Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io.4925 WQensdao 19 Juni Puistjes Malta Aardappelen 11C MORTiERSZONEN I P. J. SCHETSELAAR J ELEKAN, Jan Geertzen, 's-BOSCH, „LEONARDO'. J. Lambooy, DE RECLAME Nieuwe Parlementair Overzicht. Boekbespreking. Zomersproeten Sprutoli Bij alle Drogisten. Rechtzaken Plaatselijk Nieuws C. BOUMAN, Spreekuren 94 's-HERTOGENBOSCH, Hctel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Sigarenfabriek WINSTGEVEND smaakt als rooni HAVENSTRAAT 5 van ouds bekend BEHOORENDE BIJ HET Kamerleden in en buiten de Kamer Lastige vragen en strenge <ritiek Wie wil er lid van de Eerste Kamer werden asjeblieft? Diver sen. Wanneer er geen weetgierige kamerle den zijn, die in de Kamers hun nieuws gierigheid botvieren en Ministers uitloo- ren cl allerlei min of meer vriendelijke dingen aan hun adres zeggen, of elkaar of den voorzitter heel belangwekken le zaken vertellen, dan zijn er toch buiteo de zitting om nog wel ijverigen, die van hun parate belangstelling voor 's lands zaken blijk geven door ,,VTagen tot den minister". Zoo gaf de tragi-komische historie in Willemstad den oud-premier en Lid van de Eerste Kamer den heer Odijn de vragen in de pen, gericht tot den minister van Koloniën: 1. Is de re geering bereid zoo spoedig mogelijk meer uitvoerige mededeelingen te verschaffen aangaande de voor onze internationale reputatie zioo blameerende gebeurtenissen op het eiland Curasao? 2. Wil de regee ring met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, da,t een bende van ■vijfhonderd Yennezolanen dermate ge wapend kon zijn, dat de militaire politie macht kon worden overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de regee ring maatregelen van blijvenden aard ne men zal om een herhaling vanzulke voor ons koloniaal gezag en internatio nale reputatie smadelijke gebeurtenissen te voorkomen? De Minister heeft op deze vragen na tuurlijk te antwoorden, al is het moeilijk te zien, wat Z.exc. daarop wel voor nieuws zal kunnen vertellen, buiten hetgeen we al weten. Hoogstens een toezegging in zake permanente aanwezigheid van een kruiser met mariniers in Willemstad. In regeeringskringen windt men zich niet zoo erg op over het geval. Omdat het geen conflict met Venezuela is, dat er zooals de Venezolaansche zaakgelas tigde, de heer Clemente ons in een pers- gesprek verklaarde geheel en al bui ten staat. Natuurlijk geeft een en an der gereeden grond in parlementaire krin gen voor allerlei gissingen, en zelfs ip de onderstelling geuit, dat het departe ment van Defensie wel eens geen lang leven meer beschoren zou zij n, en met tertijd weer een apart departement van Marine zou gevormd worden. Wat het gebeurde te Willemstad evenwel hiermee te maken heeft, is een vrij duister punt. Of het moest zijn, dat uit „bezuinigings- oogpunt" de „Kortenaer" teruggeroepen wa.s, net zoical-s de samenvoeging van „Ocrlcg" en „Marine" een bezuiniging was. Minister Lambooy had de laatste da gen cok anderzijds de noodige critiek te verduren, namelijk inzake de werf te Hel- levcetsluis, waaromtrent het Tweede Ka merlid Hiemstra vragen had gesteld. De minister heeft echter ontkend, dat er onderhandelingen over verkoop van de werf hebben plaats gehad. Wel hebben particulieren na dcor hen gedaan ver zoek een onderzoek ingesteld, om na te gaan, of ze wellicht een voorstel tot overname van de rijkswerf zouden kun nen deen. De opheffing van de werf •—zelf besprekend, wees de minister er nog nog eens op dat het onderzoek naar eventueele rendabelmaking, in de motie -HiemstTa gevraagd, al door de z.g. werf- commissie had plaats' gehad. Daarom had hij bij de interpellatie in de Tweede Ka mer zich niet bereid verklaard, de kwes tie opnieuw door een commissie te doen onderzoeken. Maar intusscken had hij, na de uitspraak van de Kamer, de zaak neg eens persoonlijk overwogen, waar bij de directeuren der werven en de di recteur van Scheepsbouw gelegenheid hadden gekregen, uiteen te zetten, hoe naar hun meening de rijkswerf rendabel te maken zou zijn. Maar die besprekingen hadden den minister in de meening ver sterkt, dat het niet mogelijk zal zijn de werf te Hellevoetsluis als rijkswerf vol doende economisch te exploiteeren. Zoo dat sluiting van de werf niet te voor komen was. In kluchten en verhalen wordt het dikwriJs voorgesteld, als zou een groot deel van de menschheid gebrand zijn op het lidmaatschap voor een van de volksvertegenwoordigende lichamen. Maai de klucht en andere schrijvers hebben zeker onze Eerste Kamer niet gekend. Want langzamerhand lijkt het een gewel dige toer, om iemand te vinden die in dit toch buitengemeen achtenswaardig col lege zitting wil nemen. Tot nu toe heeft men ten minste elke keer bot gevangen. Het gaat om de vacature Jhr. Ver- heyen. Eerst werd meneer Frencken aangewe zen. Maar meneer Frencken bedankte. Vervolgens wendde men zich tot den heer mr. dr. J. van Best. Maar meneer van Eestbedankte. Aangezien drie maai scheepsrecht is, zal men nu nog wel iemand vragen, om vervolgens in de bladen een advertentie te plaatsen: Ge vraagd een Senator, v.g.g.v., goed kun nende stemmen en spreken Maar in ernst, wat doen de namen van de heeren dan op de candidatenijjs- ten, als ze toch niet gekozen willen zijn? De Eerste Kamer zal Dinsdag a.e. weer bijeenkomen en dan o.a. het wetsontwerp inzake wijziging van de Ziektewet be handelen. In de binnenkamersche behan deling van de nieuwe kas voorschotten aan de- Holl. Lloyd komt intusschen een sterke strooming aan het licht die te gen liet toestaan van verderen steun aan deze maatschappij is. Er waren natuur lijk wel verschillende leden, die er zich mee konden vereenigen, maar een be langrijk aantal was er toch, dat van meening was, dat alle perspectief bij de te steunen maatschappij ontbreekt, en het voortbestaan van een zoo kwijnen de maatschappij was volgens hen niet zoo'n groot nationaal belang, dat daar aan groote bedragen mochten worden be steed. Waarop de voorstanders1 weer be weerden, dat de bedoeling is, de maat schappij in de gelegenheid te stellen de plannen voor verdere reorganisatie uit te werken, terwijl ze er tevens op wezen, dat in den algemeenen toestand der maatschappij wel eenige verbetering te besjeuren valt. In ieder geval kan men hierover een geanimeerd en belangwek kend debat verwachten. POLITICUS. Twee romans over Het Moderne Huweliksprobleem. Op waarlik geniale wijze tekent de schrijfster de Amerikaanse toestanden en personen. Het zou te veel plaatsruimte eisen dit alles weer te geven. Men leze daarom het boek zelf'. Toch willen we er wat van zeggen. Zo maakt Evert, als hij in de nieuwe wereld is aangekomen, al gauw kennis met Lonald's vrouw. Hij rijd met haar mee naar haar woning, en als de au to even wachten moet, begint Joan, (zo heet zè), een gesprek met Evert. „Zij formuleerde haar vragen als een man, kort, nuchter, zonder een zweem van behaagzfticht of hoffelike konversa- tietcon en zij luisterde als een man, scherp, bijna achterdochtig en ving hem als een getrainde debater op een onjuist heid in wat hij beweerde." „Vluchtig vertelde Joan, tussen twee van haar vragen, dat ze sinds een jaar aan een groot dagblad verbonden was voor de head-lines, de pakkende, sug gestieve opschriften boven de berichten. Het was gebleken, dat ze daar een bi- zlonder talent voor bezat en het be taalde prachtigvandaar dat ze zich een Buick kon permitteren en een cit- tage daar ginds in Larchmond, waar ze haar man en haar vrienden voor week ends te gast had." Met zeer variërende vrouwentypes maakt Evert kennis, en hij verwonderd er rich over dat ze hier zo anders zijn dan in Heiland. Ze doorkruisen New York, en Evert vind die rechte straten lelik. Alleen op een afstand imponeerden hem die machtig hoge huizen. Doch Do nald zegt hem, dat iedereen die er voor het eerst komt, New Yorklelik vind." Maar leef hier eens een half jaar, dan ben je onontkoombaar onder de beko ring, dan pakt de atmosfeer je, de stuw kracht, die achter dat alles zit en het geweldige in afmeting, in de huizen, in de fortuinen, in de energie van de men sen." Door deze en vele andere dingen ais bijkomstig tussen haar roman in te las sen en ter loops te vertellen, maakt de 3chiijister haar roman meer interessant. Ze neemt ons mee in luxieuze danspalei- zen, naar weelderige restaurants. Ze ver telt ens van week-ends en moon-bathinge en laat ons kennis maken met artisten en flirtende jonge dames. En toch houd onder dat alles door de schrijfster de draad van haar verhaal vast. Alles komt er zo en-passant bij. Evert maakt kennis met Donald's schoonzuster Gyp, die op een schoon heidsconcours een twede prijs behaal de. En word daar natuurlijk verliefd op. Ze is een tamelik onbeduidend en zeer oppervlakkige meisje. In 't begin vind ze het blijkbaar wel aardig met Evert te flirten, doch als ze op een dansavond Evert's ongemanierdheid bemerkt tegen over haar welbewuste houding, laat ze hem verder links liggen. Evert, hierover onder „den indruk", gaat zijn troost zoe ken oij een van de twee meisjes met wie hij en Donald indertijd in Parijs zijn uit geweest. Dat avontuur loopt beter van stapel, doch word tenslotte Evert n^dlottig. Hij gaat zeer intiem met Mar gret >m, doch tenslotte komt de tijd dat hij naar Holland terug moet. In het derde boek komt de onderne mende Margret naar Holland en gaat naar een vriendin in den Haag. Ze is Evert nagereisd, want ze ziet in hem de man die ze hebben meet. Door haar vriendin geholpen weet ze tenslotte een scheiding tussen Evert en Thora te be werken. 't Gaat niet op de fraaiste ma nier, maar het gebeurt toch. En Evert's twede huwelik word natuurlik een gro te mislukking. Z'n zinnelike en wuft- oppervlakkige Margret maakt scènes en is op alles en nog wat jaloers. Donald doet tenslotte nog moeite om Thora te bewegen zich weer met Evert te ver enigen. j „Dcch het was te laat. Het zou niet dan smart en nieuwe desillusies geven Je maakte geen woning van je huis-in- puin, al paste je de gebroken stenen op elkander." Donald dacht er over na: „De tijd bracht een „Umwertung aller Werte", de mensen haakten naar vrijheid, stei gerden tegen konventie en behoud, te gen de dwang van het huwelik stei gerden zij het allermeesteMaar wat bleef, als je de wortels losgroef? Wat bleef Evert na de roes van zijn levens durf? Allen waren het er over eens, rechters, predikanten en psychiaters, dat er re visie moest komen, breder inzicht, an dere normen, maar een oplossing wist niemand." Wat betreft het „probleem" achten we „Tantalus" een mislukking. Ontdoen we de roman van alle franje, wat houden we dan over? Evert, de Tantalus-figuur is ten slotte een zwakkeling, die op bijna alle vrouwen waarmee hij in aanraking komt verlierd word, dus in geen ge val iemand om daadwerkelik te demon streren als de dupe van een bestaande huweliktoestand, <jie verkeerd is. Ook geeft het een valse verhouding, om de degelike Thora, die jperseonlik zioveel ver geven kan, te stellen tegenover de zinne like en wuft-oppervlakkige Margret. Waf. de schrijfster dan met het boek bedoeld heeft? 't Is heel moeilik uit te maken. Uit het gesprek tussen Donald en Thora, dat we in ons vorige artikeltje citeerden, prceven we de mening van de schrijfster. Daarin zou ze het dan cpnemen voor een zich uitleven, ook ni het huwelik. Doch ze toent ook aan dat het dan misloopt, dat er behoudende kracht is in de Hol landse degelikheid, en dat ze de bestaan de toestand gelukkig acht voor zwakke figuren als Évert. We komen dan tot de kcnklusie dat de stof aan de schrijf ster is ontglipt. Ze geeft geen oplossing van het probleem, dat ontegenzeggelik toch bestaat. Graag hadden we de ana lyse eens gezien van een huwelik als dat van Donald en Joan. Twee mensen met vrije opvattingen, wier huwelik ten slotte een goede kameraadschap is, die ongetwijfeld elkaar respekteren en in goe de harmonie, dus zonder scènes die hun oorsprong vinden in jaloesie, ie- A1 is het boek dan in zoverre eeu mislukking, toch achten we de uitgave gerechtvaardigd om de strekking die er van uitgaat waar Mevr. van Ammers Küller het opneemt voor de rechten van de vrouw, waar er toch op onze bestaande huwelikswetgeving wel wat aan te mer ken valt. Al word dit in sommige krin gen cok al weer tegen gesproken. Met levendig en fris talent in „Tanta lus" geschreven. Op literair gebied kun nen weinig schrijfsters in de schaduw van deze schrijfster staan. Boeiend is het van begin tot einde. En we achten het jammer dat „De Lange Weg", van Mevr. van Hoogstraten Schoch, dat we als een antwoord op „Tantalus" kun nen beschouwen, het in deze zover voor „Tanialus" moet onderdoen. M. J. 11. B. Eekiifikatie. In ons vorig artikeltje is, naast enkele kleine drukfoutjes de volgende zinstorende fout geslopen: ongeveer halverwege twede kolom, staat: „de normaal van de moderne tijd".- leesmoraal. Slot. verdwijnen spoedig door een pot TIELSCHE RECHTBANK. W. v. K., 72 jr. te Well, had op 3 Mei 1929 in een weiland hout „gevonden" al dus had hij verklaard aan den politieman, dien hem den bewusten dag op den Waaibandijk had aangetrorfen. Dit hout vertoonde echter wonderlijk veel overeen komst met het hout, dat op het erf van een nabijgelegen heerenhuizinge lag op gestapeld, zoodat de gem. veldwachter J. A. v. d. Berg het maar 'veiliger vond aan dit verhaal geen geloof te hechten, doch proces-verbaal tegen den man op te maken, wegens diefstal. Verd. was daarna naar get. A. r. d. L., den oj>ziehter over bedoelde huizinge, gegaan en had hem gevraagd, of deze voor hem, verd. bij de politie een goed woordje wilde doen. Ofschocn deze getuige dan ook aanvanke lijk had verklaard, dat het onmogelijk was, dat verd. het hout kon gevonden hebben, omdat in het bewuste weiland nooit hout bleef liggen, wist bij zich thans niet meer met zekerheid te her inneren. Dit ontlokte zoowel den rech ter als het O. M. de opmerking, dat get. blijkbaar al heel slecht wist, hoe hij de belangen van zijn superieuren had te be hartigen. Daar verd. reeds vroeger veroordeeld is, eischt het O. M. een gevangenisstraf van 3 weken. De Politierechter veroordeelt j den man tot een geldboete van f 40.— j subs. 20 d. h. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PURÓL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. CAPELLE. J.l. Dinsdag, hield de Ned. B md van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders cnder leiding van het bestuur der aid. Capelle van dezen bond in het ver gaderlokaal in de Nieuwstraat alhier een vergadering voor het personeel, werk- zaam bij de N. V. Adr. Oelemans en Zcon, Bouwmaterialenhandel en Foura- gebedrijf. Nadat deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend was, was het woord aan den heer M. Kunst, Bonds- j bestuurder te Rotterdam, die op heldere wijze het doel en de noodzakelijkheid om zich te organiseeren in den breede uiteenzette, welke uiteenzetting door de vele aanwezigen met de meeste belang stelling gevolgd werd. Al> de aanwezi gen gaven zich als lid ops zoodat het bestuur der afd. Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidensbond, rp wiens initiatief deze vergadering waa be legd, met genoegen op dezen avond kan terug zien. 's GRAVENMOER. De heer M. J. de Jong alhier, slaagde dezer dagen te Breda aan de Rijkskweekschool voor onderwijzer by het L. O. De koolvlieg veroorzaakt dit jaar bjj de tuinders alhier een ware verwoesting. Duizende kooien worden door deze insect aangetast en sterven binnen enkele dagen, Bij den landbouwer J. van Dalen werd Zaterdag een rund door het miltvuur aangetast en is aan deze ziekte gestorven. Het cadaver is onder politietoezicht ver brand. Dit is nu reeds het tweede rund in korten tjjd, dat van dezelfde ziekte by Van Dalen is gestorven. By gebrek aan verzekering beteekent dit zeer zeker een groote schadepost. HERPT. Woensdag herdacht het echtpaar J. van Gammeren—Colyn den dag waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Het was hun wensch dezen dag in intiemeu familiekring te vieren. Al was dan ook alle bijzonder feestvertoon achter wege gebleven, toch hadden de buren de driekleur uitgestoken en heeft het aan be« langstelling niet ontbroken. Van alle kanten kwamen felicitaties binnen terwijl de Edel- Achtb. heer Burgemeester en diens echtge- noote, de Eerw. heer Ds. Huygens en diens echt., de buren en verdere vrienden het gouden echtpaar gingen geluk wenschen. Moge God deze krasse echtelieden nog vele jaren schenken opdat zy nog lang de sym phatie mogen ondervinden, die zy steeds hebben by onze gemeentenaren. WELL. Donderdag j.l. vergaderde de lid maten der Ned. Herv. Kerk in ïOos Huist onder leiding der Kerkvoogden. De opkomst was vry goed te noemen en aan de be sprekingen, die den Raad van Beheer tot onderwerp had, werd goed deelgenomen. Naar we hopen, heeft deze vergadering er toe medegewerkt, dat men spoedig tot het beroepen van een predikant te Well kan overgaan. verkrijgbaar bij HEUSDEN. Tuingieters Tuinslangen Rozenscliaren Bloemspuiten örasperkseheerders HOOGSTRAAT A 7 8 GORIN CHEM Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. Rechtskundig Adviseur (Nabij het Station) belast zich met het opmaken van akten betreffende den verkoop van roerende- en onroerende goederen (zooals inboedels, huizen, enz Billijke Conditiën. ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. Rookt bet SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. IN DIT BLAD IS Nieuwsblad BEZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5