Tweede Blad DË LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. I1IH Kijbevtfijsen, afgegeven ep ef pa 1 fisVember 192]. RugpijnNierenPillen Kinderrubriek. 1 FEUILLETON Kloosterbalsem Marktberichten. NO. MBO Uw oude dag een lust! |p|||l|ll|||| ■■llBlllfSi lil JULES MARY. jongen, om hem aan te hoorende BEHOORENDE BIJ HET De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op welken leeftijd ook, het gebruik van eenige Foster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. ■mm ■«■ïiifi SIP GRAF ZEPPELIN heeft Zondag zijn bezoek aan Nederland gebracht en is er door duizenden bewoners verwelkomt. Het luchtschip boven de Pier te Scheveningen. Deze foto werd genomen uit een Aviolanda vliegboot. Doe er wat{ Kloosterbalsem op Geen goud zoo goed" GORINCHEM, 44 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 325 runderen, 1 nuch tere kalveren, 164 overloopers, 721 biggen, 0 geiten of bokken, 0 schapen, 0 lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 330f 380 melkkoeien f 260 f 340 kalfvaarzen f 200—f 270 guiste vaarzen f 160— f 200 pinken f 100 f 150 graskalveren f 40f 70, nuchtere kalveren f f overloopers f 30f 50. biggen f 15 f30, schapen f f lammeren f f geiten f f ROTTERDAM, 15 0:t. Aanvoer 207 paarden, 37 veulens, 2213 magere en 810 vette runderen, 998 vette kalveren en graskalveren, 518 nuchtere kalveren, 523 schapen of lammeren, 17 overloopers 132 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien van f 0.74 tot f 1.00fl.14; osen van f 0 70 tot f 0.88f 1.04 stieren van f 0 57 tot f 0.84f 0.96 kalveren van f 1.15 tot fl.50fl.7Ó; schapen 30 a 37 ct. p. 1/2 kilo lammeren f 22 k A 28 p. st.varkens f 0 40 f 0.416 per Ys kilo. Melkkoeien f 250 f 360, kalfkoeien f 170 f 360, stieren f 170 f 370, pinken f 100f 135, graskalveren f 45 f 90, vaarzen f75f150, biggen f18—f25. overloopers f t slachtpaarden f 100 f 225, werkpaarden f 130—f 250, hitten f90—f175, veulens f f nuchtere fok-kalveren f 48 f 30, nuchtere slachtkalveren f12f 18, biggen per week f f (Warmoezierstraat 3739) Er werd besteed voor Kipeieren f 5.00f 9.60 Eendeieren f 5.50—f 7.00 Aanvoer75.000 stuks. ZALTBOMMEL, 15 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 140 biggen prijs f20 tot f30. 26.000 eieren, prijs p. st. 8g—9 ct. 820 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.30, boerenb. fl.30. 's HERTOGENBOSCH, 46 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 2597 stuks. 1461 hoornvee, 939 biggen, 24 zeugen, 134 schapen-lamm., 39 kalveren De prijzen waren als volgt Kalfkoeien t 200f 375 Kalfvaarzen f 195f 295 Magere ossen en koeien f120f185; Vette ossen en koeien le kwal«^4 ct., 2e kwal. 46 ct. p. p. Pinken f *R)0f 155 Zeugen f 120 160 Jtienwsblad HET FEEST VAN ELFENHEUVEL. IV. Toen kwam eindelijk Je zevende dach ter van den Elfenkoning te voorschijn. Die kon net zooveel verhaaltjes vertel len, als ze maar wilde. „Is het heusch waar?" zei de oucle Kabouterkoning. „Welnu, hier is mijn hand. Vertel me een verhaal voor eiken vinger." Het elfendochtertje hield zijn pols va.s,t en Dgon verhalen te vertellen. Toen ze aan den ringvinger kwam, waaraan een gouden ring zat (alsof die vinger al wist, dat er een bruiloft zou komen), zei de Kabouterkoning;: „Hou vast wat je hebt, de hand, is van jou. Want ik wil jfe zvll tot vrouw hebben." „Ja, maar ik heb de geschiedenissen van Vingerling en Pinkeman nog niet ver- lemaa-1 leeg waren, keerden ze ze om op tafel. Daarna trokken ze hun jassen uit en gingen liggen slapen, boven op de tafel, om te laten zien, dat ze zich hee- lemaal thuis voelden. Maar de oude Ka bouterkoning danste met zijn jonge bruid in het rond. En toen J iij daarvan wat( ver moeid was, verwisselde hij met haar van schoenen. Dat vond hij veel leuker, dan met haar van ring te verwisselen, zoo- als anders wenschen die met elkaar gaan trouwen, altijd doen. „IJocr", riep de oude huishoudster van den Elfenkoning toen opeens. „Daar kraait de haan. Dadelijk komt de zon op. Nu I moe „en jelui weg, hoor, want als we den Elfenheuvel nu niet gauw dichtdoen en alle gordijnen laten zakken, komt de zon en verbrandt alle elfen met haar stra len." Nu, toen moesten de kabouters dus 1 wel heengaan. Ze namen hartelijk afscheid digheidsduur van twee jaar, ook al staat de datum, tot wanneer dit rijbewijs gel dig is, niet op het rijbewijs vermeld. Een bewijsstuk van rijvaardigheid, ale- mede een doktersverklaring behoeven bij I de aanvrage niet te worden overgelegd. In het belang van houders van deze t bewijzen wordt geadviseerd^ zorg te dra gen, dat een maand, uiterlijk 3 weken vóór den vervaldatum, de aanvragen om vernieuwing bij den heer Commissaris dei- Koningin zijn ingediend. Heeft men veer tien dagen na de indiening van de aan vrage het nieuwe rijbewijs niet in zijn bezit, dan verdient het aanbeveling te informeeren of de aanvrage bet bureau van de Griffie heeft bereikt. Denkt om juiste frankeering van de brieven en vermeldt uw volledig adres als afzender op- de enveloppe. Sluit bij de aam rage niet in bet nog geldige rijbe- j wijs, daar, wanneer dit rijbewijs wordt Beate jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels zijn: 1. Marinus, (daalder, borstel, politie, bananen, halfuur, zeegras). 2. Als je de bessen erin draagt. 3. Pas, bus, bes, bos. En de nieuwe raadsels zijn: I 1. Mijn eerste vindt je in de keu ken. Mijn tweede bij den loodgieter. Mijn geheel op bijna, elke lessenaar. 2. Wie houdt altijd het laatste woord, al heb je ook nog zoo gelijk, en al schreeuw je ook nog zoo hard'? 3. Ik ten van voren erg breed, van ach- teren ben ik smal, Maar als je me opschrijft, o, wat vreemd, dan wordt 't een raar geval Want dan ben ik aan 't achtereind, r recies zooals van voren. 4. Wie kan mij zeggen, wat voor haar een hengst heeft, die bruine oo gen heeft OOM KAREL. DOOR 79 Ik herinner mij nu wel, dat ik eenigen tijd met een cowboy gesproken heb, die een gesprek met mij aangeknoopt heeft.... .Waarover? Dat weet ik niet meer.... .Ik verzoek 't u.... mijnheer Bertignol les.... Ik nacht er hoegenaamd niet aan, mijn woerden, die hij' sprak, verzeker ik u, hoorde ik in mijn ooren galmen, daar ik op 't oogenblik mijn dochter m^tj een gelukkig gelaat aan uw arm zag loopen.... Dus niets. Niets Neen, mijn jongen, hoegenaamd niets. Die man wilde zich aan mij opdrin gen Wellicht wa,s hij te dikwijls aan 't buffet geweest, om mijn verschillende cha-mpagnemerken te keuren. Ach, mijnheer Bertignolles, ge schertst en ik lijd Toch kan ik u niets zeggen, want ik weet niets. Dat is vreemd. Waarom is dat vreemd? Ik vraag u cp1 mijn beurt Laurens, met welk do-el, ia wiens belang ik de inlichtingen zou verzwijgen, die gij mij vraagt, indien ik in staat was ze u te verschaffen.... Niet alleen zou dat weinig genegenheid van teld", zei het elfendochtertje. „Komt er niet op aan.", antwoordde de kat onterkonin, „bewaar die verhalen maar voor den winter. Als dan de dennen- lokken in den haard liggen te knette ren en te branden, en buiten vriest het dat lipt kraakt, dan kun je. ons die ge- geschiedenissen vertellen. Dan zitten we in het oude kasteel, bij: het pen vuur en drinken Kabouterdrank uit de gruden be kers van de oude Ne-orsche koningin. Haha, we zullen een goed leven hebben, ginds in het Noorden. Maar, waar zijn de jongens?" Ja, waar waren de jongens, de zonen van den kaboutersoning Niemand had gemerkt, dat ze uit verveling van tafel waren weggeslopen. De sprinkhanen en de krekels werden uitgezonden om de zonen van den kabouterkoning te zoeken. Eindelijk vonden zij ze. En wat denk je, da-t die kwajongens deden? Alle vuurvlieg jes uitblazen, die gekomen waren vo-o-r i den fakkeloptocht. „Wil jelui wel eens dadelijk cphou- den en hier komen?", riep1 de kabouter- koning. „Ik heb een nieuwe moeder voor jelui, en nu moeten jelui c-ok een vrouw I kiezen." Maar de jongens zeiden, dat ze dat niet wilden, maar dat ze wel een mocie rede voering wilden houden. En dat deden ze. En ze dronken hun glazen leeg en om te laten zien, da-t de glazen werkelijk hee- en het bruidje van den kabouterkoning mocht den mantel van den ouden vorst aan, opdat haar de zonnestralen n'elt zouden deren. En zoo- trokken ze naar het Nccrden en leefden nog lang en ge lukkig. EINDE. is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén litteekens. Houders va-n rijbewijzen, gedagteekend opi of na 1 November 1927, dienen hunne rijbewijzen te vernieuwen. Rijbewijzen op- 1 November 1927 of daarna afgegeven, hebben slechts een gel mij voor u verraden, maar ik zou tevens schuldig schijnen.... Bertignolles strekte tegelijkertijd de handen naar La-urens uit, doch deze vatte ze niet. Een vermoeden hoe onbepaald en vaag ook was er in hem opgewekt, niet slechts een vermoeden, maar ook verwondering en ongerustheid. Ocgenschijnlijk gekrenkt, vroeg Bertig nolles Gelooft ge me niet. Zeker, mijnheer Bertignolles, ik geloof u. la-urens had -dit echter uit beleefdheid gezegd. Hij was nog niet overtuigd. Tot geluk van Bertignolles kondigde men aa,n, da-t 't ont'bijit- -gereed sto-nd. Kom mede, zeide hij vriendschappe lijk, als ge Jenny ziet, za-1 uw gesprek wel een andere richting nemen. Zij traden de eetzaal binnen. Jenny had La-urens niet verwacht. Zij bloosde en verbleekte herhaaldelijk. Plotseling herinnerde zij zich, dat hij ha-a,r den vorigen avond opi zoo vreemde wijze veria-ten had en wachtte met een ontstemd gelaat op- een verklaring. Hij verontschuldigde zich weldra. Ik werd door mijn broeder geroepen, zeide bij voor een ernstige zaak, die on ze eer en naa-m betreft.... Een agent van politie kwam ons melden, -dat de moor denaar va-n Ja-ctel waarschijnlijk op 't feest van uw vader was. Die man bij: ons, op- ons feest, riep Jenny uit. Bertignolles fluisterde 'La-urens toe Wees voorzichtig, zij is zeer zenuw achtig.... Deel haar er niet te veel va-n mede. ;.y bijgesloten, men wegens gemis van dit rij bewijs, geen automobiel (en) of motorrij wiel mag besturen. Het verdient aanbeveling de enveloppen te adresseeren: Aan den Hee)r Commis saris der Koningin in de Provincie en op de enveloppe de woorden te plaat sen: „Motor- en Bijwielwet", voorzoóver de aanvragers zich direc-t moeten wen den tot den heer Commissaris- der Ko ningin. Het aanvragen van de nieuwe rijbe wijzen dient te geschieden naar de voor schriften door den heer Commissaris der Koningin in uwe provincie gesteld en welke u hieronder vindt vermeld. GelderlandAanvragers, woonachtig in de Provincie Gelderland, kunnen ter Ge meente-secretarie aanvraagformulieren ba- komen, welke formulieren, volledig en nauwkeurig ingevuld, moeten worden toe gezonden aan den beer Commissaris- der Koningin in de provincie Gelderland te Arnhem, onder gelijktijdige toezending Ivia-n 2 of 3 (welgelijkende foto-'s va-n aan vrager, al naar gela-ng de afgifte van 1. of 2 rijbewijzen (A en of B)( wordt gewenscht. De kosten, groot fl.50 per bewijs, dienen gelijktijdig met de inzen ding van de aanvrage opi Pc-strekening G9762 te worden gestort. Noord-BrabantAanvragers, woonach tig in de Provincie Noord-Brabant, moe ten aan de Provincie Griffie te 's-Her- tcgenbosch aanvragen een aanvraagfor- Met een zichtbaar tevreden gelaat zette hij zich aan tafel neder, als iemand met een rustig geweten en een goede ©é't- lust. Jenny vroeg echter: Kwam een agent va-n politie 't u mei den? Maar ik zou bevreesd geweest zijn,! nis ik 't geweten hadVerbeeld u 1 eens welk een schandaa-l, a-ls hij in de zalen va-n mijn vader gearresteerd was.... j Gelukkig .heeft men hem niet gevonden, niet waar? Ik zeg, ongelukkig, juffrouw, want ge loof mij, alle voorzorgsmaatregelen wa ren genomen, om hem niet hier, maar onmiddellijk op- straa-t te arrest-eeren.... Maar ge zo-udt u toch vergist hebben? Alle ga-sten va-n mijn vakier, zijn ons Lekend Gemaskerd, kan elkeen binnensluipen... Met welk doel zon die man da-n hier gekomen zijn Omdat hij er mij en mijn broeder wel licht meende aa-n te treffen. En die agent van politie heeft hem meenen te herkennen? Aan zijn stem, juffrouw. Dat is vreemd. Kunt ge mij mijn gedrag van gis teren Jnn vergeven Zeker Zij reikte hem de hand, die hij kuste. Daarna zette zich haar vader neder en Laurens volgde ha-ar voorbeeld. Geen woord werd er gesproken. La-urens scheen in geda-chten verzon ken, terwijl Bertignolles hem gadesloeg. Hij- begreep- nu, dat hij een zware taak op' zich genomen had, al had hij zijn doel bijna- bereikt. Van een ongelukkig toeval hing alles af. Als dat toeval R-oma-in Goux in tegen woordigheid van La-urens of van den markies of van Ga-ume zelfs bracht, da-n was hij verloren. Hoe kwam 't dat dit toeval nog niet plaats had gehad. Remain bleef, weliswaar in zijn werk kamer en niemand anders dan Bertignol les Pet-rad die. Nooit kwam hij in 't salon. Van zijn werkkamer begaf hij zich naar zijn woonvertrek. Voorheen at hij dikwijls a-a-n tafel bij B( rtignclles. Sedert den moord, sedert - hij zich ver borgen moest houden, bleef hij in zijn kamer. De woning va-n Bertignolles verliet hij hooit voor 's a-vo-nds laat. I)ank zij dergelijke voorzorgsmaatrege len kenden La-urens en Roma,in Goux el kaar niet. Zou 't toeval hem echter a-ltdj-d even gunstig blijven? Daar twijfelde Bertignolles juist aan. Hiji vreesde echter nog iets. Zou Jenny dien cowboy niet gezien en herkend hebben, wiens geheimzinnige wc-o-rden Laurens zooveel belang inboe zemden En als Puurens er haar over sprak, zou 't jonge meisje dan geen onvoorzich tigheid begaan, als ze hem, wat zeer goed mogelijk was, herkend had? De stilzwijgendheid va-n La-urens deed lrem 't ergste vreezen. Gelukkig vroeg Laurens niets meer. La-urens knoopte met Jenny een druk gesprek aa-n. 't Scheen zelfs, of hij 't doel van zijn bezoek bij Bertignolles vergeten was. Langzamer hand geraakte Piij onder den mulier, welk formulier kosteloos wórdt verstrakt of toegezonden. Het aanvraag formulier moet volledig en nauwkeurig worden ingevuld en worden toegezonden aan den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Noio-rrd-Bra-bant te 's- Hertogenbosch, onder gelijktijdige toezen ding van één foto per aangevraagd rijbe wijs en gelijktijdige toezending van f 1.50 per postwissel per aangevraagd rijbewijs. Belangrijk. Het verdient aanbeveling, da,t belanghebbenden bij- het afha-len van formulieren aan de Gemeente-Secretarie hunner woonplaats (wat dus alleen voer Gelderland geldt.) toonen of doen too ien het in hun bezit zijnd© rijbewijs, waardoor zekerheid wordt verkregen, dat het juiste aanvraagformulier wordt ver strekt. Personen met rijbewijzen, gedagteekend opi of na 1 November 1927, hebben dus geen stukken noodig van het Ceutraal- Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid te 's-Gravenhage en verdient bet aanbeveling dit Bureau geen. vfragvn te stellen omtrent vernieuwing Van rijbewijzen. De Retterdamsche eiervelling* indruk der bekoorlijkheid van 't jonge fcc.eisje. Zij- was zoo bekoorlijk, da-t hij zich niet meer tegen haar verdedigen kon. Hij heg on zichzelf zijn onverschilligheid en koelheid te verwijten en da-t is de weg tot beterschapi Juist om die verwijten te onderdrukken, sprak hij onophoudelijk met Jenny, glim lachte en maakte met haa-r plannen voor de toekomst. Weliswaar vergat hij de arme Marie- Rosa- niet. Wa-nneer hij onder 't gesprek met Jenny aa-n zijn lief Lentefeetje dacht, dan zweeg, hij plotseling, 't was hem, alsof zijn keel toe geknepen werd, terwijl de tranen in zijn oogen kwamen. Hij verwierp zulke droeve gedachten echter spoedig en zijn glimlach verborg weldra zijn stil verdriet voor Jenny. Teen hij Bertignolles verliet, begaf hij zich c nmiddellijk naar 't bureau, waar Gaumo hem met ongeduld wachtte. Toen de graaf binnentrad, liepi hij' on middellijk op' hem toe en nam hem naar zijn bureau mede, waar zij alleen waren, Wel? vroeg hij, heb je mijnheer Ber tignolles ondervraagd Ja-. Ik kom juist van hem terug. Wa-t heeft hij gezegd? Hiji heeft mij geen enkele inlichting kun nen verschaffen. Kende hij dien cowboy niet. Neen. j O, ho. Hij beweert 't tenminst-e. Ja, hij liegt. Dat heb ik -oo-k a-1 gedacht. Da-t hij liegt, is zeker. Maar nu, waarom liegt hij (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5