DE LENTEFEE Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4943 Woensdag 21 Augustus 1929* Buitenland FEUILLETON ersproeten ver dwijnen ^oe d i g door een pot Sprufol. i Jij ^le Drogisten. Ifiniieiilaaid 1 9 likSt -SS?.5L~ I Und van ALTEHA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Ahonderlgke nummers 6 cent. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. De meest hinderlijke kwaal .Roster's Maagpillen MIJNINSTORTING Bij een instorting van een mijn in de nabijheid van Kattowitz zjjn 16 mijnwerkers door vallend gesteente bedolven. Tot dusver zijn drie lyken gevonden. Het lot van de overige slachtoffers is nog niet bekend. Een nader bericht meldt, dat alle 16 mynwerkers om het leven zyn gekomen. O JUWEEL VAN 150 000 FRANCS GESTOLEN. Uit Dinard wordt gemeld, dat inbrekers uit een villa bewoond door baronnesse Tasse een juweel ter waarde van 150.000 francs hebben ontvreemd. o— BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG. Boven Kottbus en omgeving woedde in den afgeloopen nacht een onweder, dat vjjf uren aanhield. In het dorp Gross Lieskow werd een schuur door den bliksem getroffen. In enkele minuten ging de schuur en de oogst ia vlammen op. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen. Negen gebouwen werden een prooi der vlammen. De pastorie kon met de grootste moeite worden behouden. De brandweer stond machteloos. De schade wordt op 60.000 mark geschat. VOORKOMING VAN SPOORWEG ONGELUKKEN. Twee inwoners van Reims, die reeds jarenlang hebben gewerkt aan een uitvinding, die de veiligheid op de spoorwegen moet verzekeren, hebben dezer dagen te Reims voor den gemeenteraad en vertegenwoordi gers der spoorwegmaatschappijen en der spoorwegarbeiders een uiteenzetting van hun vinding gegeven. Volgens deze zou iedere botsing door toepassing van hun stelsel onmogelijk worden gemaakt. De uitvinders, Delfosse en Tarquin genaamd, wenschen, dat het ministerie van openbare werken een technische commissie zal benoemeD, die op een daartoe beschikbaar gesteld traject spoorweg de waarde van hun uit vinding zal onderzoeken. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is daar DOOR JULES MARY. A CH 62 een ernstig vliegongeluk geschied. Een vliegtuig met twee officieren aan booord had boven Bjekarest eer.ige moeilijke toeren ver richt. waarna de vliegers koers zetten naar Cotroceni. Daar aangekomen weigerde plot seling de motor en viel de vliegmachine als een steen ter aarde. De levensgevaarlyk gewonde vliegers zyn naar het ziekenhuis te Buekarest overgebracht. Men twyfelt aan bun behoud. EEN NATTE AMERIKAAN, die de droogtewet op zyn eigen manier res pecteert. President Hoover beeft een eind gemaakt aan de samenwerking van vele ambtenaren met de alcoholsiuokkelaars en met strenge hand bestraft hy zondaars onder het amb tenaarskorps. Zjo zijn de autoriteiten wel gedwongen, de hand te houden aan de pro- hibitionsbill, ook als ze zelf er tegen zijn. Tot dezulken behoort blijkbaar de wakkere stadsrechter van Tnornton in den staat Texts. Hij liet althans onlangs in de bladen de volgende, zeker niet alledaagsche proclamatie verschynen »Aan allen, die het aangaat Mijn over grootvader dronk met voorliefde schnaps, teiwyl hy dapper tegen Engeland streed. Ook myn grootvader versmaadde den alco hol niet in den oorlog tegen Mexico en mijn vader wist een goed druppeltje eveneens te wardeeren. Myzelf heeft een whisky-soda over menig moeilijk oogenblik van myn leven heengeholpen, dientengevolge zal ik ook in de toekomst onvervaard verder drinken. Maar één ding moet ik jullie zeggen de stad is officieel droog I Bedenkt dat en kruist mijn weg niet, wanneer gij alcohol uitademt. Want hoewel gy allen myn vrienden zijt, ben ik van ambtswege uw rechter en ik zal myn wettelijken plicht, hoe zwaar het my ook mag vallen, voortaan nauwgezet vervullen 11 1 1 o FABRIEK VERBRAND. De groote vateofabriek Brtüger te Ben- rath (tusschen Keulen en Dusseldorf) is geheel afgebrand 50000 vater, die voor uitvoer bestemd waren, zyn vernield. Het bedrijf zal maanden moeten stilstaan de schade wordt op een half millioen Mark geschat. GASONTPLOFFING In Newcastle op Tyne heeft in de na- byheid van de kleerermarkt een hevige gasontplolfing plaats gehad, waarbij een café geheel vernield werd en verscheidene huizen in de omgeving zwaar beschadigd werden. Voor zoover thans vaststaat zijn by het ongeval 16 personen gewond, onder wie sommigen levensgevaarlyk. HUWELIJKEN VAN GEVANGENEN. Te Bourg zyn op het gemeentehuis drie huwelyken gesloten, zooals er wel niet vele zullen voorkomen. De mannen waren n.l. inbrekers en gauwdieven, die zware mis daden op hun geweten hebben. Stevig geboeid en begeleid door vier gewapende gendarmen, werden de bruide goms van de gevangenis naar het stadhuis gebracht. Achter hen liepen de bruiden en de wederzydsche families. In de trouwzaal werden de drie gevan genen van hun boeien bevryd en omhelsden zy hun verwanten. Nadat de huwelyken waren gesloten, vertrok het drietal weer met de gendarmen, maar zonder hun vrouwen. De plechtigheid verliep zonder eenig incident. O WAANZINNIGE MAAKT ZES SLACHTOFFERS. In een dorp by Santa Margherita in de provir.cie Padua zyn zes personen het slachtoffer geworden van een waanzinnige. De politie tad dezen verboden schietwapenen te dragen, weshalve hy op wraak zon. Nadat hy door een toeval in het bezit gekomen was van een geweer, schoot hy op een voorbyrijdende auto, waarin de districtsarts en nog eenige personen gezeten waren. De dokter stapte uit, daar hy meende dat een band van de auto ge sprongen was. Hy had toen een tweejarig kind op den arm. Op hetzelfde oogenblik knalde een tweede schot, waardoor het kind gedood werd. Verdere schoten volg-_ den, waardoor vyf personen min of tnpT ernstig gewond werden, j 7* AATSCHEN-BETOOGING. et Neues Wiener Journal meldt uit Boekarest, dat in een asyl voor Lepralyders in de Bessarabische stad Ismaila een dezer dagen een oproer is uitgebroken onder de verpleegden. Zy waren ontevreden over de voeding en de behandeling en besloten zich met een bezwaarschrift tot den Prefect te wenden. Twintig lepralijders verlieten het asyl en gingen de stad in om het ver zoekschrift den prefect aan te bieden. De gendarmerie werd gewaarschuwd, die de lepralyders overweldigde en in het asyl te rugbracht. Het verschynen vandemelaat- schen veroorzaakte begrypelykerwyze in Ismaila groote schrik en opwinding. IX. MIERENPLAAG IN ENGELSCHE BADPLAATSEN. Volgens berichten uit Southend, Bourne mouth, Brenton en andere Engeleche bad plaatsen, heeft men daar de laatste dagen veel last van een mieren-invasie ondervon den. De beestjes drongen in de huizen, in de calé's en ook op bet strand hadden de badgasten geen rust. Io sommige huizen zyn de dieren met heet water spuiten ver dreven. (I.P.A.) DB ZEPPELIN7 IN JAPAN. FriedrichshafenTokio binnen 100 uren 1 Bij de nadering van de Zeppelin nam de spanning te Tokio steeds toe. De bladen hielden het publiek door middel van bulle tins nauwkeurig op de hoogte van de vor deringen, welke het luchtschip maakte. Men is enthousiast over de nauwkeurigheid waarmede de vlucht FriedrichshafenZee van Ochotsk is volbracht, welke slechts drie dagen en 22 uren heeft gekost. Maandagmorgen om 3 uur (Am. T.) is de »Graf Zeppelin* te Tokio gearriveerd. INBRAAK. Te Arnhem is ingebroken in de kantoren van de N. V. Arnhemsche Steendrukkerij aan de Rietgrachtstraat. Uit de kast is een geldkistje, waarin een duizend gulden zaten, gestolen. Hoewel de politie onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld, is het haar nog niet mogen gelukken den dader op te sporen. KIND EN REDDER VERDRONKEN. Op de Groninger vaart onder Bargum is een ernstig ongeluk gebeurd. Als gewoonlijk was de motortjalk sFrisia* 's morgens van Leeuwarden vertrokken met vrachtgoed naar Groningen. Ter hoogte van den ouden Bergumerdam gekomen stond de 21 jarige knecht P. de Boer uit Eindhoven aan het stuur. Dicht by hem speelde het drie en half jarig dochtertje van den schipper A. Jasper. Plotseling rolde het kind tegelijk met het wagentje waarmede het speelde, overboord. De knecht, die een goed zwem mer was, sprong het onmiddellijk na. Hij kreeg het kind nog te pakken, doch plot seling begaven zijn krachten hem. Nog 2 a 3 maal wist hij het kind boven water te krijgen. Toen zonken beiden in de diepte. Eenigen tyd later zijn de lyken opgehaald. O BRUG TE HELMOND VERNIELD. Aan de Keersluis te Helmond is de brug welke over het Eindhovensche kanaal ligt door een schip aangevaren en vernield. Passage is totaal onmogelyk geworden Om in Asten te komen moeten auto-ryders tientallen kilometers omrijden. Persoonlijke ongevallen kwamen bij de aanvaring niet voor. Het schip bekwam eenige schade. JONGETJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is aao de Maaskade te Rotterdam de 6-jarige Eit Veld van het lichterschip S H.U. 6, spelenderwijs te water geraakt en verdronkeo. Na een half uur dreggen heeft een schip per het jongetje met een haak opgehaald. Geruimen tyd hebben agenten van politie nog getracht de levensgeesten op te wekken wat niet gelukte. STROO VERBRAND. Door onbekende oorzaak brak brand uit in een groote stroomijt, staande by den Stek- kenberg te Groesbeek en eigendom van deu heer Zylstra. Het vuur greep zeer snel om zich heen en het rondvliegende brandende stroo leverde een ernstige bedreiging op voor de belendende bosschen en korenvelden. De Groesbeeksche brandweer, die het blusschingswerk met kracht ter hand ge nomen had, achtte h6t daarom raadzaam, de hulp van de Nymeegsche brandweer in te roepen, die spoedig met een motor spuit en veel slangenmatriaal ter plaatse ver scheen. Na ingespannen arbeid mocht het gelukken den brand tot de stroomijt te beperken. Ongeveer 50.000 K.G. stroo, een dorschmachine en een (naaimachine gingen verloren. De schade, die zeer aanzienlyk is, wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. AUTO TE WATER. In de gemeente Koedijk nabij Alkmaar is een auto, bestuurd door den heer Schaaf uit Purmerend, bij het passeeren van een hon denkar, welke werd aangereden, over den kop geslagen en in het Noord-Hollandsch Kanaal gevallen. Een wegwerker begaf zich dadelyk te water en mocht er in slagen, drie kinderen uit de auto te halen. Met de hulp van eenige voorbijgangers werden ook de be-i stuurder en zyn echtgenoote gered, o— NACHTELIJKE AANVARING OP DE NOORDZEE. Een aanvaring, waarbij 14 menschen om het leven zyn gekomen, is in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Noord zee gebeurd, nabij het Dowsing-lichtschip, en wel tusschen de Engelsche sleepboot King's Cross* uit Middlesborough en het Spaansche stoomschip »Ogono«. Het Spaan- sche schip zonk onmiddellijk en 14 leden van zyn bemanning kwamen in de golven om. Zondagmiddag om half drie is de sleepboot met zware averij te Grimsby binnengeloopen met 10 overlevenden van het Spaansche schip, en het lijk van een Spaanschen matroos aan boord. Hoe de ramp gebeurd is, werd verteld door den tweeden stuurman van de »Ogono*, den eenigen stuurman, die gered werd. »Ik was op het moment van de ramp op de brug. Het was een donkere nacht en (Wordt vervolgd. -> voor bet Land ne Heiisiien en Atte uitltmirl voor menschen op leeftijd is verstopping. Foeter'» Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Alom verkrijgbaar S f 0.65 per flacon. Ach, zeide zij verschrikt bij de gedachte, dat dit droevige tooneelspel reeds onmid dellijk een aanvang moest nemen.... Ik zal hem zonder dralen mededeelen, dat ik hemniet meerliefheb. Morgen, heden reeds, zoodra gij hem ziet. En indien ge bevreesd, zijt, uwe belofte niet te kunnen houden, geloof ik, dat 't voorzichtiger zou zijn, als gij de ze woning verliet en hem uw adres ver zweeg Ach, ook dit wilt ge? Moet uwe opoffering niet geheel zijn? Zeker, mevrouw, ik zal gehoorzamen. Dit pijnigke onderhoud was dan ein delijk afgeloopen. De markiezin en Michel stonden op om b en te gaan. Gij zult toch nooit aan Laurens ver tellen, dat wij hier geweest zijn?.... Dan zouden al uwe pogingen tevergeefs zijn. Ik zal 't voor hem verbergen, mevrouw wat hi* mg ook verwijten moge. Teen de markiezien wilde gaan, keer de zij nogmaals om en zeide Myn kind, laat mij u dien naam geven, voordat ik heenga, wil ik gaarne hoo- ren, dat gij geen wrok tegen mij koestert. Neen, mevrouw, gij hebt mij wel de grootste smart aangedaan, die~~nïi} in mijn leven overkomen kan, maar als ik mij voorgenomen heb, mij op te offeren, deed ik dit om uwentwille. Ik haat u volstrekt niet, mevrouw. Vergeeft gij mij dus? Ja, mevrouw, ik vergeef u. Arm, lief kind, hoe verdiende je ge lukkig te wezen. De blinde nam Michel hij den arm en vertrok. Nauwelijks waren zij op straat, of de markies zeide Moeder, ik ben ongerust. Waarover Ongerust en ontevreden, alsof wij dat arme meisje kwaad gedaan hebben. Dat is waar. Telkenmale meende ook ik mij niet langer goed te kannen houden. Maar 't moest mijn zoon, 't moest. Op' een rijtuig wachtende, liepen ze zwij gend op en neer. Zichtbaar waren ze in een diep gepeins verzonken. De markiezien scheen plotseling uit deze overpeinzing te ontwaken en ant woordde Wel hebben zij elkaar lief, mijn zoon, ze zullen niet gemakkelijk van elkaar scheiden kunnen, maar toch, zij zullen elkander weldra vergeten. De markies haalde zijn schouders en zeide treurig Zcudt ge dat gelooven, moeder? De Winde antwoordde niet. Ongetwijfeld geloofde zij 't niet. Zij zal hem haar heele leven lief heb ben, voegde de markies er bij. ....-is) Nadat de markiezin en Michel ver trokken waren, viel Mirie-Rosa, tegen zul ke hevige emotiën niet bestand, flauw. OP JACHT. Geen minuut verloren Laurens en Gau- me. Gaume had, nadat hg verscheidene kee- ren met Laurens samen was geweest en hem had leeren kennen, een ware genegen heid voor hem opgevat. Ik zal dit raadsel oplossen, herhaal de hg telkens, niet alleen omdat 't mijn eigen liefde raakt, maar cck omdat ik belang in u stel, mijnheer de Soulaimes. Ook gij zijt 't slachtoffer van een bestu deerde, nauwkeurig uitgewerkte wraakne ming. Vanwaar kwam die? AVaar is die persoon? Dat is de vraag. Beiden gingen ze dus een spoor zoeken. Daar 't schandaal in de club 't eer ste feit der uitgewerkte tegen de fami lie de Soulaimes was, begonnen zij daar hun onderzoek. Ongelukkig ontmoetten zij onmiddellijk reeds ernstige hinderpalen. Zij hadden de hand op> Balmadou wil len leggen, maar deze was denzelfden nog verdwenen. Geen enkel nieuws kon men van hem te weten komen. Waar was hij heengegaan? Men wist :t niet. Gaume en Laurens, want deze laatste verliet Gaume op zijn enderzoekingen not it vernamen, dat Balmadou in de rue Matignon een kamertje had, maar aan die woning deelde men eveneens mede, dat hij sedert geruimen tijd, zijn kamer opgezegd had. Die datum kwam geheel overeen met 't verdwijnen uit de club. Toen hij zijn woning in de rue Matignon verliet, had Balmadou voorgewend, een erfenis ontvangen te hebben, waarvoor hij naar Amerika moest. Dat woord erfenis kwam Gaume wel wat ongeloovelijk voor. Hij keerde naar de club terug, ondervroeg de kameraden van Balmadou, maar geen van hen had hem iets van een erfenis hooren zeggen. 't Is eenvoudig genoeg, zeide de agent, met die erfenis bedoelde hij zijn schurken- loon; als die aanplakking in de club en 't opzenden van dit schandaal naar de nieuwsbladen 't werk van Balmadou is geweest, dan is hij slechts een medeplich tige, een uitvoerende hand. Gij kent dien Balmadou toch?.... Van gezicht alleen. Hij had zich niet over u te beklagen. Ik denk 't niet. Hebt gij hem nooit beleedigd of uitge scholden Zulke lieden zijn dikwijls haatdragend... Ik kan er mij niets van herinneren. Dan moeten wij verder zoeken. Balma dou heeft in dit geval een medeplichtige Gaume haalde papieren uit zgn jaszak en keek een lange lijst van namen in. 't Was de lijst, die de graaf hem ver schaft had, 't Waren de namen van alle werklieden van alle bedienden, die van verre of van nabij met de fabriek in betrekking stonden. Laat ons naar Nogent gaan, zeide hij. Te Nogent werkten slechts eenige ar beiders en twee bedienden op de kan toren, de overigen waren weggezonden. 't Bezoek in de werkplaats bracht hen niets verder. Op 't kantoor liet Gaume zich de adres sen der afwezige bedienden opschrijven., Eenige woonden te Nogent. In den loop van den dag bezochten Gaume en Laurens hen. Wat zij zochten was voer Laurens, de man dien hij in de rue de Bruxelles gezien had, op den morgen, dat hij: de wissels met de valsche handteekening van zijn broeder ontvangen had. Wat zij hooren wilden vcoral Laurens was 't lichte Engelsche accent, dat hem nog steeds bijgebleven was. Gaume had den graaf echter gewaar schuwd Vertrouw niet te veel op 't signalement^ De man uit de rue de Bruxelles had,; hebt ge mij gezegd, grijs haar en een langen baard Dat was zonder twijfel wij moeten er tenminste op< bedacht zijn, een pruik en een valschen baard. Ik geloof 't gaarne, want 't gelaat van den man was nog jeugdig, zooals ik mij herinner. Wij' moeten dus op 't gelaat letten, 't Gelaat en 't accent.... De ocgen en de stem. Dat is weinigMaar wellicht; voldoende. Te Nogent kon geen der bedienden hun argwaan opwekken. Zij keerden dus naar Parijs terug, maar daar de dag reeds ver heen was al die onderzoekingen hadden hun veel tijd gekost stelden zij' hun overige bezoe ken tot den volgenden dag uit. Er bleven nog slechts drie bedienden van den markies de Soulaimes oyer, die zij nog te Parijs bezoeken moesten. Den volgenden dag zetten zij: welis waar eenigszins ontmoedigd hun on- deizoek voert. De twee eerste bedienden waren thuis. Zij waren klein, mager, zenuwachtig en leiden bruin. Niets in hen herinnerde aan den krachtigen man uit de rue de Bruxelles met zgn energieke en harde trekken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1