Tweede Blad No. 4S35 Vrijdag 26 Juli DE LENTEFEE Transpsreerm f voe" voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEZOEKT de Heusdensche Winkelweek, Kinderrubriek. Wi IP1 FEUILLETON Buitenland BEHOORENDE BIJ HET Het water waarschuwt U. die gehouden wordt van 24—31 Juli. ül Vóór het vertrek naar Londen hebben de Lord Majoor van Londen en zijn gezelschap een bezoek gebracht aan de diamant slijperij van de firma Asser te Amsterdam, waar de bezoekers een waardevolle collectie dia manten bewonderden. JULES MARY. Hij bedacht echter, dat hij dit aan (Wordt vervolgd,) Nieuwsblad Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scher pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid gel urine. Als gij leer groote of zeer kl hoeveelheden loost, als gij te vaak weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij op nierzwakte. En dat is ernstig er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op federe ze nuw, spier of weefsel van u\$f lichaam. Stel het niet uit neem ^Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Ver\v£arloozing kan ernstige gevolgen met zie^ brengen. Fos- ster's Pillen worden üf Holland sinds vele jaren gebruikt en^zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rjigpijn, spit, waterzuch tige zwellingen, rheumatiek en andere ge volgen van schadelijke stoffen, die bij trage werkingeer nieren in het bloed ach terblijven. Lgrit Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. HOE DOMME DORUS EEN PRINS WERD. L Heel. heel lang geleden, leefde er in een zeker dorp. niet ver hiervandaan, een j .ngetie, dat Dorus heette. Dat is na tuurlijk niets bijzonders. Want er zijn nog veel meer jongetjes en jongens die zoo heeten. Maar deze Dorus was toch geen gewoon kereltje. Hij was namelijk verschrikkelijk lui, en bovendien onge looflijk dom. Dat kan ook niet anders. Als je lui bent, dan leer je niet goed. En als je niet goed leert, dan blijf je dom. Dus nu begrijp jelui er zeker wel alles van. Teen .,Domme Dorus" (want zoo noemde iedereen in het dorp hem) van school kwam, was hij al vijftien jaar en hij was op school niet verder gekomen dan de derde klas. Ik hoef jelui zeker niet te zeggen, hoe dom hij dus toen hij thuiskwam, was alle melk na tuurlijk vermorst en de kan leeg. Lieve deugd nog-an-toe.", riep zijn moeder uit, ..wat ben je toch een domkop. Wie stopt er au melk en zijn zak? .Je had die kan op je hoofd moeten dragen. „Ja, moeder, een volgende keer zal ik het d_en.", antwoordde Domme Dorus. Toen hij nu op Donderdag den hee- len dag vobr den boer gewerkt had, kreeg hij een groote klomp boter als loon. Hij legde den klomp boter op zijn hoofd en wandelde naar huis. Nu scheen de zon nog tamelijk warm en zijn hoofd was heet van het werken, Zoodat ik je zeker niet hoef te vertellen, dat alle boter reeds lang gesmolten was, toen hij thuis kwam. En wat zag hij er uit. „Wel sapperloot.", riep zijn moeder loos, „Dorus wat ben je t-och een ezel. Je had die boter natuurlijk heel voorzichtig in je handen moeten dragen." „Een volgende keer zal ik het zeker belast was met het overbrengen van 8000 Mark, door twee mannen beroofd. Dezen liadden een heipaal over den weg gelegd, waardeer Hasse. die per motorfiets den weg afkwam, gedwongen was af te stap- pen. Onder bedreiging met een revolver dwongen de mannen hem het geld af te geven. TWIST. Zaterdagavond is er in het reserve- kwaitier te Casablanca een twist geweest tusschen militairen en inlandershier bij zijn 20 betrokkenen gewond, drie agen ten liepen lichte verwondingen op. Te middernacht was de rust weergekeerd. O ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Pont-oisé in Frankrijk wordt gemeld, dat een auto, waarin een uit 6 p>ersonen bestaande familie was gezeten, is veronge- lr kt. Twee personen werden gedood, de 4 ander „n werden zwaar gewond. 33 Be&te jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad- gels zijn 1. Beide liggen midden in „zee". 2. Een koffieboom. 3. Redder. En de nieuwe raadsels zijn: 1. ,Wat komt er twee keer in een ommezien, slechts één keer in een minuut, en geen enkele keer in een eeuw? 2. Wie kan mij zeggen, waarom wij allemaal 'savonds naar bed gaan? 3. Een vader had een eigen kind. En toch was dit kind geen eigen zoon van dien vader. Wie kan mij dit •wonderlijke geval uitleggen 4. Het hoort alleen van jou, en wordt toch door anderen veel meer ge bruikt dan door jezelf. Wat is dat wel? OOM KAREL. ..y m;: DOOR 56 Grj weet toch, dat de fabriek stilstaat. Dat hindert niet. Wij zullen de lieden Wel vinden, waarvan ik spreek. Wij zul len ze allen voorbij uw moeder laten gaan en met haar laten spreken. Ik heb er een voorgevoel van, dat die man veel j met uw broeder en moeder in aanraking komt, daar hij van uw particuliere leven zoo op de hoogte is. Dat heb ik ook gedacht. Welnu haast u dan, die lijst te krijgen. Laten wij voor vandaag dus eindigen.... Ik moet weer op mijn bureau wezen. In ieder geval ben ik altijd ter uwer be schikking, als ge iets belangrijks ver neemt of ontdekt. Des noods kunt gij mij dan des nachts opschellen; hier hebt jge mijn adresrue Daupkine 22. Gij moet dan maar drie keer hard achter elkaar schellen, dan weet ik, dat gij t zijt. Nu tot weerziens." De fabriek zou weldra den arbeid moe ten 3taken. De moord op Jactel was 't sein tot die Werkstaking geweest. De markiezin de Soulaimes had, om den doodelijken slag te ontwijken, die 't huis bedriegdede schorsing der betalingen en 't bankroet, alles op>geofferd, wat zij bezat. i 'L Was weinig helaas. wel was. Dorus moeder was heel arm en meest een boterham voor Dorus en haarzelf verdienen, door het goed van andere menschen te wasschen. En in plaats dat Dorus nu flink de handen uit de mouwen stak, oim te helpen het brood voor zijn moeder to verdienen, stak hij geen vinger uit en lag maar lui in de zen in den zomer, of zat bij het vuur in den winter. Hoe zijn moeder hem ook toesprak, het hielp niets. Hij bleef maar steeds even lui. Tot op een goe den dag zijn moeder tegen hem zei: „Hoor eens, Dorus, zóó gaat het- niet langer. Als je nu niet aan het werk gaat, en je kost gaat verdienen, dan kom je de deur niet meer in. En eten krijg ■je ook niet meer, goed begrepen Ga jij maar werken voor de kost. Dat geschiedde op een Maandagmor gen. Domme Dorus zag, dat het zijn moeder ernst was. Hij dacht dus lang na, wat vcor hem al iets heel bijzonders was, omdat hij gewoonlijk lag te slapen. En den volgenden dag ging hij naar een boer, en werkte daar den heelen dag. Behalve eten, kreeg hij 's avonds ook nog een kwartje als loon. Toen hij naar huis ging, stopte hij het kwartje niet in zijn zak, maar liep er den heelen weg mee in zijn hand. En toen hij over een beekje sprong, opende hij zijn hand, en zie het kwartje viel in het water en was meteen verdwenen. „Wat ben je toch een domkop", riep zijn moeder uit, toen hij thuiskwam en vertelde wat er gebeurd was, „wie loopt er nu met geld in zijn handen. Je had het in je zak moeten stoppen." „Ja, moeder, een volgende keer zal ik het doen", zei Domme Dorus. Den volgenden dag ging hij weer naar den hoer, en toen 's avonds het werk gedaan was, gaf de boer hem als loon een groote kan met melk. Domme Dorus stofte den kan melk in zijn zak en Haar kapitaal bestond uit honderddui zend franc, die gelukkig zoodanig be legd waren, dat zij onmiddellijk opge- ëischt konden worden. Michel had !t eerst wel niet willen aan nemen, maar de markiezin had 't hem bevolen. Bovendien vermocht dit kapitaal toch niets uit te richten. lederen dag ontmoette de markies op nieuw moeielijkheden, die bijna niet te overwinnen waren. f Bijna overal weigerde men hem crediet te verleenen. Nadat hij zijn" betalingen geregeld had, liet hij de arbeiders terugroepen; hij had hen weer een weinig geestdrift willen inboezemen, die zij voor eenige dagen geleden nog in de bloeiende fabriekszaak hadden, 't Was echter tevergeefs. De enkele bedreigingen, die op den morgen na den ramp geuit waren, na men toeals olie in 't vuur hadden zij zich verspreid. En door al die bedreigingen en ver wijten had Michel zijn vertrouwen, dat de arbeiders in hem stelden, verloren. Vooral twijfelde men aan zijn eerlijk heid. Wel is waar beschuldigde men hem niet van den moord op Jactel, maar men wist, dat er drie dagen van te voren meer dan 80.000 franc in de kas gestort waren, waarvan de markies 't gebruik geweigerd had mede te deelen. Die gebeurtenis was weldra bekend ge- Worden en zooals gewoonlijk had men er 't zijne bijgebracht. Zoo was 't vertrouwen in hem geschokt Michel kon niet meer weifelen. Van dag tct dag ging hij achteruit en wacht te hij 't oogenblik af, waarop de nood- doen, moeder", antwoordde Domme Do rus. (Wordt vervolgd.) ONTPLOFFING TE LONDEN. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in Doverstreet, een voorname wijk van Londen. Een deel van het trottoir werd 50 meter ver weg geslingerd. Drie personen werden gewond en de ruiten in den omtrek sprongen stuk. ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN. Te. .Boedapest is op bet ajtillerieschiet- terrein een granaat bij het laden van een houwitser ontploft. Een groot aantal personen werd ge troffen. Twee officieren en een kanannier zijn reeds aan hun wonden bezwTeken; i de overige zwaargewonden zijn naar het 1 hospitaal gebracht. Bij een onmiddellijk ingesteld onder zoek is reeds gebleken, dat de bediening van het stuk geschut geen schuld heeft. —O-" EEN BEROOVING. In Mecklenburg op< den weg van Kra kow naar Linstow, is zekere Hasse, die en andere tjd^spireerende lichaamsdeelen rryoët men behande len mat Purolpoéder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gtd. Bij Apoth. en Drogisten. EEN GOEDE VANGST. De politie te Leipzig heeft een 44-jari gen arbeider gearresteerd, die aan de bank van leening kostbaarheden wilde rpanden. Men bleek met een misdadiger te doen te hebben, die minstens 103 inbra ken had gepleegd. O MOEDIGE KNAAP. Te Steinau heeft een 7-jarige scholier een 4-jarig knaapje uit den Kinzig gered. Daar hij zelf niet kon zwemmen, gTeep' hij een zwemgordel, sprong het kind na en tracht het onder groote inspanning aai) den oever. SPOORWEGONGELUK. In den nacht van Zondag op Maandag is op het station van Gera de uit Berlijn komende trein naar München op een stilstaande locomotief geloopen. Een per sonenwagen ontspoorde en c.a, 20 per sonen werden licht, 2 zwaar gewond. O MOORDEN. In het plaatsje Brandenberg in Tirol is een dubbele roofmoord gepleegd, die groo te opwinding heeft veroorzaakt. De ge- pensionneerde school-directeur LudWig Hummel uip Hofstetten in Neder-Oosten rijk verfoeide daar met zijn vrouw in een pension. Zij maakten een wandeling en xugtten uit op een bank langs den weg. ngeveer tegen 7 uur werden uit het tosch drie schoten op hen gelost. De vrouw was onmiddellijk dood, terwijl de man zWaar gewond werd. Hij behield echter zijn bewustzijn en kon waar nemen, dat een jeugdig persoon met een geweer in de hand uit het bosch trad en de reeds overleden vrouw en hemzelf begon te ontdoen van alle sieraden en voorwerpen van waarde, die zij bij zich droegen. De heer Hummel was te zwak om zich te kunnen verdedigen of om zelfs om hulp te roepen. De moordenaar maak- lottige slag vallen zou. In 't begin had hij niet meer dan de helft van 't ka pitaal zijner moeder willen aanspreken, de laatste betaaldag had echter ook de rest van dit kapitaal verslonden. Alles wat slechts eenige waarde had, was te gelde gemaakt en als nu 't kre diet niet terugkwam, als 't vertrouwen niet terugkeerde, als God niet te hulp kwam, zou hij geheel geruïneerd wezen zou onverdiende schande hem treffen. J e schande, want de markies stelde zich reeds niet meer voor, die te ont wijken de commissaris had 't hem reeds medegedeeld, hij herinnerde zich die woor den nog en was er dus op voorbereid. Waartoe zou hij spreken? Waarom me- dedeelen, dat die wissels valsch waren, die wissels, die de schuld van alles wa ren? Waartoe zou 't dienen, mede te deelen, dat hij die wissels betaald had, daar hij gemeend had, daardoor zijn broe der te reddenzijn broeder, dien hij beschuldigd had. 't Ongeluk was gebeurd en was onher stelbaar. De boeken verklaarden 't gebruik dier som niet en de wissels die Michel wel licht hadden kunnen redden, als hij ze getcond had. die wissels bestonden niet meer. Om elk spoor der misdaad te verbergen waarvan hij zijn broeder destijds beschul digde had hij ze immers verbrand. Hij wist, dat ieder lid zijner familie zich voor hem zou opofferen, maar al len waren immers arm. Tot wien zou hij zich dus wenden? Tot Andreas de Soulaimes—Kernadec, die aan den oever van de zee woonde, van de opbrengst zijner visscherijen leven de, bijna even arm als een eenvoudig visscher Tot Sylvain d' Antraguesche Soulaimes, den scheepskapiteit of tot generaal de Soulaimes, zijn oom Beiden kwamen immers nauwelijks met hun soldij toe. Tot Lespérac d' Antraigues, den schermonderwijzer. Maar kon 't im mers ook niet. Hij stond dus geheel alleen. Toen de bestellingen verminderden, had hij ook 't aantal zijnerders verminderd. Maar hij voorzag den noodlottigen dag, waarop hij allen gedaan moest geven, dat hij zijn fabriek sluiten moest. Dan zou 't gedaan wezen. En terwijl hij wanhopig peinsde wie hem wellicht zou kunnen redden, was 't Laurens, die uitkomst bracht. De graaf had dien morgen, kort nadat hij opgestaan was, een schrijven van den volgenden inhoud van Bertignolles ont vangen „Als gij hedenavond niets beters aan de hand hebt, kom dan in de opera. Ik heb een loge voor „Axlésienne" afgehuurd. Ik geef er wel niet veel om, maar Jenny is er dol op. 't Zal bovendien een goe de gelegenheid wezen om met u over za ken te spreken, waarin gij belang zult stellen." Sedert geruimen tijd ontvlood Laurens elke gelegenheid om met Jenny samen te zijn. Zijn eerste gedachte, toen hij deze uit- nocdiging ontving, was dan ook, onder 't een of ander voorwendsel te bedan ken. Niet omdat hij vreesde, door de schoon heid van Jenny verleid te worden, maar omdat hij Rosa-Marie te innig liefhad, om aan anderen te denken. te zich uit de voeten en toen het ongeluk kige echtpaar door kennissen uit hun pen sion gevonden werd, kon hij zijn waarne mingen nog juist aan hen mededeelen. Korten tijd later overleed ook hij aan zijn verwondingen. De heer Hummel was 71 jaar oud; zijn vrouw 68 jaar. Gedurende een twist is de 57.-jarige arbeider Otto Uhli door zijn zoon met een laarzenknecht de schedel verbrijzeld. De man was op slag dood. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. De twist was ontstaan doordat de vader weigerde een deel van de meubelen zijner gestor ven vrouw aan den zoon af te staan; de zoon wenschto deze meubelen, teneinde een eigen huishouding te kunnen in richten. Bij Luzern word een 51-jarige vrouw met haar 5-jarig kleinzoontje overval len door een man, en met een bijl ge dood. Het kind werd in een schuur begra ven en de geheele woning is leeggeplun derd. De echtgenoot vond het lijk van zijn vrouw in de keuken. Dader bleek te zijn een 24-jarige slager te Luzernbijl is gear resteerd. Den 3den Maart is een korporaal van de rijks weer te Schwedt aan den Oder, ver moord. Dé verdenking viel op 4 arbeiders en dezen zijn gearresteerd. De kroongetui ge was de zoon van een herbergier, die on der eede verklaarde te hebben gezien hoé de korporaal werd vermoord. Niet de 4 ar beiders docih "VVieke, zoo heette de kroon getuige blijkt- nu zelf de moordenaar te zijTi. Hij heeft bekend de daad uit jaloezie te hebben gepleegd. Op den straatweg bij Billingen (Saarge- bied) werd een koopman, Schmidt, door een smid zoodanig mishandeld, dat hij kort daarna in een ziekenhuis overleed. Waarschijnlijk heeft men met een Wraak neming te doen daar Schmidt in den Se- paratistentijd een be Langrijke rol heeft ge speeld. SLACHTOFFERS VAN HET ALPINISME. Bij het beklimmen van den M ont Blanc' z'ijn 3 touristen in een afgrond geval len. ERNSTIG ONGELUK MET EEN AUTOCAR, In het Engelsche graafschap York is! in den nacht een 36 persoons autocar, door dat, de chauffeur bij het nemen van een steile helling de macht over zijn wagen verloor, met groote snelheid tegen een. stcenen muur opgeloopen. De wagen liep door den muur en sloeg1 over den kop». Van de inzittenden werden er 2 direct giedoj d, en 6 levensgevaarlijk gewond. ÈeD Jh-unner is later nog bezweken EEN VOORDEELIG ZAAKJE. In de aangelegenheid der in beslag ge nomen bedwelmende middelen, te Parijs waarbij de vroegere gezant van Afghani stan was betrokken, verneemt de Ma- tin, dat het ontdekte transport reeds de twöalfde zending was en dat de ge zant bij de geheele zaak in totaal 6.500.000 francs heeft verdiend. O AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op> een spoorwegovergang te Dayton is een auto, waarin zich 7 personen be vonden, door een sneltrein gegrepen. Al le 7 inzittenden werden op slag gedO|0(d. —o BOOT OMGESLAGEN. Uit Lahore (Britsch Indië) wordt ge meld, dat op. de Ghenabrivier bij Chi- nio in de Penjab in noordelijk Voor-Indië een boet, waarin 100 personen waren gezeten, in een wervelwind raakte en omsloeg. Van de inzittenden konden slechts 35 worden gered. De overige 65 worden vermist en moeten als verdron ken worden beschouwd. Er wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Bertignolles verplicht was. Van hem had hij nog steeds diensten en bewijzen van toewijding ontvangen. Hij begaf er zich dus heen. Toen hij de loge binnentrad, "was 't tweede bedrijf reeds begonnen. Jenny wendde zich met een trillenden glimlach tot hem toe. Zij had hein niet te ruggezien sinds zij hem die roos als: liefdebode overhandigd had, sedert den dag, waarop zij' hem tct haar vader had hcoren zeggen., dat hij haar, Jenny, nooit lief zou hebben omdat, hij een andere beminde. En haar vader had haar toen getro|Ost met de woorden: Hij bemint je, hij zal je huwen. Zij vertrouwde haar vader en had even eens vertrouwen in haar jeugdige schoon heid. Daarom had zij weer gehoopt, En na dit alles, was Laurens nu weer in de nabijheidwellicht had hij be rouw1 over zijn harde woorden, wellicht had de bloem, die zij hem geschonken had, voor haar gesproken, gezegd, hoe vurig zij hem liefhadhemj, Daarom was 't, dat zij' hem glimlachend, hoewel innerlijk zeer ontroerd, haar kleine gehandschoende hand toestak. Hij nam haar en drukte die tegen zijn lippen. Gedurende de pauze spraken Bertignol les en Laurens met elkaar. Ik heb vernomen, zeide Bertignolles, dat uw broeder zich opj dit oogenblik in een buitengemeen kritieken toestand be vindt. Helaas. Hij wordt van alle kanten bedreigd, niet waar?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5