Derde Blad voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat *n de 8ommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN op Maandag 8 September, n.m. 6 uur. Voorzitter Edelaohtb. Heer J. J. Snij ders. Afwezig de lieer Herman. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter, of een der heeren op- of aanmerkingen heeft, zegt de heer Jongbloets, dat hij gaarne zag bijgevoegd dat de Voorzitter heeft gezegd dat het schoolbestuur eigenmach tig tot aanbesteding is overgegaan. De Voorzitter merkt opi, dat de heer Jongblcets zich vergist, spr. heeft ge zegd dat hij om een begrooting had gevraagd. De heer Jongbloets antwoordt, dat de Voorzitter heeft gezegd dat het school bestuur heeft aanbesteed zonder begroo ting of iets. Voorzitter. Ik heb gezegd, dat mij, is medegedeeld dat het zou worden aanbe steed. Jongblcets. Ik acht de handelwijze niet correct. U hebt gezegd dat U het school bestuur hebt medegedeeld da.t het een teekening zou laten maken door een ar chitect. Voorzitter. U hebt gezegd neem een a. 'hitect en laat een teekening maken e dat is gebeurd. Ik ben evenwel niet c aanbesteden Jcngbloets. Ze zijn reeds aan het werk, ze zijn maar zoo begonnen. Voorzitter. Laat ons hier verder maar aan het eind der vergadering over spre ken. Ik vind wel goed als U zegt, dat U veronderstelde, dat zgu worden aanbe steed. De notulen worden hierop goed gekeurd. Ingekomen stukken Bericht van de papierfabriek dat zij! een motorspuit heeft aangeschaft met een capaciteit van 800 L. per minuut, ter wijl met 4 Stralen tegelijk water kan wor den gegeven. De Directie deelt mede dat ziji haar spuit bij voorkomende gele genheden gaarne ter beschikking van het gemeentebestuur wil stellen en noodigt het uit morgen bij de beproeving van de spuit tegenwoordig te zijn. De Voorzitter deelt mede dat deze aan bieding dankbaar zal worden aanvaard, waarmede de raadsleden accoord gaan. Mej. Schorer zegt, den raad in een schrijven dank voor hare benoeming tot onderwijzeres. De Voorzitter deelt mede, dat mej. v. d. Pluijm hem mondeling heeft dank gezegd en verzocht heeft haar dank ook ever te brengen aan de raadsleden. Van den Warenkeuringsdienst te Breda is rekening met balans met bedrijfsreke- ning ingekomen die een eind-saldo aan geeft van f 56420.07V2. De Voorzitter deelt, mede dat door B. en W. tot tijdelijk hoofd der school aan wijk C is benoemd de heer van Olst. Verzoek om subsidie van de Vereeni- ging Moederlied. Het voorstel van B. en W. om met het oog op de finantien niet op het verzoek in te gaan, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het zelfde geschiedt met het verzoek van de R.-K. Militaire vereeniging te Ven- lo, die een subsidie vraagt van f 10.—. Van het Verificatiebureau van de ver eeniging van Nederl. gemeenten is een rapport ingekomen over het onderzoek van de gemeentekas, waar uit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van de Afd. Noordbrabant over het in het leven roepen van eèn schoolartsendienst, met een begeleidend schrijven van de Gezondsheidscommiesie te Waalwijk. B. en W. stellen voor als nog pro memorie een post op de begroeting te plaatsen, voor de inrichting van een der- gelijken dienst. Waarmede de raad ac coord gaat. Aanbieding gemeenterekening 1929. Aanbieding gemeentebegrooting 1980. Zoowel rekening als begrooting wor den in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren: van Drunen, Jongbloets en van Balkom. Vergoeding schoolbouwkosten. Zooals in de vorige vergadering reeds is besproken, verzakt een muur van de Bijzondere school in wijk A. Weth. van der Pluijm had in de vorige vergadering begroot, dat de kosten f 160.zouden bedragen. Nu wordt een bedrag van 325.— gevraagd. B.. en W. stellen voor het gevraagde bedrag te verleenen. De heer Smeenk vind liet vragen van f 325.— zonder eenige nadere specificatie, wel wat voorbarig, weth. Pluijm heeft een begrooting gemaakt van f 160.— en nu vraagt men f 325.—. Weth. v. d. Pluijm zegt, niet te geloo- veD, dat de voorgestelde voorziening af doende zal zijn. De heer v. Drunen merkt op, dat aan merking wordt gemaakt op het bedrag, de deskundige v. d. Pluijm zegt zelf dat hij de verbetering niet voldoende aclit, ook s\ r. gelooft dat het niet afdoende is, hij weet evenwel niet of het afdoende te verbeteren zal zijn, gaat dit evenwel, laat men dit doen, al zou het dan ook meer kesten. De Voorzitter antwoordt dat de voor gestelde voorziening het meest afdoende wordt geacht, om een algeheele verbe tering te krijgen, zou men moeten gaan afbreken en opnieuw opbouwen. Met al gemeene stemmen wordt hierop beslo ten het bedrag van f 325.— beschikbaar te stellen. Geldleening. De Voorzitter zegt dat in totaal voor schoolbouw een bedrag noodig is van f 13000.— wat bij de Bank van Nederl. Ge meenten geleend kan worden tegen 5 pCt. rente, op een onderhandsche schuldbeken tenis. Met algemeene stemmen wordt tot het aangaan dezer leening besloten. Kindertoelage gemeente werklieden. De Voorzitter zet uiteen, dat aan alle gemeenteambtenaren, ingevolge betreffén- de wetsartikelen een kindertoelage wordt verstrekt, er is evenwel een gemëénté werkman in de gemeente die daar bui ten valt. Waar heel de wereld profi teert van kindertoeslag vindt spr. het onbillijk dat de wegwerker van de ge meente daarin niet deelt. Deze geniet een loon van f 16.— per week waarmede hij beneden het loon van een werkman op de papierfabriek blijft. B. en W. zouden daarom willen voorstellen om te bepalen dat met ingang van 1 Juli 1929 aan gemeente werklieden voor ieder kind beneden de 16 jaar een toeslag zal wor den verleend v. 5 pCt. hunner jaarwedde, tot een maximum van f 100.— per kind wat dus voor den betrokken werkman neerkomt op f40 per kind. De heer Smeenk zegt tegen al derge lijke toeslagen te zijn, in principe is spr. tegen fokpremie's. De Voorzitter antwoordt dat: men per slot toch moet leven hoe grooter een ge zin is, hoe meer men noodig heeft, spr. is wel voor het toekennen van kinder toeslag. De heer Jongbloets voelt ook niet veel voor kindertoeslag zou liever f 150.— Ver buiging willen geven. De Voorzitter voelt hier niet veel voor, men gaat dan een salaris vastleggen, om iemand met een groot gezin een eenig- zins behoorlijk bestaan te geven acht hij kindertoeslag de beste oplossing, kon men een andere regeling vinden, dan was het iets anders, doch spr. ziet die niet. Meti algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag De heer Jongbloets zegt dat die f8000 voor de verbouwing van de school, maar zoo aan het schoolbestuur worden gege ven, zender meer. Voorzitter. Ik heb mijnheer pastoer ge zegd dat aanbesteed moest worden. Ik heb geboord dat het metselwerk aan een metselaar buiten de gemeente is opge dragen. Jongbloets. Neen, wel het betonwerk. Voorzitter. Dat vind ik een uitste kend werk, dat het betonwerk door een grocte fabriek geschied. v. Drunen. Welk betonwerk moet er ge maakt worden? Jongblcets. Betonnen balken. v. Drunen. Waar moeten die op rus ten? Jongbloets. Op den grond. v.-Drunen. Dat deugt niet. Voorzitter. De fabriek te Breda staat er voor in. Jongblcets. Ja zoolang tot het afge leverd is, dat kennen we wel, geven ze ook garantie op papier? Voorzitter. Zeker, de fabriek geeft zwart op wit. De metselaar v. d. Broek heeft zelf gelegd, dat een gewone metselaar, dat werk niet kan maken. v. Drunen. Dan zou die fabriek mis schien ook geraadpleegd kunnen worden, over de verzakking van de muur bij: de school van mijnheer Boenders, misschien weten die wel een afdoende verbetring. Voorzitter. Dat is wel mogelijk, ik zal ze daar ook even naar laten zien. Ik wist niet beter of de aanbesteding zou publiek worden gehouden, later heb ik gehoord dat het niet gebeurd is. Als het' voer de gemeente was geweest, dan zou het zijn aanbesteed, doch hierbij hebben wij niets te zeggen. S Bi. en W. hebben wel de gelijk bet recht van toezicht, die moe ten toch toestemming verleenen. Toen ik van morgen de stukken kwam inzien lag er nog geen aanvraag. U haalde die voor de vergadering uit den zak. B. en W. zijn met een en ander in gebreke geble ven. Voorzitter. U moet niet zeggen, dat B. en W. in verzuim zijn. De raad heeft niet ander te doen dan in beginsel zijhJ medewerking te verleenen, zooals hij ook gedaan heeft, het verdere behoort aan B. en W. Ik heb gezegd dat men zou laten aanbesteden. Smeenk. Zij moeten bij de aanvraag: toch een verklaring overleggen, dat staat toch in de wet. Voorzitter. Als B. en W. dit niet noo dig achten dan behoeft dat niet. U moet niet achteraf met bezwaren komen. IJ hebt gezegd het is accoord U kunt door gaan. Smeenk. Dat is niet waar er bestaat nog beroep' op de Kroon open. We heb ben alleen over het toestaan van liet geld gesproken. Er was zelfs een wij ziging in de aanvraag met die overdekte speelplaats ze konden niet beginnen te werken. Wijl dienen toch eerst te weten wat het kost. Voorzitter. Zij konden niet zeggen wat het kost, dat Weten zij niet. De raad heeft niet anders te doen, dan in begin sel zijh medewerking te verleenen. Acht' U de stukken niet in orde dan kunt Ui ze aan B. en W. remplaceeren, doch ik keur het af, dat U een blaam werpt op het schoolbestuur. Jongbl ets. Dat is geen blaam wer pen, doch het gaat niet aan met het geld van de gemeente te smijten. Eerst kost te de herstelling aan de school van mijnheer Boenders f 160,— en nu vraagt men f 325.—. v. d. Pluijm is toch ook deskundig, hoe komt men nu aan f 325.—. Smeenk. Ik vind dat men een bedrag van 8 a 9 duizend gulden niet in een orderonsje behoort af te werken. Men moet er uithalen, wat er uit te halen is. Bij publieke aanbesteding kan het op zoo'n bedrag wel 1000 gulden schelen. Art. 76 der L.O. geeft de bevoegdheid dat B. en W. zoo noodig zelf aanbesteden. Voorzitter. B. en W. hebben dit recht uit handen gegeven en hebben gezegd, waar de werkzaam heden 4 a 500 gulden onder de begroeting worden uitgevoerd,- U kunt doorgaan. Jongbloets. Ja ik weet wel, U bent er ook tusschen geloopen, in 't gevolg zou ik evenwel den eisch stellen dat wordt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9