Pil nummer bestaat uil 3 aiaflen. Houten Pijpen WERKLOOSHEID EN TUINBOUW. Jt.V. J. p. lankhuyzcn (o's Bank UIERZALF Uitgave: Firma L« J. VEERMAN, Heusden. No. 4922. Vrijdag 7 Juni 1929. Binnenland Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws '-And van alten* Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. «1525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur e* Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ONTVANGEN een mooie sorteering Nieuwste modellen in verschillende prijzen. A. BAAIJENS, Botermarkt 88, HEUSDEN, telepno. is Raamsdonksveer. Agentschap van de jTV- Amsterdamsche Bank, Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde». Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingeo. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). ■F" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA SPAARBANK. »DENNOLlNEc van »De Denneboomc Fl. f 0.40 per bus. »FAVAHc, wettig gedeponeerd, Fl. f 0.65 per groote bus. DROGISTERIJ A. VERSGHÜÜR-BAERT Wittebroodstraat W 52 H8U8den landarbeiders naar West-Friesland Burgemeesters van gemeenten in de »Streek« hebben den Directeur van den Ryksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling gevraagd, om ernstig te waarschuwen tegen het trekken van landarbeiders naar dat deel van West- Friesland zonder dat zjj tevoren van werk zyn verzekerd. De Directeur v. d. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, FOLMER. BAHLMANN GORINCHEM HET ADRES VOOR: Prima Veeren- en Kapokken Bedden Scherp concurreerende prijzen. HEUSDEN. Door de Woudrichemsche Jvisschers wordt met een 17-tal schuiten in de Bergsche Maas op finten gevischt, Dage- Ijjks worden eenige duizenden naar de vischafslag te Woudrichem vervoerd. Naar wij vernemen, blyft de prys, hoewel de vangst byzonder groot is, ongeveer gelijk. De collecte voor het Nationaal ge schenk aan de bewoners van de Minahassa Woensdag alhier gehouden bracht f 49.69 op. v Dinsdag liet een bewoner van een der omliggende plaatsen zich bij een barbier te dezer plaatse scheren en had zyn rijwiel voor den scheerwinkel neergezet. Na de noodige bewerking te hebben ondergaan, nam de geschorene zyn ry wiel en wandelde er mede naar bet stadhuis, omdat by ook oog iets op de gemeente-secretarie bad te behandelen. Toen bij ook daar zyn zaken had afgehandeld, wilde hy op zijn üets stappen en naar huis ryden, doch kwam toen evenwel tot de minder aangename ontdekking dat zijn fiets was verdwenen en er een oud vehikel voor in de ptaatf was gezet. Zijn fiets was gestolen, iets wat hier in Heusden tot de groote z«Ié- zaamhedeo behoort. Het gerucht van decea diefstal verwekte dan ook groote conster natie en bracht de geheele marechaussés- brigade in 't geweer. Deze toog op onder zoek uit, kwam vanzelf ook bij den barbier om informatie's en wat bleek daar, dat een ingezetene uit een andere gemeente zich eveneens op hetzelfde tydstip had doen scheren en ook zyn rijwiel buiten had laten staar. De eerste klant heeft toea j waarschijnlijk in verstrooidheid de verkeerd» fiets genomen, althans toen klant no. twee zijn ry wiel wilde nemen, was dit verdweoec en stond er het rywiel van klant no. een. Klant nummer twee wist niet beter te doetij dan mede te deelen aan den barbier, dat hy op de fiets van klant no. een naar huis reed en deze by hem zyn eigendom kon komen inruilen, wat inmiddels ook ia gebeurd. Gelukkig bleek de onderstelde diefstal dus geen diefstal te zyn, tot vreugde en geruststelling van de ingezetenen var Heusden. Dinsdagmorgen te halfvier werd hier een H. Mis opgedragen voor de pelgrims van de processie naar Brielle ter eere dee H. H. Martelaren van Gorkum. Na afloop vertrok men ten getale van ongeveer 300 personen per salonboot, terwyl een muziek gezelschap ter opluistering meeging. Hoewel de reis nogal frisch was, arriveerde mea hier des avonds in goede stemming om ongeveer half tien. Evenals andere jare® stond een f xtra tram gereed voor de pelgrim? uit de Langstraat. Ten postkantore alhier is gedureofe de afwezigheid van den Directeur met diet» werkzaamheden belast de heer van deft Bosch, ambtenaar der P. T. en T. te Deft Bosch. In het begin dezer week werd heft gebouw met inventaris van de Buitensodtei^ beter bekend als ystent, staande op <te stadswal, publiek verkocht. Binnenholt behoort deze sociteit, die oDgeveer 35 jaar heeft bestaan, weder tot het verleden. Naar wy vernemen is de tent aangekocht door de Geref. Gemeente te Veen, om ale kerkgebouw te dienen te Aalburg. BRAKEL'. CAPELLE. NIEUWSBLAD voor hst Land van Heusden en AltenaJeLangstraat ei) de Bommelerwaaril In cnze kleistreken, waar naast ta' van kleine boerderijtjes, ook vele boe renbedrijven van middelbare grootte ge vonden worden, behoorden tot het begin dezer eeuw tot iedere boerderij van niet te kleinen omvang eenige personen, die het vaste personeel vormden. Een paar vaste arbeiders, een inwonende knecht en eene dienstbode, kon men in den regel op eene boerderij aantreffen. De vaste ar beiders genoten, behalve hun loon, den vollen kost en bovendien werd hun een stuk grond afgestaan, waarop. ze hunne winteraardappelen konden verbouwen, zoodat ze, al waren hun geldelijke in komsten niet hoog, een betrekkelijk vol doende bestaan hadden. En wat het in- w nend personeel betrof liet de wijze, waarop dit gehuisvest was vaak te wen- schen over, maar zijn materieele om standigheden waren overigens van dien aard, dat er weinig reden tot klagen was. Velschillende omstandigheden hebben er, vooral de laatste 25 jaar, toe medege werkt. om in dezen toestand eene radicale verandering te brengen. Op vele akker- bedrijven werd de veehouderij zooveel mo gelijk ingekrompen en het systeem om den cogst reeds vroeg in het najaar geheel met behulp* van eene dorsch- machine marktklaar te maken, begon meer en meer ingang te vinden. Het ge ve lg was dat er bijna nergens meer be hoefte bestond aan een grooten staf van vast personeel en meer en meer gingen de boeren er toe over om met behulp van zooveel mogelijke losse werklieden hun bedrijf uit te oefenen. In het begin vond deze overgang plaats zonder ver zet van de zijde der werknemers en velen maakten zelfs zich zelf los van hun pati oen, omdat ze daarin voordeelen za gen. Immers, waren ze niet gebonden aan een vasten boer, dan konden ze hun werkkrachten zoo voordeeiig moge lijk verkoopen en soms wel het drievou dige bedingen van hun vroeger vast loon. Wel is waar wist men dat er in den wintertijd perioden van werk loosheid zouden komen, maar deze wer den ruimschoots gedekt door de in de zomermaanden verkregen meerdere ver diensten. Inderdaad ging het op deze wijze vóór en gedurende den oorlog vrij goed, omdat er eene behoorlijke ver houding bestond tusschen de pachtprij zen en de marktwaarde der producten. En gedurende den oorlog ging het boven dien goed omda.t het den boeren van alle zijden toestroomde, zoodat ze, zelfs als ze hun personeel veel werk gaven tegen eene goede belooning, zelf nog op ruime inkomsten konden rekenen. Sinds 1921 evenwel hebten de toe standen zich in zeer ongunstigen zin gewijzigd. De prijzen der landbouwpro ducten zijn teruggevallen tot een peil, maar weinig uitstekende boven da+, waar op ze omstreeks 1913 stonden, en de al- gemeene onkosten als pacht, belasting, prijzen der werktuigen enz., zijn sterk gestegen. Gevolg was dat de boer die te zorgen had voor het zoo goed moge lijk bewaren van zijn oeconomisoh even wicht, ging peuteren aan het eenige waaraan te peuteren viel t.w. het werk en de werkloonen. Van de weekloonen viel na een paar jaren, toen ze gemid deld niet meer dan f 12.00 a f 14.00 bedi'Ctgen, evenwel niets meer af te ha len, t oda t het eenige wat overbleef was beperking van de werkzaamheden ter besparing van werkloonen''. Nu is het in een boerenbedrijf veelal mogelijk de werkzaamheden in te krimpen zonder de bedrijfsresultaten al te veel te scha den. Het gebruik van machines neemt meer en meer toe en in tal van be drijven is de boer zelf weer mee aan het werk getogen, waar hij vroeger slechts toezicht hield. Een en ander is oorzaak geworden dat er in tal van landbouwgemeenten gedu rende een gedeelte van het jaar een over compleet aan werkkrachten is ontstaan. Hoe nu die overcomplete werkkrachten aan locnend werk te helpen? Dit is een vraag, die wij ons zelf reeds vele malen hebben gesteld. Een afdoend ant woord is niet te geven, maar we be antwoorden haar met de vraag of de Landarbeiderswet niet vcor een gedeel te uitkomst kan brengen. Wat toch is het geval? De meeste overcomplete landbouw arbeidskrachten zijn ongetwijfeld geschikt te maken voor het beoefenen van den tuinbouw, die goe de verdiensten kan afwerpen. Bij alle lagen der bevolking bestaat er eene toe nemende neiging om veel en velerlei groenten te gebruiken, zoodat voor een cverp-rcductie van tuinbouwgewassen voorlocpig niet gevreesd behoeft te wor den. En bovendien voert ons land veel groenten uit, hetgeen voor de verbou wers ook van groot belang is. Maar wat voor bezwaar bestaat er dan tegen dat de overcomplete landbouw- arbeidskrachten zich gaan toeleggen op- den tuinbouw? Geen enkel, maar zij kun nen veelal niet wegens gebrek aan grond, geld en kennis. Wat den grond betreft daar is dank zij de Landarbeiderswet aankomen aan, indien de gemeentebesturen maar mede willen werken. Wanneer een landarbeider los land in pacht wenscht te verkrijgen kan hij (wat onze omgeving betreft, waar geen ver- eeniging of stichting bestaat) eene schrif telijke aanvraag richten tot Burgemees- ster en Wethouders zijner gemeente of eener aangrenzende gemeente. Bij die aan vraag moet hij overleggen le eene verklaring dat lig ten minste twee jaren gewoond heeft in zijne te genwoordige gemeente of in eene daar aan grenzende 2e een geboorteextract Nu onderzoeken Burgemeester en Wet houders of de aanvrager: le is landarbeider d.w.z. of hij iemand is, die van het in loondienst verrichten van landarbeid zijn hoofdberoep maakt 2e bekwaam is voor zijn werk 3e van goed zedelijk gedrag is. Wanneer er nu voor den aanvrager ge schikt land aanwezig is, of komt wordt binnen twee maanden na ontvangst der aanvrage of na verkrijging het land aangewezen. Dit land mag een maximum- pachtprijs van f50.00 hebben, terzij de Koningin toestemming verleent om van dit maximum af te wijken. Jammer dat er in het land van Heus den en Altena, en den Bommelerwaard, waar de grond over het algemeen uit nemend voor tuinbouw geschikt is, zoo weinig aandacht wordt geschonken aan de voor landarbeiders bestaande moge lijkheid om onder behoorlijke voorwaar den los laad in pacht te kunnen krijgen. Want werkelijk als Burgemeester en Wet houders een weinig van goeden wille zijn, kunnen zij velen zonder noemens waardige kosten voor de gemeente hel pen, daar voor de uitoefening van tuin bouw veel minder laad aoodig is dan voor laadbouw om er eea boterham aaa te kuanen verdienea. Geld kaa eea laadarbeider cader zeer aannemelijke voorwaardea vaa eea boe- renleenbaak verkrijgen of ook wel van een Nutsspaarbank. Natuurlijk heeft hij vcor opname van gelden, die hij voor het in exploitatie brengen van zijn be drijf behoeft, twee borgen noodig, maar die zijn natuurlijk wel te vinden als de man als betrouwbaar en solide bekend staat. Wat de kennis van tuinbouw betreft, dit is eene aangelegenheid waar te wei- j nig aandacht aaa wordt geschonken. Zon der kennis vaa zakea moet mea geea j tuiabcuwbedrijf beginaea, waat daa weet mea vooruit dat het niet gaat. Aaa ken nis hapert het vrijwel nog overal, want J wel is -waar behoeft men niet veel vak- kennis te hebben om onder plat glas wat greenten marktklaar te maken, maar om de teelt op* zoodanige wijze in te rich ten dat die het grootste netto-rendement geeit, is naast practise he ervaring, theoretische ontwikkeling noodig, waar- j voor liefst gedurende twee of drie win ters een goed geleide tuinbeuwcursus ge- J volgd moet worden. Dank zij de moeiten, die meerdere bur gemeesters van gemeenten uit onze om geving zich gegeven hebben en zich nog geven, neemt de tuinbouw in het Land vaa Heusden en Altena gestadig toe. Hierover verheugen we ons, omdat wii er vaa overtuigd zijn dat speciaal de tuinbouw onze omgeving tot meerderen bloei kan brengen. I Een bruut. Zaterdag j.l. was er bij zekeren J. v. d. Br., wonende Veestraat te Tilburg, een kleintje gekomen. Maandag ging de va der de geboorte aangeven bij den Burger lijke staad ea zooals gewoonlijk, werd er nadien een glaasje gedronken. Maar v. d. Br. heeft vermoedelijk vaa geen uitschei den geweten, want toen hij tegen den mid dag thuis terugkeerde, bleek hij aardig de hoogte te hebben. De man heeft toen zijn vrouw, die zich nog te bed bevond, alsmede het pasgeboren kindje, uit de wo ning gezet. Natuurlijk protesteerden de buren te gen zulk een verregaande wreedheid, doch in plaats vaa zijn misstap i n te zien, ging de bruut nog verder en sloeg ee nige glasruiten van zijn huurlieden ana scherven, waarbij hij zich bloedend ver- we ndde. Toen is de politie eraan te pas gekb- men, die den dronken woesteling beet pakte en hem opsloot, om zijn roes uitte slapen. Proces-verbaal is tegen hem in middels opgemaakt. Gelukkig hebben de vrouw en het kind je, geen letsel bekomen. O— Een langvingerige bakkersjongen. De sigarenwinkelier N. v. L.,' te Til burg, vermiste herhaaldelijk kleine hoe veelheden sigaren uit zijn winkel. Alle1 pogingen om te trachten den dader van J deze diefstallen op te sporen mislukten, totdat men tenslotte de politie in den arm nam. Deze vatte al aanstonds verdenking op tegen den bakkersjongen G. v. d. L. uit 1 de Vlimmenhoefstraat, die eiken dag bij den winkelier brood kwam brengen. Twee rechercheurs stelden zich verdekt in den 1 winkel op*. En jawel, hun vermoeden bleek 1 juist. Nauwelijks had de bakkersjongen1 de winkeldeur geopend of hij griste uit 'n dichtstbijzijnd kistje een handvol si garen weg, die hij haastig in zijn zakken deed verdwijnen. Maar, nu kwam hij er niet zoo fortuinlijk a,f. De rechercheurs sprongen te voorschijn. Ontkennen hielp natuurlijk niets en tenslotte verklaarde de jongeman dan ook, dat hij dit 'spelletje al ruim vier maanden, bijna eiken dag, uithaalde. o— De moord te Giessen-Nieuwkerk. De procureur-generaal concludeert t t inwilliging van het verzoek om revisie. De Hooge Baad der Nederlanden heeft Maandag behandeld het verzoek om re visie van het vonnis, waarbij eenige ja ren geleden Klunder en Teunissen we gens moord op den seinhuiswachter te Giessen-Nieuwkerk elk tot vijftien jaren gevangenisstraf waren veroordeeld. Er was zeer veel belangstelling van de zijde der balie en der pers. Na een zeer uitvoerig rapport van den president van den Hoogen Raad, jhr. mr. De Savornin Lobman, waarin hij vooral er op wees, dat door alle instanties heen, ook nog tot in het vorig revisieverzoek, de getuigen Kroon hun bezwarende verkla ringen tegenover Klunder en Teunissen hebben volgehouden, doch pas in den al- lerlaatsten tijd plotseling erop zijn terug gekomen, heeft de procureur-generaal mr. Tak, conclusie genomen. i Zijn requisitoir behelsde een scherpen aanval opi mr. Roobol, den verdediger van requiranten, wien hij- tartte eenig bewijs te leveren, dat de Nederlandsche justitie een klas se-justitie zou zijn en zich voor deze zaak zou moeten schamen. Recht bank en Hof hebben niet alleen op de ver klaringen van de Kroon's een veroordee ling uitgesproken, maar cp. een aantal in- eengeschakelde verklaringen, ook van an dere getuigen. Mr. Tak hekelde zonder een oordeel te willen uitspreken ook scherp de wijze, waarop mr. Roobol de revisie had trachten te be werk s t ell i 11 ge n De Raad van Toezicht te Arnhem zal moeten uitmaken, of mr. Roobol hier lis tige kunstgrepen heeft toegepast, en zoo ja, of zij passen in de taak van den ad vocaat. Mr. Tak was ten volle overtuigd, dat de Kroons thans onwaarheid spraken, maar de H' Oge Raad zit nu eenmaal alleen met papieren voor zich, en kan geen menschen hc oren, ook niet de Kroons en de veroor deelden. Alleen de feitelijke rechter zal dus kun nen uitmaken welke de waarde is van de nieuwe verklaringen van de Kroons, en of zij het gewezen vonnis wel aantasten. Daarom kon de procureur-generaal niet anders dan concludeeren tot verwijzing van de zaak naar een gerechtshof, dat er nog geen kennis van heeft genomen, opdat dit be ordeelde of het vonnis bevestigd meet worden, dan wel vrijspraak, moet volgen. Maar mr. Tak concludeerde tege lijkertijd tot gevangenhouding van de veroordeelden, omdat gevaar voor vlucht bestaat. Mr. Roobol ging in zijn pleidooi niet in op de scherpe verwijten van den pre- cureur-generaal, maar bepaalde zich tot de zaak zelve. Spr. gaf een-overzicht van de geschie denis van de zaak en van de getuigenver klaringen pleiter was van meening, dat de stukken, die de Raad reeds bezit, vol komen aantoonen, dat T. en K. onschul dig te Leeuwarden zitten. De wijze, waar op. door den Raad needs is bepaald, dat op heden aldus op acht dagen na de ontvan- kelijkverklaring, aldus op minder dan tien dogen, de openbare behandeling omtrent de gegrondverklaring kan plaats hebben, galjh em de hoop, dat direct na de ge grondverklaring T. en K. op vrije voeten zullen worden gesteld. Door den procu- reurgeneraal werd hem verzekerd, dat de ze menschen geen dag langer onnoodig zouden worden gekweld. De Hooge Raad zal, behoudens vervroe ging, 24 Juni a^s. uitspraak doen. KI Bij de oip 5 Juni j.l. gehouden ver kiezing van twee hoofdgeërfden in hei Polderdistrict Rommelerwaaxd benedea den Meidijkj wegens periodieke aftreding van de heeren D. W. van Dam van Heken dorp te Haarlem en R. Grandia te Game ren als zoodanig, zijn de beide aftredeat- den met bijna alle stemmen herbenoemd, J.l. Zondag hield de in bet café va®, mej. de Weduwe A. v. d. Haart alhier ge vestigde postduivenver. „de Luchtvaart.* in t< mbinatie met de Kaatsheuvelsehe p-cstduivenvereeniging „De getrouwe Duif* een wedvlucht met den volgenden uit slag: A. Zwart, 1, 922; M. Mesch, 2, 8;.Jj Corstanje, 3, 14; H. Rosenbrand, 4, lé-; Chr. v. Heeswijk, 5, 24; P. Snaphaan, 17, 21, 25; G. Vos, 7; W, v. Best, 10; F, v. d. Velden, 11, 18, 20, 28; H. Dekkers^ 12; P, Nieuwemhuizen, 13, 15; S. Oerlp- mans, 19; M. Verduijn, 25; G. Netten, en M. Donders 27. Eerste duif, 12, 57, laatste, 1, 21, 7. In verband met het behaald succe» op het* Nationaal Muziek- en Zangcp»- c-ours te Dalen bood de Chr. gemengd* zAngvereeniging „Excelsior" te Sprang ha* ren directeur, den heer A. Christ alhiezj op dezer dagen gehouden repetitie, al*, aandenken een prachtig horloge met in scriptie aan. J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1