C. BOUMAN - BECSDEPi - P. J. SCHETSELAAR F— L. J. VEERMAN CAHIERS Zaterdag 10 Augustus tot en met Maandag 19 Augustus Circa 350 COLBERT-COSTUUMS Extra aanbiedingen REGENJASSEN. Spreekuren 94 uitsluitend prima kwaliteiten. WAARDE f 12 50—15.00 16 00—2100 22 00-27.50 28.00-35.00 36 00-42 50 S NU VOOR f 7.75 11.75 15775 20.75 25.75 41.75 30.75 35.75 4 Ziet onze Etalage's. GORINCHEM. Parlementair Overzicht. Druiven, Bananen, Meloenen, Tomaten, Pruimen. voor fantastisch lage prijzen aanbieden. Plaatselijk ftieuwsr van 3!|2, 5 en 6 cent. POLITICUS. Verkrijgbaar bij Drietroiupetterstraat Langendijk 187 GORINCHEM HET OUDSTE ADRES. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar Wij hebben nog een kleine partij Colbert-Costuums, Kinderpakjes e» Regenjassen, waarvan niet alle maten meer in voorraad zijn, die wij vanaf WIJ BIEDEN AAN 22 00-27.50 43.00-50.00 51.00-57.50 58.00—65.00 Dit is een buitengewone gelegenheid voor hen, die zich noch niet van een nieuw Gostuum voorzagen, of, ook om zich een degelijk Costuum voor de vacantie aan te schaffen. jf Koopjes in: BÖEDEN, PETTEN, OVERHEMDEN EN SOKKEN. 71 SB ANDEL. 's GRAVENMOER. NIEUWENDIJK. UITWIJK. WIJK. WOUDRICHEM. WERKENDAM. WASPIK. VERDRONKEN. Uit Baltrum a. d. Noordzee wordt gemeld, dat drie badgasten, die in de Noordzee gingen baden, door den sterken golfslag werden meegesleurd en verdronken. Het zijn prof. Bayer uit Elberfeld, een bekend kunstenaar en leeraar aan de kunstnijverheids school daar ter stede, en een hoofd inspecteur met zijn echtgenoote uit Keulen. De kabinetsformateur die terugkwam Na bet einde van de eerste ronde De balans wordt opgemaakt Diversen. Het was wel heel sober samengevat in de enkele regels ambtelijk communiqué, pat de kabineteformateur in de drie fweken van zijn optreden achter de cou lissen van de groote politiek had be reikt en tot stand gebracht: „H. M. de Koningin heeft hedenmorgen ten pa- leize Soestdijk jhr. mr. Ch. J. M. Kuys 'de Peerenbrouck ontvangen, die heeft medegedeeld, dat hij niet geslaagd was in het vermen van een parlementair rechtsch kabinet. H. M. heeft hem thans opdracht gegeven tot vorming van een extra-parle mentair kabinet." De coalitie blijft dus voor goed ver broken. En dat: Hadden velen al verwacht. Ook onze verwachtingen werden daarmee bevestigd. ^Niemand was dan ook erg verbaasd. Men had zich rekenschap gegeven van het feit, dat natuurlijk eerst deze poging tot vor ming van een gewoon parlementair rechtsch kabinet gedaan moest worden. Maar wetend, dat de c.h. fractie wei gerde zich vast te leggen aan een gede- jtailleerd regeeringsprogram, waarop de r.k. juist aandrongen, lag het voor de hand, dat de coalitie niet meer gelijmd kon worden. Van links geeft men onom wonden de vreugde daarover te kennen, en gaat men zoo ver, met te verklaren, flat reeds in het najaar van 1923 met de Verwerping van de Vlootwet, een einde kwam aan het laatste parlementaire recht- eche kabinet, en de coalitie toen reeds yerbrcken Was. „Niets hielp, de coalitie was en bleef kapot. Zij is dood en begraven. Het is yocr gced met haar afgeloopen. Dit is gisteren nu wel duidelijk geble ken. Zal het ter rechterzijde nu eindelijk eeilijk erkend.» worden? Zal nu eindelijk de misleiding een ein de nemen, als zou er nog een „christelij ke" samenwerking tot regeeren bekwaam bestaan of mogelijk blijken?" 1 Men houdt rekening met de mogelijk heid van een oriënteering der c.h. naar [liberale zijde, en dat dit door de voor malige coalitie-genooten met leede oo- jgen wordt aangezien, is licht te begrij pen. Hetgeen tot uitdrukking kwam in hetgeen den politieken chroniqueur van „De Tijd" uit de pen vloeide: Is aan haar houding (n.l., die der c.h.) eenige tpeculatie op het behoud en de winst yan de anti-papistische stemmen in den lande niet vreemd? Loikt het marchandee- yen met de liberale vriendschappen haar meer dan een christelijke regeering aan? JVelk ook het antwoord op' deze vragen mege wezen, het wordt een feit, dat ïïe Christelijk-historischen zich thans te leenenmale gaan vervreemden van hun voormalige ccalitiegenooten. En de ook Staatkundig uit hun beginsel levende kie zers zullen er voortaan rekening mee moeten houden, dat zij' hun stem in geen geval aan een Christelijk-Historische kun nen geven, indien zij een regeerkrachtig, Christelijk parlementair kabinet verlan gen." Men ziet: 1 Ook nu is de strijdtoon van de vóór- yerkiezingsdagen nog niet geweken. Maar niettemin Er komt nu een extra-parlementair ka- jbinet, een lichte variant op' het be staande met vervanging van en kele personen en inlassching van eenige bekende figuren. Jhr. Ruys, zelf de po sitie van premier en Minister van Bin- tnenlandsche zaken en Landbouw aan- yuardend, maakte het door hem samen gestelde extra-parlementaire kabinet, be staande uit 4 r.k. (vorige kabinet 2), 2 c.h. (vor. 3) 2 a.r. (onv.) en één rechts staande (vor. kabinet 2 partijloos) als volgt bekend: Beelaerts van Blok land (Buitenlandsche zaken), Donner (Ju stitie), prof. dr. R. H. Woltjes (Onder wijs), de Geer (financiën), mr. dr. L. N. Decker (defensie), mr. P. J. Reymer(AVa- Iterstaat), mr. T. J. Verschuur (Arbeid), 'S. de Graaff (koloniën) .Dit is het derde kabinet-Ruyshet eerste was aan van 1918—1922, het tweede van 1922—1925, Intusschen Heeft nu ook de heer Colijn zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaard, waarmee alle gekozenen nu aan deze formaliteit voldaan hebben en de „nieuwe honderd" officieel in het ver tegenwoordigend college zijn opgenomen. De aanvaarding van den heer Colijn, van het Tweede-Kamer-lidmaatsckap had na tuurlijk een vacature in de Eerste Kamer ten gevolge, waarin nu is voorzien door de benoeming van jhr. S. van Citters, gewezen Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Terwijl voor de nieuwbenoemde mi- filisters-Tweede Kamerleden Ruys, Dec kers en de Geer, respectievelijk benoemd werdenmr. C. M. J. F. Goseling te Am sterdam, J. C. van Beek te Deurne en ijhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. VERSCHE RESTANTEN-WEEK. „II DE PARADIJSVOGEL A- V; t De heer N. G. J. Schouten slaagde te Rotterdam voor het examen Hoofd akte. i De Raad dezer gemeente zal op Maandag, 12 Augustus a,s.\des avonds om half acht in openbare vergadering bijeenkomen. Door den heer A. AVarres is aan besteed het bouwen van een woonhuis met annex aan den Molendijk. Het werk zal tvvoirden uitgevoerd door de gebroeders Van der Dus sen alhier. Het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van de wed. Dirven te Teteringen, is opgedragen aan den aan nemer L. M. Louwet alhier, voor de som van f 3000.—. Tot sluiswachter aan de Hoogebrug onder deze gemeente is benoemd de hr. C. C. Dekkers alhier, met ingang van 1 Sept. 1929. Onder begunstiging van prachtig weder maakten Woensdag de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. school een uitstapje naar den Haag en Scheve- ningen. Hoogst voldaan keerden allen des avonds in opgewekte stemming huis waarts. En Donderdag 15 Aug. a.s. zul len die der Christelijke school die reis ondernemen inpdaats van naar Middel burg en Vlissingen. Een tweetal auto's kwamen in bot sing op den gevaarlijken driesprong al hier, echter zonder eenige ongelukken, alleen een der autoi's beliep eenige schade, doch kon zijn reis nog voort zetten. De andere auto bekwam geen stukken, al leen de inzittende beving den schrik, te meer daar er juist een krankzinnige in werd vervoerd naar Bergen op> Zoom. De mondharmonikaver. en de Fan fare „Crescendo" hopen deel te nemen aan het concours te Woudrichem. Deze week werden aangevoerd 5800 eieren men besteedde f6.50 tot f7.30 per 100 stuks. -w De groote na jaarsverpachting van toemaat had deze week plaats er werd graag gepacht, men besteedde gemiddeld f 40.— per H.A. dit is juist de helft meer dan verleden jaar. Zaterdag j.l. behaalde de muziek- vereeniging „Juliana" directeur den hr. O. G. van Dijk op het concours te Deil een le prijs met 300 punten in de 4de afdeeiing. Voor deze nog jonge vereeni- ging een mooi succes. De heer J. A. Butler, onderwijzer 'aan de openbare lagere school alhier, slaagde voor de akte Fraasch L. O. Zaterdagavond j.l. gaf de gemengde zangvereeniging „Con Amore" alhier op de muziektent een concert. Het was een mooie avond voor een concert, zoodat een talrijk publiek was opgekomen, om van de zang te genieten. De verschillen de nummers werden keurig gezongen en lokten telkens luid applaus uit. Hoogst voldaan keerde een ieder huiswaarts, met de wenseh dat „Con Amore" nog meer malen een dergelijk concert zal geven. De toemaatverpachting van het Wij - kerzand heeft dit jaar weinig opgebracht n.l. slechts 16 a 17 gulden per schaar, een gevolg van het weinige gras dat er wegens de droogte is gegroeid. De kinderen der 2e Openbare school maakten de vorige week een plezier reisje onder leiding van het onderwijzend personeel naar Rotterdam, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan het vlieg veld Waalhaven en de Diergaarde. Gedurende de maand Juli j.l. wer den aan de vischmarkt alhier 12 zomer- zalmen aangevoerd, welke f 1.70 tot f 1.90 per pond opbrachten. De Mannenzangvereeniging „AVou- drichem's Liedertafel" behaalde opi het concours te Deil in de 2e Afd. een 3den prijs. - Veiling van 7 Aug. 1929. Fruit. Alks per K.G. Janbaasjes 9—13 Kruideniersperen 20—26 N. Holl. Suikerperen 9—11 Boterperen 1013 Ytllouw Transparant 29—30 Yellouw Transpaxaht II 14—16 Val appelen 4— 5 Eng. krozen 25—26 Princesseboonen 6—14 Bloemkool 8V2 cent per stuk. Aardappelen. Alles per H.L. Schoolmeesters 1.50—1.70 Blauwputten 2.00—2.40 Eigenheimers 1.80—2.10 Voeraardappelen 1.20—1.40 De uitbetalingen aan de leden der afd. „Tuinbouw" der land- en tuinbouw- vereeniging „Land van Altena" alhier, die dit jaar over de Boerenleenbank lieps geschiedt vanaf de vorige week per post cheque. In het Eere-comité voor de op 17, 18 en 19 Sept. a.s. te houden Land- en tuinbouwtentoonstelling hebben de na volgende heeren zitting genomen: J. v. d. Lely (voorzitter)M. D. van Wendel de Joode; A. B. Holster; A. A. Gies- berts; J. M. Spoor; C. M. Schaap; J0I1. Daim J. W;. GuldenW. G. de Waard P. J. KoleA. BenjaminsChr. van Rijs wijk en S. H. Bax. In de commissie van ontvangst de hee ren: J. L. G. Kingmans; H. P. Vos; W. G. v. d. Heetkampq J. Spoor Jzn.W. Viveen en J. M. Kentie. In de terreincommissie de heerenJ. W. Gulden; G. J. B. Steenaart; M. H. Benjamins en H. de Lorm. Alweer een stapje nader tot onze tent 0 c nstelling, en alweer komt onze dich ter met zijn pennevruchten. zie hier wat hij ons schrijft „Voor 't Wc'udrichemsche landbouwfeest Wordt, zoo je 't vraagprogramma leest, De hulp' van heel de streek verwacht AVant- overal wordt aangedacht Zoo komt er ook de paardensport Die in dee'z streek beoefend wordt Bij landbouw past een landbouwpaard Zoo werd door heel 't Bestuur verklaard Zoo krijgt men gratis dus: let wel' Een springconcours en carousel Dus vrienden van ons edel ros Die dagen vast op Woerkum los. De landbouw wordt tentoongesteld Daarbij concours voor 't zelfde geld Daardoor krijgt vast de heele streek Vermaak in Woerkum's landbouwweek Daar komt muziek en zang nog bij En ock een laadbouwloterij AVaaiaan ook te geleeg'ner tijd Een volgend versje wordt gewijd." Vrijdag 1.1. vergaderde het Bestuur der Cranjevereeniging in de Sociëteit van de AAYd. van der Steenhoven, teneinde met de Hoofden der Schelen de kinder- tractatie en het schoolfeest te kunnen bespreken en het programma voor de ver dere feestelijkheden samen te stellen. Doordat de Hoofden der scholen met va cantie waren, kon het schoolfeest niet ter sprake komen, en werd besloten de Hoefden der scholen te verzoeken het ge heel schoolfeest naar eigen inzicht te organiseeren, den wensch uitsprekend, dat zij een gezamenlijke optocht van alle schoolkinderen door het dorp> te willen bevorderen. Het bedrag waarover per kind kan worden beschikt is fl 0.70. 3 Sept. des avonds zal een concert worden gegeven door het allerbeste mu ziekgezelschap' uit den omtrek en wel door het corps „Oefening en Uitspanning" te Wijk. Tijdens het concert zal het feestterrein met bengaalsclie vuur wor den verlicht, terwijl eenige vuurpijlen zul len worden afgeschoten. 4 September des morgens kondigen herauten den aanvang van het feest aan, om 9 uur beginnen de Volksspe len, waarvoor mooie prijzen ter beschik king zijn, de muzikale medewerking wordt verleend door het corps „Kunst na Strijd" te Oudendijk. Om 1 uur nam. zal worden aangevangen met de opstelling van den Historische Allegerischen optocht, deze optocht zal zich onderscheiden van alle andere, door de veel grootere pracht en praal die zal te aansc houwen zijn, bovendien zal, wanneer de stoet door de straten is gegaan het ge heel zich naar het feestterrein begeven, waar onder leiding van den Directeur van het Costuumhuis, te Amsterdam, een Re- ge nt esse sf el, met Middeleeuwsche tour- nocien zullen plaats vinden. Wij verplaat sen ons dan in de Middeleeuwen, toen in 1260 over deze streken het bewind werd gevoerd door Neerlandscli eerste Regentes Aleidis van Avennesin naam Van den 10 jarigen Folris den Vijfde. Eindelijk verschijnt de Regentes met haar Hofhouding gekleed in prachtige gewaden, en neemt plaats op de Eeretri bune op het feestterrein. Onder zeer veie gasten merken we op o.m. Hendrik de Derde, Hertog van Brabant, Otto de Twee de, Graaf van Gelder enz. Dan verschijnt onder gedonder van het geschut, gelui der klokken en plech tig gezang de Nederlandsche Maagd, om geven door de symbolische figuren Han del, Scheepvaart, Nijverheid, AVetenschap, Cultuur Kunst en Landbouw, met in haai gevolg een viertal versierde oogstwagens, vervolgens de koloniën Oost en AVest. Hulde wordt gebracht aan de eerste Regentes, voorop' gaat het oude Egypte met Cleopatra en Ptolomeus op een draagstoel gezeten, terwijl het Rome van den cuden tijd wordt vertegenwoordigd door Keizerin Gallia—Placidia, met ATa- lentianus den Derde. De middeleeuwen brengen ons voor Duitschand met Agnes van Pcitou, en Hendrik de Vierde, ter wijl Frankrijk wordt vertegenwoordigd met den ruiterstoet van Blanche van Ca- stilie en Lodewijk de Heilige. •Het Schotland van de zestiende eeuw brengt Maria de Guise, met Maria Stu art. In oude carossen gezeten en door bereden Edelen omringd koqaen ook Maria de M:dici en de jeugdige Lodewijk^ de Dertiende hulde brengen. Rusland uit den 18den eeuw toont ons Sophia Romanoff en den kleinen Peter de Groote, omgeven door rijksgrooten en gevolgd door een lijf wacht van vrouwelijke soldaten. Italië wordt vertegenwoordigd door Eli sabeth de Bourbon, Hertogin van Parma, en Ferdinand van Parma,, terwijl Spanje dopr Maria C'hristna den 19den eeuwschen Spaanschen tijd voorstelt. Al deze groepen hebben verschillende edellieden en edelvrouwen in him gevolg, zoodat uit deze uiteenzetting duidelijk blijkt, dat groot aantal deelnemers noodig is. Iedereen die dan ook iets voelt het zij' uit AVerkendam, hetzij uit de omgeving worden vriendelijk verzocht zich op te ge ven bij het Bestuur der Vereeniging en meer speciaal voor de daartoe aangewezen bestuursleden de heeren F. v. Dortmond en AV. v. Driel. In verband met de enorme voorbereiding moet men niet lang uitstel len om zich aan te melden, hetzelde geldt voer de deelnemers aan het Allegorische gedeelte. De prijs te betalen docr de deelnemers per costuum bedraagt slecht© fl 1.25, dus dit behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Na afloop van dit spel zullen Gym nastiek en Turnoefeningen worden uit gevoerd door de Turnvereen. Steeds Vlug ger, die reeds heel wat presteert op dit gebied, zooals uit een en ander blijkt is het Ringrijden geheel vervallen. Om 7 uur zal een concert worden gegeven door het Muziekcorps Kunst na Strijd té Oudendijk, om 9 uur heeft een bioscoopvoorstelling plaats met een zeer mooie Hoofdfilm en een komische 2 acter, tot slot zal een nog grootere vuur werk dan ooit te voren wórden ont stoken, met de nieuwste vindingen op dat gebied, hieruit mogen weer duidelijk blijken, dat het AVerkendamsche feest weer schitterend belooft te worden, en wordt thans reeds de medewerking van iedereen ingeroepen. Nadere bijzonderhe den zullen t.z.t. worden bekend gemaakt. Zaterdagmiddag 5 uur, 5e neder laagwedstrijd opi 't terrein achter de Mo len, te houden door de voetbalvereeniging AV.V.V. alhier en Zilvermeeuw van Raams- denksveer. Men deelt _ons medeZondag 25- Aug. a.s. zal door Ds. J. Overduin, predi kant bij de Geref. Gemeente alhier, de laatste Godsdienstoefening worden gehou den. AV oensdag d.o.v. zal hij bevestigd worden te Sliedrecht, door zijn broer Ds. D. C. Overduin van Giessendam. 1 Sept. a.s. hocpt AVelEerwaarde zijn intrered© te houden in zijn nieuwe gemeente. De heer A. Holster alhier, werkzaam cp één der baggermolens cp de rivier De Merwede, kreeg een plank welke uit schoot, op zijn rechterbeen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest. Op' AVoensdag 14 Augustus a.s. des namiddags 7 uur zal in de voormalige openbare lagere school alhier eene be spreking worden gehouden tot werving van vrijwilligers vo or den vrij willigen landstorm. Door B. en AV. werd aanbesteed, bet bestraten van den stationsweg. Het werk werd gegund aan O. AV. Kanters te Raams- donk voor f 564.—. r-O-si ik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4