een Bakkersknecht. Notaris PaapteWerkeDdam. .and-en Tuinbouwzaden AGENTEN gevraagd Voor Uw Bloementuin. EERSTE WIUTERÏÏITVOERIlTGr „SÏÏRSÏÏM CORDA" te Heusden. HEUSDENAREN. Plaatstroom-apparaat. RADIO VAN DER POL Bakkersknechtje - en waven FLENTROP Co., SUIKERZIEKEN Dr. HEMMERS P. J. Keijzers Nzn. Plaatselijk Nieuws Adverteiitiën HUISHOUDSTER. Openbare Verkoop 21 K ANADA'S bij inschrijving publiek verkoopen: J. VOLBEDA ANT. METSELAAR, Oogarts Duuring, afwezig. C. Lantinga op 26 December, (2e Kerstdag), HEUSDEN. Uit voorraad leverbaar. Telefoon 20 WIJK bij Heusden. De Voorzitter vraagt of een der heeren naar aanleiding van het voor- gelezene .ook het woord verlangt. Geen der heeren heeft hierover iets te zeggen. De Voorzitter zelf zal er ook niet veel over zeggen, alleen wil hij de opmerking maken, dat de bestrating naar het oordeel van den heer Met selaar, van de Breestraat, Pelzerstraat én Putterstraat wil uitstellen, omdat deze bestrating nog heel goed is. Dit nu moet spr. tegenspreken, hij heeft een onderzoek doen instellen door een deskundige en deze heeft ver klaard, dat genoemde straten even slecht zijn als de Wijksche poort. De bestrating wordt dus niet aan gebracht uit een oogpunt van ver fraaiing, doch wel degelijk, omdat vernieuwing' noodig is. Het bezwaar van den heer Metselaar is, dat de huizen aan de Wijksche str. scheuren, dit bezwaar geldt ook voor de andere straten. Wat evenwel naar spr. mee ning het zwaarste weegt, is dat het niet gewenscht is dat de raad terug komt op een eenmaal genomen be sluit, voor zijn eigen reputatie moet een college dat niet doen. Spreker zou daarom willen adviseeren het een maal genomen besluit te handhaven. Metselaar. Ik vind demping van den Demert noodzakelijker, wij kun nen die toch niet laten liggen en in ieder geval behooren de slechtste straten het eerst genomen te worden. Voorzitter. Dat doen wij toch, de deskundige zegt, dat deze straten even slecht zijn als de Wijkschestraat. Metselaar. Mijnheer de Voorzitter U moet me laten uitspreken. Ik weet het beter dan de deskundige. De huizen aan de Wijkschestraat scheu ren, de veldwachter heeft bij mij de landkaart in huis gezien, er kan geen enkele deur meer dicht. Ik zou het eerst met de Wijkschestraat begin nen, dat is ook de drukste straat, daar komt alles binnen. Het duurt jaren eer alle straten een beurt heb ben gehad, ik vind het treurig dat de Demert maar moet wachten. Voorzitter. U moet de zaken uit elkaar houden. Metselaar. Ja Voorzitter. (Met een forsclien ha merslag) Nu ben ik aan het woord. Eerst moeten wij dit afdoen, later kunnen wij dan zien, wag wij met de Demert-kwestie doen. Wij hebben pas een verbetering aangebracht en die nen toch eerst af te wachten, hoe of die voldoet. Metselaar. Als wij eerst de bestra ting doen, is er geen geld meer voor den Demert. Voorzitter. O, ja wel, er is geld genoeg. Schmiehausen. Door B. en W. is beloofd, dat een onderzoek zou plaats hebben, wat de demping van den Demert zou kosten. Als we deze op gaaf 'hebben, dan zal het wel gaan als met den houder van de gasfa briek, die is er gekomen en ook de electriciteit is er gekomen. Als dem ping noodig blijkt, zal ook die wel tot stand komen. Wij dienen eerst evenwel af te wachten wat de ver betering die tot stand is (gebracht, uitwerktvoldoet die niet, dan kun nen wij weer zien, wij dienen dan evenwel eerst een droge zomer af te wachten. Voorzitter. Dat is een heel ver standig woord, Ik heb over deze kwestie niet willen spreken, omdat er nog slechts kort geleden een ver betering tot stand is gebracht, wij dienen af te wachten, hoe of die werkt, voldoet ze niet, dan kunnen we weer zien. B. en W. zijn niet on willig om in een ongewenschten toe stand verbetering te brengen, maar wij dienen eerst af te wachten, hoe of de verbetering werkt, die wij pas tot stand hebben gebracht. Mijnheer de Haan meent dat er nog iets meer is, er is al meer over gesproken om het verkeer buiten de Wijksche poort om te leiden, men kan het verkeer daar afsluiten als het noodig is en de huizen door dit verkeer scheuren. Metselaar. Mijnheer de Haan kan de Wijkschestraat niet sluiten. Voorzitter. Zeker wel, wij kunnen het verkeer op het plein leiden. Metselaar. Er zijn in dat kleine straatje bij mij 4 vrachtauto's, het is er juist het drukste gedeelte van de stad, alles komt er binnen. Stap. Ik geloof, dat het niet in het belang van Heusden zou zijn, die straat af te sluiten. Metselaar. Mijnheer de Haan zou de stad maar dicht willen metselen, evenals bij mij achter, het poortje. Voorzitter. U moet niet persoon lijk worden, anders ontneem ik U het woord. Metselaar. Het gaat over den wal achter bij mij. Voorzitter. Daarover kan ik U het woord niet geven, als U over uw voorstel nog iets wilt zeggen, is het iets anders, maar we zitten hier niet op een debatingclub. Metselaar. Het was een gevolg yan het gesprokene door mijnheer de Haan over afsluiting van de straat. Voorzitter. U moet bij U onder werp blijven en U moet niet per soonlijk worden. Ik zal uw voorstel in omvraag brengen. de Haan. Hoe luidt dat voorstel. Voorzitter. Om terug te komen op het raadsbesluit om eerst de Bree straat, Pelzérstraat en Putterstraat van nieuwe keibestrating te voorzien. De heer Metselaar ziou waarpm weet ik niet aan de Wijksche poort wil len beginnen en dan zoo verder, zijn voorstel is erg vaag. Ik kan er nog aan toevoegen, dat B. en W'. ge rekend hebben met de keien, die voldoende zijn voor de eerst aange nomen bestrating, ik weet natuurlijk niet en ook de heer Metselaar weet niet, hoever wij met de andere rich ting zullen komen. Mijnheer de Moll zou aan B. en W. willen overlaten, die straten eerst te nemen, die zij noodig achten, zij weten dit het beste. De heer Stap merkt op, dat de Oudheusdensche poort even noodig is als de Wijksche poort, waaraan de heer Metselaar toevoegt, dat ook de Wittebroodstraat hoog noodig een nieuwe bestrating noodig heeft. Het voorstel van den heer Metse laar wordt hierop in stemming ge bracht en verworpen, de heeren de Haan, de Moll, Ruitinga en Verhoe ven stemden tegen het voorstel, de heeren Stap, Schmiehausen en Met selaar voor. De heer Metselaar vraagt, hoe pf het met het meten van de kilowat af name voor de straatverlichting gaat. De Voorzitter antwoordt, dat dit bij meteropname geschiedt, alles is verder contractueel geregeld. De heer Stap dringt aan ook een lantaarn te doen plaatsen op „VLam- burg", de menschen zitten daar al tijd in het donker. De Voorzitter zegt toe, de moge lijkheid onder de oogen te zien, hij voegt er bij, dat, zooals de heeren wel bemerkt zullen hebben, er eeni- ge lantaarns bij zijn geplaatst. De heer Ruitinga zegt, dat laatst een lantaarn van de straatverlichting aan de Waterpoort dag en nacht heeft gebrand. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente hiervan geen voor- of na deel heeft, dit is geheel voor reke ning van de gasfabriek. Hierop wordt de vergadering ge sloten. o VOOR Mantels - Japonnen - Hoeden is uw adres BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in bet kanton Heusden is benoemd Mr. G. H. Bieeker, waarnemend grilfier by dat kantongerecht. De beer de Graag alhier, zal a.s. Zondag te Rotterdam uitkomen voor den meestertitel v.m. tegen de heer de Jongh en.n.m, tegen de heerldzerda. We hopen dat de heer de Graag, die Zondag 1.1. zoo schitterend gespeeld heeft, ook ditmaal zyn capiciteiten aan den dag zal leggen. A.s. Maandag speelt de damclub »V.D.c een vriendschappelijke wedstryd tegen de damclub »0ns Genoegent van Zaltbommel. De wedstryd vindt plaats in Hotel »Hat Wapen van Amsterdams en vangt aan om half acht. x Naar we vernemen zullen, daar de werkzaamheden buitengewoon vorderen, reeds Dinsdagavond een twintigtal gezinnen zich kunnen bedienen van electrisch licht. 18, 19 en 20 Jan. a.s. wordt van* wege de Pluimveevereenigiog in »'t Wapen van Amsterdams een tentoonstelling ge houden. Het bestuur besloot alsnog daar aan een verloting te verbinden. Tot Inspecteur van het R. K. Onder- wys in het Dekenaat Heusden s is door Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch be noemd de Z.E. heer Meys, Pastoor (O.P.) te Hedikhuizen. - Onder leiding van den heer J. den Besten, onderwyzer aan de openbare school alhier, is eeu kinderkoor opgericht onder den Naam »Frisch Gezongen Koors. De repetitiefs worden eiken Donderdag van 4 tot 5 uur gehouden in de Protestantsche Bewaarschool. De dameszangvereeniging »Sursum Cordas geeft 26 Dec., met medewerking van hare tooneelvereeniging, haar eerste winteruitvoering in hotel »'t Wapen van Amsterdams. Zie Advertentie. De melkverkooper M. A. v. H. al hier, werd hedenmorgen op de zitting van het Kantongerecht veroordeeld tot een geld boete van f 400.—*, by niet betalen te ver- vangen door 40 dagen hechtenis. Verdachte werd ten laste gelegd, dat 2 genomen monsters melk vervalscht waren het eene monster bevatte een watergehalte van 13% en het andere 15%. WERKENDAM. Zaterdagmiddag 2.30 uur voetbal wedstrijd te houden door »Merwede Is van Gorinchem en »W.V.V. Is alhier. Maandag a.s. des avonds 6 uur hoopt ds. Lazonder het Kerstfeest te leiden in de Openbare School in den Biesbosch. 24 Januari a.s. zal in de Nutszaal voor de Ger. Jeugdcentrale vertoond wor den de Java Soembafilm. 2e Kerstdag des nam. 2 of 2.30 uur zal de Zondagsschool Laat de Kin- derkens tot My komen haar Kerstfeest vieren onder leiding van ds. Lazonder in de Ned. Herv. kerk. Woensdagavond jl. trad op voor de Geref. Jeugdcentrale in 't gebouw voor Chr. Belangen, de declamator Arie Post. Door hem werden voorgedragen ernstige en hu moristische voordrachten, 0.0. van Guido Gazelle. De opkomst was groot. By het verlaten der zaal werd hem een hartelyk tot weer ziens toegeroepen. Getrouwd P. W. VAN DER SCHANS en G. A. DEN TREFFER, die, mede namens wederzyd- sche familie, hartelyk dank zeggen, voor de blyken van belangstelling, by hun huwe- lijk ondervonden. Kerkwyk, 18 Dec. 1929. -C Tegen Nieuwjaar of Mei gevraagd, in klein gezin, een P G goed kunnende melken, bij D. LEKKERKBRKER, Streefkerk, A 81, (Z.H.). Een alleen wonend ambachts man, vraagt een eenvoudige Huishoudster, leeftijd liefst tusschen 40 en 50 jaar, (P. G Zij, die goede behandeling stellen boven hoog salaris ge nieten de voorkeur. Adres: H. Schoondermark Grootestraat 48a, Waalw^k. Wegens ziekte terstond gevraagd, een aankomend bij DEN ENGELSE te Heusden. Er wordt terstond gevraagd Ned. Herv. of Geref. Gods dienst. Van goede getuigen- voorzien, bij P. v. d. VELDEN FOEDEROIJEN. bijzonder lange en zware TB DUS8BN, in perceelen en 2 massa's. Biljetten in te leveren ZATER DAG 28 DECEMBER 1929 ten kantore van Notaris Rietra te Dassen. Annoncen gratis verkrygbaar by dien Notaris. zal Vrijdagen 27 Deo. 1929 en 3 Jan. 1930, nam. half 3, in café Sprenger te Sleeuwijk, voor Erven N. van Krugten, het HUIS met ERF, Boomgaard en Bouwland, aan den Onderweg te Sleeuwyk, groot 17,81 aren, verhuurd voor f 2,50 per week aan G. Verhoeven. Breeder by biljet. voor den verkoop van le kw. Tuin-, Bloem- en Landbouw- zaden, Zaaigranen, Gras- en Klaverzaden, Friesche Klei- Pootaardappelen en alle soor ten Boomkweekerij-gewassen. Door de concurreerende prijzen zijn active per sonen verzekerd van een mooie bijverdienste. Verzoeke voorwaarden aan te vragen bij TBLEF. 45 DRACHTEN Familie omstandigheden VAN HILLEGOM, zyn aan onderstaand adres ver krijgbaar. Kleine kwantums in pakjes steeds voorradig. By grooter afname flinke redactie, geen porto of vrachtkosten, wanneer ge prys aanvraagd by onzen Agent TABAK EN SIGAREN Den Bosch, is van 24 Decem ber tot 3 januari Gasthuisstr. 98 HEUSDEN Levert alle soorten RIETMEUBELEN. Ligstoelen vanaf f 11.75 Leuningstoelen f 3.45 Stroowiegen f 4.85 Pit-riet wiegen f 11.50 Luiermandjes f 1.85 Gaatjes matten f 1.50 Grof- en fijn mandenwerk, enz. Beleefd aanbevelend. Het is ons, na jaren lange proefnemingen, gelukt, een praeparaat te vinden, wat niet alleen alle bezwaren der suikerziekte opheft, doch waarmede ook totale genezing is te bereiken, zonder het voortdurende, verzwakkende diëet te moeten volgen. Reeds by vele H.H. Doctoren in binnen- en buitenland met succes in gebruik. Homoeopathische Geneeskundige - Inrichting Bergschelaan 218, ROTTERDAM Behandeling van alle chronische in- én alt wendige ziekten. URINE ONDERZOEK f I.— (voor suikerziekte) f 2. (Urine kan ook met geld zending per post gezonden worden.) Spreekurente GORIN CHEM eiken Maandag van 10—1 uur. Hotel „MODERN" Eind Langendijk. in Kruidenierswaren, Wijnen enz. tevens Manufacturen, welke een zeer goed bestaan oplevert. Mooie winkel, rnim geriefelijk Woonhuis en flink Pakhuis, gunstig gelegen in groot dorp in Noord- Brabant. Aanvaarding Zomer 1930. Reflectanten, die over eenig kapitaal beschikken, gelieve te schryven onder letter Z, aan het bureau van dit biad. 25 Hyacinten, 25 Irissen, 25 Darw. Tulpen, 25 Scilla's, 25 Vr. Tulpen, 25 Sneeuwklokjes, 25 Narcissen, 25 Anemonen, 25 Blauwe Druif jes, 25 Ranonkels, 25 Ster van Bethlehem en 25 Crocussen. 300 Bloembollen, voor 100% gegarandeerd gezond, na inzending postwissel van f 3.50, of onder rembours 25 cent meer. (Orders welken binnen komen tot 25 Dec. '29 worden gratis als Kerstgeschenk 150 gladiolen bijgevoegd). Wereldkweekerij te geven door de Dames Zangvereeniging BeschermvrouweMevrouw H. J. v. EggelenMichels. Directeur: den WelEd. Heer C. J. M. MERKX. Met welwillende medewerking van „Sursum Corda's" tooneelvereeniging. ia de zaal ran „HET WAPEN VAN AMSTERDAM". Opgevoerd zal worden „O, die zenuwen/' Blijtpel in 3 bedrijven. Aanvang 7 uur precies. ENTREÉ f 1.—. Donateurs vrijen toegang op vertoon van bun kaart. Plaatsbespreking (ook voor Donateurs) op den dag der uitvoering, tusschen 2 en 3 uur. Maandag zal in Uwe Gemeente electrische stroom geleverd worden. Zorg er voor, dat Uw ontvangtoestel met de aanstaande FEESTDAGEN voorzien is van een is f90720. Dus na 70 a 80 jaren is liet werk gereed, een mooi vooruitzicht voor tie bewoners van die straten, waarvoor het plan is aangenomen. Wanneer nu ide raad liet; plan wil doen uitvoeren, zoo- als het is aangenomen en het vernieu wen der beste straten niet wil pirijis ge ven, dan zou, om juist ook de drukste straten met: de slechte bestrating in aan merking te doen komen, een bedrag van ongeveer f 80000 noodig zijn. Een leening van f 80000 a 4 (pöt. met een jaarlijksclie aflossing' van f 1000, zcu voor de ge meente het eerste jaar een bedrag maken van f 1000 plus f 3200 aan intrest is; f 4200, het volgende jaar f1000 plus f 4160 aan intrest enz. en na 80 jaren een bedrag zijln van f 80000 plus f 129.600 intrest is f 209600 dus ruim twee ton. En wanneer ik nu terug denk aan de laatste raadsvergadering waarin de De en erkwest ie ter sprake kwam door een ingediende klacht door omwonende en door mij tot demping werd voorgesteld, Wedercm met een lapmiddel van f 800 werd afgewimpeld, ongeacht de duizen- de guldens welke er al aan verknoeid zijn, omdat onze Voorzitter geen grond daarvoor heeft tot demping en Wethou der De Haan er maar vlug aan toe voeg de ,,er is geen geld". Dus wel geld en v©el geld voor nieu we bestrating, een luxe, maai' geen geld voor demping der Demer, een open riool, het welk a,l jaren de ontevredenheid der omwonenden heeft gaande gemaakt. Telken jaren hoort men in Heusden van typhus gevallen,, in 1918 toen spreker zelf in zijn gezin drie zware typhuslijders had en zijn oudste zcon ten offer viel, Waren dien dag ruim 70 typhuslijders. ■De omwonenden van de Demer, meeren- deels uit de arbeidersklassen zijn dat dan geen menschen meer en dan de beide scholen met ongeveer 300 kinderen, wel ke bij Zomerdag onschuldig daar spe len, maar ook onbewust doch zeker, door die ondragelijke stankbeel, duizende, ja honderdduizende ziektebacillen inademen. Als ik dan bedenk dat de Regeering' zoo'n kapitalen uitgeeft, aan geneeskun dige instellingen en inrichtingen op hy giënisch gebied, dan vraag ik me af, weten de leiders van Heusden het dan ibeter, om voor bestrating met graniet- Ikeitjes duizende guldens en nogmaals duizende guldens uit de gemeentekas te voteeren en met de gegronde klachten over den Demer geen rekening houden, is de ontevredenheid in de maatschappij; al niet groot genoeg? Mijne heeren het is beter ten halve ge keerd, dan ten heele gedwaald, Uw eerst jgenoimen besluit kan gewijzigd worden. Ik zou nog' verder kunnen gaan, maar ben nu zoo. vrij1, naar aanleiding van mijn i iteenzetting, een' beroep op den raad te doen met een voorstel, om me.t de reeds IV2 jaar in voorraad liggende keien, eerst de drukste en slechtste stra ten te vernieuwen en dan eerst over te gaan tot demping of riooleering van de Demer en hiermede niet uittestellen of op de lange baan schuiven. Ik dank U. y/ Donderdag j.l. stond, voer de Aj> rondissemente-Reckthank te 's Hertogeu- "bosch terecht de rijksveldwachter Smits,; vroeger te .Werkendam, die aldaar dp 2 September j.l. den schippersknecht Aa,r- noodse met een kogel uit een revolver; zoodanig verwondde dut deze twee dagen, later overleed. De behandeling der zaak;: twjajakin 2 deskundigen n.l. de Heeren Rres- ler, arts te Werkendam en Bauer, arts te Gorinchem en 7 getuigen werden gehooridj nam den geheelen namiddag in beslag. Na, de verhoeren nam het Openhaar- Mini sterie, waargenomen do,or Jhr. Mr. van. Asch van Wijek het woord. Zijnedel- aohttare stelde de vraag of de (Ctmst&ndig- heden zoodanig waren dat het volkomen gewettigd was dat; Smits zijn vuurwapen trok. Op grond van de getuigenverklarin gen moest deze vraag bevestigend w|or- den beantwoord, daar mocht worden aan genomen dat verdachte had gehandeld, dojr de noodzakelijke verdediging van eigen of eens anders lijtf, eerbaarheid of goed tegen oogenblikkelijk, wederrech telijke aanranding. Ook rcekelooze onvoor zichtigheid achtte het Openbaar Mini sterie niet aanwezig en naar zijn meening mocht een politieman onder de gegeven omstandigheden van zij'n vuurwapen ge rust gebruik maken. Zijn Edelachtbare requireerde dan ook vrijspraak. De ambts halve toegevoerde verdediger Mr. Jansen sloot zich bij; het requisitoir aan. Uit spraak Donderdag 2 Januari a.s. HILLEGOM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 3