CONCERT Mr. Ik Jan Willem Schneider eenige kamers LETTERS ARTIKELEN draagt iedereen die belang stelt in goede kleeding voor billijken pr ij s, Omdat zij de meeste - voordeelen biedt- BEZOEKT onze Magazijnen. te GORINCÖEM. Laiidboiiwrubriek. RAVEN SWAAVs Denkt U om onze SPAARBON 5 O °lo WINST!!! Langendijk B 192-193-194. Plaatselijk Nieuws 1. Soliede. 3. Elegant. 2. Duurzaam. 4. Goedkoop. Een merkwaardig kali-proefveld. BAHLMANN GORINCBEM HET ADRES VOOR: Prima Veeren- en Kapokken Bedden Scherp concurreerende pi ijzen. HEUSDEN. Djor een solist en een kwartet der fanfare der H. Familie zal op 20 October te geven door de „HEUSDENSCHE FANFARE" ter gelegenheid van de opening der „Eerste Heusdensche Winkelweek" op DINSDAG 23 JULI 1929, des avonds om acht our, op de muziektent (Vischmarkt) Directeur de WelEd. Heer Joh. van Berkel uit Ammerzodeo. ^feestterrein een concert geven. Zeer zeker zullen velen van de schoone muziek dezer vereniging komen genieten. OUDHEUSDEN. zoekt rende HEUSDEN voor\aich en zijn gezin gedu- eenigk weken in Augustus te )UDHEUSDEN PROGRAMMA: 4. Les Amis Réunis, Pas Redoub'é, 2. La Montagnarde, Ouverture. 3. La Grotte des Féee, Fautaisie. 4. Levski, Pas-Redoublé. PAUZE. 5. Honteur Aux Basses, Pas-Redoublé. 6. Antigone, Ouverture. 7. l'Eglantine D'or, Fautaisie-Ouverture. 8. Waspiksche Festival-March, 9. Finale. a.s. deelgenomen worden aan het solisten en kwartetten-concours te Wagenberg bij Breda, uitgeschreven door de R. K. Har monie O. V. U. Bjj de Conservenfabriek is men op het oogenblik druk bezig met het inmaken van besseD, waarmede door verschillende personen een mooi daggeld wordt verdiend. De werkzaamheden zyn heel eenvoudig, een kind kan ze verrichten en het loon wat men inet eenig aanpakken kan verdienen bedraagt f 6.per dag. Sommige arbei ders was dit schynbaar niet voldoend», zjj verlangden 10 ets. per ton meer, wat neer komt op een verhooging van fl.50 per dag. De directie was niet bereid dit te geveD, waarop het werk werd neergelegd. Andere arbeiders werd evepwel opgedragen het werk te verrichten, zoodat toen de eerste arbeiders op hun eisch terugkwamen en genoegen wilden nemen mer het oufe loon, zij niet meer werden aangenomen en dus thans zonder werk loopen, de stakers werden stakkers. Het spreekwoord geldt ook hier, wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus. Op de voordracht-van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier komen voor de heeren 1. J. den Besten, Andel, 2. E. C. Beunis, 's Gravemoer. 3. J. L. Slootmaker, Kapel Avezaath. Op de lijst opgenomen in ons vorig nummer van de deelnemende winkeliers aan de winkelweek is door een vergissing vergeten de heer A. Baaijens, Botermarkt. Het getal deelnemers is dus niet 50, doch 51 winkeliers. De opening der winkelweek zal plaats hebben door den EdelAchtb. heer H. J. van Eggelen, op het bordes van het stadhuis, om half acht, Zooals uit achterstaande advertentie van het te houden concours blijkt, zal de zeer gunstig bekende Harmoniekapel »Gene- raai Karei van der Heyden uit Zaltbommel, Directeur de WelEd. heer J. J. Hermans uit 's Bosch Zondagavond 28 Juli op het met eenvoudig pension of kookge legenheid. Aanbiedingen liefst vódK Dinsdag aan Dr. SCHNEIDER ten kantore van Hubert Verhoeven te Heusden. AALBURG. Dinsdag, 23 Juli, des avonds om kwart voor zeven(0 T.)hoopt de heer Schoonderbeek Godsdienstonderwijzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. »A. K. C.c beeft invallers voorde dames Heistek en Dronkelaar, »Rood Witc heeft één invaller voor Steven. Nadat »Rood-Witc den tos gewonnen heeft, laat scheidsrechter Romjju beginnen. Rood-Witc is direct in den aanval maar heeft geen succes. Aan de andere zyde echter weet mej. L. Branger op fraaie wijze »A. K. C.c de leiding te geven 10. Direct hierop maakt »Rood-Witc gelijk 11. Na de vak verwisseling is »A. K. C.c door slecht middenvakspel in de minderheid, waardoor Rood-witc door flink aanvallen door Rob Wynbelt de leiding wist te nemen 21. Spoedig daarop zorgt Pellekaan voor den gelijkmaker 22. In deze stand komt de rust. Na de hervatting bleef de stryd aantrekkelijk. Beide partyeu zijn beurte lings aanval, maar door slecht schieten komt met 22 het einde. Een zoontje van den Heer v. d. M. alhier had het ongeluk, zoodanig van een fiets te geraken, dat hy zijn been brak, Dr. de Vries verleende geneeskundige hulp. Den heer Joh. Verlee alhier had het ongeluk tijdens zijne werkzaamheden een paal op zyn rug te krijgen, met 't gevolg dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ANDEL'. Bij het rietsryden verwondde de arbeider C. Kraaij zich zoodanig, dat hy zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. De prijs der aardappelen bedraagt alhier f 2 tot f 2.25 per H.L. De handel is zeer traag. Op Vrydag 28 dezer zullen de kinderen der Christelijke school een uit stapje maken naar Nymegen. CAPELLE. By het aan de R. H. B. S. te 's Bosch gehouden overgangsexamen werden o.m. bevorderd van de 2e naar de 3e BRENGEN U GELUK. Aan onderstaande personen werd een EXTRA CADEAU uitgereikt No. 623. B. de Graaf, Ammerstol. No. 625. A. de JoDg, Herwijoen. No. 624. M. Verrip8, Leerdam. No. 626. F. B. x, Rijswjjk. No. 627. J. de Bie, Sprang. De Vogelplaatjes züo, voor de Letters Margarine, los verkrijgbaar bij derfwinkelier, by aankoop van x/2 pond. Bij de andere Letters-Artikelen zijn de plaatjes bjjgepakt. klasse J. Michael en J. Verhoeven en vaD de 3e naar de 4e klasse D. de Bas. J.l. Woensdag maakten een aantal leerlingen uit de hoogste klasse der O. L. School in de Kom alhier en van die te Vrijhoeve Capelle, onder leiding van het onderwijzend personeel, een reisje naar Rotterdam, waar een bezoek werd gebracht aan het vliegveld Waalhaven, terwjjl na den middag den Haag en Scheveningen werd bezocht. Hoogst voldaan arriveerde het gezelschap des avonds met den trein van half tien weder ter plaatse. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Gist- en Spiritusfabiiek maakte een gezel schap bakkers uit deze en omliggende ge meenten j.l. Woensdag onder leiding van den heer K. Alblas een uitstapje naar Delft, waar de fabriek bezichtigd werd, terwijl hun door de directie een maaltijd werd aangeboden. J.l Zondag hield de postduivenver. »De Luchtvaartc, gevestigd in het café van M«j. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, gecombineerd met de by den heer J. v. Heeswyk te Kaatsheuvel geves tigde postduivenvereeu. een wedvlucht met jonge duiven van uit Lier met den volgenden uitslagH. Nellen, 1, 4, 17, 34, 38 Chr. v. Heeswijk, 2, 33 P. Snaphaan 3, 20, 39 S. Oerlemans, 5, 6, 47 C. Con- stanje, 7, 19 M. Donders, 8, 24, 28, 31 H. Dekkers, 9, 10 H. v. Kampen, 11, 46; L. Heurter, 12, 21, 25; P. v. d. Velden, 13 H. Vos, 14, 26 J. v. Engelen, 15, 42J. Spierings, 16, 23, 29, 37 W. Oomens, 18, 27 L. v. d Schans. 22 P. Nieuwenhuizen, 30, 35 M. Mesch, 32 G. Vos, 36, 45A. Versteeg, 40M. Verduyn, 41 A. Schaafstra, 42 en A. Zwart, 43. _>N GENDEREN. Begunstigd door het echte hooiweer, nadert de hooibouw zijn einde. Hoewel de kwaliteit van het hooi uitstekend is, de kwantiteit is beneden het middelmatige. Gevolg is weinig winterprovisie voor het vee, tenzij bet weer spoedig keert en door overvloedige regenval de achterstand van het grasgewas wordt ingehaald en er nog nagras voor hooi of inkuilen kan gewonnen worden. In de hoop hierop strooien som mige boeren nogal stikstofmeststoffen op het grasland. Ook weidegras is er byzonder weinig. HERPT. Dat Herpt een kruisbooggezelschap heeft onder den naam van >AI doende leert menc dat weet, mag men gerust zeggen, reeds iedereen, dat dit gezelschap op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli a.s. een groot nationaal concours heeft uitge schreven, heeft 't zelf genoeg publiciteit aangegeven, doch dat dit gezelschap in de plaats zelf zoo gezien ;s, dat is nog niet zoo algemeen bekend, doch daar geeft dit concours blyken van. Men behoeft de groote plakkaten vau het concours maar te lezen hoe de plaatselijke vereenigingen en vele particulieren die der vereeniging goed gezind zijn, blyken van hun belang stelling voor deze vereeniging en steun voor dit concours hebben gegeven, want niet minder dan zes gouden medailles zijn voor dit concours geschonken, afgezien nog van de vele prachtige lauwerkransen en flinke geldpryzen die »A1 doende leert menc kan uitloven. Zelf steunt zij alle concoursen bijna die gegeven worden, geen wonder, dat ook by haar vele vereenigingen zullen deelnemen, men behoeft in den tuin van J. A. Ver- X. Het blijkt mij meer en meer, dat of schoon in de kleibouwstreek van cds gewest al heel wat kali wordt gebruikt, er toch nog een aanstal boenen en gar- deniers zijn, die de beteekenis van de kali voor onzen intensieven landbouw niet of nietvoldoende inzien, zoodat zij of het gebruik van kali op kleigrond ge heel achterwege laten, of wel deze mest stof in te geringe hoeveelheid uitstrooien. Zoo is de aanvang van een artikel uit de Leeuwarder Courant en het slaat zco geheel op. onze toestanden dat wij het voor onze lezers nuttig achtten bedoeld artikel hier weer te geven. De schrijver vervolgt danEen merk waardig voorbeeld van. den nadeeligen in vloed van het weglaten der kali op den stand van het aardappelgewas levert het proefveld van den Heer S. Beimers te Hijum. Dit is aangelegd op zWaren klei grond en bevindt zich op eenigen afstand aan den oostkant van den weg Hij urn- Ha lluni. Volgens verklaring van den proef nemer was op dit stuk land nog nooit kali gebruikt. Het proefveld bestaat uit drie deelen- perceelen, die alle krachtig bemest zijn met superfosfaat en zwavelzure-ammoni- ak. Het middelste perceel heeft geen kali ontvangen, het westelijk perceel is be mest met patent-kali naar 1200 KG per HA. en het oostelijk perceel met patent kali naar 600 KG. Verbouwd wordt op dit proefveld een nieuwe aardappelvarie- fceit, die door den proefnemer zelf is aangekweekt en waaraan hij den naam van Mato heeft gegeven. Op 29 Juni heb ik in gezelschap van de heeren Muntinga uit Zwolle en Stien- stra uit Leeuwarden een bezoek aan dit proefveld gebracht. Biji de eerste beschou wing stonden wij! eigenlijk paf van de sterke working die de kali hier had ver toond. Op het perceel zonder kali hadden de aardappels, zooals bij1 kaligebrek ge regeld het geval is een donkerder kleur. De planten waren veel zwakker ontwik keld en men kon nog gemakkelijk door de rijen heenzien. Behalve door de veel krachtiger ontwikkeling der aardappelen die met 1200 K.G. patentkali waren be mest, onderscheidde dit perceel zich ook daardoor, dat de grond reeds geheel be zet was. Van het perceel met 600 KG. patentkali kan hetzelfde worden gezegd, met dit verschil, dat de ontwikkeling minder krachtig en de bezetting minder dicht wlas. Onze verbazing over de zeer sterke wer king der kali was zoo groot, dat al heel spoedig na de beschouwing de vraag over onze lippen kwam. „Wat is hier gebeurd?" Zooais te verwachten was, kon de proef nemer daarop geen ander antwoord ge ven dan dat de meststoffen waren uit gestrooid volgens de gegeven voorschrif ten. Hij kon gelukkig ook nog wat meer doen, namelijk ons verwijzen naar het overige gedeelte van het perceel aard appels. Vlak naast het proefveld stond een akker Munstersche en daarnaast een aantal akkers Wetten. Ook deze aardap pels hadden geen kali in de bemesting gekregen en de achterlijke stand daarvan kwam geheel overeen met dien van het piroefveld-perceel zonder kali. Ik maak van het waa.rgenom.ene op dit proefveld opzettelijk melding, omdat, ik het geschikt acht om ieder, die nog niet voldoende overtuigd is van de nood zakelijkheid eener flinke kalibemesting bij de aardappelteelt, ook op kleigrond, van de dwalingen zijns weegs te bekeeren. Dit proefveld bezien en de kali noodza kelijk achten, beteekent in mijn oog het zelfde. Het is gelegen in de z.g. „zwarte wou den". Men rijdt eerst de reed op naar d eboerderij van den Heer A. Kooi onder Ballum en volge dan over eenigen* afstand de modderreed naar het oosten. Het proef veld ligt vlak aan den zuidkant van die reed. Voor hen, die dit proefveld willen be zoeken en belang stellen in de nieuwe variëteit, waarmee het is bepoot, laat ik daarover uog enkele opmerkingen vol gen. Zij is volgens mededeeling van den Heer Beimers gekweekt uit Roodspruitje als moeder en Borgers als vader. Het loof heeft eenige overeenkomst met dat van de Wet en ook de knol vorm lijkt daarop nogal, in het bijzonder wat betreft de diepe oogen. Bij de voorbereidende besprekingen van het prcvfveld bracht de Heer Bijmers deze nieuwe variëteit ter sprake. Door toe zending van een paar maaltjes kreeg ik gelegenheid deze aardappels te beproevén. De smaak was goed, de kleur flink geel als van de Wetten, terwijl ze wat min der stevig waren. Bij de beoordeeling van een nieuwe variëteit is altijd de noodige voorzichtigheid geraden. Daarom zal ik er niet meer van zeggen, dan dat zij', als ze zich verder goed houdt, misschien de Wet zal kunnen vervangen. Dit zou in zooverre van belang kunnen zijn, als de ze variëteit bij sommige aardappeleters hegal geliefd is, terwijl zij door vat baarheid voor wratziekte missohien met tertijd buiten de teelt zal vallen. WAAROM Onze Kleeding? BERGEIJK STUFEENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2