Dit nummer bestaat uit 2 Made». DE LENTEFEE Binnenland. FEUILLETON Buitenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Reusden. No. 4945 Woensdag 28 Augustas 1929, 'y vu Vs-?v£ a» M 7 u ®-AND VAN altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. lat. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EEN ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. De correspondent van het Hbl. te Praag meldt, dat de president van de Tsjecho- Siowaaksche republiek Masaryk, Koningin "Wilhelmina benoemd heeft tot ridder in de orde van den Witten Leeuw, een in 4922 alleen voor buitenlanders ingestelde onder scheiding. VERDRONKEN."0" Het 40 jarig dochtertje van schipper Gsutjes van het schip Hans te Lobith is over boord gevallen en verdronken. —O KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM Een zesjarig dochtertje van den bewoner van een in den Rgn bij het Haagsc'ne Schouw onder Voorschoten liggende woon schuit heeft eenige dagen geleden een ketel met kokende koffie omgestooten en den inhoud over het lichaam gekregen. Zater dag is het meisje overleden. GEVALLEN. Een 25 jarige schilder, die te Arnhem op een ladder voor een huis stond, is ge vallen en is aan de verwondingen overleden. INSTORTING IN DÊTMIJN »HENDRIK.« De telegraaf meldt uit Heerlen In de tusschenschacht »an Staatsmijn »Hendrik« te Brussum, werden Zaterdag tengevolge van erstige steenstorting twee arbeiders, de houwer K. en een hulphouwer ingesloten. Het neerstortende steen ver JULES MARY. □-« A oorzaakte belangrijke schade en storing in het bedrijf. Alle zich in de nabijheid be vindende arbeiders begonnen onder leiding van den hoofdingenieur Op de Camp in koortsachtig tempo met het opruimingswerk. Het gelukkige resultaat hiervaD was, dat de beide ingesloten mijnwerkers zeven uur later konden worden bevrjjd. LIJK OP DE SPOORBAAN. 30 jarige man door den trein overreden. Zaterdagavond laat is op de spoorbaan naar Gouda, niet ver van den overweg van den Honingerdijk af, door een spoor wegarbeider, die langs de rails liep om een verloren buffer te zoeken, het ernstig verminkte lyk gevonden van een 30 jarigen man. De arbeider had dezen zelfden man on geveer een half uur tevoren tusschen de rails zien zitten, toen gedacht dat hg met een strooper te doen had en hem toege roepen weg te gaan, omdat hij daar niets te maken had. De man had een onver staanbaar antwoord gegeven. Toen de spoorwegarbeider den ongeluk kige vond was kort te voren een trein gepasseerd. Het hoofd was verschrikkelijk verwond van kin tot voorhoofd weggeslagen, de rechterarm was verbrijzeld. De man moest overreden zijn. Nadat de arbeider hulp was gaan halen is het lijk naar het Maasstation gebracht, vandaar naar Crooswijk. Aanvankelijk wist men niet van wien het was. In den loop van den morgen is echter het lyk herkend als te zijn van den 30 jarigen slager P. A. B., gewoond hebbende in de Jonker Fransstraat te Rotterdam. B. was reeds eenige dagen van buis weg. O VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Zaterdagavond omstreeks elf uur zagen eenige personen, die zich by de ponton van de gemeentelijke veer booten aan de Wil- helminakade by de Parellelweg te Rotterdam bevonden, dat een met melkbussen beladen vrachtauto in volle vaart van de zijde van den Parellelweg naderde en in de richting van de rivier reed. Een van hen, mej C. EngelsenVan Keulen, uil de Hilde- gardisstraat, schreeuwde den chauffeur naar zij later bij het politie-onderzoek ver klaarde nog toe, dat hy verkeerd reed, doch vermoedelyk heeft de man dit niet meer gehoord. Hij reed althans rechtdoor, over het trottoir bij de ponton en zoo de Koningshaven in. De auto maakte een slag over de kop, draaide naar links en zonk toen zeer snel, onder water bleven de lichten branden. Met een dreg welke uit het wachthuisje van de veerboot was gehaald en om het lichaam van den autobestuurder werd vast gemaakt, gelukte het om hem uit de auto te bevrijden. Onder toezicht van Dr. Bijlsma heeft men gedurende ongeveer anderhalf uur gepoogd de levensgeesten van den auto bestuurder op te wekken. Tevergeefs evenwel. POSTPAKKETTEN. Sinds 45 April kunnen in het binnen- landsch verkeer postpakketten worden ver zonden met een maximum-gewicht van 7 K.G. Dezer dagen is een onderzoek ingesteld welken invloed de verhoogirg van de ge wichtsgren8 van 5 tot 7 K.G. op het pa- ketpostverkeer heeft. Hierbij is gebleken dat gemiddeld nauwelijks 5 pCt. van de ter verzending aangeboden pakketten meer dan 5 K.G. woog. Dat van de gelegenheid tot verzending van pakketten van 5—7 K.G nog weinig gebruik gemaakt wordt, zal voor een deel moeten worden toegeschreven aan de on bekendheid van het publiek met deze be paling. —o de moord te breda. Het beroep van den officier van Justitie tegen de beslissing der Bredasche rechtbank om J. p. v. d. e., verdacht van den moord met roof in de n. Boschstraat, vrij te laten is verworpen, zoodat v. d. e. vrij blyft. berucht heler gearresteerd. Door toevallige omstandigheden is de Rotterdamsche politie er dezer dagen in geslaagd een arrestatie te verrichten, waar- by zij tot de ontdekking kwam, dat hier mee de hand gelegd werd op iemand, die eenigen tijd geleden een 25 tal balen koffie had ontvreemd, uit 'n spoorwaggon aan de Lekhaven, De arrestant, een zekere R., vervoerde Donderdagavond per vrachtauto acht balen koffie, en viel door de mande doordat de politie hem staande hield, om zyn rij- en nummerbewijs te controleeien. Uit het verhoor en de feiten, die daarop volgden, bleek ten duidelijkste, dat de be wuste persoon iemand was, die te Rotterdam als een berucht heler bekend stond. De man is in verzekerde bewaring gesteld. lysol gedronken. Twee kinderen van den heer H. aan de Asselschestraat te Apeldoorn hebben uit een flesch lysol gedronken. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht. Voor de oudste der kinderen, een jongetje van vier jaar, vreest men het ergste, de kleinste is aan de beterende hand. zwitsersch Invoerrecht op aardappelen. Naar de directie van den Landbouw bericht, heeft blijkens door Hr. Ms. Gezant te Bern verstrekte mededeeling <1e Zwitsersche Bondsraad besloten, ten einde een te grooten invoer van aardappelen uit tanden, waar de oogst overvloedig belooft ie worden, zooals in Duibchland. Frankrijk en Nederland, tegen te gaan, het invoer recht op aardappe'en met ingang ven 26 Augustus a.s. te verhoogen van 2 francs op 4 francs per 100 K.G. —O BRAND. Te Bsverwyk heeft een felle brand ge woed, waardoor een café en .een groot manufacturenmagazyn in de asch zijn ge legd. De brand brak door onbekende oorzaak uit op de bovenverdieping van het café van den heer S. in de Breestraat. Op dit bovenhi is woonde het gezin van de wed. K,, dat door het geknetter der vlammen gewekt werd De bewoners en eveneens die van het café, moesten met achterlating van al hun bezittingen, over haast de vlucht nemen. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen spoedig zakte de zoldering van de bovenwoning door, en werd ook het café door de vlammen aangetast. De wind wakkerde hst vuur sterk aan en het duurde niet lang, of ook het aangrenzende manu- facturenmagazijn Van de firma B. werd e«n prooi van de vlammen. De zeer brand bare voorraad manufacturen was oorzaak, dat dit 22 meter diepe gebouw in een minimum van tyd een geweldige vuurzee was. Bside perceelen zyn totaal uitgebrand. Alles was verzekerd. EEN ADDERBEET. In de duinen nabij Bloemendaal is Donder dagmiddag een padvinder uit Amsterdam door een adder gebeten. Onmiddellyk ge neeskundig ingrijpen kon den jongeling van den dood redden. Alhoewel door vrienden jacht op de adder werd gemaakt, wist het dier te ontkomen. DE HALS GEBROKEN. De voerman M. v. d. Heuvel van de Abdy van Berne te Haeswijk is by het laden van haver op de ontginning der abdy van de kar gevallen en brak den hals. Hij was op slag dood. DOODELIJKE VAL. In de Centrale werkplaats van de Ne- derlandsche Spoorwegen te Zwolle, is een ernstig ongeluk gebeurd. De heer De Groot werktuigkundig ambtenaar vari het Hoofd gebouw der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, was op een bijna 10 Meter hoog plateau bezig met het nazien van een hysch- kraan toen hij, doordat het raderwerk in beweging kwam. tusschen twee kamraderen geraakte. Zwaar gewond werd hy naar het Sophiaziekenhuis vervoerd, waar hy 's avonds aan de verwondingen is overleden. EEN BELOONING. Een pensiongast van Hisduinen vermiste bij aankomst aan het station Den H-lder zijn tasch met ruim f 600 inhoud. Het bleek dat hij die in den trein had laten liggen het stationspersoneel had haar ge vonden en bij den chef gedeponeerd. De belooning voor den eerlijken vinder bestond uiteen sigaar. Daar de vinder even wel niet rookt, heeft hij zich genoodzaakt gezien de belooning af te wijzen. geheimzinnige VoNDST. Op de groote heide bij Venlo heeft de veldpolitie in een droge, met hooge heide begroeide greppel aan den zoom van een bosch, een saamgebonden pak meisjeskieeren gevonden, bevattende eeD paar lage schoe nen, een gryze mantel, een witte zakdoek een hemd, een lichtroode directoire en een paar grijze zijden kousen. De mantel vertoonde eenige bloedvlekken Een daarin gevonden portemonnaie bevatte eenig Duitsch geld, alsmede een spoorkaartje van BreijelGladbach, gestempeld 4 Au gustus. Bij de politie te Venlo is, behalve de verdwijning van een meisje van ongeveer 45 jaar uit Essen, in het begin van deze maand, geen vermissing bekend, waarop deze kieeren betrekking zouden kunnen heb ben. Alle autoriteiten over de grens zijn in kennis gesteld van de vondst. *'K 'L'-* vpofiögIr A tLuliti sisa en Altsnajo Lanostraat ga rwaar DE ALASTRIM. Toepassing van de wet op de besmettelijke ziekten. Dezer dagen is een Koninklijk Besluit tot stand gekomen, waarbij de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), houdende voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, behoudens enkele met na me genoemde artikelen van dien wet, toe passing wordt verklaard cp de ziekte, ge naamd alastrim. Daardoor staat thans voer den genees kundigen de verplichting vast, van elk alastrimgeval, dat hij waarneemt, kennis te geven aan den. betrokken inspecteur van de Volksgezondheid. Verder zal iedere gemeente moeten zorg dragen een barak in te richten, waar alastrimlijders kunnen worden verpleegd. Bewoners van huizen, woonplaatsen of vaartuigen, waarin zich een geval van alastrim heeft voorgedaan, mogen vcorlcopig de school niet bezoe ken. De Inspecteur van de Volksgezond heid ontvangt ook de bijzondere bevoegd heid zoo noodig woningen van ingezete nen. binnen te treden. DOOR 64 Lauiens snelt met uitgesterkte armen op haar tceplotseling blijft hij ech ter staan. Marie, zeide hij, wat scheelt je? Onder een glimlach verbergt ze haar jcintrcering. Zij1 moet voorzichtig wezen, indien zij haar belofte houden wil. .Waarom zijt ge zoo verschrikt Laurens Gij zijt dus niet ziek, Marie? Neen.... een weinig hoofdpijn. Hij omhelst haar teeder en vat hare handen. Je handen gloeienWilt gij, dat ik een dokter ga halen? Neen, doe voor mij geen moeite, ver zoek ik je. Zij ontwijkt zijn blik, daar ze dien niet yerdragen kan. Zij gaan nu naast elkaar zitten. Laurens vertelt haar, wat er voorgeval len is in de twee dagen, dat hij haar niet gezien heeft. Hij verhaalt haar, wat hij van zijn onderzoek met Gaume verwacht. Zij 'luistert, wil iets antwoorden, iets zeggen, maar ze weet niets. Telkenmale, wanneer hij haar naam uit spreekt, siddert zij. Ten slotte bemerkt hij haar zonderlinge verstrooidheid en zwijgt. Ongerust zijn de, verwijt hij zichzelf alles. Hij wil 't jonge meisje op 't voorhoofd kussen, maar zij trekt zich. terug, werktuigelijk weert zij deze liefkoozing af. Onthutst springt hij op> en roept uit Maar mijn God, Marie. Wat scheelt u? Je bent dezelfde niet meer.... Neen, néén, ontwijk mij niet.... Gij wilt u van mij verwijderen.... Gij durft mij niet aanzien.. Zijt ge kwaad?... Heeft men mij bij u belasterd Antwoordt Marie, zoo onge rust mocgt ge mij niet achterlaten. Maar ik verzeker je, Laurens.... Zie mij dan aan en zeg mij openhartig, wat er gebeurd is. Zij poogt haar oogen op te slaan. Maar de blik van Laurens drukt zóóveel smart uit, dat de tranen haar in de oo gen komen. Hij kust haar handen, zeggende: Gij ziet dus, Marie, gij ziet dusGe kunt niet veinzen.... Spreek, spreek. Zij neemt een besluit en antwoordt: Neen, neenIk heb niet geveinsd Ik ben ziek, zenuwachtigik ween om nietsEr is niets, Laurensik... ik zweer 't je. Hij buigt zijn hoofd. Men kon hem gemakkelijk aanzien, dat hij 't niet geloofde. Zij leed vreeselrjk, doch haar opoffering was begonnen. Tot aan 't einie zou zij haar volbrengen. Laurens, zeide zij. ik wilde je iets vra gen, dat je wellicht hard zal vallen. Spreek,. Marie. Ik wenschte, vervolgde zij bevende, dat gij mij niet zoo dikwijls meer komt bezoeken. Niet zoo dikwijls meer. En waarom, Marie? De wereld is zoo kwaaddenkend. Ik leef alleen. Lasteren is zoo gemakkelijk en daarom mogen wij geen aanleiding geven. Oplettend staarde hij haar aan. Was 't waar, wat zij zeide? Was dat geen verzinsel om de ware redenen harer verwarring te verbergen Hij viel hp zijn knieën voor haar neer en mompelde: Is dat waar, Marie? Ja, antwoordde zij zacht. Men belastert u dus? Is dat niet gemakkelijk te begrijpen? Weet men, hoe gij1me liefbebt Weet mendat ik eenmaal... uw vrouw zal werden? Maar Martine is er toch, steeds bij'. Martine is een dienstbode. Zij is voor u een tweede moeder. Ook zij kan immers medeplichtig we zen. O, Marie, Marie snikte hij, wat eischt ge van mij Zijn droefheid maakte haar wanhopend. Als wij elkaar minder ontmoeten, kun nen wij elkaar immers meer schrijven.... Niets zal er docr veranderd worden. Niets? Denkt ge dat? vrceg hy1. Steeds bleef hij haar aanstaren en sloeg zijn oegen niet van haar af. Hij tracht te haar ziel te doorgronden om er 't ge heim van haar zonderling gedrag in te ontdekken. Plotseling zeide hij tot haar: Ik geloof, Marie, dat je me niet meer bemint. Dcch de blik van Marie, de blik ha rer vochtige, schoone oogen. staarden hem zóó verwijtend aan, dat hij onmiddellijk riep: Ach vergeef 't mij, Marie, vergeef 't mij. Beide zwegen. Marie leed. Die marteling was te groot. Als hij nog langer bleef, zou zij zioh ver raden. l Li Eindelijk stond hy op. Ik ga heen, Marie. Ongetwijfeld verwachtte hij, dat zij hem weerhouden zou. Zij zeide echter niets. Nogmaals herhaalde hij nu: Ik smeek je vergiffenis, dat ik heden gekomen ben, Marie, want ik merk zeer gded, dat ik je hinder, dat ge mijn vertrek met ongeduld tegemcet ziet. Ach, Laurens, Laurens. Zij hield zich goed; met bovenmensche- lijke krachten klemde zij haar lippen opeen. Vergiffenis, Marie, vergiffenis, zeide hij', maar, wat wilt ge dan? Is 't mijn schuld, dat ik zoo hard tegen je moet wezen? Gisteren had ge mij nog lief, ik was er zeker van, alles verraadde het en heden schijnt 't mij, ik weet niet waarom, dat je me niet meer bemintwat is er toch voorgevallen? Ge zijt dezelfde niet meer. Ach, ik gelocf je niet. Waarom slaat ge ook geloof aan vermeende lasteringen onzer handelingen? Ge moest u daarboven verheven achten.... En bovendien, Marie, op den dag, dat gij mijn vrouw zult wezen, kunt ge uw hoefd opheffen en over de lasteraars triomfeeren.... Neen, neen, dat is 't nietWees openhartig... Marie, gij, die mij nog steeds in uw ziel hebt laten lezen, gij, die steeds zoo'n af schuw van leugen en veinzen had, o Ma rie, waarom veinst ge dan heden? De toekomst zal u leeren, Laurens, zei de zij, dat ik uwe verwijten niet verdiend heb. Afwerend wenkte hij. Niet alleen staar de hy haar nu smartelijk aan, doch van toern fonkelde zyn oog. Vaarwel Marie.... omdat je mij weg zendt... O, mijn Laurens, riep zij wanhopend uit. Heb ik gezegd, dat ik u wegzendt jWaar- EEN WONDERKIND. Dr. Pedro Niel, oogspecialist in Madrid heeft op het oogenblik een zeer zeldzaam geval in behandeling. Het betreft een jon gen van zeven jaar, een zoen van een on derwijzer uit een klein provinciestadje. De knaap, kan docr vaste voorwerpen heen kijken. Deze zeldzame eigenschap ontdekte men voor het eerst toen hij! uit een gesloten boek las. De vader schonk niet veel aandacht aan deze buitengewone eigenschap1, want hij dacht eenvoudig da$ de jongen heele bladzijden uit het boek va nbuiten geleerd had. Maar toen de on derwijzer opi zekeren dag naar een knoop ran zyn overjas zocht beweerde da knaap dat hiji hem in zijn tabaksdoos- zag zitten. Hij werd daar ook werkelijk gevonden. Nu begon de vader er speciaal op te let ten en stopte verschillende voorwerpen weg. Maar de knaapi zag ze allemaal zit ten en haalde ze uit de verborgen plaat sen te voorschijn. De proeven van dr. Niels hebben bewezen, dat de jongen ge makkelijk door papier, karton, stoffen en metalen heen ziet, door dun hout echter veel moeilijker. DE BIJNA GESTORVEN SCHULDE NAAR EN DE GOEDHARTIGE CREDITEUREN. Dat er te Boedapest nog goedhartige crediteuren bestaan, zal uit de navolgende om zijt gij dan zoo hard tegen mij Ik zal u iederen dag schrijven, dat ik u lief heb Marie, en iederen dag zal ,ik u herhalen, hoe grievend ge mij1 heden behandeld hebtmaar bij u terugko men, doe ik niet neen, neen, ik zal wachten, tot gij berouw hebt over uw; koelheidtotdat gij me terugroept....,; alleen dan zal ik terugkomen Marie, vaaa' wel.... Zij had de kracht niet, een enkel woofrtl te zeggen. Hevig ontroerd over deze zonderlinge entvangst, verliet hij haar woning. Nauwelijks was hij weg, of Marie barst te in een luid zenuwachtig gesnik ut. Nadat zij eindelijk haar kalmte terug gekregen had en weer na kon denken, mompelde zij Toch is 't beter, dat alles zóó. af ge- loepen is. Martine wist niets van 't droevig harts geheim harer meesteres af; bleek en ver moeid vond zij haar zitten, toen ze terug keerde. Marie had haar 't bezoek der markie zin en van den markies de Soulaimes verzwegen Martine had hen wel gezien, maar kende hunne namen niet. Maxie- Rosa vreesde, dat Laurens Martine uit zou hoeren en dan waren al haar heldenmoed smartelijke leugens immers te vergeefs ge weest. Dien zelfden avond schreef zij de mar kiezin nog: Mevrouw, ik heb Laurens gezien. Hij heeft reeds bemerkt, dat er een groote verandering in mij plaats heeft gehad. Ik heb hem zeer veel leed aan moeten doen. Wat mij betreft mevrouw, ik kan u niet zeggen, hoe ik lijd." (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1