ixhim UW ADRES jef o-Rtcf ier- Coertse "Voor de huisvrouw. OL is Vakkundige bediening. iLjrn- of HCinkhoesh ISiiiteiiland, Plaatselijk Nieuws Qcnou.wd.Ueid op d<a bord v/an Uw HET EEUWFEEST DER GRENADIERS EN JAGERS. Te Amsterdam wordt het Congres der Internationale Kamer van Koophandel gehouden. In dit verband een foto van den zetel van het secretariaat-generaal yan de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs. InzetDr. Alberto Pirelli, (Italië) president van de Internationale Kamer van Loophandel. Land- en Tuinbouwwereld VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. AANVARING. De admiraliteit te Londen deelt mede, dat de onderzeeër H. 47 tot zinken is ge bracht door den onderzeeër L 12. Van de H. 47 zjjn 2 opvarenden in het leven ge bleven. Van de L. 12 wordt 1 man ver mist. 0VERSTR00M1NGEN. In de districten Blagofejensk en Kapa- rofosk is de Amoer buiten haar oevers getreden. De Chineesehe stad Leng en vele Chineesehe dorpen zjjn overstroomd, waarbij talrijke menschen zijn verdronken. Bij de Russische stad Djalioeda zjjn Ijjkeo aangespoeld van verdronken Chineezen. DERTIEN PAARDEN VERBRAND. Zondagnacht tegen half drie brak in een der stallen van de renbaan Farmsen by Hamburg waarin een groot aantal renpaar den was ondergebracht, door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit. Het vuur, dat in den grooten voorraad fourage rijke lijk voedsel vond en doordat de bovenbouw van de stal uit hout bestond snel om zich heen greep, kon door de zeer spoedig aan wezige brandweer tot de vuurhaard beperkt worden. Het gelukte echter niet meer een van de in den stal ondergebrachte paarden te redden, zood 13 kostbare renpaarden in de vlammen omkwamen. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastgesteld. DE GIFTMENGSTER VEROORDEELD. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft de rechtbank te Panosova vonnis geveld in het proces tegen de 93-jarige gifmeng ster Anna Pistova, bijgenaamd Baba An- noeika. Zij werd wegens medeplichtigheid kleine bebandell* Het Heet met AKKer-s Abdijsiroop- (Adv. in Blokschrift) Afzonderlijke zitdagen ter bekoming van kostelooze Rijwielplaatjes. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijns te HEUSDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hjj in de maand JULI te zijnen kantore, Nieuwstraat 102, zal zitting houden tot het behandelen van aangiften ter bekoming van een kosteloos rjjwielmerk op de navolgende dagen Woensdag 17, Donderdag 18, Woensdag 24, Donderdag 25, Dins dag 30 en Woensdag 31 Juli, telkens van 5 tot 7 uur Jes i amiddags, Bavendien kan dageljjksch onder de ge wone kantooruren van 912 en 2—4 nog aangifte worden gedaan. TREINBOTSING. Zaterdagavond is te Regensburg een trein op een stilstaande locomotief gereden. De tender van de locomotief en de bagagewageD van den trein zyn ontspoord. De reizigers kregen zoo'n schok dat 27 hunner licht gewond zyn. EEN AARDBEVING IN CALIFORNIë. Te Los Angeles en te Longebeach is een aardbeving gevoeld, die 22 seconden duurde. Een uur later werd een nieuwe beving gevoeld. Te Santa Fé Springs moeten twee mannen en twee kinderen gewond zijn. 3 PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Op het golfterrein te Rosemount zjjn drie menschen door den bliksem gedood, die de punt trof van de parapluie, waaronder het drietal schuil gezocht had. EEN KRAAN OMGESLAGEN. Aan de Berljjnsche noodhaven is op een terrein van de Eisen und Stahl. A. G. Tbyssen een groote kraan omgeslagen. In zijn val trof het toestel een groep arbeiders waarvan twee gedood en twee zwaar ge wond werden. GASVERGIFTIGING. In een woning in het centrum van Ber- Ijjo zijn Zaterdag een 44 jarige weduwe en haar beide kinderen een meisje van 16 en een joDgen van 15 jaar door gasver giftiging om het leven gekomen. Demoeder schjjnt te hebben gemerkt dat gas uit de leiding ontsnapte, toen ze de kraan wilde dicht draaien viel ze zelf bedwelmd neer. Buren vonden in den loop van den dag de drie lyken. SLACHTOFFERS VAN HET BADEN. Te Grandhaven in Michigan zjjn 10 per sonen, die zich op de onafhankeljjkheids dag naar zee hadden begetea om daar koelte te zoeken, bjj het baden verdronken. aan 2 giftmoorden tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. De overige beklaagden kregen óf levenslang óf 8 jaar. De oude vrouw had tientallen jaren achtereen met haar vergiften sluipmoordenaarsdiensten be wezen aan erfenisjagers en andere onte vredenen. ANDEL'. Met het rjjden tan aardappelen naar Zuidbrabant zjjn de handelaars in vellen gang. De prijzen der nieuwe aardappelen zijn zeer laag te noemen en varieeren van f2.75 tot 3.per HL. NIEÜWEND1JK. VEEN. ZALTBOMMEL. Toen een eeuw geleden bij de verwik kelingen met België hoe langer hoe meer het hé-zwaar naar voren trad, dan Koning Willem I vreemde huurtroepen om zich heen had staan, werden op den 7den Juli 1829, op aandringen van den Prins van Oranje, in de plaats van de Zwit sers gesteld de Grenadiers en Jagers, ,©m zooals staat in het Koninklijk be sluit te dienen onder de oogen van den Koning, te Brussel en te 's Gravenhage. In het oprichtingsbesluit is voorts te lezen, dat de Grenadiers bestemd waren om steeds twee bataillons garnizoen te leveren voor de plaats waar de Koning verblijf hield; omtrent de Jagers wordt speciaal vermeld, dat de plaatsing daarbij als een onderscheiding moest worden op prijs gesteld. Er was natuurlijk heel wat werk te doen om de pas opgerichte korp sen geheel te organiseeren en vervolgens tot goedgeoefende troepen op te leiden. Op 29 Juli 1830 hield de Koning voor het eerst inspectie in de Maliebaan. Reeds spoedig daarop kregen de Grenadiers en Jagers, die te Brussel in garnizoen lagen, gelegenheid om hun goede eigenschappen te toonen. De troepen, die het negen da gen in de rumoerige stad uithielden, heb ben lowijzen gegeven van hun goede mi litaire eigenschappen. Op 22 September begon de opmarscth naar Brussel; er werd hevig gevochten, doch Prins Frederik, die nog steeds hoop had, dat de Zuidelijke Nederlanden voor Oranje behouden zou den blijven en daarom terugdeinsde om de stad te vernielen, trok tenslotte zijn krijgsmacht terug. De Tiendaagsche Veldtocht, ongetwij feld een der mooiste bladzijden uit de ge schiedenis der beide regimenten, gaf voor al den Jagers gelegenheid zich te onder scheiden. Toen op 19 April 1839 het verdrag met België geteekend werd, keer den de Grenadiers naar 's Gravenhage te rug, terwijl een deel der Jagers Breda als garnizoenplaats kreeg. Op 15 October 1843 Werden de beide regimenten Grenadiers en Jagers vereenigd tot één regiment, met 's Gravenhage als garnizoen. Het honderdjarig jubileum heeft in het gelieele land de belangstelling op de Gre nadiers en Jagers gevestigd, omdat deze keurkorpsen sedert hun oprichting steeds hun soldaten reoruteerden uit alle deelen des lands. Velen zullen tijdens het ju bileum hebben teruggedracht aan hun diensttijd in de Residentie, voor velen een onbezorgde periode in hun leven, met als ©enige onaangename herinnering het ver blijf in de vlak na den oorlog afgebrande, Oranjekazerne, de zoo onwaardige ver blijfplaats achter welker muren zoovee] leed is geleden. Het is nu eenmaal een feit, dat te weinig getracht is onze weer macht bij ons volk zoo populair te ma ken, zoodat zij algemeen werd gevoeld als ©en noodzakelijk onderdeel in het volks bestaan. Inzake huisvesting en kleeding werd de grootste schrielheid betracht; fla grante onbillijikheden als het niet als nog onderwerpen aan loting van de lich tingen, die ni den oorlogstijd zonder lo ting werden ingelijfd, werden nimmer on gedaan gemaakt. En het ligt voor de hand, dat bij' een „geurkorps" als de Grenadiers en Jagers in het officieren korps elementen kwamen, wier gebrek aan tact en soepelheid tegenover de onderge schikte aan de gedachte van het volksle ger nimmer ten goede is gekomen. Men heeft het in den oorlogstijd gezien vooral in de wijze, waarop het onderwijs aan de militairen werd tegengewerkt, onderwijs dat voor deze burgers in uniform een le vensbelang wasmen ziet het thans weer in de eenigszins onbeholpen regeling der herdenking, waarin men te weinig het valk zelf heeft willen betrekken. Dat is jammer, want het volk zelf toonde bij deze feestviering, nog altijd belangstel ling te hebben voor de weermacht en voor de paraatheid van ons leger. Wij Neder landers houden niet van overdadig mili tair op-treden, in ons hart is geen plaats vo,or leiders, die hun kracht zoeken in persoonlijk machtsvertoon. Maar wij heb ben wel liefde voor de weermacht, die wtaa-kt voor ons onafhankelijk volksbe staan, en als het moet zullen wij naar de grenzen snellen om dit te verdedigen. Moge er in dit opzicht veel veranderd sijn, wanneer de Grenadiers en Jagers voor de tweede maal hun eeuwfeest zul len vieren. Het gaat wel uiterst lang zaam, maar men beeft er een eeuw den tijd voor. KRUISBESSENGERECHTEN. Kruisbessenmoes. 1 K.G. groene kruis bessen. ong. 7 lepels suiker 1 lepel maizena of sago. BereidingOntdoe de kruisbessen van de steeltjes, wasoh ze en zet ze op met (ang. 1 d.L. water. Laat ze langzaam gaar Worden onder af en toe roeren, voeg de suiker toe en bind het moes met de aange maakte maizena. Zijn de schillen hard |Of d3 pitjes hinderlijk, zeef dan bet noes door een paardekaren zeef. Presen teer het koud. Kruisbessenjam (ongeveer 3 potjes). 1 K.G. onrijpe bessen iy2 pond suiker. Bereiding: Verwijder de steeltjes van <Ee kruisbessen, wasch ze en zet ze op met een klein beetje water in een pan met dikken bodem b.v. een braadpan. Breng ze langzaam aan de kook en voeg dan de suiker toe. Laat alles samen inkoken tot een dikke massa: een druppel op een koud bord afgekoeld mag niet meer uit vloeien. Wasoh in dien tusschentijd de jampotje af in warm soda water, spoel ze in warm water na en zet ze op een schoone doek omgekeerd neer, om uit te lekken. Vul de potjes met de warme jam,, glu.it ze af me^ vochtig perkament papier. Plak er een etiket op met ua.an> en datum. Bewaar deze jam op een koe le droge plaats. Heeft er zich een schim mellaagje gevormd, schep dit dan voor het gebruikt eraf, de jam is er niets minder om. Kruisbessen met oud brood in een scho teltje. 1 pond kruisbessen 8 sneedjes oud brood 4 lepels suiker 1 lepel sui ker 1 lepel kaneel 2 lepels boter. BereidingKook op de bekende wijze (zie boven) van de kruisbessen en de suiker moes. Besmeer de sneedjes brood (zonder korst) met boter. Leg in een vuurvastschoteltjes een laagje kruisbes- senmoes, daarop een laagje besmeerd brood, daarop weer het moes en als laat ste laag weer het besmeerde brood. Strooi hierover een lepel suiker, waaryde kaneel doorgeroerd is, leg hier en daar een klon tje boter en plaats het schoteltje in den oven om een bruin korstje te krijgen. Kruisbessenmoes kan bij wijze van com pete gegeven worden. Ook bij een mai- zenarand of griesmeelrand, men laat dan de bessen niet te gaar worden en schept ze uit het vocht, voordat dit bijgebonden wordt. Kruisbessenmoes bedekt met va nille vla is eveneens een smakelijk ge- recht. paard moest worden gedragen, loopt nu met een paar katrolletjes over een rail, die om de trekplaats is opgesteld. Dit heeft tegelijk tot voordeel, dat bij lang durige verriohtingsproeven de meneer mee kan rijden, doordat er een zitplaats op is bevestigd. Het is nu mogelijk gewor den met dit werktuig een onderzoek in te stellen le naar de maximum trek kracht uit den rusttoestand. Dit zou 3 achtereen kunnen plaatsvinden over de afstanden van 8 M. met een rusttijd van 5 minuten. Dit is niet alleen van belang met h>_t oog op de te halen trekkracht, maar ook om de willigheid tot trekken te toonen. In de 2e plaats kan een on derzoek ingesteld worden naar de maxi mum trekkracht gedurende bijv. 4 ronden van 50 M. De bedoeling daarvan is, de na- Het Doorzitten bij Wielrijden eX eerv door de Zon Verbrande Huid. vK^zacht en geneest men met Doos 30-60. Tubs 80 ct. Öty^poth. eo Drogisten EEN NIEUW ELEMENT IN DE PAAR DENFOKKERIJ? Het is wel eigenaardig, dat bij het keu ren der paarden voor het stamboek steeds nog alleen op het extérieur wordt gelet, terwijl bij de koeien de productie aan melk en botervet een ernstig woordje mee gaat spreken. Beide soorten dieren zijn toch productiedieren, alleen wat ze produ- ceeren is verschillend. Het paard levert kracht, de koe melk. Dat men bij 't paard de kracht, die het dier kan ont wikkelen nog niet laat meespreken bij 't beoordeelen van het dier, zal wel moe ten worden toegeschreven aan de groote moeilijkheid, die het op> juiste wijze be palen van de krachtsontwikkeling met zich brengt. Het gaat er niet alleen om, of een paard een zware vracht in bewe ging kan brengen, of dat- het een behoor lijke zware vracht langdurig voert kan trekken, of het zich na een groote krachtsinspanning spoedig herstelt, maar om al deze zaken te zaaien. In Amerika en ook in Duitsch- landjheeft men getracht met behulp van wagens voorzien van dynamometers de kracht der paarden te meten. Men heeft ze er laten trekken op een gladde, one ven en mulle weg. Maar steeds weer, voel de men, dat de juiste methode nog niet gevonden was, dat er steeds vragen over bleven te beantwoorden, dat men geen afdoende wijze had, de krachtsuitoefening vast te stellen. Deze schijnt thans gevonden te zijn in de remrosmalen van prof. Visser te Wageningen. Prof. Visser is toen uitge gaan van de gewone rosmolen, waarop hij een dynamometer bevestigde, om de trek kracht na te gaan. De boom der ros molen is 8 M. lang. In een bijgebouwtje is het mogelijk de rosmolen te remmen, door verschillende belasting. De demon stratie remrosmolen is bovendien voor zien van lange glazen cylinders, waarin gekleurd water. Hoe grooter de krachts ontwikkeling van het paard is, hoe hoo- ger het water in de buizen stijgt. Het is dan mogelijk voor de omstanders, om de uitgeoefende kracht direct af te lezen. Prof. Visser heeft op verschillende ten toonstellingen in ons land met dit werk tuig gedemonstreerd, o.a te Deventer, Enschede en Den Haag. Dit jaar is bij er ook mee in Keulen en Hamburg ge weest. In de Veldbode geeft hij een ver slag van zijn bevindingen. De remros molen is eenigszins veranderd. De 8 M. lange boom, die anders ten deele door het boctsing van het trekken van zware las ten over korten afstand, bijv. liet trekken van een zwaar beladen wagen bieten uit 't land of over een steile brug. In de 3de plaats kan een onderzoek plaats vinden naar longen- en hartwerking door bet paard met een trekkracht van 100 K.G. 30 ronden van 50 M. binnen den tijd van 15 minuten te laten afleggen. Daarbij wordt dan genoteerd hartslag en ademha ling voor het trekken, onmiddellijk er 'na en 15 en 30 minuten later. Wanneer dit onderzoek wordt ingesteld (in Hamburg en Keulen heeft men het ge demonstreerd) dan komt men vaak voor verrassende resultaten te staan. Bij de ge nomen proeven was bijv. een tweespan, Treu en Kastor, dat een maximum trek kracht van 625 K.G. elk leverde. VZe le verden over een afstand van 150 M. ruim 15 PK. arbeid, ruim voldoende dus om een steile brag met een flinke vracht (e passeeren. De meeste paarden leverdén meer dan 5 PK. of meer dan 10 PK. per span, terwijl bij de langdurige proef (1500 M. zonder rust) een trekkracht van 100 KG. gemakkelijk werd aangehouden, wat zeker wil zeggen, dat op stadsplaveisel 5000 KG. door een span paarden zonder bezwaar kan worden verplaatst. Geen wonder, dat Prof. Visser zegt, dat een span goede paarden in het stadsverkeer over niet te groote afstanden een zware concurrent blijft voor de motorvracht wagens. Zoowel Prof. Visser, als dr. van Rijn, die dit voorjaar promoveerde tot doctor in de veeartsnijkunde, op een proefschrift, waarin de resultaten der remrosmolen na der w er den bekeken, komt tot de oonclu- sie, dat in 't algemeen onze zware paar den een te langzame gang hebben. Zonder de animositeit tusschen de warm- en koudbleedfokkerij aan te wakkeren zeg gen beidende warmbloeds moeten ge fokt worden in de richting van meer uit houdingsvermogen, de koudbloeds in een snellereD gang, beiden met behoud van hun goede eigenschappen. Om daartoe te geraken zou prof. Visser willen, dat in fokcentra een remrosmolen werd opgesteld, opdat daar rustig de fok- paarden aan een krachtproef kunnen wor den onderworpen. De Duitschers hebben de gructe waarde ervan begrepen en prof. Visser"herhaaldelijk gevraagd, of zijn in strument te koop was. Inderdaad zal het in ons land die rich ting uitmoeten. En bij het keuren zal niet alleen meer gezien moeten worden naar de buitenkant van het dier, maar ook, naar wat het dier presteert voor de wa gen, hier voor de remrosmclen. De kracht- productie kan dan ook een duit in 't zakje doen, en daar gaat 't toch bij de paardenfokkerij maar om. S. O— O— —O O— —O"— Do-or de Fokvereen. „Verb© tering* zij ons deel" werd aangekocht de stam- boekstier Frans 22. Ingeschreven in het' Ned. Rundveestamboek onder No. 9963 S. Deze week werden aangevoerd gOOO eieren men besteedde f4,50 tot f4.98 pe^ 100 stuks. Den arbeider M. V. en mej. C. H. kwamen te vallen met gevolg dat hij en zij zicih zoodanig bezeerden dat geneeskundigen hulp moest worden in geroepen. i Op de laatst gehouden kerkeraads- ring werd besloten tot uitzending van een radio-kerkdienst. De politieverordening is aangevuld met een artikel dat geen eenden of gan zen in den Bermsloot te Kille los te laten loopen of zwemmen, alsmede dat 1 geen behanselpapier, matten of eenig an- 1 der vuil in den Bermsloot geworpen mag worden. Aan de Coöp. Zuivelfabriek „Alte- na" worden thans van ruim 160 lever anciers de melkkoeien geregeld gecon troleerd. Hetaantal koeien bedraagt ruim 1100. Er is een goede vooruitgang op dit gebied te constrateeren. Toch zijn. nog lang niet allen van het noodzakelijke» van de melkcontrole doordrongen. Deze getallen moeten dan ook minstens wor den verdubbelt. Door het uitwijken van een paai? bonden bad de koopman d. D. het on geluk tegen de ijzeren heining aan te rij den, met deauto nabij het café Z. De heining werd geheel in elkaar gedrukt. Naar we vernemen heeft het on derwijzend personeel der openbare school het voornemen deze maand met een 60- tal leerlingen een uitstapje te maken naar Amsterdam. Veiling van 9 Juli. Op de gehouden veiling werd besteed voori Aardbeien I 23—34 ct. per pond. Aardbeien II 15—18 ot. per pon<L Mad. Mat. 21—33 ct. per pond. Aanvoer aardbeien 17000 pond. Kersen 12—16 ct. per pond. Frambozen 31—34 ot. per pond. Roede bessen 1225 ct. per pond. j Doperwten 12 ot. per kilo. j Wagenaars 40 ot. per kilo. j j Bloemkool 12—18 ot. per stuk. Aardappelen 2i/2—4 ot. per kilo.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6