Tweede Blad 80,4940 Vrijdag 9 Auoustüs DE LENTEFEE Folo-jUdier-Cowtje voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON Vakkundige bediening. Kinderrubriek. KODA - IS Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Versterk nw nieren JULES MARY. In 1645 vestigden zich in Amerika eenige burgers uit Breu- kelen en stichtten aldaar het dorp Breuckelen, welke bena ming in den loop der jaren is veranderd in Brooklijn. Op 't oogenblik vertoeft een gezel schap Amerikanen uit Brooklijn in ons land, die het gemeente bestuur van Breukelen een twee tal vlaggen kwamen aanbieden. V. 1. n. r.mr. Martin, burg. Th. k Th. v. d. Hoop van Slochte- ren, mr. Doman. VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN AMMERZODEN. EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. BRAKEL. Kienwsblad Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en ener gie Üoor uw nieren te helpen om de scha delijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. IVJéaak uw leven weer tot een lust. Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwach tig, uitgeput gevdèl, die hoofdpijn en dui zeligheid kunnen alleen te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nie ren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun te genwoordige gezondheid aan de genezen de eigenschappen van dit niermiddel. Be gin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt her krijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 op een plekje, niet eens zoo heel ver hiervandaan. Daar stond namelijk, aan den kant van den weg. een aardig, houten huisje. Eigenlijk was her een schuurtje, dat bij een groot huis behoorde. In het gras. dat rondom dat schuurtje groei le, stond één heel klein, doodgewoon made liefje, je weet wel zoo'n klein bloempje met w'ite blaadjes en een gcud hartje. Het was heerlijk weer en de zon scheen lijn warm. op het madeliefje en het gTas, 1 net zoo goed als op de grootere en móó iere bloemen die in den tuin stonden. Het madedofje groeide dus van dag tot dag en werd hoe langer hoe blqder en mooier, zoodat de witte blaadjes heelemaal wijd open stonden en het gouden hartje prach tig te zien was. Het madeliefje dacht er geen oogenblik aan, dat niemand haar zag. "Want ze stond heelemaal tusschen het gras verscholen. Maar het kleine bloempje was heel tevreden, en koester de zich in de zon, en keek naar de heer- MEn WSn™. ccgenblik Postbestelling ten plattelande. de leeuwerik naar beneden. Maar hij bracht geen bezcek aan de pioenrozen Hoewel het platteland tegenwoordig uit het oog verleren. Juist in een dorp zijn vaak een paar familienamen in heemse h, zocdat meerdere perscnen naajr één naam en bovendien zelfs naar één zelfden voornaam luisteren. Ock toevoe ging van den provineienaam aan het adres kan ncodig zijn. Vele plaatsnamen of de tulpen- noch aan de rozen. MM r door autobus, radio en telefoon uit zijn hij vlcog regelrecht naar het made- spreekwoordelijk isolement welhaast ver liefje en zei: Lieve deugd, wat is dat lost is. blijft, ondanks allen vooruitgang gras heerlijk zacht en lrisch. En wat in de techniek, het gewone communicatie- komen meer dan eens voer, en hoe licht een prachtig wit bloempje met goud middel met de buitenwereld tochde hartje staat daar. post. De schriftelijke gedachtenwis eling Het madeliefje kon niet spreken van kan men nu eenmaal niet ontberen en geluk en beefde van vreugde. Toen kuste daarom is en blijft de postbode, als de leeuwerik het madeliefje met zijn sna-overbrenger van deze gedachten, een ge vel, zeng een liedje voor haar, huppel- ziene figuur. Geen plaats in het land de blrj in het rond en vloog dan omhoog naar ctj blauwe lucht. En toen had je die andere bloemen eens moeten zien en hooren. (Wordt vervolgd.) zal t.v. een postambtenaar brieven voor Bem en Zürich naar Zwitserland zenden, terwijl Bern, gemeente Herpt, in Noord- Brabant en Zurich, gemeente Wcnseradeel, in Friesland eveneens te vinden zijn. Zoo kan, zonder dat er nog sprake is van slecht schrift of een vergissing in het Beate jongens en meisjes. De oplossingen van. de vorige seis zijn: raad- 1. De vlam. 2. Eind goed al goed. 3. Een goede huur is beter dan een verre vriend. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Ik heb waarat je weer in een spreek woord, in elk woord, de letters door elkaar gegooid. Wie kan het spreekwoord weer terug vinden? LEEV DENAHN KNEAM TCIHL KERW. i 2. Mijn geheel bestaat uit 12 let ters en noemt den naam van een nieuwerwetsch vervoermiddel 1 2 10 12 5 is een insect2 7 6 is een klein schaapi; 1311 is een lichaams- i deel van een visch4 5 is een landbouwwerktuig9 3 12 2 is een deel van een voet8 9 311 7 is een beel ver groot land. 3. Wie kan van een verkorte jongens naam, alleen door hem om te kee- ren, een schadelijk insect maken? OOM KABEL. HOE HET MADELIEFJE DEN LEEU- WEBIK HET LEVEN BEDDE. De volgende geschiedenis moet waar gebeurd zijn, en als ik me niet vergis DOOR 69 Terwijl zij haar aldus hoorde spreken, bemerkte zij, hoe 't meisje telkenmale (ontroerde, wanneer zij den naam van Laurens uitsprak. Een vaag vermoeden kwam bij de markiezin op<. Zij vatte de handen van Jenny, van de argelocze Jenny. En cok zij, de moeder, sprak over Lau rens. Zij sprak van zijn jeugd en van zijn edele daden. Geruimen tijd bleef zij zop over hem spreken en mengde herhaalde malen zijn naam in 't gesprek. Zij verhaalde, hoe Michel, in weerwil van alles, hem had blijven liefhebben. Men had hem zijn misdaden vergeven, als 't bedpjrvep kind, als den verloren zoon. Jenny verslond gretig haar wtnorden. Zij1 bemerkte niet, dat zij 't juist was, Sie in de handen der markiezin onder vraagd werd, daar zij verstrooid was door 't geen zij hoorde. Zonder na te denken, in de naïviteit barer ziel, zeide zij, toen de blinde plot seling zweeg En verder, verder De markiezin liet de hand van 't meisje los. Op dat oogenblik traden haar lij'ke zonnestralen en luisterde naar het lied van den leeuwerik in de lucht. Het madeliefje was net zoo blij, alsof het een groote feestdag was. En toch was het maar gewoon Maandag. En de kin deren waren naar school en leerden hun lessen, en onderwijl leerde het madeliefje oip> haar groene stengeltje, hoe warm de zon is en hoe mooi alles op de aar de toch is en hoe heerlijk het is te le ven en gelukkig te zijn. Ondertusschen zong ée leeuwerik luide, al het mooie, dat het madeliefje in haar gouden hartje stilletjes dacht. En het madeliefje keek blij omhoog naar den leeuwerik, die zoo hoog kon vliegen en zoo- mooi kón zin gen. En toch bedroefde het haar niet, dat zij ook niet ken zingen en vlie gen. Ik kan er naar kijken en luisteren", dacht het madeliefje, ,,en' de zon schijnt op me en de wind kust me, os wat ben ik tot li gelukkig." Verderop in den tuin stonden een liee- letoel andere bloemen. Hoe minder geur ze hadden, hoe verwaander en trotscher keken ze op hun lange stengels. Dat Waren de pioenrozen, die zich uitrek ten en opbliezen, om toch vooral maar grooter te zijn dan de rezen. De tul pen hadden de mooiste kleur van alle maal. Nu, dat wisten ze heel goed ook en ze hielden zich zoo stijf als een stok, zoodat ze maar beter gezien zouden wor den. Natuurlijk keek geen van al die moo ie bloemen naar. het kleine madeliefje tusschen het gras. Maar het madeliefje keek wel naar hen en dachtWat zien die er prachtig uit. Nou, ikj geloof vast en zeker, dat die mooie leeuwerii» als hij naar beneden komt, ze een bezoek zal brengen. Wat ben ik tccli een geluks vogel, dat ik zoo vlak bij hen woon en is zoo afgelegen of hij komt er minstens éénmaal per dag de veer de bewoners adres, dcor onvolledige acLresseering c-or- bestemde correspondentie bestellen. I responaentie zoekraken of vertragen maar In tegenstelling met een telegram, waar-in dergelijke gevallen treft de post geen voer, bij bestelling buiten een bepaalden schuld. kring, extrakosten zijn verschuldigd, be- J De postbesteller doet op bet platte- stelt de post tegen een algemeen tarief land nog meer dan alleen bestellen. Hij overal drukwerken voor l'/a cent, brief-verricht paractisch alle postale handelin- kaartcn voor 5 cent en brieven voor gen, waaraan behoefte bestaat en net ten onrechte noemt men bem daar om het. wandelend postkantoor: hij ver koopt postzegels, neemt ter verzending gereedliggende gewone en aangeteéken- de stukken, brieven en doosjes met aan gegeven waarde, postwissels, quitantiën met borderellen, inlagen op- spaarbank boekjes en stortingen cp postrekeningen mede. Voorts is hij belast met het ever- nemen van ongevalsbedrrjfs- en stakings aangiften ingevolge de Ongevallenwet en de Land- en Tuinbouw ongevallenwet, als mede van loonlijsten en stortingen inge volge die wetten. Ook de uitreiking van aangeteekende stukken met of zonder aangegeven waarde, uitbetalingen van postwissels en ehèques, quitantie-afreke- ningen en terugbetalingen op spaarbank boekjes behoort, tot zijn taak. In dit opzicht is het platteland zelfs bevoor deeld boven de steden, waar men voor deze handelingen persoonlijk naar het postkantoor moet gaan. Uit een en ander blijkt, dat wiè het plat.t< land ook stiefmoederlijk bedeelt, de post hiertoe niet kan werden gerekend, al zcuden we onzen besteller graag een of twee keeren per dag méér zien ver schijnen. Maar we weten dat de post een bedrijf is, dat zichzelf moet bedruipen; een laag tarief in een gezond bedrijf zijn ook wat waard, en wij zouden, on danks alle nieuwe vindingen van dezen tijd, de post, als een van de belangrijkste verbindingen met het platteland niet kunnen en niet willen missen. beide zoons binnen, vergezeld van Bertig- nolles. Moeder, zeide de markies, ik heb niet willen hebben, dat mijnheer Bertignolles ons huis verliet, voor met u kennis ge maakt te hebben. Mijnheer, antwoordde de blinde, Lau rens heeft mij zooeven medegedeeld, waar voor ge hier zijt. 't Is God, die u hier geleidt, vervolgde zij met bevende stem, want wij waren diep ongelukkig. Op goed geluk strekte zij haar handen uit, Bertignolles vatte ze. Gij zijt 't mijnheer, die 't geluk in ons huis terugbrengt. Dit huis is geopend Kvüjd geopendvoor uen voor dat meisje, dat ik niet kan zien, maar dat zich bekoorlijk voordoet en wier stem mij innig ontroerd heeft. Dien avond waren de markies en de blinde alleen. Zq spraken over Bertignolles. 't Was reeds zoo geruimen tijd, dat zij wan- hopig waren. Zij' hadden zich van ieder verlaten ge zien, met zooveel wreedheid, dat de komst van dien onbekende, hun leven weer ver aangenaamde. O, moeder, hoe gelukkig gevoel ik mij, riep de markies koortsachtig van vreug de uit. Zeg eens, Michel heb je Jenny goed gezien'' Zeker. Hoe ziet ze er uit? Een bekoorlijk meisje en buitengemeen scheenMaar waarom moeder? Omdat, vervolgde de markiezin zacht, dat meisje Laurens van ganscher har te liefheeft Heeft zij u dat gezegd moeder? Tï/j, cent. De bestelling ten plattelande kost in de eerste plaats tijd, vandaar dat de post zooveel mogelijk voor de plattelandsbe stelling van rijwielen gebruik maakt. Te genover de daaraan verbonden kosten staan als voordeelen: vlugger bestelling Gedeputeerde Staten van Gelderland en bekorting der looptijden van het be- hebben aan J. Kras alhier vergunning ver stellend personeel. Het rijwiel vormt thans leend tot het in werking brengen van een belangrijke factor bij de bestelling1 een autobusdienst van Well naar Am en men zou het niet graag meer missen, merzoden v.v. zulks in aansluiting aan al is voor het personeel de taak, om b.v. I den autobusdienst Ammerzoden— Hedel met slecht weer over modderige wegen het j 's Ilertogenbosch, waarvoor hem reeds doel te bereiken, vaak zwaar. Maar niet vroeger vergunning werd verleend. Gewei- Steeds is het doel per fiets of zelfs geid werd een aanvraag om vergunning te voet te bereikensoms meet voor devoor zooveel betreft de trajectgedeelten Zij verborg haar liefde voor mij niet, omdat ik blind benIk had dus wei nig moeite, 't te weten te komen Zij bemint hem. De markiezin zweeg. In gedachten verzonken zweeg ook Mi chel. Uit die liefde was ongetwijfeld de sym pathie van Bertignolles voor Laurens en zijn familie ontstaan. Wie was die Bertignolles? En indien er in zijn leven niets af keurenswaardigs, niets onteerends voorge komen was, waarom zou Laurens Jenny dan niet huwen? Do volgende dagen keerde Bertignolles terug. Na verloop van drie dagen, riep hij Michel ter zijde Ik heb genoeg van de fabriek gezien om bemerkt te hebben, dat ge aan den rand van een afgrond staat. Een wind vlaag zou u er reeds in doen storten. Ik heb u dus niet te veel gezegd, ant woordde de markies droevig. Dat is waar. En mag ik nog steeds op uw tusschen- komst rekenen? Gij kunt 't. Michel drukte hem energiek de handen. Ja, hernam Bertignolles, eenigszins be vend, gij kunt 't-, maar Maar? vroeg Michel ongerust. Laat me u alles zeggen. Welke uwe voorwaarden cok zijn moge, ik ben gereed, ze aan te nemen. Wat spreekt ge toch van voorwaarden? 't Zou me niet in de gedachte komen, ze u te stellen. Ik wil u alleen iets me- dedeelen, dat gij wellicht niet vermoed zult hebben.... bestelling v. een boot gebruik worden ge maakt, zooals in de Biesbosch of voor de op stroom liggende schepen. Dit is echter voor de post geen ernstig be zwaar; onaangenamer vindt men het daar b.v. dat- men soms voor de bestelling van één enkelen brief een belangrijk eind van den weg af het land in moet gaan om de boerderij of hofstede te be reiken. Meermalen is er daarom reeds op aangedrongen, aan het toegangshek een brievenbus te bevestigen, waarin de cor respondentie bezorgd kan werden. Hoe wel in vele gevallen aan dit verzoek vol daan is, blijven toch nog meerderen ach ter, daarin hun medewerking te verlee- nen aan de post, die van haar kant overigens het mogelijke dcet om ook ten plattelande haar taak zoo gced moge lijk te vervullen. Dat het voor een stad noodzakelijk is, op het adres van een brief behalve den plaatsnaam ook straat en huisnum mer te vermelden, is wel algemeen be kend; dat dit ook vcor een dorp van het grootste belang is werdt dikwijls Hij zweeg. In weerwil van zijn uiterlijke kalmte, was hij hevig ontroerd. Al zijn geest- bracht had hij noodig. Ging hij 't gevreesde vraagstuk niet bespreken, waarover hij reeds zoo: lang gepeinsd had, waarvan de oplossing zijn haat voldoening zcu verschaffen, ter wijl zij bovendien 't geluk van Jenny be vorderde Eindelijk had hij een besluit geno men. Mijn dochter bemint uw broeder, mijn heer de Soulaimes, en indien gij er in toestemt zal de associatie, die ik u aan bood, inniger worden, omdat wij dan geparenteerd zullen wezen. Mijnheer Bertignolles. Haast u niet, mij te antwoorden. Me; een glimlachend gelaat, waaruit Michel kon opmaken, dat, indien 't hu welijk niet doorging, hij op- zijn tusschen- komst niet behoefde te rekenen, her haalde hij Neen, haast u volstrekt niet. In 't eerste oogenblik, zoudt gij mijn aanbod wellicht afslaan. Gij kent mij zoo weinig, zonder te bedenken, dat gij later er wel licht berouw over zoudt kunnen heb ben. Ik kan noch aannemen, noch weigeren, mijnheer, mijn broeder is vrq in zijn handelen. Ja, maar uw wil en die uwer moeder zouden veel invloed op hem uitoefenen. Ik weiger niet, hem er over te spreken. "Wees voorzichtig. Terwijl hij ging zitten, vervolgde hij Voor alles moet ik zeggen, wie ik ben en op welke wijze ik 't groote fortuin verkregen heb, wiens bezit mij heden, Nederhemert Well—Nederhemert— Kerkj*- wijk—Zalt-Bommel. De leerlingen van den tuinbouwcur- sus brachten onder leiding van hun opa der «vijzers, de heeren Heide en Van der Stelt, een bezoek aan de centrale bemes- tingscroefvelden te Ammerzoden en te Hedel. Ammerzoden kwam eerst aan de beurt, De proefvelden zijn verdeeld in verschil lende perceelen, en el'k' perceel is wéér in drie perceeltjes onderverdeeld. Pciceel Nq. 1 was beplant met aardap pelen „Eigenheimers". De verschillen wa ren zeer goed waar te nemen. Het per ceeltje dat geen kali had ontvangen, ver toonde veel zwart in de aardappelen. Met' de boenen was het verschil nog1 grooter; de boenen zonder kali stonden er heel armoedig bij, en duidelijk was te zien dat boenen beslist kali noodig hebben. Met de erwten was het verschil niet zoo) groet, evenals met de voederbieten. Wat de suikerbieten betreft, deze stonden zon- mijnheer de Soulaimes, in staat stelt, u te kunnen helpen. De markies maakte pen afwerend ge baar, alsof hij hem dit beletten wilde. Neen, neen, sta mij dit toe, zeide Ber tignolles. Ik wil, dat gij weet, hoe ik, niettegenstaande mijn avonturen, mijn plicht en eer boven alles liefgehad heb. Langen tijd praatte hij nu over zichzelf. Hij verhaalde, dat hij zijn familie nooit' gekend had, maar wist, dat deze van Fransche afkomst was en sinds jaren in Canada gewoond had. Hij wilde de vermoedens uit den weg ruimen, die de markiezin Francoise wel licht hebben kon, wanneer zij' zich plot seling den kamerdienaar, Bertignolles, als dief en veroordeelde herinnerde. Breedvoerig weidde hij over de kleinste bijzonderheden uit en vervolgens over dq verschillende beroepen, die hem dit for tuin hadden doen verkrijgen. Nadat hij hiermede geëindigd had, voeg de hij' er op droeven tcon bij Nu, mijnheer de Soulaimes, is die man tot u gekomen, heeft u zijn leven mede gedeeld en is gereed, aan uw' broeder zijn dochter te geven, 't eenigste wezen, dat hq oedt lief heeft- gehad, een schat van goedheid en schoonheid. En opstaande groette hij en zeide: Vc<r, dat ik terug kom, wacht ik uw besluit af Maar Laurens beminde Marie-Rosa. Wat dus te doen? Marie-Rosa. Aldus geleek de lieve lentefee mindér op een vriendin aan op een vijandin.... een hinderpaal. Hoe dien hinderpaal te verwijderen (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5