Tweede Blad ND. 4932 Vriidao12 Juil DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON BEZOEKT de Heusdensche Winkelweek, BEHOORENDE BIJ HET Een zegen voor de menschhetd. Béste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad- seis zijn: 1. Bij de letter „n". 2. Citroen. 3. De letter „E". 4. Horloge. En de nieuwe raadsels zijn: 3. Een keurig klein tonnetje, wit en rond, zonder hoepel of deksel of Land. Wat er in zit smaakt velen goed in den mond, het is zoo klein als een kinderhand. Als je 't ton netje breekt maakt je 't niet gauw meer heel. Al was je ook nog zoo knap. Doch heel erg is dat niet, want het kost niet zoo veel. En de inhoud is maar één groote hap. 2. Wie kan mij vertellen wat de lang ste visch is 3. Neem een tamelijk groote vogel, f doe er een medeklinker bij1, dan krijg je een adelijk persoon. OOM KAREL. HET GEHEIM VAN DEN BING. II. Den volgenden morgen vertrok de boer. Hij merkte niet, dat de ring verwisseld was en nam dus den verkeerden ring mee, dien de goudsmid in de plaats van den tooverring had gelegd. Maar nauwelijks was de boer uit het gezicht verdwenen, of de goudsmid sloot zorgvuldig alle ramen en deuren van zijn huis, liet de gordijnen zakken en deed de luiken voor de vensters aan den bin nenkant, nam den tooverring en sprak met bevenden stemIk wil honderddui zend goudstukken hebben. De goudsmid had de woorden nauwe lijks uitgesproken, of er gebeurde iets wonderlijks. Het begon plotseling in de donkere kamer goudstukken te regenen. De harde goudstukken vielen met groo te kracht op zijn hoofd en zijn lichaam. In een oogenblik zag- de valsche goud smid bont en blauw. Hij schreeuwde van pijn, maar niemand hoorde hem. Hij wil de naar de deur loopen, om de kamer uit te vluchten, maar de goudstukken vielen JULES MARY. 52 Daar zij ook Michel niet zag, meende zij, dat allen haar ontvloden. Zij verliet nu haar kamer en begaf zich omlaag. Op de trap voelde zij zich plotseling bij de hand nemen en achter haar lispte een zachte stem. Marie, Lieve Marie-Rosa. Zij keerde zich om en glimlachte. 't Was Gilberte, die haar toelachte en weende. Marie, zeide zij, ik heb u vergeven, omdat ik u begrepen hebheb hem lief, heb hem steeds lief.Gij laat hier een vriendin na, die u niet vergeten zal, die voor u zei pleiten O, Gilberte, wat zijt ge toch goed. Hoe gelukkig maakt ge me niet. Nog eenmaal omhelsden de beide jon ge meisjes elkaar, daarna verliet Ma rie-Rosa 't huis. Terwijl zij 't hek uitging, wierp ze nog een laatsten blik op 't huis, waar ze zocveel droefenis achtergelaten had en waar zij eenmaal meende, haar geluk te zullen vinden. Achter een der vensters werd een scha duw zichtbaar. 't Gordijn werd opgehe ven en Marie ontwaarde 't lieve gelaat van Gilberte, die haar glimlachend vaar wel knikte. ding wenschen, want we mogen maar één wenseh doen. Laten we dus eroed naden- den." Maar zijn vrouw zei dadelijk: La ten we een groot stuk land erbij wenschen. Wat zullen we dan veel koren hebben, en ga eens na, hoeveel geld dat wel zal opbrengen." „Nee", vond de beer. „Dat is niet de moeite waard. Want a's we g:ed ons best doen en hard werken, dan kunnen we het volgend jaar dat stuk land er misschien wel bij koopen. Nee, we moe ten wat anders bedenken." Zoo gezegd, zoo gedaan. Ze werkten hard en welgemoed, en de oogst werd overvloedig en bracht zooveel geld op, dat ze gemakkelijk het greote stuk land erbij konden koopen. Toen lachte de boer en zei: „Zie je nu wel? Nu hebben we het. land er bij. en even goed kunnen we toch nog onze wensch doen." der gunstigen toestand der financiën van daarvan. de gemeente, kunnen B. en W. geen Hiertoe wordt met algemeene stemmen vrijmoedigheid vinden de gevraagde sub- besloten. De rekening geeft aan in den Gewcaien- dienst Ontvangsten Uitgaven Batig slot In Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven Batig saldo f 9982.79 f 8783.01 f 1199.78 f 2382.521/2 72 f 1297.49r f 1085.03 Dan wordt aangewezen een commissie van onderzoek voor 'de Armen- en Ge- zóó bard neer en in zulk een dichte re gen, dat hij de deur niet kon bereiken. Het duurde niet lang, of hij was onder de goudstukken begraven. En nog maar steeds regende bet door. De vloer begon te kraken onder het gewicht van. de goud stukken. Eindelijk zakte de vloer in en al het goud viel met den goudsmid in den kelder. Dat maakte zulk een la waai, dat de buren kwamen kijken. Maar toen was het al te laai. De goudsmid was dood, En de buren zeiden tegen elkaar: Wat een vrek was hij. Hij liield zich altijd arm en kijk nu eens, wat een goud hij had. Hij kon er wel in zwemmen. Daarna namen zij allemaal net zooveel goudstukken mee, als zij dragen konden. En niemand was er, die over den goud smid treurde. De boer was ondertusschen vroolijk en welgemoed verder gegaan op weg naar huis. Hij zong den heelen weg een vroo lijk lied en toen hij thuis kwam, riep hij tot zijn vrouw: „Vrouw, nu is het ge daan met alle zorg. Nu zijn we rijk. We kunnen kiezen wat we maar willen, alleen moeten we oppassen, dat we het goede (nwonden V^leoN^u.Kv<<2.leo aren. Ictog verouderde beer». Wonden, cüe maar loiel" genezen 'iHgosJeenr» cAocws^sor nu eert^ AKkécS KI ooöter lociLse^ „Geen goud z.oo gc 't Gordijn bleef opgeheven zoolang als Marie-Rosa nog niet uit 't gezicht was. Te Parijs vond zij Laurens, die haar wachtte. De woning in de rue de Vintimille was nog niet verhuurd. Voorheen had Marie haar meubelen verkocht, toen zij bij de markiezin in betrekking trad. Den ge- heelen dag hield zij zich met de oude Martine, die verheugd was weer bij haar in dienst te mogen treden, bezig, haar woning te meubileeren. Den volgenden middag doorliep' zij ge heel Parijs, om haar oude leerlingen te rug te krijgen, of, indien deze reeds andere onderwijzeressen hadden, te ver zoeken, haar nieuwe lessen te bezorgen. Zij was dus weer aan 't noodlot, aan alle gevaren van Parijs blootgesteld. Dat was 't, wat Bertignolles gewild had. Hij was geslaagd. IV. De schranderheid der blinde. Op den morgen van dezen, voor elk zoo droeven dag, waarop Marie-Rosa uit No- gent was gejaagd, kwam er een bericht uit Parijs, waardoor de markiezin Fran- ?oise de Soulaimes en haar zoon, mar kies Michel de Soulaimes voor 't ge recht werden verzocht om de bijzonder heden van den moord mede te deelen. Reeds waren moeder en zc on verschei dene malen door den heer Chabert, den rechter van instructie ondervraagd. De moeder vooral, want de justitie had van haar willen te weten komen of zij zich nog iets herinnerde, dat hen op 't spoor van den moordenaar kon brengen, want hoewel Mirador achter slot zat, was de „Nou, dan weet ik wat anders", zei de vrouw, „laten we dan een koe en een paard erbij wenschen." „Ach kom",' zei de boer. „Dat is toch niet de moeite waard. Als we goed op passen kunnen we binnenkort wel een koe en een paard erbij koopen. En dan kunnen we bovendien nog onze wensch doen. Nee heusch, we moeten iets an ders bedenken, dat de moeite waard is." (Wordt vervolgd.) Vei volg raadsverslag 's GRAVEMOER. Ontvangen is een circulaire van den Commissaris der Koningin in Noordbra bant, inzake brandweervoorziening. Te 's Gravemoer zijn evenwel voldoende mid delen aanwezig, omreden op' de waterlei ding overal brandkranen zijn aangebracht, terwijl nog een brandspuit aanwezig is. Bovendien zijn in de Algemeene Poli tieverordening bepalingen aanwezig om trent liet schpuwmaken der schoorstee- nen van de woningen der ingezetenen, aan welke bepalingen goed de hand wordt gehouden. Een schrijven van Ged. Staten, inzake het rookverbod in autobussen. Waar dit onderwerp reeds aanhangig is gemaakt in de afd. Noordbrabant van Nederlaadsche Gemeenten, ten einde één en ander op te nemen bij provinciale verordening, zal den uitslag daarvan worden afgewacht. Ingekomen is het Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het Raads besluit van 6 Mei j.l. betreffende de wijziging der Gemeentebegrcoting 1928. Van de Oranjevereeniging van 's Gra vemoer is een verzoek gedaan aan het ge meentebestuur to<t het verleenen va*n een subsidie aan die vereeniging van f75.— uit de Gemeentekas voor het houden van volksfeesten. In verband met den min- sidie te verleenen. Het lid Van Willigen stelt na een breedvoerige bespreking voor f 37.50 sub sidie te verleenen. echter uitsluitend voor de kinderfeesten. Het tekort dat er dan nog is moet door de Oranjevereeniging zelf worden bijgelegd. Het voorstel van Van Willigen wordt door Mevr. Mille- naar-Loeff ondersteund. Het voorstel in stemming gebracht, wcxdt dit met algemeene stemmen aan genomen en zal dus aan de Oranjevereeni ging een subsidie beschikbaar worden ge steld van f 37.50. Ingekomen is het verslag, inzake de meentebegrooting 1930 en als zoodanig verrichtingen van den Warenkeurings- •werden aangewezen Mevr. Millenaar- dienst, gebied. Breda, over 1928. Te 's- j Loeff, rapportrice, met de heeren W. Ver- Gravemoer o.a. zijn genomen 30 monsters steeg en D. van Beek. comsumptiemelk, waarvan er één ondeug- Tot het schoonhouden van het Gemeen tehuis wordt met ingang van 1 Juli 1929 benoemd vrouw Hegblom, wonende in de Wilheïminalaan. De voorzitter bespreekt vervolgens een. schri.ven van de gemeente Dongen betref fende den aanleg van gas in de gemeen te 's Gravemoer. De gemeente Dongen ia bereid alhier gas te leveren tegen dezelf de tarieven als te Dongen en behoeft de gemeente geen garantie te stellen, mii^ er voldoende aansluitingen tot stand ko- tmen. Blijkens een ingesteld onderzoek kost een dagelijkseh maal warm eten voos 5 personen gemiddeld per week aan steen kolen f0.65 en aan eierkolen f0.75. Aan p-etroleum eveneens f0.75, terwijl aan gas dit bedrag daalt, tot ongeveer 50 a 60 cent. Het koken van 1 Liter water op gas kost nog geen halve cent. In het be- ook algemeen aanbevolen een ieder op lang der gemeente 's Gravemoer wordt dan: ook algemeen aanbevolen een ieder op te wekken het noodige in het werk te stel len, ten einde onze gemeente t.z.t. van gas te kunnen voorzien. Een voorstel van B. en W. om een Motor- en Rijwiel verordening in het le ven te roepen. Na eenige besprekingen wordt deze verordening aangenomen. Voorstel wijziging Algemeene Politie verordening. In deze verordening zal bij aanneming worden vastgesteld: De benaming van verschillende wegen, (zoo zal o.a. de Vaart veranderd wor den in Vaartweg; de z.g.n. Vaartsche Steeg in Julianalaan; de Molensteeg in Eromalaant je en de Tramstraat of Koppe- steeg in Wilheïminalaan. Als nieuwe verbodsbepalingen zouden O'.ra. de volgende worden opgenomen„Het' j is verboden in boomen of in palen, op delijk bleek te zijn. hekken, muren of afsluitingen te klimmen Een schrijven van het Bestuur der Chr. 0f achter op motorrijtuigen, rij,- of voer- L. scnool aangaande het bijzonder onder- j pypggri pe klimmen of te hangen, tenzij' wgs met het gemiddeld aantal leerlingen, men -wnaar is of zulks doet met diens dat naar den maatstaf volgens Art. 28 I aoedvinden In het Concertgebouw te Am sterdam is het Congres der In ternationale Kamer van Koop handel geopend. Een foto tijdens de openingszitting. die gehouden wordt van 24—31 Juli. recrire»,. toch nog niet geheel van zijn schuld oVériyiigd, slechts ernstige ver moedens rustten op hem, maar zóó, dat zij hem niet in vrijheid konden stellen. In 't kabinet van den heer Chabert had de markiezin niet alles medegedeeld. Zij had nog iets verzwegen. Gedurende een dezer ondervragingen had Chabert haar plotseling gevraagd Maar mevrouw, 't komt mij onwaar schijnlijk voor, da,t de moordenaar, ter wijl gij hem vastliieldt, niet gezegdheeft geen enkelen uitroep in zijn toorn, zijn ontroering geuit heeft. Dat zou een spoor hoe vaag 't ook ware, wezen, om ons op den juisten wreg te brengen. Raad pleegt uw geheugen eens, mevrouw. Ik behoef mijn geheugen niet te raad plegen, ik kan mij niets hiervan her inneren. V eet gij dan niets De man heeft niets gezegd, gaf zij met gebogen hoofd ten antwoord, bevende over dezen leugen. Zij wilde den naam van Laurens niet uitspreken, de vermoedens der justitie niet opwekken en daardoor de aandacht op hem richten. Hij was wel is waar onschuldig, zij had er immers de bewijzen van gehoord en gezien. Maar een ander dan zijn moeder of broeder kon hem voor schuldig houden. De tranen van Laurens zouden de rech ters niet zoo vertuigen, zooals zij' den markies en de blinde overtuigd hadden. La.urens zou verdacht werden. Tot dergelijke schande wilde zij geen hulp verleenen. Daarom zweeg zij en be waarde voor haar, voor Laurens, voor haar oudsten zoon, deze bijzonderheid waarop al hun hoop gericht wTas't vreemde accent van den onbekende, dat zij en 6de lid der L. O. Wet in het afgeloo- pen jaar als werkelijk schoolgaand be kend was en 101 bedroeg. Door B. en W. wordt de Gemeentereke ning ever het dienstjaar 1928 aangeboden. Gewonen Dienst: Inkomsten Uitgaven Batig saldo Kapitaaldienst Inkomsten Uitgaven f 35076.85 f 33974.25i/2 f 1102.591/2 Batig slot „Het is aan anderen dan de daartoe gerechtigden verboden zonder schriftelij,- ke vergunning van den gebruiker te loot- pen of zich te bevinden op eenig hooi- of weiland, gedurende de maanden No vember tot en met April. B Het is aan anderen dan de daartoe gerechtigden verboden bun niet uitvlie gend pluimgedierte te laten loopen op' hooi- gras- of weilanden." „Het is verboden vuren aan te leggen, te voeden of te onderhouden, anders dan in behoorlijke stookplaatsen. Brandende kaarsen of andere branden de voorwerpen te hebben in vliegers dfe worden- of zijn opgelaten in de lucht." Wethouder Verhagen en Mevr. Mille- naar-Loeff zagen liever, dat deze wijziging f 12.471/2 Deze rekening zal van 2 tot en met Juli a.s. op de secretarie ter lezing wor den neergelegd en is voor een ieder te-voorloopig werd aangehouden. Anderen gen betaling der ko-sten algemeen verkrijg- het nut daar niet van inziende, wordt baar. ook deze verordening aangenomen. Vastgesteld wordt de rekening van het Verder niemand meer het woord ver- Alg. Burg. Armfonds 1928. Deze rekening langende sluit de voorzitter op; de gebrui- is door de daarvoor ingestelde commissie, kelijke wijze deze vergadering, waarvan de heer Van Willigen rapporteur was, onderzocht. Omtrent dezer rekening zijn geen op- of aanmerkingen te ver nielden, aldus den rapporteur, mitsdien adviseert bij dan ook tot vaststelling tweemalen gehoord had. Maar de markiezin was te weinig ge woon om te liegen, zoodat Chabert haar vc crt ijgaande ontroering duidelijk ge waar werd. 't Was daarom, dat hij haar eerbiedig vroeg Niets mevrouw, niets? Neen. Dat is vreemd. Hij twijfelde. De markiezin bemerkte dit tot haar groote ongerustheid. Maar mevrouw, daar gij' uw zoon en u de onschuld van Mirador be strijdt, zegt mij dan tenminste, waarop deze overtuiging berust-als uw ver- medens op een ander rusten, is 't uw plicht, dit moet ik u doen opmerken, er de justitie van in kennis te stellen. Wij kunnen haar nergens mede in ken nis stellen, mijnheer. Onze overtuiging is gegrond. Maar wij kunnen op 't oo genblik geen naam tegenover dien van Mirador stellen, om zijn onschuld te be wijzen en daardoor een ander beschuldi gen. 't Is onmogelijk, tenminste op "t oo genblik, voegde zij er fluisterend aan toe. De rechter had 't echter verstaan. Op dit oogenblik, zegt geGij ziet 't, gij vermoedt iets Wat Spreek, Ik verz'oek 't u mevrouwik gebied 't u zelfs Zij schudde haar hoofd. Niets zeide zij ik kan u niets zeggen, omdat ik niets weet. Daarna verliet zij 't vertrek van den rechter van instructie. In de wachtka mer bevonden zich de markies, die even eens door Chabert opgeroepen was en Gilberte, die hem vergezeld had om haar grootmoeder naar Nogent terug te bren gen, indien Michel genoodzaakt was, bij! den rechter te blijyen. Onmiddellijk daarna trad de markies bij den rechter binnen. Kunt u me ook zeggen, mijnheer, vroeg hij, of gij mij lang op denkt te houden* verontschuldigt mijn vraag, die niet d>ojr ongeduldigheid gedaan is. Maar moet ik; mijn moeder verzoeken te wachten...,* of kan zij nu, reeds naar Nogent terug"- keeren 't Laatste zal voorzichtiger wezen. 1 Michel verliet 't vertrek. In de ka> iner der getuigen zaten Gilberte en de markiezin op een bank. Wacht maar niet op mij!, zeide Mi chel, 't zal geruimen tijd duren. Daarna begaf hij zich weer naar den rechter. De blinde verliet, op den arm van Gil- ticrte gesteund, langzaam de zaal, terwijl de portier eerbiedig de deur opende. Zwijgend daalden de beide vrouwen d,é lange steenen trap af. Toen zij op den boulevard aangekomen waren, zocht Gilberte een rijtuig, om haar naar 't station te brengen. Er was er geen. 't Weer was echter mooi en hoewel 't hevig koud en droog was, scheen de zon verkwikkend. Ik wil gaarne loopen, zeide de blinde; vandaag gevoel ik mij heel wel. Gij zult te vermoeid worden, moeder, O, zoo ver is 't niet. Zoo kwamen zij! bij' den schouwburg van Chatelet aan en wachtten, daar tot dat er een rijtuig voprbg zou komen. Langs hen öp 't breede trottoir lie pen de wandelaars heen en weder.. Geen enkel rijtuig was vrij. (Wordt vervolgd.); 1 Nieuwsblad Iedere lijder aan verzwakte nierenj die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, be hoort Foster's Rugpijn Nieren Pilfen te gebruiken, het middel, dat nieuwê kracht en energie aan tal van angstige nfferlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegeq voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan pro$teeren. Be gin nog heden met het gebrjïik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen./Merk op hoe uw gezondheid er door Verbetert. Hoe de rugpijn afneemt, hoe J&e pijn in uw ledematen en spieren verrrnndert, hoe spoe dig uw nier- en blaasstoornissen verdwij nen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer king niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Kom de aangetaste nieren te. hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd eji verrijkt wordt en het geheele gestel gevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd i/i modern ingerichte labora toria, worden noch bij1 de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen scha delijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 36 DOÖR (Adv. in Blokschrift) f 2598.751/2 f 2586.28

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5