Winnaars in de verschillende groepen werden Groep ICath. de Joode te Meeuwen, (6 gesp., 3 gew., 2 rem., 1 verl., 8 punten). Groep IIA. Deurloo, alhier, (6 gesp., 4 gew., 1 rem., 1 verl., 9 punten.) Groep IIIG. Jonker, alhier, (6 gesp., 4 gew., 1 rem., 1 verl., 9 punten). Groep IVA. de Joode te Genderen, (6 gesp., 6 gew,, 12 punten). Den winnaars ons proficiat I AL'MKERK. A.s. Vrijdagavond zal in de Con sistoriekamer der Herv. Gemeente de ver kiezing plaats hebben van 2 notabelen. Tot voorzitter van [de Tuinbouwver- eeniging alhier werd in de vac. P. Berg meer gekozen de EdelAchtb. heer H. Blok, burgemeester dezer gemeente. In de consistoriekamer der Herv. Gem. hoopt ds. Döoszelman alhier om de 14 dagen een gemeenteavond te houden, Z.Eerw. dan zal behandelen de Openbarin gen van Johannes. Zaterdagavond had de autobus «Onze Dienste het ongeluk in de bocht aan de Verlaatsche sluis, doordat zij te dicht aan den kant kwam, door de «Haag® te ge raken van den heer P., waaruit zy met vereende krachten en met behulp van een auto spoedig werd verwijderd, met het gevolg dat de dienst enkele vertraging ondervond. Naar wy vernemen nam een auto, welke van de andere kant kwam, een verkeerde richtingpersoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Vrjjdgavond jl. werd alhier onder groote belangstelling, vanwege de Herv, schoolvereen. een Ouderavond gehouden. Nadat alle aanwezigen zich naar het nieuwe lokaal hadden begeven, werd deze avond door^den eere-voorzitter ds. Dönszelman op gebruikelijke wjjze geopend en sprak een openingswoord, waarin hjj naar voren bracht, blyde te zyn, dat de belangstelling dezen avond zoo groot was, waarna het 4de lokaal officieel in gebruik werd genomen. Hierna werd door den onderwijzer Joh. de Wit een referaat gehouden over bet nut van een schoolarts, waarop een discussie volgde. Hierop werden door eenige leerlingen der hoogste klasse enkele zangstukjes, onder leiding van den onderwijzer Abrahamse ten beste gegeven. Nadat men onthaald was op een kop koffie, werd door de ouders het werk van de kinderen, bijgestaan door het personeel, bezichtigd. Ten slotte werd door het hoofd der school de heer Cornelisse nog aan de ouders medegedeeld, hoe men op school de vaderlandsche geschiedenis behandeld aan de kinderen, welke behan deling door de aanwezigen met spanning werd gevolgd. Nadat nog van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de eere-voorzitter deze» ge- zelligen avond na 't zingen van Gez. 180 met dankgebed. j ANDEI2. Vrijdagavond werd alhier een leden vergadering gehouden van de Oranjever- eeniging. Blijkens rekening van den pen ningmeester was er over 1929 een batig saldo van f31.67. Op het spaarbankboekje der vereen, staat een bedrag van f166, totaal dus f 197.67, Naar we vernemen is C. P. alhier door de Bossche Rechtbank wegens het plegen van niet nader te noemen hande lingen met een minderjarige tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld, met een proeftijd van 3 jaren. AAEST. BRAKEL". Da gemeenteraad vergaderde op Vrjjdag 29 November jl. om 11 uur vm. ten ge meentehuize. Ingekomen zyn eenige besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring o.a. van het besluit tot verbouw der openbare lagere school en het aangaan van eene geldieening voor dat doel, groot f 10.000 Voorts is aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over bet dienstjaar 1928. De commissie van onder zoek heeft geene op- of aanmerkingen op deze rekening. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt de rekening dan ook voorloopig vastgesteld, de gewone dienst in ontvangst op f 34569.31 en in uitgaaf op f36715,82, het nadeelig slot op f 2146,51, De kapitaaldienst va ontvangst op f 6065,— in uitgaaf op f >575.—het batig slot op f1490.— Vervolgens wordt de begrootiag voor het dienstjaar 1930 behandeld. Na vaststelling der verschillende posten, wordt deze be grooting met algemeene stemmen vastge steld in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f37768,40. Het bestuur van het Groene Kruis, a/deeling Brakel, Zuilichem en Poederojjen, benoemde in haar op 23 November jl. ge houden vergadering tot wijkverpleegster, t.b.c.-huisbezoeksier, mej. Zr. Th. Kan uit Rotterdam. Hiermede is in een reeds langen tijd bestaan hebbende behoefte voorzien. Voor de vacante betrekking van onderwyzer aan de O. L. school alhier, hebben zich tot heden 7 sollicitanten aan gemeld. CAPEELE. Door de Afd. 's Grevelduin-Capelle van »De Macht van het Kleine® werd by de j.l. gehouden opgang opgehaald f 90. Gedurende de maand November werden op de secretarie voor den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 27 rundereD, 48 varkens en 7 geiten. Vorige week speelde de biljartclub «Het Kalme Spek alhier, een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de te Loon op Zand gevestigde vereeniging «Ons Genoe gen welke wedstryd door de Loon op Zandsche vereeniging gewonnen werd met 83 punten en waarvan de uitslag was «Ons Genoegen® 438 punten en «Het Kalme Spek 355 punten. J'l. Zaterdagavond werd in het club lokaal van de biljartvereeniging «Het Kalme Spek alhier, de retourwedstrijd gespeeld, welke door de Capelsche vereeniging ge wonnen werd met 1 punt en waarvan de uitslag was: «Het Kalme Spek 403 pun ten en «Ons Genoegen® 402 punten. Onder het vee van den landbouwer H. v. d. S. aan de Regtvaart heeft zich het miltvuur voorgedaan. Reeds twee zyner beste koeien zyn aan deze besmettelyke ziekte bezweken. Naar men ons mededeelt, zal de gemengde zangvereen. »'t Rozeknopje® in den loop dezer maand haar eerste winter- uitvoering geven. J.l. Donderdagavond hield de Ned. Herv. Knapenvereen. alhier, onder leiding van Ds. v. Willigen, haar jaarvergadering, die door een flink aantal belangstellenden werd bygewoond. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, werden door eenige leden inleidingen gehouden, afgewisseld met voordrachten. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. Dekkers, J. v. d. Hoeven en W. B. Ryken, zal Zaterdagmiddag de ver kiezing plaats hebben van drie notabelen der Ned. Herv. gem. alhier. DRUNEN. Veiling van 28 November. Blocveiling. Goudreinetten extra 19x/„20 ct.Idem 1 12x/214 ct.Idemlb910 ct.Idem II 66V2 ct.Idem III 33x/2 ct. Bellefleurs extra 1011 ct.Idem I 7x/2 —8 ct.Idem lb 3x/2—4x/2 ct.Idem II 12 ct.Idem kroet 1 ct., alles per K.G. Gewone veiling. Kafappelen 36 ct.Goudguldens 58 ct.Ossekoppen 3 7 ct.Goudreinetten val 26 ct.Bellefleurs 25 ct.Schij- vers 58 ct.Zoete appelen 16 ct. Peren 1—20 ct.Beurré Clairgean II 16 20 ct.Jodenperen 8—13 ct.Nouveau Poiteau 1018 ct.Brederode 812x/2 ct.Kleiperen 68 ct.Pondsperen 5—10 St. Remie 3—7 ct.Rietperen 610 ct. Spruitjes 2530 ct.Juin 59 ct.Wor telen 22x/2 ct.Knolrapen 12 ct. Mispels 6—10 ct.Schorseneeren 14—20 ct./Kroten 24 ct., alles per K.G. Bloemkool 1—17 ct,Roodekool 311 ct.Wittekool 15 ct.Savoijekool x/26 ct. Boerenkool 12 ct.Andyvie 12x/2 ct.Seldery 1—4 ct.Noten V2"~8A ct*> alles per stuk. Kroten 23 ct.Peen 13 ct,SeL dery 320 ct.Prei 2—22 ct., allés per bos. Kipeieren f 1.68 per K.G. Eendeneieren fl.,12 per K.G. Aanvoer fruit 48.600 K.G, DUSSEN. Op Maandag 9 Dec. zal alhier in de consistoriekamer der Herv. Gem. de verkiezing plaats hebben van een Notabel, in de plaats van den heer A. Pellikaan, welke zyne benoeming als zoodanig niet aanvaardde. Zaterdagavond stierf na enkele uren een der beste werkpaarden van den heer Z. R, Voorwaar een schadepostje. DONGEN. Aan den heer G. v. d. Sluis alhier is eervol ontslag verleend als directeur der fanfare Concordia® te Oosteind. 's GRAVENMOER. Gedurende de maand November werden voor den vleeschkeuringsdienst aangegeven10 runderen, 16 varkens en 2 kalveren. De heer P. van Cool had Zaterdag, toen hy over een sloot wilde springen, het ongeluk daarin te vallen en een zyner beenen te breken. Dr. Overstraten-Kruysse verleende geneeskundige hulp. GORINCHEM. Fruit- en groenteveiling van 29 November. Spruiten 1317x/2 ct., uien 4—6 ct., d^ispels 7x/2 ct., kroten lx/2—4 ct., wor telen 22x/3 ct., aardappelen 2x/2 ct., jodeperen 78x/2 ct., alles per K.G, selderei fl.00f2.50, prei f2.00, wor telen fl.00f2.00, knolselderie f6.50, 2e srt. f2.00f2.50, alles per 100 bos; andyvie fl.50f2.10, 2e srt. f0.90 fl.10, bloemkool f 11.00f 16.00, 2e srt. f 7.00—f 9.00, boerenkool fl.50f2,00, savoya kool f5.50—f 1100, Chineesche kool f 3.70f 5 50, kleine groentjes f 4.50, witte kool f 3 50, knolrapen f 2.00f 2.50, alles per 100 stuks. Veiling 2 Dec. Goudreinetten 816 ct.Giessen Wil demans 810 ct.2e srt 5 ct.Pronkers 9x/2 ct.Drielsche peren 6x/2 ct., 2e srt. 3 ct.Haagsche bellefleurs 6 ct.Dun- basten 5x/3 ct.Kleiperen 57x/2 ct. IJsbouten 57 ct.Fijne hemdjes 34x/2 ct.Engelsche bellefleurs 8x/2 ct.Blanke Beurré 7 ct.Armgaarden 3x/2 ct. Blanke Begies 59 ct.Zoete hollaars 6 ct. Streepzoet 5 ct.Roosjesperee 56x/2 ct. Brederoden 1013 ctOranjezoet 7 ct. Rynzoet 610x/2 ct.Beurre Clairgeau 1822 ct.2e srt. 10—12 ct.Winter- vhgen 917x/3 ct.Sterappelen 1012 ct., alles per kilo. GIESSEN. De heer J. P. Boer, adjunct-commie" by de posteryen wordt met ingang van 1 Febr. a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. In de Ned. Herv. Kerk is herkozen als ouderling de heer W. Elshout en als diaken de heer J. 't Hooft. HEESBEEN. Donderdag a.s., des avonds om half zeven, hoopt Ds. van Willigen van Capelle in de Ned. Herv. Kerk, dankstond voor 't gewas te houden. LOONSCHEN DIJR. Naar men ons mededeelt, is mej. Addink aangewezen als leidster van de afd. alhier van «De Macht van het Kleine®. By de j.l. Zaterdag gehouden ver kiezing van Notabelen der Ned. Herv. gem. alhier werden de heeren J. Haverhals en A. Mayers herkozen. NIEUWENDIJK. RAAMSDONKSVEER. SPRANG. De heer D. Bouraan, theol. cand. te Veenendaal, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. A.s. Vrydagavond zal herstemming plaats hebben voor een lid van het Gollege van Notabelen by de Ned. Herv. gemeente alhier! De candidaten voor de herstemming zyn de heeren W. N. Kujjsten en W. Werther Jzn. J.l. Zaterdagavond werd de Bazar ten bate van de afdeeling van het Groene Kruis en de School voor Chr. Volksonder wijs alhier, door Ds. van Willigen gesloten. Eiken avond was de school zoo dicht bezet dat men moeilyk by de verschillende stan den kon komen om iets te koopen of een lot deelachtig te worden. By verloting werd de 1ste prys een eikenhouten kapstok met kleed toegekend aan M. Timmermans. De 15-jarige J. K. had het ongeluk te vallen, waardoor hij zyn knie uit elkaar viel. Dr. Waardenburg verbond de knie. Een tydje rust voor herstel zal noodzake lijk zyn. SLEEU.WIJK. De heer B. Versluijs. tijdelijk onder wyzer aan de Openbare School te deWerken is benoemd tot onderwyzer te Herwynen. VEEN. Door eenige meisjes van «de Naai- krans® alhier werd een collecte gehouden. Het geld hiervan zal worden besteed voor de vervaardiging van klaedingstukken, welke gemaakt zjjnde, zullen worden uitgereikt aan de behoeftige gezinnen. Tot notabeien by de Herv. Kerk zijn herkozen de heeren B. de Ruiter en Jac. v. d. Velden. Ten nadeele] van den landbouwer v. d. P. alhier werden vorige week van zyn land een party roode kool ontvreemd. iWOUDIlICHEM. Woensdag, 27 Nov., gaf het Chr. Kinderkoor «Frisch Gezongen® alhier, on der leiding van den heer W. G. van den Heetcamp Hoofd der Cbr. School, zyn eerste uitvoering sedert zyn bestaan. Niet minder dan 14 nummers prijkten op het programma, w. o. een cantate van Oud. Holl. liederen. Het koortje, dat circa 60 leden telt, heeft zich dapper geweerd. Enkele duetten, zoowel voor jongens als voor meisjes, wer den verdienstelijk uitgevoerd, 't Bleek, dat de directeur zijn zangers volkomen in zyn macht heeft. De orde liet niets te wen- schen over, zoodat de kinderstemmen vol komen tot hun recht kwamen. Gezien dit de eerste uitvoering van het koor is en Woudrichem in dat opzicht niet verwend is, kan de directevr met voldoening op zyn werk terug zien. Het applaus na ieder nummertje bewees, hoe een en ander in den smaak viel. No. 5 «Troost« van R. Palmen, werd op verzoek van den heer M. D. v. Wendel de Joode nog eens herhaald. Op verzoek van den leider werd de uitvoering door den heer v. Wendel de Joode met gebed en een kort woord ge opend en met dankzegging gesloten, nadat genoemde heer den directeur namens alle aanwezigen had dank gebracht voor de goede zorgen en zyn keurige leiding. Yoor Woudrichem is zoo'n kinderkoor werkeljjk een aanwinst en voorziet in een behoefte. De vorderingen zyn werkelyk vele in zoo'n kort tijdsbestek. De heer J. Kentie had de orgelbegelei ding belangloos op zich genomen. De eerstvolgende repetities nemen 10 Januari a.s. weer een aanvang. Gedurende het tjjdvak 22 tot en met 28 November jl. werden aan de yisch- markt alhier geen zalmen aangevoerd. Be steed werd voor dunne aal 29 tot 35 ct. snoek 40 tot 50 ct.brasem 23 tot 27 ct.bot 20 tot 35 ct.baars 18 tot 27 cent; voorn 10 tot 17 ct.alles per pond. Voor een goed bezette zaal gaf Woudrichem's Fanfarecorps Donderdagavond jl. een goed geslaagde uitvoering. Gedurende de maand November jl. werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven 11 koeien, 27 varkens en 4 kalveren. Bij get stoeien kwam de 14-jarige G. Middag van den aanlegsteiger aan de aanlegplaats te vallen, waardoor hy tusschen de veerboot en de palen in kwam. Hij moest zich dadelijk onder geneeskundige behandeling stellen. De heer Y. M. Kentie heeft zyn benoeming tot kerkvoogd by de Herv. Ge meente aangenomen. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voetbal wedstrijd gespeeld door «BlauwWit I® van Woudrichem en «W.V.V. I® alhier, eindigde met 21 voor eerstgenoemde Vereeniging. Door «W.V.V. II® werd geen wedstryd gehouden. Dezer dagen kwam de 67 jarige T. v. W. op polder «Paul use door het verkeerd uithalen met een geladen bietenkar van een sleb in een sloot terecht. Snel toegeschoten hulp mocht het gelukken hem met paard en wegen op 't drooge te bren gen. Met een kleine materieële schade liep dit ongeval af. Vorige week Donderdag hield de Geref. J. V. «Tiinotheiis® haar jaarver gadering in 't gebouw van Chr. belangen, onder leiding van den Weleerw. heer Ds. Jonker. Dezen avond werd geopend met het zingen van Ps. 97 6 en 7, waarna voorlezing van een gedeelte van Efeze 5. Geleverd werden de onderwerpen «Israëls positie tusschen de volkerendoor F. van Harp en «Calvinisme en Socialisme® door W. Brienen. De onderwerpen werden afgewisseld door proza en poëzie. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer Joh. Schaddelee Sr. - Naar we vernemen zal de opening van het nieuw aangebouwde gedeelte der Herv. Chr. School plaats hebben op Maan dag 16 December a.s. Vorige week Donderdag herdacht de Chr. J. en Jongem. vereen. «Andreas® haar 43-jarig bestaan in het gebouw Andreas, onder leiding van Ds. Lazonder. Geopend werd met het zingen van Ps. 68 10 en een openingswoord naar aan leiding van Spreuken 4. Het zeer uitge breide programma werd goed afgewerkt. De collecte ten bate van het orgel bracht ruim f 20.op. Door de Kerkeraad der Geref. Gemeente is een tweetal opgemaakt voor het beroepen van een Dienaar des Woords, bestaande uit Ds. Kok van Gouda en Ds. Verhagen van Middelburg. LWAALWIJK. ZALTBOMMEL. Veiling van 29 November. Beurre Clairg. extra 20 ct.Idem I 1217 ct.Vijgenperen extra 11 ct. Bellefleur extra 9 ct.Goudreinetten extra 13 ct.Uien 4 ct., alles per K G. Aanvoer Appelen 3500 K.G. Peren 1850 K.G. Roodekool 4 ct.Wittekool 4 ct.Boe renkool 1 ct.Andyvie x/2 ct., alles p. stuk. Prei 5 ct. per bos. Chrysanten Miss Edith Cavell 8 ct. per stuk Mont-Blanc 8 ct. per stuk. Provinciale Staten. behoort weer tot het verleden. Behoudens dat twee personen zich terugtrokken, is deze wedstryd vlot verloopen. Bojcr het Bestuur van de IJsclub {•,|N;0(cit Giedacht" is het scho,o;n!m|ajken yan ,,De Put" pyer haar geheel© opper vlakte opgedragen aan den heer .Chr, (Biesheuvel, zijnde de laagste inschrijvier. Mede-inschrijver was. D. Biesheuvel. Met het maken vlan een inwatering zal eeh begin worden gemaakt onder achiteétuur vjan den heer G, Verhoioij1. Meer was er in deze vergadering niet aan de orde. S/— De Coöp. Zuivelfabriek „Altena" is "onlangs begonnen met reclame te maken van haar product „Roomboter." Een serie bestaande uit 80 verschillende plaatjes met voorstellingen uit „Onze tij den" werden bij; de pondspakken Room boter ingesloten. In elk pak bevindt, zich een plaatje. Er wordt een album beschik baar gesteld, alwaar de plaatjes kunnen worden ingeplakt. Bij elk plaatje wordt een beschrijving gegeven van de voorstelling van het bei- treffende plaatje, zoodat dit album com pleet een mooi leerzaam en aantrekke lijk geheel vormt, vooral voor de jeugd. Tevens worden beschikbaar gesteld bór- duuikaarten en vloeibladen. Het parool" g'oedc wijn behoef geen krans schijnt „Altena" te laten varen. Het, is tegen woordig de tijd van reclame te maken. De et men dit niet, dan gaat men niet met den moderne tijd mee. De voor uitstrevendheid welke de Coöp. Zuivelfa briek „Altena" al in menig opzicht aan den dag heeft gelegd bracht haar blijk baar thans zoo, ver om ook het reclame maken ter hand te nemen. In de vorige week werd de algemee ne ledenvergadering der Coöp. Zuivelfa briek Altena" alhier gehouden. De voor zitter verwelkomt de aanwezigen. De no tulen der vorige ledenvergadering wer- jden nalezing door den secretaris, pn- gewijzigd vastgesteld. Bij stemming wor den de aftredende Bestuursleden de heé- ren H. Crezee en A. v. d. Pluijim herko zen, eveneens a,ls commissaris! de heer Ra,arns. De yoprz. deelt verschillende za ken betreffende de fabriek mee o.a,. dat den afgeloopen zomer is aangeschaft een Ointijzering'stcestel voor het, vexbruikswa- ter der fabriek waarvan het resultaat zeer bevredigend, is. Het entreegeld blijft gehandhaafd op f 2.50 per koe. Behandeld worden enkele aanvragen voor ontheffing lidmaatschap. De directeur vertelt nog een en ander .over de kwaliteits'praeven welke aa,n de fabriek worden genomen, dringt :er sterk op aan, de melk behan deling zoo zindelijk mogelijk te doen' zijn en vooral het gebruik der wattenschijf bij' het teemsen te gebruiken. Bij de rondvraag wordt door een der leden nog ■opgemerkt dat èr ook watten schijven worden afgeleverd die zeer dik zijn en de melk moeilijk door laten, waarvan de nadeelige gevolgen niet uitblijven. Hierna sluiting. Tot Regenten van de Antonetta- stichting alhier wérden gekoaen door de kerkvoogdij! dhr. D. Lankliuijzen Sz. en Mej. A. E. van Dongen en door de Kerke- raad de heeren D. Konings Az., G. Oo sterling Wzn. en D. Smits, Burge meester van 's Gravenmoer. Dhr. J. v. d. Stelt, onderwijzer aan de Veersche Chr. School werd be noemd aan de Chr. School te Zwolle. Alhier overleed in het R.-K. Gast huis de heer G. Kamp1, de oudste in woner der gemeente. Hij bereikte den leeftijd van 94 ja,ar en eenige maanden. 't Is jammer, dat deze gemeente zoo arm is aan flinke zaalruimtede toeloop ware nog grooter geweest. Bij de gehouden verkiezing vóór le den van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat zijln voor heit! Grootbedrijf bij, enkele candidaatstelling gekozen de heeren A. de Haan te Heusden, G. van Loon te Waalwijk, II. Verheijden te Don gen en J. B. Verschuren te Loon op Zand. Voor het Kleinbedrijf -werden bij enke le candidaatstelling herkozen de heerem C. Jansen te Geertruidenberg, J. P. Ele- nians te Raamsdonksveer, II. Rombouts te Raamsdonksveer en P. C. Schellekens te Dongen. Op de gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd 30 runderen. De vol gende prijzen werden besteed: hokkeling- ossen f130—f175, hokkelingvaarzen f125 —f200, kal'fvaarzen f 220—f 340, kalfkoe- ien f 270—f 400, gniste koeien f 200— f 300, graskalveren f 60—f 110, pinken f 11.0—f 150, stieren voor export f 60— f120, nuchtere khlveren f10—f18, vette koeien le kW. fl.05—fl.20 per K.G., 2e kw. f 0.85—f 1 per K.G., 3e kw. f0.75 f 0.85 per K.G. Handel lui, doch prijshoudend. In de vorige week gehouden zitting der Provinciale Staten werden o.m. be handeld: Voorstel van Ged. Staten in zake verhoicging van het crediet tien be hoeve van de N. V. P.N.E.M. met f 3.000.000. Een langdurige discussie werd aan dit voorstel gewijd, waarbij met vol doening w!erd geconstateerd, dati het be drijf zich in een zoodanigen groei mag verheugen dat verdere uitbreiding re©ds nu noodzakelijk is. In dit verband werd door eenige leden opgemerkt, da,t van den beginne af aan de opzet en het streven is geweest, om alle gemeenten zooveel doenlijk van elec- triciteit te voorzien. Van dezen opzet is mc-.n evenwel naar de meening van de le den, hier aan liet woord, nog ver verwij'- derd. Voor de aansluiting worden vaak! dergelijke sommen a fonds perdu ge vraagd, dat het voor verschillende klei nere gemeeenten onmogelijk is, om to$ aansluiting' over te gaan. Het lid VAN DER SCHANS herinnert er aan, da,t destijds op een propaganda- v'ergadering in het Land van Heusden en Altena prof. Van Swaay heeft meege deeld, dat de voorwaarden voor alle ge meenten hetzelfde zouden zijn. Het, is anders uitgekomen. Uitvoerig betoogt deze spreker dat de' tarieven voor de kleine gemeenten zéér hoog zijn. Het lid G. R. van DER VEN wees erop dat door de P.N.E.M. 78 gemeentelijke 'bedrijven zijn overgenomen. De betrok ken gemeenten moesten er toe overgaan,- jcimdat de kosten bij, toename van de stroicmafname niet op te brengen wa ren. Dientengevolge loopen er leeningen tof 2 millioen gulden, waar niets tegenover1 staat. De gemeenten zititen met ©en enorm bedrag aan restant schuld van overge geven bedrijven. Die moet afgelost worden uit de belasting. Het is zoo, heel gemakkelijk bedrijven, rendabel te maken. Den heer De Broiekert merkt hij op dat in de genoemde 78 gemeenten 20.800 aansluitingen voor klemindustrie zijn. Een: stroomprijs Van 2,5 cent is daar toch' veel te hoog. Dat kan voor die gemeen ten gemakkelijk verlaagd worden met 10 cent. Hij: fcepleit tenslotte vertraging in liet tempo van afschrijving. Anders zal het nageslacht slechts de lusten der elec- trifieatie genieten, terwijl het: huidige ge slacht alleen de lasten draagt, i Het lid GULDEN betoogde, nog,- 'd,a!t| dp

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 2