Tweede Blad Mo. 4865 Woensdag 6 November voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PUROL Parlementair Overzicht, Plaatselijk Nieuws Rechtzaken. Land- en Tuinbouwwereld BEHOORENDE BIJ HET hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel f0.65 per flacon. Ruwe Huid Ruwe Handen AALST. DUSSEN. DRUNEN. 's GRAVENMOER. X VEEN. WELL. WAALWIJK. Naar de E. v. h. Z. verneemt voert de Kon. Stoomschoenenfabriek A. II. van Schyndel alhier, onderhandelingen, die aller waarschijnlijkst spoedig hun beslag zullen krygen over den aankoop van de groote fabrieksgebouwen met completen inboedel en installaties, kantoren en omliggende bouwterreinen van de in 1928 gefailleerde firma Sternefelb te Goch. De fabrieken hadden een jaarlyksche millioenen-productie. By deze fabrieksgebouwen behooren een complex arbeiders- en middenstandswonin gen, drie villa's en groote teireinen. Op een dezer terreinen is door de gemeente Goch een straat geprojecteerd. By eventueelen aankoop zal de exploitatie ter hand genomen worden door de Konink lijke Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel of wel door hare dochter-Maatschappij de N.V. Carl Peters Schoenhandel, gevestigd te Waalwyk. Dit zal nog nader overwogen worden. Vast staat echter dat by 't in werking stellen der genoemde fabrieken uitsluitend gefabriceerd zal worden voor de Duitsche markt en export. Tot dezen koop is natuurlyk mede aan leiding de in uitzicht gestelde verhooging der Duitsche invoerrechten op schoenen, waar zooals bekend, de N.V. Kon. Stoom schoenenfabriek A. H. van Schyndel, via hare dochter-maatschappij in Duitschland vijf eigen detailzaken exploiteert en wei te Keulen, Dusseldorf, Krefeld, Neuss en Diiren. Naar de B. B. Z. nader verneemt, heb- den de onderhandelingen thans hun beslag gekregen en reeds zeer binnen kort zal de firma Van Schyndel met de fabricatie in Goch beginnen. Zij zal circa 300 arbeiders te werk stellen. J. B,, Kaatsheuvel, overtr. politie veror dening, f 2 of 1 week tuchtschoolL. v. E., Drunen, overtr. visscherywet, f 5 of 1 week tuchtschoolL, v, H., Waalwyk, overtr. noot. en rjjw. regit., f 1 ofl we^k tuchtschoolG. S„ Waalwijk, overtr. veld- pol., f 3 of 1 week tuchtschoolP. v. d. P., h.vr. F. Y.Waalwyk, overtr. veldpol., f 10 of 5 d. H. v. S., Drunen, M. H, Kaatsheuvel, overtr. veldpoi. ieder f 5 of 3 d.M. V., Veen, overtr. pol. verord., f 3 of 2 d.Ea d. T.Waalwyk, o»er»r. mot. en ryw. wet, 2 X f 2 of 2 X 2 dagen P. K. en A. d. D Waalwyk, H, v. d. B., Heusden, J. v. d. S., Sprang, F. M. en G. G. te Kaatsheuvel, overtr. mot. en rijw. wet, ieder t 5 of 3 dagen J, S., Waalwyk, D. V. en P. de RSprang, overtr. mot. en ryw. wet ieder f 1 of 2 d. E. GWaalwyk, overtreding wapenwet, f 10 of 5 d.A. J. d. T., te Waalwijk, overtr. arbeidswet, 4 X f 0.50 of 4X1 dag J. M., Kaatsheuvel, L. K., Waalwyk, C. v, d. H., Drunen, overtr. mot. en ryw. wet, ieder f 3 of 2 d.C. S., Waspik, overtrt. mot. en rijw. wet, f 5 of 3 d. M. v. B., Sprang Cappelle, overtr. trekhon- denwet, f 3 of 2 d.L, v, B. en J. K., Waspik, overtr. prov. pol. regit., ieder f 5 of 3 d.P. D., Kaatsheuvel, dronkenschap, f 10 of 5 d.S. R., Kaatsheuvel, overtr. pol. verord,, f 3 of 2 d. C. M., Waalwyk, overtr. Arb.wet f5 of 3 d. jticnwsblail Ambtenaren en pensioenwet in ck. Tweede Kanier Wijnkoop roert zich Alas tri inpraat in het parle ment De minister staat op zijn strik. De ambtenarenwet, met haar dik over de 130 artikelen, werd dan ten slotte, nadat er nog lieele risten amendementen gesneuveld waren op liet veld van eer, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna, (minister Donner, niet weinig in zijn 'knollentuin, gecomplimenteerd werd. Slechts een enkel amendement werd door den, minster overgenomen, o.a. tot vreugde der Kamer een amendement ter Laan dat in plaats van na 2 jaar, na 1 jaar aan de invoering van art. 125 (bepa lingen van materiaal recht) uitvoering- moet zijn gegeven. Dat was één van de weinige overlevenden van meneer ter Laan's amendementen. Weshalve hij menig handdrukje had. te beantwoorden. Ook zijn amendement om den maatregel van be stuur voor arbeidscontraeters binnen één jaar tv. doen invoeren werd door den mi nister overgenomen. Dan 'was er nog een wet, die de amb tenaren pauw betrof, namelijk de wijzi ging van de pensioenwet, ten einde bet stelsel van jartj. 4 eerste lid uitbreiding te geven in dien zin, dat daaronder zullen vallen alle personen in dienst van ingevol ge tde Nijverheidswet door het Rijk ge subsidieerde instellingen en vereenigingen wier scholen of cursussen voldoen aan de voorwaarden krachtens deze wet voor het genieten van subsidie gesteld. Verder weid voprgesteld om de kindertoelage bij: toe passing 'van art. 67 buiten beschouwing te laten. Br werden eenige beschouwingen gehouden, over terugvordering van pensi oenen van personen die niet of niet tij dig opgaven verstrekten van inkomsten uit arbeid of bedrijf, na, hun ontslag tier handgenomen enz. En ook over terugbe taling van teveel betaalde pensioenbij dragen, maar daar dit, zooals de mini ster verklaarde, alles feitelijk buiten het wetsontwerp omging, en er eigenlijk geen bestrijding van liet voorstel plaats had, ging het ontwerp er z.h.s. door. Boven dien stelde de minister voorstellers) van later weer ingetrokken amendementen ge rust met de mededeeling da,t hij1 zeer binnenkort met een nieuwe wijziging van de pensioenwet zal koimen. De interpellatie van meneer Wijlnkoop (comm.) gaf de Kalmer veel vreugde, in den zin van hilariteit dan altijd. Het ging dan in hoofdzaak over de botsingen in Maastricht tusschen politie en stakers, en ook op andere plaatsen in het land waar arbeidsconflicten plaats hebben, en waarlij (de politie op barbaarsche, wijze zou optreden, tot onlusten provoceerend. De burgemeester van Maastricht werd van allerlei leelijke dingen beticht, hij zou kapelaans met stokken bewapend de onderkruipers hebben doen begeleiden, en de kroegen om 10 uur hebben doen slui ten, „om de arbeiders voor de loopen der geweren te krijgen". De Kamer ver maakte zich kostelijk. We zijn inderdaad aan veel gewend, maar telkens verrast me neer (Wijnkoop of zijn collega de Visser oins fpnieuw, door de komische ernst, waarmeee zij de meest dwaze, soms wel eens (als men ze ernstig zou nemen) perverse voorstellingen lauceeren. Meneer Wijnkoop: eischte da,n ten slotte een liee- leboel, bijv. regeeringsmaatregelen tegen den burgemeester van Maastricht (waar voor Ide regeering bdji monde van minister Ruys geen enkelen grond aanwezig acht te), (ontwapening van de geestelijkheid (wat pek niet kon, omdat ze noioit be wapend geweest was) en in vrijheidstel ling Van den gearresteerden stakingsleider. Dat ,laas te kon ook al niet. Vanwege hét ifeit dat zooals de minister droogjes opmerkte de man al in vrijheid was. Rij' de discussies dikte vriend de Visser de zaak nog wat aan, door van de mis daden van het neerschieten in Maas tricht te spreken, enz. Intussehen bleek wel, da.t er ontstemming- bestond over het gelreurde te Maastricht. Meneer Vlie gen oordeelde, fclat de politie niet- bescher mend jegens werkwilligen doch aanval lend tegen iele stakers was opgetreden, en vroeg in een eerst uitgestelde ©n latei- wegens gebrek aan steun niet behandelde motie een nauwkeurig onderzoek naar het optreden der Maastrichtsche politie. Minister Ruys vond de motie wat voor barig ook meneer Hermans (r.k.) steun de haar, omdat hij vond dat de autori teiten niet tijdig genoeg waren opgetre den en de 'politie fouten had gemaakt omdat er al een onderzoek van wege den Minister van Justitie aanhangig is. Die zal dus te eeniger tijd wel mededeelingen aan de Kamer doen. Er was toch al een min of meer woelige stemming- in de Kamer. Dat bleek weer bij de mededeelingen inzake de be handeling van de begrooting en de ver deeling van den spreektijd. De r.k. en s.d. kregen ieder 3 uur, de a.r. en c.h. jeder 2 Uur, v.b. en v.d. ieder een drievier de uur, en de kleinere groepen ieder 1 uur. Wat meneer Marcliant verontwaar digd deed opmerken dat de comministen hierdoor meer spreektijd kregen dan de v.d. en v.b. En wat was eigenlijk het verschil tusschen de groep Wijnkoop en die van de Visser? Onbeschaamd, vond meneer Wijnkoop! dat, vooral toen meneer Marcliant zei, het volgend jaar bezwaar tegen zulk een regeling te moeten ma ken, als de communisten niet duidelijk maakten, wat het verschil tusschen hen was. Meneer de Visser kwam een hand je helpen en noemde collega Marcliant een grappenmaker. Kort en goed, de commu nisten maakten het zoo bont> dat de voorzitter den heer Wijnkoop het woord ontnam. En het bleef bij de spreektijd- verdeeling. Ten slotte nog een alastrimpraatje in de Kamer, naar aanleiding van de inter pellatie de Vries-Bruins, die uitliep in een motie, om den minister uit te noo- digen te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk alle maatregelen getroffen wor den dat art. 3 der wet op de besmet telijke ziekten volledig kan worden uit gevoerd. De critiek op het regeerings- beleid van meneer Vos (v.b.) werd te niet gedaan door oud-minister Slatemaker de Rruine's verdediging van het regee ring sstaadpunt, en die uiteenzette dat men den minister niet de diagnose mag laten voorschrijven aan medici. Ten slot te verklaarde de minister Verschuur, dat de regeering zich heeft moeten houden aan het stelsel van de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten en dat haar taak een secundaire moet ziju, daar in de eerste plaats gemeenten en burgemees ters moeten optreden. Waarna de motie met 32 tegen 25 stemmen, rechts tegen links, verworpen werd. POLITICUS. Voor rekening van den Kolenbond werd deze week een lading steenkolen gelost. Voor de leden is dit als een aan merkelijk voordeel te beschouwen en be draagt dit minstens f0.25 per H.L. Op de gehouden geërfdendag van den polder Aalst, was o.m. aan de orde een voorstel van het polderbestuur^ tot uitkeering van f 1.— per H.A. aan eige naars van landerijen in „het Hamblok". Gezien het gunstig saldo van het „Haar- blok" is ter vergadering echter beslaten behoudens goedkeuring f2.— per H.A. uit te keeren. Door eenige raadsleden is het na volgende adres aan G-ed. St. verzonden. Aan Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie N.-Brabant te 's Hertogenbosch. M. H. Door ondergeteekenden L. van Drunen, J. H. Jongbloets, Joh. v. Balkom en Tj. Smink allen raadsleden der gemeente JJussen wordt het volgende ter Uwer kennh gebracht Volgens een door ons ontvangen agenda, zou op Maandag 21 Octobc-r 1929 eene raadsvergadering wor den belegd tot voorloopige vaststelling der gemeente rekening, 1929 en de begroo ting van 1930. Voor deze vergadering is het bepaalde bSjl art. 5 van het regle ment van orde niet in acht genomen, want bij de ingekomen stukken waren niet ter inzage overgelegd de rapporten van R. en W, op het rapport van de Commissie die tot taak had gehad re kening en begrooting te onderzoeken. De ze vergadering moest nu wegens on.vol tallig he id worden uitgesteld. In de daar op 23 October 1929 gehouden openba ren vergadering over dezelfde punten,, is het voorstel van den Voorzitter tot yoór- ioopdge vaststelling van de gemeentere kening 1928 blij! de eindstemming dezer rekening goedgekeurd met 5 tegeig 4 stem men. Echter stemden de beide aanwezige wethouders voor. Daar deze evenwel vol gens art. 220 der gemeentewet^ zich van stemming moeten onthouden verzoeken wij' U College, als juiste stemming te Willen aanvaarden, dat het genoemde voorstel is verworpen met 3 tegen 4 stemmen en derhalve de gemeentereke ning niet is vastgesteld. Het waarom zal U voldoende blijken, uit de bij de rekening overgelegde rapporten, waarin verschil lende daarin genoemde aanmerkingen niet zijn opgehelderd. De raadsleden voornoemd. Bussen, 24 Oct. 1929. Veiling van 31 October 1929. Blccveiling. Sterappels extra 21—281/2 erntu per K.G. Sterappels I 14—16 ent. per K.G. SterappelsII 7—9 ent. per K.G. Goud re metten extra 18—19 ent per K.G. Gcudreinetten I 12— 13i/? ent. per K.G. Goudreinetten II 6—7 ent. per K.G. Bellefleur extra. 9—10 Bellefleur I 6—7i/2 ent. per K.G. Bellefleur II 2—4 ent. per K.G. Gewone veiling. Dirkappels 6—10 ent. per K.G. Ossekoppen 3—7 ent. per K.G. Oranje reinetten 7—12 ent. per K.G. Pippeling 8—10 ent. per K.G. Goud guldens 6—9 ent. per K.G. Frausche schijvers 7—10 ent. per K.G. Princes nobles 8—9V2 ent. per K.G. Hang oor 6—9 ent. per K.G. Kafappels 5—9 ent per K.G. Rabouwen 4—5 ent. per K.G. Zoete appelen 1—11 ent. per K.G. Per-en i/2—25 ent per K.G. Beurró napoléon 20—25 ent. per K.G. Beurré Clairgean 14—20 ent. per K.G. Nouveau Poiteau 9—13 ent. per K.G. William Duchesse 11—16 ent per K.G. Stoofperen 4—11 ent. epr opnd. Rrederodes 7—11 ent. per K.G. Gieser Wildeman 5—10 ent. per K.G. Pondsperen 7—9 ent. per K.G. IJstouten 5—8i/2 ent. per K.G. Rietperen 5—10i/2 ent., per K.G. Pronkparen 2—3 ent. per K.G. Spruitjes 25—38 ent. per K.G. Juin 2—6 ent. per K.G. Slalotten 6—6i/2 ent. per K.G. Druiven 34—40 ent. per K.G. Kassnijiboonen 59—62 ent. per K.G. Kassnjjboonen II 28—36 ent. per K.G. Stamboonen 28—42 ent. per K.G. Wortelen 2—3 ent. per K.G. Tomaten 2—16 ent. per K.G. Bloemkool 8—16 ent. per stuk. Bloemkool II 2—7 ent. per stuk. Rood. kool 1—8 ent. per stuk. Witte kool 1—10 ent. per stuk. Savoije kool V2—9 ent. per stuk. Selderij 11/25 ent. per stuk. Selderij 6—20 ent. per bos. Peen 1—3 ent. per bos. Kroten 2—3 ent. per bos. Preij' 6—21 ent. per bos. Tijdens zijn werkzaamheden kreeg J. N. een splinter van een stuk hout in één zij her handen, welke splinter ge heel door zijin hand drong. De hulp van een dokter moest onmiddellijk worden ingeroepen, die de splinter uit het li chaamsdeel verwijderde. Donderdag j.l. juist voor de middag had er op den Oosteindschen weg nabij deze gemeente, ter hoogte van de aldaar I staande boterfabriek, een ernstig ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen. Vanuit de richting 's Gravemoer reed I in de richting Oosterhout een vrachtauto bestuurd door M. van Peer te Spiang-Ca- pelle. Toen deze bestuurder de boter fabriek goed en Wel was genaderd, zag hij' op een gegeven moment, dat uit een aldaar staande woning een meisje kwam dat den weg wilde oversteken. Waar de bestuurder der auto zag, dat dit niet meer mogelijk (was, daar hij reeds op te koften afstand was genaderd, gaf hij herhaalde malen signalen. Het, meisje stoorde zich daar evenwel niet aan en liep door. De chauffeur remde uit alle macht, aangezien een aanrijding haast onvermij delijk was. Door dit remmen kwam het achterste gedeelte van de auto dwars over den weg te staan, met het gevolg, dat een zekere P. de Kievit, wonende in de bnmiddellijke nabijheid, doch die zich juist ter plaatse bevond, in een langs ge noemden weg liggende sloot werd ge reden. Hij kwam daarbij wel zoodanig in de Sloot terechtj, dat mén aanvankelijk het ergste vreesde. In zorgwekkenden toestand werd deze man in een aldaar staande woning binnengedragen. De inmiddels ontboden dokter Leijgraaf te Oosterbout, die weldra terplaats© ver scheen, achtte overbrenging naar het Gasthuis te Oosterhout noodzakelijk. Naar we vernemen zal tegen voornoemd meisje procesverbaal worden opgemaakt. Thans zjjn de arbeiders uit de Haar lemmermeer weer teruggekeerd. Voor belanghebbenden zal dit goed te pas komen, daar d© laatste weken arbeids krachten voor de verschillende werkzaam heden te kort kwamen. Ds. A. A. van Stipriaan Luiscius, Ned. Herv. predikant te Zoelen, vierde 4 November j.l. zijn zilveren ambtsjubi leum. in 1904 heeft hij in zijn eerste ge meente Rijsoord zijn intrede gedaan. Daar na, heeft hij van 1920—1927 deze gemeente gediend. Sedert 19 Juli van laatstge noemd jaar staat hij in zijn tegenwoordige gemeente. Zooals wij! reeds in ons vorig num mer berichtten, heeft de heer B. Tim mermans—Verscbure ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Bij' ide behandeling van de gemeentebe- greoting maakte de Commissie van on derzoek bezwaren, omdat de commissie haar rapport reeds Donderdagmiddag der vorige week had ingezonden en eerst Dins dagavond j.l. het antwoord van B;. en W. op dit rapport werd ontvangen. Door de ze laten ontvangst was het de Commis sie niet mogelijk een volledige bestudee ring te maken van het antwoord van B. en W. De Commissie stelde daarom den raad voer de behandeling der begrooting 8 dagen aan te houden. Dit voorstel werd met 8 (tegfen 4 stemmen aangenomen. De heer TimmermansVerschure zeide dat de raadsleden zich tot volslagen on mondige kinderen hadden verklaard, om- Wat de leden zich schijnbaar door het heen en weer geschrijf tusschen Commis sie en B. en W. een meening moeten vor men. Spr. zeide het een droevig figuur te vinden dat de raad weer sloeg, dat, deze zijn prestige neerhaalt, en dat, er zeer waarschijnlijk wel heeren zouden zijn, dip zulk gezelschap maar liever vaarwel zeggen. POLITIE-RECHTER TE 's BOSCH d.d. 28 October 1929. J. V. Almkerk, bedelarij, voor onbep. tijd gesehorst. A. V. Werkendam, overtr. art. 350 W. S., f 10 sub. 10 dgh. W. de V. Werkendam, overtr. art. 180 W. S„ f25 sub. 25 dgh. M. v. O. Dussen, vernieling, f 25 sub. 25 dgh. J. G. Wijk, mishandeling, f 20 sub. 20 dgh. H. V. Werkendam, overtr. art. 180-304 W. S. geschorst tot 4 .November a.e. C. v. P. Sleeuwijk, mishandeling, f 10 sub. 10 dgli. eiv. vord. f'7.— F. C. d. H., Kaatsheuvel, poging dood slag, subs, bedreiging met doodslag, 1 mnd. gev. str. TIELSCHE RECHTBANK. v. E. te Garneren, overtreding Po litieverordening gemeente Gameren, ont slagen van rechtsvervolgingO. v. D. te Brakel, overtreding Rijwielbelastingwet, f5 of 3 d. h. Vonnissen uitgesproken door den Kin derrechter op 31 October. J. L. te, Zaltbommel, diefstal 1 m. t. voorwi, 3 j. proeftijd en onder toezicht stelling. Vonnis uitgesproken door den Politie rechter op 31 October. P. H. D., wed. D. J. T., te Zaltbommel, overtreding Politieverordening gemeente Zaltbommel, f3 of 2 dli. Vonnissen uitgesproken door den Politie rechter opi 30 October 1929. 1. C. de J., 2. C. V., Brakel, strooperij in vereeniging, vrijgesproken. Uitspraken Kantongerecht Waalwijk. BLADLUIZEN EN BEMESTING" Eeuige jaren geleden reeds deelde Prof. Oscar Loéw in „Die Ernahrung der Pflanz" mee, dat de aantasting van veie gewassen door bladluizen afhangt van de voeding der planten. Zoo nam Seelhors waar, dat met kali bemeste paardebooneh minder door bladluizen beschadigd werden dan die er niet mee bemest waren. Wü'l- furth en Wimmer vonden bij witte mos terd veel bladluizen, als de planten kal i gebrek hadden. Stutzer zag, dat heit aanta bladluizen grooter was bij vermeerdering der stikstofbemesting. Het bleek dusi, da: kalibemesting gunstig was- voor de plan ten, doch dat een stikstefbemesting d aantasting door bladluizen bevordert. I J. J. Jansen te Wageningen vertelde on langs in het „Landbouwkundig TirjÖschrif van door hem genomen proeven, om n 1 te gaan o.m. de ontwikkeling der bladlui zen opi verschillend bemeste planten. '1 Waren kasproeven, genomen in cement- bakben, gevuld met fijn zand, vermeng i met wat turfmolm. De bemesting wa aldus: 1. Volledig bemest. 2. Weinig ka li. 3. Geen kali. 4. Geen pbospborzuur. 5. Weinig stikstof. 6. Geen stikstof. Nada de aardappelplanten heur vollen gro: 1 hadden bereikt, werden opi elke plant een 10-tal bladluizen, die eenigen tijd op bladrol- en krinkelzieke planten geleefd en de smetstof in zich hadden opge nomen, op: den top van de gezonde plan ten gebit-acht en door middel van een gazen kapje van het overige deel de planten afgesloten. Na 19 a 20 dagen be vond men, dat op 1 (volledig bemest) ge middeld per plant aanwezig waren 480 bladluizen, opi 2 (weinig kali) 770, op (geen kali) 1390, op 4 (geen pliosphoi zuur) 495, opi 5 (weinig stikstof) 185, on 6 (geen stikstof) 85 luizen. Twee l'eite traden dus duidelijk op den voorgrond: 1. vergelijking met volledig bemest heef stikstof gebrek de ontwikkeling der bla luize tegengegaan. 2e. Kaligebrek daa. entegen beeft de ontwikkeling sterk b, - vorderd. Talrijke naderhand gewonen proeven bewezen duidelijk, dat deze uitkomste geen toevallige waren. Wat de kali be treft, schijnt de verklaring eenvoudig: Kali, zegt Oscar Loew, bevordert de ze! meelvorming uit suikers in de blader Waarom de sappen der rijkelijk met ka bemeste planten minder zoet zijn, dan d met weinig kali bemeste. De luizen drin ken de sappen der plantencellen, en waa deze hun niet zoet genoeg zijn, zetten zij zich niet neer. ,E,n wat de stikstofarmi- planten betreft, deze blijven klein en hou terig, en is het daarom denkbaar, dat zij minder insecten aanlokken dan de meer sappige groene plantendeelen. Uit bovenstaande is deze les' te trekken daar er een nauw verband bestaat tm schen het optreden van bladluizen en het meer of minder voorkomen van virus ziekten (bladrol- en krinkelziekte), zul ren zij, die goed poioitgoed' willen verbou wen, verstandig doen, niet te zwiaar mei met stikstof te bemesten, doch wel een flinke kaligift toe te dienen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5