ledereen =►12. COOPS 11 U natuurlijk ook Pil immer beslaat uit 3 lilafleii. Or. J- B. MeenK's Artikelen jt.V. 5. D. fankbuyzen Co s Sank De pachtovereenkomst. Agentschap van de jO- Arasterdamjche Bank, Amsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4944, Vrijdag 23 Augustus 1929. I KOOPT IN DE DROGISTERIJ TE GORI^CHEM. Buitenland 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Binnenland Limonadesiropen VruchtenN)jp sap ^ND VAN alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzouderlyke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regef meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. -• V.\; -- zijn voöf den HaDdel tegen fabrieks prijzen^, verkrijgbaar bij 4. VEKSCRUCR B4ERT Wittebroodstraat 52 REISDEN HENGST DOODGEDRUKT. Te Luik zyn twee slangen van een circus, nadat zy een ruit hadden verbrijzeld, uit hun hok gekropen. Een der reptielen werd in de staltent rondom een prachtigen hengst, ter waarde van 25.000 Francs, teruggevonden en gevangen. Het paard was doodgedrukt. De tweede slang was in de tent der wonderdieren geraakt en verteerde, toen zy werd ontdekt, een schaap met zes pooten. Men moest een half uur strategisch te werk gaan om het rondom een wagendissel geslingerde vyftien Meter lange serpent meester te worden. VLIEGENIERSTER~DOODGEVALLEN. Volgens een bericht uit New-York is een der vliegtuigen, welke deelnemen aan de Amerikaansche lucht-Dsrby, in de buurt van de stad Willton verongelukt. Het vliegtuig werd vernield gevonden, terwyl het geheel verminkte lyk van de vliege nierster op een afstand van 100 Meter van het vliegtuig lag. De bewoners van Willton verklaren, dat zij het vliegtuig op een hoogte van onge veer 100 M. boven een bosch hebben zien neerstorten. De vliegster, die het vliegtuig bestuurde, was eerst 25 jaar oud en had zich sedert jaren reeds aan de vliegsport gewijd. Zy had eerst kort geleden met 9229 M. een nieuw hoogterecord voor vrouwen behaald. EEN OLIFANT ONDER DEN TREIN. Tantor, een negenjarige olifant uit den dierentuin van Seebach bij Zürich, is los gebroken. Na flink te hebben huisge houden in omliggende tuinen, waar hy verscheidene boomen omliep of uit den grond rukte, is hij op den spoorweg Oerlikon- Kloten terecht gekomen, waar hij, ter hoogte van het electrische onder-station, door een trein werd gegreper), die hem een meter of vyftig meesleurde en ver volgens van den spoordijk wierp. Toen was Tantor dood. De electrische locomotief had maar weinig schade beloopen. WERK VAN VIELUF 1 Bij Sommerfeldt is een arbeider door een onbekenden dader van zijn rywiel ge schoten en uitgeplunderd. Men heeft hem naar een ziekenhuis overgebracht. De politie meent, dat de dader de veelbesproken Opper-Silezische bandiet Vieluf is, die nog steeds vry rondloopt en dien zij maar niet te pakken kan ktijgen. O—! VREESELIJKE ONTDEKKING. Bij een verkeersstopping te Dudley, Londen, reed een auto, waarin zich een knaap be vond, die bij een aanrijding doódelijk ge wond was, ondanks het sein van de ver keerspolitie door. De verkeersagent beduidde den bestuurder van den wagen, dat hij halt moest houden. De bestuurder gal echter te kennen, dat bij een stervende naar het ziekenhuis moest brengeD. De verkeersagent kwam nu tot de vreeselijke ontdekking, dat zijn eigen zoon in de anto vervoerd werd. De man was niet meer in staat om dienst te doen. Hij zeeg ineen en moest door een collega worden vervangen, KERK AFGEBRAND. Zondag is tijdens een zwaar onweer de kerk te Granow in Brandenburg door den bliksem getroffen, waarna de geheele kerk een prooi der vlammen is geworden. ONVOORZICHTIGE^ NONNEN. Te Tyrnau (Bohemen) wachtten 2 non nen op een trein. Toen deze naderde telep. No. is Ra.a.m.sdori.lcsv'eer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader dvereen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verköop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTJEtA stonden zij zóó dicht aan den rand van het perron, dat zy, duizelig, werden meege zogen en vermorzeld. GROOTE BRAND°TE CANADA. Te Saskatchewan is een zeer groote brand uitgebroken, waardoor een groot deel van de zakenwyk van die stad werd verwoest. Niet minder dan 26 gebouwen, waar onder het postkantoor, twee hotels en twee bankgebouwen werden een prooi der vlam men. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschat. O—- MIJNRAMP. Uit Ooslo wordt gemeld, dat op een der mynen der KiDgsbay Compagny op Spitsbergen, een ernstige ontploffing heeft plaatsgevonden, waarby 10 arbeiders wer den gedood. Het reddingswerk was zeer moeilyk, aangezien de ingang van de schacht was ingestort. Een der reddingsman schappen, die 24 uur onafgebroken aan het reddingswerk deelnam, is tengevolge van een hartverlamming overleden. BRAND OP DE >PARIS«, Uit Le Ha?re wordt gemeld, dat brand uitbrak aan boord van den Oceaanstoomer Paris* van de Compagnie Géf érale Trans- atlantique, metende ongeveer 35000 ton. De brand ontstond in cabine no. 3 en tastte al spoedig den rooksalen 3? klasse aan. Het vuur breidde zich zeer snel uit en ook de conversatiezaal le klasse, de groote trap en de vestibule werden een prooi der vlammen. Weldra was het ge heele middenschip één vuurzee en eerst na verscheidene uren slaagde men er in uitbreiding te voorkomen. De schade is aanzienlijk. De mail van de »Paris« zal via Cherbourg naar Amerika worden ver voerd. ERNSTIGE ONTPLOFFINGEN. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een ernstige ontploffing is voorgekomen in het op korten afstand van Boekarest gelegen fort Domgosti. Ongeveer 25 soldaten en arbeiders waren in het niet meer gebruikte fort bezig met het demonstreeren van granaten en bommen, toen deze munitie, waarschijnlijk door zelfontbranding ontplofte. Het fort stond onmiddellijk in lichte laaie en met het oog op gevaar van verdere ontploffingen kon gaen hulp geboden worden. Men vreest, dat alle in het fort aan wezige personen om het leven zijn gekomen. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Het passagiersschip Deutschland van de Swinemuender scheepvaart maatschappij is tijdens een reis van Swinemuende naar Stettin in aanvaring gekomen met een vrachtschip tengevolge waarvan de Deutsch land een lek van ettelijke meters kreeg. Aan boord bevonden zich 400 schoolkin deren, die een uitstapje hadden gemaakt en 125 volwassenen. De kapitein had de tegenwoordigheid van geest het schip snel in het Volkrak op grond te zetten zoodal een groot ongeluk werd voorkomen. Het water begon terstond na de botsing bet schip binnen te dringen, zoodat dit reeds den eetsalon bereikte, Het vrachtschip werd slechts weinig beschadigd en kon de reis voortzetten. TWEE BROERS GEELECTROCUTEERB Een tragisch ongeval heeft te Bremen het leven van twee 12 jarige tweelings— broers gekost. Een van de jongens kwam op het idee den kop van een ree boveu aan den paal van het hoogspanningsnet tft bevestigen. In weerwil van de waar schuwingen van den gastheer, bij wien de jongens gelogeerd wareD, klom de jongen naar boven, waarna hy in aanraking met den eiectrischen stroom kwam. Hy was op slag dood en bleef vreeselijk verminkt in de draden hangen. Zijn broer wilde hem te hulp komen, doch had nauwelyks den paal aangeraakt of ook by kreeg den stroom door het lichaam. Eerst na veel moeite konden de lijken worden geborgen, en naar Bremen worden overgebracht» o— EEN GELUK BIJ REN ONGELUK. Bij het graafwerk voor het tunnelspoor bij de Jannowitzbrug in Berlijn, is de Spree door een afsluitdam gebroken. Het water stroomde in den tunnel waar nog werk lieden bezig waren. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, omdat allen zich tijdig wisten te redden. CITRÜEN, FRAMBOZEN en SINAASAPPEL in heele enNhalve flacons. MEIKERSEN, PEREN, R£RZIKEN, ABRIKOZEN en ANNANS. A. B A A IJ E X S, Botermarkt 88 HBUSD O— O— NIEUWSBLAD ïoor liet Lani van Hmien en Alteia,deLaigstraat en de Boiielerwaard Nu we in ons land een extra-parlemen tair ministerie hebben gekregen zal ook, als de voorteekenen niet bedriegen, de nieuwe parlementaire periode van vier jaren zicb kenmerken door wetgevenden arbeid op bet gebied der „neutrale zone" d.w.z. dat niet dan bij uitzondering wets ontwerpen zullen worden ingediend, die hun ontstaan te danken hebben aan be paalde op den voorgrond tredende po litieke principes. Dit geeft aanleiding tot de veiwachting dat o.m. behandeld zal werden een onlangs ingediend ontwerp van wet van de Ministers Donner en Kan betreffende eene hervorming van de pachtovereenkomst. Pacht is niet anders dan een vorm van hua^-'maar niet van gebouwde eigendomm$f|; doch van cul tuurgrond. De thans tfe bet verleden be boerende huurwetten als Huurcommissie- wet enz. waren een crisis-verschijnsel; zij beoogden de vrijheid van bet bedingen van huurprijzen van woningen, van bet opzeggen van buur enz. te beperken en waren te beschouwen als maatregel tot bescherming van den huurder tegenover den huiseigenaar. En nu is het zeker merkwaardig dat men zoo kort nadat deze crisiswetgeving onder vrijwel algemeene instemming begraven is, de behoefte aan bescherming van den huurder van lan derijen in een wetsontwerp1 voer den dag brengt. Het pachtvraagstuk is reeds zeer oud, maar de vraag hoe het evenwicht moet worden gevonden tusschen de belangen van den grondeigenaar eenerzijds en den pachter anderzijds is van nieuweren da tum. Moeten de pachtcontracten in het algemeen voor langeren of voor korte- ren termijn worden gesloten Een langdu rig contract heeft het voordeel dat de pachter eerder geneigd zal zijn geld te besteden om den grond zoo productief mogelijk te maken dan wanneer hij den grond voor slechts korten tijd in gebruik kan hebben. Maar elke medaille heeft hare keerzijde en zoo* ook een langdurig pachtcontract. Een langdurig pachtcon- tra t heeft als schaduwzijde da,t zoowel verpachter als pachter het risico loopen, dat hetzij door waardevermeerdering het zij door waardevermindering van den grond tijdens den duur van het contract er een onevenredigheid gaat ontstaan tus schen pachtsom en waarde van den grond. Dat aan de quastie een algemeene kant zit, is duidelijk. Het is niet alleen het belang van landeigenaar en boer dat de opbrengst van den bodem zoo hoog mo gelijk stijge, maar ook is het belang van het geheele volk rechtstreeks betrokken bij een zoo hoog mogelijke opbrengst er- .van. Het ontwerp'-Donner-Kan heeft de verdienste |der bescheidenheid. De minis ters gaan uit van de gedachte dat de misstanden op het gebied van den land bouw van dien aard zijn, dat een ingrij pen van den wetgever zeer wenschelijk is. Echter zeggen de heeren in hun Memorie van Toelichting c.a,„Dat de wetgever in staat zou zijn, de misstanden in het front aan te vallen, stelle men zich niet voor. Zoodanige aanval is slechts te leiden door vermeerdering van cultuurgrond door inpoldering, ont watering en ontginning, voorts voor lichting door consulenten en het land- Douwcndenvijs alsmede onderlinge orga nisatie. Daarnaast blijft er echter voor den burgerlijken wetgever een taak om betere verhoudingen te bevorderen." Het zou ons te ver voeren, zoo wij hier het geheele wetsonwerp gingen be spreken. Enkele op den voorgrond tredende punten mogen hier wor den genoemd. Het ontwerp brengt een nieuwe regeling van het z.g. remissie- recht. Ook vroeger heeft men wel het besef gehad, dat er evenredigheid moet zijn tusschen den pachtprijs en de nor male opbrengst van het land. Wanneer dus de oogst door bijzondere omstan digheden (abnormale vorst, hagelslag enz.) vernield wordt, kan ook onder de bestaande wet de pachter een verminde ring der huur vorderen, indien minstens dc halve oogst is verloren gegaan, tenzij hij door den oogst van vorige jaren reeds schadeloos mccht zijn gesteld. Echter bij overeenkomst kan de pachter thans van deze aanspraak op huurvermindering reeds van te voren afstand doen. In de piractijk wordt hiervan welhaast altijd afstand gedaan, zcodat deze bepaling een dopde letter is geworden. Het ontwerp brengt hier deze nieuwigheid, dat de bepaling (die uitgebreid wordt tot iedere „aanzienlijke" opbrengstvermindering) thans dwingend recht wordt, waarvan men niet meer geldiglijk bij contract kan afwijken. Ons wil het voorkomen, dat het resultaat hiervan in menig geval zal wezen, dat de landeigenaars geneigd zullen zijn de kwade kansen, die dit nieuwe recht hun belooft, te verdiscon- teeren in de huurprijzen, m.a.w. dat hier en daar pachtverhccgingen zullen intreden Dit neemt echter niet weg, dat de nieuwe bepaling voor den pachter meerdere bedrijfszekerheid beteeként. Een tweede punt, dat we hier willen noemen is het z.g.n. continuatierecht. [Wanneer thans een boerderij v§teacht is en de pachttermijn is verstreken, -.dan kan de eigenaar den pachter zonder een^ ge motiveering dwingen tot ontruiming.1 i. Nu zal een landheer, die zijn eigen belang begrijpt, zulks niet licht doen, daar hij de waarde van vertrouwde pachters niet zal onderschatten. En ook zal de traditie er een landheer van den ouderwetschen stempel van weerhouden een pachter zon der bepaalde grondige reden van zijn eigendom te verbannen. Evenwel merken de Ministers in hunne Memorie van Toe lichting op, dat de traditioneele banden tusschen eigenaar en pachter hier en daar meer en meer los beginnen te wor den. Het ontwerp brengt daarom deze nieuwigheid dat in de eerste plaats bij pacht, voor langer dan een jaar of voor onbepaalden tijd aangegaan, steeds een opzegging vereischt is, welke een jaar tevoren moet geschieden. Binnen een maand na de opzegging kan de pach ter zich dan wenden tot den kantonrech ter met verzoek om pachtverlenging. De ze meet nu nagaan, of de pachter zijn verplichtingen behoorlijk is nagekomen en of er geen andere omstandigheden bestaan, waardoor van den eigenaar niet redelijker wijze gevorderd kan werden, dat hij de overeenkomst voortzet. )Men den- ke b.v. aan gebleken noodzakelijkheid voer den landeigenaar om heb lpercee]| zelf te gaan exploiteeren.) Zijn er geen beletsels en heeft de pachter geen redén toch klacht gegeven, dan is de kanton rechter bevoegd, na de pachtcommissie te hebben gehoord, verlenging te beve len, en wel hoogstens tweemaal en nooit voor meer dan in het geheel tien jaren. De Kantonrechter beslist zonder dat hooger beroep mogelijk is. En hier zit o.i. iets minder gewenschts, daar de eene Kantonrechter stellig heel wat gemakke lijker pachtverlenging- zal toestaan dan de andere. Als derde belangrijk punt ncemen we de vergoedingsregeling. Wanneer n.l. een pachter eenige verbetering noodig acht, kan hij daarvan schriftelijk mededeeling doen aan den verpachter, zulks onder opgaaf van kosten. De verpachter kan zich daartegen dan uitdrukkelijk verzet ten. Doet hij dat niet dan zal de pachter bij het einde der pocht eene naar billijk heid te bepalen schadevergoeding ont vangen. Deze bepaling heeft kennelijk ten doel den toestand der landerijen te ver beteren. Al behelst nu het onderwerp bepalin gen, die we liever anders zouden zien, toch hepen we dat het spoedig in het Staatsblad zal verschenen, daar ook wij van meening zijn dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de pachters wette lijke bescherming tegen de verpachters noodig hebben. Waar de bebouwers van landerijen in in onze omgeving vcor het meerendeel pachters zijn, zal eene eventueele wet voer onze streek van zeer groot belang zijn. OVERREDEN. Te Tongelroy werd de 62-jarige P. K» bij bet oversteken van den straatweg; dqoaf een wielrijder onderstboven gereden. D& ongelukkige bekwam o.a. een darmscheu- ring, waarvoor een operatie noodzakelijk: was. Dat ingrijpen beeft niet mogen ba ten, de man is overleden. —O— VERKEERSONGEVALLEN. Vrouwelijke bestuurders van auto's heb ben het er te Oostburg niet goed afge bracht. Eerst geraakte een door een dam© bestuurde auto in de Brouwerijstraat al daar beklemd tusschen de stoomtram en. een anderen auto. Beide auto's werden be schadigd en de tram kreeg oponthoucb Een uur later reed een Belgische dame het trottoir in dezelfde straat op.en eeü bakkerij binnen, en twee uur later reed 'n. andere automobiliste, toen zij voor eer* fietser wilde uitwijken, met volle vaart te gen de winkelpui van een anderen bakker* welke gedeeltelijk werd ingedrukt. BLOEMSTUKKEN MET f1000. „Het Vaderland" weet te vertellen,, dat in Den Haag bij een der opvoeringen, van „Erederike" (na Sauber's vertrek) Eriedl Dotza en May, die nu de Goethe- partij' zingt en ook tot drie maal toe „Madchen, mein Madchen" herhalen moest, elk een bloemstuk kregen en dat daaraan een verzegelde enveloppe beves tigd was. De inhoud bleek een biljet vaas. f 1000 te zijn. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Docr bet hernieuwde, met kracht voortgezette onderzoek inzake den moar<£ den heer Lans te Rotterdam, komt ëz merhand in deze, op vele punten tot nu toevq.og onvolledige zaak, meer licht^ Op de schoenen en het pak van den pro curatiehouder v. O. heeft dr. Hesselink po sitief bloedvlekken kunnen aantoonem WEGEN VAN AUTOMOBIELEN. Naar wij vernemen is de termijn van weging van auto's verlengd tot 16 Sep tember a,s., zoodat automobilisten thank dus nog niet blootstaan aan aanhouding op den weg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1