Tweede Blad NO. 4938 DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON Laiidboiiwrubriek. Xampeerei iilndeiTiibrfek. De Wereld-Jamboree 1929. Van 30 Juli tot 13 Augustus wordt in Enge land het groote internati onale Padvinderskamp ge houden. Uit Holland gingen ruim 650 padvinders van Vlissingen naar Engeland, om er aan deel te nemen. Het vertrek van een troep padvinders van het Cen- traal-station te Amster dam. JULES MARY. Ter verzachting en^eneziog van (Wordt vervolgd.) BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad ik dat doen," antwoordde Domme Dorus. 's Maandagsmorgens ging hij nu naar een molenaar, dien hij hielp met het dragen van zakken graan en meel. De moelnaar was tevreden over hem. wan hij had werkelijk zijn best gedaan. Daarom gaf hij hem als belooning een ezel. Dom me Dorus was er natuurlijk blij mee, maar hij vond het toch wel moeilijk, om den ezel op zijn schouders te tillen. Doch na veel moeite gelukte het hem, én zweé- tend, hijgend en puffend ging hij op weg naar huis, met grauwtje op zijn schouders. Dat was natuurlijk een erg gek gezicht en iedereen die hem voorbij zag komen, barstte in schaterlachen uit. Nu weende er in de stad ook een ze- ker vorst, die een beeldschoone doch ter had. Deze prinses was echter doof stom en de geleerde professoren die zóó knap waren, dat ze h'et alfabet ach terste voren konden opzeggen, zonder zich één keer te vergissen, hadden verklaar Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. De letter „M". 2. Omdat het bed niet bij ons komt. 3. Het was een dochter. 4. Je naam. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Zoolang ik leef, eet ik; maar zoo dra ik begin te drinken, gaat mijn levenslichtje uit. Rara, wat ben ik? 2. In elk woord van een spreekwoord gooide ik^de letters door elkaar. Wie kan vinden, wat dat spreek woord was DINE EGDO LA ODGE 3. Ook nam ik een ander spreekwoord, en liet er alle klinkers uit, en zette er punten voor in de plaats. Wie kan dat spreekwoord invullen? „n g..d. b..r ,s b.t.r d.n ,..n v.r- r. vr..nd. OOM KAREL. HOE DOMME DORUS EEN PRINS WERD. II. Den volgenden dag ging Domme Do rus Lij een bakker werken. Maar de bak ker had niet veel aan hem, want brood ken is een vak, dat je eerst goed moet leeren. Dus 's avonds gaf de bakker hem niets anders voor loon dan een groo te zwarte kat. Zooals Domme Dorus zijn fcnoeder beloofd had, nam hij de kat .voorzichtig in zijn handen en begon hem naar huis te dragen. Maar de kat werd [wild en ikrabde hem zoo erg, dat hij hem liet loopen. Toen hij aan zijn moe der vertelde, hoe het kwam, dat hij zoo vol krabben zat, riep zijn moeder uit,,0, Dorus, ik heb nog nooit zoo'n ezel ge zien als jij' bent. Wie draagt er nu een kat in zijn handen? Je had hem aan een touwtje moeten doen en achter je aan trekken." „Dat zal ik een volgende keer doen, moeder," beloofde Domme Dorus welge moed. Toen hij den volgenden dag voor een slager den heelen dag teenderen had Stukgehakt, kreeg hij' des avonds tot loon een heerlijke vette kluif. Domme Do rus nam den kluif, bond er een touwtje aan en trok den kluif zoo achter zich aan, over de straat. Nu, je begrijpt ze ker wel, dat de kluif zóó vuil werd van 'de modder en het stof op straat, dat hij niet meer te eten was. En vlak bij huis kwam er een hongerige hond, die met één hap de kluif met touw en al .opslokte. „Gort met krentjes.", riep zijn moe der uit, toen ze dit verhaal hoorde, „hoe kom je er bij, de kluif aan een touwtje- mee te trekken? Als hij te zwaar was, had hem dan op' je schouder gedragen." j „Goed moeder, een volgende keer zal zuren ammoniek, kalkammonsalpeter, Leunasalpeter en Ureum. Deze -meststof- fen kunnen een vluggen nagroei op hooi en weiland geven. Ze bevorderen den j groei der beste grassen, onderdrukken daardoor onkruiden en minderwaardige grassen. De stikstofmeststoffen zetten het gras op hooi- en weiland tot een sterkere wor telvorming aan, bevorderen een dichte zode en beschutten daardoor den grond tegen uitdroging. Ze verdrijven harde grassen, grassen die weinig opleveren en onkruiden en verbeterd daardoor de gras- :."<le. Bij tijdig gebruik krijgt men hier eeneiwitrijk voerder, dat minder r u w v e- z e 1 bevat. De hoeveelheden welke men te gevén heeft zijn de volgende. Op weiland in den loop van den zomer 20D a 250 K.g. zwavelzuren ammoniak of kalkammonsal peter of evenveel stikstof in een der andere stikstofmeststoffen steeds directj stofbemesting, volgens de bovenaangege- ven sterkte, voor die landbouwers, die een gebrek aan booi voor den winter hebben; door de groote hoeveelheden gras, die na stikstofbemesting verkregen wor den. is het dikwijls heel goed mogelijk enkeie perceelen weiland in den voorzo mer voor hooiwinning te gebruiken, wel ke zonder een bemesting met stikstof zeker voor beweiding gebruikt zouden moeten worden. Ook in den door de Directie van den landbouw op 14 Juni gepubliceerden stand der landbouwgewassen, wordt me degedeeld dat er een groot verschil be staat ten gunste van het graslani dat doelmatig met gier of kunstmest bemest is, tegenover land dat ontemest geble ven is of slechts stalmest heeft ontvan gen. dat ze alleen, maar genezen kon, als ze lachte. Maar tot nu toe hadden zelfs de grappigste olowns de Prinses niet aam liet lachen kunnen maken. Nu gebeurde het heel toevallig, dat de schocne prinses met een treurig gezicht aan het ven ster zat, toen Domme Dorus puffend en bezweet voorbijkwam, met den luien ezel op zijn schouder. Dat was zóó'n kod dig gezicht, dat de prinses plotseling in een schaterlach uitbarstte en met een kon hooren en spreken. De vorst en de vorstin en iedereen in het heelé paleis waren dol blij en de koning liet Domme Dorus binnenroepen en hem kost bare kleeren geven, en een diamanten ring aan zijn vinger. En eenigen tijd later trouwde Domme Dorus met des choone Prinses. Ze gingen in een prachtig huis wonen en de moeder van Dorus kwam bij hen wonen en voortaan leefden ze blij en gelukkig. EINDE. DOOR 58 Neen, vader, nog niet. Ik heb alleen gisteren een brief van haar ontvangen, Waarin zij mij schreef, dat zij weer tot mijne beschikking wasmaar u weet im mers \ader, dat zij mij geschreven heeft? Neen, antwoordde hij verward. Woont zij nog altijd in de Rue de Vintimiele? Aan haar oude adres, ja. Wil je soms, dat ik morgenochtend eens naar haar heenga? Och vader, waarom zou u dat doen? Ik kan haar immers wel schrijven. Ja, maar ik wil liever naar haar toe. Ik stel belang in haar. Dan ga ik met u mee, vader. Neen, neen. i Waarom niet Dat hoeft niet, zeide Bertignolles op ruWen. Gced, vader, antwoordde Jenny ont hutst. Marie-Rosa had, zooals wij reeds ge zegd hebben, onmiddellijk na haar terug komst in Parijs, getracht haar vroegere leerlingen terug te krijgen. Eenige hadden reeds een nieuwe onderwijzers en wilden nu niet meer veranderen. Andere kwamen weer bij haar en brach ten ook nieuwe leerlingen mede. BEMESTING VAN GRASLAND IN DEN ZOMER. f De ervaring heeft geleerd, dat de na tuurlijke grasgroen op hooi- en weiland in den zomer sterk afneemt, dat op een overvlced van gras in het voorjaar dik wijls voedselgebrek volgt in de latere, daarop volgende maanden. Door in het voorjaar een deel van het weiland vroeg te maaien en wel zoodanig dat de verschillende perceelen achtereen volgens voor beweiding vrijkomen kan men eenigszins dit verschil in de be schikbare hoeveelheid voedsel verminde ren. Meer echter door het hooi- of wei land gedurende den geheelen zomer tel kens weer met stikstof te bemesten, zoo- dat het gras steeds weer tot nieuwen groei wordt aangezet. Die herhaalde be mesting met stikstof moet in den vorm van een gemakkelijk opneembare kunst meststof gegeven worden. En dan den ken wij in de eerste plaats aan zwavel Zij kon dus weer in haar dagelijksch onderhoud voorzien. Des morgens ging zij reeds vroeg uit. 's Middags bleef zij thuis. In dien tijd kon zij zich met haar huishouden be moeien. Op' dat oogenblik schreef zij Lau rens ook, daar dit een dagelijksche ge woonte van haar was geworden. Dikwijls gebeulde 't zelfs, clat Laurens des mid dags eenigen tijd bij haar doorbracht. Toen Bertignolles zich nu den mor- lgen na de opvoering, die hij bijgewoond had, tegen negen uur bij Marie-Rsa ver voegde, werd hem geantwoord, dat 't jonge meisje uit was en niet voor des middags terugkeerde. Dan kom ik van middag gaf hij ten antwoord. En waarlijk, des middags schelde hij opnieuw aan. Martine. geleidde hem in de eetkamer. Marie-Rosa ontving hem met een mengeling van onverklaarbaren ai- schuw en angst. Wat kwam de vader van Jenny, bij haar (doen? Martinne trad. verscheidene kee- ren achtereen de kamer binnen. Einde-, lijk fluisterde zij Marie-Rosa in 't oor: Ik heb een cotelette voer u gekocht, maar zal hem niet op< 't vuur zetten, voor dat die mijnheer weg is. Bertignolles had 't- gehoord en zeide glimlachend: 't Spijt mij, dat ik op dit oogenblik gekomen ben, maar stoor u niet aan»mq. Wij kunnen even goed met elkaar spre ken, terwijl gij eet. Wat is er van uw verlangen, mijn heer? Gij hebt aan mijn dochter geschreven, na het afweiden. Op1 hooiland na de eerste snede, ongeveer twee derdé van bovengenoemde hoeveelheid, in één gift direct na het inhalen of na het op rui ters zetten van het hooi. Hierdoor kan de naweide vlugger en langer door het vee gebruikt worden. VOOR. HET WINNEN VAN EEN SNEDE GRAS. Wanneer m3n in den zomer of herfst nog een snede gras wil winnen300 K.g. a 400 K.G. zwavelzu ren ammoniak of kalkammonsalpeter of evenveel stikstof in een der anlere stik stof nx ststoffen, direct nadat het per ceel vrijgekomen is. De uitgaven voor stikstofmeststoffen komen ip het weidebedrijf buitengewoon snel terug, daar reeds ongeveer een maand na de beweiding de hooge en gelijkmati ger opbrengsten aan gras, van de beste Kwaliteit, door het vee in grootere hoe veelheid melk worden omgezet; het geld, dat voor de meststoffen is uitgegeven, komt daarom snel en rentegevend te rug. Het kaalgeweide grasland groeit na een bemesting met bovengenoemde stik stofmeststoffen spoedig weer .aan, zoo- dat men het vee vaak kan omweiden en steeds jong, eiwitrijk gras beschik baar is. Om van dit waardevoller groen voer, en daarmee van de stikstofbemes ting liet meeste te kunnen p.rofiteeren, moet men het jonge, voedselrijke gras eerst door de meestgevende melkkoeien laten beweiden, om na eenige dagen de minder gevende melkkoeien te laten vol gen. Droogstaande koeien en jongvee, en zooncodig de veulens en paarden weiden dan de rest van het nog aanwezige gras af. Bijzondere beteekenis heeft ey^stik- stukgeloopen voeter^zadelpyu, zonne brand, ontveilingej^fmuggebeter), schrij nen en smettMToioet men steeds voor zien zyn vatf Ben doos of tubs Doos 30j^\tube 80 ct. PUROL ni^rwaar? Ja, mijnheer, om haar te vragen, of zij, wanneer er nog geen andere onder wijzeres was, mij terug wilde nemen. Gij kunt terugkomen, mejuffrouw. Ik dank u, mijnheer. Op' dezelfde uren a.ls vroeger? Daar zal ik met juffrouw Jenny eens over spreken. Gaarne zou ik van u willen weten, 'waarom gij ons verlaten hebt en ge durende twee maanden verdwenen waart. Vergeef mij mijn nieuwsgierigheid, 't Is omdat mijn dochter dit gaarne weten wilde. Ik begrijp u, en sta u toe mij dit te vragen. Dus? Ik was gezelschapsjuffrouw bij de mar kiezin de Soulaimes, die blind is, om haar kleindochter te vervangen, die wel dra huwen zal. Hebt u die betrekking dan verlaten 1 Ja, mijnheer zeide Marie-Rosa blozende. Zou ik de redenen hiervoor mogen we ten? Financieele omstandighedenhebben den markies de Soulaimes genoodzaakt, zijn uitgaven te verminderen't Hu welijk zijner dochter is nu uitgesteld en daarom was mijn hulp- bij de markie zin niet meer van noode. Is dit alles? t Ja, mijnheer, zeide zij bevreesd. Ik ben met de geldelijke verlegenheid van den markies bekend. Meer dan geldelijke verlegenheid mijn heer, geheele ruïne, ellende. O, ho, ellende, dat is zco'n overdreven woord. 't Is niet overdreven, mijnheer, 't is de WAT KAN THANS GEDAAN WORDEN OM VOEDERSCHAARSTE OP DE VEE HOUDERS-BEDRIJVEN TE VOORKO MEN? Elke veehouder kent de factoren, die van invloed zijn öp de gelijke resultaten van zijn bedrijf; waarvan een deel een gunstigen invloed uitoefent en een an dere groep de goede bedrijfsuitkomsten in gevaar brengt. Onder deze laatste zijn te rekenen een lage melkprijs, veeziekten en niet te ver geten, voederschaarste, die zoowel een gevolg kan zijn van een te grooten vee stapel als van een onvoldoenden grasgroei. Docr den ongewoon strengen winter, gevclgd door een betrekkelijk droog voor- jaai en voorzomer, bleef de grasgroei steeds beneden het middelmatige; eerst laat kon het vee in de weide, waar op vele plaatsen de grasgroei onvoldoende blief eU vele perceelen, die aanvankelijk voor hooiland waren bestemd, nog voor- geweid moesten worden. Door den, als gevolg hiervan, laten en minder goeden hooioogst, worden hooi-schaarste en ab normaal hcoge hooiprijzen in den ko menden winter gevreesd. Ook in het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 Juli, dat onder medewerking der Rijksland- L ouw-consulenten is samengesteld, naar gegevens verstrekt door de corresponden ten der Directie van den Landt ouw, wordt melding gemaakt van den slechten stand van het grasland. „Van het gras", aldus het verslag, „is tot nu toe weinig terecht gekomen: de flink met stikstof bemeste perceelen met goeden bodemtoestand onderscheiden zich in gunstigen zin". Men geve zich van dit feit tijdig goed rekenschap- en late niet na alle midde len aan te wenden, waardoor nog in den loop van dit seizoen overvloedig gras tot hooi of tot kuilvoeder kan worden verwerkt. Uit den aard der zaak is dit alleen mogelijk indien een of meer per ceelen grasland tijdelijk niet voor bewei ding gebruikt behoeven te worden. De waarheid. Die familie is toch groot. Zij; heeft toch vrienden. O, mijnheer, vriendenin 't ongeluk zijn zeldzaam. Er zijn de Soulaimes in 't Noorden, in Bretagne, overal. Die zijn arm. Iemand, die den naam van de Soulaimes draagt, mejuffrouw, kan toch huwen.... De markiezin heeft twee zoons.... Lau rens is jongIn dé verlegenheid waar in die familie nu is, is dit de eenige redding Huwen.LaurensMijnheer Lau rens huwen. Ja, is hij dit reeds? Neen, neen Zij was zeer bleek geworden, beefde en spande alle krachten in, haar zicht bare ontroering te bedwingen, die 4oor dat eene woord in haar ziel ontstaan was. Verschrikt angstig staarde zij Bertig nolles aan. Zij zag in hem den bren ger eener slechte tijding. Een oogenblik meende zij, dat die man 't geheim ha- rer liefde kende; weldra zag zij echter in, dat dit onmogelijk was. Hoe zou hij dat vernomen kunnen heb ben door wien? Laurens bewaarde dat zoete geheim immers op den bodem zij ner ziel. Bertignolles kende bovendien noch den markies, noch de markiezin de Soulaimes. Jenny wist weliswaar, dat Marie-Rosa beminde, maar den naam van den beminden jongeling had zij van ha re piano-onderwijzeres niet vernomen. Zij stelde zich dus gerust. Bertignolles sprak zonder bepaalde bedoeling van de familie de Soulaimes en 't mogelijke hu- vraag die de landbouwer dus op te los sen heeft is,jOp welke wijze kan een deel van het grasland vrij-gemaakt, wor den, opdat men een extra snede hooi of gras kan winnen". De middelen hier voor zijn: le. Het doelmatig beweiden. 2e. Een extra zomerbemesting met stikstof. 3e. Een combinatie van 1 en 2. Door toepassing van het eerste middel bereikt nien dat het beschikbare gras op de beste wijze benut wordtdat van het gras zoo weinig mogelijk verloren gaat of minderwaardig wordt en dat het wei land inderdaad geheel wordt beweid. Door te groote perceelen in twee of drie stuk ken te verdeelen krijgt men de beweiding beter in de hand, veel vee wordt op een kleiner perceel gehouden, gelijkmatiger woiden de perceelen afgegraasd en min der plekken zullen overblijven waar het gelegenheid heeft door te schieten en zg. bassen oud gras te vormen. Deze zg. geil- plekken worden door het vee minder graag afgeweid en zijn voor de beweiding goeddeels ongeschikt. Door verkleining der perceelen is het dus in het algemeen mogelijk meer vee op1 kleiner oppervlakte te houden en een perceel tijdelijk van de beweiding uit te schakelen en voor win ning van gras of hooi te bestemmen. Bossenvorming is ook bij de beste wij ze van beweiding niet te voorkomen; veel al wordt aanbevolen, de bessen direct na het kaalweiden af te maaien, veel beter lijkt het ons echter de bossen met met de zeis enkele dagen voor het vee de weide verlaat, af te maaien; schijnt de zon op' het afgemaaide gras, zoo wordt alles vaak geheel door het vee opgege ten, waardoor ook het gras van de bos sen tot zijn recht komt en de afgemaaide plekken spoedig aan den groei kunnen gaan. Ook een extra, zomerbemesting met stik stof wordt vaak aangeraden, waardoor de grasgroei vaak bijzonder sterk wordt aan gezet en men met veel minder land kun toekomen; dat men dan een perceel van de beweiding kan uitschakelen is dui delijk. In het afgeloopen jaar waren de ervaringen met ongeveer 50 Kg. zuivere stikstof per H.A., gegeven in een of meer keeren direct na het afweiden of hooien, zeer gunstig; opvallend was hierbij dat ook bij oogenschijnlijk weinig gras, het melkvee een goede melkproductie bihield. Opi veehoudersbedrqven waar betrekkelijk weinig, doch groote kampen aangetrof fen worden, komt de stikstofbemesting in den zomer niet geheel tot zijn recht daar het soms niet mogelijk is een ge heel perceel voor hooi- of graswinning te bestemmen, doch wel bijv. een kleiner perceel indien dit aanwezig geweest zO[u zijn. De beste oplossing geeft daarom een combinatie van 1 en 2 waarbij' een doelmatige beweiding gepaard gaat met een extra zomerbemesting; de betrekke», xlijk kleine perceelen worden dan in kor ten tijd geheel kaalgeweid, direct na het kaalweiden wordt eenige malen een stik- stofbemesting gegeven, zoadat na onge veer drie a vier weken het inmiddels snel gegroeide, nieuwe, jonge gras weer voor hernieuwde beweiding geschikt is. Bovengenoemde 50 Kg. zuivere stikstof zo-u men kunnen geven, bij voorkeur in de goedkoopere vormen, dus als ongeveer 110 Kg. Ureum BASF, 250 Kg. Kalkam- mcnsalpeter, 250 Kg. Zwavelzuren Am moniak of 200 Kg. Leunasalpeter. Op tal van bedrijven is het op deze wijze mogelijk het vee op' kleiner opper vlakte te houden en het overbijvende deel door een krachtiger bemesting, te dwin gen in 4 5 weken een flinke snede gras op' te leveren, die uitstekend geschikt is om tot hooi bereid te worden of om Lij ongunstige weersgesteldheid te wer den ingekuild. De hopge voederprij'zen in den komen den winter mogen dus wel gevreesd wor den, doch behoeven nog niet noodzakelij ker,vijs te worden betaald; ieder die tijdig zijn maatregelen neemt, kan erger voor komen. De eerste gunstige ervaringen met een goede beweiding en eed zomerbemés.- welijk van Jenny. 1 Dit eene woordhuwelijk, dat zich in 't gesprek geworp>en had, had haar haar evenzeer ontroerd als een verver- V'ij derde bedreiging, als 't doffe gerom mel van den donder, dat docr den wind veertgezweept wordt. Bertignolles begreep' haar ontroering1: Ja, hernam hij, die lieden zijn er slecht aan toe. En ik kan mij niet voorstel len, hce zij er uit geraken. Er zal een v onder ten opzichte van dat huwelijk geschieden moeten, want een huwelijk z'ou alles herstellenZou de familie van den ondergang en ellende redden; 't is niets, als men met opgeheven' hoofd kan gaan, maar dit zou een publieke schande wdzen. Schande? vroeg zij onthutst. Ja zeker. Binnen eenige dagen zal de markies de Soulaimes niet meer in staat zijn, zijn betalingen voort te zetten, dan zal hij er slecht aan toe wezen. Hoe weet gij dit? vroeg zij wantrou wend. s Iedereen weet 't. 't Is reeds publiek genoeg. De schuldeischers en de rechts geleerde boedelbeschikker zullen dan eén klacht van bankroet tegen den markies indienen. Mijn God, mijn God, mompelde Marie- Rosa. Bertignolles stond op. 't tijd, dat dat wonder plaats heeftj, want anders zijn zij weldra verloren. En terwijl hij 't gesprek omwierp en niét meer over dit huwelijk sprak, dat jin de ooren van Marie-Rosa als een deodvennis van haar geluk nagalmde, zei de hiji

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5