Tweede Blad lo. 4924 yrijdag 14 Juni DE LENTEFEE Atelier Schreurs, in voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON Pluimveeteelt. Kantongerecht flensden Meest Modern fotografisch Atelier Artistieke portret-fotografie fndustrieele fotografie Bevrijd n van die rugpijn I In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft Maandag 10 Juni de plechtige ge dachtenisviering plaats ge had in verband met het feit, dat H. M. Koningin- Moeder voor 50 jaar voor het eerst een bezoek aan Amsterdam bracht. De Ko ninklijke Familie gezeten voor het Koorhek, luiste rend naar het concert. DOOR JULES MARY. Vughterstr. 52 DEN BOSCH - Tel. 614 DORDRECHT Vrieseplein. De Tweede Kamer-verkiezingen. DE NUMMERING DER CANDIDATENLIJSTEN. Kieskring 1 's-Hertogenbosch. Dinsdagmorgen heeft 't centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer een openbare zitting gehouden voor de nummering der ingediende candidatenlijsten. By toting werd de nummering als volgt voor den Kieskring 's-Hertogenbosch 1. Lijst SneevlietRev. Soc. Party. BEH00RENDE BIJ HET jticnwsblaii Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Barbier. 2. Vijf vingers van de hand. 3. Bui ter te paard. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Welke eztel staat altijd op 3 pon ten, wordt nooit moe, maar verzet ook nooit van zelf een poot, ter wijl hij ook nooit slaapt? 2. Welke knecht doet trouw zijn werk, als het verlangd wordt en krijgt nooit loon, hoewel hij er ook nóóit vraagt 3. Voor welk mensch moeten konin gen en koninginnen, ja„ zelfs keizers en keizferinnen den hoed afnemen? 4. In den volgenden zin zit een dier verborgen: De man zei, haast U langzaam1 OOM KAREL. WAT ER 's NACHTS OM TWAALF UUR GEBEURDE I. Anc je werd midden in den nacht op eens wakker. Ze wist niet, hoe het kwam, tmaar in eens zat ze rechtop: in bed en luisterde. Het was doodstil in huis, want iedereen sliepi. Je kon zelfs heel duidelijk het tikken va,n de groote klok, bene den in den gang, hoerenAlle men- schen sliepen in huis, vader en moeder, en de broertjes, en Timmie, de hond. Maar juist als de menachen slapen, wor den de dingen wakker. Ansje hoorde hoe de kick beneden twaalf uren sloeg, twaalf lange, galmende slagen. En toen dat uit was, zag ze door de openstaande deur van haar kamert je iets heel wonderlijks binnenkomen Heeiemaal vooraan liep een groote ha mer, met een groote, vierkante, ijzeren kop en een lange, dikke hcuten steel. Hij zwaaide erg bij het loopen, omdat zijn hcotd zoo zwaar was. En achter den hamer aan en om hem heen, kwamen een heeleboel groote en kleine spijkers aan gehuppeld en gedanst. Die spijkers, groot en klein, dansten om den hamer heen, en liepen soms expres tegen hem aan, om te probeeren, hem om te gooien, en ze riepen allemaal door elkaar: „Hé, leelijke dikkop pas maar op. dat je niet valt. Laat naar je kijken, jij, met je de draad neer en zei, terwijl hij zijn neus optrok. „Wat zijn jelui draden t-och een hulpelocze wezens, wat doen jelui nu ei genlijk vcor nut Jelui kunnen niets zen der mij. Ba, ik krijg er genoeg van, jou en je zusters door allerlei gaatjes te trekken. Ik moet al het moeilijke werk doen. Ik prik de gaat jes. Jelui hebben niets anders, te doen, dan achter mij aan te kernen, en dan moet ik jelui op den koop toe nog trekken."' .,Kcm, kom," zei de Draad. „Verbeeld je nou niet, dat jij alleen wat kan, meneer Naald. Mijn zusters en ik doen net zoo goed nuttig werk. Wij houden alles toch maar bij elkaar. Kijk maar eens naar Ansje haar jurk. Hoeveel draden zijn daar niet in, waarmee alles vastgenaaid zit. Je hebt er geen idee van, wat moei lijk het is, om alles stevig bij elkaar te houden, want het is haar daagsche jurk en daar wordt aan getrokken en gesjord de methode, waarbij het hen gelukt in een leghornkuiken van 2 dagen 21/2 A 3-8 milli en eicellen te tellen. Voor een Rho de Illand Redkuikën liep dat van 11.5 tot 13.5 millioen uiteen. Doch eveneens constateerden ze, dat met enkele weken dit aantal tot ongeveer 20 pCt. terug liep. Dan zou er t-och nog een respec tabel aantal in 't lichaam achterblij ven, die tot ei zouden kunnen uitgroe ien. Intusschen nemen ze met andere onderzoekers aan, dat het voor niet meer dan 1074 bij Witte Leghorns en 1571 Reds mogelijk is tot een volkomen ei te groeien. Uit bovenstaande volgt al, dat er tijdens het leven van de hen geen eicellen bijgroeien, maar dat ze in meer dan voldoend aantal bij de ge boorte aanwezig zijn. Dan groeien die eicellen ook niet alle tegelijk maar stuk voor stuk, een uitzondering daar gela ten, zcoals we dezer dagen van een En- bouten poot. Sliep uit, jij met je lompe, ijzeren kop. Pas op, val niet." De Hamer, die een knorrige oude beer was, deed eerst net of hij niets hoorde, maar e indelijk werd het hem toch te bar en hij riep boos: „Hou jelui je gemak, armzalige kopspijkertjes en jelui, leelij ke dunne uitgerekte, magere draadnagels. Pas op, .of ik geef je een tik op je kop." Maai- de spijkers begonnen nog har der te schreeuwen en den hamer uit te schelden, en toen opeens kwam de Hamer met een harde slag neer: pang, boven op het hoofd van een lastig, klein spijkertje, dat den grootsten mond had opgezet. Nu, het spijkertje kreeg zoo'n {harde tik op zijn kop, dat hij door den vloer zakte, zóó diep», dat hij er niet meer uit kon komen. En hoe de andere spijkers en draadnagels ook trok ken en sjorden, het hielp» niemandal, ze kenden het spijkertje niet meer uit den grond krijgen. Even later gingen de hamer en de spijkers weer heen. Maar ze hadden amper Ans je's kamertje ver laten, of daar kwam al weer wat anders binn-iinamelijk een naald, gevolgd deer een lange witte draad. En die wa ren »ck a,l aan het kibbelen. De Naald liep trotsch, met zijn hoqfd omhoog en keek minachtend met zijn ééne oog op en als mijn zusters en ik niet zoo sterk waren, was de jurk al lang stuk geweest." „Ncu ja," zei de Naald, maar als Ansje de jurk niet draagt, kunnen jelui toch rusten, nietwaar? Dan heb je toch niets te do<.n." „Ja, dat is zoo, meneer Naald, maar jij naait toch ook niet den heelen dag? Jij zit liet- overige deel va,n den dag op je gemak op het spelde kussen in het naaimandje, en houdt lange gesprekken met de andere naalden en maakt de spelden het hof," antwoordde de Draad. Nauwelijks had de Draad dat gezegd, of opnieuw ging de deur open, en Ansje hoerde een verschrikkelijk lawaai. (Wordt vervolgd.) >DC 44 Daar hij den graaf schuldig waande, had hij geloofd, dat deze zich zou ver dedigen, de een of andere geschiedenis op zou disschen, om te bewijzen, dat hij niet schuldig was. Nu verdedigde Laurens zich niet eens, maar bekende zelfs, dat hij in 't huis te Nogent geweest was. En dat verhaal was doo»r de blinde be vestigd. Vervolgens waren zijn smeekbeden zoo oprecht, dat Michel langzamerhand be gon te twijfelen. Zooeven was dus 't bewijs uitgewischt, dat Laurens Jactel yermccrd had; maar die wissels. Vandaar zijn twijfel. Langzamerhand was zijn hart vertee- 'derd; 't was zeker, dat 't een verschrik kelijk complot was, dat hun verstand te boven ging. De tranen kwamen hem in de oogen en langzaam strekte hij zijn armen naar Laurens uit. Broeder, Broeder, zeide hij ontroerd. Laurens uitte een kreet van vreugde, maar richtte zich. niet op. Neen, niet in je armen, broeder, maar .▼oor je knieën. Sta op», mijn arm kind. Daar ik je voor gcfeuldig hield, moet ik je vergiffenis HOE LANG DE KIPPEN AANHOUDEN? Een lezer vraagt me, hoe lang hij zijn kippen kan aanhouden. Hij heeft een koppel Witte leghorns, die nu in hun tweede jaar zijn, maar naar zijn meening zoo goed leggen, da,t hij' ze het volgend jaar ook nog wil behouden. Dit onderwerp is niet zoo heel jong meer. En de vraag, of men de kippen 1, 2, 3 of meer moet aanhouden heeft velen bezig gehouden. Ook is het niet zoo eenvoudig als het lijkt. Bij 't kippenhou- den siaat voorop; dat men uit de die ren wTil halen, wat er in zit. Dit zijn de eiers. Nu is elk' ei, dat gelegd wordt, in beginsel als eicel aanwezig in de eierstok, 't Is dus nu maar de vraag, hoeveel ei cellen er zijn, om te kunnen uitmaken, hoeveel eieren een hen kan leggen. Toch is zoo» de kwestie te eenvoudig gesteld. De Fransche onderzoekers Fauré-Frémier en Kaufman publiceerden een studie on der chez la Poule. Ze beschrijven daarin gelsche kip konden lezen, die 3 eiers per dag legde en tenslotte van uitputting stierf. Willen alle eicellen tot ieeren uitgroeien, dan heeft de kip daarvoor 6 tot 8 jaar noodig. Zou die groei ge lijkmatig over die 8 jaar verdeeld zijn, dan zouden we bij de Leghorns dus ko men tot een gemiddeld per jaar van 125 eieren. Intusschen is dit niet zoo. Er is verschil in soort, Zoo za»l een hen met een goede eierstok en een matig ont- wikkelingsvermcgen in de eerste drie jaar gelijkmatiger leggen dan een hen met met een goeden eierstok en een goeden 'Ui vragen. O, mijn broeder, mijn goede broeder, de ware schuldige zal ik vinden. Laat mij dien plicht. 't Zij zoo,En wanneer je hem ge vonden hebt? Dan zal er recht geschieden. Daarna wendde hij zich tot de mar kiezin. Moeder, nu zal niemand anders dan ik u zeggen, 't geen men tot neg toe voor u verborgen hieldGij moet nu alles weten. Spreek, mijn kind, ik vermoed, da.t jij vreeselijk geleden hebt. Lijden is berouw hebbenSpreekWeen aan mijn hartDe liefde eener moeder is on eindig En hij begon met vochtige oogen 't verhaal, dat onzen lezers bekend is. Einde van 't tweede deel. DERDE DEEL. Het huwelijk van Jenny. I. De twee medeplichtigen. Op den avond van de misdaad was Rormin Goux, nadat hij aan de vingers der blinde ontkomen was, op goed ge luk gevlucht. Toen hij ver genoeg verwijderd was, ging hij aan den oever der Marne zitten. Gcruimen tijd zat hij voer zich uit te staren. Had hij te Nogent eenig bewijs achtergelaten? Zou dat lapje goed, dat de markiezin tusschen haar vingers gehouden had, hem niet eenmaal ver raden kunnen? Hij had 't jasje te Londen bij een op- kccper ongeveer twee jaar geleden ge kocht. En dat was alles. Andere bewijzen wa ren er niet, verlicht herademde hij. Ik heb dien armen kerel niet willen dooden't Was om mijn eigen lijf te verdedigenanders was ik verloren geweestWat zal mijnheer Bertignol- les er wel van zeggen, wanneer hij 't hoert. Hij haalde zijn schouders op. Wat gedaan is, is gedaan. Laten wij nu maar zorgen, dat wij weer in Parijs ko men. Hij was zoo voorzichtig, niet op» 't station te verschijnen, maar keerde te te voet naar Parijs terug. Toen hij op zijn kamer was, verbrandde hij onmiddellijk zijn ias en strooide de asch uit 't ven ster. Nu kan ik gerust wezen. Laat ik nu maar gaan slapen. Hij ging wel naar bed, maar droom de zco verschrikkelijk, dat hij opstond, 't venster opende en den dag afwacht te, terwijl hij mijmerend voor zich uit staan de. Als hij bedacht, waarvoor hij die mis daad begaan had, was 't niet om zich te wreken, noch. om zich door diefstal te verrijken, maar om Bertignolles te ge hoorzamen. Om niet op straat gezet te worden en daardoor ver van Jenny ver wijderd te wezen. 't Is, omda,t ik haar liefheb, omdat ik niet van haar gescheiden wilde worden, dat ik een dief, een moordenaar gewor den ben.Ik wil haar hebben 1 Ik wil, dat zij de mijne wordt.Nie- j mand anders dan mij zal zij liefhebben I Ik zal over haar waken als over 't kost baarste op aarde, en wee dengene, die mij die schat ontnemen wil. Wee hem. En wee allenWee den vader Wee haar zeilen wee mij. En de avonturier balde zijn reusach tige vuisten tegen de zon, die boven 't westen van Parijs opging, alsof hij haar tot getuige van zijn bloedig plan nemen wilde. Bertignolles was steeds nog zeer werk zaam. Om zes uur begon hij iederen dag aan den arbeid; om zeven uur ging hij naar 't bcsch, om met Jenny een wandeling te deen. Hij was den morgen na den moord nau welijks in zijn kamer, of zacht werd er op de deur geklopt. Binnen, riep hg. Hij twijfelde er niet aan, of 't moest Remain Goux wezen. Werkelijk, hij was 't. Hoe sterk hij ook wezen mocht en hoe koelbloedig hij ook te werk was gegaan, de vermoeienis van den droevigen nacht had zijn wangen bleeker dan ooit ge kleurd. Bertignolles dacht, dat Romain hem rekenschap van 't geen hij hem opge dragen had, kwam geven. Hij had koel bloedig 't besluit genomen, 't huis der Soulaimes te vernietigen. Hg werkte zijn plan uit en niemand kon hem dit belet ten. Welnu, vroeg hij lakoniek. 't Is gedaan. De kleine oogen van Bertignolles schit terden van vreugde. Wanneer zijt ge te Nogent geweest? Gisterenavond. Hebt gij de kas opengekregen? legsnelheid. De Witte Leghorns zijn een type hen van de laatste soert, de Rede van de eerste. De leghorns zullen in t eerste jaar een record slaan, en in 't tweede, maar meer nog in 't derde jaar aftakelen. Brody, Henderson en Kenrp- ster hebben in een in 1923 verschenen studie de veronderstelling uitgesproken dat het afnemen van den leg in ver band staat met de leeftijd van de hen, en dat dit per jaar 20 pCt. bedraagt. De beven aangehaalde Fransche schrij'- vers zijn het daarmede niet eens. Op de laatstgehouden pluimveedagen te Wage- ningen heeft ook de heer Tukker, rijks- pluimveeteeltconsulent, dit onderwerp be sproken en aan de hand van de legwed- strijden vastgesteld, dat bij Leghorns de productie het 2e jaar 23.5 pCt., bij. Bar nevelders 13.9 pCt., bij Witte Wijandot- ten 26.1 pCt. en bij Patrijsleghorns 23.7 minder was dan in het eerste jaar. Door de j- nge dieren werd gemiddeld voor f 3.315 meer aan eieren geproduceerd dan door diezelfde dieren als overjarige hen nen. Wanneer we nu nog even op de ge stelde vraag terugkomen, dan zouden we zeggenHebt ge wel opgelat, wanneer de eieren gelegd worden. Zoo vaak toch' leggen andere dieren de eieren in die perioden, dat de eieren het minste geld waard zijn. En dus is het met het oog hierop, niet alleen van belang te we ten, hoeveel de andere hennen minder leg gen, maar ook, in welken tijd ze de eie ren leggen. Voorstanders van het hou den van hennen voor het 3e jaar zijn» wij niet. Het bovenstaande geeft daar Vol- dcende aanleiding, toe. S. Uitspraak 7 Juni 1929. Arbeidswet A. J. d. B. Sleeuwijk 2 maal f 1 of 2 maal 1 d.D. v. W. Wijk c.a. f 1 of 1 d.C. d. B. Almkerk f 10 of 5 'd. B. W. B. Almkerk geen straf toege past. LeerplichtwetG. T. Veen f2 of 1 d.; O. S. Almkerk f 5 of 3 d.O. V. Alm kerk f 1 of 1 d. Gem. verordeningK. E. Wormermeer f10 of 5 d.B. v. S. Utrecht f7.50 of 5 d.J. B. Middelburg f3 of 2 d. Motor en RijwielwetM. D. Almkerk f7.50 of 5 d.J. v. V. Giessen f 10 of 5 d. MotorreglementS. C. d. J. Gorinchem f5 of 3 d.J. v. d. W. Werkendam f 3 of 2 d.M. P. Gorinchem, f3 of 2d.; I G. v. M. Rijswijk (N.-Rrabant) f3 of 2 d.; A. C. R. Waspik f3 of 2 d.; C. H. A. Vlijmen fl of ld.; D. P. V. W.ou- I drichem f 3 of 2 d.H. d. J. Lexmond j f 3 of 2 d.J. B. Poederoijen geen straf toegepastA. d. B. Almkerk f 1 of ld. W. in 't V. Almkerk f3 o(f 2 d.W. d. H. Drongelen f3 of 1 week tuchtschool. Artikel 424: H. K.A. v. M.D. v. M. D. v. d. S. allen De Werken t. a. ieder f 0.50 of 1 d.J. V.; Veen; J. O. K. Veen; G. K. Veen; T. R. Veen; ieder f10 of 2 weken tuchtschoolG. T. Veen vrij spraak. Artikel 461J. A. P. Heusden f 0.50 of 1 d.; P. D. Heusden fl of 1 d. Rijwiel zonder licht/S. V. Almkërk e. a. ieder f3 of 2d. enM. T. Veen f 3 of 1 week tuchtschool. 2. Lijst Wijnkoop (Centraal Comité Communistische Pdrty). Zoo dat de betalingen Onmogelijk zijn geworden. Zijt ge er zeker van? Volkomen. Ik was inemers twee maan den op' 't kantoor te Nogent werkzaam. Ik wist dus wel hoe de zaken staan. Bertignolles wTeef zich in zijn handen. Remain, jij bent- nog eens een geschikte kerel. Ik zal je aan je fortuin helpen. Zeg mij, hoeveel je verlangt. Ik verlang niets. jf|fj j]|!l||g Dat is te weinig. Alle waar naar zgn geld. Ik wil slechts bij u blijven, u dienen.* ik ben u toegenegen, u en juffrouw Jen ny, toegenegen tot aan de misdaad, tóp- genegen tot in den dood. Toch zou ik u beloonen willen. Ik wil geen belooning hebben. Hij hief zijn hoofd op dat hij tot nog tce omlaag gehouden had, en de oogen der beide mannen staarden elkaar gerui- men tijd aan. Langzaam vervolgde Romain Goux Ik wil geen belooningtenminste nu nu neg niet En onder den harden en ironischen blik van zijn meester sloeg hij zijn oogen niet neer. Bertignolles staarde den man, die yoiojr hem stond, een oogenblik aan. Beiden stonden gelijk. Zij waren gelijk in krachten, gelijk in gestalte en sche nen in een worsteling voor elkaar niet. Oja- der te zullen d oen. Daarna haalde Bertignolles zijn schou ders op Wanneer die man hem hinder de, kon hij zich immers van hem ontdoen. Ga toch zitten Romain, zeide hij, op een stoel wijzende. - Remain gehoojrzpamde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5