Denkt U om onze SPAARBON FOKVEEDAG te Renderen. WW Plaatselijk Nieuws Mantels Japonnen Hoeden WWUiv,*: //icvte /vuteUMeiten- veel UHf&i ipllllillllllllllllllllllilllllllli 79 wmm Dinsdagavond hield de vereeniging ter secretarie alhier, staat als no. 1 op de »Heusden's Belangin Café Central een algemeene ledenvergadering, waarbjj een 25-tal leden tegenwoordig waren. Secretaris en Penningmeester brachten verslag uit. Het uitvoerige jaarverslag van den Secretaris, toonde aan, dat al is naar buiten nog niet zoo heel veel van de werk zaamheden van de vereeniging te zien, dit in het afgelpopen jaar niet heeft stil ge zeten. De aftredende bestuursleden de heeren P. Verschure, J. Vergouw en H. Meenhorst werden allen herkozen. Aangezien in de vergadering hiervoor stemmen opgingen, werd besloten op de Statuten der vereeniging de Kon. Goed keuring aan te vragen. By de rondvraag werd den wensch naar voren gebracht pogingen in het werk te stellen om tot de oprichting van een zieken fonds te komen. Het bestuur beloofde met dezen wensch rekening te zullen houden en daartoe pogingen te zullen doen. Op Woensdag 9 October 1.1. hield het Prov. Noord-Brab. Groene Kruis de gebruikelijke najaarsvergadering te Tilburg. Nadat de gewone agendapunten behan deld waren, en de belangen van de af- deelingen op allerlei gebied, zooals t.b.c. bestrijding, zuigelingenzorg, enz. waren ter sprake gebracht, hield Dr. Bader, rjjks- inspectrice te Arnhem, een zeer interessante lezing over»Kleuterzorg«. Het werk van de zuigelingenzorg is reeds bezig door te dringen in alle vereenigingen, welke werkzaam zijn op het gebied van de bevordering van de volkegezondheid. Sterk gesteund door Rijk en Provincie heeft ook het Prov. Groene Kruis in Noord Brabant reeds veel in die richting kunnen bereiken. Door het houden van Moedercursussen, door het opleiden van gediplomeerde bakers, door hulp te verleenen aan de Prov. Ver. Het Groene Kruis met het oprichten van Consulatiebureaux voor zuigelingen, heeft iedere werkzame af Reeling haar deel er toe kunnen bjjdragen, dat de zuigelingen ter plaatse de verzorging konden krygen, die zjj noodig hebben en dat de moeders de noodige voorlichting kunnen krygen, welke zy by het groot brengen der kleinen behoeven. Echter is het gebleken, dat het maar &l te vaak voorkomt, dat zuigelingen, die na een jaar gezoad en blozend het bureau verlieten, na eenigen tjjd toch weer bleek neusjes werden met neiging tot Engelsche ziekte of andere kwaleD, en dit uitsluitend, omdat de Moeders een verkeerde leefregel voor de kleinen volgden. Daar tevens bleek, dat het sterftecijfer gedurende de sKIeuterleeftjjdc veel en veel te hoog was en dat menige kwaal of af- wjjking op latere leeftjjd tot niting ge komen, in de kleuterleeftijd ontdekt en door tijdig ingrijpen voorkomen had kun nen worden, ging men o. a. te Arnhem er toe over, naast het bureau voor zuige lingen ook bureaux voor Kleuters te openen. Na uitvoerig het werk te Arnhem be sproken te hebben, eindigde Dr. Bader bare lezing met de hoop, dat het werk ook in Brabant navolging mocht vinden. DRONGELEN. Onze vroegere dorpsgenoot de heer E. Nieuwkoop, thaus onderwijzer te Am sterdam, werd aldaar tot Hoofd eener school benoemd. GENDEREN. "De vorige week werd aan onderstaande personen eenEXTSA. CADEAU uitgereikt No. 673 Adr. van^Vliet, L'xmond. No. 676 Jan Welbie, Herwijnen No. 674 T. Hoogerwaard, Lekkerkerk. No. 677 J. H. Schrijver Lzn., Tuyl No. 675 Adr. den Hartog, Beesd. 5 O °lo WINST!!! Vraagt Uw winkelier onze nieuwe BL AU WE CADE AUXLIJST. voordracht voor een te benoemen ambtenaar ter secretarie te Deventer. Er zyn ruim 300 sollicitanten. De heer K. S. Pomp, ouderwijzer aan de Herv, Chr. school alhier, hoopt 31 Oct. a.s. te vertrekken naar Nieuw-Buinen by Stadskanaal. 1 Nov. d. a. v. zal zyn opvolger de heer M. Haaksman van Weesp in functie treden. Met ingang van 4 Nov. is de heer W. Ritman, Ontv. der Reg. en Domeinen alhier, benoemd te Middelburg. De heer L. J. L. Nouwen van Venlo is met ingang van 4 Nov. benoemd tot sur numerair ten kantore der Reg. en Domeinen alhier. Zaterdagavond van 6—8 uur stem ming voor 4 aftredende leden van het Kiescollege in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk. HEDIKHUIZEN. De verleden jaar opgerichte Fok- en Stierenvereen. mag zich in een bizonder succes verheugen. Verleden jaar werd door de ver eeniging aangekocht het stiertje Co- lijn bij J. v. Wieken, Kruishoef te Vucht. Het was toen vooiioopig op genomen met 76.8 punten. Voorge bracht op de Fokveedagen te Hel- voirt en te 's Bosch, verwierf het bei de malen een eersten prijs in zijn duidelijk de voederscliaarste van den ach- borst en a-ribben, die geen enkele ern- klasse. Heden vond de definitieve ter ons liggende zomer, op enkele uit- stige 'afwijking in zijn exterieur ver keuring plaats voor het Ned. R. Stam- zonderingen na liet de conditie veel te toont. Zijn rug kon iets sterker en zijn boek. Daarbij werd hij ingeschreven wenschen over. dijen iets vlakker. Zijn beenen zijn iets met een totaal aantal punten van i Als juryleden fungeerden de heerenaan den fijnen kant, doch daartegen- 79.8 dus sinds de voorloopige keuring A. Klcek, Inspecteur van het Nederland- ever staat, dat hij ze voor zulk een een vooruitgang met 3 punten. sche R.undveestambcek, Ir. Th. Ariëns, zwaren vier-jarigen stier, correct gebruikt. De inspecteur was vol lof over de Rijksveeteeltconsulent te Breda, Adr. Klijs Met vertrouwen kan men zijn foikresul- ontwikkeling van het dier, dat werke- te Oosterhout en B. Slo-b te Hoornaar, taten afwachten." lijk een pracht-exemplaar is. Moge Eerst werden de drie vereenigingsstie- t Daarna werd voorgebracht de 2V2 jarige hij de vereeniging tot zegen strekken, ren voorgebracht en beoordeeld. Prijzen stier Adolf II 8742 S. van Gebr. Oerle- Bii dezelfde keuring werd voorloopig werden hiervoor niet uitgeloofd. I mans van der Schans te Drongelen, ge ingeschreven de stier Floris van J. De Heer Ir. Ariëns deelde hot oordeel fokt door A. C. Vermeulen te Kedichem. C. Winkel met 76.5 punten en een der commissie over deze dieren aan het Naast wat Eriesch bloed voert deze s'tier koe van J. de Kort met 79.7 punten, publiek mede. bloed van den preferenten Dirk IV uit dat Werkelijk ook heel mooi is te noe- De dit voorjaar in Friesland aangekoeh- Hoornaar. men. j te stier Wodan Jan A. 9934 S. lieefti zich De commissie beoordeelde ook hemgun- la uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. Bij Koninkljjk besluit is benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechtente 's-Hertogen boscb, Ois, Heusden, Waalwyk, Veghel, Boxmeer, Oirschot en Tilburg, ter stand plaats 's Hertogenbosch, jhr, mr. F. L. J van Rjjckevorsel, advocaat en procureur en waarnemend ambtenaar van het open baar ministerie by kantongerechten, ter standplaats 's-Hertogenbosch. het landbouwbedrijf, heeft eenige energieke landbouwers naar meer loonende cultures doen zoeken en zoo zyn alhier een partij narcissen en tulpenbollen uitgeplant. 's GRAVENMOER. De beer W. van D., wonende op het naburige Groenendijk, had aldaar het ongeluk, by het lossen van een schip, met zijn been zoodanig tusschen een draaischijf bekneld te geraken, dat hy zich onmiddelyk onder geneeskundige behandeling moest stel len van dr. Brokx te Dongen. NEDERHEMERT. Tot bestuursleden van IJsclub aan de N.Z. werden gekozen de heeren H. Knoop en A. v. Ooyen. VEEN. Donderdag 24 October 's avonds half zeven, zal alhier voor de Ger. Gem. optreden Ds. Hofman van Krabbendjjke. Met het rooien der aardappelen wordt thans een flink begin gemaakt. Er is weinig vraag, kwaliteit laat niets te wenschen over Voor Eigenheimers wordt besteed tot f 2. voor Bravo's tot f 2.50 per H.L. Dit seizoen zullen de suikerbieten alhier niet worden verscheept. De land bouwers, welke hebben gecontracteerd met de fabrieken, zullen hunne bieten tegen aparte betaling naar Wjjk of Audel kunnen vervoeren. WERKENDAM. Zaterdagmiddag 3.30 uur voetbal wedstrijd door »Velox« van Gorinchem en »W.V.V. I« alhier, op 't terre'n achter de Molen. Maandagavond 7 uur zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. H De heer J. v. d. Wiel, ambtenaar Mooie Geruite ULSTERS. vanaf f6.50 tot f69. Blauw Ratiné J ASS E N. van f 12.50 tot £68. Enorme keuze WINTERJEKKERS. 't Beste Adres voor REGENJASSEN. Kirinmr-in mzojatr-m jheer Spier, tijdelijk hoofd der school en de heer Bulten. l'encemd worden de heeren G. Kuipers en Spier. Da Voorzitter deelt mede dat uit deze gemeente eenige kinderen de school te Aalst bezoeken die tot heden altijd zijn toegelaten, zonder dat er iets voor be taald Werd, nu wenscht het gemeen te- bies tuur van Aalst, deze kinderen niet langer toe te laten, als er niet' voor be taald wordt, gevraagd wordt f7.— per leerling, wat voor de 15 leerlingen, die deze school bezoeken een bedrag vormt van 105.—. De heer de Gaaij; vraagt of er voor die kinderen op> de openbare lagere school hier geen plaats is, waarop de Voorzitter antwoordt van wel. De heer de Gaaij' zou er dau niet voor betalen. Ook de heer v. Ooijen. verklaart er ni'et yeel voor te voelen, dan te betalen. De Voorzitter merkt op dat de kinderen vlak bij de school te Aalst wonen, ter wijl de school te Nederhemert, ver ver- Iwijderd ligt, daarom zijn deze kinderen te 'Aalst naar school gegaan, men za.l nu evenwel moeten gaan verbouwen boven dien zijn er banken aangeschaft, waar om het gemeentebestuur nu een vergoe ding vraagt. De heer v. Ooijen merkt cp dat d© kin deren toch schoiolgeld betalen. De Voorzitter stemt' dit toe, toch dit schoolgeld is niet toereikend voor de kots ten. De heer Peereboom zegt, dat de gemeen te ongeveer f 100.ontvangt van Ammer- zoden voor kinderen uit die gemeente, die de openbare lagere school alhier be zoeken, deze zou men kunnen besteden voor kinderen die te Aalst naar school gaan. De Voorzitter zegt dat als de openbare sch-ool wordt opgeheven, deze toelage van zelf vervalt. Vroeger werd hier voor der gelijke kinderen een vergoeding van f 10 geheven, thans mag dit evenwel niet1 meer en wordt alleen het bedrag gerekend Wat het onderwijs per leerling kost. De heer v. d. Werken zou de ouders geen last veroorzaken en aan het verzoek Willen voldoen. De heer v. Ooijen vraagt of men ook recht op dit bedrag heeft spr. betwijfelt dit, waarop de Voorzitter antwoordt, dat men vergoeding kan eiscben, wordt daar aan niet voldaan dan kan men de kin- jderen weien. Spr. vraagt of een der heeren misschien een voorstel heeft. De heer Peereboom zou deze' kwestie tot een volgende vergadering aanhouden als nu een besluit wordt genomen, waar mede de ouders worden gedupeerd heeft men daar later spijt van men kan dan eerst de zaak nog eens rustig overwegen. Hiertoe wordt besloten. De heer v. Vliet meent dat het de be doeling van den Burgemeester van. Aalst is het bedrag met terugwerkende kracht en ook over 1928 te vorderen. De Voorzitter gelooft niet dat dit de bedoeling is. Verbouw arrestantenlokaal. De Voorzitter deelt mede, dat de Of ficier van Justitie uit Tiel met de bri- gadec ommandant der rijksveldwaoht uit Zaltbcmmel het arrestanteulokaal zijn (wezen bezichtigen en deze constateerden, dat het niet aan de gestelde eischen vol doet, wil men het in orde maken, dan zal daarmede een 1000 gulden zijn ge moeid. De heer v. d. Vliet dan zou ik dit 'poik maar aanhouden. Die heer Peereboom is het hiermede eens. De heer de Gaaij oppert het denkbeeld 'de mogelijkheid onder de O'Ogen te zien, iOni een kleine bijdrage te verleenen aan ©en andere gemeente voor het rechg zeer goed gehouden. „Zijn prima con- 1 stig, en noemde hem „een diepe grof ditie geeft een goede getuigenis van zijn gebeende stier, met mooien kruisvorm en stal en verzorging. Hij stemt uit de pre- beste dijen, die in zijn ribben zijn zwak- ferente Friesche lijn: Wodan II Wo- sfce punt heeft, deze zijn wat te weinig dan Nico Jan. Zijn afstamming is in gerond, terwijl het middelstuk iets te twintig geslachten in het Eriesch Bund- lang lijkt", j.l. werd alhier veestamboek geregistreerd. De stier werd Vervolgens verscheen de li/2-jarige stier Band van Heusden en Aitena en om geving, in de veefokkerijaangelegenheden. geschreven. De Commissie noemde hem „een bui- Het vee demonstreerde over 't algemeen I tengewoon diepe en platte stier, met a- Vrijdag, 11 October de vièide Fokveedag der Fok- en Contro- hoog bekroond te Leeuwarden,. Workum Frans 9457 S. van W.G.J. Branderhorst levereeniging ,,Het Land van Hensden en enz. en maakte deel uit van de keurcol- te Eet,hen, voor de vierschaar. Deze werd Aitena" gehouden, op de weide, genaamd lectie van het F.R.S, op de groote ten- 1 gefokt door W. Bikker te Noordeloós. ,,de Bulk" van den heer E. van der toonstelling te Leeuwarden in 1927 en Zijin moeder stamt uit de bekende proi- Éeek. pveneens van die collectie op de Na- ferentie bloedlijn van de wijk, terwijl Gelukkig viel het weer, dat eenige aan tionrue tentoonstelling te den Plaag in zijn vader de vaak bekroonde stier Imrnq idezen dag voorafgaande dagen zooveel 1928. van de fokver. te Noordeloos is, die o.a. te wenschen overliet, mede, hoewel de Onlangs werd hij reserve kampioen op een eersten prijs behaalde op de natio najaarszon verhinderd werd ons met haar de veetentoonstelling te 's-Hertogenbosch, nale tentoonstelling te den Haag. Vol- Weldadig schijnsel te bereiken. terwijl hij kort na zijn komst in Noord- gens de commissie „delijkt deze stier in Het bezoek liet zeer veel te wen- brabant dit voorjaar te Waalwijk met den type op den zooeven genoemden Adolf schen over, hetgeen niet pleit vorff de be- eersten prijs werd bekroond en met on- II, hij heeft goed beenwerk en voldoende langstelling van de bewoners van het geveer 82 punten in het N.B.S. werd in- xraisverm met beste dijen; zijn ribben om van het arrestantenlokaal in die ge-',/ meerite gebruik te mogen maken. Waar slechte fioancieele uitkomsten van 'de raadsleden algemeen van gevoelen zijn dat een arrestantenlokaal tocli geen dienst doet en het dus dwaasheid is, geld voor verbetering uit te geven wordt' be sloten te berichten, dat de raad niet. gene gen is, hiervoor kosten te gaan maken. De heer v. Ooijen vraagt of B. en W. geen zeggingschap' hebben over het leg gen van riolen in den polder. Nu er uit zicht bestaat dat er een motors puit zal komen, moet ook gezorgd worden, vóór jwater tcevoor en deze laat veel te wen schen over, men legt de pothuizen veel te liotg zO'Odat en zoo góed als geen Water door vloeit. De Voorzitter zegt doe, dati B. en W. joverleg met het polderbestuur zullen ple gen. Waar geen der heeren verder iets voor 1de openbare vergadering heeft, sluit de Voorzitter deze en gaat de raad over in geheim comité, otmdat de heer v. d. Wer ken nog' iets heeft voor besloten ver gadering. VOOR JASSEN BERGEIJKeSTUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2