voor Int Laid van Itulti ti Alteia,deLai|straat ende Boiielerwiarfl Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ftJPjS püdbB?| DE LENTEFEE Binnenland Vóór het inzeepen PUROO-v FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4951. Woensdag 18 September 1929. 1st- Telefoon no. it. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad tvenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS ^and van altehA Dit blad vsrschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnemsntsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Als gy U moeirykscheert omdat Uw hoid-gauw stuk gaat eo pyn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien het inzeepen de huid even inw^yfUnet slechts een weinig Verstopping smaakt a room JULES MARY. 70 iter's Maag pillen De moordzaak van Giessen-N ieuwkerk. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd Zaterdag de moordzaak van Gies- sen-Nieuwkerk voortgezet. Toen des middags te kwart voor 3 de pauze was afgeloopen, vroeg de president een oogen- blik stilte en deelde onder ademlooze spanning mede, dat het Hof zijn Vrijdag in het uitzicht gestelde beslissing, die het eerst zou nemen nadat alle getuigen zouden zijn gehoord, na hetgeen des ochtends is verklaard, heeft willen ver vroegen. Die beslissing luidt, dat het Hof de onmiddellijke invrijheidsstelling beveelt van Klunder en Teunissen. Er klonk daverend handgeklap en bravogeroep. Van alle kanten werden Klunder en Teunissen handen toege stoken. 't Getuigenverhoor werd dan voort gezet. De verklaring van den president, hoe wel rustig uitgesproken, veroorzaakte, schrijft het „Hbld.", het geweld van een enorme explosie. Alle ingehouden ze nuwen van belanghebbenden en publiek op de tribune, met geweld baanden ze zich een weg. 't Was een applaus, een ovatie, zooals zelden in de rechtszaal is gezien en dit, ondanks de fluisterende opmerking, die wij tevoren gehoord hadden, dat applaus was verboden De electriciteit in de atmosfeer was verdwenen als bij tooverslag. Het applaus- onweer had verkoeling gebracht. Klun der weende van aandoening en nam de felicitaties automatisch in ontvangst. Teunissen, flinker, met vroolijk, ver heugd gezicht, schudde handen, tot mr. Jolles den hamer liet vallen, met ver zoek om stilte. Mr. Roobol en mr. Den Hollander, beiden hadden eveneens vele handen gedrukt en met hoogroode, ge ënerveerde gezichten, waarop een lach- trilling den geheelen jverderen middag bleef rusten, bewogen ze zich he9n en weer voor de hoefijzer-vormige tafel. Feitelijk was er geen belangstelling meer voor de verdere zitting dien middag. En verder Dag na dag en uur na uur stond het publiek in drommen al den tijd, dat het revisie-onderzoek in de strafzaak Gieesen- Nieuwkerk aan den gang was, vóór het Gerechtsgebouw op de Prinsengracht by de Leidschestraat. Belangstelling in het werk der fotografen, in de personen der raadsheeren, advocaten en getuigen? Voor een deel zeer zeker, maar wie de psychologie der massa wist te peilen begreep, dat er diepere redenen waren voor deze merkwaardige wacht daar op de gracht. Men verbeidde immers het groote moment, dat het machtige ver- V langen naar waarheid en recht bevredigd zou worden. Men voelde, dat het nabij was en wenschte dan aan zijn verade ming en verheugenis uiting te geven. En eindelijk weerklonk dezen Zaterdag middag het verlossende woord Klunder en Teunissen zouden in vrijheid worden gesteld. 't Was kwart yoor vieren toen de pre sident van het Gerechtshof mr. Jolles en de raadsheeren het grijze gebouw vau Vrouwe Justitia verlieten en daverend klonken de toejuichingen der menigte hen tegemoet. Een demonstratieve ovatie voor het gerecht, gelijk wij in ons fleg matieke land nog nooit hebben aan schouwd. 't Was mr. Jolles bijna on mogelijk, zich uit het menschenkluwen los te maken en de Leidschestraat te bereiken. In de Lange Leidschedwarsstraat ver lieten even later in een auto Klunder en Teunissen het gerechtsgebouw in ge zelschap van de heeren Stuy en Geudeker. Bloemen droegen zij allen met zich mede; het publiek juichte ook hier hartelijk en wuifde met hoeden en zakdoeken. De auto reed naar het Huis van Bewa ring op de Weteringschans, waar nog de gebruikelijke formaliteiten vervuld moesten worden. Op de Prinsengracht verzamelden zich nu weer de vele honderden belangstel lenden om de verdedigers te zien. Mr. Roobol en zijn vrouw, mr. Den Hollander J en zijn verloofde, verlieten al spoedig het paleis van justitie, de dames droegen fleurige bloemruikers. En opnieuw schalde het hoerageroep en omdromd door de juichenden gingen ook de advocaten naar de Weteringschans. Daar hadden zich inmiddels wel dui zend menschen verzameld om Klunder en Teunissen te begroeten bij hun terug keer in de vrije maatschappij Het was half vijf toen de groote sombere poort openging en de auto met de beide in vrijheid gestelden naar buiten reed. Opnieuw verwelkomde hen daverend gejuich, er werden bloemen op straat en in den auto gestrooid en menigeen was zijn aandoening niet meer meester, omdat men voelde, dat dit niet alléén voor de direct bij het geval betrokkenen een machtig moment was. Gelukwenschen riep men beiden man nen toe, een dochtertje van de Kroons bood weenend bloemen aan. „Ik kan me niet voorstellen, dat 't al vijf jaar geleden is dat ik vrij was", zeide Teu nissen. Hij en Klunder keken opgewekt in 't rond, doch men zag en voelde 't: een opgewektheid getemperd door den NIEUWSBLAD NIEUWE VERLAGING DER POSTTARIEVEN. Voor binnexilandsche brieven tot 20 j gram. De directie der posterijen overweegt om, zoo mogelijk, met ingang van 1 Nov. a.s. over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in ,liet tinneniandsch verkeer van 7V2 tot 6 cent, alsmede van het minimum-port voor mon- stens in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlagingen tevens toe te passen in het verkeer met [Ned.-Indië, Suriname en Curasao, mits tijdig met de postbesturen van deze ge lwesten overeenstemming wordt verkre gen. Voorts wordt met de Ned. post administratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot ee- nige verlaging te geraken van het port der postpakketten, welke met de zeepost naar Ned. Indië worden verzonden. INBRAAK DOOR EEN KRANKZINNIGE. Vrijdagnacht hoorde een surveilleerend- agent van politie gestommel in het hou ten nocd-magazijn van' den heer Hakbijl op de Westhavenplaats te Vlaardingen. Hij begaf zich naar de deur, waarvan het slot bleek verbreken te zijn. De heer Hakbijl werd gewaarschuwd en men be gaf zich naar binnen. Achter de toon bank werd een persoon aangetroffen met een groote linnen zak, waarin hij elf jassen had gestopt. Hij' had ook de étalage geplunderd en verschillende goederen la- ghn gereed om in een tweeden zak te weguÈen meegenomen. De inbreker werd ndl? het bureau overgebracht, waar bleek, dat men met een krankzinnige te doen had, die uit een krankzinnigen-gesticht was ontvlucht door uit een raam te springen. Het schijnt dat hij daarna op verschillende plaatsen heeft ingebroken. Aan 't stafion werd in de goederenloods een kast opengebroken maar niets wordt vermist. Vermoed wordt dat 'deze inbraak ook door den krankzinnige is gepleegd, omdat hij! daar in de buurt is gezien. o— VERDRONKEN. Te Alphen a.. d. Rijn is de 13-jarige zoon van de wed. V., toen hij voor een auto moest uitwijken, met zijn fiets in het Kanaal gereden en verdronken. Het 6-jarig zoontje van den onderoffi cier De Jong is bij de Groningerwegscbe- brug te Assen, in het Noord Willem? ka naal geraakt en verdronken. Het 31^-jarig zoontje van Jobs. van den Berg te Streefkerk is in een welput gevallen en verdronken. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. Zocals men zich zal herinneren is cp den avond van 17 Juni j.l. ingebroken in den juwelierswinkel van den heer V. aan de Spuistraat te 's Gravenhage. De bewoners waren eenigen tijd afwe- izg en van deze gelegenheid hebben die ven gebruik gemaakt den winkel te plun deren. Voor vele duizenden guldens is toen gestolen. On lanks het zeer nauwkeurige onder zoek -mocht het de politie niet gelukken een spoor van de daders te vinden. Maar eenigen tijd later kreeg zij enkele inededeelingen, welke haar aandacht vestigden op een persoon, die met den toestand in den juwelierswinkel bekend was. Deze persoon werd nauwkeurig geob serveerd en het bleek, dat M. voor den in braak bekend was met een zekeren J. B. en J. D., beiden goede bekenden bij de po litie. Nog verschillende andere feiten kwa men ter kennis van de politie welke bij haar meer en meer de overtuiging deden groeien, dat de twee laatstgenoemden den inbraak hadden gepleegd en daarbij ge holpen waren door den knecht. De aanwijzigingen tegen dit drietal wa ren van dien aard, dat de politie Dinsdag j.l. tot arrestatie overgegaan is. D. werd in Rotterdam gearresteerd, de anderen in 's Gravenhage. O GROOTE BRAND OP BALI. Aneta seint uit Soerabaja: Te Tedjakoe- ia op de Noordkust van Bali zijn 150 hui zen door brand verwoest. Er zijn. geen per0<k nlijkëongelukken. Veel klein vëe kwam in de vlammen om. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den Wit te sin gel te Leiden is de 13-jarige C. B. Spoppslaar, uit Vlaardin- dingen, bewusteloos langs den weg ge vonden. Zijn fiets lag naast bem. Hij bleek tegen een boom te zijn gereden. Met ernstige uit- en inwendige kneuzin gen is hij naar het Diaconessenhuis over gebracht. kwamen in de vlammen om, terwijl de gehtele inboedel verloren ging. Het veé was 's avonds tevoren in verband met een verbouwing in de weide gebracht. Verzekering dekt de schade. Hoewel de motorbrandspuit spoedig ter plaatje was, kon wegens watergebrek geen blusschingswerk worden verricht. NA DEN LEIDSCHEN STADHUIS BRAND. Een buitenkansje voor de gemeente. Men meldt uit Leiden aan de Msb. Zoo i ndertijd is medegedeeld, heeft de gemeente Leiden terzake van den brand van het Leidsche stadhuis, van de be trokken verzekeringsmaatschappij een be drag van ruim 1 millioen gulden als j schadevergoeding uitgekeerd gekregen, j Naar wij thans vernemen is dit bedrag door het gemeentebestuur rentegevénd gé- I legd, waardoor de gemeente een extra-in komsten krijgt van ongeveer f 40.000.— per iaar. Aangezien het naar schatting minstens 4 jaren zal duren, voordat een nieuw stadhuis is verrezen, beteekent dit voor Je gemeente een extrainkomst van f 160.000.-. O DE GROEI VAN EINDHOVEN. Eindhoven bereikte 85000 zielen. Op 26 October 1928 waren er 75000 inwo< nersin tien maanden tijds is het zie- j len aantal dus met 10.000 vermeerderd, waarmede Eindhoven bet record in de geschiedenis van den den groei heeft ge slagen. —0— DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Nabij Wagenborgen is de 20-jarige tim merman J. Schutler door den bliksem getroffen en gedood. De 24-jarige arbeider J. H., die per fiets van Wagenborgen naar zijn werk te Delfzijl ging is door den bliksem getroffen en gedood. BRAND TE LOSSER. Machteloos tegen het vuur. Men meldt uit Losser: Zondagmorgen brak brand uit in de boerderij van den heer Damhuis, de hof stede brandde geheel af. Het vee kon worden gered, doch inboedel en voorra den gingen verloren. Watergebrek was oorzaak dat men vrijwel machteloos te gen het vuur was. De oorzaak moet ge zocht worden in hooibroei. Het verkeer op den Enschedeschen straatweg, waar aan het huis was gelegen, was vrijwel geheel gestremd. DOOR t Ge eischt dus niets meer? O vader, ge hebt mij immers beloofd, dat hij eenmaal de mijne zal worden. Nog nooit hebt ge uw beloften onvervuld gelatenIk vertrouw u cn wacht. En je hebt te wachten en mij te [vertrouwen. [Waarom zegt ge dat, vader? Stil. Ik kan je nog niet alles zeggen. Och, toe vader. Spreek, spreek. Neen, neen, zeide hij glimlachend. Vader ge maakt mij zoo nieuwsgierig. En toch kan ik' je nog niets zeggen. 1 Vader, dan hebt ge mij niet lief. Ondeugd, die je bent. Spreek dan, vader. Spreek, of ik begin te weenen. Luister dan verwacht hedenavond een groot geluk. O, vader, vader, wat zij: ge toch goed voor mij. Hoe lang zullen die uren miji nog vallen, zeide zij hem omhelzend en verdween daarna. Bertignolles staarde haar glimlachend na. Ja, alles liep hem mee. Zijn haat zou voldaan wezen. Zijn dochter boven alles gelukkig. Daarom glimlachte hij. Als gij last heyj^WSn gedrukthekUri" schele hoofdpiyifbet zuur. baarheid, enz.. ^gevolg van ver- 3. gebruik dan ^Maagpillen. het ideal del. lom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Plotseling deed een licht geruisch zijn oogen cp 't kabinet van Romain ves tigeneen vreemd geluid, als een zwaar steunend gezucht. Voor de teruggeslagen portiere, die den ingang van 't kabinet van Romain be dekte stond Romain Goux doodsbleek. Zijn borst gaat hijgend cp en neer. 't Is alsof men een verschrikkelijk en dreigend onweer hoort. Wat doet ge daar? vraagt Bertignol les nog niets vermoedend. Ik wilde de deur sluiten. Maar hij bleef staan, terwijl bij zijn breede hand tegen zijn hart drukte. Zoo. Maar, waarom blijf je daar dan staan, wat wil je Ik zweer u, dat ik u niet beluisteren wildeik vermoedd# niets.... ik luister de nietmaar toen heb ik toch alles gehoerd. Bertignolles keek hem verwonderd aan. Alles Ja, antwoordde Romain. Hoelang staat ge daar reeds? Toen juffrouw Jenny binnenkwam. Bertignolles balde zijn vuisten. Hij voor zag 't komende, 't Geheim, dat hij; zoo lang mogelijk, had willen bewaren, was dien man bekend. Wat zou hij doen, hij', wiens ziel, leven, eer sedert drie maanden hem geofferd was. Daar Bertignolles onaangenaamheden voorkomen wilde, gebood hij Romain naar zijn kamer terug te keeren. Irenisch schudde deze echter zijn hoofd. Neen. Wat wilt ge dan? Ik heb niet veel tijd. Ik heb zooeven begrepen, dat er spra ke van uw dochter en van iemand, dien zij liefheeft, was. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een kort doch hevig onweer, sloeg te Hellendoorn de bliksem in de boerenwoning van V., genaamd het Vrug- teveen. In een minimum van tijd stond het huis in lichte laaie en binnen een kalf uur hadden de vlammen, die gretig voedsel in den hooi-voorraad vónden, het huis in de asch gelegd. De oude moeder met twee ongelukkige dochters konden slechts met veel moei te gered worden. Een hond en een geit Bertignolles dacht er niet aan, dit te ontkennen. Ja, maar wat'gaat je dat aan? Ik wil den naam van dien man ken nen. En als ik u dien noemde wat zoudt ge dan doen. Zijn naam, mijnheer Bertignolles, ik wil zijn naam weten. Bertignolles haalde zijn schouders op doch antwoordde niet. Hij had een uit barsting verwacht, doch nu hij Bomain Goux zoo- betrekkelijk kalm zag, vat te hij weer moed. Maar Romain hield zich slechts in, zijn stem siste tusschen zijn tanden en zijn oogen fonkelden. Mijnheer Bertignolles, ik heb begrepen, dat 't niet alleen over liefde handelde, maar cvck over een huwelijk. En als dat zoo was Over een huwelijk handelde 't, dat- door u goedgekeurd is, bij welke gedachte gij' glimlacht, en tot welker vervulling gij uw hand geleend hebt. 't Schijnt wel, of ge mij ondervraagt. Ja en ik gebied u, mij' te antwoorden. Bertignolles glimlachte beleedigend. Bomain Goux was voor de schrijftafel gaan staan waarachter Bertignolles zat en kruiste zijn armen. Hij deed zichtbare moeite om kalm te blijven. Mijnheer Bertignolles, ge hebt ongelijk', u niet ongerust over mij te maken, mij niet te vreezen. Ge hebt alles wel door zien, namelijk op de wijze, waarop ge mij uw bevelen hebt laten tea uitvoer brengen, zoodat ik aan tal van zaken schuldig ben, maar ik heb om u te be hagen, op uw wenken gestolen, gedood. Welnu, sar mij niet te lang, breng mij niet tot 't uiterste, want ik zweer 't u, mijnheer Bertignolles in uw plaats zou ik bevreesd wezen. In mijn plaats? vroeg hij verachtelijk. Ja, voor u, als.... voer haar. riotseling sprong Bertignolles op. Zijn gToote gestalte schijnt nog groo- ter, zijn schouders schijnen breeder te worden. Zijn oogen worden bloedrood. Langzaam verlaat hij zijn schrijftafel. Langzaam, alsof zijn reuzenvoeten zich slechts met moeite van den vloer kun nen opheffen; treedt hij cp Romain tce. Romain wacht hem af. Hij is gereed, den schok te ontvangen. De breede band van Bertignolles valt op den- schouder van den jongeling neer. Ieder ander zou gewankeld hebben. Ie mand die minder sterk was, zou ineen gezakt zijn onder den zwaren last van tiien reus. h.omain echte? verroerde zich niet. Zijn oogen blijven strak cp Bertignol les gevestigd. De handen van Bertignolles zoeken die van zijn secretaris. Hij verbrijzelt ze bij na om Romain zijn kracht te toonen, indien hij die soms vergeten mocht heb ben. Beiden blijven echter onbewegelijk staan. 't Is vreeselijk hen aan te zien, met de hijgende borst tegen elkaar, de oo gen van den een strak op die van den ander gevestigd. Dat zij onbewegelijk blijven staan komt, doordat Romain den krachtsaanval van Bertignolles beantwoordt. Zijn vingers omklemmen die van Ber tignolles en beiden wegen tegen elkaar °P- i; i I LlÜ_U*I Men hoort hen hijgen. Hunne krachten staan gelijk... Wat heb je daar gezegd, ellendeling, mommelt Bertignolles. Ik heb gezegd, dat dit huwelijk niet zonder ongelukken zal afloopen. Als je mijn dochter slechts aanraakt^ als je haar slechts doet weenen, wurg ik je als een hond. Alsof ik me zoo gemakkelijk maar laat vermo;rden Bei-den lieten elkaar los, doch bleven dicht naast elkander staan. Gij hebt met mij gespeeld, mijnheer Bertignolles. Waarom, als ik vragen mag? Door mij in den waan te laten, dat gij u tegen mijn liefde voor Jenny niet verzette. i Ik heb er mij! ook niet tegen verzet. Maar terwijl gij mij daarin aanmoedig- det, wist gij, dat uw dochter niet meeï vrij was. Ja, dat wist ik. D,o r van mijn geheim gebruik te ran kje n, waardoor ik zwak was, hebt gij! een dief, een moordenaar van mijl ge maakt. Neen, ik heb slechts 't plan geop perd, gij hebt t uitgevoerd. Kon ik u dwingen? Hoe zou ik dat kunnen? Ach. Wee u, herhaalde ik u. Hij bedekte zijn oogen, waaruit tranen van woede sprongen met zijn gebalde vuisten, j j »UI jf (11 De man, dien zij bemint, ken ik zeker? Heb ik hem gezien? Komt hij hier? Wie is 't? Bertignolles antwoordde niet. O, ik' zal 't wel te weten komen... En wanneer ge 't wist, wat zoudt ge dan doen? 1 U j (Wordt renrolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1