Dit nummer bestaat uit 3 maden. jf.V. 5. P. Cankltnyzn (o's Bank Pinkzalm, Ifuitenland. Plaatselijk Nieuws Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4968. Vrijdag 15 November 1929. LEVERTRAAN ^ND VAN ALTENA Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Iets over het Waterschap Heem raadschap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, vereenigd met den Oudheusdenschen Doeve- renschen en Drongelenschen Zeedijk, 1612-1911. Vergadering van den Raad der ge meente ALMKERK op Woensdag 13 Nov. nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer H. Blok. Secretaris: WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, verzoekt de heer Verschoor de agenda te wijzi gen en punt 4 hiervan eerst te behan delen. De Voorzitter zegt dat dit aan de orde komt, zoodra de notulen gelezen zijn. De heer Noorloos zegt, dat het een heele verwarring was op de vergade ring van 6 October toen de stemmen staakten over de vaststelling der no tulen van 24 September. De Voorzitter zegt, dat in de notu len die nu worden gelezen een en an der wordt uitgedrukt. De heer Verschoor zegt, dat de no tulen van 24 Sept. toch op 6 October goedgekeurd hadden moeten worden. De Voorzitter zegt, deze altijd te kunnen aanhouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter zegt geen bezwaar te hebben om punt 4 van de agenda eerst te behandelen, maar dan moeten de heeren met voorstellen komen. Dhr. Verschoor komt hierna met een voorstel, namelijk dat de koop van het huis ongedaan zou zijn, in dien Ged. St. het besluit, wat betreft „huur" niet goedkeurde. Dit gedeelte wenscht spreker in de notulen van 24 September opgenomen te zien. De Voorz. wil tot stemming over gaan betreffende dit voorstel, doch de heer Koekoek vraagt nog het woord, dat hem echter niet wordt verleend daar de discussie's hierover gesloten zijn. Het voorstel wordt hierna aangeno men met 6 stemmen voor en 4 tegen. De heer v. d. Meijden wenscht buiten stemming te blijven, daar het hem niet recht duidelijk is. Hierna worden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en goedgekeurd, na een kleine opmer king van den heer Koekoek, welke graag in de notulen zou zien veran derd het woordje „bedrag" in „huur" bij de behandeling van de burgemee sterswoning. 3VD Ondanks het stygen der zalm- prijzen kunnen wy onzen nog tegen den ouden prys leveren namelyk voor 40 cent per half blik en 65 cent per groot blik, Prima Vanillestokjes 8 cent A. BAAIJENS, Botermarkt 88, HEUSDEXT. De Voorzitter zegt den Secertaris hierop dank voor de uitgebreide no tulen. Toch wenscht de heer v. Leeuwen ook nog wat in de notulen opgeno men te zien. Voorzitter. Dat gaat niet meer. De heer v. Leeuwen meent niet ge vraagd te zijn of hij aanmerkinigen had. De Voorzitter merkt op, dat hij deze vraag in 't algemeen gesteld heeft, maar heeft geen bezwaar, om aan het verzoek van den heer v. Leeu wen te voldoen. De heer v» Leeuwen wenscht in de notulen te zien opgenomen, dat hij reeds meermalen gezegd had dat zijn werk hem riep en zoodoende was opgestaan van zijn zetel. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. St. hou dende nota van aanmerkingen op de gemeenterekening 1928, welke van ad ministratieven aard zijn. B. en W. zullen hierin voorzien. Een schrijven van het hoofdbestuur van den Chr. Land- en Tuinbonw- gesteld voor preadvies. Tot leden van de Comm. tot wering van schoolverzuim worden benloemd in de vpc. Koolwaaij de heer Versteij- nen en in de vac. Esch, de heer Has pels, welke laatste tevens werd be noemd tot lid van het stembureau No. 3. Rondvraag. De heer v. d. Stelt vraagt hoe |of het staat met het adres wat betreft eenige lichtpunten te Nieuwendijk. De Voorzitter zegt, dat het rapport van de lichtcommissie hierover te laat is binnengekomen, en zoodoende niet in behandeling kan worden ge nomen. De heer Verschoor zou graag wil len weten in welke raadsvergadering het huis aangekocht is. De Voorzitter zegt, U bent er zelf bij geweest en het staat ook in de notulen. Verschoor. Wanneer hebben Ged. Staten den aankoop goedgekeurd. De Secretaris antwoordt van 16 Oct. 1929 en leest hierna het besluit van Ged. Sts voor. De heer Verschoor meent dat B. en W. geen machtiging hadden om de verdere afwikkeling van den koop van het huis te regelen. De Secretaris het woord verkrij gende, zegt dat de raad het besluit gewijzigd, volgens advies van Ged. Steten, heeft aangenomen, evenzoode schenking en hiermede is alles af. De heer Verschoor is van meening dat men wel wat te voorbarig is ge weest, wat betreft de geldleening. De Voorzitter zegt, dat kunnen wij altijd doen, omreden dat de Raad van een plattelandsgemeente niet zoo dik wijls bij elkaar komt. De Voorzitter hoopt, dat de leden voortaan de stukken zullen komen in zien, wat gemakkelijk is voor de lei ding, maar ook voor hen zelf. De heer Verschoor zou in 't ver volg graag hebben, dat de redactie van de besluiten van den raad, door den Secretaris in de zitting werden voorgelezen. De Voorzitter merkt op, dat dit de uitvoering van besluiten betreft, waar van de organische uitvoering bij B. en W. en de mechanische bij den bur gemeester berust. Dhr. Koekkoek brengt nogmaals de aankoop van de burgemeesterswoning ter sprake en de desbetreffende notu len, waarop de Voorzitter zegt, dat de notulen zijn goedgekeurd en de heer Koekkoek dus voor dien maar had moeten spreken. De heer Koekkoek zegt, wij zijn weer om den tuin geleid. De Voorzitter zegt, de zaak is nu achter den rug, ik zal hier niet veel meer pver zeggen. De heer Koekkoek zegt, dat huur en ambtswoning elkaar uitsluiten spr. blijft er bij. De heeren Nieuwenhuizen, Burg hout en v. Leeuwen spreken ook nog over de notulen en over aankoop. Terwijl de heer v. Leeuwen spreekt, wordt hem door den Voorzitter ver zocht hierover te zwijgen. De heer v. Leeuwen antwoordtU moet U eigen stilhouden, zoolang1 de leden spreken als U hen het woord hebt gegeven, dat wil ik U nog even zeggen, U bent nog jong en U kunt nog veel leeren. De Voorzitter geeft de heeren in overweging eerst maar eens inlichtin gen bij Ged. St. te gaan inwinnen, wat betreft deze kwestie. Daar niemand meer 't woord ver langt sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. Politiecommissaris vermoord. Te Triest verscheen de politiecom missaris S. bij den hoofdcommissaris en loste plotseling twee revolverscho ten op hem, waardoor hij oogenblik- kelijk werd gedood. S. werd direct in arrest genomen. Hij verbleef pas eenige maanden te Triest. Daar hij in een zeer opgewon den toestand verkeerde, kon hii nog niet worden verhoord. Vuurgevecht met een moordenaar. De politie te Petrikau (Polenont ving bericht, dat de sedert langdn tijd gezochte moordenaar Zajac zich in een dorp bij Lpdz verborgen hield. Terstond werden 50 agenten naar het dorp; gezonden, die het huis omsin gelden. Een hunner betrad het huis met een revolver in de hand, doch werd door een regen v,an kogels lont- vangen, zoodat Tiij dood neerviel. Daar de motordenaar onophoudelijk uit twee revolvers vuurde en klaar blijkelijk over een grooten voorraad munitie beschikte, zochten de agenten dekking en namen toen het huis on der vuur. Eerst na een belegering Van 2 uur hield de moordenaar op met schieten. De agenten drongen toen het huis binnen en vonden hem zwaar gewond liggen. Na enkele uren is hij overleden. telef. ko. is Raamsdonksveer. Agentschap van de ft.V- Awsterdamsche Bank, Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden# Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst# Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. MF* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Te Toul is een kruitmagazijn in de lucht gevolgen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Men twijfelt of men met een aanslag te doen heeft. Ontploffing. Ten gevolge van het te vroeg ont ploffen eener lading dynamiet ineen tunnel van de waterleiding-mij. te Goldbrook in Massachusetts zijn vijf werklieden om het leven gekomen. Hun lichamen werden geheel uiteen gerukt. Het is nu de tijd om te beginnen uwe kinderen te geven. ln de Drogisterij van 4. VERSCHUUR BAERT Wittebroodstraat 52 HEUSDEN koopt U een flacon gegarandeerd zuivere Levertraan voor slechts 55 Cent. in de geschiedenis yan het bankwezen ten nadeele van één bank werd ge pleegd. Het netto-verlies wprdt (ge raamd op 2 millioen dollar. Om het verlies van de bank te dekken heeft de president anderhalf millioen uit zijn privé-middelen op rekening van de bank doen overschrijven. - VOOR Mantels Japonnen - Hoeden is uw adres BAHLMANN GORINCHEM 35 kinderen verkocht. Dezer dagen is te Berlijn een zeke re Rosa Novi gearresteerd, daar zii zich moest verantwoorden voor de verdwijning van 3 meisjes, die haar door den dienst voo;r kinderverzor ging* in verpleging waren gegeven. Inmiddels is gebleken, dat in den loop der laatste elf jaar niet minder dan 35 kinderen ter verzorginlg aan deze vrouw zijn toevertrouwd en dat al deze kinaeren onvindbaar zijn. Wan neer de vrouw een maal per jaar met de kinderen voor den voogdijraad moest verschijnen, placht zij vreemde kinderen te leenen. Het staat thans vast, dat zij de kin deren aan andere pleegouders heeft verkocht en onder valsche namen in de registers heeft laten inschrijven. Bijzonder groote verontwaardiging heeft het feit gewekt, dat men kin deren aan Rosa Novi ter verzorging heeft gegeven, hoewel zij straffen we gens ontvoering van kinderen, mein eed en afpersing achter den rug had. Hevig gevecht in China. Volgens berichten uit Shang'ai is in de provincie Ho nan een hevig ge vecht ontbrand, waarbij 250.000 man betrokken zijn en w,aarbij van de meest moderne strijdmiddelen als tanks en vliegtuigen, enz. wordt gebruik ge maakt. Naar verluidt, rukt generaal Leng op tegen den Loenghai spoor- weg. Door het gebruik van vergiftigde gassen zijn de regeeringstroepen door Leng verrast, zoodat daardoor onder hen groote verwarring werd gesticht. De grootste hangbrug ter wereld. Te Detroit werd de grootste, pioit ter wereld vervaardigde hangbrug of ficieel voor het verkeer opengesteld. Deze brug, die „Brug der Ambas sadeurs" wordt genoemd, is over de Detroit-rivier opgehangen en wordt beschreven jals een monument van de steeds grooter wordende vriendschap tusschen Canada en de Ver. Staten. Verduistering op groote schaal. Tien jonge bedienden vab de Uni on Industrial Bank te Michigan heb ben uit eigen beweging bekend gel den van de bank ten bedrage vajn 3,592,000 dollar voor hun speculaties te hebben gebruikt. Men zegt dat dit de grootste verduistering is welke, HEUSDEN. AALBURG. Dinsdag, 19 Nov,, des avonds om half zeven, hoopt de heer Schoonderbeek Godsdienstonderwijzer te Ermelo in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. AL'MKERK. MEIWSKLA voor het Land van Heusden en AltenndeLangstraat en de Bontmelerwaard Do Heemraadschappen van den Doe verenschen en Drongelenschen Zeedijk en van den Oudheusdenschen Zeedijk be schikten over geen middelen. De' lan den van Oudheusden, Doeveren, Dronge- len en Babiloniënbroek naast en langs deze zijdijken gelegen betaalden immers hunne dijkgelden aan het Bestuur van den Hoogen Maasdijk. De dijklegeringskosten van den Doe verenschen en Drongelenschen Zeedijk werden volgens „Conventie" van 10 Mei 1675 door het Land van Heusden gedra gen. - De „extra, ordinaire paardendiensten" werden door het College van den Hoo gen Maasdijk jaarlijks aan den dijkgraaf van den Oudheusdenschen Zeedijk „uit de gemeene kuip" betaald. Wanneer bij tijden van watersnood de hooge sprang-vloeden zoowel deór en óver het Hagoordsche Sas tot op de kruin van den Zeedijk ja zelfs daarover heen streken en geweldige doorbraken veroor zaakten, werden deze ten koste der „ge meene kuip" van 't Land van Heusden hersteld. Dit vogi' zooveel de financiën betreft, Ook het Bestuur der vier genoemde waterschappen greep in elkaar. Tot 1795 was het Dijkgraaf schap van den Hoogen Maasdijk, het Dijkgraafschap van den Drongelenschen Zeedijk en het Maasgraafschap van de Oude Maas ver bonden aan. het Drostambt, van Stad en Lande van Heusden. De Heemraden van den Drongelenschen Zeedijk en van de Oude Maas werden door den Dijkgraaf van den Hoogen Maasdijk aangesteld; hij; had mede de aanstelling van een Heemraad voor Stad en Lande van Heusden ,op den Ouden Dussenschen Zeedijk. Het Dijkgraafschap van den Oudheus denschen Zeedijk was te voren aan het Drostambt van .Ondheusdten) verbonden; docjr de opheffing der heerlijke rech ten en het overlijden van den Dijkgraaf in 1806 is hetzelve eveneens met het Dijkgraafschap van den Hoogen Maasdijk vereenigd en werden de Heemraden even eens door dezen Dijkgraaf aangesteld. Bij Koninklijk besluit van den 8n van Herfstmaand 1809 werd de combinatie; der genoemde betrekkingen van den Dijk graaf van den Hoogen Maasdijk beves tigd. Ook was het Secretaris-penningmees terschap van de dijksbesturen van den Drongelenschen Zeedijk en van de Oude Maas vdüteenigd in den persoon van den Penninglneester van den Hoogen Maasdijk. 'Aldus was de toestand in 1849. Ter vereenvoudiging van het beheer en tot besparing der daaraan verbonden kosten werd in de jaren 1844—1847 door GedeputeerdeStalen herhaaldelijk op sa menvoeging dezer waterschappen aange drongen. In 1847 richtten de Heemraden van den 'Oudheusdenschen en van den Dronge lenschen Zeedijk aan den Koning een adres houdende verzoek om deze twee waterschappen te vereenigen met dat van den Hoogen Maasdijk en te zelfder tijd werd een verzoek van gelijken inhoud ver zonden door de Ingelanden van het Wa terschap van den Hoogen Maasdijk. Naar aanleiding dezer requesten wer den tij' Koninklijk Besluit van 14 Februari 1848 de besturen van den Oudheusden schen en van den Doeverenschen en: Dron gelenschen Zeedijk ontbonden en het toe zicht en beheer van deze waterschappen |aan het College van den Hoogen Maasdijk opgedragen. Door den aanleg der werken van de Bergsche Maas werd de samenhang der waterkeeringen beheerd door het Water schap „de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden vereenigd met den 'Oudheusdenschen, Doeverenschen eb van den Dhr. Land- en iDrongelenschen „Zeedijk" verbroken, zoo- bond, wordt in handen van B. en W. fljat het waterschap in dien vorm geen reden van bestaan meer had. Biji besluiten der Staten van Noordbra- tant van 18 Januari 1911 werd, dit wa terschap opgeheven en werden twee nieu we Waterschappen n.l. het Waterschap „:de hooge Maasdijk van het Bovenland van Hensden" en het Waterschap „de hooge Maasdijk van het Benedenland van Heusden" opgericht. En deze heide Wa terschappen bestaan nog ten huidigen dage. O--" Kerkkoor „Sti, Door hot R.-K. N Caecilia" is voor a.s. Kerstnacht in studie genomen de groote Kerst- Cantate van J. P. J. Wierts voor 4- stemming mannenkoor met soli en orgel. De solo-partijen zullen worden vervuld door de heeren H. Brok, tenor en H. Baaijens, bariton. Zendag a.s. speelt de voetbalver- eeniging „Juliana" een competitie-wed strijd tegen de voetbalvereeniging „Z.H.G." uit Oss, op het terrein nabijl de brug. In de Woensdagavond gehouden Be stuursvergadering der „Heusdensche Fan fare" werd besloten biji genoegzame in schrijvingen een solisten-concours te hou den op Maandag 21 April 1930 (2e Paascjh- dag) en Zaterdag 26 April d,o.v. Aan dit cemcouTs kunnen o.m. deelnemen so,- listen, Duo's, Trio's en Quaxtotten. Als algemeen secretaris, werd gekozen C. de Graag, wijl het voorloopig uitvoe rend comité werd samengesteld uiti A, Bax, D. M. v. Herwaarden en S. 'J, Deuflco. f Maandagavond zonk in de Maas op circa 10 min. voorbdji de vaste brug een schip, geladen met suikerbieten,- naar men zegt, doordat het roer verkeeridj werkte. Het ongeval verliep zoo snel,' dat de beide opvarenden zich slechts ternauwernood in het hijbehoorende mo torbootje konden redden. Het schip datj in do vaart lag, is Donderdag gelicht!., Uitslagen 4e ronde groepenwed- strijd Damclub V. D. Grc ep II. Jonker—Deurloio 0—2; N.N.—Vos 0-2, Groep III. Jonker—Evertse 2—0: Fitters—Sluijlmers 1-1. Groep lila. N.N.—Schreuders 0—2Sluij'mersDe Joiode 0—2. Donderdagavond hield de heer Sas sen uit Geertruidenberg voor de Heus densche Winkeliersvereeniging en eenige g'onocdigden zijn lezing over Winkeliers- toestanden ten platteiande, nadat Üe spr. door den heer Roza was ingeleid iem welkom geheeten. De heer Sassen zdtltie op duidelijk en bevattelijke wijze deze toestanden uitleen en wist vaak aan zijine lezing een humoristisch tintje te geven. Het bleek zeer duidelijk, dat de spreker zijn onderwerp uitstekend beheerschtie. Aan het slot Werden door een paar win keliers eenige Vragen gesteld, Wlaarna de heer Roza, nadat deze vragen door den spreker waren beantwoord met een wop^d van dank tot den spreker en de aaniwie- Mgen' deze geanimeerde vergadering slooft.; Op de rede van1 den heer Sassen hól- pen wij in een volgend nummer nader terug te komen. Dinsdag1 j.l'. geraakte het paard be spannen voor een wagen v. d. gebtr. v. d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1