voor feet Laid ian HtiHn ti Altenajs Lanistraat ei Se Bomielerwaaril Oil ®mer destaai uit Diep. DE LENTEFEE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4953, Woensdag 25 September 1929. Buitenland FEUILLETON Binnenland ^and van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. SI525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EEN TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. Naar officieel wordt medegedeeld, zyn bij een typhoon, die Dinsdag op de Z.-Wes te'ijk van Luzon gelegeu eilandengroep gewoed heeft, 26 bewoners der eilanden Cantaduanas en Rapurapu omgekomen. De typhoon heeft groote schade aangericht. Op een Eogelsch stoomschip met Chi- Qeescha matrozen is het tot een gevecht gekomen, waarbjj acht menschen waarom cjer twee Amerikanen, gedood zijn, toen de q hineezen het schip uit angst voor den typhoon wilden verlaten. o— ONWEDERS IN ZUID SPANJE. De Zuidoostkust van SpaDje is gisteren door onweders geteisterd van een ongewone hevigheid. In het bijzonder hadden de steden Alicante en Valancia van den bliksem te lyden, met het gevolg, dat zij enkele uren zonder licht waren, daar de centrales door den bliksem getroffen waren. De stad Alicante stond bovendien gedeeltelijk onder water zoo moest de stadschouwburg met behulp der brandweer ontruimd worden, daar het water er meer dan een halve meter hoog stond. Ook in de provincie is groote schade aangericht. —o— 'T DRAMA IN DETROIT. Omtrent den noodlottige» brand, die te Detroit in het nachtlokaal de Study Club heeft gewoed en waarbij zestien personen werden gedood en 50 gewond, wordt nog ge- meld, dat de brand 's avonds gedurende het drukste uur, toen tal van gasten na afloop der schouwburgen waren gekomen om te dansen of naar de »middernachtrevue« te kijken uitbrak. Het vuur is in het trappen huis aan de voorzijde ontstaan. Door de spijzenlift, die in het midden van het ge bouw was aangebracht, werden de vlam men in een oogwenk naar de bovenste ver dieping geleid, waar zich de danszaal be vond. Naast het clubgebouw was een garaga gelegen, die voor het parkeeren van parti culiere auto's en taxi's werd gebruikt. Vele dezer auto's deden goeden dienst bij het reddingswerk door de gewonden naar de hospitalen te brengen. Het (ijk van de cigarettenverkoopster, dat midden in de danszaal werd gevonden, lag ineengezonken op de kist met cigaretten. Klaarblijkelijk is zy bet eerste slachtoffer geweest van den rook, die langs het trap penhuis naar de danszaal drong. DOOR JULES MARY. JUWEELEN GEROOFD. Uit Parijs wordt gemeld, dat Vrijdagmor gen inbrekers in een juwelierswinkel de ruit hebben ingeworpen met een straat steen en daarna «en buit aan juweelen ter waarde van 60.000 francs hebben meege nomen. O DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Te Halewijn in Noord Frankrijk is het 10 jarig dochterije van een graanhancfe laar in de maalderij van haar vader door een drijfriem gegrepen. Toen de machine was stil gezet, was er van het kind niets meer over dan een bloedig verminkt lykje. MOTORBOOT VERGAAN. Aan de kust van den Mexicaacschen staat Jalisco is een motorboot vergaan. Daarbij zijo 30 personen om het leven ge komen. Deze behoorden tot het personeel van de Montgomeiy Fruit Cy dat een uit stapje bad gemaakt. MEISJE VERBRAND. Een 8-jarig meisje te Antwerpen heeft in afwezigheid van haar moeder met luci fers gespeeld. Haar kleeren raakten in brand. Het kind riep om hulp. Buren slaagden er in de vlammen uit te dooven, doch het meisje is korten tyd later aan haar brandwonden bezweken. —o BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORIJWIEL. Op den straatweg tussche» Turnhout en Antwerpen is Donderdag een motorrijder door een auto aangereden en tegen den grond geworpen. De motorrijder werd naar het ziekenhuis van Turnhout ver voerd, waar hij is overleden. HEVIGE AARDBEVING IN TURKIJE. Te Sisvas en Goemoeskara heeft Zaterdag een hevige aardbeving plaats gehad. Tal van huizen zijn verwoest. Men vreest dat er vele slachtoffers zijn. —o AANSLAG OP EEN STERKSTROOM- LEIDING. Misdadigers hebben een aanslag gepleegd op de sterkstroomleidirig van Donawits- Traifaiach in Oostenrijk. Een metalen draad werd over de leiding geworpen. Hierdoor ontstond kortsluiting en over verscheidene kilometers smolt de leiding terwyl een der transformatorenstations iu brand raakten. Traifaiach en omliggende dorpen zaten 24 uur zonder stroom. o— VERGIFTIGE GASSEN. Op den Italiaanschen kruiser >Pisa« opende een stoker een kolenbunker, die langen tijd niet was gebruikt. Hieruit stegen vergiftige gassen op en de stoker viel onmiddellijk in zwijm en stortte in den bunker naar beneden. Drie matrozen vielen hem achterna. Eindeiyk slaagde een officier met verdere manschappen er in de veron gelukten uit den bunker te halen. De stoker was dood, de anderen hadden zware gasvergiftiging. EEN KRANIGE 8'0-JARIGE. De 80-jarige R. Kempenaar uit Wou- brugge ondernam dezrr dagen nog den volgenden fietstocht. Den eersten dag werd van Vlissingen naar Goes gereden, den tweeden dag Goes—Rilland, derden dag RillandNumansdorp en den vierden dag NumansdorpWoubrugge. HOOG WATER7°~ Tengevolge van den Westerstorm is het zeewater te Lemmer Vrijdagavond tot buiten gewone hoogte opgezweept, n.l. tot 1.50 M. boven oud A. P., met het gevolg, dat iu de zeesluis niet meer kon worden geschut. Ds buitendyksche velden tusschen Lemmer en Ktiinre zijo ondergeloopen, doch het vee kon door de betrokken veehouders nog in veiligheid worden gebracht. O VOET AFGEKNELD. Op de steenfabriek »De Bosscherwaard« te Wijk bij Duurstede is een ernstig on geluk gebeurd. Een zoon van den heer K, kwam met zijn voet onder een lorrie met steenen, waarbij hem de voet totaal werd afgekoeld. De jongeman is naar het zieken huis te Utrecht vervoert. JOL OMGESLAGEN. Beurtschipper Koch van Workum, ko mende van Amsterdam, nam te Zaandam een jol van een stadgenoot op sleeptouw. Op het zeetraject EnkhuizeriStavoren zou de roerganger der jol, een 20 jarige jonge man, iets halen uit de voorboot en liet daartoe het roer los. Dit bleek gevaarlijk, want direct sloeg de jol om en werd het sleeptrosje door de kiel doorsneden. De jolleman kwam nu in een hachelijke po sitie langer dan een half uur had de motortjalk noodig om den schipbreukeling te redden, wat eindelijk mocht gelukken. De jol met diverse goederen ging verloren. o WINDHOOS. Kerk gedeeltelijk ingestort. Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R. K. Kerk van de H. H. Antonius en Barbara aan het Groeseind fe Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle dakpannen en het overige houtwerk stortten naar beneden. Dikke balken braken als lucifersstokjes af. Alleen de muren bleven overeind. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, omdat de werklieden even te voren wegens den he- vigen regen waren gaan schuilen. De roa- terieele schade is vrij aanzienlijk. —o DRAMA. Bij de politie van het bureau Bergsingel te Rotterdam werd door een bewoner van de Rechter Rottekade aangifte gedaan, dat zijn dienstbode zich te zynen nadeele aan diefstal van geld zou hebben schuldig ge maakt. Een inspecteur van politie begaf zich naar het aangegeven adres om daar een onderzoek in te stellen, doch toen hij nog voor het pand stond, viel plotseling de 18 jarige Duitscbe dienstbode E. R. uit het raam der derde verdieping op straat. Zeer ernstig gewond zij kwam in haar val ook nog tegen een voor de deur staande auto aan is zy met een gebroken been, een gebroken arm en een schedelbreuk in het Ziekenhuis aan den Bergweg opgeno men, waar zy 's avonds aan de bekomen verwondingen is overleden. Het vermiste geld is later teruggevonden verstopt in het bed der dienstbode. O EEN SCRIETLUSTIGE. Op enkele militairen geschoten. Men meldt uit Tilburg Toen enkele militairen van de afdeeling seiners van het 6e Reg. Iuf, bij de plaats gehad hebbende herhalingsoefeningen zich bevonden, bij een daar te plaatse staand landhuisje (in be buurt van de Molen- schotsche heide) om een optieche verbin ding tot stand te brengen, kwam plotseling de bewoner van het landhuisje naar buiten met een dubbelloops jachtgeweer. Hij sommeerde beide miliciens, zekere L. v. Son woonachtig te Breda en Jan Bierens uit Tilburg, tot doorloopen. Toen deze zich verwijderden, knalde er een schot waarbij de hagelkorrels beide militairen om de ooren vlogeu. Toen dezen zich iD al lerijl uit de voeten maakten, kregen ze nog een schot hagel achterna. Var. een en ander is bij den bataljons commandant rapport uitgebracht. O— DEN NEUS AFGEBETEN. Men meldt uit Bergen op Zoom Zaterdagavond raakten een zekere V. en S., die te veel aan Bacchus hadden geofferd, slaags op de Groote Markt alhier. De twist liep zoo hoog, dat V. den neus van S. tusschen z'n tanden nam en daar een flink auk afbeet. Hevig bloedend begaf S. zich naar een dokter die heeikuDdige hulp ver richtte en opneming in het Gasthuis nood zakelijk oordeelde. o— POLDER OVERSTROOMD. Men meldt uit Lage-Zwaluwe d.d. 21 September Tengevolge van den N.W. wind en den snel opkomenden vloed liep de Kwistgeld- polder, grenzende aan het Hollandsch Diep, Vrijdagmiddag onder water. Een 40-tal stuks rundvee die in gemelde polder liepen moesten ijlings in veiligheid worden ge bracht. o— KIND OVERREDEN. Te Veendam is een 9 jarig dochtertje van den heer A. de Vries door een auto overreden. Het kind heeft een ernstige iowendige verbloeding gekregen en is direct naar Groningen naar het ziekenhuis vervoerd. —O ALASTRIM. Zaterdag zyn te Delft 14 nieuwe gevallen van Alastrim voorgekomen. In totaal zijn er in Delft 131 gevallen voorgekomen. Te Piershil doet zich een geval van alas trim voor in bet gezin van den melkvee houder F. v. d. Stoep. Verder heeft te Zutphen zich het eerste geval van alastrim voorgedaan bij een kind dat nog niet was ingeënt. Ook te Nieuwerkerk a. d. IJssel doet zich een geval van alastrim voor. Ten slotte te Tholen bij een kind van 2 jaar. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Van den Zondagmorgen te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler «Olympia* IJM III is Vrijdagmiddag de matroos A. Slaat, wonende te IJmuiden, terwijl hy een mand vischgrom in zee wilde gooien, overboord geslagen en verdronken. Vermoedelijk heeft S., toen de trawler door een zware golf overhelde, zijo evenwicht verloren. Ofschoon men nog een half uur naar het slachtoffer bleef zoeken, heeft men den man niet meer teruggezien. Verder is van den eveneens Zondagmorgen binnengekomen stoomtrawler »Derika« X IJM 126 de stoker L. Griet, wonende te Middelburg, Zaterdagmorgen bij het asch wippen door een stortzee meegesleurd. Ook hier mochten pogingen tot redding, tengevolge van de zware zee, niet baten. -O-— HET «VIERDUBBELE SPOOR« IN DE RICHTING VAN NEDERLAND. Een opmerking van Vlaanderen, Wij lezen in 't weekblad van Vlaanderen Een der argumenten tegen de echtheid der Belgische militaire documenten, te Utrecht gepubliceerd en die aggressieve be doelingen tegen Nederland verrieden, was de bevindingvan het Amsterdamsche sociaaal democratische orgaan Het Volk, dat het «vierdubbele spoor in de richting Ne derlander. waarvan het Utrechtsche document gewaagde, een verzinsel was. Wij hebbben toen Het Volk van stelsel matige misleiding van het Nederlandsche publiek beschuldigd. Dat wy geiijk hadden, bewijst het vol gende bericht verschenen in het Laatste (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD TA Bertignolles had in 't kabinet van Ro main slechts op 't vertrek zijner doch ter gewacht, want nauwelijks was zij weg cl hij trad binnen. Ongetwijfeld had hij begrepen wat er voorgevallen wa.s, daar hij zeer kalm b innentrad. Geen woord zeide hij tot Romain. Zwijgend, met medelijden staarde hij hem aan. Bij 't gezicht van Bertignolles scheen de haat in Romain, die een oogenblik voor den glimlach van Jenny bezweken was, weer aan te wakkeren. Onder dien medelijdenden blik hief hij zijn hoofd op. Ja, antwoordde hij, als op! de stille vraag van den vader, ik ten zwak ge weest en heb niets gezegd. Zij is zoo schoon en ik houd zooveel van haar Zij is zoo gelukkig en haar geluk zoo waardig. Je tent nu zwak geweest.... en je zult 't steeds zijn. Weilicht. Reken er echter niet op. Hij liet Bertignolles alleen achter en begaf zich naar zijn woonvertrek in 't huis van Bertignolles. Daar was hij' ten prooi aan een ver- schriktelrjken krisis. Hij gevoelde zich zwak in tegenwoordigheid van Jenny. Ach, als Jenny er niet was. Hij wist, dat zij haar .vader aanbad. Wat zou hij doen. Sedert lang was hij van plan geweest op ,'t gemaskerd bal to verschijnen. Hij1 had er reeds toebereidselen voor ge maakt. Nijt, dat hij veel gaf om de meusohen, die er kwamen. Hij hield in tegendeel van de eenzaamheid. Welk een genoegen was 't echter voor hem niet, een gelieelen nacht ,in haar na lij beid door te brengen. Waarcn^ zou hij er niet verschijnen? Hij wilde 't gelukkige wezen zien, dat door Jenny uitverkoren was, wier hart bij1 de gedachte van hem reeds luider klepte. Zijn voorhoofd brandde en klopte, als of hij koorts had. Een oogenblik begaf hij zich opi straat 't was helder maar koud weer; de ster ren fonkelden aan 't firmament. Van minuut tot minuut hielden de equipages voor de deur der woning van Bertignolles stil en traden de genoodigden tinnen. Een groote menigte had zich voor de deur geschaard, om de komenden te be wonderen. Hij trad binnen en in een hoek ver scholen, bespiedde hij allen, die binnen kwamen. De salons vulden zich langzamerhand met een schitterende menigte, verkleed en versierd, 't Was een bonte mengeling van zijde, fluweel, goud, paarlen, edel gesteente, schitterend en fonkelend bij de minste beweging, 't Was ,een ver zameling van prachtige kostumes, deftige, vermakelijke, sierlijke of komische, daar ae fantasie vrij haan had gehad en door geen kosten beperkt was geweest; groote personages uit den ouden tijddames in renaissance-stijlgepoederde gravinnen; pierrettes, domino's arlequin's, clowns; Ja- panneezen, benevens meer moderne kos tumes uit Spanje, Mexico, en eenige roo- de kostumes. 't Orkest was geheel verscholen ach ter de reusachtige bloembedden. Alle-mu zikanten droegen een kostuum uit den tijd van bodewijk XIV, rijk met goud versierd. In de zaal ontvingen Bertignolles en zijn dochter hun gasten, Bertignolles in 't kostuum van een Mexicaan, weelderig versierd, waarin hij er zeer jeugdig, uitzag. Jenny was als een Japansche dame verkleed, doch droeg geen diamanten of paarlen. Zij wilde, dat in dezen nacht, waarin haar geluk beslist zou worden, Laurens niets herinneren zou aan 't groote for tuin van Bertignolleszij vreesde, dat de j( nge man een verkeerde gedachte van hen zou krijgen, dat zijn trots gekwetst zou worden. Zij had immers ook geen di amanten noodig om te schitteren. Zij was er zeker van, de schoonste van allen te wezenNiemand op dit bal, zou zulke schoone oogen hebben, omdat niemand zóó liefhad als zijEn wan neer haar vader straks tot haar zal ko men en haar mededeelen, dat haar huwe lijk bepaald is, dan zal niemand dien avond gelukkiger wezen. Telkens wanneer de deur der schitte rend verlichte zaal opengaat om de gas ten binnen te laten, valt er een licht straal op de sombere gestalte van Romain Goux, die in den gang'staat. .Waarom staat hij daar? Allen, die komen, zijn gemaskerd en blijven 't een gedeelte van 'den avond, naderhand desmaskeexen zij zich en eerst clan wordt 't feest aangenamer. Voor 't G'Ggenblik "kan hij dus niemand herkennen. En. dan nog, hoe zou hij hem kunnen ontdekken, die haar liefheeft? Daartoe zou hij 't bal moeten bijwonen, haar volgen om geen harer bewegingen blik ken of "blosjes uit 't o>og te verliezen; teven: zou hij, Bertignolles moeten vol gen om g eheel te slagen. Niettegenstaande 't bevel van Bertig nolles begeeft hij zich toch op 't feest. Een onvoorzichtigheid is niet mogelijk. Hij zai als iedereen gemaskerd wezen; dat masker zal hem voor iedereen ver bergenIn hem zou uoch de markies, noch de graaf den man herkennen met zijn langen haard en grijze haren, die de valsche wissels in de Rue de Bruxel- les aan Laurens gebracht had; niemand in hem Lazarus Beermann of den moor denaar van Jactel herkennen Toen hij' dit besluit genomen had, begaf hij zich naar zijn kamer. Reeds lang was hij, zooals wij reeds zei den voornemens geweest dat bal vbij te wonen en was zijn kostuurrj dus gereed, 't Was dat van een cowboy. De cowboys zijn de oppassers der wilde paarden in beide deelen van Amerika, 't Kostuum is belangwekkend door zijn een voudige slordigheid't bestaat uit een leeren broek, versierd met lange franjes en op* zijn Mexikaansoh bij de knie ein- ciigc nduit een nauw vest, dat met de broek verbonden is door een gekleur de n gordel, waaraan 't lange mes en een revolver hangen, de beide onafschei delijke metgezellen van een cowboy. Toen hij gekleed was, deed hij een mas ker voor zijn gelaat en begaf zich daar na naar de salons, die schitterden van 't licht en schitterende kostumes. Hij bleef zooveel mogelijk in de nabij heid van Bertignolles en Jenny. Gelukkig waren er onder de gasten twee of drie kostumes, zooals Remain droeg. In 't andere geval zou Bertignolles hem cnmicldellijk herkend hebben. 't Eerste uur vau 't feest, verliep; zon der dat Romain iets buitengewoons be merkte. Jenny genoot volop'. Zij danste veel, gelukkig, verheugd, glimlachend. En van verre bewonderde .Romain haar,, die hij geen oogenblik uit 't oog ver loor en mompelde, terwyl hij zijn han den tégen zijn hart drukte.' Hoe schoon is zij toch. Ach, hoe be min ik haar. Hij benijdde de jonge lieden, die met' haar clansten en die haar op de maat dei? muziek meevoerden. Hij benijdde ze, met kloppend hart en tranen in zijn oogen. Een vooraltwee keer had hij haar reeds ten dans gevraagd) en was met haar in de menigte verdwe nenWie was die man? Hij was groot, droeg een elegant kos tuum van een Spaamsch edelman uit de 15e eeuw en 't scheen Romain toe, dat Jenny inniger op zijn armen hing dan bij haar overige dansers. Daar zij en haai; vader de eenigen waren, die niet gemas kerd waren, viel 't Romain gemakkelijk op haar gelaat, dat nooit veinsde, na te gaan, welken indruk zij- van alles kreeg. En waarlijk, haar oogen schitterden met zooveel vuur, alles duidde in haar zooveel geluk aan, zooveel verwachting v. de toekomst, waarin hare innigste wen- schen verwezentlijkt zouden worden, dat Remain Goux weldra niet meer twijfelde,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1