Ngfleriiemerl—Hgüsflen. Bij inschrijving te H00I0RAS, Hooigras. Maris fan Miseats Ml floopmrkpg Dekkleeden J. MONSTER, VULPENHOUDERS Veerhuis met veer Verpachting DOMEIN-GRONDEN de kapitale HOOITIJD! L. J. VEERMAN te HE IJSDEN Land- en Tuinbouwwereld E'laatselijk Nieuws Marktberichten. TE HUUR Notaris Van Willigen ROTTERDAM. WERKELIJKE OPRUIMING Kousen, Sokken en Kinder-sokjes verkrijgbaar bij de firma ingeschreven werd met den naam Willem. Nu zou ik hem gaarne in plaats van dei. naam «Willem® den naam «Comelisc geven Tot wien moet ik mij daartoe wenden ei sgn er kosten aan verbonden? H. R. Ik bezit twee motorschuitjes en heb twee schippers. Hun inkomen bedraagt de helft der verdienste, zoodat zy, wanneer er niets verdiend wordt, ook niets verdienen. Moet ft nu voor zulke schippers zegeltjes plakken Z. v. O. Ik bad mij bij de week besteed van 2 Augustus 1928 tot 16 Maart 1929. Op 24 December j.I. had mijn patroon geen weik meer voor mij en liet my acht weken vry. We zyn goed van elkaar gegaan. Nu ik thuis ben, neemt de patroon direct een anderen knecht weer aan. Moet ik hiermede genoegen nemen of heb ik nu vecht op 8 weken loon en kostgeld U hebt recht op loon en kostgeld indien U bereid was den bedongen arbeid te ver richten, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzy door eigen schuld of tengevolge van toevallige ver hindering, hem persoonlyk betrrffande. Kan de vrouw, die voor de 2e maal gehuwd is, ook nog erven van de ouders van den eersten man Hiervan zyo nog 4 minderjarige kinderen. Indien de vrouw niet weer gehuwd was, zou ze dan ook nog kunnen erven Ze waren in gemeenschap van goederen gehuwd, d. W. D. Als de ouders van den eersten man nog leefdeB toen de man overleed, erft de vrouw niets. Wel echter de kinderen van den man, daar die in de plaats treden van hun overleden vader. RIJSWIJK. Onder groot enthousiasme zijn de Pransche Oceaanvliegers op le Bourget nabij Parijs geland. Nauwelijks waren de aviateurs uitgestegen, of zij werden op de schouders der geestdriftige menigte rondgedragen. ALMKERK. BABYLONIëNBROEK. GIESSEN. NIEUWENDIJK. SLEEUWIJK. SPRANG. In de collecte werd j.I. Zondag in het Ger. Kerkgebouw alhier een extra gift van f 200.gevonden. Naar wy vernemen, besloot de Kerkeraad der Ger. Kerk alhier binnenkort tot het beroepen van een predikant over te gaan. Deze gemeente is byna 20 jaar vacant geweest, VEEN. WERKENDAM. Mej, A. P. v. d. Berg onderwijzeres aan de Rehobothschool alhier, slaagde dezer dagen voor het diploma van de Schoolraad met den Bybel. Door M?j. W. Timmermans, onder wijzeres aan de O. L, School in den Bies- bosch, is met ingang van 1 Sept. wegens huwelijk, als zoodanig, eervol ontslag aan gevraagd. De Zangvereeniging «Zang en Vriendschap® is door gebrek aan leden ontbonden. WOUDRICHEM. WAALWIJK. WASPIK. WIJK. ROTTERDAM, 48 Juni. Aanvoer 239 paarden, 41 veulens, 1056 magere en 945 vette runderen, 426 vette kalveren, - graskalveren, 700 nuchtere kalveren, 442 schapen of lammeren, 14 overloopers 206 biggen, - bokken of geiten. Melkkoeien f250f350, kalf koeien f 280f 385, stieren f 185f 370, pinken f120f155, graskalveren f60—f125, vaarzen f75f175, biggen f 17f30. overloopers f f slachtpaarden f 100—f205, werkpaarden f130—f290, hitten f90—f170, veulens f f nuchtere fok kalveren f 17f 26, nuchtere slachtkalveren f 10f 18, biggen per week f f 's HERTOGENBOSCH, 49 Juni. Op de markt van heden werden aangevoerd 2291 stuks. 986 hoornvee, 1076 biggen, 114 zeugen, 49schapen-lamm., 66 kalveren De prijzen waren als volgt Kalf koeien f 205f 355 Kalfvaarzen f 200f 290 Magere ossen en koeien f135f240; Vette ossen en koeien le kwul. 54 ct., 2e kwal. 46 ct. p. p. Pinken f 105f 150 Zeugen f 130 —190 Biggen f 2.75f 3.25 Schapen f 2335 Lammeren f 10f 16 Te betrekken op 1 Nov. a s. Te bevragen bij J. R0SEB00M te Nederhemert. ten Zuiden langs den Nieuwen Maasmond SEIZOEN 1929. publiek te verkoopen: 1. Op Donderdag 27 Juni 1929 in hotel «de Twee Kolommen® te Waalwijk om half 10 v.m. (Z.T.) om eenmaal te hooieifevanaf Capelsche veer tot kanaal den Bosch Drongelen. 2. Op Vrijdag 28 Juni 1929 in hotel «de Ploeg® te Waspik om half 10 v.m. (Z.T A. om eenmaal te hooien, vanaf Capelsche veer tot gemeente grens WaspikRaamsdonksveer. B. om tweemaal te hooien, eeoige losse gronden (3 perceelen). Alle inlichtingen verstrekt de Ontvanger der Registratie en Domeinen te W a a 1 w y k. Zie biljetten en pachtboekjes. met schaar, erf, tafn, boom gaard en wllgenbosch a. d. Hoogen Maasdijk no, 60 te Rijs wijk, groot 0.32.99 H.A., in 2 perceelen en massa. Aanvaarding: het achterhuis en de schuur bij de gunning, het overige 1 Nov. 1929. Betaling koopsom 2 Sept. 1929. Lasten vanaf 1 Januari 1930. Grondlasten 1929 f22.80. één H.A. eerste snede zeer geschikt voor melkvee, ge legen te Balyloniëabroek achter de fam. de Bruin. Inschrijvingsbiljetten kunnen tot uiterlijk 24 Juni as. ingeleverd worden by S. A. BOUMAN te Drongelen. Borgstelling verplichtend. is voornemens de jaarlijksche te houden op Dinsdag 25 Jani 1929, nam. 3 uur (Zomertijd) in café KALIS te Andel. Zie biljetten. H0M0E0PATH1SCHE Geneeskundige Inrichting BERGSCHELAAN 218, TELEFOON 43772. houdt spreekuur eiken I Maandag te Gorinchem van 101 uur. Hotel „MODERN" Eind Langendijk. Behandeling van alle in- en uitwendige ziekten, ook die welke door andere H.H. Doctoren zijn opgegeven. Urine-Onderzoek f 1. (Kan ook naar Rotterdam gezonden worden). TE KOOP en HVVB. TEL. 151 GORINCHEM. VÜCHTERSTRAAT 3 's BOSCH. van diverse soorten in ZIJDE, WOL en KATOEN. BESLIST GOEDKOOP. MSMI - ZIE ETALAGE. - HH8 Stikstof óp grasland. Lange jaren is de stelling van den Duitscher Wagner gehuldigd, dat een stikstofbemesting overbodig genoemd mooht worden. Imimers, redeneerde deze geleerde, een wei bestaat niet enkele aifc grassen, maar ook klavers maken er een voornaam bestanddeel van uit. Deze klavers, die tot de vlinderbloemige ge- wassen behoren, hebben bet vermogen door middel van bacterieknolletjes de stikstof uit de lucht vast te leggen en voior de plant opneembaar te maken. Deze redeneering is oogensehijnlijk ju.'sl, maar cp een paar zaken mogen me toch wijzen. En welde wortelknolbaotereiii beginnen hun werkzaamheid pas bij een betrekkelijk hooge temperatuur. Eerst wanneer de bodem een warmte heeft van t a 10 grade gaan ze de stikstof uit de lucht vast leggen. Dat zal in ons land zoo half de maand Mei het geval zijn. Yoor dien tijd zouden dus de weideplan- ten het zonder stikstof moeten stellen. Daardoor z*ou vanzelf ook de groei ge drukt worden. Het is te begrijpen, dat in het najaar betrekkelijk spoedig de werkzaamheid der bacteriën ophoudt. Het is dus niet het heele jaar door, 'dat de bacteriën voor de stikstofvoeding derwei- deplanten zorgen. Een tweede zaak, wairop gewezen moet Wforden is, dat de stikstofverzamelende bacteriën, de stikstof vastleggen in een eiwilvorm. Dat wil zeggen, dat de plan ten dit als zoodanig niet kunnen op nemen. Eerst moet dit eiwit worden af gebroken in zijn bouwsteenen en omge- xet in ammoniak en salpeter. Daar gaat tijd mee heen. De vorm, waarin de stik stof wordt vastgelegd, is dus niet ge ëigend aan de planten is niet voor de planten direct opneembaar. Uit bovenstaande volgt, dat een stik stofbemesting zeker voordeel kan ople veren. Dit werd en wordt dan ook door vele veehouders gevoeld en zie brengen de gier over de wei. Maar opzettelijke stikstofbemesting in den vorm van kunst mest wordt op vele plaatsen nog niet ge vonden. In het ZeeuWsche landbouwblad beeft nu de heer Zwagerman, rijksvee- teextconsulent van Zeeland, in een aan tal artikels een beschouwing ten beste gegeven, die zieker het overdenken waard ïs. Hij heeft zichzelf twee vragen gesteld en wel: Hoeveel H.A. niet met stikstof bemest land, levert evenveel voedsel als 1 H.A. wel met stikstof bemest land? en Hoeveel melk kan men per H.A. met stikstof bemestland meer produceeren Het is te begrijpen, dat op deze vragen verschillende antwoorden gegeven wor den, al naar de weersomstandigheden, de toestand van den grond en van de .weide geweest zijn. Berekend wordt, dat in 1927 in ver schillende provincies voor 9 weideproe- ven met gemiddeld 1Ö9 K.Cr. stikstof 1.46 H.A. niet bemest weiland overeen komt met 1 H.A. Wel met stikstof bemest, Be gunstige proef gaf in 1927 de verhou ding 1.9 1, de ongunstigste de verhou ding 1.29 1. De uitgaven aan de bemesting verbon den rekent de heer Zwagerman opi f 85.80, terviji toeh ook een fosforzure en kalibe- raest :'ng gegeven moet worden, wat be rekent- wordt op f 12.90 per H.A., zcodat bet totaal bedraagt f93.70. In 1928 leverde 1.27 H.A. niet met stikstof bemest weiland evenveel weide- dagen als 1 H.A. wel bemest land. Daar uit mag echter niet afgeleid worden, dat men nu wel met een vijf de te beweiden ■oppervlakte minder toe zou kunnen. In perioden van droogte en ongunstig weer, leverden de bemeste perceelen uit méér weidedagen dan de onbemeste. In andere perioden gaven ze het dubbele. Men zal wel in staat zijn meer vee op de bemeste perceelen te houden, als men bij sterkere stikstofbemesting kuilgraswinning in voert. Men is dan minder land kwijt dan bij hoerwinning. Ook is men minder afhan kelijk van het weer. Alleen in de echte bouwbedrijven, waar men 's winter al met een groot rantsoen aan voerbieten en kuilv. er te maken heeft, zal het minder op zijn plaats zijn. Wat de meeropbrengst aan melk betreft, daarvoor heeft de heer J Zwagerman de volgende cijfers gevon- Jden: bij 9 proeven in 1927 over ver- schillende provincies gaf 1 K.G. stik- stof een meeropbrengst aan melk van 21.2 K.G.in 1927 te Weliskerke 15 K.G.en in 1928 te Meliskerke 10.4 K.G. Wanneer getracht wórdt daar nu een rentabiliteitsberekening mee op te zet ten, dan zal berekend moeten worden: 1 K.G. stikstof a f 0.65 aan fosforzuur en kali f0.12. Samen f0.77. In 't laat ste weideseizoen wordt daarvoor gekre gen 10.4 K.G. melk a 7i/g cent is f0.78. Echter moet ook rekening gehouden wórden met den meerderen arbeid, met rente aan kapitaal, gebouwen enz. En dan, dit er hij berekend komt de heer Zwa german op een totaal uitgaven van f 1.12, terw ijl de inkomsten van 10.4 K.G. slechts f 0.78 zijn. Daar is dus verlies in plaats van winst. Volgens deze berekening zou eerst van winst sprake kunqen zyn, wan neer men per K.G. stikstof 13( a 19 K.G. melk meer wint. We krijgen met deze be rekening een soortgelijk beeld als bij de i }.per vlakte be rekening, waar de winst minder groot was, dan de uitgaven aan pacht per H.A. weiland. Toch blijven na tuurlijk voordeelen bestaan en wel: le Men zoa gemiddeld in staat zijn eer der met het vee in de weide te gaan en daardoor duur voeder te sparen. 2e Men kan op eenzelfde oppervlakte meer vee h uden. en produceert dus ook meer mest. 3e Per kee vermindert de arbeid, verbrnden aan het onderhoud van het weiland. 4e Men kan veer bouwland ge schikt land scheuren, zonder zijn vee stapel te verminderen. 5e Men is minder afhankelijk van bet bijpachten van duur land. 6e Men kan op stal voorbereid, mestvee vroeger vet hebben en daardoor in gunstigen tijd verkoopen. De beteekenis van deze voordeelen zal ieder landbou wer voor zijn eigen omstandigheden moe ten uitmaken. S. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat de firma van Andel en de Graaf een koe slachte waar 156 pond vet in was. Deze week werden aangevoerd 8300 eieren men besteedde f6.70—f7.20 per 100 stuks. In een Zaterdagavond alhier ge- hcuden vergadering is een af deeling van I „Volksonderwijs" opgericht. Zaterdagavond 15 Juni j.I. hield de afd. Woudrichem e. o. van de vereen. „Volksonderwijs" in de O. L. school al hier een openbare vergadering. Als spre ker trad op de heer Eering uit Amstei- dam. Op zeer duidelijke wijze zette hij V.' —i Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Onstwedde den E- delachtb. Heer JBergmeijer met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester al- j hier. Op het te Arnhem gehouden exa men, vanwege den Alg. Ned. Zuivelbond, slaagde voor het diploma, controle, den heer A. Zijlmans alhier. In deze gemeente is een afcleeling met 80 leden opgericht van de Vereeni- ging ,,De macht van het kleine" tot het inzamelen van gelden ten behoeve vau het gesticht voor lijders aan val lende ziekte te Heemstede. Deze week had de groote verpach ting plaats van hooilanden op den pol der „Boerenverdriet" er werd graag ge pacht, zoodat de prijzen aanmerkelijk j hcoger liepen dan in het afgeloopen jaar. De gebr. van Noorloos te Uppel- j sehendijk hadden deze week een groo- te schadepost een IV2-jarig paard vie] alhier plotseling dood. Door de auto van S. te Werken dam werd de groentenwagen aangereden van P. v. d. Z. met geveig dat de wa lgen omver ging en een gedeelte der groenten verloren ging, persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De meisjesvereeniging „Martha" hoopt een reisje te maken naar Arn hem. uiteen waarom openbaar onderwijs ge- wenscht is, en met tallooze bewijzen toon de hij aan hoe bijzonder onderwijs overal in den lande verdeeling en onrust wekt, Ook hekelde hij de ücuding van den Raad der gemeente naa raanleiding van de manier waarop hij het openbaar on derwijs in deze gemeente onmogelijk tracht te maken. De middelen aangewend om personen op de lijst voor het bijzonderonderwijs te doen teekenen aclite bij ontoelaatbaar en 1< kken vele protesten uit. Van de ge legenheid tot debat werd slechts door de heer K. uit Spijk gebruik gemaakt. De uitwerking hiervan was omgekeerd, even redig aan de bedoeling van dezen deba ter. De heer Eering weerlegde zijn woor- 'den cp duidelijke wijze en stoofde dit met vele op- zegel gestélde verklaringen bekend uit den schoolstrijd te Spijk. Na afloop dezer vergadering werd voor deze gem. een afd. van „Volksonderwijs" opgericht die zal trachten voor onze gem. de openbare school te behouden. Na een slotwoord van den voorzitter met dank aan den spreker werd deze geamuseerde vergadering gesloten. Aan de Vrije Universiteit is ge slaagd voor het candidaatsexamen theolo gie de heer G. J. v. Reenen alhier. Maandag werden bij den koopman v. d. V. de eerste kruisbessen afgeleverd. —1 Herbenoemd 'tot burgemeester van de Werken en Sleeuwijk en Werkendam W, Beukenkamp. Zaterdagavond gaf de Afd. Gorin- cliem der Vereeniging tot bevordering van den Volkszang op de muziektent al hier een goed geslaagd concert. Door den heer A. va,n eter Nat al- j hier werden aan de veiling te Gorinchem de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd, Ze brachten 25 cent per K.G. op. Gedurende het tijdvak 6 tot en met 13 Juni j.I. werden aan de visehmarkt alhier aangevoerd 1 groote zomerzalen ad f170 en 8 kleine zomerzalmen ad 1.55 tot fl.70 per pond; 23311 finten ad 12 tot 20 cent per stuk. Besteed werd voor dunne aal 17 tot 30 cent; snoek 40 tot 50 centalles per pond. De in deze gemeente gehouden col lecte ten behoeve van het Minahassa- comité heeft f 98.03 opgebracht. De Concours-hyppique-vereen. „Waal wijk" heeft, gezien haar succes van 'c vorig jaar, wederom een groot eoncours- hyppique georganiseerd cp 30 Juni a.s. Het programme bevat luxe eenspannen en luxe tandems, schoonste rijpaard, klein- en groot springconcours, enz. H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins stelden reeds medailles beschik baar, daarbij gevolgd door tal van au toriteiten en particulieren. De vereeniging, laat, daartoe in staat gesteld door de medewerking van het gemeentebestuur, een overdekte tribu ne bouwen met 800 zitplaatsen. De inschrijvingen van de beste rui ters en tuigpaardliefhebbers kornet druk binnen, wat niet te verwonderen is als men ziet de schitterende prijzen die worden uitgelooid en de groot- sche organisatie van 't geheel. 30 Juni belooft voor de paardensport en liefhebberij in Noordbrabant een be langrijke dag te werden. Het dochtertje van J. d. W. had het engeluk een speld in te slikken. Overbrenging naar het St. Ignatius zie kenhuis te Breda werd noodig geoordeeld, Bij C. Millenaar alhier zijn Zater dag j.I. de eerste nieuwe aardappelen gerooid. Ze waren flink van stuk. Bij de gehouden inschrijving voor de uitbreiding van het electrisch net dezer gemeente, is door de volgende per sonen ingeschreven A. B-ouman te Aalburg f 3830.—1 G. van der Maaden te Wijk f 3485.— Daar de inschrijvingen boven de be grooting zijn, is de gunning door hel; gemeentebestuur aangehouden. te Andel, is voornemens op DOND. 27 JUNI en 4 JULI 1929, 's avonds 8 uur (Z T.), in café Smulders te Rijswijk,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6