Dit iner bestaat uit 2 bladen. DE LENTEFEE Uw BRONCHITIS ABDIJSIROOP UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4979. Woensdag 25 December 1929, FEUILLETON land van altera Int. Telefoon no. It. Postrekening no. 61525. JULES MARY. AKKER9* Voor de Borst Dit blad varschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementiprgs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering1 van den raad der ge meente 's GRAVENMOER, op Dinsdag 17 Dec. '29 nam. 7 u. Voorzitter tevens SecretarisEd.- A'chtb. Heer D. Smits. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met formuliergebed, waarna de no tulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedge keurd. De Voorzitter deelt mede een schrij ven van den Comm. der koningin, over de besmettelijke ziektewet 1928, betreffende de beschikking der ge meente over afzonderlijke verpleging van lijders aan een besmettelijke ziek te. In dit opzicht heeft men zich reeds in verbinding gesteld met de gemeen te Oosterhout. De Voorz. leest een schrijven voor, van het Centraal archief- en inlich tingenbureau, in zake maatschap pelijk hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam tot aansluiting der gemeente. Daarin staat vermeld, dat, wanneer een voldoend aantal ge meenten toetreden de contributie van f 10 op f5 gebracht zal kunnen wor den. B. en W. zijn wel van oordeel, dat deze inrichting werkelijk steun 'ver dient, doch dat geen onderscheid kan worden gemaakt met andere instel lingen, die eveneens een goed doel beoogen, waaraan ook geen subsidie wordt uitgekeerd. Aangezien de ge- meentefinanciën het niet toe laten tot dergelijke vereenigingen toe te tre den of steun te verleenen, zal hier niet verder op worden ingegaan. B. en W. zullen in het vervolg streng toezien op de oollectcer.ende. en oolporteerende inst. en personen, Te gemakkelijk kunnen thans nog z.g.n. instellingen voor hun steun- waardige praktijken terecht in deze gemeente en zulks dient voorkomen te worden. In het vervolg zal bij tijds een te houden collecte moeten worden aangevraagd, ten einde vol doende gelegenheid te hebben een onderzoek daarnaar te kunnen in stellen. Eenparig wordt zulks goed gevonden. Ingekomen een schrijven van dhr A. van Eersel Jzn., waarin deze me dedeelt niet in aanmerking te willen komen voor armmeester van het Al gem. Burg. Armbestuur en zijn be noeming als zoodanig niet aanneemt. Bericht van den heer S. Verlare, vermeldende, dat hij zijn benoeming als lid der Comm. van Plaatselijk Toezicht op het L. O. aanvaardt. Voorts deelt dé Voorz. mede een schrijven van het Comité der Ver. eeniging van Burgem. en Secretaris sen in de Kantons Hoorn (w. o. Me- demblik), Purmerend, Alkmaar en Schagen, betreffende wegneming der Classificatie van gemeenten volgens het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren '28, in verband met de onderwijzersbelangen ten platte lande. Met de in het adres neerge legde motieven gaat de Raad ac- coord, doch is de meening toegedaan, dat dergelijke aangelegenheden aan hangig behooren te worden gemaakt door de Ver. van Nederl. Gem. Schrijven van Ged. St. dd. 4 Dec. 1929, waarbij melding wordt gemaakt dat de gemeentebegrooting 1930 is goedgekeurd. Verder een schrijven van den heer B. M. Bijkerk te 's Gravenmoer, om trent het verrichten van metselwerk. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. en wordt met algem. st. besloten geen antwoord aan Bijkerk te zen den. De Voorz. deelt mee, dat door B. en W. op 21 Nov. j.l. kasopname is gedaan bij den Gemeenteontvanger en Secr.-Penn. van het Alg. Burg. 98 Zindelijk Spaarzaam Gemakkelijk1 Voordeelig Armbestuur, waarbij alles volkomen in orde is bevonden. Het suppletoir kohier der honden belasting wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. o.m. in ver- band met een uitbetaling aan de ge meente Raamsdonk van de vergoe ding ingevolge Art. 86 der L. O.-Wet zulks in verband met het bezoeken van een leerling dezer gemeente aan één der scholen aldaar onderhoud wegen en voetpaden door het aanleggen van koolasch in het Emmalaantje, enz. Verder wordt B, en W. de gebrui kelijke machtiging gegeven voor '30. De Voorzitter deelt mede, dat op dracht is gegeven een beknopt rap port samen te stellen tot verbetering van den Vaartweg in verband met den slechten toestand waarin deze weg komt te verkeeren. Vervolgens komt ter tafel de be noeming van* een Armmeester v. h. Alg. Burg. Armbest. Alphabetisch ko men op de voordracht voor de hee- ren P. v. d. Dussen en W. G. Hart man. De heer P. v. d. Dussen heeft als zijn meening te kennen gegeven liever niet meer in aanmerking te willen komen, terwijl hij gaarne zag dat de heer Hartman werd benoemd. Met alg. st. wordt daarna de heer Hartman benoemd. Besloten wordt opdracht te geven om het aantal brandkranen in de Ju- lianalaan en Wilhelminalaan met 1 uit te breiden. Zoo mogelijk zal in 1931 andermaal een uitbreiding plaats hebben. Rondvraag. Het lid v. Beek vraagt inlichtin gen omtrent de bestemming welke B. en Wi. denken te geven aan de te bestellen koolsintelsof ook aan de Vaartkant koolsintels zullen worden gestort. Weth. Begeer zegt, dat dit niet de bedoeling is, aangezien met de ver betering van den Vaartweg zal wor den gewacht, totdat het rapport dien aangaande binnen is en het aanbren gen van koolsintels thans niet aan te bevelen is. Het lid De Jong verzoekt inlich tingen over het gebruik van keien uit de achterste Havenloswal, die al daar uitgebroken zijn. Weth. Begeer zegt, dat die keien op andere plaatsen worden gebruikt, waar ze meer dienst doen en het niet aan te bevelen is om dure keien pf klinkers te koopen, wanneer de ge meente deze zelf voorradig heeft. Het is echter niet de bedoeling, met de uitbreking op de achterste Havenloswal door te gaan. Versteeg bespreekt een klacht van J. v. Dalen, die deze tegenover hem had geuit, J. v. Dalen klaagt over een spleet in de beschoeiing aan den Havenloswal, waardoor het water naar binnen dringt en hij daar last van ondervindt. De Voorzitter zegt, dat een en an der de volle aandacht van B. en Wi. heeft. Het is de bedoeling de be schoeiing te laten nazien en aan te smeren, waar zulks noodig blijkt te zijn. Voor de uitvoering van dit werk kon tot heden geen geschikt perso neel worden gevonden, daar het werk anders zeer zeker al geschiedt zou zijn. Nu gaat het echter bezwaarlijk om de verbetering aan te brengen in verband met den hoogen waterstand. Getracht zal worden in het a.s. voor jaar uitvoering aean dit plan te ge ven. Een opdracht daartoe zal bij tijds worden gegeven. 1 De Voorzitter sluit daarop deze ver gadering en zegt, waar het waar schijnlijk de laatste vergadering is geweest in dit jaar, de raadsleden dank voor de ondervonden mede werking en de goede verstandhou ding, die in het afgeloopen jaar de vergaderingen kenmerkte. Hij hoopt, dat hij in 1930 op dezelfde medewer king en steun mag rekenen. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT op Don derdag 19 December 1929. VoorzitterEd.Achtb. Heer C. v. Ommeren. Afwezig de heer Peereboom. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen, die on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de gemeentereking 1928. In hun bege leidend schrijven bericht het college, dat geen verrekening, heeft plaats ge had van de kwade posten tover '28; De Voorzitter zegt, dat deze iop<- merking juist is, het loopt slechts over eenige guldens, die' thans in' de rekening 1929 zullen worden ver antwoord. Verder schrijven van Ged. St. dat uit de notulen der raadsvergadering! waarin deze rekening door den raad voorloopig is vastgesteld, blijkt dat de rekening met algemeene stem men is vastgesteldzij wijzen hier bij op het art. der gemeentewet, dat zegt, dat de Wethouders zich van medestemmen hebben te onthouden. De Voorzitter geeft toe, dat ver geten is met dit artikel rekening1 te houden, in het vervolg zal daarme de echter rekening worden gehouden. Goedkeuring door Ged. St. van de; Gemeentebegrooting 1930. Schrijven van Ged. Staten, waar bij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot opheffing van de 0. L. school aan de Noordzij. De heer v. d. Werken zegt het vreemd te vinden, dat nu geen be zwaar wordt gemaakt, dat de kinde ren die de Openbare school aan de Zuidzijde willen bezoeken, over het water moeten. Toen het ging over de opheffing van de openbare school' aan de Zuidzijde, geldde dit bezwaar, wel. De Voorzitter merkt op, dat toen door Ged. St. alleen is gezegd, dat zij opheffing van de openb. school' niet konden goedkeuren zonder opj- gaaf van redenen. Vlugschrift van de Prov. Commis sie voor veilingen, waarin wordt ge wezen op de schade, die wordt ver oorzaakt door de ..-rups van de bas taard satijnvlinder. De óomm. dringt er op aan, een verordening in het! leven te roepen, waarbij de eigenaars van vruchtboomen de verplichting wordt opgelegd, deze rupsen te ver nietigen. De heer de Gaaij zou wel zooveel mogelijk onder de aandacht van vruchtboombezitters willen brengen, den inhoud van het vlugschrift, om1 hen bekend te maken, met de schade die door deze rupsen wordt aange richt en de wijze waarop men ze het best kan vernietigen. De andere hee- ren keuren dit good, algemeen is men van gevoelen, dat het in het leven roepen eener verordening te„ ver zou gaan. 1 Besloten wordt afdrukken vialrï het vlugschrift te doen maken én dit vruchtboombezitters in de gemeente, thuis te bezorgen. j Ontslag-aanvrage van den heer G. Kuijpers als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, we gens zijn verterk naar Heusden. Dit ontslag wordt verleend. Ter ver vulling van de ontstane vacature be velen B. en W. ter benoeming aanï 1. Gr. de Weerd en 2. Bastiaan Vos. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden so Alteaa,deLangstraat en de Boflimelerwaard DOOR - Aarzelend hervatte hij Ik wensch, dat er in 't bestaande niets veranderd wordt... Gij, mevrouw- de markiezin, keert naar nw aanstaande schoondochter tëtuggij, Laurens, blijft tjiji uw verloofdeen gij, markies, blijft dezefde tegenover Bertignolles. Gaume, de arrestatie van dien man, uw woorden, dat alles is geheimzinnig. Ja, sedert vier maanden leven wij slechts in geheimen, i En ge weigert u nader te verkla ren. Waartoe? Maandag' zult ge -die verkla ring' wel vernemen. Meer wilde hij! er niet van zeggen. Toeh Laurens wilde heengaan, hield hij! hem echter bij1 de hand en zeide plotseling op droeven toon Laurens, alles kan ik niet verhinde ren. Vergeet niet, dat! men, als onze tuchti ging volvoerd wordt twee schuldigen straft, maar ook een onschuldige... Laurens antwoordde niet. 't Is goed, ikj begrijp u, zeide Gaume en begaf zich1 naar Romain Goux. Gaume liet hem in de gehoorzaal plaatsnemen. Ge hebt mij! niet alles gezegd) Ro main. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, bladenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50,1275,14.50 Zeker.... ik zweer 't u. Neen, ge hebt mij niet alles gezegd Ge hebt een reden, waarom giji nw! medeplichtige verzwijgt? Dat is waar, ik heb een medeplich tige zeide hij, terwijl zijn oogen fon kelden van haat. Maar waartce u daarvan te spreken? Ik heb geen bewijzen tegen hem. Dat is 't zelfde. Wellicht is 't voor mijl neg belangrijk. •Waarom, vraag ik n nogmaals. Ge vermoedt dus niet, datl, uwe gevan genneming, een gevolg is van de aan klacht, die men tegen n uitgebracht heeft? Aangeklaagd, ik? maar dat kan. slechts één persoon. En die man is.... Hier hebt ge zijn aanklacht... En hiji gaf hem den brief van Bertignolles. Romain verslond dien brief als 't ware, terwijl bij zijn vuisten balde en zijn tanden van woede knarsten. Bertignolles, knarsetande bij. Ja, zeker, Bertignolles, riep Gaume ver heugd uit. En hu gij1 ziet, datj ik' een gedeelte der waarheid vermoed, hebt ge geen reden meer mijl te wantrouwen... Spreek...,, ik ben er zeker van, dat wij' nog eens vrienden zullen worden. Ge helpt me dus in mijn wraak? U wreken? dat is miji onverschillig maar indien uw wraak ter zelfder tijd een bestraffing is, dan zal ik n hel pen. Ik1 zal u alles zeggen. Ik luister. Op zijn gelaat was genoegen en vol doening' duidelijk zichtbaar. Eindelijk had hij1 alle draden van de intrigue in han den. •Wat hij nu vernam, had hij sedert T lang reeds vermeed, maar om te han delen, zooals hij! wenschte, om de ont- kneoping te doen plaats hebben, zooals bij1 droomde was 't noodig, dat hij uit den mond van Romain zelf overtuigd werd. 't Verhaal, dat de elleuding deed, ken nen onze lezers; reeds, want 't is1 onze geheele roman, die bijl verhaalde. Herhaaldelijk hield hij op, wanneer bijl van Jenny sprak, want zijn liefde was niet verminderd, al was zijn haat cok toegenomen. Telkens hield hij' zijn handen voor de cogen, om zijn tranen tegen te houden, die tegen zijn wil in zijn cogen kwamen, c-f hij1 kneep zijn keel dicht om zijn gesnik te verstommen. Teen zijn verhaal geëindigd was, zeide hij: Nu weet ge alles, mijnheer. Ik be hoef er niets aan toe te voegen. Als men mij dcoden moet, doodt mij dan snel. Ik vrees den dcod niet. Ik zal hem integendeel als bevrijding verwachten. Toch zou ik met den haat in mijn hart sterven, als ik stervende zag, dat Bertignolles gelukkig was en zegevier de. Gaume verliet Romain Goux, die naar een cel gebracht werd en begaf zich daarna naar den rechter vn instructie, den heer Cbabert Wat hij1 vernam was ernstig genoeg. Hij' mocht het niet voor zich behou den, dcch moest er onmiddellijk reken schap van geven. Wat kon men echter Bertignolles doem Niets. De verklaring' van Roumain zou Voor de wraak van een knecht doorgaan, die door zijn meester weggejaagd was. En de bewij'zen Die bestonden er niet of zeer weinig. Twee bewijzen kon Gaume leverende vondst big' Romain van de pruik, van den valschen baard en de dolk; den dolk behoorde ontegenzeggelijk aan Bertignolles, want bij ontbrak aan 't wapenrek. Was dat een bewijsKon Bertignolles niet beweren, dat' Romain dien gesto len had. vóór zijn vertrek. Een ander bewijs was, dat de aan klacht door Bertignolles geschreven was. In dien brief bad Romain 't gebrek aan zijn voormalige schrijf machine ontdekt, dat gebrek bestond daarin, dat de let ters a en m versleten en met de band bijgewerkt waren. Toen Romain nog secretaris van Ber tignolles was, had hij "t dezen medege deeld, doch steeds bad men verzuimd, de machine te laten herstellen. Was dat wel een wapen tegen Ber tignolles Neen, de wet, de justitie was ontwa pen "1. Om hem te straffen zou men tot, buitengewone middelen toevlucht moe ten nemen, 't Was juist daarom, idalt Gaume een gesprek: met Chabert hajd. De rechter aarzelde eenigszins zich met dit drama te bemoeien, maar Gaume drong zóó aan, dat Cbabert eindelijk toe gaf. De agent' verliet' 't cabinet van Gha- bert niet, voordat bij, de invrijheidsstel- ling van Mirador in handen bad'. Hij: begaf zich onmiddellijk naar de ge vangenis, en dien middag nog, begaf Mi rador zich nog naar Nogent en naar den markies. Heeft men dus den ware schuldige gevonden? vroeg bij'. Doch niemand gaf hem inlichtingen. O, die schurk, als ik hem kende. Des avonds keerde Gaume op 't bu reau terug en begaf zich ten tweede male naar Romain. Wat zoudt ge doen, als gijl nieti zop onverwachts gearresteerd waart!? 't Huwelijk van Jenny verhinderen. En wat zoudt ge doen, als ge ni£ vrij' waart? f Romain begon plotseling als een gek' 1© lachen. Vrij? Zou dat mogelijk wezen.... kan; ik daar nog aan denken. Ha, ha, wa&r- cm hebt ge mrj! niet vier dagen later ge arresteerd Ga.ume zag hem geruimen tijd stil zwijgend aan. i Zichtbaar aarzelde hij! neg. Waf hiji deen wilde, was zoo ernstig. Eindelijk nam hij een besluit. Kom, zeide hijj. Waarheen? Velg mij. Romain volgde hem. Zij' begaven zich' naar beneden. Alle voorzorgsmaatregelen! schenen genomen te zijn, want niemand! belette hun den doorgang, niemand vroeg! hen iets. Zij: traden de poort door en bevopden zich op 't Jroorplein. Gaume hield den ellendeling niet eëns| vast. Op 't plein bleef hiji staan, stiaarde Ro(« maun Goux strak aan en zeide op eneïp gieken toon Ge zijt vrij. Remain scheen hem niet begrepeni hebben, want onthutst zag hij Gaume Vrij!. Hebt ge 't nu begrepen? hesG haalde Gaume. Vrij, stamelde RomainIk? Vrij!? Nd alles, wat ik! u, medegedeeld heb. Ja, maar ik geef u slechts de vrijf- heid om te straffen. i, (Wioirdt veryolgd-i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1