Tweede Blad nieuwsblad Mo. 4928 frijtlag 28 Juni DE LE1VTEFEE PUROL voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON Eleofriflcafie BEHOORENDE BIJ HET Waarschuwingen van nierzwakte. JULES MARY. 't Bewijs vader, 't bewijs. Telkenjare, op 24 Juni wordt in Laren (N.-H.) de St. Jansprocessie gehouden, bijgewoond door duizenden. Een overzicht van de processie j.l. Maandag. j 't Toeval verschafte er hem dien dag nog de gelegenheid toe, want hij ont moette La.urens opi straat bij 't station. De leide mannen gaven elkaar de hand. Daarna trok Bertignolles den arm van La'urens door den zijnen en vroeg: (Word£ vervolgd.) Doffe pijn i'n den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken op richt, is dikwijls het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een af gemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtig heid, hartkloppingen, kortademigheid, ver magering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet. Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de |goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en uri nestou r nisse n Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zooda nig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 33 Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige seis zijn: raad- 1. Op vier pooten. 2. Vos V os is. os. 3. 4. Honger of eetlust. Piet Hein. En de nieuwe raadsels zijn: 1. A Is je er wat bijdoè't, wordt het kleiner. Doe je er wat af, dan wordt het grooter. Rara wat is dat 2. Licht als dons, wit als krijt, zaoht als fluweel, vochtig als dauw rara wat is dat 3. Ik ken een eigenaardige schoen, die veel gedragen wordt en toch aan geen enkele voet, past. Wat is dat nu? 4. Mijn geheel bestaat uit acht let ters en noemt iets, dat heel nuttig kan zijn, als het donker is: 2 5 7 is een deel van een koren halm 8 6 4 is het 1 egengestelde van droog7 2 4 is een schadelijk knaag dier; 1 6 23 is een plaats waar vele boomen zijn. OOM KAREL. JVAT ER 's NACHTS OM TWAALF UUR GEBEURDE III. Toen vader en moeder Rat heel lang hadden nagedacht en maar niet konden DOOR s=> bedenken, wie de machtigste van de heele wereld was, die met hun dochtertje moest trouwen, gingen ze naar een oude grijze Rat, met een lange wi; te baard en vroe gen hem om raad. De wijze Rat screek met zijn poot door zijn witte baard en sprak: ,.Als gij, deftig rattenpaar. Uw dochter aan de machtigste van allen wilt geven, ga dan naar de zon, en vraag f die met je dochtertje wil trouwen. Want er is vast en zeker niemand machti ger dan de zon. Dus gingen vader en moeder Rat op weg naar de zon. Dat was een heel eind weg en het was erg warm. Maar toen ze eindelijk aankwamen en vroegen, of de zon met hun dochtertje wilde trou wen, zei de zon: „Het is een groote eer, maar waarom vraag jelui dat nu juist aan mij?" „Omdat wij dachten, dat gij het mach tigste zijt en we haar slechts aan de aller- kiezen, als man voor jelui dochtertje, want. de rat is machtiger dan ik." Teen lachten vader en moeder Rat blij., want ze begrepen, dat de* Muur een heel wijs woord gezegd had. Ze zochten een jonge, mooie rat uit, als man voor liu* schccne dochtertje, en het jonge paar werd heel gelukkig." Toen het muisje dit verhaal verteld had, was het een heele poos sril. Toen zei het bord eindelijk: „Kom, Mes, Vork en Lepel, laten we elkaar de hand ge ven en niet meer kibbelen, want- nu be grijp ik. dat we allemaal ens eigen werk hebben en allemaal op onze eigen manier nuttig zijn." Nu, dat deden ze, en ook de naald en de draad en de hamer en de spijkers gaven elkaar de hand en leef den voortaan vreedzaam met elkaar, tot nut van de menschen. En dat Ansje deze heele geschiedenis niet gedroomd had, zag ze den volgenden en dit is maar al te dikwijls het geval, omdat men uit gebrek; aan vakkennis slechts den prijs als maatstaf neemt, dan is bet gevaar dubbel zoo groot. Op controle mag niet te veel worden ver trouwd. In bet bijzonder worden de muur- dcorvr-eringen vaak op ondeskundige wij ze afgewerkt. Zoo wordt soms een ins al- latieleiding in buis door een buitenmuur met gips als opvulling gevoerd. Aangezien gips vocht opzuigt, wordt de daarin lig gende buis vrij snel verteerd en de iso latie der leidingen aangetast. Beschadiging aan buizen door spijkers, nadat de electrisehe inrichting in ge bruik is genomen, komt voor bij het leg gen van vloeren wanneer de buis reeds aangelracht is. De elect romonteur moet er vcor zorgen, dat hij de buizen op die plaatsen aanbrengt, waar gevaar voor het uitslaan van spijkers niet te verwach ten is. Bij de moderne buizen wordt door 48 Zij is 't zeker, mompelde Bertignolles. Er valt waarlijk niet meer te twijfelen. Des avonds toen bij zijn woning in de avenue de Eriedland binnentrad, haastte hij zich Jenny te zien. Het' meisje snelde op hem toe en vloog hem om zijn hals 't Gebeurde nooit, dat bij een gehee- len dag zijn dochter niet zag. U bent van morgen weggegaan, zonder mij te ombelzen, zeide zij a.ls een zacht verwijt. Berisp me maar niet. Hcudt u niet meer van uw Jenny. Zeker. Maar ik ben den geheelen dag voor jou bezig geweest. Voor mij? Hoe dat? Voor je geluk, voor je liefde, voor je huwelijk. Is dat waar? U houdt me toch niet voor den gek? Zekc-r niet. Dus U hebthem gezien? Ik heb bem van morgen in de rue de Bruxelles bezocht. En hebt u hem gevraagd, waarom hij niet meer bij ons komt, waarom hij ons ontwijkt? Neen, "want zulke denkbeelden bestaan alleen in een meisjeshoofd. En 't bewijs machtigste wilden geven", zei vader Rat. „Dan ben jelui aan het verkeerde adres", zei de zon, „Want er is nog iemand, die machtiger is dan ik. Jelui meet naar de Wolk gaan. Want als de Wolk vóór mij gaat staan, kan mijn licht niet op de wereld vallen. De Wolk is dus mach tiger dan ik." Toen gingen vader en moeder Rat den heelen langen weg weer terug en gin gen naar de Wolk. De Wolk zat te ril len van de kou en toch brak het zweet hem aan alle kanten uit. En toen de rat ten hem verteld hadden, wat ze wensch- ten, zei hij: „Bij mij ben je ook niet te- re.cht, want de Wind is veel krachtiger en machtiger dan ik. Als die hard te gen me blaast, waai ik weg. En als hij erg wild met me omgaat, val ik uit el kaar. Nee, de Wind is veel machtiger dan ik." Maar toen vader en moeder Rat ein delijk bij den Wind aankwamen en hem vertelden, wat ze wilden, zei hij: „Nou ja, ik ben nu wel machtiger dan de wolk, niaar er is toch nog niemand, die mach tiger is dan ik. Dat is de muur. Al blaas ik nog zoo hard, de muur gaat niet voor mij uit den weg en ik kan er ook niet doorheen blazen. Jelui moe ten naar den Muur gaan, die is mach tiger dan ik." Heel laat in den avond kwamen vader en moeder Rat eindelijk bij den Muur. Maar toen die hoorde, wat ze kwamen vragen, zei hij meewarig: .,Het spijt me, dat jelui dat heele eind voor niemandal gekomen bant, want heuscb, ik ben de machtigste niet. Ik ben wel sterker dan de wind, maar als er een rat komt, die door mij heen wil, dan knaagt hij een gat in me en daar kan ik niets tegen doen. Nee, jelui moeten een rat t dag. Want in het zeil, op den grond, zag ze nog het spijkertje zitten, dat er door den hamer ingeslagen was. EINDE. rierv Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met 'is Doos 30-60 cn 90 ct. Tube 80 ct. "*Bi| Apoth. en Drogisten ii. Ondanks het bestaan der Veiligheids wet, waarin verschillende bepalingen zijn opgenomen voor den aanleg van het elec- trisch leidingnet, leest men nog herhaal delijk vooral in den laatsten tijd van brand door kortsluiting. Laat ik vooraf zeggen, dat de elec trisehe installatie behoort tot de beste beveiligingen tegen brandschade verge leken met andere verlichtingsmiddelen. Evenwel worden aan den aanleg der in stallatie zeer hooge eischen gesteld, wil men op> den duur voor kortsluiting gevrij waard zijn. Speciaal bijv. in boerderijen, stallen, schuren enz1, w-aar veelal water damp en verschillende schadelijke gassen den levensduur van isolatie en leidingen bedreigen. Worden de installaties in der gelijke ruimten, niet degelijk uitgevoerl, het aanbrengen van een houten lijst bo ven togen den wand de gelegenheid gel» den schilderijen, spiegels, enz. op te han gen, daar het instaan va.n spijkers) het ver trek te veel zou ontsieren. In dit ge val is het gevaar van beschadiging der isclatiebuizen te voorkomen. Maar wat is da-n: Kortsluiting? Vc-oral merk ik op dat er bij kort sluiting niet altijd een schadelijke stroom optreedt. Er zijn soms inrichtingen aan gedacht cm een kortsluiting te doeu. cpmeden; aaA een shuutregulateur van een dynamo wordt meestal een kortsluit- c ent act aangebracht om beschadiging te voorkomen. Maar ter zakeIn mijn vorig artikel zeide ik, dat de stroomsterkte afhankelijk is van de spanning en den weerstand. Stel nu eens, da,t in een net 100 lam pen geplaatst zijn en dat hiervoor noodig is een stroomsterkte van 25 ampères. Bij een bepaalde spanning en de stroom- van 25 ampères moet de weerstand van het net (leiding en lampen) een bepaalde grootte hebben, stel een 8.8 ohm. Komen nu van de 2 leidingen, welke naar de lampen voeren, door een of andere oor zaak (bijv. door het verteeren der isolatie) de keperkernen met elkaar in aanraking, dan wordt de weerstand van 8.8 ohm, welke door de lampen gevormd wordt en tusschen de leidingen geschakeld is, nage noeg uitgeschakeld. Stellen we nu de overgangsweerstand tusschen de twee met elkaar in aanraking zijnde leidingen 0.88 ohm, dus 1.10 van 8.8 ohm, dan zal de sri oomsterkte kunnen worden 250 am pères (10 maal 25 ampères). De weer stand wordt 10 maal zoo- klein, dus de stroomsterkte 10 maal zoo groot. Hoe grooter echter de stroomsterkte, hoe grooter de warmteontwikkeling bij Is, dat je hem in 't vervolg dikwijls hier zult zien. O, vader, vader, zeide zij verbleekend Gij kunt me geen grooter genoegen be reid hebben. Een oogenblik staarde hij haar aan en zucht! e. 't Grootste verdriet, wat hem zou kun nen treffen, wa,s Jenny ongelukkig te zien. Tot eiken prijs moest hij haar geluk kig maken. Zeg mij eens, kindlief, heb je mij voor eenigen tijd niet verteld, dat je een andere piano-onderwijzeres genomen hebt? Ik ben zelden thuis op 't uur, dat je les hebt en verbeeld mij haar geruimen tijd niet gerien te hebben. U vergist u niet. Die vorige onderwijzeres heette Maria- Rcsa Velladier, niet waar? Ja. Waar woonde zij Rue de Vintimille. Waarom is zij weggegaan? Ik heb haar niet weggezonden, vader, want ik hield veel van baar. Voor eenigen tijd schreef zij mij, dat zij in den omtrek van Parijs een betere betrekking gevon den had en bedankte mij. Heb je baar toen niet meer teruggezien Ik heb Raar niet teruggezien, noch eenig bericht van haar ontvangen. Bertignolles heet zich op de lippen van •woede. Zou hij nu nog falen, nu hij Maria-Rosa op 't spoor meende gekomen te zijn? Waarom vraagt U me dat? Hij ontweek 't antwoord echter en praatte over andere dingen. Den volgenden morgen begaf hij zicjh naar de rue de Ventimille. De portier zat in zijn hokje. Bertignol les trad er binnen. Woent hier Kaptein Velladier? vroeg hij. Hè. Wie? Plotseling herinnerde hij zich dien naam en zeideKaptein Velladier, o, dan bent U te laat. Die is ver weg. Hce dat? Heeft hij Frankrijk verlaten Meer dan dit. Euicpa? Meer dan dit. Ik begrijp er niets van. De kapiteit is dood. Maar bij beeft toch een dochter? Woont die niet meer hier? Juffroutv Marie-Rosa, een lieve dame heeft hier na den dood van haar vader nog geruimen tijd gewoond, maar is voor zes weken geleden vertrokken. Kent gij haar tegenwoordig^ adres Ja, want haar oude dienstmaagd, Mar- tine genoemd, dient hier in huis. Zij spreekt dikwijls over juffrouw Marie-Ro sa, waarvan zij veel hield. Plotseling hield de portier op en keek Bertignolles eenigszins wantrouwend aan. Waarom vraagt gij mij dit echter? V or een goed doel, geloof mij, ten voordeele van juffrouw Maxia-Rosa; ik ben haar oom en kom van New-oYrk. Zoo, dat is wat anderseen oom uit Amerika, niets minder. Nu dan zult gij haar wel gauw gevonden hebbenGij behoeft u slechts bij den markies de Sou- laimes te Nogent aan de Marne te ver voegen en naar juffrouw Maria-Rosa te vragen. Zij is daar gezelschapsjuffrouw der markiezin. Bertignolles meende verkeerd verstaan te hebben. Bij den markies de Soulaimes herhaal de Lij. Ja, kent gij hem? Neen. Dank U. En Bertignolles drukte den verwonder den nortier een goudstuk in de handen. Dat antwoord maakte Bertignolles ge heel verslagen. Marie-Rosa zou zich bij I de familie de Soulaimes bevindeD, bij de familie en bij de moeder van Lau rens. De markiezin en Michel kenden dus de liefde van Laurens voor 't jónge meisje? Zij keurden 't dfls goed? 't Huwelijk was 'dus wellicht reeds bepaald?... Maar dan lou bij te laat kernen. Hoe zou hij dat huwelijk verhinderen moeten? Kon hij dat hnewlijk zijn gang laten gaan? 't Zou immers den dood van Jenny tengevolge hebbenZij leefde slechts bij de ge dachte aan Laurens. Als Laurens baar ontviel, was 't- als de zon, die bet bloempje niet meer beschijnt, 't Leven zou vcor haar vreugdeloos wezen. Zij zou er door den gronde ghan. En in de straat, waar hij die over denkingen hield, werd bij zóó ontroerd, door 't voorgevoel, wat er dan in de toekomst geschieden zou, dat hij plot seling wankelde en tegen de huizen viel. Een oogenblik bleef hij tegen een tuin hek leunen en veegde 't zweet af, dat op zijn voorhoofd parelde. 't Lijkt wel, of ik een kind ben, zoo trek ik mij dit aan, mompelde hij en liep verder. Als hij zich in zijn voorgevoelens niet vergiste, als 't huwelijk reeds zóó ver gevorderd was, als hij dit vTeesde, waar om had Laurens er hem den vorigen dag niets van gezegd? En dan, zou Laurens, te midden der door ongelukken diep bedroefde familie de Soulaimes wel aan iets cinders den- dezelfden weerstand. Het gevolg is, daf in de aanrakingspunten der koperkemen gloeiend worden en zich hier een vlam vormt- welke de verdere isolatie van de leidingen verbrandt en dus brand kan veroorzaken. Kortsluiting is dus feitelijk niets an ders dan het verbinden van 2 leidingen^ waartusschen een spanning is door een geleider met een te kleinen weérstand. Ik wil ditmaal besluiten met nog iets te zeggen over de verlichting. In het al gemeen wordt er bij het aanleggen van electrisehe geleidingen nog te weinig aan dacht geschonken aan de keuze van hefc aantal lampen, hunne lichtsterkte (die wordt uitgedrukt in Hefnerkaarsen H. K.) ook normaalkaarsen (N.K.) genoemd) en de verdeeling der lichtpunten. Men gaat' nog tveel af op goed geluk, terwijl pas na het aanbrengen der lampen nagegaan wordt of de verlichting goed voldoet. Dat het electrisehe licht dikwijls als te duur wordt aangezien, is voor een groot deel te wijten aan de slechte lichtverdeeling. Aan gaande deze materie zijn er een massa ge gevens verzameld, die de vakman niet kan ontberen. Daar de gloeilamp bijna evenveel licht naar boven als naar beneden werpt, gaat veel licht verloren. Door het aanbrengen \an een doelmatige reflector kan men de verlichting aanmerkelijk versterken. Er zijn tegenwoordig een oneindig aantal re flectors en kappen aan de markt. Men diene er zich van te overtuigen, dat het weerkaatsend oppervlak zoodanig is, dat het zijn werking behoudt en gemakkelijk schoonmaken toelaat. De electrisehe lichtbron schittert an ders als bijv. het kaarslicht. Het is van groot belang, dat men van deze schit tering geen last heeft. In het huisgezin ging men deze schittering tegen door zij den kappen, welke echter een hooge lichtr absorbliefactor hebben. Het gevolg hier- van is, dat de verlichting te zwak wordt. Dat is ontoelaatbaar voor het behoud van het gezichtsvermogen. Wanneer de lam pen hoog worden aangebracht zal heb licht doorgaans niet hinderlijk zijn. Maar hangt men de lampen niet. hoog, dan ka» men de last der gloeiende draden b.v. voorkomen door gematteerde gloeilampen. Het ondergedeelte van den ballon is mat gemaakt. Ook beeft men porceleinen lam pen. Spoedeiscbende vergadering van den raad der gemeente ZUILICHEM op Don derdag 20 Juni des v.m. half elf. "Voorzitter Edelachtb. Heer P. II oog straten. {Secretaris WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De secretaris leest daarna, de notulen der vorige vergadering, die onveranderd w or den vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de ge meente-begrooting 1929, Goedkeuring door hetzelfde College van drie eifpachts besluiten. De heer Hooijkaas zegt, dat hij met groote verwondering heeft vernomen, da.f Ged. St. hun goedkeuring aan de ge meente-begrooting hebben verleend, ter wijl zij die eerst niet wilden goedkeuren, omdat het salaris van den gemeente-veld wachter daarop niet was uitgetrokken op het oude bedrag. F e Voorzitter verklaart o ok eveneens verwt nderd te zijn geweest, te meer daar geen enkelen grond wordt aangegeven* waarom Ged. St. bun bezwaren hebben laten vallen. De heer Hooijkaas acht bet nu niet do tijd een voorstel in dezen te doen, hij wil echter wel onder de aandacht van den raad brengen dat bet niet billijk is, dat het salaris van den veldwachter niet is gebracht op het oude bedrag. De Voor zitter stemt met deze woorden in. De stukken worden hierop' voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding verslag Volkshuisvesting en gemeenteverslag. ken dan aan den onbekenden vijand, dien bij zoo haatte Dat was niet denkbaar. Een enkele kon hem de waarheid slechts zeggen. Door Laurens te onder- j vragen, zou hij van Laurens' alles verne men. De graaf stelde immers 't grootste vertrouwen in Bertignolles. Wellicht stortte hij zijn hart voor hem uit. Hebt gij reeds gegeten? Neen't Was elf uurik kom, zcoeven van huis. Dan gaat ge met mij mee. Maar ik waarschuw u, dat ik om twee uur een bijeenkomst met Gaume, den agent der veÜgheidsdienst heb. Om twee uur kunt gij er wezen. Daarna traden zij een restauratie bin nen. Nadat zij plaats genomen en de gerech ten besteld hadden, zeide Bertignolles': Ik bemerk tot mijn genoegen, dat gij geen tijd verzuimt. Iedere dag, die voorbij snelt, voert eep kans mede voor hem, die iets tracht te ontdekken. Ik begrijp, dat gij van ganscher harte in dit. onderzoek opgaat. Ge moet ver schrikkelijk geleden hebben bij de ge dachte, dat men u verdacht. Zeker, heb ik geleden. Op dit oogenblik bracht de kellner twee dozijn oesters* ierwijl een anler een flesch Rijnwijn ontkurkte. •3 I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5