Zenuwstillend MIJNHARDT'S Buitenland. zenuwtabletten Damrubriek. Zaterdag - de „Wonder"-dag Burgerlijke Stand. Marktbericht. Plaatselijk Nieuws sturen is, dat Christelijk Nederland, zich in die week opmake tot Ge bed, Toewijding en Offer. Ongetwij feld gaat 't er om dat gansch Chris- lijk Nederland deelneemt aan deze Zendingsweek. De organisatie werd daartoe reeds nu door het Zendingsbureau ter hand genomen. Allerwege worden H. H. Predikanten, Evangelisten en Gods dienstonderwijzers, Hoofden van On derwijsinrichtingen etc., en allen die een kring achter zich hebben, op geroepen om eendrachtiglijk samen werkende te komen tot het gewensch- te resultaat. In rondschrijvingen en circulaires dringen de Zendingsbesturen er op aan, dat men genoemde data notee- re, dat iedere gemeente deelnemeaan deze week, dat reeds thans in de groote gemeenten commissies ge vormd worden voor het voorberei dende werk, dat men zich overal reeds nu ga instellen op de Zendings week welke èn om de verlangde voor bede, èn om de gevraagde toewijding De scheepsramp in de Rotterdamsche haven. De verkoolde lijken van de slachtoffers wor den van de „Vimeira" op een vaartuig van den Geneeskundigen Haven dienst overgebracht. ZWARE TYPHOON BOVEN SA- CHALIN (Japan). Uit Tokio wordt geseind, dat bo ven het Zuidelijk Japansche deel van het eiland Sachalin een hevige ty phoon woedt. Japansche oorlogs schepen zijn uitgevaren, om de in nood verkeerende schepen hulp te bieden. Het radio-station Hakodate zendt voordurend S. O. S. signalen uit. VREESELIJKE VAL VAN 60 AR BEIDERS. Te Napels is een vloer van een fabriek ingestort, waardoor 50 man nelijke en vrouwelijke arbeiders in de daaronder gelegen zaal zijn ge vallen, waar eveneens 50 arbeiders werkzaam waren. Volgens de laatste berichten zijn 6 personen gedood en 18 gewond. De Protestantsche Zending. Men deelt ons mede De Samenwerkende Zendings Corporaties te Oagstgeest verkeeren opnieuw in fioan- cuële moeilijkheden. Oorzaak daarvan is de vacantietijd. Sinds half Juli is slechts een zéé' klein gedeelte van het benoodigde ontvangen. De zorgen stapelen zich dan ook van dag rot dag op. Deze week zal een verzoek gericht worden aan vele belangstellenden om te helpen den nood te leniger. Dat flir ke bydragen zeer op prijs gesteld zullen worden, behoeft nauwelyks betoogd te worden. Ook steun van velen, die niet in het bezit zullen komen van een oproep om financieë'e hulp zal ongetwijfeld gewaardeerd worden. De hoofdbesturen van genoemde Corporaties bevelen opnieuw den Zendings- arbeid jn veler hartelyke belangstelling aan. èn om het noodige offer voor het geheel van den Zendingsarbeid van de grootste beteekenis geacht moet worden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest is gaarne bereid alle gewenschte in lichtingen te verstrekken en contact te zoeken met allerlei kringen, ën groepen. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. 'n volle mand .met de bovenbeste en vooral ook hygiënisch verpakte Wonder- artikelen. Daarbij nog 'n handvol spaar- bons! Inderdaad,yfe vrouwen die altijd Bax' artikelen kodpen weten wel, dat ze op verstandige y/ijze zuinig zijn. Is bij U Zaterdag óók weeds Wonderdag? 't Wordt anqlers tijd PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP Heusdeu en Altena. Voor dezen wedstrjjd werden Zaterdag twee partijen gespeeld, wegens uitstedigheid van v. d. Kolk. De uitslagen waren Vogelaar wint van C. de Joode. De Graag wint van Cath. de Joode. In de party VogelaarC. de Joode had laatstgenoemde spoedig positioneel nadeel, wist echter door een grooten uitruil zich los te werken, waarmede de stand vrywel gelijk bleef. In het eindspel bleek Vogelaar sterker en won. De andere party werd in wat al te vlug tempo gespeeld, en kwam De Joode spoedig een schyf acter. Toen een tweede offer volgde was de party beslist. ZENDINGSWEEK 1929. De Hoofdbesturen van de in he\ Zendingsbureau te Oegstgeest Sa— menwerkende Zendingscorp. hebben besloten ditmaal de „Zendingsweek" te houden van Zondag 3 tot en met Zondag 10 November a.s. Bekend geacht mag worden dat het de bedoeling van genoemde Be- PROVINCIAAL DAMKAMPIOENSCHAP Voorwedstrijd Meestertitel De eerste en tweede ronde, resp. in Den Bosch en Eindhoven gespeeld, brachten de volgende resultaten le ronde Kortlever wint van Kipping BurgerhofZegeling remise De GraagWilbrink remise 2e ronde BurgerhofKortlever remise Wilbrink wint van Kipping De Graag wint van ZegeliDg Over de partijen door De Graag gespeeld het volgende Tegen Wilbrink werd de party spoedig in Hollandsche banen geleid, waarna zij geruimen tyd met gelijke kansen werd voortgezet. Beiden bouwden hun stand zorgvuldig op en na 4 uur spelens werd in een stand van 9 om 9 afgebroken eD remise overeengekomen. In de tweede partij beproefde zwart een bekend zetje, waarop wit niet inging. Zwart leidde nu het spel in gesloten banen en speelde vervolgens om een gering nadeeltje aan zyn linkervleugel te ontloopen, eea foatzet, wat schyfwicst voor wit opleverde. Het verdere verloop coGceotreerde zich om deze schijf winst, en het mocht wit gelukken deze te behouden. Het bleef echter terdege oppassen, daar de combinaties niet van de lacht wareo. Na alles beproefd te hebben gaf zwart op. NEDERHEMERT, over de maand Aug. Geboren: Daniël, z. D. Spitzers en O. G. J. van Heemskerk. Bertus, z. v. A. Vos en M. Smits. ANDEL, over de maand Aug. Geboren: Pieter Willem, z. v. L. J. Vogelaar en M. Schouten Albert z. v. G. Bouwmeester en G. BrunstingJostina Wtlhelmina, d. v. H. van Andel en G. J. van Noorloos. Getrouwd: G P. Verheul 26 j. met A. Pellikaan 27 j.C. Wijnbelt 27 j. met C. L. Pieterse 20 j. BREDA, 9 Sept. Op de markt van heden waren aangevoerd 334 stuks vee, t.w. 124 stuks hoornvee, 69 varkens, 141 biggen, paard en schapen. De volgende prijzen werden besteed Kalfvaarzen Kalfkoeien Drachtige zeugen Biggen Per pond geslacht lekw. 2e kw. Vette vaarzen 48 52 4244 Vette koeien 4245 3741 3035 Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette kalvereB 75— 85 60 Vette varkens 8790 8487 Vette zeugen Handel In drachtig vee veel belang stelling, doch weinig handel met terug- loopende pryzen. Vet vee en vette varkens werden goed verkocht. Vette varkens iets minder in prijs. Biggen goede handel. f225—f275 f 250—f 300 f f f 20—f 26 3e kw. ANDEL'. Het feest op Donderdag j l. is alhier gunstig verloopen. Den geheelen dag was er veel belangstelling. Aan entree's werd f 238 ontvangen. Des morgens hadden spelen plaats voor schoolkinderen en 's mid dags voor ouderen. Andels Fanfarecorps, dat een rondgang had gemaakt met de schoolkinderen, luisterde een en ander op. Des avonds gaf het muziekgezelschap •Oefening en Uitspanningc uit Wijk een concert. Evenals verleden jaar bestond hiervoor weer enorm veel belangstelling. Het concert mag alleszins geslaagd heeteo en het fanfarecorps heeft zyn goede repu tatie op muzikaal gebied in alle opzichten gehandhaafd. We roepen directeur en leden een tot weerziens toe ALMKERK. J.l. Vrijdag 6 dezer had alhier, begunstigd door 't prachtige weer, het reeds aangekondigde kinderfeest plaats. Omstreeks 12 uur verzamelde zich de schoolkinderen aan hunne scholen, waar zy door de fanfare •Nooit Gedachte onder de vroolijke toonen der muziek werden afgehaald, en welke zoo na een kleine wandeling door 't dorp naar 't feestterrein werden geleid, alwaar de verschillende kindersspelen werden ge- houder, onderwyl werden de kinderen ont haald op limonade, krentenbollen en kwatta's, welke door de kleine gretig werden ver slonden. Ook werd 's avonds nog een concert gegeven door bovengenoemd gezel schap, in den tuin van den heer C. Dekker, welke ook veel belangstelling trok, en men dan ook gezellig byeen bleef, zoolang het scheidingsuur daar was, waarna een ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Eea woord van dank aan allen die hebben mede gewerkt, om dit kinderfeest zoo goed moge- lyk te doen slagen, is zeker hier niet misplaatst. Hulde ook aan de Rijks- en Gemeente-politin voor hun tactvol optredeo, want ook zy wisten het weer zoo te leiden, dat dit feest, zooals andere jaren, weer een zeer ordelijk verloop had. BABYLONIëNBROEK. Op 26, 27 en 28 September zal alhier een bazar gehouden worden. Het doel dezer bazar is gelden bijeeu te brengen voor het stichten van een vereenigingsge- bouwtje voor de zangvereen. •Volharding* eo het kinderkoor »De Zangvogeltjes*, omdat een geschikt lokaal voor uitvoeringen, vergaderingen, enz. hier ten eenenmale ontbreekt. Hiervoor is een vrij groot be drag noodig. Wel hebben we een aardig sommetje byeen, maar dit is nog lang niet vpldoende. Daarom doen we een beroep op allen, ook buiten de gemeente, om wat voor het goede doel af te starfn, hetzij een gift in geld, of een kleinigheid uit het huishouden of eenige verkoopbare artikelen, die de firma's ons misschien willen schenken. Wy aanvaarden alles met de grootste dank baarheid. De verzending kan geschieden aan den heer C. Prinse. Steunt onze bazar I gegaan kunnen worden Van de gemeen te Fcederooijen is reeds één gunstige be slissing ingekcmem Het ligt verder in de bedoeling, om indien een geschikt kost huis gevonden kan worden, de wijkver- voor de gemeenten Brakel, Zuilickem, Aalst doen wonen, als zijnde het middelpunt voor de gemeente Brakel, Zuilichem, Aalst en Poederoijen voor welke 4 gemeenten de wijkverpleegster dan zal worden aan gesteld. De Voorzitter zegt dat het hier een zeer belangrijk adres geldt en dat ieder een wel overtuigd zal zijn van het groote belang, om een wijkverpleegster aan te stellen. B. en W. zijn na bespreking van het adres tot de slotsom gekomen om den gevraagden steun te verleenen, onder voorwaarde dat de wijkverpleegster- ook in deze gemeente komt wonen. Het Col lege heeft vernomen, dat aan den Mei- dijk een geschikt kosthuis is te krijgen, juist op het middelpunt van de 4 ge meenten. De heer Hooijkaas meent dat aan deze voorwaarde toch wel eenig bezwaar is verbonden, gesteld dat het onmogelijk is ■een geschikt kosthuis te krijgen, dan :zou de aanstelling op deze voorwaarde i misschien afstuiten. Spr. acht het dus niet verstandig elke subsidie te weigeren, ;als niet aan de gestelde voorwaarde wordt voldaan. Men zou dan toch altijd een lagere subsidie kunnen verstrekken. De heer v. Veen meent dat de ge meente piondpondsgewijze meer subsidie geeft als Brakel en Poederooijen, men heeft dus ook wel eenig recht te eis- chen dat de verpleegster hier k'omt wo men. De Voorzitter zegt wel iets voor de xedtncering van den heer v. Veen te gé- vofclen. De heer v. Dalen is er niet voor de be paling te laten vervallen, men heeft reeds bij' de aanstelling van een gemeentearts te Brakel hierover de noodige ondervin- Hing opgedaan. Met den Burgemeester van Brakel was toen de afspraak ge maakt, dat de aanstelling in onderling overleg zou geschieden. Toen de arts reeds benoemd was kreeg men bericht van deze benoeming en kon men niet anders dan er in berusten. Geeft men het dus uitsluitend in han den van Brakel dan komt mén verkeerd uit. Spar. gelooft dat meu dan nooit hier -een geschikt kosthuis zal vinden. De Voorzitter zou de subsidie willen verleenen onder de gestelde voorwaarden, zou later blijken dat werkelijk geen kost huis is te vinden, dan kan later nog op andere wijze subsidie worden verleend. De heer Hooijkaas verklaart hiertegen ■geen bezwaar te hebben. Met algemeené fetemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en VV. besloten. Vaststelling rekening 1928. Over het onderzoek is door de Commissie een rap port samengesteld, dat door den Voor- ZES BOERDERIJEN AFGEBRAND. In den nacht van Zaterdag op> Zondag zijn te Over aan de Boven-Elbe 6 boerde rijen afgebrand. De inboedels en al het vee zijn verbrand, zoodat de schade wordt geschat op eenige honderdduizenden mar ken. Slechts een deel van de schade is docr verzekering gedekt. NOODLOTTIGE AANVARING. Aan de Noordelijke kust van Spanje zijn 2 visschersbooten met elkaar in botsing gc-komen en gezonken. Van de uit 21 kop pen bestaande bemanningen der beide boeten zijn er 8 verdronken. De 13 ove rigen zijn door reddingsbooten opgepikt, nadat zij 12 uur in het water 1 radden rond gedreven. DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Te Dilbeek bij Brussel werkten tweear- beiéep^ op een spoorlijn. Toen een goede rentiein passeerde, gingen zij op het ande re spoor, waar zij echter door "een express trein werden verrast en in stukken ge reden. ke scheepsramp gebeurd. Zaterdagmiddag I is het Finsche passagiersschip ,.Kuru*'tij dens een zwaren storm op 2 a 3 JLM. af- stand van de Tammersfors gezonken. Oog getuigen verklaren, dat zij eerst een zwa re slGi mwolk uit het schip zagen ont- j snapjten. Toen de stoom was weggetrok ken, zag men dat het schip gekanteld was en dat de passagiers zich aan allerlei vccrwerpen trachtten vast te klemmen. Het volgende oogenblik zonk het schip j echter in de diepte. Onmiddellijk spoedden eenige vaartuigen te hulp. Het schijnt vast te staan, dat bij het vergaan van het s.s. „Kuru" in het Fin sche merengebied op 2 K.M. ten Zuiden van Tammersfors niet minder dan 127 personen zijn verdronken. Reeds zijn meer dan 100 lijken geborgen, terwijl naar de vermisten nog wordt gezocht. In totaal blijken slechts 20 personen te zijn ge red.. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. In een mijn bij Brotropp in Westfalen is een liftkooi met 76 mijnwerkers tengevol ge van een kabelbreuk naar beneden ge stort. G'elukkig wist de machinist de kooi nog 30 meter voor ze beneden was tot stil zitter wordt voorgelezen, waaruit blijkt, gta,nd te brerlgen zoodat een ernstig onge- dat alles in orde is bevonden. Alleen luk W(,rd voorko,men. meent 3e Commissie aanmerkng te moe ten maken op het bedrag van f 24.50 voor bewakingsdienst bij de afgebrande woning van v. Herpt. De Voorzitter wil in de allereerste ]plaas dank brengen aan de commissie voor hare bemoeiingen. Wat de gemaakte opmerking betreft over de bewakingskos- ■ten wil spr. toelichten dat het, parket hem had opgedragen, de woning dag en nacht te doen bewaken, dit heeft eenige •dagen geduurd eu de kosteu daarvoor hebben bedragen f 10.50, zoodat voor den gewonen bewakingsdienst f 14.— over blijft. B. en W. hebben getracht de f 10.50 van de Justitie terug tg krijgen, doch liet is niet mogen gelukken. De heer Hooijkaas zegt dat de Commis sie onbekend was met deze schikking, doch spr. vindt 14.— nog veel voor 3 nachten, één nacht bewaking acht hij ook voldoende. De heer v. Dalen merkt op* dat de eerste nacht 3 personen hebben dienst gedaan, waarop de heer Hooijkaas ant woordt, dat het niet over de personen gaat docli over liet bedrag. De rekening wordt hieropt voorloopig vastgesteld zooals ze door B. en W. is aangeboden. Rondvraag De heer Hooijkaas vraagt of nog niet ■een poging kan worden gedaan, om de gemeente geëlectrificeerd te krijgen. Spr. acht dit een algemeen belang. De Voorzitter kan bijzonder veel voor de vraag voelen, hij heeft zelf pas tot zijn groot genoegen electriciteit gekre gen en weet dus bij' ervaring wat een genot dit is, maar zooals oc-k de heer Hooijkaas weet eischt de P.G.E.M. dat 80 pCt. van de Kom van het dorp aan sluit. Met veel werken, na het houden van een lezing en persoonlijke pogingen van •de Weihouders heeft men het niet ver der dan tot 58 of 59 pCt. kunnen bren gen. Om nu op dit oogenblik opnieuw te beginnen, daar verwacht spr. niets van men kan alleen de menschen bewerken, om ze tot andere gedachten te brengen. Daar verder niemand het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergade ring met dankgebed. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Rij Montargio in Frankrijk is een wa tervliegtuig tegen een boom opgevlogen en op den grond gestort. De piloot werd opslag gedcod, de mecanicien zwaar ge wond. TREINBOTSING. Baj Caen in Zuid-Frankrijk is een werk- liedentrein op een goederentrein gebotst. Drie arbeiders werden levensgevaarlijk ge wond, 20 andere kregen lichte verwondin gen. BRAND DOOR ONVOORZICHTIGHEID. In de stad Stolp is in een stal brand uitgebroken. De stal, die voor een goed deel met graan was gevuld, is afgebrand. De brand werd veroorzaakt door het 4-ja- rig zoontje van den. bezitter, die met luci fers had gespeeld. Het jongetje kwam in de vlammen om. —O— TWEE KINDEEEN EN EEN PRIESTER VERDRONKEN. Te Boulogne sur Mer werden 6 kinderen door de golven der zee meegesleept. Viér hunner konden worden gered, de twee an dere kinderen evenals een priester, dié hun te hulp* snelde, zijn verdronken. AUTO OP SOLDATEN GEREDEN. Een automobiel van een slager is bij Mariënburg in Brandenburg in een troep marcheerende soldaten gereden. 5 Sol daten werden zocr zwaar gewond, dat zij naar het hospitaal moesten worden ge bracht. BURGEMEESTER ALS REDDER, In de Elbe bij Cuxhaven heeft de burge meester van Ahrweiber een Berlijnsch echtpaar, dat zwemmende in een kolk was tc-recht gekomen, met gevaar voor eigen leven gered. OVERVAL IN EEN D-TREIN. In den D-trein 172 van Brussel naar Keulen is Donderdag tusschen Buiz en Duhren op een passagier een aanslag ge pleegd. Plotseling verscheen een c.a. 20- jarige jongeman en eischte onder bedrei ging met een revolver van een reiziger zijn geld of zijn leven. Toen de reiziger weigerde en zich verweerde, sp-rong de roever uit den trein. HET VERGAAN VAN DE „KURU". Wel 100 kinderen verdronken. In het Finsche merengebied bij Tam mersfors is Zaterdagmiddag een vreeselij-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6