Oil miner Beslaat uil 2 Bladen. DE LENTEFEE Na de Wasch FEUILLETON Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusdem No. 4967. Woensdag 13 November 1929. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. ^AND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DOOR JULES MARY. 86 Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig heeft meri vaak last van schrijnende handen» Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Wiordt vervolgd,) mor list Lis dei ei Altei Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN op Zaterdag 9 November des v.m. 9.15 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer D. F. Brune. i Secretaris WelEd. Heer v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest liet formuliergebed, daarna, de notulen der vorige vergadering. Op de gebruikelijke vraag va.n den Voor zitter, of de heeren zich met de gele zen notulen kunnen vereenigen, zegt d© heer v. Buuren dat uit de opmerkingen, die liij over de begrooting heeft gemaakt voldoende blijkt, dat hij tegen de vast stelling der begrooting is geweest zoodat 1de zinsnede, dat deze met algemeen© stem men is aangenomen, dus niet juist is. j De Voorzitter zegt, dat met deze op merking zal worden, rekening gehouden en hiervan in de notulen van deze ver gadering melding zal worden gemaakt. De heer v. Buuren vraagt of het niet beter is om de betreffende zinsnede in de golezen notulen te veranderen, leest men anders later deze notulen na, zon der; daarbij de volgende 4>e lezen, dan blijkt niet dat spr. tegen de vaststelling der begrooting is geweest. De Voorzitter antwoordt, dat het de. gewoonte is, om een dergelijke opmer king in de volgende notulen op te nemen. De heer v. Buuren neemt dit een ver keerde gewoonte. De notulen worden hier op vastgesteld. Ingekomen stukken. Verzoek van M. v. Wijk te Genderen, wiens dochter de Christelijke M.U.L.O. te 's Bosch bezoekt, om vergoeding van de kt. sten 5 f3.— per week voor het vervoer naar 's Bosch. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoek tót een vól gende vergadering aangehouden omdat het advies van den Insp-, voor het L. O. over dit verzoek is gevraagd, welk ad vies nog niet is ingekomen. Verzoek van het Bestuur der Bijz. school te Genderen om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een kachel en een schoolbord met bordstelling. Op voorstel van B. en W. wordt het ver zoek ingewilligd, •Schrijven van de Afdeeling Noordbr. v. |de Vereeniging van Ned. Gem. om een Sub sidie van een vierde cent per inwoner be schikbaar te willen stellen voor de meu bileering van de Bestuurskamer in het eigen gebouw. B. en W. stellen voor om evena.ls reeds meerdere gemeenten in de omgeving heb ben gedaan, het bedrag dat neerkomt op f 6.— beschikbaar te stellen. Met alg'e- meene stemmen wordt dit voorstel aange nomen. De lieer v. Buuren vraagt wat de Ver eeniging van Ned. gemeenten beoogt. De Voorzitter antwoordt, dat deze ver eeniging adviezen verstrekt, de belangen <- -Zift» Ja, ja, evenals gij', zeg ik, dat dat alles zeer ernstig isen tochnu ik alle vermoedens bevestigd heb, weifelt gij nog Ik laat u vrij1, mijnheer Laurens.... ik herhaal u, ik laat u in uw handelwijze vrij;Ik' kan mij uwe groote ontsteltenis voorstallenUw huwelijk is verhinderd maar tevens wordt uw broeder daardoor geruïneerd, en meer nog dan clat, ont- eerd, want uw broeder wacht een fraudu leus kankroet.... 't Leven van een jong, onschuldig meisje, dat 't groote geluk dat haar wachtte waardig was hangt er van af en zij zal 't eerste slachtoffer wezen, 'dat wij treffen"t slachtoffer der plan nen van haar vader.... Gij1 zijt in uw handelen vrij, mijnheer Laurens, zeide Gaume ontroerdOp mij kunt ge reke nenals 'ik er u een genoegen mede kan doen, zwij'g1 ik desnoods. Ik bewaar in 't diepet van mijn hart; zoo menig ge heim, wiens openbaring vele achtenswaar dige families, als de uwe, outeeren zou Ik herhaal 'tKiestIk ga weer aan mijn gewone bezighedenBertig- nolles hoort niet meer van mij en Roimain Goux kan ongestoord en onbevreesd bij' Bertignolles terugkeeren. Hij1 sprak met zonderlingen ernst. Hij was zelfs ontroerd en Laurens hoor de hem met gebogen hoofd toe. van de gemeenten bepleit bij regeering en provincie en al doet wat in het belang van (ie gemeenten is. Verzoek van P. J. Treffers om een voor schot van f 1800 ingevolge de Landar beiders wet. Op voorstel van Be en W. wordt besloten dit verzoek toe te staan. Wijziging begroeting 1929. Wijziging der begroeting moet plaats hebben o-.a. met liet' oog op de verbouwing der Bijz. school te Genderen. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde xvijzigingen besloten. Voorstel aangaan geldleeningen. De Voorzitter zegt dat in verband met de verbouwing der Bijz. school te Genderen het nocdig is een geldleening aan te gaan v. ten hoogste f 19000. Spr. wil hiermede niet te kennen geven, dat, de verbouwing ock werkelijk 19000 zal kosten, doch noemt dit bedrag om te vookom-en dat later misschien nogeens- een leening ge sloten zou moeten worden. B. en W. stellen daarom voor een geldleening te sluiten tot ten hoogste f19000 af te lossen in 20 jaar. De raad gaat met dit voorstel accoord. Verder stellen B. en W. voor een lee ning aan te gaan groot f .1500 a.f te los sen in 5 jaar voor aanschaffing van schoclmeubeleh voor de school te Eethen. Met 1 Januari moet het tweede lokaal in gebruik Worden genomen, daarvoor mïoeten nieuwe blanken worden aange schaft, omdat de bestaande onvoldoende ■zijn. Verder voor de wiegverbetering te Drongelen #n reparatie van den lijkwagen, totaal samen f1500. Ook met dit voorstel gaat do raad accoord. Benoeming hoofd der school te Meeu wen. De Voorzitter deelt- mede, dat het ge meentebestuur voor deze vacature her haalde malen tot 3 keer toe, een oipi- roepihg heeft gedaan, dat men echter niet meer dan een sollicitant heeft kun nen krijgen n.l. de heer Mather, die de betrekking' reeds waarneemt. Spr. stelt voor den heer Mather die volgens ver kregen inlichtingen een uitstekende kracht is te benoemen met, ingang van 1 November, dus met terugwerkende kracht. De Inspect, voor' het L. O. kan zich met de beneeming van den heer Mather heel goed vereenigen. De heer v. Buuren vraagt van wie die infermatie's zijn verkregen, waarop- de Voorzitter antwoordt van den Inspect, v. h. Lager onderwijs. De heer Donken vraagt lxoe oud de heer Mather is, waarop -de Voorzitter antwoordt van 37 jaar. Met algemeene 't Zij' zoo, ik zal kiezen, omdat ge mij vrij: laat, Gaume, en nooit zal ik ver gieten, wat gij' mij 'zoo edelmoedig en openhartig' medegedeeld hebt. Nooit, heb ik zoo goed ingezien, dat gij, mij meer dan toegenegen zijtdat gij zelfs een op recht vriend van mij: zijt. Gij: vergist u niet, antwoordde de agent eenvoudig. Vóór dus een besluit te nemen, zou ik u gaarne nog iets willen vragen... Ik wil alles weten. Er is nog een vraag, die ik gaarne wilde doen.... Beloof mij', er op te antwoorden. Behoef ik wel te beloven? Best,. Zooeven hebt je, van Bertignolles gesproken en terwijl je over hem spraakt, hebt ge gezegd, dat Jenny 't, slacht offer zou wezen, van de plannen van haar vaderGij schijnt dus van Bertignolles dingen te weten, die ik nog niet weet.... Welke plannen bedoelt ge? Gaume scheen te weifelen. Gij' zult me voor een droomer uitschel den. Neen. Voor iemand met veel verbeeldings kracht. Voor een roman-fabrikant, de zwaarste b'eleediging, die je iemand als mij' doen kunt. Hebt ge mij voorheen zelf niet gezegd, dat uw politie-lev-en onder romantische t oes tanden verliep En onder romans uit 't werkelijke le ven, die hoegenaamd niets opi gefabriceer de gelijken. Spreek dus onbevreesd. Heb ik niet reeds herhaaldelijk uw logika en bewe ring' moeten erkennen? Ik zal uw vraag dus beantwoorden, La-urens. Ja, ik sprak van plannen, 't Zijn misdadige plannen zelfs. Is 't geen misdadig plan om door misdaden toegang te verkrijgen in een achtenswaardige familie?Is 't geen stemmen wordt de heer Mather hierop benoemd. j Aa.nl ieding rekeningen Burgerl. Arm besturen. Aangeboden wordt de rekening 1928 van het Burgerl. Armbestuur te T B.-Broek 'in ontvangst op 2018.88 in uit gaaf op f 1674.35 alzco met een batig saldo van f 374.53, die van het Burgerl. Armbestuur te Eethen met een ontvangst van f 2623.74 en een uitgaaf van f2079.48 batig slot alzoo f 542.26. Beide rekenin gen werden in handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren Don ken en de Bruijïi die eveneens de reke ning van het Armbestuur te Drongelen in onderzoek zal krijgen, zoodra deze binnen is. Benoeming leden Armbesturen. Genderenaftredend de heer A. Vos. B. en W. bevelen naast den aftredende tier benoeming aan de heeren G. Vos Hzn. en G. Haspels. De aftredende wordt met al gemeene stemmen herbenoemd. Eethenaftredend de heer R, Staal. Aanbevelen werden de heeren R. Staal, A. Timmermans en W. G-. J. Brander- horst. Bij de gehouden stemming verkreeg de heer R. Staal 5 en de heer W. G. J. Branderhorst 2 stemmen, zcodat de af tredende werd herbenoemd. Drongelen :aftredend de heer M. v. Mers- bergen. Aanbevolen worden de heeren M. Mersbergen, C. M. Donken en J. v. d. Stelt. De aftredende verkreeg 5 de heer Donken 2 stemmen, zoodat de aftredende werd herbenoemd. B>.-Broekaf trend de heer G. H. Straver. Aanbevolen worden, de heeren G. II. Stra ver, J. Haspels en W. Straver. De heer G. IJ. Straver verkreeg 6 de heer W. Stra ver 1 stem, zoodat de aftredende' werd herbenoemd. Benoeming Ambtenaar van den Bur gerl. Stand. misdadig plan, de leden dier familie te enteeren, die familie te ruïneeren om die familie de keus te laten tusschen schan de of een huwelijk, dat onder andere om standigheden nooit aangenomen zou zijn? Wat 'zegt ge daar, Gaume? Ik zeg, Laurens, dat Bertignolles, sedert 't oegenblik, dat hij geweigerd heeft, den naarb. van dien cowboy te noemen, hij voor mij' de medeplichtige van Rcmain-Goux Wa,s, want Romain-Goux is schuldig Van dat oegenblik af liqb ik Bertignol les behandeld, zooals men Mirador be handeld heeft, zooals men ieder beschul digde behandeltIk heb befichten' over hem ingewonnen.... ik heb daarmede ge- lieele nachten doorgebracht en ik weet niet, hoeveel telegrammen ik er over gazonden en ontvangen heb. Een onaf zienbaar getal. Ik heb in geheel Fran krijk de politie-wereld in opschudding gebracht. Ik heb berichten ingewonnen bijl de meest bekende en invloedrijkste per sonen van Amerika. Met welk doel Wel, omdat ik wilde weten,- wie die Bertignolles is en waar hij vandaan komt. En wat hebt ge ontdekt? Een Amerikaan, die zijn vader gekend heeften die, zonder mij verdere inlich tingen te geven, eenvoudig meegedeeld heeft, uit welke streek van Frankrijk de vader van Bertignolles was.... uit een dorp in Poitu. En toen hebt ge daar uw onderzoek voortgezet Ik heb' daar toen mijn onderzoek voort gezet, door middel van telegrammen, om de verschillende beroepen van Bertignol les na te gaan, waarvan een beroep, dat van kamerdienaar bijl uwe ouders was. Plotseling sprong Laurens op en zeide: Ja, mijn impeder heeft mij dit eens medegedeeld, op: een dag uit mijn leven,- Bj. en. W. stellen voor den Ambtenaar (tier j Secretarie J. v. Wijnen te benoemen tot Ambtenaar v. d. Burgerlijken Stand. Met algemeene stemmen wordt de heer J. v. Wijnen benoemd. De Voorzitter deelt mede naar aanlei ding van een vraag van den heer lieer Donken in de vorige vergadering, dat hij heeft geinformeerd hoever de kring van de verloskundige zich uitstrekt- en het is zo..als spr. toen reeds vermoedde, dat deze niet verder mag gaan -dan Doeveren, Iieesbeen en Genderen. Spr. deelt verder mede, 'dat een klein abuis je is geslopen in den grondaankoop van den heer Nieuwkoop te Drongelen. Voer de w-egv-erbetering aldaar heeft de lieer Nieuwkoop aan de gemeente grond verkocht en van de gemeente grond ge kocht. Per abuis heeft de heer Nieuw koop nu zoowel de transportkosten be taald van het verkochte als Van het gekochte, terwijl het gebruikelijk is, dat de koe per de transportkosten betaald. B. en W. stellen daarom voor aan Nieuw koop1 de transportkosten terug te batalen van de door de gemeente gekochte grond. Hoe groot dit bedrag precies is, weet spr. nog niet, dit moet- nog aan den Notaris worden gevraagd. De raad gaat met dit voorstel accoord. De Voorzitter zegt, dat er ook nog is de kwestie van den schoclartsendiensit. Deze heeft in de vergadering van liet Dag. Best. ook een punt van bespreking uitgemaakt, en dit College meent te moe ten adviseeren om voorlo-o-pig nog niet tot 'toetreding te hesluiten, omdat -cle finantieele toestand van de gemeente geen uitgaven van eenige beteekenis toelaat. Da heer v. Buuren meent dat t-och slechts een beginselbesluit genomen be hoeft te worden. De Voorzitter zegt, dat dit zoo- is, als men evenwel in principe besluit dan geeft men te kennen, dat men er iets voor over heeft en het de gemeente dus geld zal Kosten. Dc-nken. U hadt toch beloofd, dat wij, in'zage zouden krijgen van de inlichtingen. Vc;( rzitter. Er is niet gezegd, dat ze U zcuden werden thuis gezonden. Denken. Hoe werkt een dienst Voorzitter. Er wordt voor een kring van gemeenten, zoo groot mogelijk, een geneesheer aangesteld, om d-e scholen ge regeld te bezoeken. Dit brengt voor d© gemeenten natuurlijk kosten mede, al zal de 'provincie daarin waarschijnlijk bijdra gen. Al kost het de gemeente echter -slechts 75 cent per leerling, dan is. dit; voer de gemeente nog- te bezwaarlijk. Denken. Wij: hebben evenwel heel wei nig gegevens, er zijn verschillende ge meenten die re-eds in beginsel tot' toe treding hebben besloten. Voorzitter. Er zij'n weinig gegevens, dat is zoo'. v. Buuren. Ik geloof dat wij: rm geen beslissing moeten nemen, of een beslis sing nemen om het wel te doen, ik acht' het een h-eele nuttige instelling. Er loo- pen bij ons kinderen, die heel hun le ven ongelukkig zijn, wat misschien nieÖ zou zij'n gebeurd, als een arts de school had bezocht. Ik vind het jammer, cLaitj men \vel f 450 over heeft voor een amb tenaar ter Secretarie, die ik overbodig acht, doch geen geld kan missen, voor iets wat broodnoodig is. We hebben ze ker weer een ambtenaar van f450. Voorzitter. Natuurlijk. v. Buuren. Al heeft onze Voorzitter dan gezegd dat het alleen voor Vos was- Voorzitter. Daarop ben ik terug geko men in de vergadering, omdat ik weet da# het hier niet zonder ambtenaar kan, heti was tegenover Vos geen liefdedienst. v. Buuren. Neen, bet is allemaal hoogerei politiek. D« nken. Ik vind, clat er nn geen besluit genomen kan worden, omdat er geen vol-* dce-nde inlichtingen kunnen worden, very strekt. Voorzitter. Dat. kan ook niet. v. Buuren. We kunnen het toch n-c-g w-el uitstellen. Voorzitter. Willen de lieeren het aam- li ouden dan is mij' -dat gced, dan kunnen de stukken worden ingezien. Als er om gevraagd was, had men ze thuis kunnen krijgen. Besloten wordt een beslissing to# con volgende vergadering aan te hou den. De Voorzitter wil thans nog vragen, of de lieeren er zich mede kunnen ver- e-cnigen, om op de Secretarie een tele foon aan te schaffen. De prij's is nu laag, het kost slechtis f 24 en er ko men telkens gevallen voor, dat men deö kantoorhouder meet vragen, of hij: i-eitis wil overbrengen. Het is nu een bedrag dat Vel is te verke men. De heer v. Buuren vindt het erg te genstrijdig. Men wil geen geld beschik baar stellen voor een schoolartsendienstk beknibbeld op de subsidie voor het Groe ne Kruis, daarom acht spr. het niet ge rechtvaardigd al is het bedrag dan ook: klein nu wel geld beschikbaar te stellen voer een telefoon. Hij) zou vóór willen stellen- er niet, tioe over te gaan.. De Voorzitter vraagt wie dit voop- stel wenscht te steunen. De heer Donken verklaart zich daar toe bereid. De lieer v. d. Beek heeft daar s if aks reeds doen het over den schoolartsen- dienst ging iets willen zeggen. Dit' is nn wel va-n de baan, in verband met het voorstel dat nu aan de orde is zou sptr. er toch nog wel iets over willen zeggen. Hij heeft zich de vraag gesteld, of een scho-ol- artsendienst nu iets- is, dat zoo. erg nood zakelijk is, en nu heeft spr. gemerkt dat er heeren zij'n die hem wel' zeer nood zakelijk vinden. Het is ze-er goed moge lijk, dat spr. er verkeerd tegen aanzie#,- dc-eh hij kan de groote noodzakelijkheid van een clergelijken dienst niet inzien ds noodzakelijkheid moet voor hem nog be- die mij nooit uit 't geheugen zal gaan. Ik ben benieuwd u te liooren herhalen, wat zij' gezegd heeft-. Toen zij' mij den naam van Bertignolles hoorde noemen, van wien ik de betrekking als directeur -der mijnen van Sa-ns-Souei ontvangen had, scheen mijn moeder ver wonderd en -deed mij eenige vragen. Die vragen waren Zij' hadden betrekking op den leeftijd van Bertignolles. En waarom deed zij u die vragen? Omdat zij zich plotseling herinnerde, dat een zekere Bertignolles kamerdienaar van den markies cle Soulaimes, mijn va der, geweest was Gaume viel hem plotseling in de rede en zeide Ik zal u zeggen, wat uwe moeder er aan toevoegde. Ja, ja, zeide Laurens ontroerd. Zij' voegde er aan toe, dat die kamer dienaar op; heeterdaad van diestal betra.pt werd, waarvoor hij) gevangenisstraf ont ving. Waarlijk. En die Bertignolles? Is do vader van uw weldoener. Zijt ge er zeker van? 't Bewijs? Dat heb ik nietDie Bertignolles, de kamerdienaar en dief. had een zoon. Die zoon is de vader van JennyIk twijfel er zelfs niet aan.... Als gij er nog aan mocht twijfelen, Laurens, vraag 't dan zelf aan hem, en wel in tegen woordigheid van mij1.... dan zal hij niet durven liegen, dat verzeker ik u. Ja, 't was een schoon© droom vóór een óudvee- fckkor met de familie geparenteerd te worden, waarin zij'n vader kamerdienaar was en voor diefstal weggejaagd werd. Gelooft gij: dat Woizeker geloof ik dat, maar nog steeds zonder bewijzen, maar dat hindert niet. Sedert eenigen tijd zijn wij aan 't vreem- de in deze zaak gewend. En 't vreemdste zal wezen, indien wij' eenmaal een vol strekte overtuiging hebben zonder een-ig bewijs. Ik ben er echter reeds over heen om mij te verwenderen. Nu ik u dus opf uw vragen geantwoord heb-, mijnheer de Souiaimes kunt gij; kiezen, tusschen of alles te laten rusten, zonder iets te ver moeden, uit liefde voor Jenny of ón$ gemeenschappelijk onderzoek voort te zot ten en 't gunstige oegenblik af te wach ten, om Romain Goux te vatten eni dei) over te leveren. Ik leen iemancl, die zich daarover niet beklagen zou, want de tijd in de gevan genis zal hem wel wat lang duren: 'fe is Mirador. Al die- misdaden ongestraft laten. Is dat mogelijk Ik zeg mijn meening niet. Dat is uwj zaak. Er is een voor en een tegen-... Late a 'wij; 't recht zijn gang gaanMira- in vrijheid te stellen en ons zelfs ver ontschuldigen voor hem. Wat is er verder te do-en?.... Ver dep is 'er een moord te wreken, dien opf Jactei, maar uitgezonderd de maatschap pij', wie eischt dan wraak? Niemand. Die arme man was onbekend.... Hij1 was nocb verloofd of gehuwd, en leefde geheel af gezonderdNu hij; dood is, heeft ieder een hem vergeten:..... Als wijf 't pie&i .wa ren, zou niemand zich meer om hem btekommeren. Als de inhechtenisneming van den moordenaar gevolgd wordt dóór ongelukken, doior een sterfgeval wellichtg dat van Jenny door den: ondergang van uw broeder ongetwijfeld, gelooft ge dan niet, dat 'tl beter zou wezen, al die mis daden ongestraft te laten?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1