Tweede Blad Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4945 Woensdag 28 Augustus oos doodt het haar C. B 0 U M A N -Jeusdejv - Firma L.J. Veerman J. SGKETSELAAR „LEONARDO'. J. Lambooy, Berewoutstr. 36, 's BBSGH F— L. J. VEERMAN CAHIERS Jan Geerden, 's-BOÉCH, elastingen l ÈpKAN, Parlementair Overzicht. Ingezonden EEN FABEL. Druiven, Bananen, Meloenen, Toma Pruipaen. Spreekuren 4 Sigarenfabriek Leesboeken, studieboeken, tijdschriften enz. va/ 3';2, 5 en 6 cent. Hotel Café Bill; Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages- te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, i aaby het Station.) BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente HEDIKHUIZEN op Woensdag 21 Augustus des n.m. 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. Bokho ven. Secretaris WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering de secretaris leest de notulen der vo rige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Begrooting van den Warenkeurings- dienst te 's Bosch waaruit blijkt, dalt voor deze gemeente als bijdrage in de kos ten, een bedrag is uitgetrokken van f155.58. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot overdracht der openb. la gere school te Hedikhuizen aan het R.-K. kerkbestujir. 4 Idem, idem tot af- en overschrijving der Gem.begrooting en die van het G.E.B. met dien verstande, dat in het ver volg 20 pCt. van de winst, die door het G.E.B. wordt gemaakt ten laste van het bedrijf blijft voor het kweeken van een reserve, de meerdere winst mag ten goedé komen aan de gemeente. Schrijven van het kerkbestuur te Haar steeg, waarin den raad dank wordt ge bracht voor de welwillende beschikbaar stelling van het bedrag van f 2500.— voor de verbouwing der school, Het kerkbe stuur meent in overeenstemming met het verlangen van het gemeentebestuur te hebben gehandeld, door de aanbesteding uitsluitend onder de ingezetenen te hou den. Het laagst werd ingeschreven door de firma van Yeluwe en Groffen, alhier voor het bedrag van f 2739.—dus f 239 boven het toegestane bedrag. Het kerkbe stuur verzoekt den raad nu dit lioogere bedrag eveneens beschikbaar te willen stellen. De heer Dobbelsteen meent dat een fout wordt gemaakt als men spreekt van aan besteding onder de ingezetenen, immers de firma van Veluwe en Groffen woont niet in Hedikhuizen doch in Vlijmen. De Voorzitter merkt op dat niet be doeld is de burgelijke gemeente, doch de perochie Hedikhuizen. Dat de aanbe steding boven de begrooting is gegaan is een gevolg van het feit, dat de arbeids- lovnen steeds stij'gende zijn, alles trekt te genwoordig naar Eindhoven, zoodat er moeilijk aan arbeidskrachten is te komen. Met algemeene stemmen wordt het be drag van f 239,— toegestaan. De Voorzitter deelt mede dat eenige aanbiedingen zijn ingekomen voor uur werken te Haarsteeg en Hedikhuizen. De besprekingen over deze aanbiedingen zou spr. in geheim comité willen houden, waar om hij de cpenb. vergadering schorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat vijf inschrijvingen zijn ingekomen, n.m. v. de firma Kerkhcfs die een garantie ver leent van 30 jaar, verder de firma's Hoo- gen, Eijsbouts, Adiks en v. Alfen die al len een garantie toe staan van 10 jaar. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de leverantie te gunnen aan de firma Kerkhofs Zn. te Aarle-Rixtel voor f 2025 onder voorwaarde dat de uurwerken wor den overgenomen door de kerkbesturen. Aanbieding gemeenterekening en reke ning G.E.B. voer 1928. De gemeenterekening sluit voor wat den gewonen dienst betreft met een na- deelig saldo van 2898.17, voor wat den kapitaaldienst betreft met een voordee- lig saldoi van 513.72. De rekening voor het G.E.B. geeft een winst aan van f 689.99. Beide rekeningen worden voor onderzoek in1 handen ge steld eener öommissie, bestaande uit de heeren Dobbelsteen, v. d. Heijden en v, Hees wij k. Bij de rondvraag informeert de heer Dobbelsteen of er ook moeite is gedaan om vermakelijkheden op de a.s. kermis te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat hij) naar verschillende zijden moeite heeft gedaan een draaimolen, of zweefmolen te krijgen. Nu heeft hem iemand uit Gorinchem be looft, die ook op de kermis te Nieuw- kuijk komt, dat hij met een zweefmolen ook hier naar toe zal komen. De heer v. Hemert zegt dat in de zo- merzitting van de provinciale Staten de overname v. den weg Haarsteeg—Heusden is behandeld, is het ook hekend, wanneer men aan verbetering zal beginnen, deze is dringend noodig. De Voorzitter antwoordt, dat van zelf sprekend niet voer Januari met de verbe tering zal worden aangevangen, zoodra het weer hiervoor gunstig is, zal de ge meente zelf iets tot verbetering doen en er wat grint op brengen waar het 't meeste noodig is. De heer v. Hemert informeert ook hoe het staat met de niliiwe politieverorde ning met het oog op losloopende honden. De Vccrz. antwoordt dat het 't eind van 't jaar zal worden eer het ontwerpen eener nieuwe politieverordening ter hand kan worden genomen. De heer v. Hemert zou dan een be paling in het leven willen roepen zoo zooals reeds verschillende gemeenten heb ben gedaan, n.l. deze, dat het eigenaars v. honden verboden is, deze dieren een half uur na zonsondergang tot een uur voor zensopgang, buiten hun erf te laten loslcopen. De secretaris zal een vraag plaatsen in het Tijdschrift, of de gemeente bevcegd is, een dergelijke bepaling in het le ven te roepen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Het tooneel van groote en kleine politieke steekspelen De komende millioenendans Troonerde-verwach tingen Wenken en grieven. Het Binnenhaf is veel eerder dan, in an dere jaren tot nieuw leven ontwjaakt, al was dat niet het leven, wat we ge wend zijn binnen de oude muren van deze politieke veste te zien borrelen en koken. We zijn gewoon in de contrijen van de Bidderzaal de politieke harts tochten te zien oplaaien van een an derhall honderd brave Nederlandsche zo nen, al is er een enkele onder, die liever het land van de Wolga als zijn vaderland beschouwt. Maar in deze Augustusda- op het Binnenhotf, namelijk de politieke gen is er nog heel wat anders opgelaaid op het Binnenhof,, namelijk de politieke hartstochten van een heel continenjty waarvan de grootste meerderheid bezig is te kibbelen over den buit, die door één van de anderen als oorlogsschatting moet worden opgebracht. Maar hoe het ook zij, de heeren zullen voort moeten maken. Niet alleen ojmdat 2 September de Vol- kenbonds vergadering hun illistere aan wezigheid eischt, maar ook, omdat een hervatting der conferentie daarna op het Binnenhof eenige moeilijkheid zou kun nen meebrengen. Want Prinsjesdag is in het verschiet, en de derde Dinsdag in September valt op den zeventienden, en idan moeten we vrij baan hebben, om onze eigen nationale millioenendans naar behocren en met plechtigheid te kunnen uitvoeren. En dat er voor Troonrede de geloofsbelijdenis van het nieuwe kabinet, welke dus al van meer dan ge wone beteekenis is te achten en Be grooting des Lands veel belangstelling zal bestaan, ligt voor de hand. Er isL met het heengaan van het vorige extra-parle mentaire kabinet een merkwaardige perio de in onze parlementaire geschiedenis afgesloten. En er wordt in alle politieke kringen met begrijpelijk interesse naar de eerste publieke gestie van het nieuw ministerie uitgezien. j|C Een van de punten, waaromtrent men in de Troonrede eenige aanwijzing ver wacht is wel de veel-besproken verbin ding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Er verluidde, dat de vorige minister van Waterstaat nog opdracht gegeven had aan den hoofd-ingenieur van den Rijks waterstaat, Ir. O. T. O. Heyning, te IJmuiden, om het plan-Mussert, in za ke de kanaalverbinding Amsterdam-Jlijn via Wijk bij Duurstede te onderzoeken. En men houdt nu rekening met de mo gelijkheid, dat in de Troonrede een en ander zal worden gezegd in dit opzicht, en dat de indiening van het betreffende wetsontwerp in Amsterdamschen geest, met het project Wijk bij Duurstede en de daarbij' gedachte verbeteringen van ir. Mussert, zou kunnen werden tegemoet gezien. A Bij' het optreden van den nieuwen mi nister van Waterstaat is tevens de ver wachting ontstaan, dat er een krachti ger en meer doelmatige uitvoering zal plaats vinden van het Rijks wegenplan, zoowel als van de provinciale wegenplan nen. In deze richting wijst ook het be sluit van den Minister, dat op zeven niet achtereenvolgende dagen in het geheele land een telling van het verkeer zal plaats hebben, zoowel op de op het Rijks wegenplan voorkomende Tij kswegen, als op de op de provinciale wegenplannen voorkomende provinciale wegen. De tel ling zal alle verkeer rij- en voertui gen, wielrijders, voetgangers en lea vee omvatten, In anticipatie blijkbaar van nieuwe on derhandelingen met België over een nieuw verdrag, richtte de Kamer van Koophan del te Maastricht een uitvoerig rapport tot de Regeering en de Kamers, onder het motto: ,,Zuid-Limburgsche problemen". De heeren kamerleden hadden dus al vast iets, cm zich in afwachting der be groet ingsdebatt en mee te occupeeren. Want ook in deze richting schijnt men spoed te zullen betrachten, daar het rap port zegt: Wellicht zal oer het jaar voorbij is, ook in levenskwesties onzer stad beslist worden, nl. of Maastricht inderdaad zoo goed mogelijke verbindin gen met de zee zal verkrijgen. En dan: regent het klachten en critiek. Er was veel te geringe voortvarendheid van overheidswege inzake de beliandeling der verkeersvraagstukken. De minder goe de verstandhouding tusschen Nederland en België was in het bijzonder merkbaar en voelbaar in de grensprovincies. Ver der was er een neiging om telkens nieuwe lasten op de industrie te leggden, zon der zich te vergewissen of die gedragen kunnen worden. En nog veel meer. Bij zonder wordt gecritiseerd het trage tem po, waarmee van overheidswege de Maas werken worden uitgevoerd, waarbij het geval met de kolentig van Maasbraclit als voorbeeld wordt genoemd. Interessant is ongetwijfeld de waar schuwing, inzake de verhoudingd Neder- land-Eelgië, tegen juristerij! en misken ning van mogelijke moreele rechten. „Ne derland hindere, door de eigenaardige for matie van zijn gebied, België niet in zijn bloei; Antwerpen moet tot de ontwikke ling kunnen komen, die mogelijk ware, wanneer België uit commercieel oogpunt vrij' over de Schelde kon beschikken". Wat de kwestie der wateraftap pingen betreft, kom het rapport tot de conclusie,; dat het recht van Nederland, van juridisch stand punt beschouwd, sterker staat dan dat van België, maar „dit beteekent geens zins, dat we wenschen te worden gere kend tot degenen die in de verhouding Nederland-België enkel de letter van de Sc heidingsacte willen laten gelden. On ze belangen vallen samen met die der beide volken. Wij hebben ze gemeen met Antwerpen en met Rotterdam. Ze dreigen ernstig te woerden geschaad door de tot standkoming van een, niet-Maastricht— doorsnijdend „Grand Canal".... De opvat ting, dat Maastricht voer de ofïerss die het brengt, compensaties verdient, acht de K.V. K. zeer wel vereenigbaar met het algemeen belang van onzen staat. POLITICUS. voorstel van den handelaar om door een (plaatselijke machine-fabriek een nieuwe krukas te laten maken. In een week of wat was dit gebeurd. Hoewel de afwer- kring wel een klein beetje te wenschen overliet, was het onderdeel als geheel toch niet slecht geslaagd. Het beste ge slaagd was echter de rekening. De heer, wiens verstand nog net zoo ver reikte, dat hij begreep hoe nuttig en aangenaam het bezit van een automo biel voor hem kon wezen, klaagde zijn nood bij een kennis. „Het is geen wagen van een goed ge reputeerd merk", zei deze. f „Daar heb ik niet opgelet". „En hij wel nieuw, doch van een type», dat de fabriek niet meer maakt en waar geen onderdeelen meer van te krijgen zijn." „Dat wist ik niet." „Bovendien zou die handelaar je toch nooit onderdeelen uit voorraad kunnen leveren, want hij is geen officieele „dea ler". Hij kan dus ook geen garantiee en geen „service" geven." „Daar heb ik geen aandacht aan ge schonken." „Dat zou ik bij de keuze van je vol genden wagen dan toch maar eens wel doen" zei de kennis. De meneer, die door schade en schan de wijs was geworden, volgde dien goeden raad op. Zijn volgende wagen was een General Motors' product. Er was eens een heer, wiens verstand nog net zoo ver reikte, dat hij1 begreep hoe nuttig en aangenaam het bezit van een automobiel voor hem kon wezen. Hij1 bezocht in de plaats zijner inwo ning vele automobielhandelaars. Eén zaak was er echter, welke hem bijzonder be viel. Niet alleen was de eigenaar een kranig man, die hem elk willekeurig merk kon en wilde leveren, dcch bovendien stond er in de showroom een buitenge woon mooie blinkende automobiel, welke niettegenstaande de aanwezigheid van een ongemeen fraaien sigarenaansteker op. het instrumentenbord, zeer laag was geprijsd. Deze wagen kon heel hard loopen, veer de buitengewoon goed en versleet nooit. Weiiswaar was er tijdens een proefrit je over eenige geasphalteerde straten dei- stad geen gelegenheid de groote snel heidscapaciteiten, de voortreffelijke vee ring en den langen levensduur op de jptroef te stellpn, dcch uit den aard der ziaak kon niemand dat helpe. De wagen liep inderdaad niet onaardig, was mooi en spotg cedkoop, en dus kocht onze vriend hem1. Na kortten tijd kwam hij weer bij den handelaar aanrijden. De remmen de lden het zoo best niet meer. En de pres taties van denj wagen klopten eigenlijk niet Leeleimaal met de beweringen van den verkooper. De handelaar was zeer geschikt. Het laatste, zei hij1,, was doodeenvoudig on mogelijk. De ziekelijke verbeelding of het gebrek aan. rijkunsrt van. zijn klant moes ten dezen hierin parten spelen. Wat het eerste betreft- wek .ofschoon hij eigen lijk alleen maar automobielen verkocht en geen werkplaats^ van beteekenis had, zou hij de volgende week toch iemand naar die remmen laten kijken. Dit ge beurde inderdaad. Iemand keek er twee jdagen naar en zeide toen, dat hij niet zoo best met die remafstelling overweg kon. Tenslotte kon de eigenaar £och evenwel weer weg rijden, niet heelemaal zoo pret tig gesteend als daarvoor. Het duurde niet lang, voordat hij weer met zijn wagen verscheen. Aan het ach ter-uiteinde van een dik touw. Iets. binnen iü den motor, wat de krukas heet was gebroken. De handelaar was wederom zeer geschikt. J)it, zeide hij', was wel jammer, tmaar een' dergelijke kleinigheid kwam bij! eiken 'wagen wel eens voor. Hij zou er een nieuwe krukas in laten zetten. Toevallig "had hij1 echter dit onderdeel niet in voorraad. Hij zou' het van de fa briek' latenf komen. Na zes: weken was het er nog niet. De eigenaar, van de mooie en goedkoop© automobiel, .die zijn wa- uandoenin£j jhabij' was, ging, in op het gppn eiken dag gemist hadT en een zenuw- Wij willen nl. het Nederlandsche volk wonende in onderstaande plaatsen in d® gelegenheid stellen, blijk te geven van 1 zijn medeleven met de jongens die tij delijk in den militairen dienst verkeeren. Telkensjare wordt daartoe in onder scheidene plaatsen van ons land, een vlagjesverkoop' gehouden, teneinde de Christencrganisaties, die in de weer macht arbeiden, in staat te stellen «hun arbeid des te beter te kunnen verrich ten. De opbrengst der collecte wordt be stemd o.a. voor de instandhouding dei- Tehuizen voor Militairen, verspreiding van bijbels, evangeliën, traktaatjes enz. Ook dit jaar zullen de dames, die ens in elk dorpi of elke stad willen helpen, op of omstreeks 31 Aug. a.s. een vlagje ten vei koop aanbieden. le ider is vrij' om a,l dan niet ons werk te steunen, door een vlagje te koopen. De collecte zal worden gehouden o.a.. in de Volgende plaatsen: GorinchemSleeuwijkWerkendam Nieuw end ijkAlmkèrk; Babiloniënbroek Dussen; Meeuwen; Drongelen; Eethen Genderen; Aalburg; Wijk; Veen; Andel; Giessen en Rijswijk. Docr deze jaarlijksche vlagjesverkoop hoi en we den band tusschen weermacht en volk te versterken, die helaas door allerlei anti-militairistische propaganda verbroken dreigt te worden. Wij verzoeken dan ook allen die sym pathie voor ons werk hebben, onsi de noo- dige middelen niet te onthouden en op den collectedag een bijdrage te geven. U, Geachte Redactie, dank voor de plaatsing. Namens het Comité C. Oranje, Voorzitter, G. v. d. Wal, Secretaris G. Mulder, Penningmeester. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Verkrijgbaar bij: Drietrompetterstraat worden steeds keurig gecartonneerd of gebonden op de Boekbinderij van de HEUSDEN. Langendijk 187 GORINCHEM Door twee leden van een gemeenteraad is een schrijven gericht aan den »Raad van State*, over sene kwestie welke in die gemeente aanhangende is. In dit schryven hebben zy den naam genoemd van een zeker persoon, als zou deze beleedigende woorden hebben geuit aan 't adres van de Prov. Griffie. Daar deze persoon geen lid van den raad is. zooals in het schryven wordt voorgesteld en met deze kwestie niets te maken heeft, zoo vraag ik, kunnen leden van den raad zoo maar in een schryven straffeloos iemands naauu gebruiken. W. v. L. Ik ben landbouwer en besteed als zoo danig verschillende werkzaamheden uit aan personen, die ook wel in loondienst bij my werkzaam zyn. Moeten du voor die personen door my ook rentezegeltjes wor den geplakt als zy aangenomen werk ver richten E. v. K. Is een beroep op een staking onder myn personeel voor een arbeider op zichzelf voldoende reden om geen arbeid te ver richten V. L. Een beroep op een staking onder het personeel van een werkgever, is voor den arbeider op zichzelf geen voldoende reden om geen arbeid te verrichtendaartoe zijn noodig zoodanige feiten en omstandigheden, die aannemelyk maken dat de arbeider persoonlyk verhinderd is arbeid te verrichten. Rookt bet SERIEMERK De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. In den Boekhandel van de te HÉUSDEN, tyn verkrijgbaar van ouds bekenj ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. JNTERC. 436. reclamewagens ciaal tarief. Rechtskundig Adviseur ADVIES in aJle belasting- aangelegenheden)JN VULLEN beschrijvingsbilje&en, opma ken van BEZWAARSCHRIF TEN wegens te hoo An aanslag enz. Billqke Condi\iën. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hooftfnuid en wasch daarna Uw hoofdniet warm water«en gewone zeep of nog bejtér met Purolzeep. IHerhaa) dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrijjrët haar schoon en zacht entvalt niet uit. versche;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5