voor let Leid nas Heisdei ci AltenajeLangstraat tilt Bonelerwaard OP AFBETALING- 3- Houten Pijpen Agentschap van de jY.V. Hmsterdamscbc Bank, Amsterdam- geheeie of gedeeltelijke meubileering, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4926 Vrijdag 21 Juni 1929, Toestanden ten plattelande. Jt.V. 5. j). fankhuyzat Co's Bank Rupsenp'aag. Dortholine Binnenland 2e Zomeroonoert Plaatselijk Nieuws Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS I - UND VAN ALTENA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderiyke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91535 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. telefwo. is Raamsdcnksveer. Verstrekt Handeiscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binaen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich naet den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BC Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA verkoopt gevestigde vertrouwde zaak te 's Hertogenbosch, Het goedkoopste en beste middel ter verdelging van Meeldanw, Luizen, Rnpcen, enz. is slechts fl.per Liter, te ver dunnen met 20 Liter water. DROGISTERIJ A. VER8BHÜUR-BAERT Witiebroodstraat W 52 Heasden iu wekelijksche of maandelijksche termijnen, zonder eenige extra verhooging op den verkoopprijs Levering op garantie. HEERENCOSTÜÜMS EN REGEN JASSEN vanaf fl.50 per week, zonder eenige verhooging in prijs. Billijke prijzen en conditiën. Stipte geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 14 Burean van dit Blad. ONTVANGEN een mooie sorteering Nieuwste modellen in verschillende prijzen. A. BAAI J ENS, Botermarkt 88, HEUSDEN. te geven door de „FANFARE DER H. FAMILIE" te Heusden, Directeur de Heer W. van Helvoort, Nieuwkuyk. op Zaterdag 22 Juni 1929 's avonds 8 aur, op de Muziektent. PROGRAMMA: 1. Vieux Camerades, Marsch. 2. Antigone, Ouverture. 3. Gemma di Vergi, Fantasie sur l'Opera. 4. Elvira, Ouverture. 5. Charles Smits Feestmarsch, 6. Walram, Ouverture. 7. Donau Wellen, Grande Valse. 8. Finale. BAHLMANN GORINCHEM HET ADRES VOOR: Prima Veeren- en Kapokken Bedden Scherp concurreerende prijzen. HEUSDEN. De driemaandelijksche collecte langs de huizen voor de Diaconie der Ned. Herv. Gem. zal Zaterdagmiddag tusschen 3 en 4 ure gehouden worden. AALBURG. Donderdag j.l. herdachten Adam Nieuwkoop en Echtgenoote den dag, dat zij vóór 50 jaar door den band des huwe- lijks werden verbonden. Beide oudjes genie ten nog een uitstekende gezondheid. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Hill©, deed Woensdag met gunstig gevolg examen voor gemeente-secretaris. ALMKERK. I Enkele dagen geleden bezeerde de Heer H. S. alhier zjjne hand by 't ver richten zijner werkzaamheden door Dr. de Vries werd thans bloedvergiftiging gecon stateerd. Binnenkort zal alhier langs de hui zen eene Collecte worden gehouden, voor alleen staande blinde te Woifheze. A.s, Dinsdag n.m. 3 uur (Z.T.) hoopt de Raad dezer Gemeente in openbare vergadering bijeen te komen, in verband met 't vertrek van den Burgemeester naar een andere Gemeente. AALST. I M PI Maandagmiddag geraakte het 2*jarig kindje van M. Verhey, toen het de weg over wilde steken, onder een auto. De kleine bracht het er wonder goed af, met een halswonde en eenige ontvellingen werd het opgenomen en door Dr. Warnsinch ver bonden. Naar men zegt treft de chauffeur geen schuld. BABYLONIëNBROEK. Vrydag jl. werd door de Zangver.' iVolhardiogc het beschermheerschap aan. A £d£3 Men hoert dikwijls zeggen: „wat een plattelandsche toestanden", waarmede dan bedoeld wcrdt iets achterlijks met een tintje onbeschaafds. Nu geven we gaar ne toe dat We over 't algemeen de meest moderne ideeën en zienswijzen niet op het platteland aantreffen, maar gelukkig kunnen we daaraan toevoegen dat dit niet erg is, want al dat nieuwe brengt heuseh niet steeds meer geluk en we ge- lcoven da,t er percentsgewijs op het plat teland meer gelukkige menschen worden gevonden dan in de steden. Een stads bewoner stelt zijne leveneischen veel hoo- ger dan iemand van het platteland en dat is natuurlijk, omdat eerstgenoemde veel meer luxe met eigen oogen aan- xschcuwt dan de dorpebewoner. Het is nu eenmaal velen aangeboren om ook; dat- geen te willen hebben wat een met meer geld gezegend medemensch zich kan ver oorloven en hoe meer men dan ziet, des te meer wil men ook voor zich zelf hebben. Een plattelandbewoner aan schouwt veel minder kostbare levens genietingen en kent ze dus ook in min dere mate dan de stedeling, zoodat hij er ook niet naar zal streven. Kan me nige stadsbewoner de hem bekende ge nietingen des levens niet bereiken omdat zij zijn financieele draagkracht overtref fen dan zal hij ontevreden worden, waar een bewoner van het platteland geen last van heeft om de eenvoudige reden dat hij in zijn omgeving veel minder aan leiding vindt om een ander te benei den. Dat er 'daarentegen op het platteland verkeerde toestanden worden aangetrof fen, die in de steden weer veel minder in het oog vallen, weet ieder die ee- nigszins met het leven ten platteland^ bekend is. En wanneer we nu hierover iets gaan zeggen, willen we vooraf uit drukkelijk constateeren dat we bij het schrijven van het volgende elke poli tieke gedachte op zijde stellen, maar slechts de feitelijke toestanden met onze beschouwingen willen weergeven. Er zijn in ons land ten plattelande nog steeds streken, waar het voorkomt dat ka pitaalkrachtige menschen zich louter door hun geld een zekere macht hebben weten te verwerven, die op vele aangelegenhe den een allerongunstigsten invloed uitoe fent. In den regel zijn zulke menschen op het dorp geboren en kunnen zich op niets laten voorstaan dan op hun fortuin, dat zij in de eerste plaats: kregen "ia- dat ze de zoons van hun vader waren en dat hun in de tweede plaats door meer dere erfenissen is toegevallen. Hun geld is hun a fgod en deze moet alles voor hen doen om hun aanzien te verhoogen. Geld is voor hen alles en daarmede meenen ze de wereld te kunnen regeeren. Wanneer zulke menschen niet aan het publieke le ven deelnemen zijn ze onschadelijk, maar in den regel treden ze gaarne naar buiten op. Het zitting hebben in waterscha.ps1 en kerkbesturen is voor hen een genoe gen, omdat ze daardoor hun invloedsfeer in niet geringe mate kunnen vergrooten •Vele wetsbepalingen beschouwen zij als niet voor hen te gelden niet slechts in hun privé-leven, maar ook in hunne pu bliekrechtelijke kwaliteiten. Hun medebe stuurders zijn vaak willige werktuigen, die ze geheel aan den leiband hebben. Nu kan er integendeel van invloedrijke, gefertumeerde plattelandsbewoners een groote invloed ten goede uitgaan wan neer zij tevens in het bezit zijn van hoog staande krachtereigenschappen, eene ze kere mate van algemeene ontwikkeling n een dosis gezond verstand. Zulke men schen verdienen eene leidende positié iu te nemen en ze behooren er dan ook in te worden geplaatst. Juist met hun geld staan ze dan het algemeen belang in heege mate ten dienste. Moet nu tegen een zich veel aanmati genden rijken dorpsbewoner, die uitslui tend op zijn fortuin prat kan gaan, wor den geageerd, of moeten we de toestanden maar laten zooals ze zijn en bij ons zelf denken ,,'t is altijd zoo geweest en laat het zoo maar blijven"? Ons antwoord op die vraag luidt: „We moeten den toestand trachten te veranderen met alle geoorloofde en eerlijke middelen, die wc in staat zijn aan te wenden. De ffi- cieele hoogere autoriteiten behooren te wijk (Provincie Noordbxabant)", om de vereischte medewerking -, te willen ver- leenen voor de stichting eener bijzondere school in de gemeente. Blijkens een bij het \erzoek overgelegde lijst, hebben ou ders van 79 kinderen zich bereid ver klaard, hunne kinderen naar de bijzon dere school te zullen zenden. B. en W. waren oorspronkelijk van meening, dat met beschikbaarstelling van twee lokalen zou kunnen worden vol staan, zoodat alsdan het derde lokaal voor openbaar onnderwijs kon worden gebruikt. Waar echter de ingezetenen in groote meerderheid de voorkeur geven aan Christelijk Onderwijs, stellen B. en W. voor de openbare school cp te hef fen, waardoor drie lokalen kunnen be toenen dat z^in opvattingen, ontwikke- schikbaar gesteld worden. Blijven de ou- ling er. helder inzicht boven hen staan en J ders der kinderen, die thans nog, de open- daarbij trachten hen te doen verstaan dat bare school bezoeken, volharden om open intellect het ten slotte altijd nog wint baar onderwijs te ontvangen, dan moet van het geld. Voorts moeUer voor worden hiervoor een weg gevonden worden, b.v. gewaakt dat liun geld alflfen hen in geen door een gemeenschappelijke regeling, met honger aanzien brengt, maar dat daar- j een naburige gemeente te treffen. Het toe wat meer behoort. Natuurlijk kan aantal kinderen, wier ouders niet voor de toestand niet in eens worden veran-Christelijk onderwijs geteekend hebben, derd, maar er moet toch naar gestreefd j bedraagt 13, terwijl er onder dezen zijn, worden om het proces zich zoo spoelig de geen tegenstander van een school mogelijk te laten voltrekken. De tijden met den Bijbel zijn, doch uit andere zijn veranderd dat weten we allen en j overwegingen niet hebben geteekend, zoo- daarom geen slaven meer van rijke dorps- dat mag worden aangenomen, dat nog koninkjes, die alleen door hun geld wil- meer ouders liunnne kinderen naar de len regeeren. We zouden in onze omgeving Bijzondere school zullen zenden. Opgrond meerdere gemeenten kunnen noemen waar van een en ander achten B. en W, het dcrp'skcninkjes hun scepter zwaaien en in het belang der gemeente, dat er maar die door hun handelwijzen alle vooruit gang van het dorp in den weg staan, 't Moet volgens hen zooveel mogelijk bij tén schooi zal zijn. Wat de kosten betreft, merkt de Voor zitter nog oip, dat het bijzonder onder het oude blijven en nieuwigheden, die j wijs aan de gemeente niets meer kost hun macht zouden kunnen ondermijnen, dan het openbaar onderwijs, zijn uit den booze en komen dan ook J Daar verder geen der leden over deze niet tot stand. En daarin schuilt- een zaak meer het woord verlangt, stellen groot gevaar voor de toekomst voor' :1e j B. en W. voor, tot het volgende te be- welvaart der bewoners, want zeker is sluiten dat men ter dege rekening moet hou den met veranderde tijdsomstandigheden, indien men niet wil dat eene gemeente tot verval is gedoemd. a,. de openbare school op te heffen. b. het gebouw der openbare school was onmiddellijk dood. A\NRIÜ>ING. Aan de gevolgen overleden. De 17-jarige tuindersknecht Ten H., te Apeldoorn, reed op de fiets naar zijn werk. Op den Kanaaldijk kwam hij door onbekende oorzaak in botsing met een met een paard bespannen voertuig. De wielrijder viel en stond daarna uit ei gen beweging weer op, om onder hevige pijn plótseling ineen te zakken. Waar schijnlijk heeft hij een trap van het paard gekiegen, want hij had een ernstige won de in zijn buik. In het ziekenhuis is hij een paar uren later overleden. O EEN VLIEGVELD IN HET WEST- LAND? Naar uit Den Haag wordt gemeld zijn er onderhandelingen gaande tusschen ee- nige grondbezitters in het West- land (Naaldwijk en Loo-sduinen) en de over te dragen aan de vereeniging voor j k.L.M., over den aankoop van grond ■-41 Openbare vergadering van den raad der gemeente RIJSWIJK, op Zaterdag, 15 Juni 1929. Afwezig is het lid van Mas bergen. Voorzitter, tevens Secretaris, de Edel achtbare Heer A. D. van der Schans. Na de vergadering op de gebruikelij ke wijze geopend te hebben, leest de Voorzitter de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd worden vast gesteld. Aan de orde 1. Benoeming lid der scha,ttingscom- missie voor de Rijksinkomstenbelasting, ter voorziening in de vacature, ontstaan dcor het overlijden van den Heer J. Ver- sohcor.Na gehouden stemming, blijkt de heer C. K. van Herpen 4 stemmen te hebben verkregen en de heeren A. Smits en T. van Gammeren elk 1 stem, zooda-t eerstgenoemde is gekozen. De benoemde verklaart de benoeming aan te nemen. Christelijk Nationaal onderwijs, teneinde daarin een bijzondere school te stich ten. c. aan het onderwijzend personeel on gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van den datum, door B. en W. te bepalen. Met 6 stemmen wordt tot een en an der besloten. Het lid Van Masbergen verklaarde bui ten stemming te blijven. Bij de rondvraag merkt de Voorzitter opi dat de huur van den dorpswiel met 1 Juni ten einde is. Deze is tot opheden onderhands gehuurd geweest door L. v. Masbergen en T. v. Tilburg. Het blijkt, dat thans meerdere per sonen willen huren, zoodat besloten wordt hiernaar een onderzoek in te stellen en de verhuring aan te houden tot een vol gende vergadering. Daarna wordt de vergadering gesloten. voor een vliegveld. De gemeente 's Gra- venhage zal zooveel mogelijk haar mede- Werking verleenen. DE AANVAL OP WILLEMSTAD. Een detachement der Koloniale Reserve vertrokken. Met het s.s. „Amsterdam" van de K.N. S.M. vertrok een detachement van de Ko loniale Reserve, ter sterkte van vijftig ma,n onder bevel van den eersten luite nant der Infantarie L. F. Weyerman naar Curacao. De commandant van de Ko loniale Reserve, majoor J. J. Barendsen, deed het detachement tot aan boord uit geleide en sprak hun namens den Mini ster van Defensie toe, waarbij hun een voorspoedige reis, een goed verblijf op Curasao en een behouden terugkomst wenschte. —o KINDERLIJKJE OPGEHAALD. Uit een haventje van het IJ aan den Grasweg, achter perceel 47, te Amsterdam Noord, is opgehaald het in verren staat vaa ontbinding verkeerende lijkje van een j pasgeboren kind van het vrouwelijk ge 2. B. en W. bieden den raad aan het slacht. Om het lichaam zat een touwtje, verslag van den toestand der gemeen te over het afgeloopen jaar, alsmede het verslag, betreffende de volkshuisvesting zij worden op de secretarie ter inzage ge legd. 3 De begrooting voor 1928 wordt ge wijzigd, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. 4. Met algemeene stemmen wordt be sloten bij de gemeente Andel een kas- geldleening aan te gaan, groot f 1500 tegen pari-koers en een rente van 41/? pCt., met wederzijdsche opzegging van zes weken. Het lid Vaa Masbergen komt ter ver gadering. 5. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een verzoek met bijlagen van de „.vereeniging voor Christelijk Natio naal schoolonderwijs, gevestigd te Rijs- vermcedelijk afkomstig van de verpak- king. STAKENDE WERKLOOZEN. Niet tevreden met loonen van f 34.86 en hooger. Van een 70-tal Utrechtsche werkloo- zen, die aan werk waren geholpen bij ontginningswerken in Friesland zijn er 31 in staking gegaan, omdat ze h.i. niet genoeg verdienden. IN EEN SCHEEPSRUIM GEVALLEN. De 57-jarige gehuwde J. J. v. Vliet, Markgraafstraat 26, te Vlaardingen, werk zaam aan boord van het Engelsche s.s. „Designer", liggende aan de E.N.C. Kunst- mestfabriek te Vlaardingen, is bij het stouwen van balen phosphaat in het ruim gevallen. Hij kwam op het hoofd neer en oez ESC Intusschen werken de machines dag eh nacht. Een later bericht luidt: Naar de Kon. Nederl. Zoutindustrie te Boekelo meldt is te Twekkelo op 295 Me ter diepte het eerste zout aangeboord.. PAUZE. AUTO-ONGELUKKEN. In de hoofdstraat te Treebeek tegen over de Staatsmijn „Emma" is een ne genjarig jongetje uit de Passert-commu nie door een auto overreden en op slag gedood. Te Meppel werd een tienjarig meisje, dat op de stoep van een huis speelde, door een achteruit rijdenden vracht-auto tegen den muur gedrukt en gedood. De 25-jarige G. Busch is, toen hij het- Wilderinksplein te Hengelo wilde over steken, onder een vrachtauto van de bier- br< uwerij De Klok geraakt-. Zwaar ge wond is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. ZOUTLAGEN IN DE NABIJHEID VAN HENGELO. Men schrijft uit Hengelo aan het ,Vad." Er schijnt in den laatsten tijd hier een strijd te ontstaan in het aanboren van mineralen, speciaal zout. Onder leiding van de Koninklijke Ne- derlaudsche Zoutindustrie worden reeds sinds- eenigen tijd. boringen verricht aan de gTens van Hengelo onder de gemeente Lcnneker, naar wij vernemen niet geheel zender succes. Sedert eenigen tijd worden evenwel ook van andere zijde op een ander punt in enze gemeente boringen naar zout gedaan, nameTjk aan den weg van Hengelo naar Bechem en Haaksbergen. Voor de volledi ge installatie wordt hard gewerkt, het geen zeer begrijpelijk is, aangezien de mijnwet bepaalt, dat, indien er meer dan één gegadigde is in een bepaalde streek voor het verkrijgen van een concessie ten behceve van mijnbouw, aan die maat schappij cf persoon concessie verleend wordt, die het eerst de mineralen heeft aangeboord en deze kan loonen. Dit is tevens een der redenen, dat men omtrent den stand der vorderingen geert mededeelingen wenseht Je doen. Inplaats van den heer A. de Kempy die naar elders trok, is tot penningmees ter der pluimveevereeniging gekozen de heer P. Vergouwen. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1