Dit nummer beslaat uit 2 bladen DE LENTEFEE FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4929. Woensdag 3 Juli Heusden. 1929. Binnenland Plaatselijk Nieuws Und van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. 1st- Telefoon no. It. Postrekening no. 61525 Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. GASVOORZIENING DOOR DE STAATSMIJNEN. Met het leggen der leidingen voor de centrale gasvoorziening door de Staatsmijnen in Limburg en een deel van Noordbrabant, heeft men de laat ste twee maanden groote vorderin gen gemaakt. Het traject van Staats mijn Maurits naar Maastricht is ge vorderd tot den weg tusschen Geul- Ie en Bunde. terwijl de leiding Staats mijn Maurits via Roermond naar Eindhoven tot Nieuwstadt is gelegd. Het vorig jaar kwam een gedeelte van Lutterade tot Sittard gereed, zoo dat men na de hervatting der werk zaamheden (eind April j.l.) weer 7 kilometer gevorderd is. Naar wij ver nemen rekent men er op elke week een kilometer buisleiding te leggen, zoodat men dan over een totalen af stand van 75 a 80 kilometer gedu rende dit jaar gereed zal komen. Binnenkort zal het werk nog op drie andere plaatsen van de te vol gen route ter hand worden geno men. Met het oog op eventueele bo demverzakkingen, die zich als ge volg van den ondergrondschen mijn bouw kunnen voordoen, komt langs verschillende wegen in de mijnstreek een dubbele buisleiding te liggen, evenals ook onder de Maas te Wes- sem, waar de volgende maand onder de rivier door een zinker wordt aan gebracht. Het leggen der buisleiding van de mijn Maurits tot Maastricht wordt "uitgevoerd door het Techn. Bureau J. Scheepers te Heerlen, terwijl de werkzaamheden nabij Nieuwstadt door de fa. Visser en Smit uit Papen- drecht worden verricht. Met de gas levering aan Roermond denkt men met 1 Jan. a.s. een begin te kunnen maken. Eindhoven en Venlo komen een jaar later aan de beurt. Meier. Ct. GESTOORDE FEESTVREUGDE Een echtpaar te Bolnes had 50 jaar lang lief en leed gedeeld, en dit feit zou feestelijk herdacht worden. Toen men des avonds gezellig bij een zat, ontstond een woordenwisse ling over de indeeling van de plaat sen aan den feestdisch en van woor den kwamen daden. Weldra vielen de eerste klappen. De niet vechtenden vluchtten door een inmiddels stuk geslagen ruit naar buiten, want er werd duchtig huisgehouden en men ging elkaar met allerlei gereedschap pen te lijf. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, maakte een ein de aan de pret en het was hoog tijd, want mogelijk zouden ernstige gevolgen niet uitgebleven zijn. Een JULES MARY. 49 der feestgangers vond het beter naar huis terug te keeren. Op den Ring dijk wilde hii waarschijnlijk een au tobus aanhouden, doch het was een luxe auto, die passeerde en natuur lijk op zijn handopsteken niet stopte. Om zich te wreken wierp hii zijn rijwiel voor den auto, hetwelk totaal in elkaar gereden werd. O AUTOBUS-ONGELUK. Te Rotterdam op Waalhaven is een ernstig ongeluk gebeurd. In ver band met de wedstrijden voor sport- vliegtuigen, die op het Rotterdam- sche vliegveld werden gehouden, was het ook buiten de hekken zwart van de menschen. Een autobus van de R.E.T., die uit moest wijken voor een fietser, die aan den verkeerden kant van den weg reed, schoof daar bij van den dijk en kwam terecht in een groepje menschen, die zich in het gras hadden neergevlijd. Een 4- tal personen werd door de autobus gegrepen, waardoor een paniek ont stond. Van alle kanten schoot men te hulp en ook personeel van den Ge- neesk. Dienst, dat op het vliegveld gestationneerd was, verscheen onmid dellijk ter plaatse. De 17-jarige H. ter Haan uit de Meidoornstraat te Rotterdam was er het ergste aan toe. Hij had ernstige inwendige kneuzingen en een sche delfractuur opgeloopen. Per auto werd hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. De 38-jarige H. Hofman uit de Raeperstraat kreeg een schedelfrac tuur en ernstige verwondingen aan het hoofd. Ook hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Nog werden naar het ziekenhuis vervoerd de 15-jarige P. J. de Jong, die eenige hoofdwonden en een ont wrichten schouder had opgeloopen, en het 17-jarig meisje P. v. 'tHout, dat alleen maar erg overstuur was. De beide laatsten konden, na in 't ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeeren. o— FABRIEKSBRAND. Te Wormer is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de olie- fabriek „De Pijl", toebehoorende aan Krooten's Handel Mij. Snel grepen de vlammen om zich heen. Na een half uur tijd was de geheele fabriek een vuurzee. Aan behoud viel toen niet meer te denken. De op het ter rein der brand aanwezige brandweer uit Wormer en Wormerveer bepaal de zich dan ook slechts tot het nat houden van het aangrenzende pak huis en de machinekamer met een tiental stralen. Na ruim een halfuur stortte het gebouw in, waarna het gevaar voor het pakhuis en de ma chinekamer grootendeels was gewe ken. Door den hevigen vonkenregen brak even later in het gebouwencom plex van de aan de overzijde der Zaan gelegen rubberfabriek der fa. Boon en Co. een begin van brand uit, dat door de ijlings toegeschoten brandweer kon worden gebluscht. In verband met de muziekfeesten te Wormerveer, was een groote me nigte op de been om den brand ga de te slaan. De oliefabriek is ge heel verloren. De schade, die op een paar ton wordt geschat, wordt door verzekering op beurspolis gedekt. ^artclwor»clec% tyn pijol^v^cr» chare»"» Icing omdat de Vtoid Vfirri eVd VQoo£>kert>dlöeinn er op verd^yPt cLcidelyK de pi-)»"», clock de Votcireo N/erdwiJr%er* r.r» 0er»eed" zooder likteeRjeos. Akk,«rfe K^oo&Verlpcilaem A«iv. »n BloKscViriFt:. VERONGELUKT. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de 61-jarige Nederl. F. Step, werk zaam aan de haven, in een van de droogdokken is gevallen. Hii werd naar het hospitaal vervoerd, waar hii is overleden. GEZONKEN. Dopr nog onopgehelderde oorzaak zonk te Dreumel de schokker van den heer A. Ch. Persoonlijke ong*e- ken kwamen niet voor, daar zich niemand aan boord van het schip bevond. -o—* BRAND. Door onbekende oorzaak brandde te Liempde de boerderij van land bouwer C. K. af. De geheele inboe del met kleeren, sieraden en geld gingen verloren. Een koe en twee kalveren kwamen eveneens in de vlammen om. Ook alle landbouwge reedschappen verbrandden. Een en ander was slechts laag verzekerd. O— EEN GRAPPIGE KAMERCAN- DIDAAT. Er is ook in de Residentie nog al tijd niet veel animo voor de verkie zingen. Van verkiezingsdrukte merkt men heelemaal niets, schrijft de „Tel". Toch zijn de oproepingsbiljetten al lang besteld. Er is één grappige candidaat, die huis aan huis een biljet in de bus heeft laten doen met het verzoek te wachten met het aanschaffen van een rijwielplaatje tot hij gekozen is. Mocht hij gekozen worden, waar op volgens zijn beweren alle kans is, maar die volgens andere gelijkstaat met 0, dan wordt onmiddellijk de rijwielbelasting' afgeschaft. Tegelijkertijd verzocht de candi daat alvast een soort voorschot f 1 te willen opzenden naar een zeker adres om de verkiezingscampagne te helpen betalen 1 DOODELIJK ONGEVAL. Op den Rott. Straatweg te Zwijn- drecht is het elfjarig dochtertje van den heer D. wonende te H.-I.-Am bacht aangereden door een luxe au to, bestuurd door den heer S. uit Breda. Het kind kwam onder den au to terecht en was onmiddellijk dood. VERDRONKEN. In de Zuid-Willemsvaart te Weert is het acht-jarig zoontje van schip per Waals van het schip „Tax" over boord geslagen en verdronken. Het 2-jarig dochtertje van J. Al- bada te Oudemirdum is in een onbe waakt oogenblik te water geraakt en verdronken. o— DE BREDASCHE ROOFMOORD Sedert Woensdag worden te Bre da, onder justitioneel toezicht, de reeds gedeeltelijk door den aannemer J. v. d. E., die als verdacht inzake den roofmoord in de Nieuwe Bosch straat te Breda in voorloopige hech tenis wordt gehouden, gebouwde wo ningen afgebroken, wijl het vermoe den bestaat, dat het moordwerktuig (een spijkertrekker) in de fundeering1 zou zijn verstopt en weggemetseld. DOODGEDRUKT. Bii het verplaatsen van goederen wagens der Tramweg Mij. Zutfen- Emmerik is op het Vischpoortplein te Zutfen het 5-jarig zoontje van Co- hen al spelend tusschen de buffers geraakt en doodgedrukt. Even van te voren waren de kinderen nog ge waarschuwd. o— EEN VORSTELIJKE GIFT. In de Donderdagavond gehouden kerkeraadsvergadering van de Geref. Kerk te Amsterdam (Groot) heeft ds. J. L. Schouten medegedeeld, dat van N. N. een bedrag is ingekomen van f 111.000, alsmede van een anderen N. N. een bedrag van f 222. o BRAND TE LAREN. In de villa van den heer Roland Holst aan de Hoeflaan te Laren is brand uitgebroken. De brand werd door het dienst personeel waargenomen, welke on middellijk de brandweer waarschuw de. Een kwartier later was de brand weer ter plaatse, doch kon niet be letten, dat de bovenverdieping uit brandde. De eetkamer en garage ble ven 'gespaard. Verzekering dekt de schade. HEUSDEN. In de 9*s Bossche Courante van Maandag j.l. lazen we het volgende Gisteren-namiddag (Zondag) reed een vrachtauto, waarmede een hengelsport- vereeniging uit Heusden vervoerd werd, langs de Zuid-Willemsvaart, ter hoogte van de Schilderstraat, tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat verschil lende personen van het motorrijtuig vielen. Zekere K. v. d. D. uit Heusden bleef be wusteloos liggen. Hg bleek een flinke wonde aan het achterhoofd te hebben be komen en werd op advies van Dr. Mettrop per politiebrancard naar het Groot-Zieben- gasthais overgebracht, waar hg ter ver pleging werd opgenomen. Ook zekere J. B. uit Heusden, die er met enkele ont vellingen was afgekomen, werd in het Groot-Ziekenga8thuis verbonden. De bestuurder van de auto bleek in staat van dronkenschap te verkeeren. Hg werd gearresteerd en ten politiebureele in bewaring gesteld. De auto werd zwaar beschadigd, evenzoo de boom, waartegen gereden werd. Door de recherche werd proces-verbaal opgemaakt. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1929 inge legd f19084.23, terugbetaald f20153.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10397. Doordat de 16 jarige H. Merbx zich j I. Maandagmiddag onder den steiger van een in aanbouw zgud huis alhier be vond, kreeg hg een steen, welke van den steiger viel, op zijn hoofd, waardoor hjp zoodanig verwond werd, dat geneeskundige hulp van Dr, Van Gulik noodzakelijk was. Circus »Oriëntaal<r Armanda Roberli gaf hier een drietal voorstelling?n en mochr- ten zich telkens in een druk bezoek ver heugen. Oser ee prestatie van het circus verwijzen wij naar het bericht onder Wijk. Mej. F. Friedli alhier slaagde te Zetten voor de acte Handenarbeid. ALMKERK. Op Vrijdag 5 Juli a.s. hopen de leerlingen der hoogste klasse van de Chr. Herv. School alhier, onder leicling van het personeel een pleizierreisje te maken naar de Roestelbergen. Op 11 Juli hopen de meisjes van de vereeniging Dorcas*, onder leiding van Ds. Dönszelman alhier, een pleizier reisje te maken naar Oosterwijk. A.s. Donderdagavond zal alhier in de Consistoriekamer der Herv. Gem. een Zendingsavond worden gehouden. J.l. Zaterdag speelde de korfbalver. »A.K.C.« alhier een vriendschappelijke NIEUWSBLAD voor kit Land un Heusden en AltenajeLangstraat ende Bommelerwaaril DOOR <4 0-4 S=> Nadat beiden zich verwijderd liadden, vervolgde Bertignolles Die beschuldiging was immers niet vol te houden. -Er moesten toch vermoedens zijn. En -waarop berusten die? Er waren vermoedens, bijna bewijzen. Bewijzen?.... Och komEn wat zou men tegen u verzonnen kunnen heb ben? Laurens antwoorddee niet, maar fronste zijn wenkbrauwen en zweeg. Die nieuws gierigheid van Bertignolles hinderde hem, hcewel hij zich geen rekenschap van dit gevoel kon geven. Gij zult mij een dienst bewijzen, mijn heer Bertignolles, door mij niet verder daarover te vragen. Goed, mijn kind. Wees er van verze kerd, dat mijn nieuwsgierigheid slechts voortgesproten is uit de vriendschap, die ik voor u koester en vooral omdat ik !wensch u van nut te kunnen wezen. Zonder ontroering had hij dit gezegd en Laurens haastte zich dan ook te ant iwoorden Ik vraag u wel vergiffenis voor mijn drift. Bertignolles en Laurens deden als groo te liefhebbers van fijne gerechten, de keu ken der restauratie ,,'t Gouden huis," alle eer aan. Bovendien, vervolgde Bertignolles glim lachend, is er wel een zachter en liefe lijker onderwerp te vinden, waarover wij ons kennen onderhouden. Dat is waar, gaf Laurens ten antwoord, terwijl 't lieve gelaat van Marie-Bosa zich voor hem opdoemde. Wanneer denkt ge te huwen, mijn vriend Dat "weet ik helaas niet. De betrekking, die ik u aangeboden heb, stelt u er immers in staat toe. Dank zij uwe goedheid, zijn er van dien kant geen bezwaren, maar ik vrees an dere te zullen ondervinden. Zouden uw moeder en broeder er zich dan tegen verzetten? Dat vrees ik. Kennen zij baar dan niet Zij kennen haar, maar wat zij niet we ten, is, dat zij mij bemint, dat ik baar be min; is, dat ik haar mijn naam beloofd heben dat zij 't liefste vrouwtje wezen zal. Geruimen tijd had hij nog op dien toon verder kunnen gaan; zij, die liefhebben, laten niet spoedig af, wanneer men de deur van hun hart geopend heeft. Nu luisterde Bertignolles echter niet meer naar Laurens.. Hij had alles vernemen, wat hij verne men wilde. Op welke wijze had Lauren? Marie-Rosa zijn* familie doen binnentre den? Dat was echter van minder belang. Wat voor hem van meer belang was, was te weten, dat de betrekking tusschen Laurens en 't jonge meisje voor de mar kiezin nog een geheim was. Dat huwelijk was dus nog niet zoover gevorderd, als hij gedacht had. Hij had nog tijd en als van een zwaren last be- ''Tri*-*. vrijd, loosde hij een diepen zucht en zeide Ik Wensch u van ganscher harte geluk, Lauiens, dat gij door zulk een bekoor- tuurlijk leven geleid heb, had weinig tijd, mij met liefde bezig te houden. Nu ik een met liefde bezig te houden. Nu ik een maal oud ben, betreur ik 't, dat be ken ik, enkele malen wel. Daarna spraken zij over andere zaken. Tegen half twee staken zij een sigaar ap verlieten de restauratie, wandelden de boulevard langs, waarna Laurens zich naar zijn afgensproken bijeenkomst spoed de. Bertignolles keerde echter naar huis terug. In 't. vertrek van Romain Goux had hij een schrijfmachine staan, een Ameri- kaansch model, dat zeer algemeen was, dat 't geschreven schrift onnoodig maakt en de gedachten onmiddellijk in druk brengt. Bertignolles legde nu een blad papier tusschen de rollen en drukte op de toetsen, die met de letters correspon deerden. Een voor een vormden de letters woor den en de woorden de volgende zinnen, die 't toestel met blauwen inkt op 't papier weergaf „Mevrouw. Bij u in huis bevindt zich tegenwoordig de liefste van uw jong- sten zoon, een meisje van zeer verdacht gedrag." Daarna vouwde hij 't papier in twee- ën, schoof 't in een enveloppe, waarop hij met 't zelfde toestel schreef „Mevrouw de markiezin de Toulaimes te Ncgent." Daar hij besloten had, Romain Goux niets van zijn plannen betreffende Jenny mede te deelen, begaf Bertignolles zich naar 't postkantoor en wierp zelf den anccymen brief in 'de bus. "o] Hierdoor kon hij geen vermoedens ver wekken. Bovendien kon men 't schrift niet herkennen, daar 't lettertype gedrukt was en bij alle dergelijke toestellen over eenstemde. Waarom wilde hij Marie-Rosa beschul digen? 't Kon hem weinig schelen, of zij een goed of slecht gedrag leidde, maar bij de markiezin was 't jenge meisje vei lig en voor de verraderlijke plannen van Bertignolles onkwetsbaar. Bij de mar kiezin gehuisvest, ontkwam zij hem, ter wijl" zij, alleen wonende, slecht aan de strikken zou kunnen ontkomen, die men haar spande. Zij was dan zonder verdedi ging en 't gevaar was grooter, daar zij er niets van vermoedde. Dcor 't zenden van dezen brief hoopte hij nu, dat 't jonge meisje uit 't huis verwijderd zou worden. III. LASTER. In den laatsten tijd kwam Laurens bijna iedeien dag bij zijn broeder en bracht er bijna eiken avond door. Wat trok hem zoo daarheen? De markies, wiens hart ten slotte ver- teederd, wiens vertrouwen teruggekeerd, maar wiens wanhoop zoo groot was, bij 't wTeed, naderende bankroet De moeder, die door de smart der laat ste tijden zeer verouderd en verzwakt was. Gillerte, die zoo lief was en Marie-Rosa bijna als een zuster lief had. En dan was 't de lentefee, die hem beven alles naar 't huis van zijn broeder trek. Zij waren beiden zoo gelukkig met hun zbet geheim. Daar zij elkaar oneindig beminden en elkaar niets te verwijten hadden, zelfs geen slechte gedachte, gaven zij elkaar zelfs in 't bijzijn der markiezin blijk van hunne liefde. Zij wist 't altijd, wanneer hij kwam'. Dan begaf zij zich naar 't venster, wan neer zij in haar kamer was of hief 't gordijn op, wanneer zij de markiezin gezel schap hield. Hij zocht bij zijn binnentreden aller eerst naar zijn lentefeetje. Weldra zag hij haar zitten en wisselde een blik van genegenheid. Menigmaal verwarmde een kus van haai- lieve lippen weer voor geruimen tijd 't diep 1 edroefde hart van den jongen man. Slechts zelden spraken zij met elkaar. Neg zeldzamer waren zij alleen. Om hun aangenamen roman, die als on der den schaduw der familie, als onder de vleugelen eener hen afgespeeld werd, moesten zij steeds op> alles bedacht wezen. Maar wat hadden zij meer noodig lan een vluchtigen handdruk cf een even vluchtige kus. En wanneer 't welwillende boe val, dat hen die elkaar beminnen, beschermt, ben een cogenblik alleen liet, zeide Laurens snel. Ik heb je lief. Ben je gelukkig. Ik heb je lief Laurens en gevoel mij gelukkig bij je moeder. En ik heb haar even lief, als ik de mijne lief gehad hebt. Hadden zij dit tct elkaar gezegd, dan kwam er meestal iemand en vreezende, dat men hen verrassen zouden, gingen zjj ieder naar een hoek van de kamer en zetten een onverschillig gezicht, 4 ("Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1