Dit nummer bestaat uit 2 bladen, DE LENTEFEE Buitenland FEUILLETON Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 492T. Woensdag 26 Juni 1929. O Vreest geen examen! MIJNHARDT'S ^and van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BRAND. In de haven van Malmö is Donderdag avond een geweldige brand uitgebroken, waardoor een geheel loodsencomplex een prooi der vlammen werd. De materieele schade loopt in de millioenen. ER VANDOOR. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat een spoorwegbediende is verdwenen na uit de kas van het goederenstation 750.000 francs te hebben ontvreemd. De bediende heeft zyn vrouw en drie kinderen verlaten. GOED AFGELOOPEN. Aan het station Galanta is de sneltrein BerlynPraagBoedapest op een stil- staanden trein gebotst. Een groot aantal reizigers werden gewond. Het is geen ca tastrophe geworden, daar de sneltrein reeds vaart had geminderd. SLECHT DRINKWATER. In het nieuwe Roemeensche gebied van Szatmar, in de onmiddellijke nabijheid van de Hongaarsche grens heerscht sedert ver scheidene dagen buiktyphus en kinderver- lammingsepidemie van ernstigen omvang. Vele scholen moesten gesloten worden om de uitbreiding van de epidemie tegen te gaan. Da overheid staat volkomen mach teloos. De artsen verklaren, dat het slechte drinkwater, in het byzonder van particu lieren, de epidemie heeft veroorzaakt. In de gemeente Mezolezum zyn tot nog toe 143 gevallen van buiktyphus voorgekomen het aantal dooden bedraagt 10. De ge- meente is volkomen van de buitenwereld geïsoleerd, daar de gendarmerie het binnen komen en verlaten van de plaats streng bewaakt. 3 PERSONEN DOODGESCHOTEN Groote opwinding heerscht in Bulgarije door de arrestatie van 600 Bulgaarsche boeren uit de districten Zaribrod en Bosile- grad, die door Joegoslavische soldaten wer den aangehouden en naar beweerd wordt in het geïmproviseerde kamp ruw worden behandeld. Z*terdag zyn twee Bulgaarsche hoeren en een vrouw uit het dorpje Bre- govitza toen zij, de Joegoslavische grens overstaken, door Joegoslavische soldaten doodgeschoten. Ia dezelfde streek is een Bulgaarsche korporaal van de grenswacht gewond, doordat werd geschoteü op een Bulgaarsche patrouille, welke zich op 100 M. van da grens bevond op Bulgaarsch gebied. Bulgarije heeft voorgesteld een gemengde commissie van onderzoek naar de incidenten JULES MARY. 47 in te stellen, waarin Joegaslavië echter niet toestemde. De regeering van Bulgarije heeft besloten in Belgrado te protesteeren. LOONCONFLICT. Op de West-Duitsche waterwegen ver wacht men een groot looncor.fl ct. Zoowel het Rijtscheepvaartpersoneel, de Rynhaven- arbeiders, het personeel op de West-Duit sche kanalen en de scheepvaart op de Weser, alsmede het personeel van de staatssleep- diensten hebben tegen den 30en Juni hooger loon gevraagd. De werkgevers hebben ge weigerd, en dus staat staking voor de deur. 'oe er wal 1^1 posterlocil&em op. Want er is een middel dat U kalm maakt ea kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUW TABLETTEN! behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten I aangetast, zoodat het vuur in vier huizen tegelijk woedde. Met zeven stralen, waai van twee op de motorspuit, twee op de ter hulp geroepen fabrieksspuit van de plateelbakkerij „Zuid-Holland" en drie op de waterleiding op de brandkraan in de Zeugstraat, vanwaar men de slangen naar de AVilhelminastraat leidde, daar de brandranen defect blekeD, bond men den strijd van voren en van achteren tegen het vuur aan. NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en MtBna,deLangstraat ende Bommeterwaard -O—- —O— DOOR De luxevoorwerpen, die nog door hem in zijn koortsachtig leven aangeschaft waren, waren zeer gedund. Weinig was er neg maar van over. 't. Grootste gedeelte had den weg naar den rariteiten-koop- man en naar kooplieden van artistieke oudheden gevonden. Voor zijn levensonderhoud was dit noo- dig geweest. Eenige schilderijen, die nog aan den' muur hingen en van beroemde- schilders afkomstig waren, wachtten het zelfde' let. Beitignolles had dit metéén enkelen oogopslag gemerkt, toen hij 't vertrek binnentrad. Ik geloof, dat ik op tijd kom, zeide hij. Laurens bood hem een stoel aan. Bert-ignolles liet er zich op neervallen, sloeg zijn beenen over elkaar en begon: 't Verwondert u zeker mij hier te zien? Ik moet u bekennen, mijnheer Bertig- nclles, dat uw brief mij wel een weinig .verbaasde. En zeer veel ook, hé? Ja, want toen ik 't laatst bij uwas, meende ik opgemerkt te hebben, dat uw genegenheid voor mij wel een weinig bekoeld was. Ga u gang. Ja, en dit bedroefde mij zeer, want gij hadt mij zulk; een schitterende betrekking o-~ l~\et gewone gezegde o.ls> zicV-» V-»e.cfv geSnv. d*2*-», ge-öbooter^ gek>ra.rrcA geKle«-ri<d. oP ge&cKramcl, Oi<2 verzachil:, zuivert en geneed' zonder t i H'ectterkS Ad-v.'ir, RloK5cK>-ift. NOORD-BRABANTSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bestuursvergadering. In de jongste vergadering van het Da- gelijksch Bestuur der Noord-Brabantse he Maatschappij van Landbouw is behandeld een schrijven van het Kon. Ned. La-nd- bouw-Comité inzake het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw om geen vergunningen meer uit te geven voor het vangen van be schermde vogels. Pliermede kon worden accoord gegaan, indien de mogelijkheid wordt opengelaten om in abnormale om standigheden weer tot uitreiking te kun nen overgaan. Besloten werd, op verzoek van het K.N. L. C. een kleine commissie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk van den afzet onzer boter. Als leden zullen werden aangezocht de heeren E. Tonkes Struiff, rijkszuivelconsulent te Breda, Joh. Langeraap, directeur der coö. zuivelfa briek Altena, te Nieuwendijk en J. de Wit te Zevenbergschenhoek. Op' verzoek der Land- en TuinbouWver- een.'ging te Woudrichem werd besloten, mede te werken aan een door deze ver- eeniging bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan te houden tentoonstelling van land- en tuinbouwproducten en bloemen dcor een inzending van goedgekeurd zaad- en pootgoed. Overwogen zal worden of het mogelijk is, gelijktijdig een demon- stral ie met den' Gravely-motortractor en een kleine freesmachine te houden. Bij Gedep. Staten van Noord-Brabant zal adhaesie worden betuigd aan de ac tie, die wordt gevoerd ter verkrijging aangeboden. Gij strektet uwe handen naar mij uit, terwijl iedereen integendeel de zijne van mij aftrok. Dat was reeds ge noeg, om u dankbaar te wezen. Maar zonder rekening met die ongelukkige ge schiedenis van de club te houden, hebt gij mij zóó edelmoedig doen begrijpen, dat gij er u niet tegen verzetten zoudt, als ik de echtgenoot uwer lieve dochter wercj, dat heeft mij bovenal zeer ontroerd. Bertignolles lachte goedig. 't Geen u niet belet heeft te weigeren. Ik heb u gezegd waarom. Ik weet 't, ik weet 'tGij bemint Ik eerbiedig uw geheimMaar daar kwam ik echter niet voor. Maar mijnheer Bertignolles, ik herhaal u nogmaals, Welke uwe bedoelingen om trent mij ook geweest mogen zijn, ik heb de herinnering aan uw vriendschap en vrijwillige goedheid bewaard. Spreek daar niet van. Laten wij nu tct de zaak terugkeeren, wilt ge? Ik luister. Gij zijt in geldverlegenheid niet waar? Ik behoef mij niet te schamen, u dit mede te deelen. Na 't dwaze leven, dat ik geleid heb, is mijn kapitaal plotseling geheel uitge put en dat geval van twee maanden her waarts heeft er ook geen goed aan ge daan. Dat is waar en is hier gemakkelijk te bewerken. Laurens haalde zijn schouders op. Dat is van weinig belang. Dank zij mijn luxe-voorwerpen en 't overschot van een twintigduizend francs ben ik ge lukkig nog niet geheel en al in geld verlegenheid. Ik kan de toekomst af wachten en voegde hij er met gefronste wenkbrauwen bij de opdracht vervul len, die ik mij tot plicht gesteld heb Een opdracht van een overzetveer over de Nieuwe Mer- wede ter betere verbinding van Dordrecht —Werkendam.' Aangedrongen zal worden op1 financieelen steun. OP VELDWACHTERS GESCHOTEN. Voot de rechtbank te Assen stond te recht een man uit Boschoord (Vledder), verdacht dat hij in het jachtveld aldaar heeft geschoten op d$ veldwachters J. Steffens en J. Kramer, die zich in het jachtveld verdekt hadden opgesteld en die door het schot verwond zijn geworden Het O M. eischte een jaar en negen maanden gevangenisstraf. «—O TWIST. Te Roermond is tengevolge van een veete twist tusschen de families N. en S. ontstaan, waarbij den 25-jarigen ar beider L. N. met een mes een levensge vaarlijke verwonding in den rug werd toegel racht. Hij werd naar het Louisahuis vervoerd. Als vermoedelijke dader werd de 22-jarige arbeider S. aangehouden. AUTO OVERRIJDT TWEE JONGENS. Beiden overleden. Een troepje A. J. C'ers fietste van Gro ningen naar Havelte, toen zij onderweg werden ingehaald door een auto, bestuurd door den heer Kolewijn. Een der jongens, de 15-jarige J. Fijken, verloor de beheer- sehin'g over zijn stuur en kwam te val len. Daarbij greep hij zijn huurman, de 18- jarige Houwen, die ook kwam te vallen. Beiden werden door de auto overreden. Een hunner werd op* slag gedood, de an der werd naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men door operatief ingrijpen trachtte hem in het leven te houden, hetgeen echter niet mocht geluk ken. o— EEN WRAAKNEMING. Aneta seint uit Bandoeng: Het legerbestuur kreeg telegrafisch be richt uit Atjeh, volgens hetwelk te Lamie Atielis Westkust twee Javaansche marechaussees door een van hun colleg's die op wacht stond, door schoten uit diens karabijn - zwaar gewond werden. Ge meld werd voorts, dat men het waar schijnlijk acht, dat het hier een wraakne ming gold in verband met liefdesgeschie denissen. O— RIJWIELMERKEN. Met den verkoop van rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1929 tot 31 Juli 1930 zal op 16 Juli op de post-, bij- hulpkantoren, poststations en postagent schappen worden begonnen. O— KOE GESTOLEN. Te Baambrugge is van den veehouder C. Verhoeff uit de weide een 4-jarige melk koe gestolen, ter waarde van plm. f 250. o AMERIKAANSCHE ZAKENMEN- SOHEN NAAR NEDERLAND. Uit Washington seint Reuter, dat 150 Amerikaansche zakenlieden New York met "l 1 Jau Gij hebt toch zeker wel van 't dra ma, te Nogent gehoord? Ik las 't in de dagbladen. Bovendien begrijp ik nu wat ge meent, Jenny heeft 't- mij nog medegedeeld. Welnu, ik wil den moordenaar ont dekken Ik dacht, dat hij reeds achter slot zat. Die is onschuldig. Hoe weet ge dat? Ik weet 't, gaf Laurens eenvoudig ten antwoord. De beide mannen zAvegen. Laurens den kende aan de lasterlijke beschuldiging, die een oogenblik op hem gelegen had, Ber tignolles, zich afvragende, of er geen gevaar voor hem en voor Romain Goux in de overtuiging stak, waarmede Lau rens de onschuld van Mirador verklaarde. Na een langdurig stilzwijgen hernam Bertignolles Die geldverlegenheid, waarin gij zijt, Laurens sta mij toe, u dien naam te geven en u als mijn kind te behandelen, Laurens boog. Die geldverlegenheid, Laurens, is uwer onwaardig. Ik hoop, dat gij niet lang meer dusdanig behoeft te leven. Op< een handbeweging van Laurens, die. hem in de rede wilde volgen, voegde hij er aan toe: Ik kom u geen geld aanbieden, dat zoudt ge toch niet aannemen. Ik kom u alleen verontschuldiging vragen voor 't cogenblik, dat ik een slechten luim had en weigerde, u de betrekking aan de put ten van Sans-Souci te verschaffen. Nu strekte hij zijn beide handen naar Laurens uit: Die betrekking is nog altijd de uwe, mijn dierbaar kind. Niemand dan gij zoudt haar heter bekleeden kunnen en gij zult er door uw deugdzaamheid en werklust een gelegenheid vinden, 't ongeluk uwer het s.s. Statendam hebben verlaten, om het vijfde congres van de Internat. Kamer van Koophandel op 8 Juli te Amsterdam bij te wonen. Lamont, een bekend ban kier, is de voorzitter. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE AM STERDAM. Een doode; verschillende zwaar ge wonden. Op den Sloterweg te Amsterdam heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. In de bocht van den weg ongeveer op de helft tusschen het voormalige dorp Sleten en Amsterdam reed 'n Spijker-auto, testuurd door en eigendom van J. Tol lenaar uit Amsterdam in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto^ waarin zich behalve de heer T. nog vier personen be vonden werd totaal vernield. Een der in- ?itt enden, de heer G. Kok, werd uit het voertuig geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen. Een tweede inzittende werd zwaar ge wond, terwijl de andere inzittenden min der zware verwondingen bekwamen. Dr. J. G. Siestrop uit Sloten was het eerst ter plaatse. Het lijk van het slachtoffer was ernstig verminkt. Het bleek, dat alle inzittenden van de auto terugkeeren van een bezoek aan Schiphol en min of meer onder invloed van sterken drank waren. De chauffeur J. Tollenaar kreeg slechts enkele schrammen. o— KIND VERBRAND. Te AVierum is een 1-jarig kind van A. M. in een pot met kokende melk geval len en aan de gevolgen overleden. —o VERDRONKEN. In de Delfshavensche Schie te Over- sehie is de 17-jarige A. H. uit Rotterdam bij het zwemmen verdronken. o FELLE BRAND TE GOUDA. A7ier huizen door het vuur aangetast, Te Gouda heeft wederom een zeer groo te brand gewoed, die vier perceelen aaD •de Zeugestraat geheel of gedeeltelijk in de asch heeft gelegd. De brandweer trof bij haar komst om even drie uur steeds hooger oplaaiende vlammen aan, die ook het dak van het café ,,De A\7aag" van A. P. J. van Dam en het bovenhuis van de wed. Kok hadden jeugd te vergeten. Laurens drukte ontroerd de handen, die naar hem uitgestrekt werden. Hoe zal ik u danken mijnheer Bertig nolles, hoe zal ik danken. Bedank mij niet, dat is veel eenvoudi ger, antwoordde Bertignolles glimlachend. Ik weet, dat ik u een dienst bewijs. Ik weet dat die post, die een eere-post is en een groote verantwoordelijkheid met zich medevt ert, u in uwe oogen reeds in uw vorigen staat herstelt, zelf in de oogen van allen.... Neem 't dus aan. mijn vriend, zooals ik 't aanbied, zonder bijbedoelingen. Zeker mijnheer Bertignolles, zeide Lau rens, 2 ontroerd, door deze edelmoedige goedheid, dat de tranen hem in de oogen kwamen, ik neem 't aan. Ik heb echter een voorstel, een voorwaarde. Spreek, 't Is zeker niet ernstig en ik neem 't bij voorbaat reeds aan. Op 't oogenblik kan ik niet vertrekken. Goed. De mijn heeft reeds in maan den geen directeur gehad en kan er nu nog wel eenigen tijd buiten. AVilt gij veertien dagen uitstel. Veertien dagen, een maand, zes maan den wellichtik kan 't tijdstip, waarop ik vrij zal wezen, niet bepalen. Alle duivels. Maar welke belangrijke plicht houdt u dan op? Ik heb 't u zooeven immers gezegd. Ik wil den man opsporen, die de kas sier van mijn broeder gedood heeft. Pardon, dat is een politie-zaak en niet de uwe. De politie zal hem niet vinden, vTees ik. AVaarcm niet? Omdat 't geen gewone misdaad is, om dat die misdaad een geheimzinnige wraak is van iemand, die 't op ons huis ge munt heeftomdat die misdaad niet Een brandende schuur met asphalt, ge legen achter het pond van de Valk, ver spreidde een verstikkenden rook. In het huis van de fa Kok klonken ge regeld hevige knallen, die werden ver oorzaakt door het ontbranden van patro nen en vuurwerk. De kogels vlogen de brandweerlieden om de ooren, doch gelukkig werd niemand pewond, hoewel men aan een groot ge vaar bloot stond. De ongevallen beperk ten zich tot een, da,t den rechercheur C. Zwankhuizen overkwam, die bij de allereerste reddingspogingen een brand wonde aan een zijner handen kreeg en moest worden verbonden. Men tast omtrent de oorzaak van den brand, welke is ontstaan in de achter den winkel gelegen binnenkamer van het huis ran den heer v. d. Aralk, volslagen in het duister. Aan kwaadwilligheid moet niet worden gedacht. De schade is uiteraard zeer groot, daar niefs gered kon worden, Zeer veel is vernield en belangrijke water schade is aangericht. Alles wordt echter door verzekering gedekt. ONGELUK OP EEN SCHEEPSAVERE, Twee dooden. Van de werf der fa Appelo te Zwart sluis zou een schip te water worden ge laten. Bij het ophalen der kabels sprong plot seling een kamrad van een lier uit elkaar. De rondvliegende stukken ijzer troffen den gehuwden smid F. Visscher, die op slag werd gedood. Ook de 20-jarige Appelo, zoon van den onlangs eveneens bij een ongeval cp de werf om het leven gekomen Corn. Ap- jrelo, werd zoodanig getroffen, dat hij kort daarop' overleed. Voorts werd de 42-jarige.' A. Appelo door een stuk ijzer op het been- geraakt. Hij werd met een geheel versplin terd been in het ziekenhuis opgenomen., BRAND TE KUDEL STAART. De woning van v. d. Coolwijk te Kudel- staart is tot den grond afgebrand. Verze kering dekt slechts ten deele de schade. De brand is ontstaan, doordat vonken uit een fornuispijp op het rieten dak zijn gevallen. -e BRANDSTICHTER GEVAT. Nabij de woning van de wed. J. v. Dijk te Swalmen werden een 300-tal takkebes- sen dcor brand vernield. Tengevolge van' de hoog oplaaiende vlammen ontstond, groot gevaar voor het in de nabijheid ge legen woonhuis en schuur van genoemde weduwe. Mede door de gunstige wind je e<rste is, die ons treft, daar ona- twee maanden geleden de haat van dien onbekende reeds gebleken isomdat ik door mijn broeder verdacht ben ge weest, niet alleen van diefstal, maar van ïnoord. En dat is alles zijn, zijn schuld. Hij hield op Een hevige ontroering deed zijn stem verstikken. Bertignolles luisterde ©ogenschijnlijk zeer kalm. Zijn breed gelaat trachtte een smartelijke uitdrukking aan te nemen, 't geen hij behield, terwijl hij den jon gen man toehoorde. Mijn arm kind. Mijn arme Laurens. haastte hij zich, te zeggen. Gij beklaagt mij, dank, O, ik heb ver- sehi ikkelijk geleden. En terwijl hij zijn vuisten balde en zijn oogen vlamden» riep- hij uit: O, die man. AVee hem. AVee hem. Bertignolles bleef glimlachen. Ik kan niet anders dan uw plannen goedkeuren mijn waarde Laurens, zeide hij cp vaderlijken toon. En wat mij be treft, zal ik u uit al mijn macht helpen. Hoe dat? Dcor u 't lange verlof te geven, dat' gij geëischt- hebt. Dank u mijnheer Bertignolles, ik ver wachtte van uw edelmoedig hart ook niet minder. Ik ben verheugd, da.t gij mij zoo juist beoordeeld hebt. Maar dit is nog niet alles. Zooeven zeide ik, dat ik u door geen geldelijke aanbiedingen beleedigen wilde. Uw salaris bedraagt twintigdui- ?end franc per jaar en zal u dus wel ran dienst wezen. Verder hoop ik, ver volgde hij, dat gij ten allen tijde mijn raad zult inwinnen. AVat betreft "t on geluk, dat uwe familie getroffen heeft» verdenkt gij er iemand van? Nog niemand. JVie weet, of gij u wellicht toch niet

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1