Dit nummer teintuit 2 bladen. DE LENTEFEE Uitgave: Firma L. J. VEEEMAN, Heusden. No. 4969. Woensdag 20 November 1929. Binnenland FEUILLETON Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur, ingewacht. DOOR JULES MARY. 88 Best. Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk Voordeelig w« (Wiordfc vervolgd.) MEI HILAR rwiar Int. Telefoon no. If. Postrekening no. 61525. WEGEN IN NOORDBRABANT. Men meldt uit Den Haag: Bij de Tweede Kamer isin gekomen de "begrcoting van het Rijkswegenfonds voor het dienstjaar 1930. In du Memorie van Toelichting wordt aangaande Wegen in, Noordbrabant" me degedeeld Van den Rijksweg Gorinchem—Breda, be hoeven enkele wegvak'ken verbetering om te voldoen aan de eis eken van het te genwoordig verkeer. Tusschen Sleeuwijfc en Nieuwendijk zijn naast de reeds ver beterde 6 M. breed© rijbaan nog noodig twee rijwielpaden van asfaltbeton of te gels, waarvan d© kosten op f 40.000 zijn geraamd. Öpi het wegvak tusschen Nieu wendijk en Keizersveer zal de 5 M. bi'ee- de keibestrating van ten deele vlakke, ten deele oneffen keien worden vervangen door een gesloten wegdek, breed 6 M., jmet aan weerszijden rijwielpaden van asfalt beton of tegels. Hiervoor is f120.000 uit getrokken. Met de van het- vorige wegvak vrijgekomen keien, aangevuld door nog van andere wegverbeteringen overgehou den keien, kan de ongeveer 5 M. breed© bestrating van oneffen en moeilijk berijd bare keien tusschen Keizersveer en Raamsdonksveer worden vernieuwd en ver breed' tot 6 M. Met inbegrip van dit voor den aanleg van rijwielpaden van asfalt beton of tegels aan weerszijden van de rij baan, zijn de kosten geraamd op f 45.000. Ttssdhen Raamsdonksveer en de traverse te 0>' sterhout en tusschen deze traverse en do Driesprong te Breda is het één zijdige rijwielpad (aan de andere wegzijde ligt een tram) slechts 1 M. breed, het geen te smal is voor het verkeer. Voor een verbreeding tot 2 M. en afdekking met asfaltbeton is f' 40.000 noodig. Een bedrag van f 1.400.000 is bestemd voor voortzetting van den bouw van de overbrugging van de Bergs che Maas bij Keizersveer, waarmee in 1929 is aangevan- en voorts voor het gedeelte van den bouw vjan de overbrugging van de Waai bij Zaltbommel,. waarmee in 1930 kan worden begonnen. DE MOORD IN BLIJDORP. Belangrijke verklaringen door den nieuwen getuige. Naar wij vernemen blijken thans de ver klaringen, welke door den nieuwen ge tuige die, gelijk men weet, zich uit eigen beweging bij de politie te Middel burg heeft aangemeld zijn afgelegd, wanneer zij' geheel juist zullen blijken te zijn, zeer bezwarend materiaal tegen den thans gedetineerden W. V. te bevatten. De nieuwe getuige toch zou niet alleen heb ben verklaard W. V., op den dag van den moord te Rotterdam te hebben ontmoet, doch bovendien heeft hij medegedeeld den verdachte' ook eenige dagen na den moord in Limburg' te hebben ontmoet' en gespro- Men heeft uw stem op 't bal gehoord en herkend, 'had Bertignolles tegen hem gezegd. De markies de Souiaimes heeft uw' gestalte en haardracht, herkend. Maar wat nog ernstiger 'is, Jenny heeft zelf bekend, dat 'gij in 't kostuum van dien coiwboy vermond waart. Als gij hier bleeft, zoudt ge verloren zijn. - Ik wil Parijs niet verlaten. VerWijdbr u dan tenminste uit deze woning. Ik zal wel iets verzinnen. Terwijl hij vertrok, zeide hij tot Bertig- nolles Vergeet niet, wat ik u gezegd heb, toijhheer Bertignolles. Als 't moet, zal ik tot 't laatste oogenblik wachten maar ik heb Jenny te lief om te zien, dat zij een ander toebehoort. Bertignolles antwoordde niet. Hiji sloeg geen geloof aan die bedreiging. Hij' dacht, 'dat de liefde van Roimain Gctux voor Jenny grooter was dan zijn jalouzie en dat deze liefde hem beletten zou, 't jonge meisje leed te berokkenen. Hij heeft haar te lief. Hij zal haar nooit ongelukkig maken» Dat 'dacht hij'. ken. "Wanneer de wedergave van het bij' deze laatste ontmoeting gesprokene niet pip de fantasie van den getuige berust, zou de'Justitie daardoor een groeten stapi 'na der tot de bewijsvoering in deze zaak zijn gekomen. De uitlatingen van W. V. moeten n.l. van dien aard zijn, dat zij. in het licht van de verdenking bezien een erken ning van het plegen van het feit zouden inhouden. Een groote moeilijkheid voor het verde re onderzoek in 'dit belangrijke onderdeel dér instructie wordt opgeleverd cloar het feit, dat de getuige, gelijk dit soort men- schen meer doet, kort na het afleggen zij- ner verklaringen zonder adres na. te la ten, is verdwenen. Hij zal dus eerst moe ten worden opgespoord om gedagvaard te kunnen worden. O LIEFDESDRAMA TE ROTTERDAM. Op 'den Schieclamscheclijk heeft zich een tragisch liefdesdrama, afgespeeld. De 25-jarige A. T. M. van W., wonende in een logement aan clen Schiedamschedijk 57, is daar door een Spanjaard, clen 25- jarigen J. P., eveneens wonende in een logement opt clen Schiedamschedijk, met een mes in de linkerzijde nabij de hart streek gestoken. De dader is gearresteerd. DE MOORDGESCHIEDENIS TE CULEMBORG. Een der personen den laatsten tijcl ge noemd in cle mededeelingen over de moordgeschiedenis te Cuiemborg en in verhand met de anoniem geschreven brie ven, A. Ciollé Sr., 75 jaar oud, is te Cuiemborg overleden. MOORD. De 26-jarige vrachtrijder J. te Kerk- ra.de, is in zijn woning na een korte woordenwisseling^ met den Duitscher E. Van dien dag af, was Rornain Goux niet meer in de w'oning van Bertignolles verschenen. Hij had een gemeubileerde kamer in Ge ruc de Courcelles gehuurd. Maar daar wachtte hij, met haaf in 't hart, alles a.f. De dagbladen spraken reeds over 't hu- ik. Zij' hadden datum en plaats der plech tigheden opgegeven. Romain Goux was er dus van op de hoogte. Hiji was echter de eenige niet, die gretig de bijzonderheden over dit; hu welijk in. de bladen verslond. Marie-Rose las z e in haar schuilplaa t s eveneens. Ieder woord brandde haar op 't hart. Haar lessen had ze niet weer hervat. Bij. haar oom leefde zij oogenschijnlijk kalm en gelukkig, en zonder de liefde, die haar verteerde zou zij in-den huiseiij- ken kring' van haar oom zeer gelukkig ge weest; zijn. Maar hoeveel nachten had. zij, reeds doorgebracht na 't bezoek van de mar kiezin en haar oudsten zoon. Hoe smartelijk was 't niet voor haar, al die bijzonderheden over 'dat huwe lijk te lezen. En 'de bladen verzwegen niets., Men had 't 'portret, van Laurens er in- gegeven en breedvoerig over de achtenswaardig- zijher familie gesproken. Achtenswaardig heid van titel en achtenswaardigheid van geld, had. men gezegd, toen men van de verbintenis sprak van die familie met kle schatrijke dochter van den Amerikaan se hen avonturier. Eveneens had men geruimen tijd over Jenny gesproken. M. door laatstgenoemde met. een mes doodgestoken. De aanleiding tot de mis daad schijnt te liggen in een geldkwestie. o MGR. PI. VAN DE WETERING. Zondagmorgen, tijdens den dienst in de kerk van het Seminarie te Rijsenburg, is de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering, plotseling ongesteld ge worden. Zijn toestand liet zich zoo ernstig aanzien, dat men den aartsbisschop gees telijken bijstand verleende. Zondagmiddag bleek een aanmerkelijke verbetering te zijn ingetreden, doch van Maandagmorgen om vijf uur is mgr. Van de Wetering overleden. —o— EERSTE ZIHI) ERZEE-AARDA1 TELEN AANGEVOERD, Te Andijk is de eerste schuit aardap pelen uit den Zuiderzee-proef polder aan gevoerd. De kwaliteit van deze aardappe len is van dien aard, dat men ten aan zien van de toekomst dezer teelt in de droog' te leggen polders de beste ver wachtingen koestert. o NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zaterdag had te Veldhoven een doode- lijk ongeval plaats in de nabijheid van de steenfabriek ,,De Heidebloem". De wiel rijder W. H. werd door een luxe-auto uit Eindhoven aangereden en zwaar ge wond. Hij werd in een naburige woning binnengedragen en overleed spoedig daar op. Waarschijnlijk is het ongeluk te wij ten aan het feit; dat den bestuurder van den luxe-auto en clen fietser 'het uitzicht Averd benemen door rook van de posseerende tram. W. PI. was ongehuwd en 21 jaar oud. o NEEM GEEN KINDEREN OP DE EIEÏS. De heer Huizing te Eibergen nam zijn zes-jarig dochtertje van school op de fiets mede naar huis. Ongelukkigerwijze slipte de fiets en kwam het. dochtertje te vallen, onder een juist passeerenden zwaar beladen melkAvagen, met het ge volg dat een der wielen over hét kind heen ging. IPet kind werd doocl opge nomen. o DERTIG VARKENS VERBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks lialfzesbrak er door onbekende oorzaak brand uit in de schuur, die ook diende voor garage van een vrachtauto' \7an den melkslijter D'. Zw. te Jutfaas. Even te voren had men op de vrachtauto eenige vette varkens ge laden. Tóten men bij de schuur kwam, stond alles in lichter laaie. Van cle vracht auto Avist men nog een paar varkens ite trekken waarvan de haren reeds brand den. De heele schuur met hooiberg, de vrachtauto en een dertigtal varkens Aver- den een prooi der vlammen. De vrijwilli ge brandweer, die zoo snel mogelijk uit mikte, Avist het. dichtbijstaande woonhuis te Lehouden en Avas daarna eenige uren bezig bet brandende hooi in clen. berg te blusschen. -o NOODLANDING. Zaterdag is te Echteld bij Tiel wegens motordefect gedaald het vrachtvliegtuig D; 1017 van de Duits che Lufthansa, onder Aveg van Keulen naar Amsterdam. Aan boord was de piloot de heer Helm en een mecanicien. Het vliegtuig heeft 100 K.G. post en vracht aan boord. IPet. heeft een vlotte landing gemaakt, op den vasten kleigrond van de uiterwaarden. Naar de vlieger mededeelde, heeft hij te kampen gehad toet hevigen Avind. Hij vloog op een hoogte van 200 meter en juist; in de hoo- gere luchtlagen was de Avind het hevigst. Ongelukken zijn niet A7oorgekomen. Een der bladen had ook een reproductie van 't portret, van Jenny gegeven. En Marie-Rose had 't portret, geruimen aangestaard. Herhaaldelijk beschouwde zij 't zelfs. Hoe -schoon was zij- en hoe gelukkig zag zij er uit. Ongetwijfeld beminde Laurens haar reeds. In ieder geval zou hij haar weldra be minnen, dat was zeker. TegenoA'er zooveel schoonheid kan men met koel blijven. Tranen van spijt kwamen haar in de Zij was jaloersch. Een enkele maal voelde zij haar moed zelfs Avankelen. Zij wilde hem terugzien, haar eveneens. Plee dat te doen? Kon zij dat wel? De woning van Bertignolles binnen treden, daar dacht zijl niet. aan, een voor- Avendsei zou er licht voor te vinden avc- zen: een bezoek aan Jenny, haar" voor malige leerling. Maar dan zou zij; de kans loepen, Laurens te ontmoeten. En dat .wilde zij' niet.... Al haar tegenwoordig heid van geest zon haar in zulk een oogenblik verlaten. En daar 't voor zijn geluk en dat zijner familie was, dat zij zich (opofferde, wilde zij op 't laatste ■oogenblik niet wankelen. Tot 't laatst wilde zij zich opofferen. Maar wat dan te doen? Tot twee malen liep zij1 langs hunne 'wening, een ieder bespiedend, die in en uit ging. Maar zijl zag noch Laurens, noich Jenny. ft Toeval was haar echter gunstig. Den dag voor 't teekenen van 't con tract, had Bertignolles zijn dochter mee naar de opera genomen. JUBILEUM KONINGIN-MOEDER. Een geschenk namens de vrouwen in Ned.Indië. De/.er dagen heeft PPM. de Koningin Moeder mevr. Trip en mevr. Koningsber ger ontvangen, die namens de vrouwen van Nederlandsch-Indië de Koningin Moeder het laatste jubileumgeschenk heb ben aangeboden. Dit bestond uit een 'prachtig gesneden houten kamerschut. Het is uitgevoerd te Djocja onder leiding van den lieer Pb Elameling, directeur der am bachtsschool aldaar, en met voorlich ting van de heerteh J. Jasper gouverneur van Djocja en Pangeran Adipati Ario Alam. Achttien Ja\-anen hebben ruim een jaar aan het scherm gewerkt.. o- KIX DERVER LAMM IN Gi In de gemeente Midclelsum zijn in een doktersgezin 2 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. De patiënten zijn naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Vergadering van den raad der gemeente I [EDIKHUIZEN op Vrijdag 15 No vember n.m. halfzeven. Voorzitter Edelaclitb. Heer v. Bokho ven. Secretaris WelEd. fleer Couwenberg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vorige vergaoering die onveranderd worden vast- ge -te id. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopnemiug bij den Gtm.-cntvanger en den Administrateur v. het G.E.B. waarbij, alles in behoorlijke jérde is bevonden. Vcrzoek van J. Sleegers, om perc. 5 aan den Bokhovenschendijk voor het tijd vak van 7 jaren onderhands te huren. Adressant wijist er in zijn verzoek op-, dat de huur van perc. 3 waarop zijn hut staat, waarin hij het cafébedrijf uit oefent nog 7 jaar loopt. Het. café is voor de boeren een groot gemak, doch levert Laurens de Souiaimes begeleidde zijn verloofde. De com van Marie, die wist dat zij veel van muziek hield, begaf er zich dikwerf met Marie heen. Ook dien avond waren zij er. Zij bemerkte Bertignolles en Jenny in een der loges. Haar hart klopte geweldig-, toen zij Laurens de Souiaimes bemerkte. Vanaf dat oogenblik sloeg zij hoege naamd geen aandacht meer op 't stuk, maar staarde onafgebroken op. de loge, waar Laurens tegen de dochter van Ber- tigno-des glimlachte. Hoe zou zij. op die wijze ooit 't dra ma vermoed hebben, dat. in 't hart. van haar vriend afgespeeld werd. Den raad van Gaume volgend was hij oogenschijnlijk zeer gelukkig, af fronsde hij: een vluchtig oogenblik zijn voorhoofd, toch kon Marie-Rose 't niet zien. Zij! martelde zichzelf met 't, geluk waar van zijl getuige was en dat 't hare had kunnen wezen, indien zij' gewild had, Ava,nt zij| had 't moeten wezen en niet Jenny te gen wie hij- glimlachte, zooals op 't oo,- genbiik Zij' en niet Jenny moest 't wezen, voor wie zijn teedere woorden bestemd waren. Tranen kw'amen in haar oogen. Vurig wenschte zij', dat haar blik die van Laurens ontmoette. Maar hiji had immers nergens anders oogen voor, 'dan voor Jenny. Slechts haar zag hij'. En Bertignolles, gelukkig over al 't ge luk, dat Hij gesticht, had, had slechts .oiogen voor zijn aangebeden dochter en bem,| die weldra zijn zoon zon wezen» Geen enkele maal had Laurens nog de zaal rondgezien. Gedurende een pauze echter richtte hij geen bestaan op, daarom moet men er eenj stukje Aveiland bij' hebben, om de vee houderij bij te kunnen uitoefenen. De Voorzitter zegt, dat Sleegers bang is, dat hij' mis zal vallen en daarom vraagt onderhands te huren, hij is genegen een' behoorlijke huur te betalen. De heer v. d. Brandt vraagt wat hiji thans voor .het perceeltje betaalt, waar op de Voorzitter ant woordt van f'36.—f pera jaar. De heer v. Plees wijk zegt, dat Slee gers het land goed in erde heeft ge maakt, gaat men het hem onderhands verhuren, dan zal men dat evenwel een ander niet kunnen weigeren. De heer v. Hemert acht hef hier een l ij z e nder geval, omdat de huur van het perceeltje waaxcp de woning staaf ook {nog1 7 jaar loopt. Wethouder Winkel stemt dit toe, was dit niet het. geval, dan zou er spr. niet voor zijn, thans zou hij' het verzoek Avel willen toestaan. Ook de heer Dobbelsteen spreekt in dezelfden zin. Wethouder v. d. Water zou als Slee gers f 10.— meer, dus f 46.huur per jfajar wil geven, het verzoek toestaan. Met algemeene stemmen wordt dit. voor stel aangenomen. Vaststelling gemeentebegrooting en die van het G.E.B. Beide begroetingen zijn onderzocht door een Commissie bestaande uit de heeren Dobbelsteen, v. Hees wij k en v. Hemert, over dit onderzoek is een rapport sa mengesteld. Bij' den post jaarwedde. Amb tenaar ter secretarie zegt de heer Dob belsteen, dat hij' tegen dezen 'post blijft,- omdat hij een ambtenaar niet. noodig acht. Er is in een vorige vergadering wel gezegd, dat in hoogste instantie is uit gemaakt, dat hier Avel eén ambtenaar noodig is, maar Ged. St. zijn er toch ook niet tegen, dat dit salaris vermin derd Avordt. Bij' spr. gaat het echter niet over het salaris, dit mag de Ambtenaar gerust hebben, als men hem naar zijn prestal ie's moest betalen, dan moest hij; misschien wel f 2000 hebben, zijn stand punt is, dat er geen ambtenaar noodig is. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten den post op de begroeting te handhaven. De heeren v. d. Brandt, Dobbelsteen en v. Hemert stemden tégen. Besloten wordt aan de Vereeniging van Nederi. Gemeenten een subsidie van ©en vierde cent per inwoner te verleenen voor! cle inrichting van de bestuurskamer. Ge ïnformeerd zal worden naar de kosten van aanschaffing van een kadastrale kaart van den Binnenpolder. Den Gemeenteveldwachter zal voor hef bezit van politiediploma f 100 worden toe gekend. Voor kleeding krijgt de veld- Avachter f 100 en f' 40 voor het gebruik van een rijwiel. De heer Dobbelsteen was er oorspronkelijk voor om vóór kleeding. slechts f75 toe te staan, waar deze veld- Avachter altijd in uniform loopt, iets wat' 'de vroegere veldwachters heel zelden deed kan spr. goedkeuren en f 100 van te rnaken. zijn tooneelkijker eerst op de bezoekers in de zaal en daarna naar die op de bo venverdiepingen. Marie-Rose, Avier hart hevig klopte, verloor hem geen enkel oo genblik uit 't oog. Plotseling zag ze hem sidderen, zijn tooneelkijker viel uit zijn handen en ver- bleekend staarde hij haar aan. Vergiste hij zich niet? Was dat wel. 't lieve lentefeexje, dat' hem zooi dierbaar was Hoe scheen zij veranderd. Hoe verried alles in haar trekken smart en bitter verdriet over 't ontnomen geluk» Hij voelde de tranen in zijn oogen ko men en toch had hij' de kracht niet, zijn oogen af te wenden. Zij. evenmin. Dus beminde zij' hem ïicg steed© even zeer als voorheen en had zij slechts! om aan den wil van de markiezin te voldoen, de hardvochtige coquette' ge speeld. Dat was dus tevens 't grootste bewijs! harer liefde, dat zij .ooit had kunnen ge wen; en hiji had haar miskend. Veer dat alles had hij' vergiffenis Willen vragen, doch hij; kon 't niet. In de treurige rol dié hij op zich ge- bomen had, moest' hij blijven. Maar haar te spreken, Avas zoo moeielijk; niet. Hiji trachtte t dan ook. In de 'pauze verliet hij Bertignolles en zij'n dochter en liep den gang op en neer,; waar" hij, Marie-Rosa hoopte te ontjmoeten,; doch' hij! zag niemand. Zij' had hem wel zien weggaan, nadat hiji haar nog eenmaal een innigen blik toegeworpen had, waaruit zij begreep wafcj hij' verlangde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1