Derde Blad NO. 4958 BoeMiandel Firma Veerman voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. BenauwdUeicL op de bonst vteuV Ltw kleine beWondeli* gy Wet Weet meJ? AKKei-o Abdysiroopl Prijs 30 Oent. TRAMBOEKJES Prijs 15 Cent. Uw urine waarschuwt U! RugpijnNierenPillen Rechtzaken. Pluimveeteelt. Land- en Tuinbouwwereld of HCinkhoesP. Burgerlijke Stand. A. BENJAMINS Woudrichem. Winterdïenstj aangevangen 6 October. BEHOORENDE BIJ HET Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urin*kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Een zwager van mg, gehuwd geweest met myn overleden zuster, is onwillig om mijne behoeftige oude moeder mede te helpen onderhouden. Kan ik daar wat aan doen Z. E. d. K. Moet een kerkbestuur om kosteloos te kunnen procedeeren een bewijs van onver* mogen overleggen W. B. Myne vrouw is ongeveer 3 jaren geleden van mij weggeloopen en er met een anderen man van doorgegaan. Nadat zij is wegge loopen heb ik haar nimmer meer gezien. Nu hoor ik van ter zijde, dat zij kort ge leden is bevallen. Draagt dat kind nu mijn naam en zoo ja, wat kan ik daar tegen doen G. J. S. Het kind draagt uw naam, omdat uw huwelijk nog bestaat. Echter kont U probeeren het kind te ontkennen, wat U zeker wel zal gelukken, U zult dan moeten procedeeren voor de Arrondissements- Rechtbank en daartoe moet U zich wenden tot een advocaat-procureur. Wanneer dan de door U ingestelde rechtsvordering tot ontkenning der wettigheid van het kind U wordt toegewezen, draagt het kind uw naam niet meer. Sinds 1923, dus bjjna zeven jaar, heb ik een vaste particuliere betrekking. Nu beu ik al vier weken ziek en onder be handeling van een dokter. Is mjjn werk gever verplicht, mij tijdens mijn ziekte mijn volle of gedeeltelijk weekloon uit te betalen, zoo ja, hoelang: 1, 2 of 3 maan den, of heelemaal niet Wanneer mjjn werkgever niet verplicht is mij ook maar ééne week uit te betalen, bjj wie moet ik dan zjjn, om in de be hoefte van mjj en mjjn gezin te voorzien? S. B. U behoudt uw aanspraak op het geheele naar tjjdruimte vastgesteld loon voor een betrekkelijk korten tyd. Wat we onder betrekkelijk korten ijjdc hebben te ver staan, zal de rechter in elk voorkomend geval hebben uit te maken. Een bepaalde tijdsduur noemt de wet niet. POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken. M. J. IJ., Waalwjjk, wederspannigheid, f30 subs. 1 mnd. h. KINDERRECHTER. Uitspraken. G. R., Werkendam, diefstal, 3 mnd. tuchtschool voorwaardelijk. POLITIERECHTER TIEL. A. v. D., 48 jaar, Brakel, had op 25 Juli 1929, den eveneens te Brakel wo nen den H. v. Z allerlei beleedigende uit drukkingen toegevoegd. Verdachte was niet verschenen. De getuigen hebben alles goed geboord, zoödat de man veroordeeld wordt tot een geldboete van f15 subs. 5 d. h. F. W. K. te Zaltbommel, openbare schen nis der eerbaarheid, 6 mnd. gev. C. de V. te Brakel, mishandeling, 1 w. gev. In Rotterdam verrijst het geweldige bouwwerk van de bijenkorf. Men is bezig met het beton storten. Een der stortmasten, die het beton tot op een hoogte wan 60 Meter en afstand van 38 Meter kun nen brengen. Het gewicht van zulk een Mast bedraagt 25.000 K.G. (Adv. in Blokschrift) ANDEIi 's GRAVENMOER. NEDERIIEMERT. WERKENDAM. WOUDRICHEM. WASPIK. J U Electromotoren10 Pk. 1450 omw. 2 en 3 Pk. 950 omw. Drijfriemen waaronder nieuwe. Boschmegneten1 cyl. f 12 2 cyl. f 17 4 cyl. f 20. Nienw mollernps- smeerapparaat. Riemschijven in 2 vele maten. 4 slijpateenen diam. 23". 2 tandradpompen 2". 200 golfplaten voor dakbe dekking. Telefoon No. 16 HEUSDEN. Nieuwsblad DIPHTERIE OF SNOT. Mc gen we daar de aandacht nog eens vicor vragen We hebben nu wel een prat htigden nazomer, maar liet weer kan gauw overslaan en dan zitten we zoo ineens in het najaar met zijn gure regen slagen en koude wind. Daar hebben onze kippetjes ook van te lijden, evengoed als Dat dan gedacht wordt aan het tuin- bouwvak is volstrekt geen wonder. Im mers oefenen een zeer groot aantal tuin ders hun bedrijf uit op een oppervlakte dan niet meer dan 2 H.A. Daarvan kan een tuindersgezin leven, wanneer de ver schillende voorwaarden, waaronder het bedrijf bestaan kan, aanwezig zijn. De ze zijn voornamelijkafzet der producten op een nabij' gelegen veiling, toestand van den bodem, waterstand, vakkennis en be zit van voldoende bedrijfskapitaal. Een belangrijke zaak is vooral de vakkennis. Men moet niet meenen het tuindersbe- drijf uit een boekje of uit een kranten artikel te kunnen leer en Ook dient men degelijk te weten, dat wie geestelijk of lichamelijk nergens anders meer voor deugt, nog altijd wel tuinder kan worden, een mtening, die vooral in de steden nog al eens aangetroffen wordt. Neen, wie het tuindersvak kiest, dient energie en vakkennis te ontwikkelèn en zijn eigen cp te voeren. Goede voorlichting zal hij evenmin kunnen missen. Dat dit niej& veronachtzaamd mag worden dringt te meer. omdat een andere belangrijke vraag zich voordoet, n.l. of er bij de toenemen de tuinbouw ons land niet voor een overproductie komt te staan en of dus de omzetting van land- in tuinbouw maar men theoretisch, en practisch onderricht te krijgen door cursussen, terwijl hij' aan fruitteelt- veel meer aandacht dient, te schenken. S. o CHRYSANTEN. Met de dahlia's in de tuin raakt het zoo zoetjes aan gedaan. De wind- en de regenvlagen van de laatste dagen heb- heb, wat er nog over was, deerlijk ge havend en de tijd is niet! ver meer, dat de knollen uit den grond gehaald worden, om, na ze te hebben laten opdrogen in zand of turfstrooisel den winjter over te houden ogi een vorstvrij-eplaats. Haar plaats wordt ingenomen door een andere, niet minder mooie en zeker ook niet minder duurzame bloem: de Chry sant. Wat al fijne kleuren en waft al prachtige vormen van bloemen komen onder de chrysanten voer. Enkele we ken terug werd in het Krelage huis te Haarlem een bloemententoonstelling ge houden van dahlia's, die alle bewondering wekte, maar zeker is, dat wanneer in den loopi van deze maand hetzelfde zou, gebeu ren met de chrysanten, men niet minder enthousiast de tentoonstelling zou verla ten Laat me eerst enkele bijzonder mooie de menschen die dan een keer meer de zakdoek moeten gaan gebruiken. Helaas kennen de hoenders dit instrument niet en kunnen er dus ook geen gebruik van maken. Anders zou het voir velen van ze geen overbodige luxe zijn. Immers we kunnen ze zien niezen, dat het een aard heeft, de tranen komen uit de oogen. En bleef het daar maar bij. Ze krijgen vaak dikke koppen, neus en snavel raken verstopt, ze steken elkaar aan, nets als in een huisgezin, waar een der leden verkouden is, en 't spul is gaande. Eitjes leggen ho maar. Wel docie dieren. Hoeveel verstandiger was de kippen- baas geweest, wanneer hij tijdig zijn maat regelen had genomen. Waarom zijn dieren die narigheid niet gespaard en zichzelf de winst bespaard? De middelen om dit kwaad tegen te gaan zijn er toch, waar om er geen gebruik van gemaakt De kosten? Och, die zijn zoo- groot niet. Die bedragen net precies de waarde van een ei in November of December, n.l. tien centen. Die kan mem toch beter voor uit be falen, dan de kans te loopen een heele winter zonder eieren en met zie ke kippen te zitten, die ook in 't ko,- men.de voorjaar nog niet veel waard zijn, omdat ze eerst eens op> krachten moeten komen. En nu kan men wel zeggen: Ja, maar ik doe in 't drinkwater altijd waf kaliumpermanganaat of wat ijzervitriool, dat is toch niet zoo duur. Neem me niet- kwalijk, dat zijn slechts lapmiddelen, ter wijl de ent'stof van dr. van Heelsbergen, de antidiphterine onfeilbaar werkt, mits het vroeg genoeg is aangewend, üaf laat ste moet er DÏj. De anjtidiphterine is eerst na 10 a 12- dagen werkzaam. Heeft in dien tusschentijd de snot een kipt te pakken, dan zal het dier wel vlugger ge lezen zijn, maar de beste werking er van is toch bij' vroegtijdige aanwending-. Wat ik dus in dit artikeltje wilde zeggen is.Wanneer ge uw kippen nog niet tegen Diphterie of snot hebt laten inenten door den veearts, doet het dan zooi spoe dig mogelijk, eiken dag is er een. S. OMZETTING VAN LAND- IN TUIN BOUW. Over dit zeer belangrijke onderwerp sprak op het Nederlandsch iandhuishoud- kundig congres in 't begin van Septem ber te Mepipel gehouden, de heer Schutte- vaër, rijkstuinbouwconsulent te Zutpben. Bij1 al degenen, die in land- en tuin- bouwkringen van advies moeten dienen, komt men de laatste jaren al meer in lichtingen vragen betreffende de vraag, of men den landbouwers tuinbouw als nevenbc drijf mag aanraden. En op deze vraag is zeer moeilijk met een ja of neen te antwoorden. De omstandigheden en de betreffende persoon, spreken hier een- woordje mee. Zeker is het, dat de laat ste jaren de boerderij; geen winst meer aflevert, die bet aanlokkelijk maakt voor tjonge menschen, ook in dit bedrijf te gaan. Daarbij] komt, dat blijkens dei stati stieken het land al meer verdeeld wordti en het aantal boerenbedrijven beneden de 20 H.A. sterk toeneemt. M. A. W. heiti aantal kleinere boeren neemt toe en juist bij; deze menschen komt de vraag naar boven, hoe bet bestaan dragelijker te maken, door een hopgere winst te beha len. ongelimiteerd mag voortgaan. De beer Vaistar, heeft op de Algerueene vergade ring van de Veilingsvereenigingen een waarschuwende stem in dit opricht la- I ten hcoren en gewezen opi de gevaren, 1 die greigen, indien zooals thans opi som- i mige plaatsen gebeurt, plattelandsburge meesters de tuinbouw bij de landbouwers gaan propageeren. Dat ze dit doen behoeft niet te verwonderen, wie met de boeren j meeleeft en de slechte jaren heeft meé- gemaakt. En is er dan ook wel wat tegen in te brengen, da-t een boer, die geen of weinig winst maakt van zijn land, een klein stuk in tuinbouwgewas- sen legt, waar hij hoogstens toch ook maar niets of weinig opi kan verdienen, maar waaropi toch allicht meer te winnen is dan opi zijn landbouwgewassen Daar komt nog bij, dat de boer opi veel gerin gere lasten zit dan de tuinder en dat: hij gemakkelijker over stalmest kan beschik ken. Dat alles neemt echter niet weg, dat het niet te verdedigen is de tuin bouw aan de boeren voor te stelten als biet een -en liet al. Eersit wanneer de nood dwingt een andere weg in te slaan, zal het te verdedigen zijn de tuinbouw voor de landbouw in de plaats te stel len. Dan is dus de tuinbouw een uit weg vcor den landbouwer. Hetzelfde kan zich cc.k voordoen bij jonge boerenzoons, die zelf willen beginnen, en voor wie het verkrijgen van een eigen boerderij onmogelijk is. Wanneer ze zich van te voren voldoende vakkennis hebben eigen gemaakt, kunnen ook zij het in de tuin- bouwrichting probeeren. De heer Schutte- vaër raadde aan met coutractteelten van hoornen, wortels, doperwten en andijvie te beginnen. Die leveren weinig moeilijk heden op- -en g-eëischt wordt slechts, dat een goede kwaliteit geleverd wordt. Het is bevreemdend, da,t de ooftcultuur, dus den aanleg van boomgaard, de laatste jaren door zooveel landbouwers uit het oog verloren is. Wanneer dan de ver pakking en de sorteering van het fruit de noodige aandacht en zorg werd ge schonken, dat zou dit bedrijf, dat zich veel meer eigent aan het boerenbedrijf aan te sluiten, zeker goedloonend zijn. In de Veldbode schrijft daarover' juist de heer Greeff, die van een boomgaard van 45 jaar vertelt, die dit jaar de som van f 4950 opbracht en 3 H.A. groot is. Een pndere boomgaard van dezelfde grootte leverde f 5100.—. In zijn resumé zeide de heer Schuttevaër, dat de landbouwers lal le en noodgedwongen tot het uitoefe nen van tuinbouwcultures moest over gaan: dat hij dat geleidelijk moet doen, door een begin te maken met eenvoudige teelten, dat aanschaf van glas eerst kan volgen als er meerdere kennis is en hij in staat is dat glas uit zijn bedrijfswinst te betalen en dat- hij1 nieti moet verzui- variëteiten voor u mogen beschrijven, om dan neg iets te zeggen over de kweek- wij'ze van deze schoone bloem, die de najaarsdagen in huis en tuin een beetje milder doet aanvaarden. Dan hebben we allereeist Miss. R. O. Puiling, een moo- ie gele chrysant, die ook veel gebruik wordt ais „eenpotter". D.w.z. dat men ze opi één stengel kweekt en op dien stengel -slechts 1 bloem. Deze wordt dan kolossaal groot. Voor den amateur is dit echter niet wel te doen. Die doet goed 5 of 6 stengels te houden en cpi elk van die 1 bloem. Houdt men de eerste knop; dan krijgt men dezelfde gele bloem, als de kweekers, alleen niet zoo groot, kweekt men de bloem uit de tweede knop, dan wordt de kleur iets koperach tigs. Het duurt nogal lang eer de bloem ten volle te voorschijn komt. Overigens is het -een vroeg bloeiende soort. Dit is ook ;h'et geval met de Monfc Blanc. Dit is een wit bloeiende variëteit met een sterken gezonden groei.... Men krijgt prachtplannen als men ze pluist. Daarmede bedoelen wij, dat men de bo venste bladeren verschijnende spruitjes wegneemt, om darna de vier bo venste zij - scheuten te laten doorgroeien. Deze zij - scheuten vertakken zich ook nog eens, waardoor elke tak op zichzelf een bouquet werdt-. Schitterende bloemen krijgt men van de Rayormanten. De bloemblaadjes zijn tot buisjes vervormd, waardoor het lijkt of ze naar alle kanten heen de stralen uit eenden. Het is alleen jammer, dat ze (n oei lijk gezond zijn te houden. In een nat najaar heeft mep buiten nogal eens uitvallers. Het is een echte kamerplant, die het in een pot heel goed d.cet. Er bestaan verschillende kleuren in, zooals de Radio, die een kopergele kleur heeft, de Jhr. G. F. van Tets, die wit is en de Soleil Langrois met bronse kleur. In Memoriam is een zeer donkerroode chrysant, fluweelkleurig. De achtekanjt der blaadjes zijin goudbrons, de middelste zijn naar binnen gekruld en maken daar door bij het roiod een schitterend effect. Miss. Edith Corvell is een der neste chrysanten. De kleur is goudgeel. Mr. George Monro- komt in veel overeen met In Memoriam. Ze is' weinig vatbaar voor ziekten met haar dikke glimmende bla deren. Louis Germ geeft zuiver witte bloe men. Het is een van de oudere varië teiten die bet tegenover de nieuwe soor ten zeker nog lang! vol zal houden. De Sax Export is er ook een van de oude garde. Ze beeft een mooie resiq bloem. Dit heeft- ook de Mona Davis. Een vroege soort. Me dunk, da-t dit al een aardig sor timent is, waaruit wel een keuze gedaan kan worden. Nu nog een- kleinigheid over de vöortkweeking die zeer eenvoudig is. In 't voorjaar neemt' men "dé grondscKeu» ten en zet die een a.part potije of in den! vollen grond. In 't najaar heeft men dan kloeke, bloeiende planten. Men- kan ook in Augustus de to-pscheuten nemen en die strekken. Wanneer ze vlug aanslaan^ kan men er nog een bloempje van heb ben, maar dit is meest niet het- geVali, Dan moet men nog een jaar wachten- Geboren: Berta A., d. v. A. Ver- wijis en B. Probst; Gijsbert, z. v. T. Crielaard en A. de Vette. Geboren: Paulona, d. v. W. Be geer en J. van- Eersel; Antoinette P., Th.j d. v. C. L. Claassen en M. H. Verbunt; Ciatha-rina M., d. v. I. C. van der Dus- sen en M. J. Verbeek; Dirk H., z. v. F. Rosenbrand en J. B. van der Schans; Pieter J. J., z. v. W. Kielen en J. O. van der Dussen; Eva O., d. v. W. Rutters L. A. van Dalen. Overleden: A. Pruijs, 70 j., wedn, van E. C. Kielen. Geboren: Dirk, z. v. R-. J. Ocxmenf en E. van Ooijen; Willem, z. tv. Wl van Erk en J. Beuningshof. _Ge trouwd: A. v. Wijk 30 j. met J. v. Ba 11 eg ooijen 27 j. Geboren: Geertrui, d. v. C. van ,Oord en A. F. VersluisHendrika-, ,<L v. J. C. van Driel en E. van Berchum; Willem, z. v. H. Westenhout en E. Kam steeg; Johannes z. v. G. Visser en M. G. PaansPietronella, d. v. B. Ippel en Bi. Groeneveld; Dirkje, d. v. O. de Rover en H. J. B-ouman; Leeaderti J., z. v;- A. Oostrom en L. O. Schaddelee; Dirk,; z. v. H. v. d. Beek en J. M. Blok; .Dirk,! z. v. C. Konings en G. Klop*. Ondertrouwd: W. van Elzelingen,- 23 j. met J. A. Kieboom, 22 j. Getrouwd: J. v. d. Sluis, 24 j. met P. Visser, 22 j,C. P. v. d. Heuvel,- 25 j-, met J. J. Ka-pel, 23 j.B. H. van Drunen. 37 j., met L. G. Ippel, 29 j. G. J. Wijnands, 28 j. met K. G. van Drunen, 27 j. Overleden: M. v. Rosmalen, 65 j.j wed. van M. v. d. Stelt. Geboren: Teuntje, d. v. T. J. va.n der Wiel en C. A. Kentie; Johannes, z. v. J* Viveen en J. de R-ooyMaria J., d. v, W. Struik en C. BaksAntonie L., z. v< M. A. Hartman en- J. J. Bovet. Getrouwd: Samuel A., de Joode, 26 met M. J. Struik 23 j.C. Sohaapi 34 j. met H. Havelaar 35 j.G. J. Schreu- ders 22 j. met A. van Pelt 20 j. Overleden: B. M. Verzijl, 72 j.^ echtgenoot v. D. Otteva-nger. f Geboren: Cornelia- M., d. v. A. 'AL Kuijten en E. O. van Turnhout; Cornelia' F. A., z. v. O. F. van Dongen en A. P.: ZijlmansAdriaan A., z. v. G. C. Heg blom en J. D. Klootwijk; Dympihina O, M., d. v. CL A. Ooesma-ns en J. M. P. LipsMaria, J. Th., d. v. G. W. Zijlmians' en J. A. M. Vissers. Getrouwd: J. C. van de Ven, 26 j. met A. Pols 18 j. Overleden: P. Th. M. Verwijmeren 1 j.P. P. de, Grauw, echtgen. van O. M-. Smits, 54 j.J. A. den Teuling echtgen^ v. H. G. Lo-uwers, 68 j.J. Th. Ma- teijsen 3 j.M. J. Okkers, 7 maanden; G. van den B-osch, 82 j.A. B. Scholte,, 3 maanden. 220/ V 380

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9