Tweede Blad Nieuwsblad ■■iiiSiiBiaiP DË LENTEFEE Bij Scheren PUROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ü0.W56 TriiHag October UIII1B' I O! die Rugpijn! RugpijnNierenPillen Kinderrubriek. FEUILLETON Kloosterbalsem BEHOORENDE BIJ HET Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, urt- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. WËÊmmÈy Te Amsterdam wordt van 21 tot 26 October de Edison lichtweek gehouden. In de militiezaal wordt in verband daarmede een ten toonstelling georganiseerd, betrekking hebbende op de verlichting. Links de oorspronkelijke Edisonlamp, rechts een modern Philips product. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: JULES MARY. geea stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrgnen der huid, als men t óór het irzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doo?30,CO,Tubo 80ct. De venijnige steken van spit in den ,,Ceen goud zoo goed" vruchten Met „IP' ben ik altijd in de diepte. Rara, wat is dat? OOM KAREL. HET I-EEST VAN ELFENHEUVEL. II. Dat waren natuurlijk geen gew ne ge rechten, zooals mensohen n kinderen die lusten, maar bijzondere schotels voor ka bouters uit liet Iiooge Noorden. Paar waren gebraden kikkertjes, en slangen velletjes in liet zuur, en paddenstoelen- pudding en rattenstaartjes en nog veel meer. En er was wijn van rega nwater met sneemvkiekjesmelk. En als snoepje bij een kopje thee hadden, zeroestige spij kers en oude boordeknoopjes. Daar zijn dc kabouters uit het Noorden nameijk do] Op'. renvellen. „Is dat oen heuvel vroeg de jong ste, „dat zouden we bij ons in het Noor den een hol noemen.'' „Jongens", riep de oude Kabouterko ning, „hebben jelui geen oogen in ie hoofd. Een hol gaat de diepte in, .en een heuvel gaat omhoog. Gedraag je toch fatsoenlijk." Daarna gingen zc den elfenheuvel bin nen, waar een groot gezelschap; hen stond cp< te wachten. Het werd een heerlijk öeest en iedereen voelde zich op- zijn gemak, ook de zeemeerminnen, want die mochten aan tafel zitten in een groote badkuip- en ze zeiden, dat ze zich lieele- maal in hun element voelden. Iedereen gedroeg zich natuurlijk netjes, behalve de heide zoons van den Kabouterkoning. Want die legden hun voeten opi tafel en dachten, dat ze zóó heel netjes deden. „Leg je voeten tocli niet in de pud ding", riep- de oude Kabouterk ning boos, Lmhi vri.t «i: u-va-' Beste jongens en meisjes. 1. Worst. 2. Vijf en zeventig cent. 3. Dorpel is dorp—el, dop. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn geheel bestaat uit S letters en noemt een mooie plant. 8 7 1 is een insect; 4 3 6 is een verkorte jongesnaami3 4 8 is een soort v: n sthfaiap 8 2 6 is een fuaand van het ja(a:|; 8 4 5 is een eprsoon. 2. In elk woord van een spreekwoord zijn de letters dooreen gegooid. Wie 'kan ze weer opi hun plaats zetten? EEKNPRS SI EILVZ, EGNIJWZ SI DG-UO 3. Alet „E" is het. een hoofddeksel Met ,,0" vindt men het in den keu ken. Met „I" vindt men mij, in vele DOOR Nu, de oude elfenkoning van Elfenheu vel deed zijn best om er zoo mooi mo gelijk uit te zien. Hij liet zijn kroon oppoetsen met kachelpotlood en daar na met schuurpapier. En in de groo te zaai van het elfenhuis moest een nieuw kleed neergelegd worden van splin ternieuwe eikebladen. „Vader", vroeg een van de zeven doch ters van den Elfenkoning, „Wie zijn die vfreemde gasten toch, die komen moe ten „Dat zal ik je zeggen, kind", zei de Elfenkoning." Het is de oude Kabouter koning van Noorwegen, met zijn twee zoons, die met twee van mijn zeven doch ters zullen trouwen. De kabouterkoningiu is al lang dood. De oude kabouterkoning is een aardige, vroolijke baa.s, maar die zoons van hem moeten twee ongelikte boeren zijn, naar ik lieb liooren zeggen. Maar misschien valt dat nog al mee. En mijn dochters die methun. zullen trouwen, moeten zè maar wat manieren leeren". Op dat oogenblik kwainen er twee sprinkhanen met groote sprongen aan gesprongen en zeiden: „Ze komen. Ze komen." 1 „Geef me dadelijk mijn kroon.", riep de elfenkoning,. „En laat me in het maan licht staan, dan schittert hij nog moo ier." De zeven, dochters van den elfenkoning trokken hun sluiers voor hun gelaat en maakten diepe buigingen. Want. daar stond opééns de oude Kabouterkoning van Noorwegen voor hen% Hij droeg .een kroon van ijspegels en dennenappels, en verder een ijsberenhuid en sneeuwsclioe- ner. Zijn zoons droegen alleen maar be- en toen haalden ze hun voeten van ta fel, maar nog niet eens dadelijk. En ze deden nog veel meer onhebbelijke dingen. Ze prikten de. elfjes met dennenaalden, waarmee ze hun zakken volgestopt had den en trokken hun schoenen, uit, om liet zich zoo makkelijk mogelijk te maken. En En bovendien gaven ze hun schoe nen aan de elf jes om, vast te houden. Neen, dan was de oude Kabouterkoning zelf heel anders. (Wordt vervolgd.^ Vergadering van den Raad -der gemeente ELSHOÜT, op Maandag 30 Septem ber, des avonds te half acht uur. Voorzitter: Edelaclitb. heer Air. H. Loeff. Aanwezig alle leden. Alvorens met de agenda een aanvang te nemen zegt de voorzitter: De raadsleden zullen in de dagbladen het- raadsverslag gelezen hebben van de onlangs in de gemeente Vlijmen gehou den raadsvergadering, in welke raadsver gadering aan den heer v. Heijst, tlians tijdeiijh ontvanger en tijdelijk ambtenaar ter secretarie in dienst der gemeente Vlij men ontslag zonder meer is verleend, als ambtenaar van den Burgelijken Stand der gemeente Vlijmen. Naar aanleiding van dit entslag heb ik mij persoonlijk met liet college van E. en W. van Vlijmen in verbinding ge steld en d-it college heeft mij. gemach tigd hier te verklaren, dat als de heer v. Heijst eervol ontslag als ambtenaar van den Burgelijken Stand had aangevraagd zij zeer zeker aan den raad zouden heb ben voorgesteld dit ook eervol te geven. Tevens heeft het college van B. en W. van Vlijimen mij gemachtigd te ver klaren dat het verschil van meening dat tusscben hen en den heer v. Heijét be stond geenzins het gevolg is van een ontevredenheid over diens gevoerde ad ministratie, terwijl evenmin ook maai- ooit een r ogenblik aan diens eerlijkheid is getwijfeld gewerden. Ik meende goed te doen deze verklaring liier te doen. V,-crstel van B. en. W. tot het aan gaan wan een geldlet ning groot f 4000. De AT'oorzitter zegt dat dit no-ocljg is om achterstallige pesten te kunnen be talen. Het geld zal echter pos opge nomen behoeven te worden 30 Juni 1930 en zal onderhands worden geplaatst te gen ten hoogste 5 p-Ct. rente. In verband hiermede gaf de voorzitter eene uiteenzetting van de nieuwe wet der financieele gelijkstelliug der gemeen ten en wij'st er daarbij opi dat deze ge meente er dan zeer goed komt voor te staan want volgens berekening zal de gemeente dan een rijksbijdrage ontvan gen van ruim f 14000 terwijl de belasting heffing voor de gemeentenaren heel wat lager zal worden. De heer Sprengers merkte op. da.t an nexatie nu geen zin meer zal hebben. De Voorzitter zegt dat dit iu dit cpizioht niet het geval zou zijn maar dat er meer is. Besloten wordt de geldleening aan te gaan, waarna de vergadering wórdt geslo ten. (B. Ct.) GEMEENTERAAD VAN HERPT. De raad vergaderde onder voorzitter schap- van den burgemeester; afwezig liet lid Couwenberg. De notulen werden onveranderd vastge steld. Ingekomen was proces -verbaal van kas- opneming waaruit bleek dat alles in or de was. Schrijven van Ged. Staten inzake vast stelling 'der gemeente-rekening 1928 be houdens eenige kleine aanmerkingen. Subsidie-aanvraag R. K. Mil.-vereeni- ging Venlo, wordt besloten de gevraagde f 5 te verleenen. Schrijven van het voorloopdg bestuur van de afd. N.-Br. van Nederl. gemeen ten inzake schoolartsen dienst, wordti be sloten in principe daaraan medewerking te verleenen. Schrijven van de vereenigiug inzake wet telijke dierenbescherming om in de bouw verordening een bepaling op te nemen die voorkomt dat dieren bij brand om komen, wordt voor kennisgeving aange nomen. Wijziging gem. begroeting 1929. Schrijven vanwege het schoolbestuur f120 inzake aangekochte meubelen. Teiugbetaling aan het rijk van f 549 inzake te veel genoten gem. inkomsten belasting. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- sem, welke tot diep in de weefsels i doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. De gemeentebegrooting 1930 wordt aan geboden. B. en W. deelen mede van de gemeente Hedikhuizen een rekening te hebben ontvangen om f 273.33 te beta len inzake art. 86 Lagere Onderwijswet. Deze rekening loopt ever de jaren '24 —'28. Daar de gemeente volgens d.e let ter der wet niet verplicht, is te be talen, hebben B. en W. voorgesteld over het laatste jaar te betalen waarmede He dikhuizen niet accoord gaat. Wordt besloten een procedure in deze af te wachten. De P.N.E.AI. heeft mededeeling gedaan dat de gemeente geldelijk tegemoet zal mo eten komen in de koste a van aanleg vhn electrischliciht, doch dat zij; voor 1930 in geen geval kan beginnen. Het lid v. Herp't wenscht dat begonnen zal worden met de voorloop ige werkzaam- vuu: en vlam gezet had, koos juist hem, Hij' heeft er behoefte aan, een oogenblik die haar niet kon beminnen. niet te veinzen. Zij. hart is als geb-ro- Hij had nu reeds benijders en door zijn ken. huwelijk met haar zou er heel wat af- Toen de markies hem gewaar werd, trad gunst ontstaan bij. zijn vijanden. hij op. hem toe en drukte zwijgend zijn Eu hij bedacht, hoe zijn huwelijk met handen. Mar.e-Bosa wel geweest zou zijn: een een- Je bent niet gelukkig, Laurens, zeide hij. En zij liep. zooeven zoo trotsch. naast je, zoo schoonGelóóf mij, Laurens, 't is niet mogelijk, dat je hart aan zoo veel liefde en schoonheid weerstand zal 75 A'Iaar hij' beminde immers Marie-Rosa. En, alsof haar vrouwelijk voorgevoel haar waarschuwde, smeekte zij hem glim lachend, zijn bekentenis te herhalen. Ach, zeg mijl, dat ge mij bemint Hij1 zweeg. i Een dergelijke leugen kon hij niet over zijn lippen brengen. Gij antwoordt niet, zeide ze ongerust. Hijl meende er met een ontwijkend' ant woord af te kunnen 'komen. 't Spijt mij, dat ik u toen heb doen we enen, doch heden ben ik zeer gelukkig, want 't is een bewijs, dat gij mij; boven alle anderen liefhadt.... Zij' glimlachte. Dat had zijl echter niet willen hoeren.... Een oogenblik zag zij hem aan. Een vermoeden wellicht vluchtig en plotseling was bij liaar opgekomen. Hijl bood haar zijn arm aan en weldra verdwenen beide in de zaal. Opi zachten toon zeide zij hem hoe lang zij'(hem reeds liefhad. Haar geheele hart opende zijl hem met fiulk een bekoorlijke naveteit en zij was :oo lief, dat Laurens haar ontroerd aan- ;ag en bewonderde, 't Zou wel een ge- uk voor hem geweest zijn, als hij dat ieve kind bemind had. Waarom had hiji haar niet lief Zij, die zooveel harten om haar heen in j v'oucige ceremonie, waar slechts vrien den bijl tegenwoordig zouden zijn, doch waar 't geluk meer zou te voorschijn 'tre den, dan. op' dit feest. I Hij verzette zich echter tegen zulke ge- kunnen bieden. dachten, die hem steeds droever stem- Arm*1 Alariezuchtte hij. den. Zónder iets meer te zeggen, dwaalden j Jenny 'sprak nog steeds tot hem en hij zij arm in arm de zalen door. 1 meest haar antwoorden. Zij zocht den Romain richtte zioh van achter de plan- weg naar zijn hart, doch vond dien niet. ten en draperieën op, waar hij verborgen En wanneer zij' door de menigte moes- j was geweest en waar hij 't onderhoud ten stilstaan, zag zij hem verwonderdvan Jenny met baar vader en de lief- vragend laan. 1 descène van 't jonge meisje en Lau- Dan glimlachte hij en vleide hij haar. rens bespied had. Doch nij' leed zeer bij dit eerste al- j Hij had zijn masker afgelegd om beter leenzijh. jLater zou hij zich wellicht ge- lucht te kumien scheppen, want hij stik- wennen 'aan die kwelling en zou hij 't te bijna van woede. Hij was buitenge- jonge Meisje wel meer beminnen. 1 "ween opi gewonden. Dien lacht was 't hem onmogelijk. Wat zou hiji doen? Van verre staarde Bertignolles hen na,. j In de verwarring van zijn geest kon Hij zag zijn dochter aan den arm van hijl geen plan vormen, den jon jen man, en eerst nu kon hij ge- I Toen hij' weer tot kalmte gekomen was, rust weten. deed hij zijn masker voor en verliet 't Eindeljk, riep' hij uit. J vertrek, waar ondertusschen tal van dames Hijl wis zóó verheugd, dat hij iedereen gekomen waren, om ver van 't feestge- zijh griik wel zou willen meedeelen; hij woel een oogenblikje uit te kunnen rus- dacht o| aan 't bericht van dit huwelijk ten. reeds t« verspreiden, 't doel zijner kui perijen, yan zijn haat en van de droomen Hij' zocht Bertignolles. Hijl moest hem spreken, hem opnieuw zijner efcehter. En hij lachte, en wreef doen begrijpen, dat hij voor Romain in vergenoegd zijn handen. 1 't verve Ig te vreezen had. Ondertusschen had Laurens Jenny even Weldra werd hijl Bertignolles gewaar verlaten, doch. weldra zal hij1 tot haar en greep hem bij zijn arm. terug npeten keeren, want verscheidene I Bertignolles sidderde en keerde zich dansen leeft hij in haar boekje ingevuld. orQ. Nu' F geeft hij zich naar den markies. j De beide mannen zagen elkaar een oogenblik strak aan. Dat kostuum, v;:n I cowboy, die breede borst en schouders, die gvroote gestalte, alles herinnerde hem a.' n Romain. Gij, Romain? J a. Ik Lad 't u immers, verboden. Remain haaide minachtend zijn schou ders GJt. Gij' loopt uw ongeluk zelf tegemoet.... de minste onvoorzichtigheid... Wat raakt mij' da,t. Wat wenscht ge Ik wil u spreken. Ge hebt een slecht oogenblik gekozen. Later, na 't bal.... Neen, ik wil u nu spreken. Ge schijnt mij te bevelen, geloof ik? Ik heb er 't recht toe en verzoek u, niet xanger te dralen, want met één woord kan ik mijh, doch ook uw ongeluk be werken. Hevige toom verstikte de woorden in zijn keel. Zijn handen beefden geweldig van zenuwachtigheid. Remain had zijn arm niet losgelaten. i Hiji duwde hem naar 't kleinje ver trekje. Opnieuw was 't geheel verlaten. Remain Wees hem opi de dichte plan- ten versiering, die de tegenovergestelde deur verborg. Daar, zeide hiji, heb ik zooeven al les gehoord, toen gijl juffrouw Jenny hier- bracht, en eenige minuten daarna., toen mijnheer Laurens de Soulaimes uw doch ter daar ontmoette; ik was daar al dien tijd en heb niets vergeten van 't geen daar voorgevallen is. Een oogenblik scheen Bertignolles ver schrikt, doch weldra herstelde hij zich en fronste zijn wenkbrauwen. heden wat betreft het opvragen der aan sluitingen, enz. Het lid v. d. Broek wenscht bijl de tainste risico dat de gemeente geheel af zij.rig blijft. Het lid van Herpt, is de meening toe gedaan, dat het begin toch gemaakt mocij werden, daar is geen risico aan ver bonden, hoe eerder dat gebeurd is, zoo veel te vlugger zal er electriciteit kun nen zijn. De Voorzitter zegt, dat. alle menscheni elec.triciteit wenschen. Het lid v. d. Broek wil dit werk Van Herpt laten doen. Deze zegt dat de raad er is om de be langen der gemeente te behartigen, doch' niet hij persoonlijk. Daarom zag hij gaar ne dat zoo gauw: mogelijk begonnen werd om lij mogelijken tegenspoed te weteni waar men aan toe is. Weth. Verhoeven bepleitte nog aan sluiting aan het net van Heusden. Hierna sluiting. (Huisgezin.) Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK van den 27e n September 1929 des namiddags zes uur. Aanwezig alle leden met uitzondering van den Heer J. Smits. Voorzitter de Edelachtbare Heer P. N, Dekkers. Secretaris AVelEd. Heer Bu van Schijn del., De Voorzitter opent de vergadering metj gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering weiden gelezen. De heer Brckx zegt dat in de notulen niet is opgenomen het door hem in dei vorige vergadering gedaan voorstel om,' indien een caféhouder op Zaterdag vóór kermis in zijn café laat dansen de dansver- gunning voor den geheelen duur der ker mis iu te trekken. Alet algemeene stemmen wordt beslo ten de notulen dienovereenkomstig aan' te vullen. De Voorzitter dcet mededeeling van Jé volgende ingekomen stukken. Schrijven van den heer J. Smits, hou dende mededeeling, dat hij wegens ziekte verhinderd is Je vergadering bij te we nen. Prcces-verhaal van de opneming van' kas en boeken van den gemeente-ontvan ger. Beide stukken wórden voor kennis geving aangenomen. Gasvoorziening. De Voorzitter zegt da.t. in de vorige vergadering door den raad is besloten niet bij te dragen in de kosjt'en van onderzoek betreffende een gasvoorzie-nirgj met de gemeente Oosterhout'. De kos ten zullen ongeveer f 500.—, bedragen,: behalve reis- en verblijfkosten die op on geveer f 200.worden geraamd. D© kos ten worden door de gemeenten Raams- donk, Geertruidenberg, Made, 's Gravemoer en Waspik ponds pondsgewijze gedragen; Voor de gemeente AVaspdk zouden die kos ten ongeveer f 100.bedragen. Spir. acht het van groot belang indien deze ge meente van gas wordt voorzien. 1 De heer Brokx zegt dat het besluit der vcrige vergadering t'e vluchtig is ge nomen. Na. de uiteenzetting van, den Voor zitter kan spr. zich wel met diens ziens wijze vereenigen, In stemming gebracht werdt met; 8 tegen 2 stemmen besloten niet in de kos ten bijl te dragen Voor stemden de hee- ren Brckx en Schaapsmeerders. Verkoop' bcomen langs den Stationsweg* De Voorzitter zegt dat in d© vorig© ivteïgadering is. besloten de bonnen staan de langs den stationsweg te verkoogen, iSp'raker heeft het advies ingewonnen vani liet Staatsbosch beheer sn de houtvester de Heer Papenhuijzen heeft geadviseerd tot verkoop, over te gaan, wijl alle hoo rnen door de iepiziekte zij'n aangetast. De heer v. d. Rijken vraagt of liet roo ien der boomen geen gevaar oplevert voor den nieuwen stationsweg. Spreker zou wil len voorstellen den kooper der bcomeB een garantie in de gemeentekas te la ten storten opdat: bij' eenige beschadi ging van den weg de kosten van her- ste.lling kunnen worden betaald. Remain, ik heb u wel menigmaal op gedragen, anderen te bespieden, maar ik verlies, dat je mij niet bespiedt.... Mor gen verlaat je mijn woning en zet er geen voet meeri Best, antwoordde Romain, maar luis ter even, wa,t ik van te voren van plan benGe hebt mij- op lage wijze bedro gen.... Daarvoor zal ik mij wreken.... Ik wil, dat ge onmiddellijk naar mijnheer Lap rens de Soulaimes gaat en hem me dedeelt, dat zijn huwelijk met Jenny nieti kan doorgaan. Zij't ge gek? i Neen. Ik wil 't. En anders.... Wat, anders? Dan ga ik naar juffrouw Jenny toe en deel haar mede; dat dit huwelijk op. de laagste wijze en met de laagste midde len bekonkeld isIk deel haar mede^ dat Laurens om de eer van zijn broeder te redden f' geen uw. werk geweesfl is verplicht is verplicht is haar te huwen, doch dat hij: een,' ander liefheeft dus dat hij: Jenny bedriegt... ik deel haar verder mede, dat, al ben ik misda diger, falsaris, dief en moordenaar, dat ik' dit gedaan heb om haar vader te gehoor zamen. en omdat haar vader mijn lief de voer haar vermoedende, daar misbruik van gemaakt beeft en mij medeplichtige van zijn plannen maakteTevens zal ik haar zeggen, dat ik haar bemint...' dat ik uit liefde voor baar zou willen ster ven, dat ik zelfs uit vrees, haar niet meer te zullen zien, niet geaarzeld heb, te ste len en een moord te begaan.... Ja, eindelijk' zal ik mijn hart uitstortenIk zal haar zeggen, dat ik haar liefhad en dat ikj,- als ik haar niet, huwen kan, tenminste niet hebben] wilj dat zij1 met een ander huwt (Wordt vervolgd.) rtrtfWki,, /V tori

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5