STEMT OP 3 JULI a.s. 0p no. i van de lijst Mr. H. J. KNOTTENBELT, Lid der 2e Kamer uw adres foto-Atelier- Cocrtse VAN DEN VRIJHEIDSBOND, DE LIBERALE STAATSPARTIJ. STEMT DUS OP No. I VAN LIJST 31. KODAKS IS SS Vakkundige bediening. Plaatselijk Kleuns Een groote menigte oudstrijders heeft Maandag te Parijs gemanifesteerd tegen de ratificatie van de oorlogschulden. Bij die manifestatie kwam het tot ongeregeldheden en de politie moest ingrijpen. VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. HEUSDEN. ANDEE. De heer A. D. v. d. Schans is herkozen tot Voorzitter van de Chr. Lagere Landbouwschool alhier. ALMKERK. J.l. Zaterdagavond speelden de korf balclub »A. K C c alhier tegen »A K. C.« Van At kei, welke eindigde met i6 ten nadeele van de Korfbalvereeniging alhier. Onzen vroegere dorpsgenoot, de heer B. Koekoek, thans onderwyzer te Werken dam, is benoemd tot Hoofd der Chr. School te Zwijndrecht. BOMMELERWAARD In tegenstelling met het bericht, dat dezer dagen in de pers verscheen over de opbrengst van de bakaardbeien (f 3 per éénruiter) moest de Tuinbouwcommissie uit den Bommelerwaard dezer dagen constateerer, dat een opbrengst van meer dan f125 per éénruiter zeldzaam was en dat velen maar een opbrengst hadden van 30 cent en minder per ruit. De een jarige koudegrondaardbeien zijn eveneens mislukt, terwijl hier en daar de twee jarige een tamelyke opbrengst geven. BABYLONIëNBROEK. Voor den Vrijzinnig-Democratischen Bond spreekt as. Zaterdag 29 Juni in café van der Beek, de Heer Jac. Welleman, Burgemeester van Krabbendijke. Zie advertentie in het no. van 21 Juni. CAPELLE. Naar wy vernemen is onderhands aan den heer J. Quiryns, timmerman alhier, het bouwen van een woonhuis voor den heer C. Kommers Jz. opgedragen. DRONGELEN. De afd. Drongelen van den Vrijz.- Dem. Bond houdt Maandag 1 Juli a.s. een openbare vergadering in café Nieuwkoop alhier, waar de heer A. M. van Schenk Brill uit Tiel zal spreken. Zie advertentie in het no. van 21 Juni. DRUNEN. 25 Juni. Op de heden alhier ge houden veiling werd besteed voor Sntjboonen 7074 ct. per kilo. Stamboonen 6075 per kilo, Tuinboonen 12—16 per kilo. Peulen 3033 ct. per kilo. Doperwten 2225 per kilo. Asperges 50—65 per kilo. Asperges II 20 35 per kilo. Asperges III 618 per kilo. Aardbeien 40 54 per kilo. Aardbeien voor't vat 6264 per kilo. Postelein 6-21 per kilo. Spinazie 14 17 per kilo. Aardappelen 1012 ct. per kilo. Aardappelen poters 6-8 ct. per kilo. Rabarber 1 per kilo. Breekpeen 6 12 ct. per kilo. Bloemkool 20- 28 per stuk. Bloemkool II 1419 per stuk. Bloemkool III 412 per stuk. Spitskool 811 ct. stuk. Savoyekool 9 lP/s ct. per stuk. Komkommers 5 7 per stuk. Komkommers II 3—4yg per stuk. Komkommers wit 1013 per stuk. Komkommers wit II 69 ct. per stuk. Sla y2 iy2 P®r stuk- Kroten 1 5ys ct. per bos. Peen 1—15 ct. per bos. NIEUWENDIJK. Deze week werden aangevoerd 6800 eieren, prijs f5.605,70 p. 100 st. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, zal de fanfare »Crescendo< deel nemen aan het te houden festival te Gorinchem. De zoon van A. v. d. S. Janz. brandde zijn voet zoodanig, dat bij zyn werkzaamheden moest staken en rust nemen. Den 5 Juli hoopt de Koapenvereen. »Benjamin« een pleizierreis te maken naar Nymegen. De Naaischool »Arbeid Adeltc maakte in de afgeloopen week een reisje onder leiding van Mej. M. van Helden naar Roestelberg bij Waalwijk. Des morgens vroeg was er een vrooljjke stemming onder het gezelschap, wat den geheelen dag zoo bleef, te meer daar er op de plaats van bestemming genoten werd. Des avonds keerde een ieder hoogst voldaan huiswaarts. Donderdag is alhier door de A. R. Partij een uitnemend geslaagde landdag gehouden. Om 3 uur was het ruime kerkgebouw der Ger. Kerk geheel gevuld. Den heer J. G. Schouten, Voorzitter van het Kieskringbestuur, opende de ver gadering, na zingen van psalm 75 1 en gebed, met een bezielend woord, dat echter aanvankelyk teleurstelde. Immers de me- dedeeling dat de heer Coiyn bericht van verhindering had ingezonden wegens spoed- eischende ambtsbezigheden in de Eerste Kamer, stelden allen teleur. De verga dering werd evenwel een verrassing, toen de Voorzitter vertelde, dat de heer J. Schouten van Rotterdam hier heden de plaats zou innemen van onzen Generaal. Met een gloedvolle rede wist de heer Schouten zijn in spanning luisterende hoor ders pl.m. 2 uur lang te boeien. Na deze vergadering begon om half zeven de openluchtsamenkomst op het ter rein van Mevr. de Wed. Ottevanger. Hier waren ongeveer 'n 12 1300 menschen aanwezig. Allereerst sprak Ds. Bartlemt», Herv. Predikant te Zeist. De ernstige met geest drift uitgesproken rede werd onder adem- looze stilte beluisterd. Daarna hield Ds. Jansen, Chr. Geref. Predikant, zijn van humor tintelende speech. Beide sprekers wezen vooral ook op de treurige politieke leiding der S. G. P. De Voorzitter bracht hierna allen dank die aan het welslagen van dezen toogdag hebben medegewerkt en gaf dan nog het woord aan Ds. Jonker, Ger. Predikant te Werkendam, die een ernstig en opwekkend slotwoord sprak en eindigde met dankgebed. De landdag stond in het teeken van een oplevende politieke belangstelling. WAALWIJK. WERKENDAM. Zaterdag 29 juni 8 uur z.t., spreekt in het Net de heer A. M. van Schenk Brill uit Tiel, over »de Vrijzinnig Democra ten en de VerkiezingenZie advertentie in het nummer van 21 Juni. ZUILICHEM. Evenals het vorig jaar wordt door de Ver. Kali-My. te Amsterdam in de Bom melerwaard en naaste omgeving een groot aantal kali proefvelden geëxploiteerd door haar werden in de laatste 6 jaren 219 proefvelden in de Bommelerwaard aange legd dit jaar zijn er 39 in exploitatie en wel te Hedel, Kerkdriel, Velddrie', Hoenza- driel, Rossum, Ammerzoden, Gameren, Zuilichem en Poederooijen. Onder deze bevinden zich de interessante centrale proefvelden, waarvan het eene te Hedel dicht bij het station ligt en het andere by Ammerzoden op een perceel van den heer G. Goesten, Deze centrale proefvelden zijn in eigen exploitatie bij de Kalimaat schappij. Te Hedel zijn ongeveer 20 gewassen in het plan opgenomen, te Ammerzoden 8. Op het oogenblik zijn vooral de centrale proefvelden een bezoek waard. De werking der kalibemesting wordt op deze kleigronden duidelyk gedemonstreerd, terwyl ook de kenteekenen van kaligebrek by verschillende gewassen reeds goed voor den dag komen. Iedereeo, die zich ervoor interesseert, kan de proefvelden bezoeken, De heer Hooijkaas zegt dat hij ieder jaar dezelfde klacht moet doen hooren, dat er van gemeentewege niets wordt gedaan voor verbetering van de V olks- huis vesting- De Yoorz. merkt op dat door B. en W. strenger tcezicht bij het boumen heeft geplaats gehad, daaruit zijn wel moei lijkheden voortgevloeid, doch met dit strenger toezich is aan een wensch van den heer Hooijkaas voldaan. Als het kan zou spar. de ingezetenen even- ,wel zco weinig mogelijk overlast willen beziorgen. De heer Hooijkaas zegt dat door het strengere toezicht wel eenige verbetering is gekomen, doch aan verbetering met rijksbijdrage zooals die mogelijk is, is in liet afgeloopen jaar wederom niets gedaan. De Voorzitter zegt te zullen zien, of er misschien iets te doen is, in den zin ais door den heer Hooijkaas aange geven Beide verslagen wprden hierop ter inzage gelegd. Verzoek van recht van opstal door H. v. Herp Deze wordt verleend tegen 2 et. per vierk. M. Erfpacht F. A. v. d. Linden. Ook deze wordt verleend. Verzoek subsidie centraal proeftuin te Gorinchem. De Voorzitter zou hierover gaarne het gevoelen van de leden vernemen omdat hij. er zelf vreemd tegenover staat. Hij voor zich zou evenwel meenen dat, als te Zaitbommel een proeftuin was, sub sidie meer op zijn plaats zcu zijn, omc-at de ingezetenen meer op deze plaats of den Bosch aangewezen zijn dan op Gorinchem. De heer v. Dalen is het hiermede eens, de heer v. Veen gelooft ook niet dat Go rinchem de aangewezen plaats is, boven dien heeft men hier geen tuinbouw. Wetli. v. Brakel merkt opi dat de proeftuin buiten de provincie ligt en acht ook daarom al geen subsidie noodig. Met algemeene stemmen wordt besloten geen subsidie toe te kennen. Vaststelling pensioengrondslag C. Koek. De Voorzitter zegt dat over deze kwes tie heel wa.t geschrijf heeft plaats gehid eindelijk is de pensioenraad er mede ac- coord gegaan den pensioengrondslag per 1 Juli 1922 te stellen op £2070.—. Met algemeene stemmen wordt de pensioen- gr ndslag vastgesteld op> dit bedrag. Aanvraag Z. Goedhart terzake verhoo ging maximum aantal vergunningen. De Voorzitter noemt dit verzoek niet voor behandeling vatbaar, omdat veran dering van het aantal vergunningen slechts om de 5 jaar kan geschieden, n.l. in 1930 en 1935, bovendien kan er niet op beschikt worden, omdat het ver zoek op ongezegeld papier is geschreven. Desnoods kan adressant er een volgend jaar cp terug komen. De heer Hooijkaas wil over dit adres toch wel even iets zeggen. Spr. is er niet voor, het verzoek toe te staan, om dat hij het niet goed vindt de drank gelegenheden uit te breiden en daar de mogelijkheid van drank misbruik grooter door te maken. Spr. zou er zelf voor zijn, de bestaande vergunnin gen te bemoeilijken, om juist het drank misbruik tegen te gaan. De Voorzitter verklaart voor het groot ste gedeelte met dit gezegde eens té zijn Besloten wordt het verzoek ter zijde te leggen. Af- en Overschrijving en wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1928. De Vcorz. zegt dat dit punt een der oor- ■aaken is geweest voor belegging dezer spicedeischende verg. Het totaal bedrag der af- en overschrijvingen bedraagt £275.35 dat der wijziging f592.—. Met algemeene stemmen wordt tot de voorge stelde wijziging besloten. Benoeming onderwijzer openbare lagere school. De Voorzitter zegt dat dit het twee de punt is, waarvoor deze openbare ver gadering is belegd. B. en W. hadden voorloopig benoemd, na ingewonnen ad vies bij den Inspecteur voor het L.O. de hr. J. W. Frederikse te Groot-Ammers en tij delijk onderwijzer te Nederhemert Na be noemd te zijn heeft deze evenwel be dankt, omdat' hij dacht benoemd te wor den te Rossum. Toen een nieuwe oproe ping werd gedaan, berichtte de heer Fre derikse, dat hij alsnog gaarne voor be noeming in aanmerking ,zou komen. B. en W. hebben thans in overleg met het Hoofd der school en. den Inspecteur de navolgende voordracht opgemaakt1 J. W. Frederikse Groot-Ammers2 H. A. Moeleker te Renesse en 3 H. Nij hof te Varssvveld. Met algemeene stemmen werdt de heer Frederikse benoemd. Aankoop grond aan den Vleugeldijk. De Voorzitter zegt dat B. en W. van v. Maren onlangs het aanbod hebben ge kregen om van hem ten behoeve van de gemeente een perceeltje grond té koopéo. De heer v. Dalen licht toe dat het 2 perceeltjes betreft, samen 16 a 17 are groot, gelegen tusschen de landerijen der gemeente. Op een der perceeltjes staan 40 Canadabcomen. De prijs die van Ma ren vraagt is f375.—, deze'acht spr. niet te hoog, wijl de boomen over eenige jaren dit bedrag waarschijnlijk zullen opbren- gen. B. en W. adviseeren dus op> het aanbod in te gaan. De hr. v. Veen acht de prijs eveneens niet te hoog. Met algemeene stemmen wordt tot aankoop besloten. Bij de rondvraagt informeert de heer Kanselaar of van M. Meijdam niet .pen verzoek om ontheffing van schoolgeld is ingekomen waarop' de Voorz. zegt dat het verzoek luidde om geen schoolgeld te betalen. B. en W. hebben dit verzoek reeds ingewilligd. De heer Kanselaar zegt dat de heer Hoonkaas in een der vorige vergaderingen heeft gevraagd naar een ppgaaf van- die personen, die zijn vrijgesteld van school geld tot heden is deze lijst nog niet ver strekt. De Voorzitter antwoordt dat hij dit 'vergeten heeft, zal het thans evenwel in zijn gedachten houden. De heer Kanselaar zegt met deze toe zegging genoegen te willen nemen. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit do Voorzitter de vergadering met ge bed. Vrijdagavond vergaderde in het Ga- fé ,,de Gouden Leeuw-' de Heusdensche winkeliers, daartoe uitgenoodigd door het voorloopig comité der te houden Winkel week. Een 25-ta.l hadden aan deze uitnoo- diging gevolg gegeven. De voorzitter, de heer Roza opende na mens het comité en bestuur „Heusdensch Belang" de vergadering en deelte in 't kort het doel mede der te houden Win kelweek, waaraan ruim 50 winkeliers zul len deelnemen. Hierna werd het voorloo pig comité definitief herkozen, en met twee nieuwe leden uitgewerkt. Na ge houden stemming werden hiervoor be noemd de heeren B. Sta.p en J. Verschuur. Vervolgens werd besloten aan de Win- week een attractie voor het publiek te verbinden,» welke plannen door het co mité zullen worden vastgesteld. Met alge meene stemmen werd besloten de win kelweek te doen plaats hebben van j Woensdag 24 Juli tot Woensdag 31 Juli a.s. Daarop sloot de voorzitter onder dank voor aller medewerking de geanimeerde bijeenkomst. Na deze vergadering had de bestuurs- functieverdeeling plaats van het comité. Tot voorzitter werd gekozen de heer B. Stap, tot secretaris de heer Joh. v. Laar hoven, tot penningmeester de heer Joh. de Mol, commissarissen de heeren A. Baaijens, J. Verschuur, D. v. Herwaar den en H. v. Eeuwijk. Aan het concours van Zang- en Mu ziekverenigingen uitgeschreven door „Heusdenseh Mannenkoor" op 27 en 28 Juli a..s. nemen de volgende zang- en mu ziekgezelschappen deel n.l. 8 op Zaterdag en 12 op Zondag. Zangv. „Oefening en Vermsak" Rosmalen; „Mgr. Zwijsenskoor", Kerkdiiel, „De Lofstem", 's-Bosch; 4de afdeeling. Onderling genoegen, Nieuwendijk; Heus densche fanfare, Heusden; Mannenkoor De Oranjeboom, Rotterdam, 3de afdee ling. Gem. Koor „De Volharding", Tilburg; „Konigin Wilhelmina", Wamel; ,,Tilburg- sch Mannenkoor", 2de afdeeling. Werkmanskring, VughtMannenkoor IJmuidenmuzdekv. Grevelduin, Capelle Kunst na arbeid, 1ste afdeeling. Capella Koor, IJmuiden; St. Caecilia, Bocht ltmuziekvereeniging De Leyster Mannenkoor Woudenberg; Dalen's Man nenkoor, Dalen; afd. Uitmuntendheid. Hoogste Eere-afdeeling harmonie „De Eendracht", RaamsdonksveerFanfare „St. Caecilia", Ammerzode. Dubbel MannenkwartettenOrpheus, Breda; „Amitato", Nijmegen. Besloten werd, aan het concours een festival te verbinden en tot sluiting van het con cours een schitterend vuurwerk af te steken. Ojptd ekeuring van merriën voor toe kenning van het Militair Certificaat 1930, die j.l. Dinsdag, alhier plaats had, werden van de 60 aangeboden merriën, de volgen de 36 voorloopig goedgekeurd: De 4-jarige zwarte Maha, de 3-jarige donkerbruine Nolara, de 4-jarige zwart bruine Malanda, de 16-jarige zwarte Agri- ta en de 10-jarige donkerbruine Giwanka,; alle vijf van G. J. W. Branderhorst te Eetbende 14-jarige donkerbruine Carita,- de 13-ajrige, zWarte Dot, de 10-jariga goudvos Gienetje, de 10-jarige kastanje- ba uine Gea, de 4-jarige zwarte Maline,; de 3-jarige donkerbruine Ningli en de 2- jarige zwarte Ottolina alle zeven van Ge ur. Oerlemans van der Schans te Dronge len; de 7-jarige roodbruine Jorilla, de 6-jarige donkerroodbruine Kebina, de 4- jarige donkerbruine Makda en de 6-jarige zwarte Kariba, alle vier van D. van Buu- ren te Meeuwen; de 13-jarige kastanje bruine Divina, en de 3-jarige bruine No- liena beiden van G. H. Straver te B.- Broek; de 8-jarige zwarte Jeramina, de 4-jarige zwarte Mellanda en de 3-jarige zwarte Nellina, alle drie van Wed. A, Straver te B.-Brcek; de 15-jarige zwarte Balbine I en de 6-jarige goudvos Kenora beiden van G. J. Hartgers te Doeveren; de 6-jarige zwarte Khera I en de 3-jarige zwarte Nclava, beiden van C. H. van Eveidingen te Heesbeen; de 6-jarige zwar te Kurcsa van H. J. van Puijenbroek te Lage Mierde, de 4-jarige zwarte Manatha van G. van der Beek te Dussen, de 16- jaripe goudvos Aranka en de 5-jarige bruine Lera, beiden van Gebr. Smits te Waspik; de 7-jarige vos Jelita en de 4- jarige zwarte Manda III beiden van J. de Waal Hz. te Wijk, de 11-jarige donker- kastanjebruine Tatuba van H. van den Heuvel Jz. te Genderen, de 5-jarige zwar te Leetha, van J. C. van der Beek Lz'. te Genderen, de 2-jarige vos Otella van J, C. Wink te Wijk, de 10-jarige zwarte Gicera en de 16-jarige zwarte Acosja bei den van A. W. Verboeven Jz. te Herpt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6