Dit immer bestaat uit maden. DE LENTEFEE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4957. Woensdag 9 October 1929. Binnenland FEUILLETON Pijn in en lendenen Kloosterbalsem Buitenland Und van alten* Int. Telefoon no. 11. Postrekening no. 61525. JULES MARY. <4 CN Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 tuur'en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk/ te genezen met behulp vaabFoster's Maagpillen, het idea* laxeermiddel. >er flacon in alle apo- en drogistzaken. f 0.65 thek DE ZEFFELINTOCHT NAAR NEDERLAND. De reisroute en de af te leggen afstanden. Het reisbureau Lindeman zendt ons de olgende reisroute van de Zeppelin op morgen Donderdag. Fr ieder ichshafen Sigmaringen Tübingen Pforzhein Karlsruhe Landau Kaiserlauter n Idar Trauben Trarbach Cöln Dü3seldorf Nijmegen Utrecht Amsterdam Haarlem Den Haag Rotterdam Breda 's Hertogenboscb Arnhem Zwolle Leeuwarden Groningen Emden Cloppenburg Duttmold Kassei Fulda Gemünden Mergentheim Fritdrichshafen De k. l. m. heeft besloten, belangstel lenden in de gelegenheid te stellen, het luchtschip ïGraf Zeppelin* per vliegtuig te begeleiden. Te Amsterdam en te Rot terdam zullen vliegtuigen opstijgen om het luchtschip tegemoet te gaan. Van Am- K.M. K.M. 51 51 50 101 47 148 2R 174 30 204 37 241 46 287 32 319 110 429 33 462 100 562 60 662 33 655 20 675 40 715 20 735 41 776 40 816 52 868 60 928 82 1010 53 1063 47 1110 81 1191 117 1308 80 1388 86 1474 55 1529 65 1594 205 1799 1799 K.M. DOOR 76 Zal je haar dat zeggen Dat zweer ik. Ellendeling. Romain Goux begon te lachen. Gehoorzaam nu eens op uw1 beurt.... Ge hebt reeds zoo lang bevolen. Maar Bertignolles herstelde zich weldra. Mijnbeer Romain, ge znlt uw: bedrei gingen niet ten uitvoer brengen. Als ge binnen vijf minuten uw: woord aan den heer de Soulaimes niet terugge geven hebt, begeef ik mij naar juffrouw1 Jenny. Dat zult ge niet durven. Ge zult dat huwelijk laten doorgaan,, zonder 't te be lemmeren. Ha, ha. ha zeide Romain spottend la chend. Bertignolles wees op de versieringen in den hoek Daar waart ge zooeven verscholen niet Waar? Heb ik u dat niet( gezegd? En je hebt niets verloren, van 't geen daar gezegd is? Romain legde zijn breede hand opi zijn leeren vest, alsof hij daaronder smarte lijke pijn gevoelde. Die woorden zijn daarin gegrift en branden er mij'. TABAKSVERGUNNING. Tabaksvergunninghouders, die hun be- diijf in den loop van 1929 hebben ge staakt, of nog zullen staken, worden her innerd aan hun verplichting om tijdig intrekking te verzoeken van hun bedrijfs- vergunning, daar zij bij verzuim over het jaar 1930 op nieuw vergunningsrecht ver schuldigd zijn. Bij het verzoek om intrek king moet de vergunningskaart worden overgelegd. f—o ONGELUKKEN. Te Deventer is de 49 jarige arbeider H. J. StOBvenbeld op een rijwiel aangereden Ik zal er u eenige van herbalen, zeide Bertignolles, Romain, was te verwonderd om te ant woorden. Hij wachtte: Als ge zoo nauwkeurig geluisterd hebt, zult ge wel vernomen hebben, dat Jenny, die zeer ontroerd wa,s, mij mededeelde, dot zij niet in 't leven was gebleven, in dien haar verwachting teleurgesteld was „Ziet u vader, heeft zij gezegd, als u mij hem niet gegeven had, indien hij een ander dan mij1 toebehoord had, dan zweer ik u, dat uw dochter zou gestor ven zijnIk heb 't u niet gezegd.... omdat ik vreesde, u te zeer te zullen ver si brikkenIk wilde u geen, leed doen. Ja vader ik zou nu dood. zijn, want ik zou me dan zelf gedood hebben." Hii zweeg, opnieuw ontroerd bij de ge dachte, dat hij! dat lieve kind, dat hij zoo aanbad, had kunnen verliezen. En Remain Goux deelde dien schrik. Dat had hij gehoord, maar in de ver blinding van zijn hartstocht van zijn toorn, in de verwarring van zijn geest, had hij daar geen acht opi geslagen. Langzaam streek hij' met zijn hand over zijn voerhoofd, waarop- gróóte zweet druppels parelden. De beeltenis van een doode Jenny kwam hem voor den geest, van dat jonge meisje, dat hij' zoo lief had, hij zag haar, doodstil, met half geopenden mond en voor eeuwig geslo ten oogen neen, 't gezich van dajt lijk joeg hem reeds vrees aan.... Bertig nolles, die dit voorzien had, triomfeerde dus nogmaals. Op' 't oogenblik, zeide hij',; is Jenny gelukkig, en denkt er niet aan, te ster ven't Leven staat integendeel voor haar open, geheel nieuw en vol verwach- sterdam uit zal getracht worden de ont moeting boven Utrecht te doen plaats heb ben en van Rotterdam uit boven Leiden. De vluchten duren ongeveer één uur. EEN MOOI WERK VAN ONZEN WATERSTAAT. Ir. A. A. H. Konig en minister Reyrner spreken by de opening. In tegenwoordigheid vjtn tal van auto riteiten heeft Zaterdag de officieele opening plaats gehad vao de brug en de stuw te Grave, een werk, dat een zeldzaam staaltje van Nederlandsche bruggenbouw is. De werkzaamheden tot kanalisatie van de rivier de Maas, een van de grootste waterbouwkundige werken van den laatsten tijd, wezen ook Grave aan als plaats waar een stuw zou komen en men heeft deze gelegenheid aangegrepen om ter plaatse tevens een brug te doen verrijzen, die be schouwd mag worden als de eerste stap op den weg, die ons van het verkeers obstakel der rivierovergangen moet ver lossen. In 1923 werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt, die dus ruim zes jaren in beslag genomen hebben. Begonnen werd met den bouw van de sluisputten naast de stuwbrug, welk werk tot 1927 duurde. Eerst hierna kon een aanvang worden gemaakt met den bouw van de eigenlyke stuw, een werk dat ongeveer 2 jaar in beslag nam. De brug te Grave is de grootste stuw brug van ons land, de lengte is 515 M. en zy bestaat uit 9 bogen. OP EEN FEESTVERGADERING GE STORVEN. In een Zaterdagavond door de 's Gra- venhaagsche Boekhandelaarsvereeniging ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan ge houden feestvergadering, heeft zich een droevig geval voorgedaan. De heer E. Noordijk, dezer dagen afgetreden penning meester der vereeniging, die als lid van de feestcommissie in de byeenkomst zijn functie uitoefende, is daar plotseüog over leden. De vergadering werd daarna in stilte gesloten. door een zeswielige vrachtauto, bestuurd door iemand uit Havelte. De getroffene is kort daarna overleden. By een motorongeval te Mildam (Fr.) is de heer Simons uitvoerder van de weg- verbetering aldaar gedood. De beer Hoek stra, te Mildam, werd ernstig gekwetst. Hy is naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. De soldaat J. E. Jereley, afkomstig uit Assen, is met zyn rywiel op een kruispunt gelegen ter hoogte van het Militair Tehuis bij de Legerplaats Oldenbroek, tegen een uit de richting Epe komende auto aange reden. Hy werd zwaar gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het Sofiia Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. ,Geen goud zoo goed" Tijdens een jacht onder Sturhuizuro (Fr.) ging op onverklaarbare wyze het schot af dat den heer Visser, van Bloemetdaal, in den rug trof. Zwaar gewond werd de man opgenomen en naar een ziekeninrichting vervoerd. Een Belgisch zeiljacht mt Antwerpen afkomstig, is Zondagavond naby Maarde tegen de zeewering gestrand. De twee opvarenden hebbeD zich weten te redden. Door Smits bergingsbedryf is contact ge maakt. om het schip te bergen. De vooruitzichten hiervoor zyn niet gunstig men vreest dat het jacht geheel lek zal slaan. VERDRONKEN. De 6 jarige J. J. Rijswijk is spelende aan de Maaskade O. Z. te Rotterdam te water geraakt en in de diepte verdweneD. Na een kwartier dreggen is de kleine op den wa! gehaald en hoewel gedurende ge- ruimen tijd de kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht het niet gelukken om de levensgeesten weder op te wekken. ONVOORZICHTIG. Een 78-jarige vrouw is in de Rapen burgerstraat te Amsterdam door een tram aangereden. Zij stak de straat over vlak voor de tram. Vermoedelijk heeft zy de tram, doordat zy doof is, niet hoeren aan- tingen.... 't Is in uw macht,, Romain, ai clie verwachtingen te verwoesten en ge kunt 't werkelijk, als ge wilt...... slechts één woord behoeft ge te zeggen.... en ge hebt dat doel bereikt.... Eén woord, ja, antwoordde hij som ber. Maar vergeet niet, dat eene woord, Jenny even zeker zal dooden, als gij 't uitspreekt, alsof gij baar een dolk in 't hart steekt Romain balde zijn vuisten van woede. Nogmaals zag hij in, dat hij zijn slaaf was. Zijn liefde hield hem verbonden. Als dat woord Jenny dooden zc-u, kón hij 't dan ooit uitspreken? Zou hij dat beminnelijke, onschuldige kind zóó durven treffen voor de mis daden, die haar vader begaan had? Neen, bij die gedachte gevoelde hij zich zwak. En Bertignolles glimlachte. Op. dit oogenblik werd 't vertrek door tal van gasten overstroomd. Romain had zijn masker laten vallen. Hij vreesde niet, herkend te worden, en ging niet heen, en ook Bertignolles bleef bij zijn secretaris, alsof hij zich verze keren wilde, dat deze zich niet naar Jenny begeven zou. Romain waarom zoo toornig vróeg hij o'pi zachten tocin, daar tal van personen om hen heenliepen. Waarom kunnen wij geen vrienden blijven?.. Hebben wij dan niet beiden voor één enkel voorwerp een zeer groote genegenheid en liefde: voor Jenny, en zal het ons dan als vrienden niet beter vergund zijn haar gelukkig te maken, dan als vijanden. Ik uw vriend worden, neen, neen, dat nooit. Best.... mijn vijand dus.... Wreek u dan komsn. In ernstigen toestand is de vrouw naar het O. L. V. gasthuis overgebracht. put ingestortT In de buurtschap Aogelsloo nabij Emmen stortte een zeven meter diepe drinkwater put in, terwyl de putmaker j. E. Spiege- laar er in aan het werk was. De man werd bedolven. Oomiddellyk werden po gingen in het werk gesteld om hem te bevrijden. Na anderhalf uur werken slaagde men hierin. Een aanwezig geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. S laat een vrouw en drie kinderen achter. o— FORD BOUWT IN 5 MAANDEN EN 20 DAGEN 1.000.000 EORDWAGENS VAN HET NIEUWE TYPE MODEL A. „De Auto" meldt, dat in Amerika ge durende de eerste 8 maanden vaap dit jaar niet minder dan. 4.446.000 wagens zijn geproduceerd, hetgeen een vermeerdering is van 37 pCt. vergeleken bij de periode 1928. Niet alleen de goedkoop ere wagens boekten vooruitgang,, doch ook de duur dere wagens blijken meer en meer ge vraagd te worden. In Augustus j.l. leverde b.v. Packard af 5336 wagens. Iiupp produceerde 5255 stuks. Graham-Paige 6576 wagens, Chrys ler bracht het tot- 47.274 stuks. Chevrolet was minder gelukkig, hier was de productie 109.968 en bleef deze zoowel onder die van de vorige maand als van het vorige jaar. Ford overtreft allen, want zijn pro ductie beliep' 205.634 stuks, hetgeen een record t roduotie is geweest. Heit eerste model A. werd vervaardigd op1 20 Octo ber 1927 en het eerste millioen werd be reikt op 4 Februari van dit jaar. Thans heeft Ford alle records geslagen, want in Juli j.l., dus in nog geen 6 maanden, kwam het tweede millioen klaar. Op 1 September bereikte hij reeds, he'tj cijfer van in totaal 2.295.413 A wagens. Per week worden dus gemaakt 41666 wa gens, wat teteekend, dat er op iedere werkdag het reusachtige aantal van 8333 Fordwagens de fabrieken verlate'n. Wel een bewijs dat Ford meer dan 4?óit te vo ren de -wereldmarkt van a-utoihobielen be heer scht. Jr SPRING NIET VAN RIJDENDE TRAMS Te Xntwerpen sprong een dame van een rijdende tram. Zij raakte onder de wielen, waardoor haar een been werd afgereden. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. ten minste opi mij.... straf niet- Jenny die onschuldig isdie :t slachtoffer zou worden.... die zich niet verdedigen kan. Ha, indien ik u straffen, kon, door uw dochter.... da,t zou een verschrikkelijke wraak wezen. 't Is voor haar een kwestie, van leven of docd. Langzamerhand hadden zij, zonder 't te vermoeden, luider gesproken. Plun opge wondenheid was zóó groot, dat zij een oogenblik vergaten, dat zij niet alleen wa ren en dat men hen beluisteren kon. Op.' 't zelfde oogenblik ging hen een gemaskerde in een prachtig costuum van een tcréador voorbij. 't Was een man van middelmatige ge stalte, maar met breede schouders en stevig gebouwd. Hij liep rond en bekeek alles, zonder er gens zijn aandacht eigenlijk opi te ves tigen. Daar bemerkte hij! Bertignolles en den cowboy. t Kostuum van Romain Goux was zoio schilderachtig, en deze droeg 't zoo onge dwongen, dat de toréador hem een oó- genhlik aanstaarde en mompelde. Dat is er een, die gewend is met paar den om te gaan, hiji bezit alle eigenschap pen voor zulk een beroep. Langzaam slenterde hij voorbij, toen hij plotseling staan bleef. Opi dat oogenblik antwoordde de cow boy juist op 't gezegde van Bertignolles: ,,'s Is voor haar een kwestie v. leven -of dood." ,Als zij sterft, behoort zij tenminste {niemand toe. En wie weet, of ik dan biet liever had, dat zij stierf. Langzaam verliet hij 't vertrek. BEESTACHTIGE MOORD OP VIJF GEZINSLEDEN. Op een boerenhoeve in de omgeving van Nieswiez by Warschau, is een afschuwlyk misdrijf gepleegd, waar by 5 menschen om 't leven zyn gekomen. Twee broers, die de op de boerderij wonende familie vijan delijk gezind waren, drongen 't huis binnen en vermoordden, den boer, zyn vrouw, zyn zoon en dochter en het kind der laatste. Bij ontdekking der wandaad vertoonden de lijken der ongelukkigen tal boze wonden. De daders zyn intusschen reeds gearresteerd. i—o— DE FRANSCHE VLIEGERS GERED. Uit Tokio wordt gemeld Het officieuse telegraafagentschap »Tohoc meldt, dat de vermiste Franscbe vlieg machine met de vliegers Costes en Belmonte Vrijdagmiddag op 11 K.M. van Tsitsikar in Mandsjoerye geland is. Het vliegtuig vloog over het Russisch Chineesche front en maakte, daar Chineesche vliegers dit eischten, een landing. De Chineezen dach ten met een Russisch vliegtuig te doen te hebben en wilden bet beschieten. De vliegers zijn des avonds te Charbin aangekomen, waar zy door vertegenwoor digers van de Chineesche regeering en den Franschen consul-generaal werden ontvangen SCHEEPSRAMP AAN DE NOORDSCHE KUST. Vyf en twintig dooden. Op de Noordsche kust is in den nacht van Zondag op Maandag het kustvaartuig v Haakon VII* te 11 uur by Fioroe aan den grond geloopen en eenige minuten later gezonken. Van de 70 passagiers werden 54 gered van de bemanning wor den 9 man vermist, Het schip mat 1300 ton. MIJNONGELUK."0^ In de buurt van Bou!ogne-sur-Mer zyn in een myn tengevolge van een gasont ploffing 2 Poolsche mijnwerkers gedood, terwijl een derde zwaar werd gewond. -o- TRAGISCHE DOOD VAN EEN BRUIDSPAAR. Vrijdagmorgen was de 23-jarige boeren zoon Fritz Albrecht uit een dorp bij Kirch- bain- getrouwd. Dadelijk na de huwelyks- voltrekking reed hy met zijn 22 jarige vrouw op een motorfiets naar zijn dorp terug. Onderweg reed hij met groote snelheid op een motorploeg in. By de botsing ontplofte de motorfiets. De man werd vreeselijk gewond en gedood, de jonge vrouw werd onder den motorploeg geslingerd en letter lijk verpletterd, zoodat ook bij haar de dood oogenblikkeiijk intrad. Bertignolles bleef sprakeloos staan. En achter hem was cle toreador ten p'rooi aan de hevigste ontroering; nu eens zag hij den cowboy,, dan weer Bertig nolles aan. Die stem, dat accent, mompelde hij!... <ilie gestalte... die roode, lange haren... die ken ik.... dat Engeische accent voor al, clat zoo' weinig gesproken wordt en zoo licht herkenbaar is.... Zou 't Lazarus Beermann zijn? Ha, dat zou een gelukkig tceval wezen Nogmaals zag hij' Bertignolles aan. Dat is cle gastheer... dien ken ik., ik zal hem overal vinden kunnen waar ik wensch.... 't Is de andere, die cowboy dus, dien ik volgen moet.... Wat een geluk. Als ik nu maar een mijner agenten bij mij had.... of als ik mijnheer de Soulaimes ontmoette. Die toréador was onze vriend Gaume. Op' 't zelfde oogenblik ontmoette hij den markies en zijn broeder. Laurens begaf zich Daar Jenny, die hem van verre reeds gevaar; werd. 't Orkest speelde 't preludium eener wals. De toréador greep; Laurens plotseling, bjrj den arm. Mijnheer de Soulaimes. Wie zirjt ge? Ik ben Gaume. Wat wilt ge... ik wist niet, dat ge hier waart. 1 Een idéé van- mij'. Volg mij.... Snel, geen minuut mogen wij1 verliezen. Dat is onmogelijk. Ik heb juffrouw; Ber tignolles ten dans genoodigd. (Wordt vervolgd.) ME tUftBLAB voor let Land tan Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting. kalmte en rust bezorgen. J.. _j- LauTens en Michel waren ongemaskerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1