare kennisgeving eene herkeuring van trekhonden plaats hebben en wel op Donderdag 30Mei a.s. des voormiddags om 9 uur (zomertijd) te Aalst en om 11 uur v.m. (zomertijd) te Poederoijen. Bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Gelderland is tot poldermee ster van den dorpspolder Poederoijen en Zuilichem beneden den Meidijk tot 1 Juli 1935 benoemd de heer A. Has- sfelman alhier. Door den Gemeenteraad zijn be ne emd tot onderwijzeres alhier Mej. A. Baks, thans tijdelijk, en te Aalst Mej. A. A. Moerman te Brielle. Tengevolge de uitbreiding van leer lingen aan de openbare school alhier, zal het personeel met eene onderwijzeres worden uitgebreid. Een voordracht is reeds opgemaakt en hebben een twee tal onderwijzeressen hiervoor uitgenoo- digd eene proefles gegeven. Door den koopman I. werden de ze week de eerste aardbeien geplukt. De voetbalver. „Wilhelmina" alhier behaalde op 2eu Pinksterdag op de te Haarsteeg gehouden seriewedstrrjden een 2en prijs, bestaande uit een zilveren lau werkrans. Bij de op Zondag j.l. gehouden wedvlucht door de postduivenvereen. „De Gevleugelde Vrienden", werden de na volgende prijzen behaald: C. v. d. Velden Kz. Ie pr. H. van Helden Gz. 2e en 3e pr. J. van Tilburg Mz. 4e en 5e pr. Daar de heer P. A. Ruijtenberg niet meer in aanmerking wenscht te komen als Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd in zijn plaats gekozen zijn zoon de heer Machiel Ruijtenberg en tot notabelen ber kezen de heer W. Pruijsen Pz. Bij den Maandag j.l. alhier gehou den vi etbalwedstrijden werden de bei de uitgeloofde bekers gewonnen door Blauw—Wit I en Blauw—Wit II alhier. o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6