Tweede Blad No. 4037 Woensdag 31 Juli Jan Geertzen, 's-BOSCH, C. BÓUMAN - HEUSDEN -/ P. J. SCHETSELAAR „LEONARDO". J. Lambooy, Serewoutstr. 36, 's BOSCH. Belastingen .1. ELEKAN, Souvenirs van Mei I voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hótel Café Billard Druiven, Bananei Meloen* Tomaten, Pruimen. VOORRADIG prijzen 50 «n 60 cent F= L. J. VEERMAN Parlementair Overzicht. Plaatselijk tfieuws Rechtzaken Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. Sigarenfabriek van ouds bekend Verkrijgbaar bij Drietrompetterstraat BEHOORENDE BIJ HET Uit de parlementaire keuken —De iijdenshistorie der kabinetsformatie Een veteraan over de politieke sidua- tie Voorspelling en waarschuwing. Het is een deksels lastige taak, in deze dagen van wachten in arren moede, hce de kabinetsformatie er wordt af gebracht, om zich aan bespiegelingen om trent de aanstaande regeering te buiten te gaan. Elk oogenblik kan als het ware een decisie vallen al loopt het niet zoo hard, en heeft men de kans, met mos terd na den maaltijd te komen. Maar hoe dan ook het resultaat van de bemoeiingen van Jlir. Ruys moge zijn, feit is, dat hem een weinig benijdenswaardige taak werd opgelegd. En om nu op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn: slaagt Jhr. Ruys, de vrijt lauwe houding der betrok ken reohtsche partijen ten spijt, en is er dus heusch een kabinet „steunende op de reohtsche meerderheid", dan zal het een hachelijke ondernemnig blijken om het schipt van staat met deze cfficiersequi- page behoorlijk tusschen de parlementaire klippen door de manoeuvreeren, door de stormen van de begrootingsdagen van het na jaar heen. Er zijn er, die dan opnieuw een stranding van het schipi in de na jaarsstormen verwachten. Doch in ieder geval hebben we dan eenige maanden zij het in naam een heusch parlemen tair, coalitie-kabinet gehad. En de on derstelling is niet gewaagd, dat deze peri ode er-toe kan bijdragen, de heeren aan elkaar te doen gewennen en de verschil len wat te verzachten. En, als Jhr. Ruys dezer dagen mocht blijken niet geslaagd te zijn en de opdracht teruggeeft? Dan is de oorzaak, dat men het niet eens kon worden over een zuiver omlijnd ge meenschappelijk program. En dan ligt de toekomst en deze verwachting werd reeds weken geleden geuit in een éx- tra-parlementair kabinet, dat zich niet meer zoo angstvallig zal onthouden van onderwerpen, die geschilpunten vormen tusschen de rechtsche en linksche par tijen. We zijn al bij voorbaat getroost met dit extra-parlementaire kabinet. Want Üe „Nederlander" kwam ons vertellen, dat zco'n axtra-parlementair kabinet, dat steunt op een wisselende meerderheid in het parlement al naar den aard der on derwerpen die behandeld, worden, een héél degelijk en net parlementair kabinet is. Met niets „extra's" er aan. Want het heeft een parlementaire meerderheid, al varieert die met de verschillende wetsont- iwerpen en al zal die telkens opnieuw ge zocht moeten worden. Wat een moei zaam werkje is, doch dat aan energieke mannen wel kan gelukken. Dus: geslaagd of niet geslaagd, een extra-parlementair kabinet dat niet extra maar gewoon par lementair is (met wisselende meerderheid) schijnen we toch te krijgen. Hetzij over enkele maanden als het „rechtsche" ka binet schipbreuk lijdt, hetzij dadelijk, als Jhr. Ruys de opdracht zou teruggeven. De politieke situatie ligt er nu eenmaal toe. Waarom Krjfe, daarop gaf oud-minister dr. J. Th. do Visser het antwoord, toen hij, aan de uitnccdiging der journalisten gehoor ge vend, aan hun feestmaaltijd over staat kundige partgen sprak en parlementaire herinneringen ging ophalen. Dat was een goed idee van den Journalistenkring. Wij, ridders van de pen, zijn altijd, gewend in groeten ijver naar den berg der par lementaire wijsheid, de Kamer te gaan, om daar de woorden van gezag en kennis der honderd en vijftig mannen die het Ne- derlandsche volk vertegenwoordigen en dienen aan te hooren en op te teekenen. Maar nu zgn de 150 naar huis, of ba den „pootjes" (het is aan gegronde twij fel onderhevig, of het wel in overeenstem ming is met de parlementaire waardig heid om de onderdanen van een kamerlid „peetjes" te noemen.) of zitten ergens op een Alp lucht te happen of aan een vliet visch te verschalken. Dus vonden de journalisten het wijs, den berg der wijsheid tot hen te doen komen. Aldus sprak de grijze staatsman de Visser voor hen. Uitsluitend en alleen voor hen. Om hen te vertellen, waarom ons partijwe zen in Nederland aan zoc-veel moeilijk heden laboreert: wij misten de stevig historisch-geccnsolideerde partijformaties, omdat pas na de afscheiding van België met eigenlijke partijvorming begonnen kon worden. En dan de splijtzwam in ons land, de neiging om zich in allerlei kleine par tijtjes te verdeelen, ter nastreving van kleine materieele belangetjes, in stee van kleine grieven op zij te zetten en zich aaneen te sluiten voor één groot groeps- ideaal. In dat opzicht zou de praktijk ons zeker nog wel de noodige lesjes ge ven, voordat de massa ervan overtuigd zou zijn, dat het voor het welzijn van volk en staat noodig is, den splijtzwam uit te roeien. Dr. de Visser verwachtte dan ook niet, dat we reeds aan het einde van de snipperpartijtjes gekomen zijn. We zouden nog telkens voor ver rassingen op dit gebied komen te staan. Het gezonde partijwezen werd ook nog van andere zijde bedreigd. Mocht te ee- niger tijd en dr. de Visser vreesde ervoer in de r.k staatspartij en in de s.d.a.p. naar echt-Hollandschen aard, sq-litsing ontstaan, dan zou tegelijk het parlementaire stelsel den sterksten knak krijgen en onderling overleg om tot ge meenschappelijk accoord te komen, zoo goed als uitgesloten zijn. Ook het even redigheidsstelsel was in hooge mate be vorderlijk aan de versnippering. Zoo wordt dechaorwordt de chaos der partijen ver zaakt, het partijwezen in zijn gezonde kern bedreigd, de waardigheid van het- parle ment verminderd en ten slotte het re- geeren bemoeilijkt. Weinig aanlokkelijk toekomstbeeld. Waar we echter doorheen te bijten zullen hebben, om uit de ervaring wijsheid te putten. En verder kan men dr. de Vis- ser's betoog beschouwd als een niet- politiek getinte rede, wijl hij zich uit het actieve parlementaire leven terug trek opvatten als een waarschuwing, een welgemeende raad, waaraan de noo dige kracht werd bijgezet door de voor spelling. Immers, zijn bedoeling was niet neer te halen of gering te schatten, doch juist cm opi te heffen. Want hij eindigde Er is alle reden om met het oog op het hooge belang der staatkunde en ziende het peil waarop ons parlement als zoo danig nog steeds staat, ons in te spannen om de „public spirit" in ons volk zoo veel mogelijk opi te wekken om echt- nationale staatkunde mogelijk te maken en de national© eenheid verre boven de partijschap te verheffen POLITICUS. PROVINCIALE STATEN. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordbrabant van Vrijdag middag werd o.m. behandeld: het voor stel tot overneming met ingang van 1 Jan. 1930 in beheer en onderhoud van den kunstweg Vlijmen naar Heusden, n.l. 1140 M. in beheer en onderhoud bijl de ge meente Vlijmen, 5960 M. in beheer en on derhoud bijl de gemeente Hedikhuizen, 640 M. in beheer en onderhoud biji het water schap Herpt en het Herptsehe Veld en 622 M. in beheer en onderhoud biji de gemeente Heusden. Vlijmen moet een jaarlijksche vergoeding betalen van f296, in eens alk,t cpbaar met f 5920, Hedikhuizen moet een vergoeding ineens betalen van f 51200, de gemeente Heusden eene van f 3616, het waterscinap Herpt en Herptsehe Veld eene van f3720. Tevens doen zij afstand van het plantrecht. Dit voorstel werd aangenomen, waar bij de heer G. K. v. d. Ven een woord van dank tot Ged. Staten richtte- Voer stel tot vaststelling van het tarief voor het veer recht tusschen Gorinchem en de Werken en Sleeuwijk. (Voortaan za,l een enkelvoudig recht gelden van fO.lO voor volwassen en van f 0.05 voor kin deren) In verband met dit voorstel werden klachten geuit over den dienst van het veer; do leden DE WAARD en MR. VAN OMMEREN bepleiten het inleggen van een tweede boot in drukke tijden. Het werd cngewenscht geacht de tarieven voor drie jaar vast te stellen. De VOORZITTER verklaart, dat de te berde gebrachte klachten ter kennis van de gemeente Gorinchem zullen worden overgebracht. Spr. verdedigde de vaststelling van het tarief voor drie jaar. Het voorstel wjejrfll daarna z.h.s. aange nomen. Voorstel tot toekenning van eene pro vinciale bijdrage over 1929, 1930 en 1931 van telkens 37.5 pCt. der over die jaren te verleenen Rijksbijdragen in de herstel lingskosten van den toren der Ned. Herv. Kerk te Woudriohem. Het Rijk geeft elk van deze jaren f8000, de gemeente Woudrichem in to taal f 5000, de provincie dus over de drie jaren tezamen f 9000, wat opt voorstel der Comm. van Rapporteurs als een ma ximum wordt bepaald. De heer Kipp merkte over dit voorstel opt dat in de toekomst bij het verleenen van subsidies toch vooral eropt moet wor den toegezien, dat binnen een bepaalden tijd de restauratie moet zgn uitgevoerd. Het lid PUTMAN CRAMER meent, dat als een dergelijke eisch gesteld wordt aan de eene kerkelijke gemeenté hij ook moet gelden voor een andere. En dan is hij het er volkomen mee eens. De VOORZITTER erkent de wensche- lijkheid van het stellen van een eind- termijn. Deze zal echter aan den ruimen kant moeten zijn. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen Voorstel tot toekenning van eene bij- djrage voor 1929, groot f200. aan de vereeniging „Centraal Proeftuinbe- drrjf vcor Gorinchem en Omstreken". Ook dit voorstel werd z.h.s. aangeno men. In de Maandag 29 Juli j.l. gehoaden vergadering der Staten van Noordbrabant werd tot lid van het college van Gedep. Staten (vacature Ch. A. J. Freokeo) ge kozen de Heer A. Tb. van Rjjen met 32 van de 59 geldig uitgebrachte stemmen. Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd herbenoemd Mr. P. H. Loeff. Tot lid van de Commissie voor Water- schapsaangelegenheden (vacature Jhr. Mr. A. F. 0. van Sasse van Ysselt) werd be noemd de Heer Mr. J. C. A. M. van de Mortel en tot lid van de commissie, belast met de voorbereiding van de herziening der provinciale reglementen, (vacature Jhr. Mr. A. T, O. van Sasse van Ysselt) de heer J. J. Beliën. Aan het einde der vergadering richtte de Voorzitter zeer waardeerende woorden tot het lid Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt, benoemd tot lid der Eerste Kamer, die ge durende 29 jaren lid der Brabanteche Staten is geweest en thans de laatste vergadering had bijgewoond. Ook de Heer Mr. Loeff sprak den Heer van Sasse van Ysselt als oudste statenlid hartelijk toe, waarna de Heer van Sasse van Ysselt in welgekozen bewoordingen de sprekers bedankte voor hun woorden en de vergadering voor hare instemming daarmede. Vergadering van den raad der gemeente ZUILICHEM, op Donderdag 25 Juli n.m. half drie. De Burgemeester is met verlof, zoo dat Wethouder van Dalen als Voorzit ter fungeert. Met den Secretaris, zijn alle leden tegenwoordig, als de Voor zitter de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, opent. De notulen Worden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken. Goedkeuring dooi- Ged. St. van het raadselsluit tot het verleenen van erf pacht aan v. d. Linden, idem aan H. v. Herpt, idem tot aankoop van een per ceeltje grond, idem tot af- en overschrij ving der begrooting. Procesverbaal van kas opneming, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn f 6172.99. Al deze stukkeu Worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van J. W. v. d. Linden, pach ter van een. perceeltje grond, uitgerooid bosch, om de pocht van dit perceeltje dat met 31 December 1929 afloopi onder de zelfde voorwaarden en voor den zelfden prijs voor 6 jaren te willen verlengen. Adressant, die oud is, geeft te kennen, Rat hij dit jaar, het perceeltje extra heeft bemest, om er aardbeien op te gaan telen. De Voorzitter zegt dat de man oud is en B. en W. daarom het verzoek zouden willen inwilligen, hoewel het niet de gewoonte is, onderhands te verhuren. De lieer heer v. Veen zegt overtuigd te zijn dat het perceeltje bij publieke ver huring niet meer zal opi brengen, als het thans doet. De lieer Kanselaar heeft ook geen be zwaar het verzoek toe te staan het per ceeltje is den vorigen keer publiek ver pacht en het is niet te verwachten, dat het nu meer zal opbrengen. Wethouder van Brakel, wil bij uit zondering het verzoek wel toestaan hoe wel hij er anders geen gebruik van zou willen maken om dergelijke verzoeken in te willigen. Met algemeene stemmen wordt het ver zoek hierop ingewilligd. Verzoek ontheffing van schoolgeld over de kwartalen 3 eu 4 over 1928, wordt ingewilligd. Vaststelling aanvullingskohier Honden belasting. Wordt vastgesteld op een be drag van f 11.—Ontheffing van hun aanslag in de hondenbelasting wordt ver- verleend aan J. v. Tongerloo, J. H. v. Hees en J. v. Poederooijen. Aanbieding rekening 1928. Deze rekening die sluit met een ba tig saldo van f 3702.23 wordt in han den van eeu commissie gesteld, voor on derzoek als lid dezer commissie wor den aangewezen, de heeren Hooijkaas, v. Vugt en M. v. Brakel. Bij de rondvraag zegt de heer v. Veen dat het gemeentebestuur slechts vergun ning geeft om hooischelven twee meter uit den Kruin van den dijk te plaatsen terwijl de dijkstoel permissie geeft op 1 Meter, dit moet tot moeilijkheden aan leiding gaan geven. Spr. zou de bepa- fcialing in de politieverordening willen wijzigen. De Voorzitter zegt dat de verordening pas gewijzigd is, het gemeentebest., lieeft toezicht op het verkeer. Is het van oor deel, dat het verkeer wordt belemmerd, wanneer schelven slechts een meter uit den kruin van den dijk zgn geplaatst, dan moet het kunnen ingrijpen, ondervindt het j verkeer geen hinder, van plaatsing op 1 meter afstand dan kunnen B. en W. j ontheffing van deze bepaling verleenen. Misschien is het wel gewenscht dat het gemeentebestuur in overleg treedt met 1 den Di.'kstoel, om niet in conflict te ko- men. Daar verder niemand het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. AALBURG. Mej. G. van Wijk had het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor zij zich zeedanig bezeerde, dat de hulp van Dr. Van Gulik moest worden ingeroepen. De heer S. uit Veen had het ongeluk met zijn vrachtauto van den dijk te rij den, waardoor hij in zijn vaart een tele graafpaal meenam en een paar keer over den kep- tuimelde. Na met vereende krach ten den wagen op den dijk te hebben geholpen, werd deze met de hulp van een andere auto naar huis vervoerd. Per soonlijke engelukken hadden gelukkig niet plaats. CAPELLE. De piostduivenver. „De Luchtvaart", gevestigd bij Mej. Wed. A. v. d. Haart hield in combinatie met de Kaatsheuvel- sehe vereeniging „De getrouwe Duif" van uit Vilvoorden een wedvlucht met jonge duiven met den volgenden uitslag: A. Zwart, 1M. Donders, 2, 14, 35, 42; P. v. d. Velden, 3, 18; Corstanje, 4 22; Chr. v. Heeswijlk, 5,11,12; W. v. Best, 6, 10; A. v. Moergestel, 7; W. v. d. Vel den, 8, 32; P. Snapliaan, 9, 19, 24, 40; Adr. Versteeg1, 13, 29; G. Vos, 15, 44; M. Verduijn, 16 26; II. Dekkers, 17, 21, 30; Th. Lichtvoet, 20, 27, 33; A. Snap liaan, 23G. Donders, 25H. Netten, 28,43; H. Vos, 31; M. v. Engelen, 34; S. Oerlemans, 36J. Spierings, 37J. Treffers, 38G. de Beenis, 39 en M. Mesoh, 41. DOEVEREN. Het prow. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerken van Noordbrabant en Lim burg heeft aan ds. P. S. Pots alhier, om gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October. DRUNEN. 26 Juli. Op de heden alhier ge houden veiling werd besteed voor Zwarte bes3en 27|28J ct. per kilo. Roode bessen 19g22 ct. per kilo. Roode bessen II 1012 ct. per kilo Frambozen 47 ct. per kilo. Witte bessen 22 ct. per kilo. Aardbeien 2450 per kilo. Kruisbessen 318 ct. per kilo. Tomaten 610 ct. per kilo. Postelein 26 ct. per kilo. Wagenaars 46 ct. per kilo. Boterboonen 67 ct. per kilo. Dubbele Spercies 8J9J ct. per kilo. Stokprincessen 2238 ct. per kilo. Tuinboonen 4J 6 ct. per kilo. Aardappelen 2 5 ct. per kilo. Peren 5—15 ct. per kilo. Appelen 1225 ct. per kilo. Erwten 34| ct- per kilo. Krombekken 3 6| ct. per kilo. Kersen 848 ct. per kilo. Peulen 16 ct. per kilo. Juintjes 1823 ct. per kilo. Bloemkool J 9 per stuk. Spitskool 8 6 ct. stuk. Roode kool 615 per stuk. Savojjekool 27 ct. per stuk Komkommers 3 3£ per stuk. Komkommers wit 811 ct. per stuk. Meloenen 40 —75 ct. per stuk. Augurken Jct. per stuk. Perziken 314 ct. per stuk. Peen - 7 ct. per bos. Juin 1 3 ct. ptr bos. Kroten 12 ct. per bos. Snijbloemen 9 ct. per bos. Kipeieren 104 ct. per kilo. Eendeneieren 80 ct. per kilo. ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. 1NTERC. 436. As Reclamewagens speciaal tarief. Langendijk/187 GORINC&EM HET OUDSTE ADRB8. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraak van 24 Juli 1929. G. v. A. te Nederhemert, vernieling, f 3 of 1 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. M. v. P., Sprang Capeile, mishandeling, vrijspraak, Th. M. v. d. B„ Waspik, mishandeling drie weken gevangenisstraf. Th. M. v. d. B., Waspik, mishandeling, ambt. drie maanden gevangenisstraf. Rookt bet SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat (nabQ het Station.) ADVIEfif in alle belasting aangelegenheden, IN VULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. i 11 jj k e Conditiön. een groote sorteering j in zwarte- en gouden ljjst. Boekhandel - HEUSDEN. frienwsblad BEZOEKT VERSCHR I I I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5