Dit nummer bestaat uit 2 mailen. DE LENTEFEE I-And van altena Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, No. 4941. Woensdag 14 Augustus Heusden. 1929. FEUILLETON PUROL en op Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt s Zeuuwtabletten zuilen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Baisje 75 cp Bij Apoth. en Drogisten. ttinneiiland. JULES MARY. 60 Bij stukloopen van huid en voeieD, doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huid ver wondingen Het verzacht en geneest. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor iel Land ui Heusden en AltenaJeLaiastraat en ie Bineltriiirl Openbar (^vergadering van den Raad der gemeente de WERKEN EN SLEEU- WIJK op Donderdag 8 Augustus 1929, nam. 3 uur. Afwezig de heeren Van der Schuit en Kramer. Wegens verlof van den Burgemeester wordt het voorzitterschap' waargenomen door den heer O. Verhagen. Secretaris, de heer A. Knoet. De Voorzitter opent de vergadering en leest hêt gebed. De Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, welke na een opmer king van den heer Van der Stelt over de erfpachtsovereenkomst met Lagrouw, on gewijzigd wordt vastgesteld. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek van de R. K. Blindenver- eeniging te 's Hertogenbosch cm een jaar- lijksche subsidie. Burgemeester en Wet houders stellen voer hierop afwijzend te beschikken. Na enkele bespreking waar bij de heer Gulden wijst op het algemeen belang der instelling en een voorstel doet tot verleening van subsidie, welk voorstel evenwel niet werdt ondersteund, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. De heer Van der Straaten zet het standpunt van B. en W. ten opzichte hiervan uiteen. b. Begrooting 1930 van de Gezond heidscommissie te Heusden. Besloten wordt het aandeel dezer ge meente in de kosten der commissie ad f 168.25 op de Gemeentebegrooting 1930 uit te trekken. Cj. Rekening 1928 van bovengenoemde commissie. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze goed te keuren, waartoe wordt besloten. d. Goedkeuringsbesluiten van Ged. Stattn inzake begrotingswijzigingen diensten 1928 en 1929. Worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Aanbieding der Gemeenterekening 1928, Rekening van het Burgerlijk Armbe stuur 1928 en Gemeentebegrooting 1930. Deze zullen aan de commissie tot on derzoek worden overgelegd, welke com missie bestaat uit de heerenGulden, Kra mer en Van der Schuit. De heer Walraven wijst, in verband met de aanbieding der rekening van het Bur gerlijk armbestuur, op de omstandigheid, dat de vergadering van dit Bestuur door de leden zeer slecht worden bezocht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de betrekken leden hierop zullen wijzen. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1929 volgens overgelegd concept. Aldus wordt besloten. De rondvraag wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Hierna sluiting. DOOR ~t» VIII. DE HINDERPAAL. Op zekeren avond bevond Laurens zich alleen met de markiezin. Wat is er van Marie-Rosa geworden? vroeg deze plotseling. Moeder, waarom vraagt ge mij dit? Hebt gij berouw over haar wegzenden? JVüt ge haar weer terugroepen? Neen, mijn wil kent ge. Hij blijft zoo. Helaas. Moeder, zij is zoo waardig, uw dochter te wezen. Bemint ge haar nog steeds? Nog steeds en meer dan ooit. Maar dat meisje is arm. O, moeder, wat zou dat. Ja, antwoordde zij schouderophalend. Dat is niets en indien ons leven niet gewijzigd was, indien 't heden ware, wat het voorheen was, zou ik een dergelijk huwelijk nooit belemmerd hebbenmaar helaas. Die tijden zijn voorbij.... En mijnheer Bertignolles komt ons im mers te hulp. Wij hangen van hem dan geheel af. Moeder ik kan niets en dit alles is immers mijn schuld niet. HET NIEUWE KABINET. Thans is bij Koninklijk Besluit le. aan Mr. J. B. Kan ender dank voor de vele en gewichtige diensten op de meest eervolle wijze op verzoek ontslag verleend als minister van binnenlandsche zaken en landbouw en is als zoodanig benoemd de minister van staat Jhr. Mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck 2e. het aangeboden ontslag van mini sters De Geer, Beelaerts van Blokland en Donner niet aangenomen; 3e. op verzoek met dank voor de vele en gewichtige diensten op de meest eer volle wijze ontslagen ministers Waszink, Lambc* y, v. d. Vegte, Slotemaker de Bruine en 4e. benoemd tot ministers van onder wijs, kunsten en wetenschappen Mr. J. Terpstravan defensie Mr. L. N. Deckers van waterstaat Mr. P. J. Reymer; van ar beid, handel en nijverheid Mr. T. J. Ver schuur; en van koloniën S. de Graaff. Voorts is bij Koninklijk Besluit Mr. J. B. Kan weer benoemd tot secretaris generaal van het departement van bin nenlandsche zaken en landbouw en tot secretaris-generaal in algemeenen dienst. BEcEDIGING DER NIEUWE MINI STERS. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf zijn dc nieuwe ministers de heeren Ruys de Beerenbrouck, Deckers, De Graaff, Terrstra, Verschuur en Mr. P. Reymer do,or II. M. de Koningin opi het paleis te Soestdijk beëedigd. De eerste vijf kwa men in hofautoi's van het station Utrecht ten poleize aan en vertrokken na afloop van de beëediging weer in hof auto's naar Utrecht. De heer Reymer was per auto uit Hilversum gekomen en keerde na de beëediging weer naar zijn woonplaats terug. —O EEN RIJK GESCHENK AAN BARNE- VELD. Naar wij vernemen, heeft mevrouw ba ronnesse van Nagell-van Zuijlen van Nie- velt van de Schaffelaar het haar toebe- hooxende prachtige wandelpark, „Het Wa- termolensche Bosch" aan de gemeente ten geschenke aangeboden. o— AAN EEN WISSEN DOOD ONT SNAPT. Te Echt is op den Rijksweg ter hoogte van den Spooroverweg een auto van de Petrclinemaatschap'pij te 's-Hertogenbosch beladen met een benzinetank inhouden de 500 L. benzine, doordat de stuurinrich ting defect raakte, bij het remmen gaan slippen. De auto botste tegen een boom, werd den overweg overgeslingerd, botste andermaal tegen een boom, reed tegen een ijzeren brug, welke totaal verplinterd werd, en kwam onderste boven in een Toch mijn zoon, gij' kunt integendeel veel. Wat dan moeder, spreek. Een rijk huwelijk zou onze familie ge heel en al herstellen. Ik heb u immers gezegd: Marie-Rosa is arm. Marie-Rosa bemint u niet. Wellicht, moeder, maar ik bemin slechts haar. En indien ik je smeekte, mijn zoon, je door mij te laten leiden. Moeder, gij zoudt mij wanhopig maken, maar ik zou weigeren. Je weet toch, in welken benarden toe stand wij zijn. Laurens dacht na en staarde zijn moe der oplettend aan. Hij vermoedde, dat zij wellicht geen naam durfde noemen. Op zaehten toon vroeg bij nu: Jenny? Ja, van haar sprak ik mijn zoon. 't Is noodeloos. Zij bemint je. Sedert lang weet ik dit. Zij is de uwe, indien ge wiltZeg één woord Dat kan ik nietDat woord zal ik nooit zeggen. Zwijgend haalde zij haar schouders op. Zij dacht na en scheen plotseling een besluit genomen te hebben, want zij ver volgde. 't Is goed mijn zoon, met geweld wil ik je hart niet dwingen. En werkelijk sprak zij er hem niet meer over, maar den volgenden dag zei- de zij tot den markies: Mijn zoon, zoudt ge me morgen naar Parijs vergezellen willen. Waarom moeder, welke reden hebt ge daarvoor? circa 5 meter hooge afwateringsgeul te recht. De inzittenden,, een chauffeur en knecht, kwamen zonder letsel vanonder den wagen te voorschijn. De auto werd zwaar gehavend. WIE HET KLEINE VERSMAADT Men meldt aan de Tel. uit Eibergen: Vorig jaar huwde alhier een vrouwelijke secretarie-ambtenaar, die alvorens deze gemeente te verlaten en zich in Rotter dam te gaan vestigen haar aanslag? in de Rijks en Gemeentelijke Inkomstenbelas ting voldeed, althans meende te voldoen. Wie beschrijft echter de verwondering dezer dame, toen zij dezer dagen een aanmaning ontving om haar resteerende belastingschuld groot een cent te vol doen. Deze aanmaning was verzonden door den Ontvanger der Rijks Directe Be lastingen te Grcenlo. Natuurlijk heeft deze dame met bekwamen spoed haar schuld aan den fiscus voldaan, jf Het is ook reeds voorgekomen, dat de betrokken ontvanger iemand ^rvölgde dus aanmaning, dwangbevel-'en herhaald dwangbevel zond om,_eén cent. DURE UIEN EN EEN DRIFTIGE FRANQAISE. Het Morane sportvliegtuig, waarmede de Emnsche vliegster Mary se Hiltz ein de Juni op een uien veld onder Halfweg een noodlanding maakte, en hetgeen op Schiphol gerechtelijk in beslag werd ge nomen, doordat de vliegster de gevraagde schadevergoeding van 2000 gulden gewei gerd had te betalen, is nog steeds niet vrij gegeven. Naar later door deskundige taxa teurs werd vastgesteld, zou de schade aan het op liet veld staande gewas aan gebracht, hoogstens 50 gulden bedragen. De Eran^aise is thans doende, den eige naar van het uienveld gerechtelijk aan sprakelijk te stellen voor alle schade, die uit de in beslagneming van haar vliegtuig voortspruit. —O— INWISSELING VAN OUD-MODEL BANKBILJETTEN EN ZILVERBONS. Het Agentschap) van het Ministerie van Financiën te Amsterdam verzoekt op'het volgende de aandacht te willen vestigen: Sedert eenigen tijd zijn de bankbiljet ten, met uitzondering van het laatst' uit gegeven model, uitsluitend betaalbaar aan het hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Het komt evenwel dagelijks voor, dat deze bankbiljetten worden opgezonden naar den Agent van het Ministerie van Financiën, waardoor een uit den aard der zaak een voor belanghebbenden min der aangename vertraging ontstaat. Het Agentschap' wijst het publiek er nog eens nadrukkelijk opi, dat thans alleen ge legenheid bestaat tot inwisseling van be- Ik wil Marie-Rosa spreken. Den volgenden dag was 't Zondag. Marie ging niet uit. Zij was zeer verwonderd mevrouw de Soulaimes met haar zoon des namiddags bij haar te zien. Evenals Laurens, dacht zij' aanvanke lijk, dat zij berouw hadden en, haar terug kwamen halen. Een straal van vreugde scheen over haar gelaat te glijden. Maar de ernstige houding en 't droeve gezicht van Michel verklaarden haar wel dra alles. Met beklemd hart wachtte zij een ver klaring af. Mejuffrouw, zeide de markiezin, ik kom met een ernstige bedoeling hierMeen niet, dat ik uw vijandin geworden ben. Ik kan niet vergeten, hoe ik mij aan u gehecht had, nadat mijn dakter u hij mij gebracht heeft. Ik ontken eveneens uw goed hart en hoofd. Ik ga zelfs ver der. Ik stapi van mijn eerste meening af en deel u mede, dat ik er van over tuigd ben, dat die anonyme brief een lage lastering was en dat ik u te hoog acht, om een dergelijke laagheid te heb ben begaan. Marie boog haar hoofd en zeide een voudig Ik ben verheugd, dat gij mijn eerzaam heid erkent, mevrouw. Gij bemint Laurens Zeker mevrouw, hartstochtelijk, van ganscher harte. Welnu, mejuffrouw, ik kom u verzoe ken, niet meer aan hem te denken. Hoe zou ik dat kunnen Ik heb mij verkeerd uitgedrukt. Niet meer aan hem te denken, zou onmogelijk vcor u zijn, daar gij hem werkelijk lief 'schadigde exemplaren van zilverbons die niet meer gangbaar zijn. Deze moeten worden opgezonden aan den Agent van het Ministerie van Financiën, terwijl bankbiljetten naar de Nederlandsche Bank moeten gezonden worden. De gelegenheid om zilverbons van het oude model in te leveren is gesloten 31 December 1928, zoodat oud-model zil- verbens voorloopig moeten worden be waard tot vermoedelijk binnen afzienbaren tijd de gelegenheid tot inwisseling nog eens opnieuw zal worden opengesteld. —O— IETS NIEUWS BIJ DE POST. Antwoordstukken, waarvoor het port eerst bij ontvangst wordt voldaan. Het komt meermalen voer dat zakenlie den bij door hen verzonden brieven, brief kaarten of drukwerken een omslag of kuartfcrmulier voor antwoord voegen. Met ingang van 2 September a.s. wordt in het binnenlandsch verkeer de gelegen heid geopend om de voor deze terugzen ding verschuldigde porten bij ontvangst der antwoorden te voldoen. Hiervoor is een schriftelijke machtiging vcreischt van den directeur van het post kantoor van afzending der oorspronkelijke stukken, welke machtiging 14 dagen gel dig is te rekenen van den dag volgende opi dien van terpostbezcrging. De verzending waarop antwoord wordt verlangd moet uit ten minste 500 exem plaren bestaan. Voor het antwoord-be- richt is het gewone bij vooruitbetaling vereischte port verschuldigd vermeerderd met één cent per stuk. De antwoorden moeten boven het adres voorzien zijn van het gedrukte opschrift „antwoordomslag" of „antwoord-kaart" en van het adresAan den directeur van het postkante or temet bijvoeging in kleine lettersuit te reiken aan In den rechterbovenhoek moet de ge drukte aanwijzing voorkomen ,,kan on- gefrankeerd worden verzonden vóór Machtiging No' De antwoordstukken worden ten kanto re van bestemming verzameld en eenmaal per dag of, indien de belanghebbende zulks wenscht, met langere tusschenpoo- zen uitgereikt tegen betaling van het ver schuldigde port. o DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. Op het Brugplein te Den Bosch wer den twee kinderen, zonder daartoe eenige aanleiding te geven, door een hond aan gevallen. Vooral het eene kind kreeg ern stige verwondingen aan het gelaat, terwijl do kleederen van het andere kind geheel verscheurd werden. De politie heeft den hend afgemaakt. JEUGDIGE DIEF. Een 16-jarige kantoorbediende te Nij megen ontvreemdde dezer dagen bij zijn patroon een bedrag van f 300.—. De jon gen ging er mee op stap naar den Ach terhoek, waar hij op de kermis te Doe- tinchem goeden sier maakte. Daar werd hij' door de politie achterhaald. Hij had toen nog f 5.— op zak. Bij onderzoek bleek hij een nieuw costuum en gou- hebt dit geloof ik gaarne maar ik kom u verzoeken hem uw liefde te verbergen, hem niet meer te ontvangen, u van hem te verwijderen, door hem in den waan te brengen, dat gij hem niet meer bemint. Marie stond sidderend op. Maar mevropw, wat eischt ge daar? Wat ik 'u verzoek, mejuffrouw is juist 't grootste bewijs, dat gij van uw liefde voor hem kunt geven. Door hem niet te beminnen? Door cr den schijn niet van aan te ne men. i Marie wrong hare handen. Eisch van mij alles, mevrouw, neem mijn leven zelfs, indien u dit van dienst mccht. wezen, maar dat nooit, nooit. Ik twijfelde dus terecht, gij bemint hem niet. O, riep zij trotsch uit. Gij meent hem te beminnen. Maar dit is egoïsme, 't Is niet om hem, maar om u. Zijn naam heeft u wellicht verleid. Gravin de Soulaimes, dat vleit uw ijdel- heid.... maar ware liefde is 't niet. Tot nog toe had Michel zijn moeder ongestoord laten praten. De droefheid van Marie scheen hem nu ongetwijfeld te ontroeren, want hij zeide Neen, moeder, gij moogt geen bijbedoe lingen achter de liefde van dit jonge meisje zoeken, 't Is tot haar hart, dat wij ons integendeel moeten wenden. Verschrikt staarde Maxie hen aan. Wat wilden zij- toch? Vei klaar u nader, mevrouw, zeide ze. Gij weet, mejuffrouw, welke ruïne, wel ken endergang 't huis de Soulaimes be dreigt. Ja, mevrouw, en ik bid God dagelijks. den horloge en dito ring te hebben ge kocht. Door de politie te Dcetinchem is hij aan de Nijmeegsehe politie overgele verd. BIJNA GESCALPEEED. Op- de fabriek van de firma Bachers en Raymakers te Eindhoven geraakte een der speelsters met het haar tusschen da machine, met het noodlottig gevolg da/tj een groot gedeelte van het haar uit het hoofd werd gerukt. Per auto werd het meisje naar het Gasthuis vervoerd. o— S MOKKELDRAMA. Naar wij' van de Duitsche grens ver nemen, is nabij' Groesbeek een koffie- smokkclaar, die op den eersten aanroep niet stil hield, door de Duitsche douane doodgeschoten. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De 66-jarige G. Bolleman te Heerleg die per fiets uit Wapenveld kwam, is op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. STAKING. Maandagmorgen is de staking ingegaan op.' de Twentsche bontweverij te Hengelo. De staking is algemeen. Zij' omvat een 60-tal personen. Slechts enkele personen, die niet bij het conflict betrokken zijn, werken nog door. O NOODLOTTIGE EXPLOSIE. Zaterdagavond is bij1 -de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda een tube met samengeperste lucht uit elkaar ge sprongen, waarbij, zooals de„Crt." meldt, de 40-jarige arbeider De Jong en de 53-jarige bankwerker Bruyninge werden gedood, terwijl verschillende personen min of meer ernstig werden gewond. EEN POOLSCHE ZAKKENEOLLER. GEARRESTEERD, Vrijdagmorgen is een zakkenroller van Pool so he nationateit op den Binnenkant te Amsterdam op' heeterdaad betrapt bij een poging om een jongmensch; dat een kantoorgebouw verliet, van zijn porte feuille te ontdoen. os VREESELIJKE MOORD TE WADDINXVEEN. Zats r da gin i d da g is te Waddinxveen de 33-jarige arbeider T. Schotman opn laaghartige wijze door zijn 40-jarigen buurman A. Koster vermoord, zoo schrijft) men aan de „Crt." Het ontzettend clxa- ma speelde zich te ongeveer half zes vooïl de woning van den verslagene aan het N o c rdeinde af. Tusschen dezen en den moordenaar be stond een veete ten gevolge van een ver- oc-rdeeling eenigen tijd geleden voor een ruzie van eerstgenoemde. De spanning tus schen heiden was nog vermeerderd d oor; een oneenigheid van de laatste dagen. De vrouw van Koster had Schctman op er gerlijke wijze beleedigd, waarom de laat ste een klacht bij de politie had inge diend. Om 5 uur Zaterdagmiddag heeft d© po li dei gelijke smart te besparen. Ik smeek hem een wonder te doen, voor u, die ik als een moeder lief heb, en uw huis een redder te zenden. Die redder, mejuffrouw, kunt gij zijn, lk? Ja O, spreek dan mevrouw, spreek, ik ben tot alles gereed. Gij bemint Laurens- maar gij zijt anmj, Mijn zoon heeft echter een vrouw noodig, wier fertuin hem niet alleen in staat stelt, onze familie haar vroeger beter leven te verschaffen neen, wij kun nen ook arm leven maar om de za ken van Michel tevens te- herstellen en onzen naam van een schandelijk ban,- kreet te bevrijden. Ach, ik begrijp 't. Ik begrijp 't, snik te 't- arme meisje en verborg haar hoofd in haar handen. Toen de markies en zijn moeder zoo even binnentraden, was ook de hoop haar hart weer binnengetreden. Ach, hoever was zij daarvan nu niet verwijderd. Dat waren ze haar dus komen vragen. Maar, waar zou zij ooit de kracht vin den, te doen, wat zij van haar eisch ten? Aanvankelijk verzette zij zich tegen dit voc rstel. Wat ging haar die familie de Soulaimes aan? Gravin te wezen, dat was immers be lachelijk. Wat zij wilde, dat was Lau rens. Niets zou haar van hem scheiden, noch raadgevingen, noch smeekingen, noch re de. <1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1