Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos UW ADRES foto-ftteller-Coert$( Mijnhardt's Zenuwtabletten pUDD>S?| KODAKS Vakkundige bediening. Pluimveeteelt. Binnenland. Marktbericht. "had kunnen rechthouden. De voorzitter dankte de heeren voor het gesprokene en allen ledigden een dronk op het welzijn der fanfare. Daarna gaf de secretaris der vereer, een uiteenzetting van wat al zoo in die jaren is gepresenteerd en hoe noen op dezen trap was komen te staar. Eb en vloed, voor en tegenspoed, doch het doel voor oogen, getrouw aan het devies in hun vaandei, dat zal het voeren naar Excelsior. JSteeds voorwaarts, stilstaan is achteruit gaan, het terrein is nog te OBeffen, het is hobbelig in de muziekwereld. Zoo aan bet ■werk blijven, dan is hy niet bevreesd, om op 19 Sept. a.s. met een prijsje thuis te komen. Een woord van dank aan den Directeur voor zijn muzikale leiding. Verschillende prijzen heeft hy met deze vereeniging behaald, dus mynheer van Bsrkel uit Ammerzoden, onze gelukwenschen. M)ogt gy, hoewel door omstandigheden niet vertegenwoordigd, nog veel van deze ver eeniging kunnen maken, en hen door ernstige studie nog ver kunnen opvoerer. Met een gezellig bal werd dezen avond besloten en omstreeks half twaalf keerde een ieder zeer voldaan huiswaarts. Zaterdag jl. gaf deze vereen, haar aan gekondigd coneert voor een talryk publiek. Pittige marschen en mooie concert nummers werden ten gehoore gebracht. Tot weerzien »O.B.K,«, we hopen van spoedig. Onze gemeente tellende 1734 in woners, had in 1928 248 aansluitingen op het eiecirisch net. Er werd verbruikt 20717 K.W.U. BABYLONIëNBROEK. Naar wij uit goede bron vernemen, is de WelEd. Heer Zaanen, hoofd der school alhier, in gelijke betrekking benoemd te Capelle (by Goes). Zeer veel ouders en alle kinderen vinden het jammer dat de heer Zaanen de ge meente gaat verlaten. Door zyn prettigen omgang heeft hy veler hart gewonnen. DUSSEN. GAMEREN. Da in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van do Bijbelversprei ding heeft ongeveer f 50 opgebracht. Het fanfarecorps «Euterpe* geeft op het feestterrein der Oranjevereen. a.s. Zaterdagavond van half acht tot 11 uur een concert. Het paard van den heer P. B. te Dongen, dat in de wei met eenige koeien liep te grazen, kwam te vallen, schrok daardoor hevig en geraakte in het prikkel draad verward, waardoor het zich zoodanig verwondde dat het moest worden afgemaakt. Voor het prachtige dier, waarvoor onlangs nog ruim f 700 was geboden, kon de eigenaar amper f100 terugkrygen. HEESBEEN. Door den landbouwer A. Colyn werd een aardappel gestoken met het buitengewone gewicht van 7 ons. LAND VAN ALTENA. NIEUWEND1JK. De avond-godsdienstoefeningen der Geref. Kerk zijn afgeloopen, a.s, Zondag zal de dienst weder des middags gehouden worden. De heer J. v. d. S. Iz. maaide met de zicht in zijn voet, hij moest naar huis vervoerd worden en zich direct onder ge neeskundige behandeling stellen. Aanvoer 5800 eieren, Pry3 f6.25 7.25 per 100 stuks. Zondagavond brandde een strooschelft staande in den Emmikhovensche polder en toebehoorende aan den heer Keiler tot den grond af. Ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin zal op Zaterdag 31 Aug. door de fanfare Crescendo* een concert gege ven worden. Alsdan hoopt het Mannenkoor, de«genengde Zing vereeniging en de Mond- harmonicavereeniging dien avond hare me dewerking te verleenen. By den heer J. W. v. Drunen al hier is een postduif aan komen vliegen gemerkt: co 984 G 295. NEDERHEMERT. De Prov. Noordbr. en Bossche Ct. bevat het navolgende bericht onder Plaat selijk nieuws "MOERDIJK, 22 Ang. Omtrent de studieweek voor jeugdleiders en een tochtje der jeugdleidsters naar Nederhemert schryft men ons De boot lag klaar, de vlaggen waaiden lustig, bet zag er echt feestelijk uit. Maar feestelijk waren ook de jeugd leidsters er was immers goed gewerkt en nu er op uit de vrye natuur in. Liedjes van de K. J. V. klonken vroolyk over het water en ook de kleine reidansen brachteD de echte stemming erin vooral ook toen de ZeerEerw. heer Bsrnaerts, van wien de jeugdleidsters zoo'n mooie lezing mochten hooren over tooneel en feesten, zelf enkele practische wenken ga? over dit onderwerp. We gelooven dat het aaoschou- we'ijk onderwijs in deze zijn vruchten wel zal dragen. De tyd ging maar te vlog en als bekroning op dezen heerlijken middag was wel de Brabantsche koffietafel, 't Was keurig in orde by de fam. van der Wer ken, op het eiland Nederhemert. Een tuin voor dergelijke gelegenheden geschikt, en een model Brabantsche tafel. Het liedje van de dankbaarheid vertolkte dan ook wel het gevoelen der jeugdleidsters. Het was een vroolyke tocht Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten smaakt als roe 1 'i - y 1 1 0-\ POEDEROIJEN. In de raadsvergadering van 22 Aug. j.l. werd door B. en W. aangeboden de rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1928, bedragende in ont vangst f 34352,92 en in uitgaaf f 31478,95 het batig slot f2873,98 alles wat den ge wonen dienst betreft. De kapitaaldienst in ontvangst en nitgaaf op f2500. Door den Gemeenteraad is Mej. P. Schreuder, tijdelijk onderwijzeres aan de O L. te Aalst alhier, als zoodanig in vasten dienst benoemd. SLEEUWIJK. Van de 45 ingeschrevenen voor den diensplicht lichting 1930 werden 15 per sonen bestemd tot gewoon- en 23 tot bui tengewoon dienstplichtige, de overige zyn voor goed ongeschikt verklaard. WOUDRICHEM. Als opschrift voor onderstaand ge dichtje zouden we kunnen schrijven »De Reclameplaat*. Gewis zullen velen, na deze woorden gelezen te hebben, met meer aandacht deze prachtige plaat bezien. Door heel de .streek, waar men ook gaat Siert Wjudrichem's reclameplaat. De gevel van een hui3 of schuur Een heining, schutting of een muur. Staat by die plaat eens even stil En ziet, wanneer je leeren wil. Die plaat is nog de echte tolk Van 't onvervalschte boerenvolk. Ziet hoe die boer met vaste hand De rechte voren ploegt door 'tland Hoe dat zijn paarden, krachtig, sterk, Gewillig doen, hun zware werk. Hoe ze met gebogen nekken Door de zware klei heen trekken. Het geheel leert ons zoo goed Wat de landman wezen moet Wil hy het veldgewas zien pryken Ook dan moet uit zijn arbeid blijken Dat hy zijn land bebouwd met vlyt Dan komt ook eens voor hem de tyd, Wanneer de landbouw uit gaat stallen, Bezichtigd door veel duizendtallen Dat zijn werk met gióót gemak. Bekroond wordt met een lauwertak. J.l. Maandagmorgen had onze stad- VOOR en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. genoot, de heer W. J. Wilhelm, kapitein op een vrachtboot van d. Schuijt te Rotterdam, het ongeluk bij bet laden van goederen een zwaar stuk op zyn lichaam te krygen doordat de laadboom brak. Met een groot gat in bet achterhoofd en wonden op den rug werd hy onder hevige pynen vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam. Nader zal worden onder zocht in hoeverre lichaamsdeelen ernstig geschaad of gebroken zijn. De Pullorum-ziekte der kuikens. Onder dezen naam is een ziekte bekend, welke onder de kuikens, vooral in de eerste veertien dagen van hun bestaan, vreeselijke verwoestingen aanricht. Het gebeurt niet zelden, dat heele partijen eraan te gronde gaan er zijfl^mij tal van gevallen bekend, waar bij van 500 of 1000 pas gekochte kuikens, binnen eenige dagen er nagenoeg geen enkele meer over was, byna allen waren bezweken aan deze ziekte, terwyl de enkelen die erdoorheen komen, de smet stof by zich dragen en gevaar voor hunne omgeving en voor hunne nakomelingen op leveren. Wat beteekend het woord »pullorum< Het is een Latynsch woord en het be- teekent letterlijk »van de kuikens». Als wy dus spreken van de pullorumziekte, of kort weg van pullorum, dan zeggen wy eigenlijk: »de ziekte van de kuikens* of de «kuiken- ziekte*, zoo als wy ook spreken van »de- honden ziekte*, om daarmede aan te duiden, dat bijna iedere hond deze ziekte krygt. Daarom is het woord puHorum-ziekte, de ziekte der kuikens, goed gekozen, want als de ziekte onder een koppel uitbreekt geloof dan maar gerust, dat er weinige of geen zullen zijn, die er vry van blijven. Hat verloop van de ziekte is verschillend. Somtijds vindt men de doode diertjes in de kunstmoeder liggen, zonder dat eenig voorafgaand verschijnsel ons heeft gewaar schuwd; een ander maal lijden ze eenige dagen aan diarrhé, die men dikwijls »witte diarrl noemt om de kleur van de uit werpselen, die aan het dons blijven vast kleven en aan het achterlijfje een harden koek vormen. Hoe ook de verschijnselen zyn, byna altijd is de ziekte doodelyk en byna altijd heeft het drama in de kunst moeder zich afgespeeld, vóór de diertjes veertien dagen oud zija. Wie onder zyn jonge kuikens grootesterfte heeft, zal goed doen de diertjes op te zen den naar de Ryksseruminricbting te Rot terdam, waar ze kosteloos onderzocht wor den, zoodat men weet, wat er aangeman- keerd heeft en wat men in de toekomst moet doen en laten. Een middel om de zieke kuikens te genezen, heeft men nog niet gevonden, maar wei is de wetenschap zoover, dat zy ons ge leerd heeft, dat da kuikens de smetstof ontvangen uit het ei en daar de ziekte zeer besmettelyk is, brengen zij het weer over op andere gezonde kuikens, met het gekend gevolg, dat vrijwel alle dieren uitaterven. Het gaat dus zóó: een hen, die besmet is, legt eieren, waarvan een aantal de smet stof bevatten, de kuikens, die uit de eieren geboren worden brengen de ziekte mee, zoodra zij het ei verlaten; na eenige dagen breekt de kwaal uit, zy besmetten door hune uitwerpselen de andere kuikens en byna de geheele party gaat te grond*, ter wijl de weinige overleven Ie weer zorgen, dat er nieuwe besmetting voor het vol gend jaar is, waardoor het treurspel op de zelfde wijze wordt voortgezet. Het is dus een kringloop, waaraan geen t-inde komt; een besmette kip besmette eieren van die kip besmette kuikens die uit die eieren ge boren worden, overbrenging van de ziekte op andere kuikens, opgroeien van enkele overlevende exemplaren, die dan weer be smette hennen worden, welke besmette eieren leggen, zieke kuikens voortbrengen enzoovoorts, enzoovooorts. De zaak lijkt hopeloos en het is of men er op die wijze nooit uitkomt, zoolang er geen geneesmid del voor de kuikens wordt gevonden, of een enting, zooals we die bij diphterie ken nen, die de diertjes ouvatbaar maakt voor de ziekte. Helaas, een dergelijk geneesmiddel of een entstof zyn nog onbekend en wy kunnen dus voorloopig alleen de middelen toepassen, die de wetenschap ons heeft verschaft en die middelen zyn, wanneer zij nauwkeurig worden ujtgevoerd, voldoende om met zeker heid te kunnen zeggen, dat de ziekte kan worden overwonnen, niet als zij zich een maal heeft geopenbaard, maar vóór dat zij is uitgebroken. Ik heb er zooeven op gewezen, dat er als het ware een kringloop heeft, waardoor, wiskundig zeker, de ziekte voortschrijdt en telkens opnieuw zyn slachtoffers maakt, de zieke hen brengt de besmetting in het ei, uit dat ei wordt een ziek kuiken ge boren, blijft het in bet leven, en is bet een kip, dan legt het later weer besmette eieren enz. Er is maar 1 middel om dien on- verbiddelijken loop te sluiten en dat is: om den kring op een bepaalde plaats te verbreken en de wetenschap heeft ons het middel aan de hand gedaan, om dit te doen. Zy heeft ontdekt, dat aan het bloed der dieren is te onderzoeken, of zij besmet zijn, zooals er meer ziekten door bloedonderzoek kunnen worden onderkend. Daarvoor is dus noodig, dat een beetje bloed wordt af getapt van volwassen hennen of hanen, het geen volstrekt niet schaad en dat dit beetje bloei wordt onderzocht, hetgeen gratis aan de Rijksserum inrichting geschiedt. Dat bloed kan een positive reactie geven en dan is het zeker, dat het dier besmet is zoodat het voor de fokkerij niet mag worden gebruikt of wel het bloed geeft een negatieve reactie en dan is het zeer waarschijnlijk, maar nog niet volstrekt zeker, dat het dier onbesmet is. Het is helaas bij veel onderzoekingen het geval zooals by dit onderzoek der hoen-, ders, dat een positive reactie volkomen ze kerheid geeft van besmetting, terwyl een groote kans, maar geen volstrekte zekerheid geeft, dat de mensch of dier, van wie het bloed afkomstig is, niet besmet zyn. Hieruit vloeit voort, dat men het bloedonderzoek zyoer dieren eenige jaren moet voortzetten, wil men zeker van zijn zaak zija en natuurlijk dat men alle positief reageerende dieren onverbiddelijk moet afslachten. DE STRIJD TEGEN DE ZIEKTE. Door de A. N. P. V (Algemeene Neder- landsche Pluimveefokkers Vereeniging) werd in 1928 een studie-commissie benoemd om te onderzoeken, op welke wijze eene bestrij ding van de pullorum ziekte mogelijk is. In die commissie hadden onder meer zit ting de meest voorstaande mannen op het gebied der diergeneeskunde' o.a. Prof. DE BLIECK te Utrecht, Dr. BERGER, de Direc teur van het veeartsenijkundig Staatstoezicht Dr. LOURENS, de Directeur van de Ryks seruminricbting, Dr. TE HENNEPEe.a. Zy heeft een uitvoerig rapport uitgebrach*, waarin de raad gegeven werd, de ziekte langs organisatorischen weg te bestrijden Gevolg gevende aan dien raad, werd door de A P. N. V. een nieuwe commissie in het in gesteld, waarin wetenschap en praktijk te samen werken, welke commissie in het na jaar van 1928 voor het eerst den stryd tegen de ziekte georganiseerd heeft aangebonden. En mat succes! Terwijl het hoogste aan tal bloedonderzoekiogen in eenig voorafgaand jaar 9.747 had bedragen, werden in 1928/29 onderzocht 136.750 bloedmonsters, een vooruitgang van maar even 125.000 onder zoekingen in dit eene jaar. Het is niet mogelijk hier uitvoerig uiteen te zetten, op welke wyze deze sPullorum- Commissie* of de «Landelijke Georgani seerde puliorum-bestrijding«, zooals zij in de wandeling genoemd wordt, haar arbeid verricht. Het is ook niet noodig. Zij, die er belang io stellen, kunnen volledig wor den ingelicht, door dy den administrateur der Commissie' den Heer H. W. SCHILT te Groenekan (by Uirecht) de reglementen en al wat zij willen weten, aan te vragen. O.j slechts 1 ding wil ik wijzen: Da bestrijding der ziekte geschiedt geor ganiseerd en moet georganiseerd geschieden, omdat het bloedonderzoek allééa natuurlijk niets helpt, wanneer niet tevens alle posi tief reageerende, dus besmette dieren, van hat bedrijf worden verwijderd en waaneer daarop geen cont: e van volstrekte neutrale zyde wordt uitgeoefend. D£n alleen heeft men de grootst mogelyke zskeiheid onbe smet materiaal te ontvangen. Wanneer b.v. iemand adverteert, dat hij pullorum- vrije dieren heeft, dan is het zeer best mo gelijk, dat dit bombast en bedrog is want ook in de pluimveeteelt komt bombast en bedrog voor, dat kunt U van mij gelooven. Slechts een fokker of een broedinrichting, die bereid is daarop coDtióe toe te staan, geeft U de zekerheid, dat alles gedaan is, wat mogelijk is om de besmetting te voor komen. Ik geef U den ernstigen raadbetrek Uw broedeieren en Uw kuikens voortaan uitsluitend van bedrijven, die aangesloten zijn by da Landelijke Georganiseerde Pul- lorum-bestrijding en indien gij omtreat eenig bedrijf twijfelt, wend U dan tot H. W. SCHILT, Groenekan bij Utrecht, die U dan wel zal inlichten. MR H. W. J. SANNES, Voorzitter van de Landelijke Georganiseerde Pallorum-bestrijding. De heer Onsman woonde Maandag een teraardebestelling bij op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam, werd daar onwel en overleed kort daarna. LUCHTPOST~NEDERLAND - OOST 1NDJÈ. Te beginnen op 12 September a.s, zullen de postvluchten naar Nederlandscblodië worden uitgevoerd en wel, wat betreft die in 1929, volgens onderstaande regeling vertrek van Amsterdam 12 Sept., aankomst Batavia en Bandoeng 23 Sept., vertrek 19 Sept., aankomst 30 Sept., vertrek 3 Oct., aankomst 14 Oct., vertrek 17 Oct., aan komst 28 Oct., vertrek 31 Oct., aankomst 11 Nov., vertrek 14 Nov., aankomst 25 Nov., vertrek 28 Nov. aankomst 9 Dec., vertrek 12 Dec., aankomst 23 Dec., vertrek 28 Dec., aankomst 8 Jan. Met deze vluchten kan gewone en aange- teekende luchtpost-correspondentie (met uit zondering van stukken met aangegeven waarde) worden verzonden uitsluitend voor Nederlandscb-lod Boven de gewone porten en rechten is voor deze luchtpost-correspondentie een lucht recht verschuldigd van 40 cent voor brief kaarten en postwissels 75 cent voor iedere 20 gram voor brieven en andere stukken. Dit luchtrecht moet verantwoord worden door middel van bjjzondere luchtpostzegels (verkrijgbaar in de waarden van 40 cent, 75 cent, f 1.50 f 4 50 en f 7.50). Het is gewenscht de stukken te voor zien van etiketten »per luchtpost, par Avi on*. De verzending der luchtpost-corres pondentie moet zóó tydig geschieden, dat deze zooveel mogelyk den avond ióór het vertrek van het vliegtuig op het postkan toor te Amsterdam wordt ontvangen, aan gezien de post op de dagen van vertrek des morgens te circa vijf uur wordt geslo ten. INTE ONSMAN OVERLEDEN. Maandag is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer Inte Onsman, die de stichter en secretaris is geweest van den Ned. Kappersbond, jarenlang een kappers zaak te Amzterdam heeft gehad en tege lijkertijd bekendheid verwierf door het schrijven van eenige tooneelstukken, o.a. «Het licht io den nacht*. OUDJES. Op 1 September a.s. zal mej. K. Braaf- hart te Ede haar 103den verjaardag vieren. Het oudje is nog vlug ter been. Maandag herdacht mej. M. Groenveld te Mantgum haar 101 den verjaardag. O— TUSSCHEN DE BUFFERS Op het stations-emplacement te War- menhuizen is de machinist A. de Jong by het rangeeren tusschen de buffers geraakt en kort daana overleden, BREDA, 26 Aug. Op de markt van heden waren aangevoerd 319 stuks vee, t.w. 90 stuks hoornvee, 78 varkens, 150 biggen, paard en schapen. Da volgende pryzen werden besteed Kalfvaarzen f 250f 300 Kalfkoeien f 275—f 340 Drachtige zeugen f f Biggen f 23f 28 Par pond geslacht lekw. 2e kw. 3akw. Vette vaarzen 46 —50 41 45 Vette koeien 43-46 37—42 30—35 Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette kalverea 9qyr-100 80—85 Vette varkens 9193 88—90 Vette zeugen Hmdel: Drachtig vee goede handel, vet vee en vatte varkens goed verkocht, iets da'ende prijzen. Biggen werden vlug ver kocht. GORINCHEM, 26 Aag. Op de veemarkt waren aangevoerd 282 runderen, 4 nuch tere kalveren, 179 overloopers, 689 biggen, 0 geiten of bokken, 0 schapen, 16 iamm. Da volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 340 f 400 melkkoeien f 250 f 300 kalfvaarzen f200f250; guiste vaarzen f150— f190; pinken f80 f 110 graskalveren f 35 f 50, nuchtere kalveren f 15 f 20, overloopers f 30f 50. biggen f 15—f30, schapen f f lammeren f 15f25, geiten f8f12. 's HERTOGENBOSCH, 28 Aug. Op de markt van heden werden aangevoerd 2057 stuks. 915 hoornvee, 955 biggen, 76 zeugen, 65 schapen-lamm., 46 kalveren De prijzen waren als volgt Kalfkoeien f215—f365; Kalfvaarzen f205—f300; Magere ossen en koeien f130f210; Vette ossen en koeien le kwal. 54 ct., 2e kwal. 47 ct. p. p. Pinken f 100—f 145 Zeugen f 155 —230 Biggen f3 50 f 3 75; Schapen f23 33 Lammeren f 17f27. Vet vee williger met hoogere prijzen - Kalfvee iets vlugger, goed pryshoudend. Jong fokvee met stuggen handel. Schapen, zeugen en biggen lui pryshoudend. Be RetterdaaiRche eierreiling, (Warmoezierstraat 3739) Er werd besteed voor Kipeieren f 5 00—f 7.80 Eendeieren f 6 35—f 7.20 Aanvoer: 175.000 stuks. ZALTBOMMEL, 27 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 87 biggen prijs f22 tot f30. 52.000 eieren, prijs p. st. 6—7 ct. S40 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter f 1.15, boerenb. fl,30. Het bouwen van een derde klaslo kaal aan de R.-K. Jongensschool B 81 alhier, is opgedragen aan den heer P. v. Mierlo alhier. J.l. Maandag werd docr de N. V. v. d. Koppel te Deorwerth aanbesteed hee bouwen van een steenfabriek. In geleverd werden de volgende biljetten. Gebr. Wessel te Renkum f 52000 Gebr. Fooren IJselstein f49630 Gr. v. Eek Gameren f 45186 Gunning aangehouden. 's GRAVENMOER. Met ingang van 25 Aug. 1.1. werd de prijs voor industriemelk met V2 cent. per Liter verhoogd, terwijl op 1 Sept. a.s. nog 1/2 cent verhooging zal ingaan, geldende tot 22 Sept. a.s. De grondprijs komt hier door vanaf 25 Aug. 1.1. op 91/2 cent per Liter, af boer derij. - -■ -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6