I voor int Lint van Neusden en Altenajo Laaostraat en He Bonelerwaard Dit nummer Destsat uit 2 maden. DË LENTEFEE CONCERT FEUILLETON JULES MARY. DE UITVERKOOP Firma TH. VAX WIJCK W a a 1 w ij k BEGINT Zaterdag 3 Aug* Plaatselijk Nieuws Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4937. Woensdag 31 Juli 1929. Binnenland. T ^and van altena Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 57 van het Menbelmagazijn gewacht DE PHILIPSFABRIEKEN ONT SLAAN EEN GROOT AAN TAL COMMUNISTEN. Vrees voor aanslagen te Eindhoven. In verband met te vreezen com munistische aanslagen is Zondaga vond in Eindhoven een versterking van de marechaussée van 50 perso nen aangekomen. Zondagavond hebben drie auto's met in elk vier marechaussée's, door de stad gepatrouilleerd. De Philipsfabrieken, en naar ver luidt ook de gasfabriek, staan onder Dolitioneele bewaking. Bil verschil- ende hoofdemployé's der fa. Phi- ips is politie in huis gelegerd, in verband met dreigementen, dat op hoofdemployé's aanslagen gepleegd zouden worden. De Maasbode meldt, dat vorige week bij de N. V. Philips een groot getal communisten ontslagen is. Ook in het Philipsdorp was Maandagmor gen een groote politiemacht op de been. Nader vernemen we dat in ver band met mogelijke communistische agitaties op 1 Augustus a.s. de rijks politie te Eindhoven versterkt is. Deze maatregel is genomen om eventueele ongeregeldheden bij de in deze stad gevestigde groot-industrie ën te voorkomen. Er hebben zich tot heden geen on geregeldheden voorgedaan. Men meldt nog uit Eindhoven Maandagavond 10 uur is wederom een afdeeling militaire politie van 50 man in Eindhoven aangekomen. Ze begaf zich naar Tongelre. De Philipsfabrieken werden Maan dagavond door de gemeente-politie streng bewaakt. Op de gloeilampen fabriek, werd niet overgewerkt, op de glasfabriek wel. De controle bij de verschillende fabriekspoorten is buitengewoon scherp. De recherche oefent in de gehee le stad een zeer scherpen controle dienst uit. Ook op het binnenkomen van treinreizigers wordt nauwkeurig achtgeslagen. Dinsdag reed een militaire motor brigade, veertig man sterk, door de stad. Het is nog niet bekend, of deze brigade hier zal blijven gestati- onneerd. De politie laat hier niets los. De controle in de Philips-fabrieken wordt o-ok heden streng doorgevoerd, zoowel top de fabrieken als op de kantoren. Velen worden gefouilleerd en de arbeiders moeten hun indenti- teitskaarten vertoonen. Sluiting van de Heusdensche Winkelweek, „FANFARE DER H. FAMILIE" HEUSDEN. Als plaatselijke ver. mag wel worden vermeld dat de „Heusden sche Fanfare", Dir. den WelEd. Heer Joh. v. Berkel uit Ammerzoden pip| het j.l. alhier gehouden concours, een Eersten prijs in de 3de Afd. Fanfare, benevens een 2e Eereprijs verwierf wat betrof het aantal behaalde prin ten. Als we uit het in dit blad voor komend critisch verslag zien dat de ze vereeniging 32 punten boven het vereischte aantal ging, dan spreekt het voor zich ?elf, wanneer we zeg gen dat deze vereeniging in haar kwaliteit goede muziek maakte. Dat deze vereen, weer zoo'n succes heeft weten te behalen dankt zij in 't bijzonder aan haren eminenten Di recteur die zulke welgekozen num mers den leden toevertrouwde. Ook deze laatsten hebben weer ge daan wat in hun vermogen was. Gisteravond maakte deze vereen, een muzikale wandeling door de stad en werden Directeur en Leden door den Beschermheer der vereen., Mr. v. Ommeren op bijzondere wijze toe gesproken. Gisteren maakten de leden der Knapenvereen. „De Jonge Garde" lal- hier, een uitstapje naar Utrecht en omstreken. Het feest der H. Kindsheid zril heden Woensdag op de gebruikelij ke wijze worden gevierd. De stoet zal zich circa 9 uur vanuit de R. K. scholen naar de kerk begeven. De Heusdensche processie naar (Wordt vervolgd.) -- 7 u Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS EN VA- CANTIEKOLONIES. Het Centraal Genootschap heeft in zijn tien huizen op het oogenblik meer dan duizend kinderen in verpleging. In de 5 zee-koloniehuizen zijn alle plaatsen tot aan begin October geheel besproken. Bovendien wachten nog 80 kinderen tevergeefs op een plaatsje. In dv bosch-koloniehuizen zijn in Ve- lüwezoom en het Rivierhuis nog een een l>eperkt aantal plaatsen vrij in de Septembergroepen. Verder zijn ook daar alle plaatsen tot begin October ingenomen. BRANDEN. De boerderij te Koegras, gemeente Den Helder, bewoond door M. Gouwenberg is geheel afgebrand. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Verzekering dekt de schade. Groote uitgestrektheden bosch- en heide veld, gelegen tusschen Havelte en Wapser- veen, nabij de Hannebedden, behoorende aan verschillende eigenaren, zjjn door brand vernield. Te Hillegom is een felle brand uitge broken in een b|jna voltooid zijnde bloem- bollenschuur van de N.V. Hulsebosch aan de Leidschevaart. Kort na het ontdekken van den brand stond de geheele schuur in lichtelaaie en bleek dat aan blusschen niet te denken viel. De geheele schuur, waarin een groote partij dure bloembollen lag, is afgebrand. De brandweer bepaalde zich er toe de belendende perceelen nat te houden. De brand schijnt te z|jn ontstaan door een der brandende kachels, die voorloopig dienst deden, tot de centrale verwarming gereed zou zijn. De schade bedraagt pl.m. f 100.000 en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. —O— HET 80.0G0STE l r Vanwege de Nederl. Reisvereeniging wordt medegedeeld, dat de Vereen, haar 80.000ste lid heeft kunnen boeken. DOODGEDRUKT. Aan den Sluisjesdijk te Rotterdam werd een stoomketel vervoerd op een aanhang wagen, welke werd getrokken door een tractor, bestuurd door den 32 jarigen chauf feur A. Hoek. De ketel, die bestemd was voor de Kon. Ned. Benzine Maatschappij, moest in de fabriek aldaar gebracht worden, waartoe H. het geheel achteruitzette. Hier by is, toen de tractor dwars voor den aan hangwagen stond, een der tractorwielen DOOR no h. Ja, en zonder hoop op uitkomst. O, die toestand is toch zóó wanho pig niet. Hebt gij niemand, die u helpen kan wat duivelEen weinig hulp zal toch wel voldoende wezen. .Wij hebben niemand. Bertignolles legde zijn breede, verbrand de hand op de knie van den jongeling. En ik, zeide hij glimlachend, ik tel zeker niet mee hé En hij lachte, terwijl zijn geheele li chaam schudde. Gij1, mijnheer Beriignolles, gij Ja, ik, wat duivel. Is dat zoo ver wender lijk? Weet ge wek dat uwe ver wondering een beleediging voor mij is, mijn jongen? Werkelijk scheen hij vertoornd te Wezen. Gij stemt dus toe? Uit vriendschap voor u daar ik niet de eer heb, uw broeder te kennen ik stem toe, hem uit zijn benarden toestand te helpen, en ik verlang niets anders van u, dan nog heden uwe toestemming 'daarvoor te mogen ontvangen. O, mijnheer, gij redt mijn broeder, gij redt ons allen. Des te beter, des te beter; maar, zoo als je wel zult inzien, is dat zoo moeie- lijk niet en behoef je mij er dus niet in het zand gekomen, waardoor de aan hangwagen kantelde en de ketel op den tractor viel. H. werd zeer ernstig gewond en is op advies van Dr. Kranenburg naar het Ziekenhuis aan den CoolsiDgel vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij evenwel reeds te zjjn overleden, o— DOOR DEN TREIN GEGREPEN. De 75 jarige Kees Buis te Duivendrecht gaande naar het hooiland, is door een uit Abcoude komende trein gegrepen en on middellijk gedood. WORDT DE R. K!°VOLKSPARTIJ OP GEHEVEN Naar aan het xHbl.c wordt medegedeeld bestaat by mr. P. Arts, voorzitter van de R. K. Volkspartij, het voornemen op het binnenkort te houden congres een voorstel te doen tot opheffing zijner party. Zeil moet mr. Arts in ieder geval besloten zijn tot de R. K. Staatsparty terug te keeren. In hoeverre nu ook zyn heengaan uit de R. K. Volksparty algeheele verdwyning ten gevolge zal hebben, dient te worden afgewacht. O— GEEF MIJ EVEN f40 MEDE. De kruidenier J. K., wonende Breedestr. te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er, terwyl hjj zelf afwezig was, iemand bij zyn vrouw is gekomen, zeg gende»Geef me even f10 mee voor je man, hij heeft ze noodig«. De vrouw heeft het geld argeloos meegegeven, doch toen haar man thuis kwam, bleek, dat deze nergens van wist. Tevens heeft de han dige oplichter ook nog een fiets weten te bemachtigen van den los werkman J. ter L., die in een logement aan den Vogelenzang verblijf houdt. Van deze beide delicten wordt de koper slager L. B. verdacht. ERNSTIG VERG1FTIGINGSGEVAL. Twee kinderen overleden. Eenige dagen geleden waren de heer Zwart, technisch-installateur aan den Apo thekersdijk te Leiden en zijn gezin met een motorbootje naar de Kagerplassen ge gaan. By terugkeer te Leiden deden zich by de drie kinderen, een jongetje van 2 jaar en twee meisjes van 6 en 7 jaar, ernstige verschijnselen van vergiftiging voor. De kinderen werden in het Diaconessenhuis te - Leiden opgenomen, waar Zaterdag het jongetje en het oudste meisje aan de ge volgen zyu overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de oorzaak moet gezocht worden in het eten van vergiftige bessen, zoogenaamde Nacht schade, welke de kinderen op een weiland, waar zij eenigen tijd hadden vertoefd, hadden geplukt, De toestand van het jongste meisje was Zondag eenigszins vooruitgaande, zoodat men alle hoop heeft, haar in het leven te be houden. AUTO-ONGELUKEEN. Het 3-jarig zoontje van den heer D. te Lepelstraat werd bij het oversteken der straat door een autobus oaerreden en op slag gedood. Vrydagavond is nabij Schipluiden een auto van den heer Sonneveld uit Wasse naar in de Vlaardingervaart gereden. Me vrouw S., 3 kinderen en de chauffeur werden met groote moeite gered. De auto, die geheel onder water was verdwenen, is gelicht. EEN VROUW DOODGEVONDEN. De Schiedamschedyk te Rotterdam was Vrijdagmiddag in rep en roer op het ge rucht, dat op een der bovenverdiepingen een 23 jarige vrouw dood misschien wel vermoord op haar bed was gevon den. De politie had zich door verbreking van een deurslot met geweld toegang ver schaft en had ook werkelijk de vrouw dood op haar bed gevonden, doch een onder leiding van den inspecteur, den heer E. W. Reekman, onmiddellijk ingesteld nauw keurig onderzoek in de kamer wees uit dat bier met groote waarschijnlijkheid aan dood door hartverlamming of tengevolge van een beroerte moet gedacht worden. Er werd niets gevonden dat op een ge- weldadigen dood kon wijzen. Hoogstwaar schijnlijk is de vrouw reeds Donderdag overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, teneinde gerechtelijk geschouwd te worden. voor te bedanken. Laurens vatte zonder argwaan zyn han den en drukte die met alle kracht, uit ontroering. Toch kwam er een vage vrees bij hem op, fills een ver verwijderd voorgevoel van eenig gevaar, zoodat hij plotseling zonder na te denken, de vraag opperde En, mijnheer Bertignolles, dat alles zon der eenige voorwaarde? Bertignolles haalde ironisch zijn breede schouders op. Wat duivel, als ik maar een voorwaar de wist, dan zal ik ze je wel stellen. Ik bied u echter mijn beurs aan. Hoe veel is er noodig, opdat uw broeder zyn zaken verder kan drijven? Ik weet 't niet. Morgen zal hij 't u zelf 'ceter kunnen zeggen, als ge dan ze® gced zoudt willen wezen, zyn bezoek af te wachten. Neen, volstrekt niet. Haal mij af, dan zullen wij samen naar Nogent gaan. Zooals ge wilt, antwoordde Laurens ont roerd. 't Derde bedrijf begon, 't orkest begon 't voorstel der ouverture met eenige ak koorden, de drie slagen weerklonken. Doodsche stilte heerschte er plotseling. Terwyl Laurens de zaal rondkeek, ont moette hij de donkere cogen van Jen ny, waarin hij zoowel een verwijt als een liefkoor.ing las. Aan Laar heb ik de tusschenkomst van haar vader te danken, zeide hij tot zich zelf.aan haar, daar ben ik zeker van, dat mijn broeder de schande van een bankroet bespaard wordtaan haar, terwyl zij toch op mij niet kan hopen, daar zr weet, dat lieve meisje, dat ik een andeT bemin. En zijn oogen liet hij medelijdend, bijna DE OPGRAVING VAN COMENIUS' STOFFELIJK OVERSCHOT. De Tsjechische gezant heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken zyn dank betuigd voor de medewerking en hulp van de Nederlandsche Regeering en autoriteiten ondervonden by zijn bemoeiingen inzake het vaststellen van de laatste rustplaats van zijn grooten landgenoot J. A. Comenius. BROEDERTWIST?" By een ruzie tuRschen twee broeders, wonende aan den weg naar Voorst te Zutfen, is het tot handtastelijkheden ge komen, met het noodlottig gevolg dat de feeder op Jenny rusten. Waarom beminde zij hem? vroeg de graaf zich af. Daar zij schatrijk en schoon wes, kon zij immers iedereen gelukkig maken. En moest zij dan juist den eeni gen man liefhebben, die haar geen weder liefde schenken kon? 't Drama der „Arlésienne" ontknoopte zich voor hunne oogen, terwijl op dit oogenblik de scène der twee cudjes, Balt hazar en zijn moeder afgespeeld werd, die elkaar terugvinden na ongeveer veer tig jaar gescheiden te wezentoen zij jong waren, hadden zij elkaar innig lief gehad, zonder ooit hunne wederzijdscke liefde te uiten. Zoete muziek en prachtige ontroerende poëzie luisterden dat tooneel op en Jen ny, die met gevouwen handen over den rand der loge leunde, hoorde die woorden toe met tranen van ontroering in. hare oogen De oude, in herderspak gestoken, zeide: Hoe menigmaal zag ik, terwyl ik myn schaapjes hoedde, een licht vanuit uw venster schijnen, dat mij als 't ware toewenkte: Kom toch, zij is daar. En, als ik je je hond hoorde roepen, herkende ik je reeds van verre aan je grooten strooien hoed en moest ik mij bedwingen, niet op u tce te snellen. Eindelijk is die treurige verhouding ge ëindigd en kunnen wij ons zonder te biczen in 't gelaat zien,v Balthazar.. Benaude. Schaam je je niet, my te omhelzen nu ik oud en door zorgen gerimpeld ben O. Welnu omhels mij dan, brave man. Vijf tig jaar heb ik reeds op dien kus van je Groote tranen rolden uit de oogen van eene broer den ander zoodanig tegen het hoofd schopte, dat het slachtoffer bewuste loos neerviel en per auto naar het zieken huis vervoerd moest worden, waar voor zyn leven gevreesd wordt. Jenny. Zij scheen er zich niet over te schamen. Zij wischte ze niet eenmaal af. Nu zag zij Laurens aan. En de blik dien zij hem. toewierp scheen te zeggen. Hoert gij't? zij hebben hun leven door gebracht met over hun verloren liefde te weenen.Zult gij mij ook; ook't mijn geheele leven zoo weenen laten, ik, die u geluk aanbood, zonder ooit hopen te kun nen, dat uw hart verteedert Arm kind, mompelde de graaf. En terwijl hij zijn gelaat van Jenny af wendde, viel zijn blik op Bertignolles. Deze had zeer goed bemerkt, dat zijn dochter enkele gedeelten uit dat tooneel op zich zelf toepaste en terwyl hij een cogenblik zijn rol vergat, wierp hij een blik vol haat op Laurens. De jonge man sidderde ervan. Dat was niet de Bertignolles, dien hij kende den goedhartigen, onvermoei den man, die altijd gereed was, anderen een dienst te bewijzen, 't was een Ber tignollcs, dien hij nog nooit gezien had.... Onthutst staarde Laurens hem aan. Bertignolles bemerkte echter, dat men hem gadesloeg en plotseling verdween de harde trek van zijn gelaat, glimlachten zijn oogen weder. En terwyl hij langzaam met zijn hand over zijn gelaat streek, zei de hij schertsend Een aardig tooneel en mooie muziek, hé Ik begrijp er wel niet veel van, maar toch wekt 't myn belangstelling op.... Terwyl zij den schouwburg verlieten, zeide Jenny tot haar vader: Eerstdaags geven wy een feest. Hebt gij mynheer de Soulaimes reeds uitgenoo- digd. Glimlachend keek zij nu Laurens aan. ter gelegenheid der op heden Woensdagavond, 8 uur op de muziektent, (Vischmarkt) door de Directeur de heer W. van Heivoort nit Nieuwkuik. PROGRAMMA 4. Parys Brussel, Marche. 2. Antigone, Ouverture. 3. La Fee des Alpes, Fantaisie. 4. Marie Henriette, Ouverture. PAUZE. 5. Vieux Camerades, Marche. 6. Walram, Ouverture. 7. Donnau Wellen, Valse de Concert. 8. Finale. Na afloop van dit concert zal de fanfare nog een rondgang door de gemeente maken, waarbij het comité van de Winkelweek, het bestuur van Heusden's Belang en deel nemende winkeliers aan de winkelweek worden uitgenoodigd. Hij durfde niet te weigeren en de oo gen van Jenny drukten zulk een naive vreugde uit, dat hiji er ontroerd door werd. Bij 't afscheid zeide Bertignolles tot Laurens Ik heb niet vergeten, wat ik u beloofd heb.kom mij tegen twee uur halen, dan gaan wij samen naar Nogent. Jenny gaf hem de hand. Hij drukte die innig. Maar 't scheen dat de vingers van 't jonge meisje de hand van Laurens niet los konden laten. Langen tijd staarde hij haar nog na. Terwyl zij nog in 't rijtuig zaten, dat hen naar huis bracht, vroeg Bertignolles aan zijn dochter: Ben je gelukkig? Ja vader, omdat ik hem gezien heb. Denk je, dat hij1 je lief zal krijgen? Ik weet 't niet vader; 't scheen mij-, dat hij mij nog nooit zoo innig aangezien heeft, zoo lang en zoo teeder als heden avond. Moed en geduld. Binnen eenige dagen zal ik je zeker een goede tijding mee kunnen deelen Wat dan vader - Hé, begrijp je dat niet. Neen, ik durf 't niet. Binnen eenige dagen hoop ik je te kun nen zeggen: „Bereid je op je aanstaand huwelijk voor." Zij vleide haai lief kopje tegen de breede borst van Bertignolles. O, vader, vader, zeide zij, wilt gy me dan van vreugde doen sterven? Op 't oogenblik', dat 't rijtuig stilhield, vroeg Bertignolles haar: Heb je je vorige piano-onderwijzeres reeds weer teruggenomen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1