Tweede Blad 10.4975 woensdag IjDeceier voor het Land fan Heusden en Altena, de Langstraat m de Bommelerwaard. BIJ NACHT. Rechtzaken. Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Laat mij de stilite van den nacht beluist'ren, die alles in het volle duister hult, waar zacht alleen, de bloemen fluist'ren, Waar alles van Gods grootheid is ver vuld; O! vrij te zijn, alleen er rond te dwa len, diep in den nacht! alleen bij sterren licht, dat spattend, vonkt aan hcoge hemel zalen, en waar de maan de boe men zacht be licht. Mijn hart is vol, ach! van een vreemd verlangen, wat is het toch, dat mijn gedachten bindt achlaat mij! luist'ren hoer 'k nu engelen zangen, waar 'k verstroosting en berusting vind? Laat mij de stilte van den nacht leluist'ren, die alles in het volle duister hult', waar zacht alleen, de bloemen; fluist'ren, waar alles van Gods grootheid is ver vuld HM! OLD. (Nadruk verboden.) (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Wy hebben eene woning, welke byna op de scheiding staat. Nu zitten er in deze zymuur kleine yzeren raampjes (het huis is 22 jaren oud). De vroegere eige naar heeft er vlak naast weer gebouwd ongeveer 1,50 M. van de scheiding. Mogen we nu in onze zymuur gewone ramen laten plaatsen met gewoon glas of moet dit uit sluitend matglas zyu N. N. N. N. Ais men een huis verhuurt op contract, geteekend door huurder en borg en de huurder blyft in gebreke te betalen, wien moet men dan aanspreken, den huurder of den borg Wanneer de huurder vertrekt en de huur schuldig blijft, welke huur op dat oogenblik niet verhaalbaar is, doch als de huurder later vast werk krygt, kan men dan beslag op zyn loon leggen Wat zyn de kosten daaraan verbonden R. T. Mogen van een adreskaart, behoorende by een postpakket, de daarop voorkomende frankeerzegels door den geadresseerde wor den afgenomen en behouden Deze zegels hebben toch bun dienst gedaan wanneer zy bij den geadresseerde zyn aangekomen. Indien deze zegels niet van de betreffende kaart mogen worden verwyderd door den geadresseerde, kunt U my dan vermelden waarop zulks berust? Een abonné. Kan ik van het geld, dat ik na Moeder's dood van vader geleend heb, nu vader over leden is, ook moeders erfdeel met de daar voor betaalde rente aftrekken De andere kinderen hebben nog niets gekregen en het kapitaal is na moeders dood verminderd. G. Een abonné. Neen dat gaat niet. Het geld, dat U van vader geleend hebt moet U in vader's nalatenschap terugbetalen. Een kennis leende geld van my, waarvan rente moest worden betaald, doch hy bleef in gebreke. Nu zyn er sinds de laatste rentebetaling 8 jaren verloopen en nu wordt me geantwoord, dat rente na enkele jaren geheel vervalt. Is dit juist Eu hoelang is die tyd A. J. v. d. R. Rente van een geleende geldsom ver jaart na 5 jaren. Myn schoouvader heeft lange jaren op scheepswerven gewerkt, en is nu wegens lydende aan zenuwtoevallen op alle werk plaatsen ontslagen. Zou hy nu ook in aan merking kunnen komen voor steun als blyvende invalide, volgens de Invaliditeits wet Er is voor hem altyd geplakt zoolang hy op die werven is werkzaam geweest. Zoo hy daarvoor in aanmerking komt, tot wien moet ik my dan wenden C. V. D. S. Zeker kunt U voor invaliditeitsrente in aanmerking komen. Daartoe moet U zich per gewoon briefje wenden tot den Raad van Arbeid, waarby U is ingeschreven. Deze Raad zal U dan wel geneeskundig laten onderzoeken. Myn schoonzuster was 1 Mei 1929 in betrekking als huishoudster en verdiende boven kost en inwoning f 225 per jaar. Haar andere bron van inkomsten bedroeg ongeveer f240 per jaar. Zy heeft nu in Augustus dezen dienst verlaten en mist nu van dien tyd af ook deze bron van inkom sten. Kan ze nu ook ontheffing van be lasting krygen, daar haar inkomsten met meer dan de helft zyn verminderd Ze hebben haar namelyk naar een inkomen van f900 aangeslagen. N. Een middenstander. Wanneer het belastbaar inkomen door het staken van een beroep daalt beneden 8/4 van het bedrag, waarnaar de aanslag is geregeld, wordt ontheffing verleend. Ont heffing moet binnen 3 maanden na afloop van het belastingjaar schriftelijk aan den inspecteur der directe belastingen (zie achter- zjjde van het aanslagbiljet) verzocht worden. Geen ontheffing wordt verleend als binnen drie maanden na de staking van het be roep het inkomen door het ontstaan van een nieuwe bron van inkomsten uit bedrjjf of beroep, vruchtgenot of periodieke uit- keering weer stygt tot boven het hiervoor bedoelde s/4 gedeelte. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL, Uitspraken. Overtreding betreffende de veldpolitie J. v. B. te Brakel, f 8 of 8 d. b.T. t. H. te Poederoyen, f 3 of 3 d. h.C. t. H. te Poederoyen, A. v. d. W. te Zui- lichem, ieder f 5 of 5 d. h. Straatschenderij K. K. te Nederhemert, f 10 of 10 d. h. Wet openbare vervoermiddelenJ. H. P. te Ammerzoden. VleeschkeuringswetJ. v. H. te Aalst, f 5 of 5 d. b. SpoorwegwetH. E. v. L. te Zaltbommel, A. O. te Gameren, ieder f 5 of 5 d. h. TrekhondenwetJ. v. E. te Gameren, f 4 of 4 d. h. ArbeidswetM, d. R. te Ammerzoden, f 10 of 10 d. h. A. P. V. NederhemertC. v. d. W. te Nederhemert, f3 of 3 d, h.6. v. d. W., idem, idem. Motor- en RywielwetF. L. S. te Zalt bommel, f 15 of 10 d. b. Motor- en Rywielreglm.G- B. te Zalt bommel, f 3 of 3 d. h. en t 4 of 4 d. h. A. v. V. te Zuilichem, G. v. K. te Am merzoden, ieder f4 of 4 d. h.J. K. te Ammerzoden, f 5 of 5 d. h.G. C. H. te Aalst, f 3 of 3 d. h, BOSSOHE RECHTBANK. Uitspraken. J. M. v. B. te Kaatsheuvel, overtr. M. en R. regl., appèl Kgr. Waalwyk, vonnis bevestigd A. J. L. te Sprang*Capelle, dron kenschap, 5e herb., appèl Kgr. Waalwyk, vonnis bevestigd. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken 5 December. B. W. T. te Zuilichem, overtr. Politie verordening, vonnis Kantonrechter Zaltbom mel vernietigd, vrijgesproken. Vergadering van den Raad der gemeente DÜSSEN, op Woensdag 4 Dec. 1929 des namiddags 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Aanwezig 10 leden. Er is een vacature door het overlijden van den heer v. d. Koppel. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering^ Worden voorgelezen en zonder op- jfö. aanmerkingen worden vastgesteld. De Voorzitter neemt hierop heit woord en wijdt enkele woorden van waardee ring' aan het overleden lid, den heer v. d. Koppel. Spr. zegt, dat de gestorvene veel goeds in het belang der gemeente mede heeft tot sitand gebracht'. De ver standhouding' was steeds even prettig en hij' besluit dat zijne persoon steeds in aangename herrinnering bewaart zal blij ven. Deze woorden van den Voorzitter worden door den geheelen raad staande aangehoord. Als eenigst ingekomen stuk wordt; ter kennis van den raad gebracht, een schrij ven van de wed. A. B. v. d,- Koppel- Groene veld, dat haar zoon Govert v. d- Koppel den 26ste November 1929 is over leden. De Voorzitter stelt voor aan genoem de een schrijven van rouwbeklag na- n ens den raad te zenden. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter zegt, dat als eenigste punt cp de agenda is vermeld „Wethou dersverkiezing". Spr. zegt dat in de ver gadering van 26 November 1929, de ver kiezing' welke toen plaats heeft gehadt, in strijd is geweest met! Art. 46 der Gem. wet. Bij de herstemming t:oen is door de betrokken candidaten medegestemd, terwijl de wet dit juist verbiedt. Hij stelt derhalve voor het toen genomen be sluit, waarbij M. v. d. Pluijm tot wet houder is benoemd, in te trekken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Vervolgens stelt de Voorzitter opnieuw de verkiezing van een wethouder aan de orde. 1 Berm. Voorzitter, ik kan mij: niet. goed begrijpen waarom of daar zoo'n haast bij is. Door de ziekte van v. Steen heefit de gemeente liet wel anderhalf jaar met één wethouder gedaan en nu kan dat wel niet goed zijn, maar om daar week op week over te stemmen is geloof ik niet nc^dig. Ik stel voor om het aan te houden tot de geheele raad weer voltal lig is. Voorzitter. Maar Berm dat. kan niet, er meet volgens de wet binnen 14 da gen in worden voorzien. Dit voorstel is derhalve in strijd met de wet. Berm. Dat zal wel eens meer gebeu ren, in elk geval gaan we de ge vangenis er niet voor in en moet dat, dan weet ik ooik waarom ik er in moet. Jong bloets. Ik ben het met. Bermi eens, zijn voorstel steun ik. De Voorzitter tracht hierop Berm en Jongbloets nog te bewegen hun onwet tig en tegenstrijdig voorstel niet dooi' te drijven. Genoemde heeren waren echter niet te bewegen hun voorstel in te trek ken, zocdat het in stemming kwam en wordt aangenomen met 5 tegen 4 stem men. Tegen stemde de heeren: Smink, v. Drunen, Middelkoop en v. Balkom. De heer v. Etten onthield zich van stem ming. De Voorzitter zegt, da.t het nu nog een greater warboel is geworden en meent dat nu de in de vorige vergadering ge kozen wethouder v. d. Pluijm voorloopig ook moet blijven, of dat een tijdelijke Wethouder zou kunnen worden benoemd. De lieer Smink zegt, het niet met de Voorzitter eens te zijn. Zoo pas is met algemeene stemmen besloten het besluit van de vorige vergadering in te trek ken. Ook is hiji het niet eens met het benoemen van een tijdelijke wethouder. Wij wijken op deze manier van de zaak af. Wij hebben hier niets anders te doen, dan het herstellen van een font1, in do vorige vergadering gemaakt. De Voorzitter verklaart nu, het ge heel met Smink eens te zijn, maar wij hebben rekening te houden met het voor stel. Berin, 't Is een heele warwinkel, 't is jammer, maar het is zoo. De Voorzitter zegt, dat hij' zoo spoe dig mogelijk werk er van zal maken, dat de opvolgers van v. d. Koppel zit ting^ kan nemen. Evenwel moeten hier voor nog twee vergaderingen worden ge houden. Smink is van meening dat onderzoek geloofsbrieven en installatie wel in een en de zelfde verg. kan plaats hebben. De Voorzitter ontkent dit, daa.r naar zijne meening, minstens 8 dagen hier tusschen moet worden gelaten voor be roep. Niets meer aan de orde zijnde sluit do Voorzitter de vergadering. Eenige paplepels uit de begrootings- deblattenbrei Verbeterde economi sche positie van Nederland Am sterdam en den Rijn Geeii vac- cinatiedwang Varia. V Ja, die prachtige teohnis'che verbete ringen zijn nu allemaal goed en wel, maar matigjes mee ingenomen, dat we in matig djes mee ingenomen, dat we in de Tweede Kamer een microfoon hadden gekregen voor het spreekgestoelte, én èen stuk c£ tien'luidsprekers in da zaal, zoo dat eek de grootste navolgers van den „whispering baritone", de hardnekkigste fluisteraars, duidelijk verstaanbaar wter- -■dén, en men zelfs kon hoeren, zooals een scherpzinnig persbroeder opmerkte, wtat de heeren afgevaardigden dachten. Want vroeger, voor deze euvele luidspre kers, was het een soort verademing, als er een fluisterende spreker optrad, iwaar- van men met goied fatsoen nietis behoef de te schrijven, omdat men heiti heerlijke excuus had, dat de spreker „onverstaan baar" was. Dat zal nu uit zijn. De mi crofoon is dus voor de pers een pór- ziaak van meer werk, al moet dan, zij het schoorvoetend en gansch niet van harte, toegegeven worden, dat het tech nisch een mooie verbetering is. Enfin, we steken dus welgemoed den lepel in dé parlementaire breipot, om er een paar le pels van op te disschen. Bij Binnenlandsche zaken .een opge wekt woord van meneer Vos (v.b.) die Wees op het gunstige werkloosheidscijfer hier te lande, waarvan het indexcijfer in 1923 11.2 bedroeg in 1928 5.6 en thans ongeveer de helft van dat laatste getal. Dat wees duidelijk op het geleidelijke economische herstel hier te lande. En deze vermindering van de werkloosheid maakte, dat de werkverschaffing- een meer secumdair karakter gaat aannemen. Daér- oim moest de regeering naar andere maat regelen omzien dan altijd naai' ontgin ningen, waardoor bijv. in Drente veel natuurschoon wordt geschonden. Meneer v. d. Tempel (s.d.a.p.) de werkverschaf fing' bedreigd ziende, trok een somber ge zicht en mompelde werkloosheidsvoorspel lingen en wilde daarom juist uitbreiding der w'erklocsheidsbemoeiïngen. Temeer, daar hij' al een tendenz bemerkt had, om de bemoeiingen der regeering cp dat punt te verminderen. Van andere s.d.a.p. zijjde kreeg oud-minister Kan een pluimpje voo;r zijn werk in Drente. Minister Ruys vond dat aardig, en verzekerde, !dat hij zijn han den niet van Drente zou aftrekken. In zake de werkloosheid zou de regeering Waakzaam blijven. En bij voorbaat zeide de minister toe, dat mocht de werkloos heid zich onverhoropt uitbreiden, er nog voldoende werkgelegenheid was. Bij „Landbouw" werd een jammer lied- in-kc.r aangeheven, door vele van de veertien sprekers. Er moest een directeur van Landbouw benoemd worden, zeiden velen. Een a.r. zei, dat een middel ter verbetering was een verruiming van cul tuurgronden. Een c.h. zei, verlaag de spoorwegtarieven, verbeter den inlichtin gendienst, hef verschillende directe en indirecte belastingen op, terwijl nog ©en ander, namelijk meneer Weitkamp vond, dat bij eiken socialen maatregel voor taan gelet moest werden op de bijzon dere positie van den landbouw; op wel ke geen nieuwe lasten gelegd mogen wor den. De opheffing der industrie-arbei ders rr. ocht niet door de boeren be taald worden. Nu, minister Ruys zag de toestand niet; zoo heel somber in, hiji zeide diverse keeren, dat. verschillen de geopperde denkbeelden en toestan den zijn volle aandacht hadden. Over af schaffing of verlaging van den vleesch- accijns zou hij overleg plegen. Aan het zoeken van nieuws afzetgebieden werd alle medewerking' verleend, evenzoo als aan het deelnemen aan tentoonstelling. Maar ja, alle moeilijkheden van land en tuinbouw ken de regeering niet weg nemen, men moest ook iets overlaten aan liet spel der economische krach ten, al zei meneer Wijnkoop ook nog zoci donker dreigend, da.t de grondeige naars uitbuiters van de kleine boeren waren, en, volgens hem, in het N.O. Van ons land de machtstrijd reeds be gonnen was. Geen wonder dat Moskou's aanhankelijke zoon tegen de begrooting stemde in zijn eentje. De belangen van de hoofdstad, inza ke dc nog steeds niet opgeloste kwestie van de verbinding met den Rijn, wer den jyirig bepleit hiji „Waterstaat". En daarom was 's ministers antwoord van belang, n.l. dat hij; ervan overtuigd was, dat Amsterdam zoo' spoedig mogelijk de scheepvaartverbinding met den Rijn moet krijgen, en dat de regeering de oplos sing van dit vraagstuk als een eere zaak beschouwt. Een bepaalde datum, waarop de indiening van het betreffende wetsontwerp verwacht mag worden, kon minister Reymer niet noemen. Maar wel verzekerde hij, dat zeer binnenkort de beslissing genomen zou worden. Verder nam de Kamer z.h.s. nog het regee rings voorstel tot verlenging van de opschorting van den vaccinatiedwang met één jaar aan. De regeering zette uit een, dat ondanks alle moeite nog steeds de oplossing niet gevonden was van i&jf met vacc inatie verbonden encephalitis- gevaren. De regeering sprak zich' uit te gen hot kris en kras inenten. POLITICUS. ANDEE. Over de maand November. Geboren: Janna H. d. van A. Duis ter en A. Vos Wilhelm A., z. van K. Unken en E. van StempvoortBodewijk, z. Van M. van der Vliet en A. O. van den Oven. Getrouwd: G. Verhoef, 27 met J. Verbeek, 22 j. BRAKED. Over de maand November, Geboren: Teunis, z. van A. Gran- dia en F. T. R van Balen; Anna E., d. van I*, van Dalen en A. van DalenLeen- dert, z. van W, Kocijiman en G. van der Linden; Adriaan, z. van M. van Dalen en W. Loef. Getrou wdP. J. van Wijgerden, 31 j„ met H. de Vries, 30 j. Overleden: T. van Dalen, 18 j. S. A. Erin Strang, echtgen. van H. van Wijgerden, 65 j.J. Chr. van der Heij den, wed. J. J. van Veenendaal, 78 j. '8 GRAVENMOER. Over de maand November. Geboren: Elisabeth A. F., d. van A. Blok en A. A. Versteeg; Wilhelmina» d. van W, van Dongen en A. A. Kerst. Getrouwd: G. van Dalen, 36 j. met D. E. van Eersel, 25 j. Overleden: C. Mouthaan, 81 j. NEDERHEMERT. Over de maand November. G e b o r e nMaria, d. van M. Bracht en L. van Wijk. Overleden: A. van Genderen, 81 j., wed. v W. A. Bonman; H. van Heems kerk, 31 j., echtgen. va L. Keijneimans. Levenlocs aangegeven kind vanJ. Vos en G. v. d. VlietG. Keijemans en A. Vos. POEDEROIJEN. Over de maand November. Geboren: Johannes J., Z. van M. van de Werken en A. L. Musterd; Jantje, d. van J. van de Laar en A. van Veen; Corneiis, z. van J. H. de Lange en J. de Koning. Getr ouwd: P. Zegwaard, 27 j., met O. E. Maas, 23 j.D. Biesheuvel, 26 j., met A. Kersten, 27 j.J. de Koek, 23 j., met O. G. van Veen, 17 j. Overleden: C. Vernooij, 79 j.W. Koolhaas, echtgen. van A. A. A. Op stelten, 36 j. SPRANG-CAPELLE. Over de maand November. Geboren: Johannes, z. van A. Ver- duyn en P. v. d. Wiel; Willem M., z. v. C. v. Os en M. Snijders;; Allegonda, d. v. J. D. v. Beek en P. J. Versteeg; Cornelia M., d. van A. v. Zeist en W. Kraijf; Jouw, z. van S. v. d. Galien en D. W. SprangersMaria A., d. van J. de Bie en A. A. de* Bie; Wijnand, z. van A. Konings en H. J. Ockers; Petronella, d. van A. Smits en L. v. Dongen; Gij 3- bertus, z. van A. G. Both en J. M. v. Dongen. Getrouwd: C. v. Dongen, 27 j., mét H. Spierings, 23 j.G. Verbeek, 25 j. met I. J. v. Baardwijk, 27 j.J. O. v. d. Schans, 26 j., met G. Colijin, 21 j. H. Mouthaan, 24 j., met A. Blom, 21 j. K. Mandemakers, 35 j., met A. A. Maijers, 25 j. Overleden: Aan W. de Jong, 76 j. wedu vnaar v. L. A. Frings; J. H. A. v. Zeist, 3 mnd.A. de Roon, 82 j. we duwnaar v. T. de Bruijn; A. Oversteeg, 87 j. weduwe v. J. Vervoort. VEEN. Over de maand November. Gebaren: Corneiis, z. van G. v. Vu ren en G. Vo®; Arida LI. F., d. van J. Zonneveld en M. O. v. d. Velden; Jenneke d. van G. de Fijter en B. Verbeek. Getrouwd: J. Nieuwkoop 26 j., met M. D. Duister, 27 j.C. den Dekker, 24 j., met M. O. v. d. Velden, 24 j. P. v. Rijswijk, 43 j., met G. v. Rijswijk, 35 j. WOUDRICIIEM. Over de maand November. Geboren: Anneke, d. van,' IJ. de Joode en O. Struik'; Coruelis, z. van J. Viveen en N. BaksDirk, z. van H. Vink en A. Pellikaan. Getrouwd: J. Borg, 32 j., met H. Schuttkowski, 29 j.G. Vink, J&y j,, met, G. van der Wiel, 23 j. Overleden: J. W. van Dijk, 4 j. A. van der Giessön, 75 j., weduwe van K. van der Stelt; C. Vink, 83 j., echt genoot van J, Schviek, WERKENDAM. Over de maand November, p-èboren: Jke, d. van G. C. v. d. Wiel en A. Pruissen ;Anthony H., z. van J. H. Recourt en M. E. van Twist; Mag je A., d. van J. P. Mets en E. Damen; Sijke en Mathijs W„ d. en z. van B. v. d. ,Werken en J. J. van Oord;, Gijs- lert, z. van P. van Veen en G. Akker man; Willem C., z. van W. Lankhaar «n A. Schilder; Jannigje M., d. van W, Baalde en O. El J. Schriek; Anneke* d. van G. Lagroiuw! en J. C. Zwets. Levenloos kind van A. van Oordt en J. Goedegebure. Getrouwd:. 4. H. de Soeten 26 j. en M. v. Lotpn 23 j.O. H. v. d. Stelt, 21 j.,met A. Verschoor, 19 j.C. J. van Reut,haaien, 29 j., met J. de Hoog', 28 j. Overleden: E. den Dunnen, 40 j., echtgenoicte van A. Bjoumans T. P. Kuijk S., v. d. Werkeni, 7 dagen. Hw- fHenwsblad j|C

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5