GROOTE REUZEN KOOPJES IETS GOEDS VOOR WEINIG GELD!" Deze week extra koopjes Colbert Costumes, Regenjassen en Kinderpakjes. In Overhemden, Hoeden, Petten en Sokken extra aanbiedingen. llllüËlülil Ingezonden Plaatselijk Nieuws Binnenland (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik heb een jongen die op 15 Augustus a.s. 13 jaar oud wordt. Hy bezoekt een burgerschool voor jongens en zit daar in de 6e klasse. Ben ik nu verplicht bij de Wet om hem nog een jaar in de 7e klasse te zenden waar M.U.L.O.onderwys gegeven wordt Weetgraag. Iemand heeft recht op het schoonvader- lyk erfdeel van ongeveer f150.Nu wil schoonmoeder dat niet uitbetalen. Wat te doen om zijn erfdeel te verkrijgen Kan hij een acte van onvermogen krygen Hij heeft niets dan een wekelyks inkomen van ongeveer f 20. R. P. AALBURG. Onze dorpsgenoote, Mej. E. de Graad, leerlinge der Chr. Kweekschool te Gorinchem, om zich voor weinig geld een d e g el ij li Tcleedings t uk aan te schaffen. Onze enorme voorraden dwingen ons, buitengewoon lage prijzen te noteeren. Duizenden koopjes voor het grijpen en juist wat U zoekt 99 deed Donderdag j.l. met gunstig gevolg examen voor onderwijzeres. ALMKERK. J.l. Donderdagmorgen had den Heer N. B. knecht van den heer Kólher alhier, het ongeluk met een wiehaak zoodanig in zyn been te hakken, dat geneeskundige hulp van Dr. de Vries noodzakelijk was. A. s. Zaterdagavond 6 uur zal id de Gerf. kerk alhier de gewone jaarlyksche verhuring van zitplaatsen gehouden worden. De Collecte gehouden voor de «Egyp tische Zending® tijdens een avond hiervoor gehouden in de Conssitoriekamer der Herv. Gem. bracht op f 81. CAPELLE. De Minaha8sa-collecte heeft in deze gemeente opgebracht f 84.75. A.s. Woensdag zullen de leerlingen uit de hoogste klassen der O.L. school in de Kom alhier, onder leiding van het onder wijzend personeel een pleizierreis naar Rotterdam en Scheveningen maken. J.l. Donderdagmorgen, 11 dezer, had by den iDgaog van de Kerksteeg een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van den varkenshandelaar P. B. alhier eD een vrachtauto uit Almkerk, waarin een gezelschap jonge dames vervoerd werd. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. GENDEREN. De Vertrouwens-Veehandel te Amers foort gaat ook in deze omgeving werken. Zoodra er gegadigden komen, zullen by het agentschap koeien in depót komen. De bedoeling van dezen handel is de afnemers in alle opzichten gegarendeerd, vertrouwd melkvee te verschaffen. (Zie desbetreffende advertentie in dit blad). GIESSEN. De landbouwer W. Verhoeven ge raakte met paard en kar in een sloot. Met vereende krachten werd een en ander op het droge gebracht, zoodat dit oogeval be trekkelijk goed afliep. LAND VAN ALTENA. Met het plukken van zwarte bessen heeft men een begin gemaakt. De prijs varieerd van 2430 cent per K.G. RAAMSDONKSVEER. Voor het Toelatingsexamen R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwyk slaagden o.m. A. de Bruyn en A. Leyten van Raamsdonken voor het R. K. Lyceum te Breda F. Sloof. Het uitbaggeren van de MelkhaveD op het 't Dorp werd gegund aan dhr. L. Zylmans. RIJSWIJK. Aan D. Westerlaken alhier is opge dragen de levering van plm. 41000 K.G. aardappelen voor het garnizoen en de ge vangenissen te 's Hertogenbosch voor den prys van f3.45 per 100 K.G. SLEEUWIJK. 1 De naamlijsten van de in deze ge. meente gevestigde kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dor drecht en Omstreken ligt voor betrokkenen van 1 tot 14 Juli 1929 op de gemeente secretarie ter inzage. De muziekvereen. «Wilhelmina® hoopt morgen Zaterdag een concert te geven in de tent aan de straatweg. De zangvereen. «Juliana® hoopt op 15 Aug. a.s. deel te nemen aan het concours te Naaldwyk. Met verplicht nummer: «Er waren eens drie Studentjes® en als eigen gekozen nummer «Ave Maria®. Donderdag j I. maakte de Geref. meifjesrereen. een uitstapje naar Arnhem en Omstreken, 's Avonds keerde 't ge zelschap hoogst voldaan huiswaarts. SPRANG. Beroepen by de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. Hoeksema van Zegveld. Door de SteeokoleninkoopvereeD. van de afd. «Patr.® alhier werd besloten een opslagplaats te bouwen. Maandagavond werd van wege de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, in de zaal van den Chr Volksbond alhier, gelegen heid gegeven radiografbs het 20-jarig be staan van het C. N. V. te beluisteren. De zaai was flink met belangstellenden bezet. Door de vergadering werd een telegrafische felicitatie verzonden, welke c.a. 20 minuten later door den voorzitter der feestvierende in Tivolje werd voorgelezen. Zoowel de sprekers als de zang en muziek was goed te volgen. WOUDRICHEM. - Veiling van 10 Juli 1929. Schoolmeesters f 1.50—f2.10 per H L. Blauwpitten f 3 50 f 4. per H.L. Roode bessen 18 ct. per pond. y Maandag werd deze gemeente be zocht door een 120 tal leerlingen eener H. B. School uit 's Gravenhage, die onder leiding van den heer Dr. J. H. van Burkom een reisje maakte naar Loevestein. De verschillende oude gebouwen en gevels werdeD in oogenschouw genomen. Naar wij vernemen, zyn er voor de in September alhier te houden tentoon stelling op land- en tuinbouwgebied reeds heel wat inschrijvingen binnengekomen. De Noordbrabantsche My. v. Ltndbouw zai tijdens de tentoonstelling waarschijnlijk in deze gemeente haar jaarvergadering houden. WASPIK. De oefenklasse voor den vry willigen landstorm is alhier wegens onvoldoende deelname opgeheven. Op Woensdag 17 Juli a.s. des voor middags 11 uur zal in de voormalige O.L. School, wyk B 45a alhier, gelegenheid worden gegeven tot het na-onderzoek van verlofgangers. Door Burgemeester en Wethouders is aan de firma Boezer en van Dongen alhier vergunning verleend tot het oprichten van een booiperserij. WERKENDAM. Woensdag j.l. hield de Werklieden- vereen. «Eendracht® haar driemaandelyk- sche vergadering ten huize van den heer Joh. Zwets. Te acht uur opende de Voorzitter de vergadering, heette alle aanwezigen, er waren er echter zeer weinig opgekomen, van harte welkom en deelde mede, dat 't afgeloopen kwartaal voor de vereen, zeer gunstig is geweest. Na lezing van de notulen der vorige vergadering, welke goed werden gekeurd, bracht de Penningm. verslag uit van de stand der kas, enz. van 1 April30 Juni j I. De boeken van den Penningm. werden nagezien door de heeren H. Braun, W. Ouwerkerk en W. Vlot. Bij monde van den heer Ouwerkerk werd de Penningm. dank gezegd voor zyn accurate en nette boekhouding en medegedeeld dat de boeken in orde waren. Besloten wordt de uitkeering voor on gevallen zooals gewoon te handhaveo. By de rondvraag wordt medegedeeld, dat enkele leden, voomamelyk door vertrek buiten 't dorp, hebben bedankt en 1 nieuw lid is ingeschreven. Hierna sluit de Voorz. deze vergadering. Zaterdagmiddag wedstrijd op 't terrein achter de molen, door de voetbalvereen. «Yelox® van G'chem en «W.V.V.® alhier. De gehouden collecten voor de Diaconie der Ned. Herv. Kerk in 't eerste halfjaar 1929, hebben totaal f 799.37 opgebracht. Woensdag jl. maakte de Herv. Naaivereeniging «Spreuken 9 10 A® een reis per trein naar Nymegen en Berg en Dal. Er werd dien dag zeer veel ge noten. 19 Juli zullen de leerlingen der Rehobothschool met hun onderwijzers een reis maken naar Cleef (D 't Ruim 8 jarig zoontje van den heer J. D. viel van een zoldertrap, waarby hij zoodanig terecht kwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men ons mededeeld is door B. en W, aan de muziekvereen. «Kunst na Arbeid® van den den Biesbosch ver gunning verleend een muziektent te plaatsen in het Plantsoen aan de Uitbreiding. Voorloopig zal dan eens per maand een concert worden gegeven. Zaterdag j.l, hield de Postvereen. «Wilhelmina® een wedvlucht met jonge duiven vanuit Gilze-Rijen, afstand 32 K.M. Loslating 1 u. en aankomst le duif nam. 1 uur en 18 min. 3 sec. leen 3de prys A. Ridderhof, 2e en 4s prijs J. Zwets en 5j prijs M. Groeneveld. Geslaagd voor 't toelatingsexamen aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem, Mej. Ch. Ch. J. Jonker alhier. ZUILICHEM. Deze week waren de prijzen der nieuwe aardappelen van f 2.15 tot f 2 30 per 70 K.G. De aanvoer is matig en de uitkomst goed. ONTROUWE POSTBODE. De recherche te Gorcam heeft op heeter- daad betrapt bij het stelen van brieven nit het postkantoor aldaar, den brievenbesteller J. E. Uit de sorteerkamer had hy 2 brieven meegenomen naar de W. C. Eéo van die brieven verscheurde en wierp hij in de W. C. De andere brief werd by de ar restatie op hem bevonden, De W. C. en de rioleering van het post kantoor werden opgegraven en men vond en nam in beslag verschillende stukken van brieven. De man bekende dat hij reeds anderhalf jaar brieven met of zonder geldswaarde heeft weggenomen. Den laatsten tyd kwamen er geregeld klachten van vermissing van brieven, voor namelijk van die, waarin geld was ge stoken, in bedragen tot f 15. De ontrouwe postbode is ter beschikking van den Officier van Justitie te Dordrecht gesteld. o— Zoudt U mij naar aanleiding van Uw artikel „Uitgebreid lager- en Middelbaar .onderwijs" in Uw nummer van Vrijdag 5 Juli eenige plaatsruimte in Uw blad wil len afstaan? Het genoemde artikel is een propagan dastuk voor de R. K. Hoogere Handels school te Waalwijk. Dat Uw redactie een bepaalde onderwijsinrichting in een uitvcerig stuk meent te moeten aanbe velen, zou voor mij geen reden geweest zijn, een ingezonden stuk te schrijven, .ware het niet, dat men de argumen teering van die aanbeveling zoekt in de bestrijding van de U.L.O. school. Afbre king van een andere inrichting is niet de sterkste manier om zijn eigen bevoor- keurde school aan te bevelen. Nog be denkelijker wordt dit, als men een be paalde soort van onderwijsinrichting wil treffen, door zijn aanvallen te richten op een enkele school van die soort. Het zij mij daarom toegestaan, met een enkel woord het wezen en doel eener U.L.O. school te schetsen. Zij wil zijn: 1) de volksschool, die aan een ieder, die daaraan behoefte gevoelt gelegenheid geeft, meer algemeene ontwikkeling te krijgen, dan de lagere school in haar 7 leerjaren kan gevendie den winkelier, den kleineren handelsman, den boer enz. geeft wat hij noodig heeft, om op de hoogte van zijn tijd te blijven; die een goede voorbereiding geeft aan hen, die straks op een kantoor of bij hun vader in zaak of bedrijf komen. De M.U.L.O .vereeuigingen hebben hiervoor ingesteld het M.U.L.O. diploma-A, dat verleend .wordt na een examen, onder toezicht van door het Rijk benoemde gecommitteer den. 2) de voorbereidingsschool voor hen, die later een middelbare vakschool wen- schen te bezoeken, hetzij een middelbare technische school, een zeevaartschool, een landbouwschool enz. Hiervoor is inge steld het M.U.L.O. diploma-B, dat op de zelfde manier toegekend wordt als het diploma-A en dat toelating tot de ge noemde scholen geeft. 3) de voorbereidingsschool voor hen, die later een kweekschool voor onderwij zers wenschen te bezoeken. Beide M.U. Jj.O. diploma's geven in den regel recht pp plaatsing zonder toelatingsexamen. 4) zij wil verder in haar eerste klas een goeden grondslag geven aan hen, die een H B.S. 5 willen doorloopen. De U.L.O. school betreedt hiermee niet het terrein eener H.B.S, 5, wel dat ee ner H.B.S. 3. Yoior een H.B.S. 5 slechts in zooverre het leerlingen betreft, die alleen de eerste drie klassen doorloopen. Haar diploma's A en B. worden zoowel door het Rijk, als door de groote maat schappijen bij sollicitatie en bij plaat sing op de genoemde scholen als gelijk waardig beschouwd met een einddiploma eener H.B.S. 3 of een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klasse eener H.B.S. 5. Laat men zich verder niet bezorgd tnaken over den bloei van het M.U.L.O. onderwijs. Terwijl er in 1908 36 examen- cpndidaten voor haar diploma's waren, Jwaren er in 1918 ruim 1000 en in 1928 3600. In denzelfden tijd is de H.B.S. 3 grccitendeels verdwenen. In de groote ste- 'den bestaan dan ook overal tallooze bloe iende M.U.L.O. scholen. .Wat de waarde van haar onderwijs betreft zij verwezen naar de waardeering, die haar diploma's genieten. (Zie boven) En al moge Uw schrijver met den Heer De Vries in onderwijsdeskundige klingen voorbeelden vinden van oppo sitie tegen het U.L.O., voorbeelden, ont leend aan het Middelbaar onderwijs, laat ik besluiten met een aanhaling van den Hoofdinspecteur van het lager onderwijs, Iden Heer Rienks, die zoowel bij! het Middelbaar onderwijs als bij het Lager onderwijs werkzaam geweest is„Mijn inwendige liefde is uitgegaan naar het voortgezet lager onderwijs, speciaal naar dat, hetwelk wij! nu al lang gewoon zijn liet M.U.L.O. te noemen." Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Het hocfd der NUTS-U.L.O. school te Waalwijk, J. van der WAL. IET 1 AUTO TE WATER~ Een der inzittenden verdronken. Woensdag is een luxe auto mety vier inzittenden ter hoegte van het booten- huis van Triton, onder Ouden Rijn bij Utrecht, in den Leidsehen Rijn gereden,. Dxie van hen kopden zich zelf in vei ligheid brengen; de vierde, de heer A. Ton, kon eerst verlost worden, nadat de kap van den wagen was stukgetrokken met behulp van een lier van een in de nabijheid liggend schipi. Personeel van den geneeskundigen dienst, heeft ruim een uur lang kunstmatige ademhaling toe gepast, doch deze pogingen mochten niet baten. ONDER EEN AUTO. Te Russum reed de 7-jarige Jan V. een hellende straat af, zonder goede rem men pp zijn rijwiel. De jongen viel en ge- schudding en verwondingen aan een been raakte onder een auto. Met een hersen schudding en verwondingen aan een been werd hij naar de Majella-stichting ge bracht. Zijn toestand baart zorg. KIND VERBRAND~ Dinsdagavond is het driejarig dochter tje van den heer Jentjes, uit de Nieuw- borgstraat te Venlo, met de kleeren in aanraking gekomen met een brandend pe- troleumtoestel. De kleertjes vatten vuur* en met brandwonden overdekt is het kin<$ naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar het aan de gevolgen is overleden. AUTO TEGEN EEN BOOM. Op den weg Lichtenvoorde—Barneveld is de vrachtauto van den koopman S. uit Lichtenvoorde, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden. De auto werd hierbij zwaai1 beschadigd. De chauffeur werd zwaar aan de borst gewond. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. MEISJE DOOR "SLEEPERSWAGEN DOODGEREDEN. Toen de 11-jarige H. Roukema, in de Rasestraat te Rotterdam op den zijkant van een sleeperswagen wilde springen* viel zij en kreeg het re ch terac h terviel over het hoofd. Het meisje werd zoo als de Liehtcourant reeds meldde per auto van den Geneeskundige Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, bij aankomst aldaar bleek zij reeds te zijn overleden. j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4