hit het LiH in Heaslti ei Pil imief beslaat Hit 2 maden. DE LENTEFEE Binnenland FEUILLETON ^ND van alte# Uitgave: Eirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4975 Woensdag 11 December 1929. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. §1525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers GRATIS De storm. JULES MARY. i Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DOOR NACHTELIJK AUTO ONGELUK. De beer Van Basten Batenburg uit En schede reed Vrijdagnacht met ror. Julius uit Zutphen per auto van Arnhem naar Zutphen. Tnsschen Dieren en Brummen geraakte de auto plotseling van den weg, reed tegen eenige boomen aan en kwam tot staan tegen een zwaren iep. Mr. Julias werd uit den wagen geslingerd en kwam in een droge sloot terecht, waar hij met een schedeifractuur en andere zware ver wondingen liggen bleef. De heer Van Basten Batenburg zat achter het stuur be klemd en kon zich niet bevrijden. Na lang wachten kwam eindeljjk hulp uit Dieren. De bsstuurder, die met moeite bevrijd werd, is naar het St. Elizabetbgasthuis in Arnhem vervoerd. Mr. Julius werd in hoogst zorg- wek kenden toestand in het ziekenhuis te Velp opgenomen en is daar overleden. VERLAGING VAN DEN SUIKERACCIJNS Het »Ned. Weekblad voor kruideniers waren#; meldt dat het in het voornemen der regeering ligt, het wetsontwerp tot af schaffing van de opcenten op den saiker- accijns nog zóó snel door de Staten Gene raal te doen behandelen, dat de wet op 1 Jan. a.s. in werking kan tredeo. Het blad beeft goedereden aan te nemen, dat van regeeringswege maatregelen zullen worden genomen om voor de by de gros siers en suikerwerkende fabrikanten aan wezige voorraden witte suiker restitutie tot het verschil in accyns te doen plaats heb ben. Omtrent de vraag in hoeverre die terag storting zal geschieden, is nog geen volle dige overeenstemming bereikt, maar het staat wel vast, dat de kleinere voorraden, ook al zijn dit onaangebroken zakken, buiten e regeling zullen vallen. blad kan den winkeliers dan ook in hun eigen belang raden te zorgen voor e^Kuiterst geringen voorraad op 31 Dec. a.s. Het standpunt der regeering ten opzichte van accijnsrestilutie voor de voorraden bas terd en ruwe suiker is nog onbepaald. slecf STRAATKOOPMAN OVERSPANNEN EN GESTORVEN. Al jaren liep in den Haag een straat koopman die, waar dat geoorloofd was of anders waar het wakend politieoog tydelyk ontbrak, menschen om zich verzamelde, een tasch geheimzinnig openmaakte en met diepe keelstem zyn waar te koop aanprees om die dan voor een dubbeltje te verkoopen. Hij vente zoo met allerlei artikelen, na eeris een handig zakmes, dan een portefeuille dan briefpapier of kaarten. Een tyd lang ook liep deze man, die uit Boekarest geboortig was en uitstekend Fransch sprak, met Berliner bollen en weer of geen weer, kon men hem geregeld zien staan en zyn vnnmmeroc maken met groote menschenkennis en handigheid. Het eenige waar hy niet tegen kon, was de straatjeugd, die zoo goed al9 sommige onderwyzers in een zenuwinrichting terecht komen door de wreede plagerijen van school kinderen hem teiterde en sarde, totdat de 39 jarige man, razend-nerveus, de bengels achterna zette of om zich heen ging slaan. De venter was den laatsten tyd door verschillende tegenspoeden angstig-bleek en zwak geworden en Vrijdagavond heeft hy van straatjongens den genadeslag gekregen. Hy was op den Binnenweg bezig met het verkoopen van zeildoek portefeuilles, SeSisimeUmari Het dok van 11,000 ton, op weg van Hamburg naar Schiedam en bestemd voor de Rctterdalmsche Droogdok Maatschap» pij, is ter hoogte va.n het) Terschellinger- vuur^chip gezonken. De directie van L. Smit en Cd/s Inter nationale Sleepdienst, wiens sleepbooten ,,'W ittezee" en ,,Humber" met heb convooi waren belast, deelde mede, dat het: dok, overvallen door zwaar noodweer, Zater dagmorgen om tien uur op 75 mijl N.O. van Terschelling was gebroken en gezon ken. Acht van de tien runners, die zich op het dok bevonden, konden, door de beman ning van de beide sleepbooten worden ge red, t-wee runners, namelijk de 56-jarige P. van der Sluis en de 53-jarige A. van Dun ren, beiden woonachtig te Maassliuisy zijn in de woeste golven omgekomen. De verongelukten waren gehuwd. Van der Sluis beeft geen kinderen, doch Van Buu- ren laat tien kinderen na. Schipper Zwerver, op weg met een lading steenen van Groningen naar Beester- zwaag, liet zich door een motorboot óver bet Bergumermeer sleepten? Tengevolge van bet zeer woelige water zonk het schip op den Westkant van het: meer. De schip per met vrouw en twee kinderen konden zich in een roeibootje redden. Een derde kind, een meisje, sloeg over boord, doch kon gelukkig door de opvarenden van de motorboot worden gered. In het roefje van het gezonken schip bevonden zich belaas nog twee broertjes, de anderlxalfjarige Jacob' en het pas een half jaar oude Jantje. Niemand zag kans de kinderen uit het roefje te bevrijden. Ziji zijn met het schipt naar de diepte ge zonken. H(jt Nederlandsche stoomschip Merwe- de, met een lading steenen van Terhae- gen (België) naar Newhaven is nabij New- haven gestrand. De geheele bemanning is gered en aan wal in veiligheid gebracht. Op onze rivieren kwamen tal van sche pen op dreef, maar ongelukken van ern- stigen aard kwamen daarbij niet voor. Uit Londen wordt gemeld, dab verschei dene schepen zijn vergaan. Het schoomschip' „Eadyr" uit Cardiff dat 2357 ton groot! is, is aan de kust van Devonshire gezonken. De Eadyr'' had dringende S. O. S.-seinen uitgezonden. •4ZZ—>D-4I 91 Deze schoof zijn stoel achteruit, om zooveel mogelijk ruimte tusschen liem en Bertignclles te hebben. Bertignolles glimlachte reeds weer als gewoonlijk en zeide: Kom, Remain, ge vergeet alle dien sten, die ik je reeds bewezen heb. On der ons gezegd, houdt ge er een rare manier op na om1 uw dankbaarheid te betoenen. Wat zouditl ge zonder miji ge worden zijn? Een eerlijk man. Betfcigholles sloeg er geen acht op maar vervolgde ,Wat ik voorbeen aangeboden lieb-, bied ik u nog aan: een groot fortuin, waar van ge zelf de som bepalen kunt.... Als ge er in toestemt! van uw plannen af- sftand te doen, geef ik u zelfs een milli- oen Ik weiger. Op die wijiz© ontgaat u een aardig for tuintje. Dat hindert mijj niet. Ik ben gewend aan armoede. En wat wint ge daarmede? Niets. Ge hebt zelfs de kans niet, dat mijn. doch ter u eenmaal liefheeft, want zulk een droombeeld' zal wel nooit verwezenlijkt Schepen, die vertrokken om naar' de Ea dyr" te zoeken, hebben niets meer gevon den. Aan boord bevonden zich 25 a 30 personen. De lijst van scheepisongelukken van de laatste dagen is reeds zeer groot. Bij! Beaeliy Head zijn een stoomschip en een schoener gezonken. De bemanningen wer den gered. Een Fransch stoomschip met 19 man verkeert in de bocht van Mount in nood. Aan de kust van Dover is een wrak aan land gedreven; de bemanning werd ge red. Van het Spaansche stoomschip, dat zich aan de kust bij Cromer bevindt, zijn noodsignalen opgevangen, evenals van bet- stoomschip) „Andalucia, Star" van de Hue Star Line, dat 12.836 ton meet en met- een beschadigd roer in het Ka naal hulpeloos ronddrijft. Voorts zijn van onbekende schepen, die zich ongeveer 50 K.M. van Berry Head bevinden, S. O. S.-oproepen opgevangen. Bij Grimsby is een sleepboot vergaan. De storm heeft ook de Belgische kust! geteisterd. Vele schepen moesten in de haven van Antwerpen een toevlucht zoe ken. Tal van huizen hebben schade oplge- Icopen, telefoon- en telegraaflijnen zijn vernield, terwijl het aantal ontwortelde boomen buitengewoon groot is. De hevige stormen van de laatste da gen hebben ook aan, de Eransche west-en noordwestkust groote schade aangericht. Te Brest zijh de straten van geheele wij ken met dakpannen bezaaid. Talrijk© sclicorteenen stortten in. Van het tehuis oor dakloozen, van een kazerne en van worden. Mijn dochter zal u nooit liéfhéb- ben. Dat weet ik. Welnu Dan wreek ik mij ever u, over haar over allen. Langzamerhand was Bertignolles opzijn secretaris toegetreden. Nog steeds glimlachte hij. Onwillekeurig had hij, zacals 't scheen zijn rechterhand op die van Remain ge legen, gereed om hem bij1 de pols te grijpen, als hij hem doorboorde. Als een braaf, edelmoedig man zeide liiji: Kom Remain, mijn jongen, denk er eens over na. Remain begon te lachen: O, met uw zachtheid bedriegt ge mij niet, mijnbeer Bertignolles, ge kunt met mij open kaart spelen. Onachtzaam liet hij zijn hand in die van Bertignolles, alsof hij' hem zelfs niet wantrouwde Ik ten er verwonderd over, mijnheer Bertignolles, dat gij: mij1 verzoekt na te Idenken. Iemand, die in staat is, na. tie Idenken moet zijn eigen meester wezen en dat ben ik helaas sedert langen tijd niet meer.... Ik leef als een gek. Ik ga recht op mijn doel af. Zonder van den weg af te wijkenen dat doel, zal ik, in weerwil van alles bereikenmijl moet ge dus aanraden, na, te denken, maar u, mïj'nheer Bertignolles... Als gij' Jen ny uithuwelijkt, weet ge waaraan ge u bloot stelt'. Waarom huwt ge haar dan uit Uw besluit is dus onwrikbaar? Jat w Ge wilt mijn ongeluk en dat van mijn arme Jenny? Ik wil wraak.... en ik ben jaloersch. Sterf dan, Rojmain. nog eenige andere gebouwen werden de daken geheel vernield. Het aantal sche pen dat in de haven gezonken is, is nog niet Lekend. Alle telefoonlijnen rondom de stad' werden vernield, zoodat Brest reeds sedert 48 uur zonder telefoonver binding met bet overige Frankrijk is. Ook te Cherbourg beeft de storm he vig gewoed. Het tramverkeer moest' stop gezet worden. In de Spaansche provincie Pontevedra zijn de rivieren tengevolge van ©en wolk breuk buiten bun oevers getreden. Ver scheidene buizen in de stad zijn ingestort, doch menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Ook uit Bilbao wordt zeer groote stormschade gemeld, waarvan het bedrag nog niet te schatten valt. Honder den schoorsteenen zijn ingestort of kwa men naar beneden. Doordat verschillende boogspanningsleidingen vernield werden en op de daken van huizen terecht kwa men, ontstond kortsluiting, wat eenige malen 'n groote brand tengevolge badi. Zware stormen hebben boven Engeland gewoed. Zij hebben, voor zoo, ver tot nu toe bekend, 19 dooiden oipi zee en 7 op bet land geëischt. Op de Scilly-eilanden bereikte dei storm een kracht, van 138 en bij Falmouth zelfs van 150.4 K.M. per uur. Te Londen zijn talrijke winkelruiten in gedrukt. In Islington, een Noordelijke voorstad van Londen, werden vele hui zen beschadigd, zoipdat zij' gedeeltelijk door de bewoners moesten werden ont ruimd. In Aldershof en Porthmouth zijn van 3 huizen de zijmuren ingestort, waarbij een vrouw en twee kinderen gewond werden. Van tal van huizen werden de daken af gerukt en het aantal ontwortelde boomen is buitengewoon groot. Twee kinderen werden door vallende boomen ernstig1 ge wond. Te .Huil zijn vele huizen beschadigd, terwijl ontelbare, ruitem-vernield werden. Talrijke schepen liepen de havens van Dungeness en Dover binnen om een toe vlucht te zoeken. Ook' pip! het. Kanaal van Bristorl heeft het zwaar gespookt. In bet stadsgebied van Lenden zijn on geveer 1000 telefoonlijnen en 130 inter local lijnen gestoord. Talrijke schepen verkeerden in nood.. De Eransche mailboot „Ile de France" va rend op Amerika, kon wegens den storm Plymouth niet aandoen en moest daar de Engelsclre passagiers achterlaten. De loods ken te Plymouth, niet: van boord en moest noodgedwongen de reis naar New- York meemaken. Omtrent heti vergaan van het Britscbe stoomschip „Frances Duncan" op de Brit scbe kust nabij' Landsend, waarbij! slechts vijf personen gered werden en. de rest .van de bemanning, n.l. zestien man, verdronk, zijn de volgende bijzonderheden bekend. Van de kust zag1 men het scliip hulpe loos ronddrijven, cloch men was cloor de heftigheid van den storm niet1 in staat, eenige hulp te bieden. Onder een geweldige zee werd het schip bijna, geheel bedolven en toen bet weer uit Plotseling omklemden de vingers van Bertignolles de pols van Romain Goux. Zijn andere hand greep den getrokken dolk, die tegelijker tijd opgeheven en op den jongen man neergelaten werd. Maar hoe snel de clclk1 ook neerdaal de, hijl werd tegengehouden d:or de vin gers van Romain Goux, die de hand va.n Bertignolles als een nijiptang vast hielden. i Toch' was de kracht, waarmede \diè dolk neerdaalde, zoo groot, dat 't. wapen de kleeren van Romain doorboorde en de huid schramde. De beide medeplichtigen, wier kracht in hunne vingers vereenigd was, ston den recht tegenover elkaar, onbewegelijk, j Zooals wij! weten waren ze gelijk in krachten. Op dezelfde wijze hadden zij, reeds een maal hun kracht beproefd. Hun tanden knarsten van woed©. Deze worsteling putti© hen uit, maar kon neg geruimen tijd duren. Romain vereenigde zijn krachten en leunende tegen den muur, wierp bij! Ber tignolles achteruit, die tegen 't bed ge slingerd werd. Onmiddellijk sprong Remain over de tafel en schoof die tusschen hen in. En toen Bertignolles met bloedige oor g©n, met schuim op zijn mond, gelijk aan een Wild dier, dat van honger sterft, zijn evenwicht hersteld had en nogmaals op Romain Goux wild© toespringen, stond deze glimlachend achter de. tafel, de arm uitgestrekt, een revolver in de hand en den vinger aan de trekker. Ik b'en gereed, mijnheer, zeide hiji kalm. Bertignolles had zijn doel gemist. Hij! liet zich op een steel neervallen, met de ocgen op Romain gericht. Zijn wil behield de bovenhand1 en ver- de watermassa opdook, was1 dit eigenlijk reeds het einde. Booten uitzetten was onmogelijk. In deze positie bleef het schip onge veer een half uur, .heen en weer geslingerd door de razende zeeën, tot het. 'plotseling zonk. Voordat het in de diepte verdween, wa.s liet stoomschip „Alice Marie" uit. New- Castle in de nabijheid gekomen en men slaagde er in vijf overlevenden op te pik ken en a,an bioord te brengen. Drie andere slachtoffers, die op zee hun leven lieten, waren drie Iersch© vis- sclmrs uit Dublin, die vlak buiten de ha- venNtengevolge van den hevigen storm t verdwijnen des avonds met wat PUROL in te itarijven en door zich des morgens te wa^schen met warm water en gewone zeej^of beter nogmet PurolzeeprtVoldoet iedereen. verdronken. Door de hevige stormen is aan de West en Zuidkust van Frankrijk veel schade aangericht, terwijl er vele menschenle vens in gevaar kwamen. Het radiostation te Marseille ving vele S.O.S.-seinen op. Het Italiaansche stoomschip „Vesuvio." verzocht om assistentie, evenzoo: 'het En- gelsche stoomschip „Shandon". Ook het radiostation van St. Nazaire heeft talrijke S.O.S.-seinen opgevangen, o.a. van het Eransche stoomschip „Hele- ne", dat op volle zee in nood .verkeert'. Een Eransche sleepboot is vertrokken om te trachten het schipi te bereiken. De bladen melden, dat tij' Lorient een schip is gezonken. Twee andere zijn ern stig beschadigd. Vier Engelsclie schepen hebben om as sistentie verzojcht. Vier vis'schersschepen zijn tegen de pier geworpen en stuk! geslagen. De haven van Cherbourg kon moeilijk werden bereikt. Bij' Caen moest de scheepvaart geheel' worden gestaakt. o— dreef zijn woede. Zijn trekken werden weer kalm. Zijn lippen sloten zich. Hiji wisohte ze met! zijn zakdoek af. Weldra tracht© hijj weer dat. edele aan zijh gelaat te geven, dat!' er steeds cp' te lezen stond. Nu wierp hij! zijn dolk ver van hem ijn jongen, vergeef 't mij, dat ik ©en «ogenblik zoo opgewonden, ben geweest, zeide hij Noemt ge dat 'Opgewondenheid? vroeg Romain spottend, doch bleef op zijn hoe de en hield zijh pistool nog steeds op Bertignolles gericht. Ge weet mijn jongen, dat men zich niet altijd beheersclien kan. Dat weet ik, want als ik dat!' niet wist, dan was mijln hart nu doorboord. Misschien, misschienaanvankelijk wilde ik u slechts djoien ontstallen. 't Scheen, dat gie dit moorddadig plan met uw zelfbeheersching aardig voorbe reid had. Wel neen, m'ijh jongen, 't was ©en gevolg van mijn toorn, ziedaar alles. Hoé kunt ge bewijzen, dat ik u had wil len vermoorden Ik geloof 't niet. Waarom niet Omdat ik er zekier van ben. Mijn jongen, doe dat wapen Wieg. Genoeg bedrog, mijnheer Bertignolles. Ik ken u even goied, als ga mij, kent en uw leugens hebben op miji geen uit werking. Ge zijt hier gekomen met 'ti onvermijdelijk plan mij te dooden. Uw dolk stak geopend in uw zakge zijt zelfs vermond hier binnengetreden, want toen ik u zooeven van mg: af slingerde, vielen er een pruik; en een valschen board uit uw zak Iet Terwijl hg! ze met. zij a vinger aan wees, zeide hiji: Zooeven liept ge eg nog over, zon der 't te bemerken. Ditmaal antwoordde Bertignolles nielts, Hiji was doorzien en had zijp. meester gevonden. Ge weet, dat ik! u ken dcoden, zeide Romain achteloos met zijh revolver sp)a- lend. Doodt mij1maar spaar Jenny. De ellendeling hief smeekend zijn ban» den cp. Ja, doodt mij!, Romain, want ik heb u willen dooden, maar ik smeek u, doe Jenny geen leed, die aan alles, zoonis ge weet, onschuldig islaat daitj kind! haar liefde, haar geluk'.... "Wreek; u oip mirjij Cimdat ik u kwaaid berokkend heb, maag niet op haar, die 't slachtoffer is. Neen, neen, verneder u niet met mijj diij te vragen. Gij; hebt geen medelijden melj mij gehad, toen iki 't u smeekte, nh heb! ik geen medelijden yopr u. Romain. Alles wat ge wilt zeggen, zal wel ncjo- deloos wezenIk) wil, dat dit huwelijk verbreken w'ordtStemt' ge toe,.1 jjai of neen Dat huwelijk verbreken staat gelijjk met: Jenny dooden.... Ik kan toch mijïQ dochter niet doodenkan haag toch geen leed aandpen. Ge 'weigert? Ik weiger. Neem mijn leven. Daar heb ik niets aan. Ga heein. Dus niets kan u van uw! plan afhouden, Romain? Niets, zelfs een glimlach of tranien van Jenny niet. En toch !w©eitl ge hoe ih- nig lief ik haag heb. I L (.Wopdt yeryolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1